Protest tegen gevolg tunnelwerk Duitse jeugd wil ons verhaal horen Goese Meer wil wijkbudget aan kunst besteden Het is tijd voor de beste deal op hypotheekgebied. JUMBO Philippiense versierder oor afgebeten comfbrto -ri C-J HOEKMAN'"" Jumbo is bijna 8% goedkoper dan de 'euro-weken supermarkt'.* Barricade op Zeelandbrug stuit dievenduo CDA Reimerswaal voorziet brokken op Oude Rijksweg Zorg over toename geweld zeeuwse almanak Geschiedenis "Hebben ze weer 'euro-weken'. Ik ken een supermarkt die ondanks de komst van de euro nog steeds voordelig is. En niet alleen tijdens een paar 'euro-weken', maar gewoon het hele jaar door. En reken maar dat het veel scheelt, elke dag!" supermarkten KNOKKE - Een bezoek aan de nachtclub van het casino in Knokke is een 27-jarige inwoner van Philippine zaterdag avond lichamelijk zeer duur komen te staan. Een in België verblijvende Ita liaan nam het niet dat de Zeeuws-Vlaming zijn vriendin probeerde te ver sieren en beet zijn oor af. De Philippinenaar werd overgebracht naar het plaatselijke ziekenhuis, waar werd geprobeerd het oor aan te naaien. Die po ging mislukte, waardoor de man zijn oor zo goed als definitief zal moeten mis sen. Volgens de Brugse of ficier van Justitie K. Wit- hoek heeft het slachtoffer nog geen aanklacht inge diend tegen zijn 46-jarige belager. Niettemin zal de bijtgrage dader voor het gerecht worden gedaagd. „De feiten zijn te ernstig om zo maar te laten passe ren. Het slachtoffer heeft uiteraard wel aangifte ge daan en ook is er proces verbaal opgemaakt", al dus Withoek. De fractie wil dat het college er bij Rijkswaterstaat op aan dringt het onderhoud per direct in ploegendiensten te laten plaatsvinden, zodat er 24 uur kan worden gewerkt. Daarmee hopen de CDA'ers dat het werk veel eerder dan - zoals nu de be doeling is - vrijdag 18 oktober af zal zijn. CDA-voorman P. Koeman zal morgenavond tijdens de raads vergadering vragen stellen over de kwestie. Wordt daarop door het college niet naar tevreden heid geantwoord, dan dient hij een motie in. Het heeft de fractie zeer ver baasd dat de onderhoudswerk zaamheden, die overigens al twee weken bezig zijn, in de zuidbuis van de tunnel juist in deze tijd van het jaar worden uitgevoerd. Dit omdat de kans op mist vrij groot is en er daardoor zowel op de A5 8 als op de daaraan parallel lopende Oude Rijksweg (N 289) zeer ge vaarlijke situaties kunnen ont staan. Al het verkeer dat vanaf Perk- polder met de veerboot in Krui- ningen aankomt en richting Goes normaal gesproken de A58 opdraait, wordt zolang als de werkzaamheden duren via de Oude Rijksweg omgeleid. Ook Advertentie HAWQRTH e Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandslraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Product 'Euro-winkel' Jumbo Pepsi, Sisi, 7-Up, fles 1,5 liter 1,18 0,99 Chenet wijn, fles 75 d 3,09 2,69 Merci assorti, doos 250 gram 2,63 1,99 Unox knaks, blik 200 gram 1,18 0,99 Elvive shampoo, flacon 250 ml 2,99 2,49 Milner kaas, licht gerijpt, plakken 2,11 1,90 Runderrookvlees, vers van het mes, 100 gram €1,99 €1,79 Verre Oosten bami, nasi, pak 1000 gram 2,49 1,89 Saksische leverworst, bolletje 150 gram 0,40 0,25 Rundergehakt, kilo 5,85 3,99 Totaal €23,91 €18,97 Op dit pakket is uw voordeel zelfs ruim 20% Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! Elke dag. BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 24 september 2002 door Ingrid Huibers GOES - De vereniging van be woners van het Goese Meer wil de wijkbudgetten