Bouw huurwoningen afgeblazen Hoteldebotel van de kromsnavel PZC Blauwalg doemt pas laat op 11 Woningcorporatie krijgt plan in Goese wijk Ouverture financieel niet rond Schouwse ondernemers lanceren banenplan Vrouw wordt onwel en raakt boom Motorrijder onderuit in Vlissingen Verwarring over Roozenburglaan Conducteur mishandeld in trein Vijf dode zeehonden aangespoeld Ouderen langer thuis Solistenconcours Majoretten Arnemuidenaar raakt gewond LPF Sluis schikt zich naar landelijk bestuur Twinkling Stars agenda dinsdag 24 september 2002 doorSteffan ter Maat GOES - De ontwikkeling van de beoogde dertig relatief goedko pe huurwoningen aan de John Denverlaan in de woonwijk Ou verture in Goes-Zuid gaat niet door. De Goese wethouder M. 't Hart liet gisteravond tijdens een raadscommissie Grondgebied door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS) wil volgend jaar met een project langdurig werklozen en herintreders opleiden en zo aan werk helpen. Het bestuur praat nog met de gemeente Schou wen-Duiveland over samen werking in dit werkgelegen heidsproject. Volgens FOS-voorzitter W. Gin jaar is er voor alle partij en winst te behalen. De gemeente ki-ijgt een extra manier om cliënten van de sociale dienst aan werk te helpen. Ondernemers die moeilijk aan gedegen personeel kunnen komen, kunnen zo als nog de vacatures binnen hun be drijf vervullen. Met een goede samenwerking moet de drempel om deze 'stille reserve' aan te spreken, zo laag mogelijk wor den. Babyboomers Dat de ondernemersfederatie op zoek gaat naar een nieuwe werknemersbron, is volgens Ginjaar en W. van der Linde, re giomanager van MKB Neder land, een kwestie van vooruit kijken. Mensen met de juiste papieren en een sloot aan werk ervaring zijn nu al steeds moei lijker te vinden. „Die vijver is zo goed als leeg", weet Van der Lin de. Ook het aantal leerlingen, dat zich jaarlijks aanmeldt bij de regionale scholen voor be roepsonderwijs, loopt lang zaam terug. Met over een paar jaar minder gediplomeerden als gevolg. Daarnaast zullen cle ko mende jaren langzaam maar ze ker de babyboomers massaal weten dat woningcorporatie RWS, die de woningen zou gaan verhuren, het plan financieel niet rond krijgt. Na onderzoek bleek voor de wo ningcorporatie dat de verhou ding tussen de grondprijs en het vereiste 'beeldskwaliteitsplan het realiseren van goedkope huurwoningen, hier niet haal baar is. Volgens de wethouder is vanuit de gemeente onderzocht of dit voor andere instellingen wellicht wel haalbaar zou zijn, maar deze uitslag was negatief, 't Hart wil nu bekijken of er in het meer noordelijke deel van Ouverture, de zogenaamde groene driehoek, mogelijkhe den zijn voor het realiseren van veertig tot zestig, zoals hij noemt, appartementachtige goedkopere huurwoningen. Tij dens de vergadering bleef het de vraag wat er nu verder moet ge beuren met de ruimte voor de woningen aan de John Denver laan. De RWS zou het gebied nog steeds graag ontwikkelen, maar dan dus met duurdere wo ningen. De commissieleden viel de on aangekondigde mededeling van het niet doorgaan van de dertig huurwoningen nogal koud op het dak. Er werd daarom beslo ten - ook op verzoek van 't Hart - om eerst intern te overleggen wat betreft de eventuele ontwikkeling in de groene drie hoek en ook ten aanzien van de invulling aan de John Denver laan. met pensioen gaan. „Zonder dat er iets met de economie gebeurt, komt er dus al een onzettende spanning op de arbeidsmarkt." Tegenover deze sombere ver wachtingen staan de bakken van de gemeentelijke sociale dienst, waarin de kaarten zitten