Duitse jeugd wil ons verhaal horen O PZC Ontwikkelingsplan landbouw komt eindelijk op tafel 12 Ex-dwangarbeider Cees Rijk keert even terug naar Karlsruhe Bijbelcursus LPF Sluis schikt zich naar landelijk bestuur Barricade Op Zeelandbrug stuit dieven Giro 145 Breda de Zonnebloem 4Z3F dinsdag 24 september 2002 door Ingrid Huibers GOES - Twee jaar werkte Cees Rijk (79) uit Goes tijdens de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in Duitsland. Onlangs ging hij op uitnodiging van de gemeente Karlsruhe te rug. Een reis om nooit te verge ten. „Het is heel mooi om te zien hoe graag de Duitse jeugd van nu onze verhalen wil horen." Als jongen van negentien kreeg Rijk een oproep en meldde hij zich bij het arbeidsbureau in Goes. „Er waren er wel die on- BURGH-HAAMSTEDE - Het kringenwerk van de zeven sa menwerkende kerken in de Westhoek, onder de noemer Windkracht 8, houdt met in gang van donderdag 3 oktober een cursus voor 'beginners' met acht bijbelbesprekingen. De cursus wordt gehouden op de donderdagavonden in oktober en november in de gereformeer de kerk aan de Platboslaan in Haamstede. De eerste bijeen komst op 3 oktober begint om 18.30 uur met een gezamenlijke maaltijd. derdoken", zegt hij. „Maar dan liep je de kans dat ze je vader of moeder, of je broers of zusters pakten." Rijk kwam terecht in een reparatiewerkplaats voor treinwagons in de buurt van Mannheim. „Daar moest ik het houtwerk in de wagons aan brengen. Ik had altij d vier of vijf Russinnen bij me om de moeren aan te draaien", herinnert hij zich. Na een maand of vier, in oktober 1943, werd Rijk overge plaatst naar Lager Odin (kamp Odin) in Durlacher, een voor stad van Karlsruhe. Ook daar werkte hij voor de spoorwegen. „Ik stond achter een machine waarmee ik onderdelen van een locomotief moest schoonspui ten." Een smerig en zwaar kar wei. In het kamp werkten op dat moment zo'n driehonderd dwangarbeiders en Duitsers die te oud waren om nog als militair ingezet te kunnen worden. Daar ontmoette Rijk Karl Giesinger. „Hij was afgekeurd voor mili taire dienst", vertelt hij„Pas la ter ontdekte ik dat hij commu nist was." Tussen Rijk en de vijf jaar oude re Giesinger ontstond een le venslange vriendschap. „Hoe zeer Duitsland ook de vijand bleef, Karl was een goede man", zegt hij. Samen met zijn vrouw en kinderen bracht hij menig vakantie bij de familie Giesin ger door. „Ze kwamen ook wel hier." In kamp Odin overleefde Rijk een zwaar bombardement. „Het hele kamp werd ver woest", wijst Rijk op een minu tieuze plattegrond die hij speci aal voor het interview getekend heeft. „In deze barakken waren de Nederlanders eerst gestatio neerd. Wij waren net drie weken voor het bombardement ver huisd naar andere barakken, vlakbij de fabriek. Dat is onze redding geweest. De Russen die in onze oude barakken waren ondergebracht, zijn allemaal gedood." Begin 1944 verhuisde Rijk naar weer een ander kamp, in de buurt van Stuttgart. Daar bleef hij totdat hij tegen het eind van de oorlog werd ontslagen. Na wat omzwervingen kwam Rijk vervolgens terecht in een klein dorpje in het Zwarte Woud, waar hij uiteindelijk werd be vrijd door het Franse Vreemde lingen Legioen. Via Parijs en een kort verblijf in een kamp in de buurt van Dijon, keerde Rijk uiteindelijk terug naar Hein- kenszand. De twee woelige jaren in Duits land drukten voor altijd een stempel op zijn leven. Zo is Rijk al jaren lid van de Zeeuwse af deling van de Vereniging Ex- D wa ngarb eiders Eenmaal per jaar komt de club bijeen om eikaars