Ethiek in de zorg onderbelicht Extra mensen op afdeling ro nodig PZC Huisartsenpost op Goeree laat ook medicijn bezorgen Opfriscursus verkeer vijftigplussers succes Scharendijkse denkt in landelijke kerngroep mee over zorg Conducteur mishandeld in trein Vrouw wordt onwel en raakt boom Motorrijder onderuit in Vlissingen Verwarring over Roozenburglaan Vijf dode zeehonden aangespoeld Gesprek over sluiting supermarkt agenda Herfstmarkt in Zierikzee Indonesisch optreden in Zijdemuseum dinsdag 24 september 2002 MIDDELBURG - Een treinconducteur is zondagavond rond acht uur in Middelburg door een aantal jongeren in elkaar ge slagen. De man wilde vier jongens bekeuren die zonder kaart je in de trein zaten. Volgens een ooggetuige is de conducteur bij de mishandeling op het station in Middelburg uit de trein gevallen. De conducteur raakte gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De daders zijn nog niet gepakt. 's-GRAVENPOLDER - Een 41-jarige vrouw uit de gemeente Goes is maandagochtend rond kwart over negen op de Goese- straatweg in 's-Gravenpolder licht gewond geraakt toen ze met haar auto tegen een boom reed. De vrouw is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Ze werd met behulp van de brandweer uit haar auto bevrijd. VLISSINGEN - Een 40-jarige motorrijder en zijn passagier zijn gistermorgen licht gewond geraakt bij een ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. De man probeerde rond kwart voor acht te remmen voor een bedrijfswagen die voor het stoplicht stond te wachten. Tijdens het remmen verloor de motorrijder de macht over het stuur, raakte de zijkant van de wagen en ging onderuit. MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-fractie wil dat het gemeentebestuur duidelijkheid schept over de status van de Roozenburglaan in Dauwendaele. De gemeenteraad had, na een voorstel van de PvdA, bepaald dat die weg een 3 O-kilome terzone moest worden. Tijdens de wijktafel van vorige week werd gesteld dat er nog een onderzoek naar de status van de Roozenburglaan moet plaatsvinden. De PvdA wil dat het ge meentebestuur een eind maakt aan de verwarring. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kust zijn gisteren en zondag dode zeehonden aangespoeld. Gistermorgen werd er één gevonden op het strand bij Renesse en één op het strand bij Vrouwenpolder. Zondag werden dode zeehonden gevonden op het strand bij de jachthaven in Wis- senkerke, één op het strand bij Vrouwenpolder en één op de Brouwersdam bij Ouddorp. Onder zeehonden woedt momen teel een virusziekte. Verwacht wordt dat de helft van alle zee honden daaraan sterft. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent praat deze week met vertegenwoordigers van supermarktketen Schuitema over de gevolgen van de sluiting van de Albert Heijnvestiging aan de Stationsstraat en de uitbreiding van de ClOOO-super- markt aan de Wilhelminalaan. Dat er nog maar één super markt overblijft in het centrum van Sas van Gent heeft conse quenties voor het plan Vitaal Sas van Gent. Dat plan beoogt het centrum van Sas nieuwe impulsen te geven. „Omdat het nog de enige supermarkt is, komt er straks meer verkeer naai de C1000. Die supermarkt ligt wel aan de Wilhelminalaan, waar ook het nieuwe multifunctionele centrum moet komen" zegt projectleider J. Hemelaar van Vitaal Sas van Gent. „We willen met Schuitema over de gevolgen daarvan praten." STREEKACTIVITEITEN doorEsme Soesman SCHARENDIJKE - Als ver pleegkundige of verzorgende heb je niet dagelijks met eutha nasie te maken. Maar wel met de vrouw die niet gewassen wil worden of de man die zich niet voeden laat. Vanuit de Algeme ne vergadering verpleegkundi gen en verzorgenden (AVVV) is een website over zorgethiek in het leven geroepen. De Scharen dijkse Marchien Hof is betrok ken bij de landelijke kerngroep die zich met zorgethiek bezig houdt. Hoe ga je beroepsmatig om met een verstandelijk gehandicapte die seksueel actief wordt? En wat doe je als een patiënte in huilen uitbarst terwijl het werk in stapels op je wacht? Op de werkvloer draait het vaak om heel andere zaken dan de 'grote' ethische vraagstukken als eu thanasie en abortus. Voor de be trokkenen gaat het echter om belangrijke kwesties. „Niet