de komende jaren gebruiken om drie kunst werken in de wijk te plaatsen. De vereniging hoopt daarvoor woensdag 16 oktober tijdens de jaarvergadering toestemming te krijgen van de leden. De wijk krijgt van de gemeente jaarlijks een bedrag van ruim 2700 euro. Enkele jaren geleden werd er in de wijk een enquête gehouden waarmee bewoners werd gevraagd wat zij het liefst van het wijkbudget zouden wil len aanschaffen. Bovenaan de wensenlijst stonden bankjes. Daarvan zijn er de afgelopen twee jaar inmiddels vier ge plaatst. Als goede tweede rolde toen een kunstwerk uit de bus. Met dat idee is de wijkvereniging on langs aan de slag gegaan. Om dat het erg moeilijk bleek één centrale plek in de wijk aan te wijzen waar het kunstwerk zou moeten komen, lijkt het de ver eniging aardig om drie kunst werken aan te schaffen. Die zouden kunnen worden ge plaatst langs de drie invalswe gen van het Goese Meer, de Goe se Meerlaan ter hoogte van de Houtkade, de Krukweg ter hoogte van de Kattendijkse dijk en de Krukweg ter hoogte van de Blokjesplaat. Water, zon en wind Inmiddels heeft kunstenaar Paul Kamper uit Wissenkerke een ontwerp gemaakt voor drie kunstwerken met de thema's water, zon en wind, volgens de wijkvereniging 'dé symbolen' van het Goese Meer. De kunstwerken zullen worden uitgevoerd in mat roestvrij staal en ongeveer vier meter hoog worden. Die hoogte is nodig om dat de bewegende delen van de werken anders iemand zouden kunnen verwonden. Ook hoopt de vereniging met de behoorlij ke hoogte van de kunstwerken vandalisme tegen te gaan. Omdat de kunstwerken het jaarlijkse wijkbudget geheel zullen opslokken, heeft de ver eniging de gemeente inmiddels verzocht de kosten voor de fun dering en plaatsing op zich te nemen. Verder hoopt de vereniging dat de gemeente de wijkbudgetten voor 2003 en 2004 renteloos wil voorschieten, zodat de kunst werken in één keer kunnen wor den geplaatst. De kunstenaar licht zijn ont werp tijdens de ledenvergade ring toe aan de hand van schaal modellen. Die bijeenkomst vindt plaats in de Panoramazaal van De Goese Golf en begint om 20.00 uur. COLIJNSPLAAT - Er was in de nacht van zondag op maandag een blokkade op de oprit van de Zeelandbrug voor nodig om een Belgisch duo te kunnen aanhou den dat eerder op de avond was betrapt bij een poging een cara van te stelen. De 33-jarige man en zijn 15-ja- rige metgezellin, beide afkom stig uit Antwerpen, werden vanuit België achtervolgd. Nadat het tweetal elk stopteken negeerde en elke opgeworpen barricade wist te omzeilen, slaagde de politie er rond half vijf 's nachts eindelijk in de vluchtauto tot staan te brengen Een barricade van meerdere vrachtwagens op de oprit van de Zeelandbrug dwong de be stuurder zijn auto tot stilstand te brengen. door Ingrid Huibers KRUININGEN - De Reimers- waalse CDA-fractie vraagt het college van burgemeester en wethouders actie te onderne men tegen de overlast die wordt veroorzaakt door werkzaamhe- I den aan de Vlaketunnel. dat is in de maanden september en oktober volgens het CDA geen handige zet, omdat de Ou de Rijksweg juist dan te maken krijgt met veel langzaam ver keer dat landbouw- en fruit teeltproducten vervoert. Er is volgens de CDA'ers sinds het begin van de werkzaamhe den aan de Vlaketunnel op de Oude Rijksweg al een ernstig ongeluk met een overstekende fietser gebeurd en zij zouden het 'betreuren als er nog meer ern stige ongevallen plaatsvinden, die mogelijk door een betere werkplanning hadden kunnen worden