verhalen te horen en het eigen verhaal nog eens kwijt te kunnen, Heel heil zaam, vindt Rijk. Via de vereni ging kreeg een vriend van Rijk uit Middelburg, Willem Jansen, afgelopen voorjaar een uitnodi ging van het gemeentebestuur van Karlsruhe om van 9 tot en met 14 september op bezoek te komen. „Toen heb ik me ook me teen gemeld", vertelt Rijk. Het werd een indrukwekkende reis. Bijzonder „Ik ben daar op een middelbare school geweest om mijn verhaal te doen", vertelt Rijk. „Dat was echt heel bijzonder. De leerlin gen waren zeer geïnteresseerd en stelden veel vragen. Het is heel mooi om te zien hoe graag de D uitse j eugd van nu onze ver halen wil horen. De gemeente Karlsruhe plaatste in 1997 een groot gedenkbord waarmee het lot van de dwang arbeiders de aandacht krijgt, die het volgens het stadsbestuur verdient. Sindsdien worden er elk jaar groepjes ex-dwangar beiders uitgenodigd. „Een heel mooi initiatief", vindt Rijk. En net op tijd. „Ik loop al tegen de tachtig. Veel ex-dwangarbei ders zijn inmiddels overleden." Toch is het volgens hem nooit te laat. „Het is goed dat er in Duitsland aan jonge Duitsers eindelijk een eerlijk verhaal over het verleden van hun land wordt verteld." Ex-dwangarbeider Cees Rijk met een boek dat hij van de gemeente Karlsruhe heeft gekregen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - De LPF doet in de nieuwe gemeente Sluis zeker mee aan de verkiezingen voor de gemeenteraad. LPF Sluis heeft zich geschikt naar het landelijk LPF-bestuur, maar R. Muste van LPF Hulst en C. Freeke van LPF Terneu- zen blijven weigeren het hoofd te buigen. Zij zaten gistermid dag bij de Raad van State, waar LPF-huisadvocaat O. Ham- merstein betwistte dat zij onder de naam LPF aan de verkiezingen mogen meedoen. LPF Hulst en LPF Terneuzen zijn niet officieel erkend door het zittende hoofdbestuur. De centrale stembureaus in Hulst en Terneuzen hadden volgens Hammerstein de twee partijen onder de naam LPF dan ook niet mogen registreren. „Want dat leidt tot verwarring bij de kiezers." Hammerstein kreeg steun uit onverwachte hoek, van C. Bor- man van de landelijke kies raad. Plij stelde dat de centrale stembureaus in Hulst en Ter neuzen bij de kiesraad hadden moeten nagaan of de inschrij ving van LPF Hulst en LPF Terneuzen deugde. BoiTnan kwam tot dezelfde conclusie als Hammerstein: er dreigt ver warring. Partijverhoudingen G. Christiaanse, vertegen woordiger van de centrale stembureaus in Hulst en Ter neuzen, was het niet eens met Borman. De bureaus hadden helemaal niet het idee dat er problemen dreigden te ont staan met de LPF landelijk. „Het is ook helemaal niet onze taak om onderzoek te doen naar interne partijverhoudin gen." Volgens Muste en Freeke had den zij wel degelijk toestem ming van de landelijke LPF, maar sindsdien is de samen stelling van het hoofdbestuur veranderd. Na een partijcrisis heeft de Wassenaarse vastgoedhande laar E. Maas de touwtjes in handen gekregen. Dat het bezwaar tegen de in schrijvingen ertoe kan leiden dat de LPF in Hulst en Terneu zen niet aan de verkiezingen meedoen, neemt de landelijke LPF voor lief. Het hoofdbe stuur wil een strakke partijor ganisatie opbouwen. Lokale en provinciale afdelingen moeten zich schikken. Hammerstein: „Wij willen in Zeeuws-Vlaan- deren een voorbeeld stellen." Gelijk Muste en Freeke vertrouwen erop dat zij door de Raad van State in het gelijk worden ge steld. Staatsraad J. van dei- Meer gaf daar alle aanleiding toe. Zij wees erop dat de Lijst Pim Fortuyn wel bij