Ondernemers lanceren banenplan Sn vInnst°Sre bewaakt zijn rampmonument Romijn Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. JUIMBO Vrees voor verlies gesubsidieerde banen door bezuinigingen Rijk Jumbo is bijna 8% goedkoper dan de 'euro-weken supermarkt'.* Philippiense versierder oor afgebeten comförto FOS-project biedt cliënten sociale dienst uitzicht op werk Verkeerschaos rond zeeuwse almanak Geschiedenis Zorg over toename geweld Rabobank Dat zei A. van der Wouden, voorzitter van de bestuurscom missie van De Zuidhoek en wethouder van Schouwen-Dui- veland, gisteren tijdens de ver gadering van de bestuurscom- missie.De werknemers van De Zuidhoek, haastte directeur F. Dieleman zich te zeggen, heb ben niets te vrezen. „We zullen voorzichtig moeten zijn met ons personeelsbeleid, maar ontsla gen gaan er zeker niet vallen." Dieleman voegde daaraan toe dat de directie van De Zuidhoek en de gemeente Schouwen-Dui veland de ontwikkelingen nauwgezet zullen volgen om te proberen mogelijke problemen voor te zijn. De ontwikkelingen rond de sub sidiëring van arbeid komen op een moment dat De Zuidhoek middenin een grootscheepse verbouwing zit en nog niet zo lang geleden omgeschakeld is van werkvoorzieningsschap naar een meer mogelijkheden biedend combibedrijf. De verbouwing is inmiddels een heel eind op streek en is volgens Advertentie "Hebben ze weer 'euro-weken'. Ik ken een supermarkt die ondanks de komst van de euro nog steeds voordelig is. En niet alleen tijdens een paar 'euro-weken', maar gewoon het hele jaar door. En reken maar dat het veel scheelt, elke dag!" supermarkten h Product 'Euro-winkel' jumbo Pepsi, Sisi, 7-Up, fles 1,5 liter 1,18 €0,99 Chenet wijn, fles 75 cl €3,09 €2,69 Merci assorti, doos 250 gram €2,63 €1,99 Unox knaks, blik 200 gram 1,18 €0,99 Elvive shampoo, flacon 250 ml €2,99 €2,49 Milner kaas, licht gerijpt, plakken 2,11 €1,90 Runderrookvlees, vers van het mes, 100 gram €1,99 €1,79 Verre Oosten bami, nasi, pak 1000 gram €2,49 €1,89 Saksische leverworst, bolletje 150 gram €0,40 0,25 Rundergehakt, kilo €5,85 €3,99 Totaal 23,91 18,97 1 Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 20% Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! Elke dag. KNOKKE - Een bezoek aan de nachtclub van het casino in Knokke is een 27-jarige inwoner van Philippine zaterdag avond lichamelijk zeer duur komen te staan. Een in België verblijvende Ita liaan nam het niet dat de Zeeuws-Vlaming zijn vriendin probeerde te ver sieren en beet hem zijn oor af. De Philippinenaar werd overgebracht naar het plaatselijke ziekenhuis, waar werd geprobeerd het oor aan te naaien. Dat mislukte, waardoor de man zijn oor zo goed als definitief zal moeten mis sen. Volgens de Brugse of ficier van Justitie K. Wit- hoek heeft het slachtoffer nog geen aanklacht inge diend tegen zijn 46-jarige belager. Niettemin zal de bijtgrage dader voor het gerecht worden gedaagd. „De feiten zijn te ernstig om zo maar te laten passe ren. Het slachtoffer heeft uiteraard wel aangifte ge daan en ook is er proces verbaal opgemaakt", al dus Withoek. H/AWORTH Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing li HOEKMAN' Noordzandstraal 6, Yerseke, (0113) waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 24 september 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De verkeerssitu atie bij de nieuwe rotonde aan de Laan van Saint Hilaire bij Zierikzee is verwarrend en daardoor gevaarlijk. Dat zegt voorzitter M. Speelman van de afdeling Schouwen-Duiveland van verkeersveiligheidsorgani satie 3 VO. Wethouder L. Geluk- Poortvliet wijst de kritiek van de hand. Speelman vindt dat de gemeen te Schouwen-Duiveland, op drachtgever voor de aanleg van de rotonde, onvoldoende heeft gedaan om de veiligheid van al le weggebruikers te garanderen. Waar het volgens hem bij de ge bruikte omleidingsroutes - via nieuwbouwwijk Poortambacht - ten enen male aan ontbreekt is duidelijkheid. De bebording laat volgens hem veel te wensen over. Vekeersbelasting Wie de wijk vanuit de Schelde- straat wil verlaten, wordt via de Grevelingenstraat naar de