van enkele honderden inwo ners. Een deel daarvan kan en wil graag aan het werk, maar is door weinig of geen opleiding of WAO-risico 'moeilijk bemid delbaar'. Anderen hebben wel de goede papieren, maar missen recente werkervaring omdat zij bijvoorbeeld de afgelopen jaren voor de kinderen hebben ge zorgd. Het FOS-bestuur heeft daarom in overleg met de ge meente, werkvoorzieningschap De Zuidhoek en de Zeeuwse af deling van MKB Nederland na gedacht over een systeem, waarmee deze arbeidsbron is aan te boren zonder dat dit een gigantische, administratieve rompslomp voor de onderne mers met zich meebrengt. Het resultaat is het FOS-werk- gelegenheidsplan. Met behulp van een commercieel bedrijf, dat als intermediair dient, moe ten vacatures bij bedrijven naast het gemeentelijk bestand van werkzoekenden worden ge- legd. Direct Volgens Ginjaar gaat dat via een geautomatiseerd systeem heel direct: een ondernemer geeft door waar hij naar op zoek is en het bedrij f stuurt een smsj e naar degene die daarbij past. Zij die via deze weg aan de slag gaan, krijgen een half jaar een oplei ding in de praktijk, waarna ze vervolgens zes maanden werk ervaring kunnen opdoen. THOLEN - De blauwalg mag dan voor over last zorgen, het zorgt ook voor een mooi stuk gekleurd landschap, zoals hier bij de Speel mansplaten op Tholen. De schoonheid van de algen weegt voor de meesten echter niet op tegen de nadelige effecten. Er is op veel plaatsen stankoverlast en in de afgelopen week werd er bij het strand van de Speelmansplaten zelfs nog een zwemver- bod ingesteld. De concentratie blauwalgen - en de giftige stof die de alg afscheidt - is hier zo hoog ge worden, dat er gevaar voor de gezondheid kan ontstaan. Dat dit nog zo laat in het sei zoen gebeurt, heeft alles te maken met de bijzonder warme maand augustus. De alg- vorming hangt af van zonlicht, watertem peratuur en voeding. Na een koud voorjaar leek er zich weinig alg te ontwikkelen, maar augustus werd de warmste maand ooit ge meten in Nederland en daarmee is er toch nog sprake van een forse uitwas van blauw algen en dus ook overlast. foto Dirk-Jan Gjeltema 's-GRAVENPOLDER - Een 41-jarige vrouw uit de gemeente Goes is gisterochtend rond kwart over negen op de Goese- straatweg in 's-Gravenpolder licht gewond geraakt toen ze met haar auto tegen een boom reed. De vrouw is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Ze werd met behulp van de brandweer uit haar auto bevrijd. VLISSINGEN - Een 40-jarige motorrijder en zijn passagier zijn gistermorgen licht gewond geraakt bij een ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. De man probeerde rond kwart voor acht te remmen voor een bedrijfswagen die voor het stoplicht stond te wachten. Tijdens het remmen verloor de motorrijder de macht over het stuur, raakte de zijkant van de wagen en ging onderuit. MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-fractie wil dat het gemeentebestuur duidelijkheid schept over de status van de Roozenburglaan in Dauwendaele. De gemeenteraad had, na een voorstel van de PvdA, bepaald dat die weg een 30-kilome- terzone moest worden. Tijdens de wijktafel van vorige week werd gesteld dat er nog een onderzoek naar de status van de Roozenburglaan moet plaatsvinden. De PvdA wil dat het ge meentebestuur een eind maakt aan de verwarring. MIDDELBURG - Een treinconducteur is zondagavond rond acht uur in Middelburg door een aantal jongeren in elkaar ge slagen. De man wilde vier jongens bekeuren die zonder kaart je in de trein zaten. Volgens een ooggetuige is de conducteur bij de mishandeling op het station in Middelburg uit de trein gevallen. De conducteur raakte gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De daders zijn nog niet gepakt. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kust zijn zondag en gisteren dode zeehonden aangespoeld. Gistermorgen werd er één gevonden op het strand bij Renesse en één op het strand bij Vrouwenpolder. Zondag werden dode zeehonden gevonden op het strand bij de jachthaven in Wis- senkerke, één op het strand bij Vrouwenpolder en één op de Brouwersdam bij Ouddorp. Onder zeehonden woedt een vi rusziekte. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil ouderen en gehandicapten zo veel mogelijk thuis laten wonen. Nog te vaak komen ze automatisch terecht in grote centra. De nieu we aanpak vergt wel veel nieuwe woningen. Tot nog toe wer den ouderen en mensen met een mentale of lichamelijke han dicap vaak te snel in grote centra opgenomen. En dat terwijl de roep om zelfstandig te kunnen wonen steeds luider wordt. Om hieraan nu tegemoet te komen, is een speciaal 'aanjaag- teamgevormd onder leiding van de wethouder A. de Vries. De groep bestaat verder uit de zorginstelling Arduin, de Stich ting voor Regionale Zorgverlening, woningstichting Woon- goed en de thuiszorgorganisatie Zorgstroom. Het team wil niet alleen dat hulpbehoevenden langer thuis kunnen blijven zitten, maar ook dat ze zelfstandig zorg kunnen inschakelen. HEINKENSZAND - De KNMF (Koninklijke Nederlandse Fe deratie Muziekverenigingen) houdt op zondag 29 september het jaarlijkse solistenconcours voor majoretten. Op deze dag kunnen zowel solis ten als kleine en grote groepen zich presenteren. Het concours wordt dit keer gehouden in De Stenge in Heinkenszand. De deelnemers worden beoordeeld door een jury die bestaat uit Ka rin Jonge en Annelies van Kem pen. De majoretten vertonen hun kunnen vanaf 11.00 uur. De prijsuitreiking is rond 18.00uur. ARNEMUIDEN - Een 34-jarige Arnemuidenaar is gistermiddag gewond geraakt toen op de Mid denweg zijn auto in een sloot te rechtkwam. De man had vermoedelijk in een bocht de macht over het stuur verloren, waardoor zijn auto op de kop in een sloot tot stilstand kwam. Hij werd met lichte ver wondingen ter observatie over gebracht naar het ziekenhuis. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Harmen van der Werf DEN HAAG - De LPF doet in de nieuwe gemeente Sluis zeker mee aan de verkiezingen voor de gemeenteraad. LPF Sluis heeft zich geschikt naar het landelijk LPF-bestuur, maar R. Muste van LPF Hulst en C. Freeke van LPF Terneuzen blijven weige ren het hoofd te buigen. Zij za ten gistermiddag bij de Raad van State, waar LPF-huisadvo- caat O. Hammerstein betwistte dat zij onder de naam I.PF aan de verkiezingen mogen mee doen. LPF Hulst en LPF Terneuzen zijn niet officieel erkend door het zittende hoofdbestuur. De centrale stembureaus in Hulst en Terneuzen hadden volgens Hammerstein de twee partijen onder de naam LPF dan ook niet mogen registreren. „Want dat leidt tot verwarring bij de kie zers." Hammerstein kreeg steun uit onverwachte hoek, van C. Bor- man van de landelijke kiesraad. Hij stelde dat de centrale stem bureaus in Hulst en Terneuzen bij de kiesraad hadden moeten nagaan of de inschrijving van LPF Hulst en LPF Terneuzen deugde. Borman kwam tot de zelfde conclusie als Hammer stein: Er dreigt verwarring. G. Christiaanse, vertegenwoor diger van de centrale stembu reaus in Hulst en Terneuzen, was het niet eens met Borman. De bureaus hadden helemaal niet het idee dat er problemen dreigden te ontstaan met de LPF