PvdA fel tegen Koegorsplannen PZC Oranje mannen verhelpen ergernisjes Extra geld voor Baarzandse kreek Knokse prijs voor Sincfalbode Potten Nieuw-Namen drieduizend jaar oud Zestig jaar kibbelen Gesprek over sluiting supermarkt Twintig cd's uit auto gestolen Motorrijder onderuit in Vlissingen Verwarring over Roozenburglaan Conducteur mishandeld in trein Vijf dode zeehonden aangespoeld Partij alleen voor invulling polder als milieu gespaard blijft Twee meisjes stelen ondergoed Verrassing voor mantelzorgers UW MOBILITEIT? CAPPENDIJK AUTO'S MOBILISEERT AL ZIJN KENNIS VOOR U Lekko-dag in Westkant SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent praat deze week met vertegenwoordigers van supermarktketen Schuitema over de gevolgen van de sluiting van de Albert Heijnvestiging aan de Stationsstraat en de uitbreiding van de ClOOO-super- markt aan de Wilhelminalaan. Dat er nog maar één supermarkt overblijft in het centrum van Sas van Gent heeft consequenties voor het plan Vitaal Sas van Gent. Dat plan beoogt het centrum van Sas nieuwe impulsen te geven. Omdat het nog de enige supermarkt is, komt er straks meer verkeer naar de C1000. Die supermarkt ligt wel aan de Wil helminalaan, waar ook het nieuwe multifunctionele centrum moet komen", zegt projectleider J. Hemelaar van Vitaal Sas van Gent. ,,We willen met Schuitema over de gevolgen daar van praten." BRESKENS - Tussen zondag 11.30 uur en maandag 08.30 uur werden er uit een geparkeerde auto aan de Mercuriusstraat twintig cd's gestolen. Het schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - Een 40-jarige motorrijder en zijn passagier zijn gistermorgen licht gewond geraakt bij een ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. De man probeerde rond kwart voor acht te remmen voor een bedrijfswagen die voor het stoplicht stond te wachten. Tijdens het remmen verloor de motorrijder de macht over het stuur, raakte de zijkant van de wagen en ging onderuit. MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-fractie wil dat het gemeentebestuur duidelijkheid schept over de status van de Roozenburglaan in Dauwendaele. De gemeenteraad had, na een voorstel van de PvdA. bepaald dat die weg een 30-kilometerzone moest worden. Tijdens de wijktafel van vorige week werd gesteld dat er nog een onder zoek naar de status van de Roozenburglaan moet plaatsvin den. De PvdA wil dat het gemeentebestuur een eind maakt aan de verwarring. MIDDELBURG - Een treinconducteur is zondagavond rond acht uur in Middelburg door een aantal jongeren in elkaar ge slagen. De man wilde vier jongens bekeuren die zonder kaart je in de trein zaten. Volgens een ooggetuige is de conducteur bij de mishandeling op het station in Middelburg uit de trein gevallen. De conducteur raakte gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De daders zijn nog niet gepakt. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kust zijn zondag en gisteren dode zeehonden aangespoeld. Gistermorgen werd er één gevonden op het strand bij Renesse en één op het strand bij Vrouwenpolder. Zondag werden dode zeehonden gevonden op het strand bij de jachthaven in Wis- senkerke, één op het strand bij Vrouwenpolder en één op de Brouwersdam bij Ouddorp. Onder zeehonden woedt momen teel een virusziekte. Verwacht wordt dat de helft van alle zee honden daaraan sterft. dinsdag 24 september 2002 doorConny van Gremberqhe TERNEUZEN - Voor de PvdA- Midden-Zeeuws-Vlaanderen is de bouw van een windmolen park, de aanleg van een slibde- pot en de oprichting van een mestverwerkingsfabriek in de Koegorspolder bij Sluiskil nog lang geen gelopen race. In het verkiezingsprogramma van de partij voor de komende gemeen teraadsverkiezingen in Terneu- zen neemt de PvdA veel feller stelling tegen de plannen dan voorheen de PvdA in Terneuzen. De sociaal-democraten, nu in regionaal verband georgani seerd, vinden dat de voorgeno men ontwikkelingen in de Koegorspolder alleen door mo gen gaan als de plannen het mi lieu in Terneuzen-Zuicl, Spui, Magrette en Sluiskil niet zwaar der belasten. „Voor ons is de milieueffectrap portage, die de komende maan den wordt opgesteld, een nieuw ijkpunt. De PvdA-Terneuzen bestaat niet meer, is opgegaan in groter geheel. Overigens