zo groot dat het in wetgeving kan worden vastgelegd, maar het j moet wel bespreekbaar zijn", I stelt verzorgende Hof (55). Kan I de verpleegkundige of verzor gende zijn of haar ei niet kwijt, dan gaat het innerlijk wringen. Met ellende als bijvoorbeeld een burn-out als resultaat. Praktisch Neem die vrouw die niet gewas sen wil worden, schetst Hof. Haar familie en de instelling waarvoor je werkt verwachten datje die mevrouw wel wast. En dan is er nog die heel praktische kant: van die vrouw die lang zaamaan vervuilt. „Maar je kunt je afvragen: wie ben ik om te bepalen dat die vrouw zich moet wassen? Dat is de ethische kant van het verhaal." De in Utrecht gevestigde kerngroep, waaraan mensen uit allerlei zorghoeken (van psychiatrie- tot verpleeghuiskrachten) én windstreken (Randstad en plat teland) deelnemen, gaat maan delijks met een dergelijke casus aan de slag. Vervolgens wordt een reactie gevraagd van de e- mailgroep; een soort vast panel dat eveneens nauw bij zorg be trokken is. Sinds kort kan er bo vendien via de eigen website (www.zorgethiek.nl) maat schappij breed op casussen wor den gereageerd. Inspiratie Voor verzorgenden en verpleeg kundigen kan de site met verha len en reacties bron van inspira tie en handvat zijn. Niet omdat er kant-en-klare oplossingen worden geboden, want dat is niet waar het om draait. Maar je leert, aldus Hof, zaken van ver schillende kanten te bekijken. „Zelf heb ik er tot nu toe veel van geleerd. Vooral het besef dat je niet alleen met de zorgvrager hebt te maken, maar ook met bijvoorbeeld familie, mantel- zorger, buren en instellingen. Dat is verhelderend. Je staat stil bij de gevolgen die een kwestie voor anderen heeft." Sinds haar zeventiende zit de Scharendijkse in de zorg. Sinds 1990 - toen ze naar Zeeland ver kaste - is ze als verzorgende werkzaam in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Als CNV-vakbondslid hield zij zich altijd al - via de afdeling verpleging en verzorging - met de inhoud van haar vak bezig. Het CNV heeft ethiek ook als project bij de AVW ingebracht. In het praten over 'grote' kwes ties ontstond de behoefte ethiek op de dagelijkse zorg te betrek ken. Daar bleek - het verklaarde deels zelfs de leegloop in de zorg - enorme behoefte aan te be staan. Onderwerpen die voor heen door verpleegkundigen en verzorgenden tijdens de koffie werden besproken, kwamen door de toegenomen werkdruk niet meer ter sprake. Dat voelde aan als een gemis. De internetsite is wat de kern groep zorgethiek betreft het be gin van veel meer activiteiten. Zo is er het plan de behandelde casussen uit te werken tot een boek dat in opleidingen kan worden gebruikt, omdat de aan dacht in de opleiding voor ethi sche vraagstukken toeneemt. Ook wordt gedacht aan het aan stellen van aanspreekpunten door heel het land. Vooralsnog kan de club tot medio volgend jaar rekenen op subsidie. Eind van dit jaar worden de activitei ten geëvalueerd. ZIERIKZEE - Hervormd kerkcentrum ach ter de gasthuiskerk, 20.00 uur: Thema avond vrijzinnige gemeente klankex pressie; BURGH-HAAMSTEDE - Galerie Bors- boom Achterweg 10, 16.00 uur: Presen tatie 'Rondje Kunst Brochure'; Verzorgende Marchien Hof: „Je hebt niet alleen met de zorgvrager te maken, maar ook met bijvoorbeeld familie, mantelzorger, buren en instellingen." foto Marijke Folkertsma j ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van Groei Bloei houdt zaterdag 5 oktober een herfstmarkt op het 1 terrein van de voormalige ge- I nieenteschuur aan de Boeren- weg 3 in Zierikzee. I Op die locatie zijn verschillende I workshops te volgen, demon straties te zien en producten te koop. Marjan van Rijswijk geeft I een workshop paverpol en Mar- janHoondert maakt, met bezoe- I kers,loodfiguren. In de Groei Bloei-stand wordt gedemonstreerd hoe je zelf een bloemstuk maakt. De firma Wisse demonstreert het knippen en snoeien van buxus- figuren met een speciale schaar en er wordt informatie over vlas en linnen verstrekt. Ook zijn er boerderijartikelen te koop als sierkalebassenkaas en honing. Planten ruilen is voor I leden mogelijk vanaf 9.00 uur en voor n iet-leden vanaf 10.00 uur. De herfstmarkt, die voor de der de keer wordt gehouden, begint om 9.00 uur