voorkomen'. Tot slot verbaast het de fractie dat er niet gewacht is met het onderhoud aan de Vlaketunnel tot na de opening van de Wester- scheldetunnel, waardoor de 'piekbelasting' van Oude Rijks weg na het arriveren van de veerboot, voorkomen had kun nen worden. Het CDA wil dan ook dat het college Rijkswaterstaat drin gend vraagt het onderhoud aan de noordbuis van de tunnel uit te stellen tot na de opheffing van de veerdienst Kruiningen- Perkpolder. Verder wil de partij de garantie dat die werkzaam heden in elk geval in 24-uurs ploegendienst worden verricht en niet in het najaar waarin er extra veel landbouwverkeer op de Oude Rijksweg rijdt. Rabobank Bijzonder „Ik ben daar op een middelbare school geweest om mijn verhaal te doen", vertelt Rijk. „Dat was echt heel bijzonder. De leerlin gen waren zeer geïnteresseerd en stelden veel vragen. Het is heel mooi om te zien hoe graag de Duitse jeugd van nu onze ver halen wil horen." De gemeente Karlsruhe plaatste in 1997 een groot gedenkbord waarmee het lot van de dwang arbeiders de aandacht krijgt, die het volgens het stadsbestuur verdient. Sindsdien worden er elk jaar groepjes ex-dwangar beiders uitgenodigd. „Een heel mooi initiatief", vindt Rijk. En net op tijd. „Ik loop al tegen de tachtig. Veel ex- dwangarbeiders zijn inmiddels overleden." Toch is het volgens hem nooit te laat. „Het is goed dat er in Duitsland aan jonge Duitsers eindelijk een eerlijk verhaal over het verleden van hun land wordt verteld." Advertentie foto Dirk-Jan Gjeltema door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg wil dat de politie meer aandacht besteedt aan cri- minaliteitsbestri j ding. Volgens raadslid P. Castenmil- ler zijn agenten te veel bezig met het uitschrijven van boetes voor verkeersovertredingen. Uit cij fers van de politie blijkt dat vooral het aantal misdrijven met geweld toeneemt. Het CDA vroeg het college in juni om re cente criminaliteitscijfers. De partij was bezorgd over die cij fers over vorig jaar. Uit de sta tistieken van de eerste helft van dit jaar blijkt dat het aantal ge weldsmisdrijven, net als vorig jaar, sterk toeneemt. De proble men doen zich niet alleen in Middelburg voor, blijkt uit een overzicht van de politie. Ook in Vlissingen wordt vaker geweld gebruikt. De politie lost op Wal cheren gemiddeld dertig pro cent van de misdrijven op. Het percentage misdrijven dat opgelost wordt, ligt op Walche ren rond de dertig procent. De daders van inbraken, straat roof, overvallen en autodief stallen zijn het moeilijkst te achterhalen. Zijn kinderen bezweren hem altijd dat ze de computer al leen maar nuttig gebruiken. Soms een spelletje, maar dat is dan toch vooral om even uit te blazen. De inwoner van Hulst weet echter beter. Via de knop geschiedenis ziet hij dat zijn kroost de hele wereld over surft en halt houdt op de meest curieuze sites. Die kennis houdt hij echter voor zich. Hij vindt namelijk dat ze de pc ook best mogen gebruiken om wat wereld wijzer te worden. Soms, als hij merkt dat zijn puberende zoon weer veel interesse heeft in zeer schaars geklede blon de babes, is het niet makke lijk om tijdens het eten niet een paar hints te geven. Hij doet dat niet want hij had vroeger, onder zijn matras, ook wel eens de Playboy lig gen. Dat zijn ouders dat wis ten, daar hoorde hij pas veel later van, toen hij al zelf va der ivas. Hij is hen nog steeds dankbaar dat ze destijds nooit triomfantelijk zijn ma tras hebben opgetild. Het CDA vreest onveilige situaties doordat