is het niet zo dat de PvdA in Terneuzen zich altijd pro- Koegorspolderontwikkeling heeft opgesteld. Er zijn altijd kanttekeningen geplaatst bij de plannen. Zo werd nadrukkelijk door de sociaal-democraten aangedrongen op een groengor- del vanaf Terneuzen tot de Ca- nisvliet, daarover is het laatste woord nog steeds niet over ge- HULST - In de Zeeman aan de Vismarkt zijn afgelopen zondag twee meisjes van tien en twaalf jaar uit Axel aangehouden voor winkeldiefstal. De twee hadden ondergoed ter waarde van 5,78 euro gestolen. De politie en nam ze mee naar het bureau nadat ze een vals adres en achternaam hadden genoemd. Ze werden doorverwezen naar STOP, het bureau voor alternatieve straf fen voor kinderen. zegd", legt Van Schaik uit. De PvdA heeft de voorbije weken met meer dan twintig organisa ties en een reeks individuele kiezers gesproken over het con ceptprogramma van de afde ling. Van Schaik: ,,De reacties waren zeer divei's, maar zijn al lemaal door ons zeer op prijs ge steld. Een aantal op- en aan merkingen is verwerkt in het programma, dat hierdoor op punten is aangescherpt. Onze stellingname ten aanzien van de ontwikkeling in de Koegorspol der is duidelijk verscherpt, ook al omdat we willen voorkomen dat Terneuzen-Zuid straks met milieuproblemen te maken krijgt als Oude Vaart destijds met Ovet. Stel dat er in de Koegorspolder een mestfabriek komt van Kunst, dan is de kans groot - met de overwegend zuid westenwinden - dat Terneuzen- Zuid straks driekwart jaar op gescheept zit met een stront- lucht. Dit moet ten alle tijde voorkomen worden." Tunneltarief In het herziene programma stelt de PvdA zich ook sterk te willen maken voor een uniform reduc tietarief voor grootverbruikers van de Westerscheldetunnel. Als voor een gewone doortocht straks het gemiddeld tarief van de PSD-veren gevraagd wordt, dan moet het kortingstarief daarvan worden afgeleid. „Wij gaan er dus uit van dat voor een enkele reis straks hetzelfde ta rief betaald wordt als wat grootverbruikers met kortings kaart nu betalen voor een over tocht met het veer. Is dat niet het geval, dan zal de nieuwe ge- meenteTemeuzen in samen spraak met de overige gemeen ten ervoor moeten zorgen dat dit alsnog het geval is. Voor ons wordt dit echt het belangrijkste verkiezingsitem", benadrukt Van Schaik. Andere belangrijke nieuwe pro grammapunten zijn voor de PvdA goedkope huisvesting voor jongeren en het streven om te komen tot een (inter)gemeen- telijk plan dat gericht is op de integratie van verstandelijk ge handicapten in de samenleving. Gemeentewerkers aan de slag op de opplusdag in Nieuwvliet. foto Charles Strijd door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Hup, deur van de auto dicht, even op het programmakaartje kijken en op naar de volgende klus. Gemeentewer kers Hannie Blaakman en Willem Jansen zetten zich maandag in tijdens de opplus dag in Nieuwvliet en Nieuwvliet-Bad. Ze herstellen een paadje, knappen een straatnaambordje op, verhelpen stank overlast en doen nog tal van andere karwei tjes. Het duo heeft er, net als hun zestien collega's uit de kernen Groede, Breskens, Cadzand en Hoofdplaat, overduidelijk plezier in. „Het lijkt hier wel een oranje-invasie", grapt Blaakman. Inderdaad, in het dorp staat om de haverklap een oranje gemeenteauto langs de kant van de weg. Ook wethouder C. Bolijn-Hertzberger en Piet Michielsen, lid van de dorpsraad, steken de handen uit de mouwen. „De gemeente Oostburg heeft in samenwerking met de dorpsraad de dorpsbewoners gevraagd hun klachten te spuien. Al die kleine bronnen van ergernis zijn gebundeld en worden nu dus verholpen. Zo'n dag is trouwens ook heel leuk voor de gemeentewerkers, want er heerst bij dit soort activiteiten echt een heel sterk gevoel van saamhorigheid. Samen een bakje koffie drinken en een hapje eten, echt heel gezel lig", aldus Michielsen. Tijdens de werkzaamheden melden bewo ners zich soms spontaan met een suggestie tot verbetering. Een scheef gezakt verkeers bord, een verzakte waterput, allerlei euvel wordt verholpen. Op vrijdag 11 oktober is er een opplusdag in Oostburg gepland, dins dag 22 oktober wordt het tweede deel van het hertenpark in Groede onder handen ge nomen. door Euqène Verstraeten