en duurt tot 13.00 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon ZIERIKZEE - De afdeling ruimtelijke ordening van de ge meente Schouwen-Duiveland heeft de komende jaren vier me dewerkers extra nodig. Niet al leen om de huidige achterstan den weg te werken, maar ook om te voorkomen dat het werk zich opnieuw zal opstapelen. In de aanloop naar de begroting voor 2003 is voorzichtig de eer ste balans opgemaakt door inte rimcoördinator K. de Hamer en W. Dekker, die volgende maand het roer op ruimtelijke ordening geheel overneemt. De resultaten zijn bemoedigend: met tien man aan het werk bestaan er geen vacatures meer op de afdeling en werken ze gestaag de berg achterstallig werk weg. De be rekeningen laten ook zien dat de gemeente er nog niet is. Want wil Schouwen-Duiveland over een paar jaar niet opnieuw op hetzelfde probleem stuiten, dan zijn er structureel vier mensen extra nodig: één om de ploeg, die de bouwplannen verwerkt, te versterken en drie voor de be stemmingsplannen Deze conclusie is niet verras send. Toen de gemeente in een nota begin dit jaar een boekje opendeed over de gigantische problemen op de afdeling, werd ook al voorgespiegeld dat er voor meer dan veertien man werk is. Op papier mogen dat er nu tien zijn. Omdat op dat mo ment slechts vijf medewerkers zich door de berg heenploeter den, kon de achterstand snel groeien. Wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) legt uit dat er echter in eerste instantie voor is gekozen de club op sterk te te brengen. Draait dat tiental eenmaal op voUe toeren, dan zou gekeken worden waar en hoeveel mensen er extra nodig zijn om niet weer de fout in te gaan. Teller Wekelijks worden nu de resulta ten bekeken. Volgens Geluk loopt daarbij letterlijk de teller: hoeveel stukken zijn afgehan deld en wat ligt er nog. Die cij fers maken de resultaten zicht baar en motiveren om verder te gaan, zo legt de wethouder uit. Naast de 'eigen' ambtenaren springen ook andere bij in de strijd tegen de achterstanden. Zo proberen medewerkers van de afdeling samenleving (volks huisvesting) zo veel mogelijk werk op het gebied van woning bouw en zorg uit handen van hun collega's op ruimtelijke or dening te nemen. Tevens zijn voor verschillende tijdrovende klussen, zoals het opstellen van een standaard- bestemmingsplan recreatiege bieden, van buiten externe spe cialisten binnengehaald. „Maar straks willen we eigenlijk dat daar mensen van onszelf aanzit ten", aldus De Hamei-. Om dat allemaal in eigen hand te hou den, zijn volgens de berekenin gen voltijds vier extra ambtena ren nodig. Bij de behandeling van de begroting in november zal moeten blijken of college en gemeenteraad geld voor deze extra werkplekken wil vrijma ken. door Marcel Modde MIDDELHARNIS - De 22 huis artsen op Goeree-Overflakkee gaan samenwerken in een cen trale huisartsenpost. De voor ziening wordt met ingang van 1 oktober ondergebracht in Mid- delharnis en geldt uitsluitend voor de avond-, nacht- en week- eindediensten. Een betrekkelijk nieuw feno meen in deze sector is de inscha keling van een particuliere beveiligingsdienst. Deze be ambten worden ingezet voor het thuisbezorgen van medicijnen. Voorwaarde is wel dat medica tie op dat moment absoluut noodzakelijk is en de patiënt zelf niet bij machte is het recept af te halen. De extra kosten die daarmee verband houden, wor den meegenomen in de totale fi nanciering van de huisartsen post, aldus R. Swens van OZ Zorgverzekeringen. „De bevei ligingsdienst rijdt toch al conti nu heen en weer over het eiland, dus dan kun je daar net zo mak kelijk gebruik van maken." Volgens Swens was er 'heel wat creativiteit voor nodig' om de opening van een centrale uit valsbasis voor de huisartsen op Goeree-Overflakkee te bekosti gen. Evenals Schouwen-Duive land is het eiland dunbevolkt. Daarmee is ook het draagvlak, van het aantal mensen dat met elkaar gebruik zou kunnen ma ken van de post, kleiner dan in een verstedelijkt gebied. Met als gevolg dat de kosten per per soon aanmerkelijk hoger liggen. Die worden weer doorberekend in de ziekenfondspremie dan wel de nota bij een particulier verzekerd consult, zegt Swens. Hij benadrukt dan ook dat de nieuwe voorziening puur is