landelijk. „Het is ook hele maal niet onze taak om onder zoek te doen naar interne partij verhoudingen." Volgens Muste en Freeke had den zij wel degelijk toestem ming van de landelijke LPF, maar sindsdien is de samenstel ling van het hoofdbestuur ver anderd. Na een partijcrisis heeft de Wassenaarse vastgoedhan delaar E. Maas de touwtjes in handen gekregen. Voorbeeld Dat het bezwaar tegen de in schrijvingen ertoe kan leiden dat de LPF in Hulst en Terneu zen niet aan de verkiezingen meedoen, neemt de landelijke LPF voor lief. Het hoofdbestuur wil een strakke partijorganisa- tie opbouwen. Lokale en pro vinciale afdelingen moeten zich schikken. Hammerstein: „Wij willen in Zeeuws-Vlaanderen een voorbeeld stellen." Muste en Freeke vertrouwen er op dat zij door de Raad van Sta te in het gelijk worden gesteld. Staatsraad J. van der Meer gaf daar alle aanleiding toe. Zij wees erop dat de Lijst Pim For- tuyn wel bij de kiesraad is gere gistreerd, maar zonder de af korting LPF. In de statuten van de LPF staat bovendien dat de landelijke organisatie slechts 'ondersteiming biedt aan plaat selijke partijen'. Juridisch is de LPF dus niet zo strak georgani seerd. Net zoals LPF Sluis zouden ook Muste en Freeke zich naar het landelijk bestuur kunnen schik ken. Alle kou is dan uit de lucht. Ze hebben daar nog geen zin in. Muste: „Wij hebben de LPF in Zeeuws-Vlaanderen op poten gezet en nu krijgen we stank voor dank." De uitspraak is op vrijdag 27 september. KRUININGEN - The New Twinkling Stars geven zaterdag 2 8 september een voorstelling in Ons Dorpshuis in Kruiningen. De avondvullende theaterpro ductie Starlight Airlines begint 's avonds om 20.00 uur STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk. 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming. 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop Kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga.Revalidatiecentrum DeLindenhof, 16 45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten, HEINKENSZAND - De Stenge. 19.30 uur Modeshow; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum), 9.30-11.30 uur: Computerin loopochtend voor ouderen;De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaarten voorou deren; 14.00 uur: Welfarewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar- ten.Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde door Anita Hoekman KRABBENDIJKE - Vogels in de natuur vindt Rinie Jakob- sen uit Krabbendijke al mooi omnaarte kijken, maarnietsis volgens de hobbykweker zo mooi als een kromsnavel be wonderen. Achter in de tuin vliegen er tientallen rond in volières. Met uitzondering van de crème de la crème, want de beste vogels van Rinie Jakob- sen zitten sinds enkele maan den apart, zodat ze op de groot ste landelijke tentoonstelling van kromsnavels kunnen schitteren. De showvogels kunnen vrijdag 27 september en zaterdag 28 september door het gewone publiek bewonderd worden in de VSW-hal in Veenendaal. In de voormalige vleeshal worden de vogels de dagen daarvoor eerst gekeurd. Het is een heel eind rijden voor Rinie, zijn vrouw die ook mee helpt en zijn achttien mooiste vogels. Maar het echtpaar heeft het er graag voor over. „Ik ben lid van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Daaronder valt weer de speci- aalclub van kromsnavels. Die speciaalclub houdt eens in het jaar een show in Veenendaal. Dat is midden in het land en wel zo eerlijk omdat er mensen van alle districten vogels in schrijven. Vanuit Limburg en Friesland, maar ook dus van uit Zeeland. Bovendien kun nen we daar een grote