Ha- ringvlietstraat gestuurd. Ver keer dat vanaf de N59 richting centrum Zierikzee wil, wordt via de Boerenweg naar achter eenvolgens de Grevelingen straat en de Scheldestraat ge stuurd. De verkeersbelasting van zowel de Scheldestraat als de Grevelingenstraat is daar door veel hoger dan normaal ge worden en dat is in de visie van Speelman bepaald niet bevor derlijk voor de verkeersveilig heid. Met name fietsers, toch al de zwakkere verkeersdeelnemers, worden volgens Speelman de dupe van het door de omleidin gen gegenereerde verkeer. De fietsers, vooral leerlingen van de Pontes-scholengroep, wor den via Haringvlietstraat, Von delingenplaat en Boerenweg naar de Klerksweg Zierikzee uit geleid. Bij de Grevelingenstraat krui sen zij druk autoverkeer en het zelfde gebeurt als ze vanuit de Klerksweg de N59 over moeten steken naar het langs die weg lo pende fietspad. De oversteek bij de Klerksweg is met verkeerslichten beveiligd, maar dat geldt niet voor de krui sing van de Grevelingenstraat met de Haringvlietstraat. Speelman: „En die verkeers lichten bij de Klerksweg staan er ook nog maar sinds vorige week vrijdag. Ik vind dat de ge meente hier een behoorlijke steek heeft laten vallen. Ze had den dit gewoon veel beter voor moeten bereiden." Onvermijdelijk Wethouder L. Geluk-Poortvliet wijst kritiek als zou de gemeen te onvoldoende aandacht beste den aan de veiligheid van de verkeersdeelnemers van de hand. „Wij hebben ook uitge breid met omwonenden en de Pontes Scholengroep over ge sproken." Een zekere mate van overlast is volgens de wethouder in dit soort situaties onvermijdelijk. „We hebben op het gemeente huis ontzettend zitten puzzelen hoe we dit moesten doen en ik zou niet weten hoe we het an ders hadden kunnen doen. Maar wie denkt dat het anders moet kan altijd met voorstellen ko men." Klachten De wethouder voegt eraan toe dat er tot dusverre weinig tot geen klachten zijn binnengeko men over de ontstane verkeers situatie. „Maar mocht er iets zijn wat niet klopt dan hebben we heel graag dat mensen dat melden, zodat wij er onmiddel lijk achteraan kunnen." Dat de bebording onduidelijk zou zijn bestrijdt zij. „Er is wat gehannes geweest met de borden, maar nu is al les in orde. En ik denk ook dat het ene kwestie van gewen ning is. In het begin geeft zo'n nieuwe situatie altijd over last." door Ali Pankow DREISCHOR - Vanaf vandaag zal hij met regelmaat te vinden zijn op de zeedijk bij de caissons in Ouwerkerk. Beeldend kun stenaar Gust Romijn uit Dreischor staat er met zijn neus bovenop als het rampmonu ment volgens zijn ontwerp wordt uitgevoerd. „Dat is een spannende fase hoor, van ont werp naar uitvoering." Hij heeft daar in de loop der ja ren wel veel ervaring mee opge daan. In alle bescheidenheid erkent hij behoorlijk goed te kunnen inschatten hoeveel ma teriaalkosten en arbeidsuren zijn beelden en installaties zul len vergen. Anderzijds beseft hij altijd voor onverwachte verras singen te kunnen komen staan. Heijmans IBC Servicebouw in Burgh-Haamstede begint van daag met het zogeheten vuil metselwerk op de dijk bij de caissons. „Dat is het gedeelte dat straks onder de grond ver dwijnt", verklaart projectleider Arie de Jong. Hij is als vriend en overbuur man van Romijn extra nauw be trokken bij deze bijzondere op dracht. In nauw overleg met de Advertentie kunstenaar heeft hij de materi aalkeuze bepaald. „Het wordt in feite een normale gevelsteen, maar met een mêlee van kleu ren, van zwart naar geel met rood en bruin er tussenin", zegt De Jong. Dat blijkt een bewuste keus van Romijn. „Ik wil geen oude ste nen. Dat zou te veel de indruk wekken van een muur van een boerderij die er ooit geweest zou zijn. Het gaat eerder om de alge mene verbeelding van de af brokkeling door het water, van de golven die muren doorklie ven. Die 'golven' liggen overi gens al gereed op het erf bij de kunstenaar thuis. Het zijn sta len buizen die vervaardigd zijn door de firma Rijsoort in Klaas waal. Ook daar was Romijn zelf bij aanwezig. Het maken van de verschillende buigingen, pre cies verdeeld over de lengten van de