Tegen het Mad Max-landschap Troost zonder grootse gebaren aan de rol met schilderij Museum Fortenweekend biedt bezoeker veel informatie Nieuw seizoen vrouwenbond lezers schrijven Tunnel II Hitier Kuitert Voorronde Graauwrock kunst cultuur parkmanagement dinsdag 24 september 2002 SLUIS - Het Fortenweekend dat zaterdag en zondag in de voormalige vestingplaatsen Aardenburg, Sluis, Uzendijke en Retranchement wordt ge houden, staat in het teken van voorlichting over het zogeheten landelijke Belvedereproject, le zingen over lokale versterkin gen, wallenrondleidingen en twee gelegenheidstentoonstel lingen. Het Belvedereproject is een lan delijk programma rond cul tuurhistorie en ai'cheologie. West-Zeeuws-Vlaanderen is aangewezen als hoogwaardig Belvederegebied. Het Fortenweekend is een initi atief van het Davidsfonds, een van de grootste culturele instel lingen van Vlaanderen. De vier deelnemende West-Zeeuws- Vlaamse vestingsteden hebben centrale stands die beide dagen open zijn van 09.00 tot 18.00 uur. Dit zijn het Gemeentelijk Archeologisch Museum aan de Markt in Aardenburg, het Bel fort aan de Groote Markt in Sluis, restaurant De Parle vinker aan de Markt in Retran chement en het Streekmuseum aan de Markt in IJzendijke. Hier zijn wallenroutes verkrijgbaar die langs de versterkingen voe ren. In de stands in Sluis en Aarden burg zijn twee speciale tentoon stellingen ingericht met als on derwerp hun vroegere functie als vestingstad. Onder leiding van een gids zijn er ook rondlei dingen. Zowel op zaterdag als op zondag beginnen die in Sluis, Retranchement en Aardenburg om 14.00 uur vanaf de info- stands. In IJzendijke worden de rondleidingen vooraf gegaan door een lezing en beginnen de wandeltochten omstreeks 14.20 uur. ZAAMSLAG - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Terneuzen, houdt op donderdag 26 september een in loopavond in het Dorpshuis in Zaamslag. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is de start van het nieuwe seizoen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Tol Westerscheldetunnel: Als we het er over eens zijn, dat er goede argumenten zijn waarop Zeeuws-Vlamingen korting krijgen op een overtocht met de PSD, dan begrijp ik niet dat er een discussie kan zijn over een korting voor Zeeuws-Vlamin gen die straks door de Wester scheldetunnel moeten. Dezelfde argumenten liggen er toch?! George van de Poel Torenberg 11 Zaamslag Jammer dat ze niet durft door zetten, mijn heldin van vorige week; Herta Daübler-Gmelin (PZC 21-09) de Duitse minister van justitie, die G.W. Bush met Hitier durfde vergelijken. De 'United States of Aggression' gaan hun preventieve acties, die inderdaad niet ondex-doen voor maar al te bekende methodes nog uitbreiden. 'Tegen opdoe mende bedreigingen optreden voor ze tot wasdom komen" (PZC id.) is het motto. Voor Hit- Ier; alle weerstand zo spoedig mogelijk afvoeren. Bush's droom: in de hele wereld als een vrijbuiter de geringste weer stand in de kiem smoren. Een Franse VS-specialist zei op 11 september (RTBF-radio): ,,Op zich zou het nog niet zo erg zijn, een gendarm, als het een goede was, één die het recht en de ge lijkheid, de principes van justi tie, in deze wereld liet heersen." Maar de USA-wereldpolitie is een misdadige politie. Die let terlijk terreur zaait. Direct of indirect. Ten dienste van de on gedurige gretigheid van de al lerrijksten. Rijkdom vergaren en wereldwijde controle, dat is de enige inzet. Wil Bush 'pre ventief' optreden? Dat hij dan maar eens goed nadenkt over zijn eigen verschrikkelijke vraag na 11 september: 'Waar om worden de Amerikanen zo gehaat in de wereld?' En als wij in Nederland, naar geweten, preventief willen handelen, moeten wij deze schurkenoor- log tegen de Irakezen onmiddel lijk en onvoorwaardelijk laten stopzetten, en voor de Palestij- nen een onafhankelijke vrije staat afdwingen. Dat zou een begin zijn. Bernadette Thirion Kasteelstraat 14A Philippine In de PZC van 20 september stond een interview met prof. I H.M. Kuitert, naar aanleiding I van het verschijnen van zijn nieuwste boek. Er blijkt helaas i uit dat hij zijn 'ontwikkeling' tot het bittere einde voortzet. Er I is geen God en geen hemel en nooit geweest ook. Alles is men selijke