GROEDE - De provincie Zee land stopt stichting Het Zeeuw se Landschap 62.135 euro extra subsidie toe voor het natuurher- stelproject in de Baarzandse kreek bij Groede. De herinrichting van de Baar zandse kreek is al vier jaar aan de gang en kan dit najaar gro tendeels worden afgerond. Het gebied is grotendeels (ongeveer 32 hectare) van het Zeeuwse Landschap. Recent heeft het Zeeuwse Landschap nog een ge deelte op de kop kunnen tikken. Door dat gebiedje aansluitend aan het lopende herstelproject op de schop te nemen, kunnen die werkzaamheden relatief goedkoop uitgevoerd worden. Bezinkputje De Baarzandse kreek heeft ja renlang gediend als het bezink putje van het poldergebied tus sen Breskens, Groede en Schoondijke. De kreek lag laag en maakte deel uit van het land- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouwafwateringssysteem in de streek. In de loop der jaren wer den steeds meer zijgeulen ge dempt en laaggelegen oeverlan den verhoogd. Daardoor werd op de zanderige kreekbodem een dik pak voedselrijk slib af gezet. Het gevolg was dat de kreek verlandde en de water kwaliteit jaar na jaar verslech terde. In samenwerking met het wa terschap en de provincie werd rond het krekengebied een nieu we randsloot gegraven en wer den landbouwsloten die het re servaat doorsneden afgedamd. Vervolgens is vorig jaar de kreek zelf aangepakt. De kreek is uit gebaggerd en de specie is in de pots opgeslagen. Tevens zijn verschillende verlande geulen opnieuw uitgegraven en is het maaiveld van het oeverland ver laagd. Met deze maatregelen is cle waterbergingscapaciteit van de kreek aanmerkelijk vergroot. Het stuk kreek dat nu aanvul lend op de schop gaat, betreft een twee hectare groot geheel verland oorspronkelijk kreek- gebied aan de zuidzijde nabij rijksweg 58. Het bewuste ge deelte wordt uitgediept en de oorspronkelijk flauw glooiende oever wordt hersteld. Voor de afvoer en verwerking van de vrijkomende modder kunnen de huidige speciedepots gebruikt worden. OOSTBURG - In het kader van de Landelijke Dag van de Man telzorg op zondag 10 november worden ook dit jaar de mantel zorgers in West-Zeeuws-Vlaan- deren in het zonnetje gezet. De werkgroep, onder verant woording van de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen, wil evenals vorig jaar de mensen die vaak langdurig zorgen voor een chronisch zieke partner, een dementerende oudere of een ge handicapt kind verrassen met een pakket met lekkere en leuke dingen en informatieve zaken. Vorig jaar kregen 160 mantel zorgers een bezoekje en een ver rassingspakket. Mantelzorgers die deze keer de wij dag voor of de maandag na de officiële vie ring hiervoor in aanmerking ko men, kunnen tot 18 oktober worden ingeschreven bij de Stichting Welzijn in Oostburg. Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J Haarmanweg 49 Terneuzen lel: 0115-697455 VOLVO door Jean-Lou de Gucht NIEUW-NAMEN - De resten van de potten die begin dit jaar uit de Meester van der Heyden- groeve in Nieuw-Namen zijn gehaald, dateren uit 1500 tot 1000 voor Christus. Dat heeft een wetenschappelijk onder zoek van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) in Amersfoort uitge wezen. Hoewel sommigen aanvanke lijk dachten dat de potten ouder waren, is de vondst volgens ar cheoloog H. Jongepier van het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland (PACZ) toch uniek. „Het is de eerste keer dat er in Zeeland dergelijk aarde werk uit de bronstijd is gevon den." Beheerder Richard Bleijenberg van de groeve vond de scherven van de potten in maart bij werk zaamheden nabij de groeve. Jongepier maakte de rest los uit het zand in de wand van de groe ve en nam de potten mee naar Middelburg waar ze werden schoongemaakt en geïmpreg neerd. De scherven werden daarna aan elkaar geplakt. Eén pot bleef in Middelburg en de andere werd opgestuurd naar het ROB in Amersfoort. Daar hebben tien deskundigen zich gebogen over de pot. Una niem kwamen zij tot de conclu sie dat het hier ging om exem plaren uit de midden of late bronstijd. Wat er verder met de potten gaat gebeuren, is nog niet bekend. Jongepier. „Op dit moment staat de ene pot nog in Amers foort en komt binnenkort terug naar Middelburg. Dan moet er nog een rapport