Helder water trekt planten aan De hervormde kerk was toen nog gloednieuw PZC Beelden van een vergeten wereld Natuurherstel in de Baarzandse Kreek Nieuwe Raadkaart dinsdag 24 september 2002 j? Stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) werkt al zo'n vier jaar aan herstel van de natuur in en om de Baarzandse Kreek. Een ge bied tussen Breskens en Groede, waarvan nu 32 hec tare, het brede oostelijke deel, eigendom is van de stichting. De Baarzande is een van de oude (getij)wate ren in West-Zeeuws-Vlaan- deren, die al vroeg in de twaalfde eeuw door bedij king werd getemd. Zo'n twintig jaar geleden is een halt toegeroepen aan de ver loedering van de natuur en is toegewerkt naar herstel van oude waarden. Het herstel project van HZL begint aar dig vorm ie krijgen. Aanpassing van de water huishouding, uitbaggeren van de kreekrest en terugbren gen van de oeverlanden langs de kreek vormen de belangrijkste onderdelen van het natuurpro ject dat stichting Het Zeeuwse Landschap uitvoert voor de Baarzandse Kreek. De maatre gelen moeten ervoor zorgen dat het water weer helder wordt, zodat er waterplanten kunnen leven en dat het moerassig en drassig grasland terugkeert. Vo gels en planten krijgen een aan zienlijk verbeterd leefgebied. Volgens Gert-Jan Buth, hoofd grondzaken en projecten van Het Zeeuwse Landschap, neemt de landschappelijke variatie in het gebied flink toe. Daar heb ben ook de mensen die het ge bied willen bekijken - het is vanaf de N58, de rijksweg van en naar Breskens, te zien - pro fijt van. Het kan zich ontwikke len tot een van de groen-blauwe oases met een uitstraling van rust en ruimte, die Zeeland tot een aantrekkelijk gebied ma ken. ,,Je heb er een heel fraai vergezicht, met het silhouet van Groede aan het eind", vertelt Buth. De Baarzandse Kreek ligt in de Oude Groedsche Polder. Bij de indijking bleef een fors deel van de Baarzande gehandhaafd, waarschijnlijk voor de afwate ring. Zoals met zoveel polders in Zeeuws-Vlaanderen gebeurde, werden in de Tachtigjarige Oor log uit militaire overwegingen de dijken doorgestoken en ont stond een getijbeweging. Als ge volg hiervan schuurde de Baar zande uit tot een krekengebied met veel vertakkingen. De dijken konden in 1613 wor den gedicht en vanaf die tijd is er in de Oude Groedsche Polder landbouw bedreven. De Baar zande verlandde langzaam en stond 's winters vaak blank. On geveer vijftig jaar geleden wer den landbouwkundige aanpas singen uitgevoerd. Er kwam een acht meter brede watergang door het kreekgebied. Met de vrijkomende grond werden de laag gelegen oeverlanden opge hoogd. Dergelijke ingrepen zijn lang doorgegaan, weet Buth. „Kre ken vulde je zoveel mogelijk op. Dat is vrij lang als gewoon geac cepteerd. In de tijd van de aard appeloogst werd de tarra op de oeverlanden gegooid." Toen de aandacht voor het bewaren van waardevolle natuurgebieden toenam, werden maatregelen tegen het vernielen van kracht. Het gebied maakt nu deel uit van de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur. De agrarische activiteiten in het gebied behoren tot het verleden. De nadruk komt op natuurbe heer te liggen. Aanpassingen die door boeren in het verleden vol op zijn aangebracht, zoals het ophogen van de oeverlanden, zijn en worden ongedaan ge maakt. Ook zijn sloten omgeleid en afgedamd en werden twee nieuwe randsloten gegraven. Erg belangrijk is dat er een apart waterpeilbeheer kan wor den doorgevoerd in de Baarzan de. Tot voor kort was het peilbeheer vooral gericht op de landbouw, legt Gert-Jan Buth uit. Dat wil zeggen: met een extra lage wa terstand in de winter en een iets hogere in de zomer. In de na tuurlijke omstandigheden die HZL nastreeft, is dat precies an dersom. Bovendien kan het peil als gevolg van neerslag flink wisselen. Tussen het oostelijk deel van het HZL en het weste lijk deel (nog in particuliere zorgden voor troebel water. Er is ongeveer 20.000 kubieke meter modder uit de kreek ge haald, die nu in twee tijdelijke depots ligt in te drogen. Een deel zal over aangrenzende akkers worden verspreid. Eén depot ligt in het natuurgebied zelf en Buth hoopt dat ook voor dit slib een bestemming buiten de Baarzande zelf kan worden ge vonden. Enkele delen van het gebied zijn erg sterk verland. handen) is een dam opgewor pen, met daarin een stuw. Buth geeft aan dat afgelopen ja ren stap voor stap diverse herstelwerkzaamheden zijn uitgevoerd, voor een deel mee genomen in de ruilverkaveling Breskens-Zuidzande. De laat ste winter werd de kreek uitge baggerd. De bodem was opge hoogd en vervuild door slib afkomstig van de akkers. Dat slib was rijk aan stikstof en fos faat en deze voedingsstoffen Die worden ook uitgegraven, waarvoor de provincie uit het reservefonds voor natuur, mi lieu en energie onlangs ruim 62.000 euro beschikbaar stelde. Vernatting De HZL-medewerker heeft gro te verwachtingen van de ver nieuwde Baarzande. Afgelopen zomer bleek al uit de helderheid van het water dat het baggeren van de vervuilde bodem succes oplevert. Gevolg van de helder heid is dat er waterplahten tot ontwikkeling kunnen komen, en vogels die op zicht jagen - zo als bijvoorbeeld visdiefjes - kunnen er weer stekelbaarsjes vangen. De vernatting van de oeverlan den en het flink uitbreiden van vochtige graslanden is een plus punt voor planten. Buth rekent erop dat soorten die nu nog maar in beperkte mate aanwe zig zijn, zich zullen uitbreiden. Hij noemt onder meer geknikte vossestaart, moeraswalstro, pinksterbloem, watertorkruid en rode waterereprijs. Ook wei devogels als kievit, tureluur, scholekster en slobeend treffen een aantrekkelijker gebied aan om te broeden en zullen in aan tal toenemen. Het herstelproject heeft onge veer 360.000 euro gekost. HZL kon rekenen op subsidie van de provincie, het ministerie van LNV en uit de pot voor natuur herstel Westerschelde. Het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen droeg in natura een steentje bij door te zorgen voor dam en stuw en slootomleidingen. Rinus Antonisse Likkebaarden voor de lief hebbers. Het Zeeuws Vei linghuis brengt komende don derdag een grote collectie Zeeuwse ansichtkaarten onder de hamer. Maarliefst 96 albums met prentbriefkaarten, voorna melijk uit de periode tussen 1880-1920. Ze laten beelden zien van Zeeland in vervlogen tijden. Met gaslantaarns, de eerste automobielen, schuchte re toeristische ontwikkelingen en het stoomjacht van baron Von Rothschild in de Westhaven van Terneuzen. De televisie uit de gaslicht-periode, omschreef de man die ze verzamelde, de overleden Middelburgse advo caat M. Terwoert. Kaarten uit het begin van de vo rige eeuw, roepen honderd jaar later indrukken op aan een bij na vergeten wereld. Met de vijf tigjarige herdenking van de Fe- bruariramp 1953 in zicht, kost het moeite te beseffen dat er eer dere stormvloeden waren die verdriet en verslagenheid brachten. Een kaart van het on dergelopen Hontenisse uit maart 1906 duidt daarop. Uit gegeven door baronesse Collot d'Escury-van Doorninck, 'ten voordeele der noodlijdenden.' Die hebben zich op de voor grond in een roeibootje verza meld en onder enkele