fantasie, volgens hern. De titel van zijn boek ontleent hij aan een dichtregel van Gerrit Achterberg. Beter had hij een andere dichtregel kunnen aan halen: 'Ik ben een god in 't diepst van mijn gedachten', zoals Wil lem Kloos al in de negentiende eeuw schreef. Want voor Kuitert blijkt de mens de enige maat al ler dingen. Wat een mens niet verklaren of begrijpen kan is volgens hem 'mythe', c.q. fanta sie. Toch blijft Kuitert zich the oloog kenner van God) noe men, volgens het artikel. Met welk recht? En van welke God? Hoe kan dat gelden voor iemand die zich heel nadrukkelijk als atheïst presenteert? Iemand die in zijn boek bijbelwoorden op welhaast godslasterlijke wijze aanhaalt? Dan haal ik liever de oude woordspeling aan: 'Theo loog, u noemt zich godgeleerde, maar bént u ook van God ge leerd?' Eens begon hij als jonge dominee in Zeeland (Scharen- dijke, 1950-1955). Het is een droevige zaak te zien dat een ge leerd leven zo tragisch moet ein digen. Toch blijft er hoop: beke ring en geloof zijn mogelijk zo lang een mens leeft Laten we ook voor hem bidden. J.W.P. Cornelissen Azalealaan 68 Yerseke door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een eeuwen oud schilderij van Dirck van Delen is gisteren verhuisd van het Zeeuws Museum naar het Zeeuws Archief. Daarvoor moest het doek wel eerst worden opgerold. Het paste niet door de deur. Het schilderij moet weg in ver band met de grote verbouwing die het Zeeuws Museum bin nenkort ondergaat. Naar ver wachting begint de renovatie van het museum in november en is het karwei in mei 2004 klaar. Het schilderij 'Christus geneest een lamme te Bethesda' van Dirck van Delen werd gisteren al verhuisd. Zou het museum nog langer hebben gewacht met de verplaatsing, dan zouden temperatuurswisselingen tij dens de verhuizing de verf kun nen aantasten. Plet werk is 2,35 bij 2,70 meter groot. Een dankbare patiënt van het Gasthuis, Jacques Or- loogh, liet het in 1636 vervaar digen. Niet alleen staat er op het doek dat het werk gemaakt is tot goe leeringh voor de Crancken maar ook; Dit stuck vereert 't Gashuijs ten dancke. Het doek werd gisteren eerst van het spieraam gehaald - het houten skelet waar het doek op gespannen is. De lijst was on dertussen al in delen uiteenge haald en verhuisd. Minutieus van onze regioredactie GRAAUW - De organisatie van het muziekfestival Graauwrock nodigt beginnende regionale bands die in het voorprogram ma willen optreden op, zich te melden. De selectiewedstrijd wordt ge houden op zaterdagavond 18 ja nuari in het Verenigingsgebouw in Graauw. De winnaar mag op 31 mei optreden in het voorpro gramma van het tweejaarlijks openluchtfestival. Tijdens Graauwrock treden zes bands op uit Nederland, Duitsland en Amerika. werd de stof op een tafel gelegd en in een groot model tapijtrol gewikkeld. De kamer werd on dertussen flink warm gehou den, zodat de was en hars van het doek zacht bleven. Volgens mevrouw H. van den Donk, hoofd collectie en presentatie is de verhuizing niet schadelijk Vijf juryleden selceteren op 18 januax-i uit de deelnemers de beste bandDe wiruiaar mag op treden tijdens Graauwrock en krijgt een gage van 300 eux-o. De tweede prijs is 150 euro, de der de prijs 100 euro; de leden van alle bands krijgen ook gratis toegangskaarten Gezien de beschikbare tijd op zaterdagavond 18 januari kan de organisatie maar een beperkt aantal bands inschrijven. De groepen worden geplaatst op volgorde van binnenkomst. Bands kunnen zich tot 31 okto ber melden bij Jos de Block, tel: 0114-635623, e-mail: jdeblock@zeelandnet.nl voor het schilderij. „Maar je moet het natuurlijk niet te vaak doen." Nog maar acht jaar geleden ver huisde het schilderij van het ge bouw van Rijkswaterstaat naar het Zeeuws Museum. Rijkswa terstaat, die het werk in bruik- i leen had gekregen van de Stich- ting der Godshuizen, had er geen plaats meer voor. Ook toen paste het schilderij niet door de deur en werd er een speciale houten rol voor vervaardigd. Al die tijd heeft de rol in het depot gestaan met de gedachte hem er weer uit te halen als het schilde rij weer moest verhuizen. En dal was dus gisteren. Locatie Naar verwachting wordt het doek vandaag op het spieraam gespannen en weer aan de muur