ruimte voor een redelijke prijs van de gemeente huren. Dat is tegen woordig ook een luxe." Op de tentoonstelling zijn meer dan zestienhonderd vo gels te zien en vooral ook te ho ren, want sommige helpen je gegarandeerd aan een weken lange hoofdpijn. De speciali teit van Rinie zijn de agapornis wildkleur en drie grote parkie ten, namelijk de Port Lincoln parkiet, de Koningsparkiet en de uit Nieuw-Zeeland afkom stige roodvoorhoofd kakariki. Met een agapornis denkt Rinie een aardige kans te maken op een hoofdprijs, maar eigenlijk rekent hij zichzelf nog bij de underdogs. „Ik ben nog maar zes jaar be zig. En eigenlijk moet je wel een jaartje of tien bezig zijn, wil je het kweken een beetje onder de knie hebben. Vorig jaar bij het wereldkampioen schap ben ik tweede geworden Hobbykweker Rinie Jakobsen uit Krabbendijke toont een blauwe voorhoofd amazone. en een tijdje terug in Brugge haalde ik zilver en brons, maar ik ben er echt nog lang niet. Tien jaar heb je wel nodig om een goede teeltlij n op te zet ten." De vogels zijn vrijdag vanaf 20.00 uur door het publiek te bewonderen, maar Rmie pakt woensdagochtend zijn vogels al in om af te reizen naar Veenendaal. Als tweede voor zitter van de club moet hij hel pen opbouwen. „Daar begin nen we als bestuur woensdag al vroeg mee, want 's middags mogen de vogels binnenge bracht worden. Op donderdag beginnen de keurmeesters met het keuren. Daar mag het pu bliek niet bij zijn, omdat ze dan misschien de keurmeesters zouden beïnvloeden. Ze doen zo'n vijf minuten om een vogel goed te bekijken. De kleur van zijn snavel, van zijn veren, het formaat, de conditie en zijn houding. Daar krijg je punten voor. Een kampioen haalt zo'n 90 tot 93 punten. Hoger kan niet en toch komt het regelma tig voor. Vrijdag moeten we de zaal aankleden met planten enzovoorts en dan gaan we pas open voor het publiek. Zater dagavond breken we af en rij den we weer terug naar Zee land." Tijd en geld Er gaat nogal wat tijd en geld in de vogelsport zitten. Daar om duurde het lang voordat Rinie met zijn hobby kon be ginnen. „We hebben altijd een rijwielzaak in Rilland gehad. Voor vogels was er echt geen tijd. Toen ik alles van de hand heb gedaan, kwam er wel tijd vrij. En die tijd heb je ook echt nodig. Ik had al wat kennissen en vrienden die zich met de sport bezighielden. Dus ik wist wat ik kon verwachten en wel ke vogels ik wilde gaan kwe ken. Wat je nooit moet doen, is naar de dierenwinkel gaan en dan maar iets proberen. Je kunt het beste naar een ten toonstelling gaan, daar je licht opsteken en wat adressen van kwekers in de buurt vragen. Het is een dure hobby, dan kun je beter maar een goede start maken." „De kans dat je een kampioen kweekt, is heel klein. Van de honderd vogels die geboren worden, blijven er als snel tien foto Dirk-jan Gjeltema over die kans maken op een ti tel. Van die tien is er misschien één een topvogel. Veel van de vogels verkopen we. De besten daar kweek je mee verder. Als er niets leuks uitkomt, haal je ze uit elkaar en probeer je het met een ander stel. Je snapt wel dat geduld erg belangrijk is in deze sport. Met geld alleen kom je er echt niet. Bovendien mag je een vogel pas inbrengen als het eigen kweek is en jouw ringnummer heeft. Bij de aga pornis wildkleur behoor ik tot de klasse topkwekers, maar meedoen, vind ik veel belang rijker dan winnen. Natuurlijk is het wel leuk. Maar soms krijg je het deksel op je neus en valt het tegen. Daar moet je ook mee om kunnen gaan. 'Volgend jaar beter, denk ik dan'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25