Ethiek in de zorg onderbelicht PZC o Forse uitbreiding Maartenshof Ook Middelburg houdt een eigen reinigingsdienst Scharendijkse denkt in landelijke kerngroep mee over zorg Internationale viswedstrijd 'h de Zonnebloem b 12 dinsdag 24 september 2002 door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Als ver pleegkundige of verzorgende heb je niet dagelijks met eutha nasie te maken. Maar wel met de vrouw die niet gewassen wil worden of de man die zich niet voeden laat. Vanuit de Algeme ne vergadering verpleegkundi gen en verzorgenden (AVW) is een website over zorgethiek in het leven geroepen. De Scharen dijkse Marchien Hof is betrok ken bij de landelijke kerngroep die zich met zorgethiek bezig houdt. Hoe ga je beroepsmatig om met een verstandelijk gehandicapte die seksueel actief wordt? En wat doe je als een patiënte in huilen uitbarst terwijl het werk in stapels op je wacht? Op de werkvloer draait het vaak om heel andere zaken dan de 'grote' ethische vraagstukken als eu thanasie en abortus. Voor de be trokkenen gaat het echter om belangrijke kwesties. „Niet zo groot dat het in wetgeving kan worden vastgelegd, maar het moet wel bespreekbaar zijn", stelt verzorgende Hof (55). Kan de verpleegkundige of verzor gende zijn of haar ei niet kwijt, dan gaat het innerlijk wringen. Met ellende als bijvoorbeeld een burn-out als resultaat. Praktisch Neem die vrouw die niet gewas sen wil worden, schetst Hof. Haar familie en de instelling waarvoor je werkt verwachten dat je die mevrouw wel wast. En dan is er nog die heel praktische kant: van die vrouw die lang zaamaan vervuilt. „Maar je kunt je afvragen: wie ben ik om te bepalen dat die vrouw zich moet wassen? Dat is de ethische kant van het verhaal." De in Utrecht gevestigde kerngroep, waaraan mensen uit allerlei zorghoeken (van psychiatrie- tot verpleeghuiskrachten) én windstreken (Randstad en plat teland) deelnemen, gaat maan delijks met een dergelijke casus aan de slag. Vervolgens wordt een reactie gevraagd van de e- mailgroep; een soort vast panel dat eveneens nauw bij zorg be trokken is. Sinds kort kan er bo vendien via de eigen website (www.zorgethiek.nl) maat- schappijbreed op casussen wor den gereageerd. Voor verzorgenden en verpleeg kundigen kan de site met verha len en reacties bron van inspira tie en handvat zijn. Niet omdat er kant-en-klare oplossingen worden geboden, want dat is niet waar het om draait. Maar je leert, aldus Hof, zaken van ver schillende kanten te bekijken. „Zelf heb ik er tot nu toe veel van geleerd. Vooral het besef dat je niet alleen met de zorgvrager hebt te maken, maar ook met bijvoorbeeld familie, mantel- zorger, buren en instellingen. Dat is verhelderend. Je staat stil bij de gevolgen die een kwestie voor anderen heeft." Sinds haar zeventiende zit de Scharendijkse in de zorg. Sinds 19 9 0 - toen ze naar Zeeland ver kaste - is ze als verzorgende werkzaam in zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. Als CNV-vakbondslid hield zij zich altijd al - via de afdeling verpleging en verzorging - met de inhoud van haar vak bezig. Het CNV heeft ethiek ook als project bij de AVW ingebracht. In het praten over 'grote' kwes ties ontstond de behoefte ethiek op de dagelijkse zorg te betrek ken. Daar bleek - het verklaarde deels zelfs de leegloop in de zorg - enorme behoefte aan te be staan. Onderwerpen die voor heen door verpleegkundigen en verzorgenden tijdens de koffie werden besproken, kwamen door de toegenomen werkdruk niet meer ter sprake. Dat voelde aan als een gemis. De internetsite is wat de kern groep zorgethiek betreft het be gin van veel meer activiteiten. Zo is er het plan de behandelde casussen uit te werken tot een boek dat in opleidingen kan worden gebruikt, omdat de aan dacht in de opleiding voor ethi sche vraagstukken toeneemt. Ook wordt gedacht aan het aan stellen van aanspreekpunten door heel het land. Vooralsnog kan de club tot medio volgend jaar rekenen op subsidie. Verzorgende Marchien Hof: „Je hebt niet alleen met de zorgvrager te maken, maar ook met bijvoorbeeld familie, mantelzorger, buren en instellingen." foto Marijke Folkertsma door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK Stichting Beter Wonen (SB W) in Sint-Maartensdijk en de Stich ting Voor Regionale Zorgverle ning (SVRZ) willen woonzorg centrum Maartenshof met 33 seniorenappartementen uit breiden. Het Thoolse college van B en W werken mee aan het realiseren van de plannen. Het zorgcentrum in Sint-Maar tensdijk telt nu 44 woningen en een aantal algemene voorzie ningen. Naast de 33 apparte menten moeten er twee groeps woningen komen voor ouderen met psychische stoornissen. Ook is het plan om de algemene voorzieningen uit te breiden en een medisch centrum te bou wen. Volgens de drie partijen - eige naar van het gebouw SBW, zorgverlener de SVRZ en de ge meente - worden met de nieuw bouw drie doelen gediend: uit breiding voldoende draag kracht voor 24-uurszorg, in krimping van de wachtlijst voor verzorgings- en verpleeghuis plaatsen, en voldoen aan de vraag naar seniorenapparte menten. Volgens de gemeente is het met de uitbreiding van Maartenshof voor de hand liggend dat hier mee ook een geschikte locatie voor bijvoorbeeld een huisart senpraktijk, een tandarts of fy siotherapeut ontstaat. De uitbreiding van het centrum is een IS V-project (Investe ringsbudget Stedelijke Ver nieuwing). Dit houdt in dat de gemeente overheidssubsidie krijgt om locaties binnen de ge meente op te waarderen. Binnen het IS V-project wordt gekeken naar de grootste behoeften en de beste invulling. De stichtingen en de gemeente Tholen zijn van mening dat Maartenshof het beste aan alle criteria voldoet. Op woensdag 2 oktober is er vanaf 19.30 tot 21.00 uur een in loopavond in de ontmoetings ruimte van woonzorgcentrum Maartenshof. Tijdens deze avond wordt uitleg gegeven over de nieuwbouw en het maatschappelijk belang van de uitbreiding. Men kan ook op het plan te reageren. Aan de hand van de reacties wordt het plan daarna eventueel gewijzigd en vervolgens opnieuw gepresen teerd en dat is tevens het begin van de officiële inspraakproce dure. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg blijft, net als Goes, zelf het huisvuil ophalen. Een meerderheid van de gemeente raad veegde gisteravond het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de stadsreinigingsdienst te verkopen van tafel. Alleen de WD-fractie was in zijn geheel voor de overdracht. De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), een dochter van Delta NV, heeft de gemeente een riant bod gedaan. De bonus van 59 euro per huishouden, zou bijna 1,2 miljoen euro opleveren. Toch vond de meerderheid van de raad andere argumenten zwaarder wegen. Een eigen rei nigingsdienst heeft voordelen, zei S. Szarafinsky (PvdA). „De lijnen moeten kort blijven, be leid moet snel kimnen worden omgezet in daden." De kosten voor de inwoners moeten vol gens de PvdA worden beperkt door efficiënter te werken en de hoeveelheid afval te beperken. J. Goetheer zei te vrezen dat de reinigingsdienst bij een overna me van Delta in particuliere handen komt. Bovendien ver liest de gemeente haar invloed op het beleid. „Een private on derneming heeft baat bij het op halen van veel afval", zei Goet heer. Prullenbak De SP legde de nadruk op de be langen van het personeel, dat aangegeven had liever bij de ge meente te blijven. C. Dekker (SGP) wees erop dat de bonus van de ZRD slechts een tijdelijk financieel voordeel oplevert. Leefbaar Middelburg was dui delijk. „Hier past maar één woord: Prullenbak!", zei Piet Kraan. Zowel de Christenunie als de CDA-fractie waren ver deeld. H. Kool-Blokland stemde tegen de overdracht. A. Rots (Christenunie) stemde als enige van zijn fractie voor. De VVD probeerde de raad nog op andere gedachten te brengen. Volgens de liberalen voldoet het aanbod van de ZRD aan alle voorwaarden die de raad vorig jaar december aan de over dracht had gesteld. A. Damman noemde dat bod 'een unieke kans'. „Die moeten we niet aan ons voorbij laten gaan." Hij waarschuwde de andere frac ties. „Nee zeggen betekent een onzekere toekomst voor het per soneel. Binnen afzienbare tijd zal weer naar opschaling wor den gezocht." Verder voorspel de hij dat de tarieven voor bur gers zullen stijgen. De CDA-fractie zocht een com promis. In een wijzigingsvoor stel stelden de christendemo craten nieuwe voorwaarden aan de overdracht. De meerderheid van de raad (twintig van de 29 raadsleden stemden tegen) was niet bereid tot concessies, tot grote opluchting van het perso neel van de reinigingsdienst