buizen, bleek een secuur karwei. De kunstenaar is tevre den over het resultaat. Het lakken van de golven met spierwitte verf laat hij met ver trouwen over aan zijn stiefzoon Thijs Smorenburg. Hoewel hij ook daar natuurlijk met regel maat met zijn neus bovenop staat. Het gaat om zes lange bui zen met gevarieerde krommin gen die in het beeld twaalf door klievende golven verbeelden. Er moet straks een kraan aan te pas komen om ze in de stenen muur te bevestigen. De firma Saman in Zierikzee maakt het vereiste metalen binnenwerk in de muur. Onthulling De onthulling van het rampmo nument wordt zaterdag 1 febru ari tijdens de nationale herden king verricht door Koningin Beatrix. „De uitvoering van het kunstwerk verrichten we nu al om ook nog tijdig gras te kunnen inzaaien. Dan hoeft de koningin straks niet in de modder te staan door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij combibedrijf (voorheen werkvoorzienings schap) De Zuidhoek, zal de schade nog wel meevallen maar de door het kabinet Balkenende aangekondigde bezuinigingen op gesubsidieerde arbeid gaan in de zorgsector en het onder wijs - waar veel ID-banen te vinden zijn - voor problemen zorgen. bij die onthulling", zegt De Jong. De oproep ideeën in te leveren voor een tekst op het rampmo nument kreeg veel respons. Er kwamen 154 teksten bij de ge meente binnen. Een commissie bestaande uit twee dorpsraad leden, wethouder A. van der Wouden en cultuurambtenaar B. Stuit buigen zich over de in zendingen. „Ieder stelt daaruit zijn persoonlijke toptien samen en op basis daarvan hopen we tot een selectie van vijf teksten te komen", aldus Stuit. Die selectie wordt in de gemeen terubriek aan de bevolking voorgelegd met het verzoek via Dieleman tot nu toe zonder al te grote problemen verlopen. Er is binnen de begroting gewerkt, de kosten zijn redelijk beheerst ge bleven en noemenswaardige te ruggang van opdrachtgevers is uitgebleven. Tijdens de verbou wing is het werk binnen het be drijf continu doorgegaan. De re sultaten van het tweede halfjaar van 2002 zijn iets minder dan die van de eerste zes maanden, een antwoordstrook een stem uit brengen. Of het 'meeste stemmen gelden' wordt, is af hankelijk van het aantal inzen dingen. Uiteindelijk maakt de commissie de definitieve keuze. Vervolgens is het helemaal aan Gust Romijn te bepalen hoe die tekst bij of op het kunstwerk wordt aangebracht. Hij doet daar nog geen bindende uit spraken over. „Het kan op een bordje ernaast, maar misschien ook wel op een band aan de voorkant op het monument zelf, maar dan wel van mooi materi aal met letters van roestvrij- staal bijvoorbeeld." Hij hoopt op een poëtische inzending. maar desalniettemin is de direc tie tevreden. Dieleman zei er wel meteen bij dat de werknemers van het be drijf - hoewel er op hun inzet niets aan te merken valt en er weinig gemopperd wordt - naar het einde van de omvangrijke klus beginnen te verlangen,-- Naar verwachting wordt het nieuwe onderkomen in de lente van 2003 officieel geopend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg wil dat de politie meer aandacht besteedt aan cri minaliteitsbestrijding. Volgens raadslid R Castenmil- ler zijn agenten te veel bezig met het uitschrijven van boetes voor verkeersovertredingen. Uit cij fers van de politie blijkt dat vooral het aantal misdrijven met geweld toeneemt. Het CDA vroeg het college in juni om re cente criminaliteitscijfers. De partij was bezorgd over die cij fers over vorig jaar. Uit de sta- Zijn kinderen bezweren hem altijd dat ze de computer al leen maar nuttig gebruiken. Soms een spelletje, maar dat is dan toch vooral om even uit te blazen. De inwoner van Hulst weet echter beter. Via de knop geschiedenis ziet hij dat zijn kroost de hele wereld over surft en halt houdt op de meest curieuze sites. Die kennis houdt hij echter voor zich. Hij vindt namelijk dat ze de pc ook best mogen gebruiken om wat wereld wijzer te worden. Soms, als tistieken van de eerste helft van dit jaar blijkt dat het aantal ge weldsmisdrijven, net als vorig jaar, sterk toeneemt. De proble men doen zich