be doeld voor noodgevallen. Niet spoedeisende hulp moet wach ten tot de reguliere spreekuren. Ook zal er voor worden gewaakt dat de post een alternatief wordt voor mensen die tijdens kantoortijden geen tijd hebben naar de dokter te gaan. Geen luxe De krachtenbundeling van de huisartsen is ook op Goeree- Overflakkee geen luxe, geeft Swens aan. Er dreigt een tekort te ontstaan aan nieuwe (huis)artsen en ander medisch personeel. En die nieuwkomers kiezen meestal voor werk in de Randstad. Het platteland dreigt van die ontwikkeling de dupe te worden. Het centrale dienstverband be tekent in de praktijk een lagere werkdruk, omdat de avond, nacht en weekeinden over een grotere groep kunnen worden verdeeld. Ondanks de hogere 'beschikbaarheidskosten' op het platteland, mag de regio niet achterblijven bij die ontwikke ling. Gebeurt dat wel, stelt de zorgverzekeraar, dan is de kans reëel dat sommige gebieden het straks zonder een huisarts in de directe omgeving moeten doen. Aanvankelijk zou de post wor den ondergebracht in het Dirks- landse streekziekenhuis. In verband met de hoge verbou- wingskosten, is daarvan afge zien. Als alternatief is gekozen om aan te'haken bij de bestaan de dokterspraktijk aan de rand (Langeweg) van Middelharnis. Op de post is tussen 17.00 en 8.00 uur en in de weekeinden al- tijd een arts en een assistente aanwezig. Wordt de dokter weg geroepen, dan zorgt een collega in noodgevallen voor de achter- vang. De artsen krijgen de be schikking over een auto met chauffeur voor patiëntenbe- zoek. Daarmee wordt voorko men dat de arts op een voor hem of haar onbekend terrein te veel tij d verliest met het zoeken naar het juiste adres, aldus Swens. De centrale post wordt 1 okto ber officieel geopend door voor zitter E. de Boer van de Raad van Bestuur van OZ Zorgverze keringen. De maatschappij is marktleider op Goeree- Overflakkee. VLISSINGEN - In het Zijdemu seum in Meliskerke treedt za terdag de Indonesische danse res Eka Santi Dewi op. Vanaf 14.00 uur danst ze vier keer, onder meer de dans van de paradijsvogel. Elke keer verkleedt Eka Santi Dewi zich om verschillende In donesische kleding en sieraden te tonen aan de toeschouwers. In de opfriscursus rijvaardigheid voor vijftigplussers zit ook een ogentest. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De opfriscursus rijvaardigheid voor vijftig plussers blijft onverminderd populair. Voor de cursus die gisteren in het Multifunctio neel Centrum in Zierikzee be gon meldden zich 43 deelne mers. Boven verwachting voor organisator verkeersveilig heidsorganisatie 3VO. De Schouwse afdeling van 3VO begon in samenwerking met de Stichting Welzijn Ou deren Schouwen-Duiveland (SWO) zo'n vijf jaar geleden met de opfriscursus, bedoeld om de verkeersregels van de wat oudere verkeersdeelne mers bij te spijkeren. De cur sus bleek een schot in de roos. Het begon met één cursus per jaar, maar al snel ontstond een wachtlijst en werd besloten twee keer per jaar een cursus te geven. De blijvend grote ani mo voor de cursus heeft vol gens M. Speelman, voorzitter van de afdeling Schouwen- Duiveland van 3VO, te maken met verschillende factoren. „Er komen er steeds meer vijf tigplussers en in het verkeer is de laatste jaren veel veran derd. Er is behoefte aan uitleg van de regels." Het komt regelmatig voor dat ex-cursisten op herhaling ko men. Soms uit eigen beweging en soms omdat de kinderen er op aandringen. De cursisten variëren in leeftijd van net vijftig tot tachtigplus. Speel man: „En wat opvalt, is dat steeds meer jongere vijftig plussers, mensen die nog wer ken, de cursus komen volgen. Kennelijk bevalt de cursus goed, want meestal hebben nieuwkomers er via mond-tot- mondreclame van gehoord." De cursus beslaat vier maan dagmiddagen. Veel tijd worde besteed aan de theoretische kennis, maar ook een ogentest en een reactietest zitten in het cursuspakket- De cursus wordt afgesloten met een rij- vaardigheidstest. De cursist krijgt in de eigen auto gezel schap van een erkend rij-in structeur die na de test advies uitbrengt aan de cursist. De rij vaardigheidstest is geen rij examen en heeft derhalve geen gevolgen voor het rijbewijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29