opgehangen. Of en wanneer het schilderij tenxgkomt naar het i Zeeuws Museum is nog niet be- kend. Volgens mevrouw Van den I Donk zal het in elk geval niet meer terugkeren op de huidige plek: „We kiezen voor een loca tie waaxwoor het niet meer opge- rold hoeft te worden." door Emile Calon Bedrijven kunnen samen een hele boel. Zeker als ze op een en hetzelf de bedrijventerrein zitten kunnen ze samen de groenvoorziening beheren, een bewakingsbedrijf inhuren, afval inzamelen, gebouwen onderhouden, energie inkopen, één kantine beheren en kinderopvang regelen. Ook kunnen ze samen enkele vergaderzalen behe ren, de promotie regelen, voertuigen en meubels leasen, eikaars restwarmte be nutten en het afvalwater behandelen. Als ze samenwerken zijn ze voor dat soort zaken een flink stuk goedkoper uit, weet provinciaal beleidsambtenaar Leo Leijnse. Hoewel bedrijven dus flink wat voor deel kunnen behalen bij samenwerking" gebeurt dat nog meer zeer weinig. Be drijven hebben immers van oudsher weinig te maken met de buurman. Ze zitten meestal stomtoevallig naast el kaar omdat ze door de grondverkoper, de gemeente, naast elkaar zijn gezet. Als voorbeeld noemt Leijnse de bedrij ven die langs de Haarmanweg in Ter- neuzen zitten. Die hebben niets met elkaar. Het enige wat ze delen is de postcode. Het kan ook anders. Leijnse verwijst naar enkele bedrijventex'reinen in Noox'd-Brabant en Engeland. Daar is een parkmanager aangesteld om te zor gen voor samenwerking. De ambtenaar geeft direct toe dat de vergelijking met Engeland niet helemaal eerlijk is, om dat bedrijfstexTeinen daar niet door de overheid worden uitgegeven maar door pi'ojectontwikkelaars. Die hebben er alle belang bij dat een bedrijfsterrein niet verslonst. Dat er wordt gelet op de architectuur, dat het een eenheid voxmt. Het lijkt er op of Zeeuwse gemeenten daar nauwelijks oog voor hebben. Ogenschijnlijk kijken die alleen maar naar de Ixoeveelheid grond die wordt verkocht, waarna ze nauwelijks nog bemoeienis hebben met zo'n terrein. Met als gevolg dat sommige bedrijf ster- i'einen er na verloop van jaren uitzien als het decor voor een nieuwe Mad Max-film. Nulpunt Dat xnoet dus anders kunnen, denkt Leijnse. Parkmanagement is volgens hem de oplossing. Zeker nu diverse ge meenten projecten zijn begonnen om duurzame bedrijventerreinen te creë- ren. Parkmanagement is een vorm van beheer waarbij bedrijven onderling en door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kunstschilder Toon Gerritse uit Helvoirt is pas tevreden over een eigen kunstwerk als hij er bij kan mijmeren. Innerlijke rust acht hij een eerste vereiste bij het beschouwen van een schilde rij. In galerie Kos in Zierikzee is tot eind oktober een exposi tie met 52 olieverfschilderijen van zijn hand ingericht. „Echt bekijken vergt onthaas- ting", zegt de kunstenaar. Vol gens hem valt dat niet mee in de huidige jachtige tijd. „De spiegels van onze ziel zijn be wasemd door onze haast", luidt zijn poëtische verkla ring. Gexritse gaf deze expositie in galerie Kos de titel 'Ogen troost'. Dat is de naam van een frêle plantje dat voor hem ooit van grote betekenis was. Hij ontdekte het bij toeval toen hij als student van zijn biologiele raar een lijst van dxiehonderd wilde planten en bloemen moest maken. „Dat kleine plantje was voor mij een be langrijk voorwerp van over weging, een soort les voor mijn levensstijl zelfs. Ik leerde dat er een vorm van tx'oost kan zijn zonder grootse woorden en ge baren", zegt Gerritse. Soberheid Die overtuiging is terug te vin den in zijn werk. Eenvoud en soberheid zijn kenmerkend. Hij is een sfeex-schilder die vol doende heeft aan het schetsen van enkele thema's. Deze ex positie biedt daar mooie voor beelden van, zoals een veld met kleurrijke bloempjes in de stralende zomerzon of een in getogen kerkinterieur waarin de focus op maar één of twee details wordt gericht. Gerritse kiest niet voor grandeur of protserigheid. Zijn fascinatie komt juist voort uit simpele maar voor hem essentiële landschappen en bouwwer ken. Hij koestert een grote affiniteit voor Spanje en ook dat is ui teraard terug te zien in zijn werk. Sommige schilderijen tonen Spaanse hoeves die het perfecte decor zouden kunnen vormen voor een