niet alleen in Middelburg voor, blijkt uit een overzicht van de politie. Ook in Vlissingen wordt vaker geweld gebruikt. De politie lost op Wal cheren gemiddeld dertig pro cent van de misdrijven op. Het percentage misdrijven dat opgelost wordt, ligt op Walche ren rond de dertig procent. De daders van inbraken, straat roof, overvallen en autodief stallen zijn het moeilijkst te achterhalen. hij merkt dat zijn puberende zoon weer veel interesse heeft in zeer schaars geklede blon de babes, is het niet makke lijk om tijdens het eten niet een paar hints te geven. Hij doet dat niet want hij had vroeger, onder zijn matras, ook wel eens de Playboy lig gen. Dat zijn ouders dat wis ten, daar hoorde hij pas veel later van, toen hij al zelfva der was. Hij is hen nog steeds dankbaar dat ze destijds nooit triomfantelijk zijn ma tras hebben opgetild. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS) wil volgend jaar met een project langdurig werklozen en herintreders opleiden en zo aan werk helpen. Het bestuur praat nog met de gemeente Schou wen-Duiveland over samen werking in dit werkgelegen heidsproject. gevolg. Daarnaast zullen de ko mende jaren langzaam maar ze ker de babyboomers massaal met pensioen gaan. „Zonder dat er iets met de economie gebeurt, komt er dus al een onzettende spanning op de arbeidsmarkt." Tegenover deze sombere ver wachtingen staan de bakken van de gemeentelijke sociale dienst, waarin de kaarten zitten van enkele honderden inwo ners. Een deel daarvan kan en wil graag aan het werk, maar is door weinig of geen opleiding of WAO-risico 'moeilijk bemid delbaar'. Anderen hebben wel de goede papieren, maar missen recente werkervaring omdat zij bijvoorbeeld de afgelopen jaren voor de kinderen hebben ge zorgd. Het FOS-bestuur heeft daarom in overleg met de gemeente, werkvoorzieningschap De Zuidhoek en de Zeeuwse afde ling van MKB Nederland nage dacht over een systeem, waar mee deze arbeidsbron is aan te boren zonder dat dit een gigan tische, administratieve romp slomp voor de ondernemers met zich meebrengt. Sms-je Het resultaat is het FOS-werk- gelegenheidsplan. Met behulp van een commercieel bedrijf, dat als intermediair dient, moe ten vacatures bij bedrijven naast het gemeentelijk bestand van werkzoekenden worden ge legd. Volgens Ginjaar gaat dat via een geautomatiseerd sys teem heel direct: een onderne mer geeft door waar hij naar op zoek is en het bedrijf stuurt een smsje naar degene die daarbij past. Zij die via deze weg aan de slag gaan, krijgen gedurende een half jaar een opleiding in de praktijk, waarna ze vervolgens zes maanden werkervaring kunnen opdoen. Het plan staat nu in de steigers. Begin oktober heeft het FOS-bestuur opnieuw overleg met de gemeente. De be doeling in januari of februari 2003 bij wijze van proef met het werkgelegenheidsplan te be ginnen. Slaat het op Schouwen- Duiveland aan, dan sluit Van der Linde niet uit dat het plan ook in andere delen van Zeeland wordt geïntroduceerd. Volgens FOS-voorzitter W. Gin jaar is er voor alle partijen winst te behalen. De gemeente krijgt een extra manier om cliënten van de sociale dienst aan werk te helpen. Ondernemers die moeilijk aan gedegen personeel kunnen komen, kunnen zo als nog de vacatures binnen hun be drijf vervullen. Met een goede samenwerking moet de drempel om deze 'stille reserve' aan te spreken, zo laag mogelijk wor den. Babyboomers Dat de ondernemersfederatie op zoek gaat naar een nieuwe werknemersbron, is volgens Ginjaar en W. van der Linde, re giomanager van MKB Neder land, een kwestie van vooruit kijken. Mensen met de juiste papieren en een sloot aan werk ervaring zijn nu al steeds moei lijker te vinden. „Die vijver is zo goed als leeg", weet Van der Lin de. Ook het aantal leerlingen, dat zich jaarlijks aanmeldt bij de regionale scholen voor be roepsonderwijs, loopt lang zaam terug. Met over een paar jaar minder gediplomeerden als Advertentie Ook het lakken van de golven door Thijs Smorenburg houdt Gust Romijn nauwlettend in de gaten. foto Marijke Folkertsma Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27