leilinden poseert de veldwachter, tot aan de knieën in het water. Veel kaarten uit die tijd tonen mensen, dikwijls opvallend po serend voor de fotograaf. Die hoefde daar weinig moeite voor te doen. De mensen vonden het prachtig geportretteerd te wor den. Ze wilden zich maar wat graag voor de fotograaf opstel len. Dat is ook te zien aan de houding die ze innamen; zich bewust van het belangrijke mo ment en vooral de jongelui een tikje uitdagend. De voeten ste vig op de grond geplant, pet zwierig scheef. Ook mensen die het een plechtig ogenblik von den en zich wat statisch, bedachtzaam opstelden, een beetje angstig glurend naar de fotograaf. Hans Lindenbergh, de man ach ter de PZC-raadkaart en zelf bezitter van duizenden ansicht kaarten uit Zeeland, noemt het een bijzondere collectie die op de veiling komt.,Er zitten op vallende kaarten bij. Dat zo'n grote verzameling in één keer op de markt komt, gebeurt niet zo vaak, zeker niet in Zeeland." Toch denkt Lindenbergh dat de particuliere verzamelaars niet op het puntje van hun stoel zit ten als de kaarten geveild wor den. Ze gaan in beginsel per al bum weg (de hele collectie ineens kan ook) en dat is voor de kleine verzamelaar minder in teressant. „Dat ze niet los verkocht wor den is lastig. Misschien moet je 1000 euro betalen voor een heel boek, waar je twee kaarten nog niet van hebt. Ik denk niet dat een particulier daar zo gauw in trapt", zegt Lindenbergh. „Die heeft al veel en is vooral op zoek naar dat ene kaartje wat hij no dig nodig heeft om zijn dorp compleet te maken. De verza melaars gaan vooral naar beur zen, snuffel- en vlooienmark ten. Ik struin zelf ook al dertig jaar markten af." Lindenbergh ziet hier meer een taak wegge legd voor een Zeeuws Archief of een Zeeuws Documentatiecen trum, als men tenminste de hele collectie voor Zeeland wil be houden. Hij vindt het erg interessant dat veel kaarten uit de tijd tot om streeks 1920 dateren. „Dat was de bloeitijd van de ansicht kaart. In Duitsland zijn er mil joenen uitgegeven. Er was nog geen telefoon en mensen die op reis waren, stuurden een kaartje naar huis. Ook de invoering van kodakjes, goedkope fototoe stelletjes, zorgde ervoor de men sen minder kaarten gingen ko pen." Bibliotheken Het Zeeuws Veilinghuis heeft donderdag niet alleen de bijzon dere ansichtkaarten in de aan bieding. Verkocht worden ook vier bibliotheken uit particulier bezit, grotendeels bestaande uit boeken gedrukt tussen 1600 en 1800. Er zitten, net als bij de an sichten, opvallende exemplaren bij. Zoals een Naauwkeurige Beschryving der aardgewassen, samengesteld door Abraham Munting en uitgegeven in 1696. In het boek zitten 243 kopergra vures. Deze Groningse apothe ker en hoogleraar publiceerde een reeks boeken over planten. Onder de hamer komen ook en kele Zeeuwse boeken, waaron der Speculum Zelandiae uit 1662 en Zeeuwse Nachtegaal uit 1633. En een eerste druk uit 1658 van Alle Wercken van J. Cats. Een titel die veel nieuws gierigheid opwekt is het boek D'Amboinsche Rariteitenka mer door G. E. Rumphius uit 1705. Daarin worden behandeld de schaalvissen en schelpen die destijds in de Molukse archipel aangetroffen werden. Rumphi us (ofwel Rumpfwas opper koopman in dienst van de VOC Rinus Antonisse De antiquarische boeken- en prentenveiling wordt over- morgengehouden vanaf 13.30 uur in het Zeeuws Veilinghuis aan de Herengracht te Middel burg. Om 19.00 uur is er een vei ling van onder ineer klokken, aardewerk en meubelen en op 25 september 19.00 uur een vei ling van schilderijen, aquarel-, len, tekeningen, etsen, zilver