de Oude Rijksweg door werkzaamheden aan de Vlaketunnel overbelast raakt. Ex-dwangarbeider Cees Rijk keert even terug naar Karlsruhe door Ingrid Huibers GOES - Twee jaar werkte Cees Rijk (79) uit Goes tijdens de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in Duitsland. Onlangs ging hij op uitnodiging van de gemeente Karlsruhe te rug. Een reis om nooit te verge ten. „Het is heel mooi om te zien hoe graag de Duitse jeugd van nu onze verhalen wil ho ren." Als jongen van negentien kreeg Rijk een oproep en meldde hij zich bij het arbeidsbureau in Goes. „Er waren er wel die on derdoken", zegt hij. „Maar dan liep je de kans dat ze je vader of moeder, of je broers of zusters pakten." Rijk kwam terecht in een repa ratiewerkplaats voor treinwa gons in de buurt van Mannheim. „Daar moest ik het houtwerk in de wagons aanbrengen. Ik had altijd vier of vijf Russinnen bij me om de moeren aan te draai en", herinnert hij zich. Na een maand of vier, in oktober 1943, werd Rijk overgeplaatst naar Lager Odin (kamp Odin) in Dur- lacher, een voorstad van Karls ruhe. Ook daar werkte hij voor de spoorwegen. Advertentie „Ik stond achter een machine waarmee ik onderdelen van een locomotief moest schoonspui ten." Een smerig en zwaar kar wei. In het kamp werkten op dat moment zo'n driehonderd dwangarbeiders en Duitsers die te oud waren om nog als militair ingezet te kunnen worden. Daar ontmoette Rijk Karl Giesinger. „Hij was afgekeurd voor mili taire dienst", vertelt hij,Pas la ter ontdekte ik dat hij commu nist was." Tussen Rijk en de vijf jaar oude re Giesinger ontstond een le venslange vriendschap. „Hoe zeer Duitsland ook de vijand bleef, Karl was een goede man", zegt hij. Samen met zijn vrouw en kinderen bracht hij menig vakantie bij de familie Giesin ger door. „Ze kwamen ook wel hier." Bombardement In kamp Odin overleefde Rijk een zwaar bombardement. „Het hele kamp werd verwoest", wijst Rijk op een minutieuze plattegrond die hij speciaal voor het interview getekend heeft. „In deze barakken waren de Nederlanders eerst gestatio neerd. Wij waren net drie weken voor het bombardement ver huisd naar andere barakken, vlakbij de fabriek. Dat is onze redding geweest. De Russen die in onze oude barakken waren ondergebracht, zijn allemaal gedood." Omzwervingen Begin 1944 verhuisde Rijk naar weer een ander kamp, in de buurt van Stuttgart. Daar bleef hij totdat hij tegen het eind van de oorlog werd ontslagen. Na wat omzwervingen kwam Rijk vervolgens terecht in een klein dorpje in het Zwarte Woud, waar hij uiteindelijk werd be vrijd door het Franse Vreemde lingen Legioen. Via Parijs en een kort verblijf in een kamp in de buurt van Dijon, keerde Rijk uiteindelijk terug naar Hein- kenszand. De twee woelige jaren in Duits land drukten voor altijd een stempel op zijn leven. Zo is Rijk al jaren lid van de Zeeuwse af deling van de Vereniging Ex- Dwangarbeiders. Eenmaal per jaar komt de club bijeen om el- kaars verhalen te horen en het eigen verhaal nog eens kwijt te kunnen, Heel heilzaam, vindt Rijk. Via de vereniging kreeg een vriend van Rijk uit Middelburg, Willem Jansen, afgelopen voor jaar een uitnodiging van het ge meentebestuur van Karlsruhe om van 9 tot en met 14 septem ber op bezoek te komen. „Toen heb ik me ook meteen gemeld", vertelt Rijk. Het werd een in drukwekkende reis. Ex-dwangarbeider Cees Rijk met een boek dat hij van de gemeente Karlsruhe heeft gekregen. foto Dirk-Jan Gjeltema Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23