de kies raad is geregistreerd, maar zonder de afkorting LPF. In de statuten van de LPF staat bo vendien dat de landelijke orga nisatie slechts 'ondersteuning biedt aan plaatselijke partij en'. Juridisch is de LPF dus niet zo strak georganiseerd. Net zoals LPF Sluis zouden ook Muste en Freeke zich naar het landelijk bestuur kunnen schikken. Alle kou is dan uit de lucht. Ze hebben daar nog geen zin in. Muste: „Wij hebben de LPF in Zeeuws-Vlaanderen op poten gezet en nu krijgen we stank voor dank. De uitspraak is op vrijdag 27 september. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het Landbouw Ontwikkelingsplan (LOP) voor Schouwen-Duiveland wordt 22 oktober officieel gepresenteerd. In het LOP geven de verschil lende eilandelijke sectoren bin nen Agrarisch Schouwen-Dui veland hun visie op de toekomst, aangevuld met actiepunten. Aan de hand van deze punten is een aantal zaken opgepakt. Het LOP is een initiatief van Agrarisch Schouwen-Duive land. Al eerder zijn in Zeeland zulke regionale plannen ge schreven. Daar zijn ook resulta ten uit geboekt zoals projecten op Noord-Beveland rond wind energie en een gemeentelijk landbouwloket dat zich laat vergelijken met het bedrijven- loket. Zes sectoren - akker bouw, tuinbouw, glastuinbouw, veehouderij, nieuwe economi sche dragers en landbouw en re creatie - hebben aangegeven wat hun toekomstvisie is, waar knelpunten zitten met eventue le oplossingen. Daarbij hebben zij zich zowel over het lokale be leid gebogen als over de be drijfsvoering. Het LOP zat al een jaar in de pen, maar er ontstond vertra ging door werkdruk en een reor ganisatie bij de ZLTO. Het rap port kwam deze zomer gereed, maar dat jaargetijde is geen ge schikte tijd om een belangrijk rapport over de landbouw te presenteren en dus werd beslo ten dat eind oktober te doen. „Dat betekent niet dat er niets gebeurd is", verzekert Michiel- sen. „Een conceptversie is al eerder naar de gemeente Schou wen-Duiveland gestuurd zodat zaken, denk maar aan het be stemmingsplan buitengebied, op elkaar afgestemd kunnen worden." Database Ook zijn twee onderzoeken naar aanleiding van het LOP opge zet. Het eerste gaat na of het mo gelijk is een database op te zet ten voor de akkerbouwers. Deze database zou gegevens moeten bevatten over onderlinge sa menwerking, zoals het geza menlijk aanbieden van diensten en producten en de gemeen schappelijke inkoop van mate rieel. Voor de veehouderij loopt er een onderzoek naar de mogelijkhe den die zonne-energie kan hebben voor deze sector. Mi- chielsen: „Omdat het om een toekomstvisie gaat, kun je ook niet stellen dat een LOP snel achterhaald is. In tegendeel. We hebben de indruk dat de ideeën van het LOP beter passen bij de huidige bewindvoerders, zowel gemeentelijk als landelijk, dan een jaar geleden. Het LOP moet een motor zijn om discussies aan te gaan. De ideeën die daaruit voortkomen, moeten vervolgens worden uitgevoerd." COLIJNSPLAAT - Er was in de nacht van zondag op maandag een blokkade op de oprit van de Zeeland- brug voor nodig om een Belgisch duo te kunnen aanhouden dat eerder op de avond was betrapt bij een poging een caravan te stelen. De 33-jarige man en zijn vijf tienj arige metgezellin, beiden afkomstig uit Ant werpen, werden vanuit België achtervolgd. Na dat het tweetal elk stopte ken negeerde en elke op geworpen barricade wist te omzeilen, slaagde de politie er rond half vijf 's nachts eindelijk in de vluchtauto tot staan te brengen. Een barricade van vrachtwagens op de oprit van de Zeelandbrug dwong de bestuurder zijn auto tot stilstand te bren gen. "Wat heb ik het naar m'n zin gehad vandaag. Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht. Broodje tonijnsalade met een lekker glas witte wijn. Vanmiddag hebben we gezwommen, terrasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue. En nu ben ik doodop. Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!" Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties Bijna 6400 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6700 vrijwilligers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn, kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Postbus 2 100 4800 CC BredaTel. (076) 564 65 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl De mooie momenten blijven in onze herinnering. Vrij onverwachts is overleden onze tante en oudtante DIDERICA HERMINA VAN DE KLEINEMULDER Apotheker Ridder in de Orde van Oranje Nassau Amsterdam, 4 februari 1909 Vlissingen, 22 september 2002 Bergeyk: Ilse Bakker-Hoyer Guus Bakker Marjolein en Gerold Monique en Paul Roos en Robbert Maris ka en Jack Bas en Christine Michiel en Nicki Godelief Heerlen: Loes Cremers-Hoyer Sjeng Cremers Maart je en Michiel Rard en Mientje Frank en Marieke Judith en Jean Erik en Claudia Steven en Angélique Zeist: Karei Hoyer t Mi my Hoy er-Verhei jen Carl en Simone Thomas Correspondentieadres: M. Hoyer-Verheijen, Slotlaan 443, 3701 GZ Zeist Tante Hermine is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom- Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlis-singen. Er is gelegenheid tol afscheid nemen donderdag a.s. van 18.30-19.00 uur. De herdenkingsdienst, geleid door Ds. A. A. Rijken, zal worden gehouden vrijdag 27 september om 13.00 uur in het crematorium, Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvang kamer van het crematorium. Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum, Van Dishoeckstraat 620 Proefdieren? Verzin iets beters! Kom naar www. p roef di ervrijn I en zie wat u kunt doen. Proefdier vrij Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons erelid GONNY STRENG Wij wensen Leo en kinderen veel sterkte met dit zware verlies. Bestuur en leden ADSV Dynamica In menioriani Liefste, ik kan je niet missen. Het is hier zo stil om me heen. 'l Is of 't geluk van m'n leven als sneeuw voor de zon verdween. Lieverd, ik kan je niet missen. Het is hier zo leeg in m'n hart. Brand in m'n ogen, en bonst in m'n hoofd. 't Is of ik van m'n verstand wordt beroofd. Ach liefste, waarom ging je heen? Liefs, Loe: 'l Liefste dat wij hebben bezeten, toekomstbeeld van ons bestaan. Vraag ons niet dat te vergeten, en gewoon weer verder te gaan. Streep daarom zijn naam niet door, noem zijn naam en laat ons weten dat ook jij niet zult vergeten. 24 september 2000 In liefde gedenken wij RONALD Cees. Marianne en Monique. 24 september 2001 24-09-2001 In memonam Lieve PAPA Alles lijkt zo gewoon door te gaan, maar dat is uiterlijke schijn. De buitenkant die gaat wel, van binnen zit de pijn Papa, elke dag wordt het gemis groter..... Marianne en Willen Op 27 september a.s. is het 65 jaar geleden dat on ze ouders en grootouders S. v. d. PLASSE T. v. d. PLASSE-DE WEE zijn getrouwd. Wij willen dit vieren op zaterdag 28 september 2002. U bent van harte welkom op de receptie van 16.00-18.00 uur in kerkelijk centrum 'De I-laven', Dreef 6 te Yerseke. De kinderen en kleinkinderen Zeeburg 4, 4401 DA Yerseke. P.S.: geen bezoek aan huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30