en goud. Kijkdagen op 24,25 en 26 september. De raadkaart van vorige week is enigszins wazig, maar toch voldoende om er de Voorstraat in Sint-Annaland, vroeger Langestraat geheten, in te herkennen. Op de achter grond de hervormde kerk en links op de voorgrond de smede rij van, zoals de meeste inzen ders melden, Lavooyzeer her kenbaar aan de travalje waarin paarden beslagen werden. Het is een foto van inmiddels meer dan honderd jaar oud, gemaakt omstreeks 1902. De hervormde kerk met open torentje werd tussen 1899 en 1902 gebouwd en was toen de fotograaf aantrad nog gloednieuw. „De hoge kastanjebomen voor de kerk lijken op de kaart nog erg klein", schrijft C. P. Fase uit Sint-Annaland, ook wel Stal- land genaamd, net zoals de ech te Tholenaren de naam van Sint-Maartensdijk graag mo gen afkorten tot Smerdiek. „De Langestraat was de kortste ver binding tussen de haven en de Kerkring. Op Langestraat 359 was de strevalje (hoefstal) en smederij van M. P. Lanooy. Het huis is gedateerd 1692, zie de fraaie muurankers." Fase weet te vertellen dat de va der van de smid, M. Lanooy, om streeks 1901 overleed. Hij was afkomstig van Noord-Beveland en had de smederij overgeno men van Van 't Hof. Deze inzen der kan nog precies aangeven wie er destij ds in de Langestraat woonden. Naast de smidse het woonhuis van landbouwer M. Heyboer, gevolgd door dat van kleermaker J. Boon en dat van landbouwer W. A. Boogaard. Het huis met trapgevel uit 1694, Langestraat 363, werd be woond door de weduwe J. Boon, het huis ernaast met tuitgevel uit 1695 door de weduwe A. Paape. In het laatste huis, met vier grote ramen en een deur in St. Hnnulond het midden, woonde A. Bierens. Volgens Fase is Langestraat 363, nu Voorstraat 6, het best bewaard gebleven, inmiddels gerestaureerde, huis in de straat. „De rest is geheel of ge deeltelijk verbouwd." Inzender Hage-den Haan uit Krabbendijke geeft ook nauw keurig aan wie er destij ds woon den. Zij herinnert zich de wo ning van hoofdonderwijzer Boot van de lagere school en het huis van veehandelaar J. Slager. „Daar was na de oorlog de Rode Kruispost gevestigd. Ik weet nog dat op een zaterdagmiddag drie Engelse soldaten werden binnengebracht, die aan de zee dijk tegenover Schouwen-Dui- veland door de Duitsers waren neergeschoten." Bij de kerk be vonden zich volgens Hage de horlogewinkel van J. Walhout en de garage van J. Kurvink. Sint-Annaland is vrij oud; het gebied werd na 1475 bedijkt tot de Oudelandpolder, mogelijk gaat het om een tweede poging, omeenherdijking. Want in 1277 is in de archieven sprake van een parochie Overbordine, die daar in de omgeving gelegen moet hebben. Eén van de vele myste rieuze verdronken dorpen in Zeeland? De bedijking werd uit gegeven aan Anna van Bour- gondië. De kerk werd gewijd aan de schutsheilige van haar, Sint-Anna. De naamgeving van het dorp is daardoor meteen duidelijk. Er was een inzender die meende Stavenisse te herkennen. De winnaars van de waardebonnen zijn: J. Gaakeer, Zoutelande, W. Fase, Oud-Vossemeer en E. La- ban-Snoep, Tholen. .Rinus Antonisse Weer een honderd jaar oude kaart uit de collectie van Hans Lin denbergh. Van een dorpje met een belangrijk verleden in een heel andere regio. De vraag is uiteraard: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden zijn welkom bij de redactie van Buitenge bied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 28 september worden gezonden naar: redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. On der de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21