op de publieke tribune. „Dit is g welclig", zei W. Maas. „Het is nu afwachten wat de gemeente van ons wil.Hij zei het te betreuren dat het personeel de afgelopen tijd niet is betrokken bij de dis cussie. „Er is alleen met de lei ding gesproken." Maas gaf aan dat het personeel bereid is mee te denken over manieren waar op de stadsreiniging efficiënter kan werken. „Wij zijn met zijn allen bereid mee te werken, maar dat kan alleen in geza menlijk overleg." DISHOEK - Hengelsportver eniging Middelburg en Bram- metje Dump houden zondag 29 september een internationale viswedstrijd op het strand van Dishoek. De wedstrijd duurt van 10 tot 14 uur. Inschrijven kan tot een uur voor het begin van de wedstrijd in verenigingsgebouw De Cou- burg in Koudekerke. Er mag met alle soorten aas gevist wor den, behalve zachte krab. Bijna 6400 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6700 vrijwilligers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn, kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen orn haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. an nationale vereniging Postbus 2100 4800 CC BredaTel. (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl De mooie momenten blijven in onze herinnering. Vrij onverwachts is overleden onze tante en oudtante DIDERICA HERMINA VAN DE KLEINEMULDER Apotheker Ridder in de Orde van Oranje Nassau Amsterdam, 4 februari 1909 Vlissingen, 22 september 2002 Bergeyk: Ilse Bakker-Hoyer Guus Bakker Marjolein en Gerold Monique en Paul Roos en Robbert Mariska en Jack Bas en Christine Michiel en Nicki Godelief Heerlen: Loes Cremers-Hoyer Sjeng Cremers Maartje en Michiel Rard en Mientje Frank en Marieke Judith en Jean Erik en Claudia Steven en Angélique Zeist: Karei Hoyer t Mimy Hoyer-Verheijen Carl en Simone Thomas Correspondentieadres: M. Hoyer-Verheijen, Slotlaan443, 3701 GZ Zeist Tante Hermine is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom- Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlis-singen. Er is gelegenheid tot afscheid nemen donderdag a.s. van 18.30-19.00 uur. De herdenkingsdienst, geleid door Ds. A. A. Rijken, zal worden gehouden vrijdag 27 september om 13.00 uur in het crematorium, Westelijke Oude Havenclijk 3 te Middelburg. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvang kamer van het crematorium. Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum, Van Dishoeckstraat 620 Proefdieren? Verzin iets beters! Kom naar www.proefdiervrij.nl en zie wat kunt doen. Proefdier vrij Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons erelid GONNY STRENG Wij wensen Leo en kinderen veel sterkte met dit zware verlies. Bestuur en leden ADSV Dynamica In memoriam Liefste, ik kan je niet missen. Het is hier zo stil om me heen. 't Is of 't geluk van m'n leven als sneeuw voor de zon verdween. Lieverd, ik kan je niet missen. Het is hier zo leeg in m'n hart. Brand in m'n ogen, en bonst in m'n hoofd. 't Is of ik van m'n verstand wordt beroofd. Ach liefste, waarom ging je heen? Liefs, Loe: 't Lief ste dat wij hebben bezeten, toekomstbeeld van ons bestaan. Vraag ons niet dat te vergelen, en gewoon weer verder te gaan. Streep daarom zijn naam niet door, noem zijn naam en laat ons weten dat ook jij niet zult vergeten. 24 september 2000 In liefde gedenken wij RONALD Cees, Marianne en Monique. 24 september 2001 2 4—09-200. In memoriam Lieve PAPA Alles lijkt zo gewoon door te gaan, maar dat is uiterlijke schijn. De buitenkant die gaat wel, van binnen zit de pi jn Papa, elke dag wordt het gemis groter..... Marianne en Willen 1937 2002 Op 27 september a.s. is het 65 jaar geleden dal on ze ouders en grootouders S. v. d. PLASSE T. v. d. PLASSE-DE WEE zijn getrouwd. Wij willen dit vieren op zaterdag 28 september 2002. U bent van harte welkom op de receptie van 16.00-18.00 uur in kerkelijk centrum 'De Haven'. Dreef 6 te Yerseke. De kinderen en kleinkinderen Zeeburg 4, 4401 DA Yerseke. P.S.: geen bezoek aan huis. "Wat heb ik het naar m'n zin gehad vandaag. Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht. Broodje tonijnsalade met een lekker glas witte wijn. Vanmiddag hebben we gezwommen, terrasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue. En nu ben ik doodop. Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26