toneelstuk van Federico Garcia Lorca. De koelte of wellicht zelfs de kilte die binnenshuis moet heersen, vormt een spannend contx-ast met de zinderende zon buitexi op het erf. Van een ander kaliber is zijn serie zwangere vrouwen met de nadruk op hun bolle bui ken. Voox*al hierin valt op hoe sfeerbepalend de kleurencom binatie in zijn werk kan zijn. Zoeken „Schilderen is zoeken binnen de wereld van kleui*en, vormen en de substantie van de verf naar je voorbewuste levensbe schouwing", vindt Gerritse. Hij zegt niet geëngageex-d te zijn op de manier dat hij een bijdrage aan de huidige sa menleving wil leveren. Maar uiteraard doet het hem wel veel plezier als hij merkt dat anderen genoegen beleven aan zijn werk. „Niemand leeft en schildert tenslotte voor zich zelf alleen." Beeldjes Naast de schilderijen van Ger ritse prijken er bij galerie Kos ook nog enkele mooie beeldjes van Hedi Bogaers. Met enkele mooie vx^ouwenkopjes in brons speelt zij mooi in op de titel 'Ogentroost', omdat vooral de ogen in deze gebeeldhouwde portretten zo sfeerbepalend zijn. Deze expositie is tol en met 27 ok tober geopend op vrijdag, zater dag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur of op nadere afspraak Pas als Toon Gerritse bij een eigen schilderij gaat mijmeren, kan hij er zelf tevreden over zijn. Acteur Arjan Caljouw als 'pai-kmanager' op het toekomstige industrieterrein Mortiere-Oost; de gemeente Middelburg wil de bedrijven die zich daar gaan vestigen, verplichten tot samenwerking op allerlei gebieden. foto M echte I d J a nsen foto Marijke Folkertsma met de gemeente samenwerken om de gewenste kwaliteit op lange termijn te behouden. Daarmee wordt voorkomen dat zo'n terrein na verloop van tijd weer een dure facelift moet krijgen omdat de aantrekkingskracht tegen het nulpunt aanzit. Leijnse wijst er wel op dat pax'kmana- gement niet goedkoop is. In de regel be talen bedrijven één tot enkele euro's per vierkante meter om deel te kunnen ne men aan zo'n project. Zeker als een be drijf een paar duizend vierkante meter grond in beheer heeft moet er jaarlijks een fiks bedrag overgemaakt worden naar het managementkantoor. Die kosten kunnen wel terug worden verdiend als zo'n project goed loopt en er veel gezamexilijk wordt gedaan. Exacte cijfers heeft hij niet, maar via samenwex'king moet het toch mogelijk zijn om korting te krijgen bij bijvoor beeld de elektriciteitsleverancier, de catering en de beveiliging. Ook denkt hij dat het goedkoper is om samen een parkeerterrein aan te leggen dan elk af zonderlijk. Zeker op de langere duur le- vert parkmanagement financiële voor delen op, denkt hij te weten. De gemeente Middelb urg heeft voor de ze vorm van beheer gekozen voor het nieuwe bedrijventerrein in het Mortie- regebied. Daar wordt de komende jaren 21 hectare aan bedrijf ska veis uitgege ven. Nu al is bepaald dat alle bedrijven lid moeten worden van een coöperatie. Ze nemen een standaaxrlpakket aan diensten verplicht af, maar kunnen ook nog kiezen voor een aantal opties. Ter- reinonderhoud, bewegwijzering en be veiliging zitten in het standaardpak ket. Aan de hand van een scan wordt straks bepaald welke zakende ver schillende bedrijven nog meer wensen af te nemen. Het parkmanagement voor de Mortiere geldt als een pilotprojeet voor Zeeland. Hier wordt het vanaf het begin inge voerd. Dat is heel wat makkelijker, al dus Leijnse, dan zo'n beheersvorm in voeren voor een bestaand terrein. Want bij zo'n terrein hebben de verschillende bedrijven vaak al zelfstandig allerlei contracten afgesloten voor bijvoor beeld de catering, de beveiliging en de afvalinzameling. En bedrijven die on derdeel zijn van een landelijke keten, kunnen zulke contracten vaak niet of zeer moeilijk opzeggen. Desondanks ziet hij allerlei voordelen om parkma nagement toe te passen voor bestaande bedrijven. „Want samen kun je meer. Donderdag 26 september wordt in de Film zaal van het Middelburgse Abdijcomplex een bijeenkomst gehouden over parkmana gement op gemeentelijke bedrijventerrei nen, aanvang 13.30 uur. Het schilderij werd voorzichtig op een rol gedraaid, omdat het voor de verhuizing niet door de deur van het Zeeuws Museum paste. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28