gemaakt wor den en gaan beide potten naar het depot van het PACZDe ge meente Hulst heeft belangstel ling getoond om een van de pot ten een plaatsje te geven in het Landshuis in de Steenstraat. Jongepier: „Het is natuurlijk al tijd mogelijk dat een pot een tijdje uitgeleend wordt." Bleij enberg is verheugd over de con clusies van het onderzoek. „Dit is fantastisch nieuws. Met zulke vondsten krijgt de Meester van der Heydengroeve steeds meer waarde." TERNEUZEN - In en om res taurant Paviljoen Westkant in Terneuzen is op zaterdag 28 sep tember de tiende internationale Lekko-dag. Lekko staat voor vereniging van belangstellenden voor de sleep- vaart. Het evenement in Terneu zen begint om 1100 en duurt tot 16.00 uur. Hoogtepunt van de Lekko-dag is de demonstratie en vlootshow om 13.00 uur in de Veerhaven van de sleepvaart- en bergings bedrijven Union Nederland en Multraship. Verder is er een ten toonstelling van de scheepsmo dellenbouwvereniging Zuid- Zuidwest en zijn er videopre sentaties. Advertentie door René van Stee KNOKKE - Het tweewekelijkse huis-aan-huisblad De Sincfal bode, met als verspreidingsge bied de gemeente Sluis-Aar- denburg, heeft in Knokke een eervolle vermelding behaald bij de tweejaarlijkse uitreiking van de Blinckaertprijs. Met dit initiatief van de Vlaam se serviceclub Marnixring De Blinckaert is het de bedoeling de Nederlandse taal en cultuur te verspreiden en te bevorde ren. Aan de eervolle vermelding is een bedrag verbonden van 250 euro. Volgens een opgetogen eindredacteur Walter Dierick vormt dit grensoverschrijdende schouderklopje een belangrijke erkenning voor het werk van De Sincfalbode. „Ook de cheque is natuurlijk uitermate welkom Daarmee kunnen we weer leuke dingen doen voor ons blad", al dus Dierick. De Sincfalbode kreeg de prijs vooral omdat het blad 'wars is van vreemde taalinvloeden en deze in het kader van de be richt- en verslaggeving zoveel mogelijk trachten uit te ban nen'. Ook de doelstelling om het we derzijdse begrip aan beide zijden van rijksgrens te bevor deren door in te spelen op cultu rele- en andere evenementen in de regio was een van de rede nen voor de eervolle vermei- ding. Remij de Smit en Julma Ceelaert zijn zestig jaar getrouwd. door René Hoonhorst SLUISKIL - Dochter Emmij komt te hulp als haar ouders wordt gevraagd of ze nog hob by's hebben. „Een beetje ru ziemaken doen ze nog steeds graag. Een ander echtpaar dat onlangs zijn diamanten brui loft vierde, liet in de krant we ten dat ze in zestig jaar tijd nooit ruzie hadden gemaakt. Ongelooflijk, dacht ik toen nog." Remij de Smit en echtgenote Julma Ceelaert (beiden 82) ontkennen niet dat ze elkaar af en toe de waarheid zeggen of vliegen afvangen. Maar de kibbelzucht is nooit een ge vaar voor hun huwelijk ge weest, benadrukken beiden lachend. Remij en Julma geno ten gisteren nog een beetje na. Het feest voor de zestigste trouwdag was zondag al met dochter, twee kleinkinderen, twee achterkleinkinderen, vrienden en kennissen gevierd. De Terneuzense bur gemeester Barbé, zijn echtge note en enkele buurtgenoten kwamen een dagje later de fe licitaties overbrengen. Terneuzenaar Remij en Koe- wachtse Julia kwamen elkaar in het najaar van 1939 tegen op een dorpsfeest in Sluiskil. „Het laatste bal voor de oor log", weet Remij nog. Hij ex ploiteerde destijds nog samen met zijn broer een 'bode dienst', een soort koeriersbe drijfje in de Kanaalzone. Hon ger hoefde het gezin De Smit in de eerste huwelijksjaren on danks de oorlog niet te lijden. Tabak Remij: „We smokkelden nogal eens wat. Vooral tabak, wat we in plastic verpakten en onder olie en smeer verstopten, uit foto Wim Kooyman België deed het goed. Voor de Belgen namen we dan bouil lonblokjes en ozolon - 'een soort stijfsel waar ze pap van maakten' - mee." Nadat de zoon van zijn broer de bode dienst kwam versterken, werkte Remij nog dertig jaar als chauffeur bij de CPC, het huidige Cerestar. Leed bleef het echtpaar De Smit in zes de cennia niet bespaard. Hun zoon overleed op 46-jarige leeftijd. Julma: „Dat verdriet blijf je bij je dragen. Maar aan de andere kant genieten we het plezier van twee achterklein kinderen van zes en drie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35