IdVfflüTALE ZEEUWSE COURAN Staten omarmen containerkade Beurzen Europa en VS leveren nog verder in Precisie-aanval VS op Irak in voorbereiding j II I# Project Insect Vrouw dood door brand zonnebank Oppositie in Oekraïne bezet gebouw staats-tv Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Ruime meerderheid is blij met nieuwe arbeidsplaatsen WCT Rijk steunt Israël negeert internationale pressie universiteit Auteur Jan de Hartog overleden Dieleman op proef in Italië Antwerpen wil vierde tunnel 16° !10° NO 4 Wolkeloos Stralende hersftdag met veel zon. Stevige noordoostenwind. Maxima rond 16 gra den. 245e jaargang no. 226 dinsdag 24 september 2002 los nummer 1,00 Nieuw dieptepunt AEX anp - bron: AEX internet: www.pzc.nl ROTTERDAM - Een 64-jarige vrouw uit Rotterdam is gisteren om het leven gekomen, terwijl ze lag te zonnen onder een zon nebank. In het apparaat van het zonne- centrum in het Recreatiecen trum Zevenkampse Ring ontstond door nog onbekende oorzaak kortsluiting met brand als gevolg. Personeel heeft de vrouw nog proberen te redden, maar hun hulp kwam te laat. Hoe de vrouw precies om het le ven is gekomen, is nog niet hele maal duidelijk. Vermoed wordt dat zij gestikt is in de rook. „Hoe de brand is ontstaan is voor ons nog een compleet raad sel", zei manager H. Timmer mans van het recreatiecentrum gisteren. ,,De zonnebank is re cent nog NEN-gekeurd. Een elektrische keuring die we gere geld laten doen." NEN staat voor het Nederlands Normali satie Instituut, een instantie in Delft die voor allerhande zaken - zoals elektronische appara tuur - normen opstelt. Timmermans heeft zijn recrea tiecentrum in Zevenkamp giste ren in allerijl gesloten. Voorlo pig gaan het zwembad en de andere voorzieningen uit piëteit met de nabestaanden niet open. Onderzoek van de technische recherche moet meer duidelijk verschaffen over hoe de brand heeft kunnen ontstaan. Vooruit lopend daarop heeft Sportfond sen Nederland, waar het recrea tiecentrum deel vanuit maakt, de ruim honderd aangesloten sportcentra en zwembaden in het land geadviseerd om zonne banktype M45 van het Zweedse bedrijf Ultra Tan voorlopig niet meer te gebruiken. Het gaat om een nieuw 250 kilogram wegend zonnebankmodel. gpd KIEV - Oppositieleiders in Oe kraïne en hun aanhangers heb ben gisteravond enkele uren het gebouw van de staatstelevisie bezet in de hoofdstad Kiev. De oppositieleiders, onder wie communistenvoorman Simo- nenko en oud-vice-premier Ti- mosjenko, eisten zendtijd, maar die kregen ze niet. Ze wilden ageren tegen de autoritair rege rende president Koetsjma. afp/dpa/rtr van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft een plan ontwikkeld voor een precisie-aanval op Saddam Hoessein. De korte intense actie heeft het doel de Iraakse leider uit het zadel te wippen zonder dat er veel burgerslachtoffers vallen. Dat heeft de krant Washington Post gisteren bericht op basis van bronnen binnen het Penta gon. Het nog niet volledig uitge werkte plan is volgens een bron uit het Amerikaanse ministerie van Defensie een tegenpool van de strategie tijdens de Golfoor log in 1991. Het is volgens hem erop gericht het regime zo snel mogelijk te 'onthoofden' en 'de boel open te breken'. Zo moeten de VS de Iraakse bevolking dui delijk maken dat ze het land willen bevrijden en niet bezet ten. Volgens het plan moet allereerst de stad Tikrit 'geëlimineerd' worden, omdat die de belang rijkste connectie vormt tussen Saddam, zijn veiligheidstroe pen en zijn veronderstelde mas savernietigingswapens. Vervol gens worden wapendepots en presidentiële doelen gebombar deerd. Met presidentiële doelen wor den Saddams paleizen, body guards, communicatiesystemen en bases van zijn handlangers bedoeld. De Amerikanen zullen het Iraakse leger voor de keuze stellen: uit de stellingen komen en worden vernietigd of binnen blijven en gespaard worden Daarna moeten grondtroepen in de klus afmaken. Over de inzet van die troepen bestaat volgens de Washington Post nog veel on zekerheid binnen het Pentagon. Als Saddam weet dat er vanuit buurlanden troepen naderen om hem uit de weg te ruimen, zal hij misschien zijn biologische wapens te gebruiken. anp (Advertentie) naam n noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:f? noteert u mij voor een abonnement. De eerste e mai|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (postbankrekening- c per maancj met nummer: i j automatische incasso 19,25). handtekening: n Per kwartaal met automatische incasso 52,-). c per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T .en,. In d. colofon treft u nadere interma,I?aan, automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214II0000Ö2" 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De aan leg van de Westerschelde J Container Terminal kan a rekenen op een ruime f meerderheid in Provincia le Staten. De vier grote j partijen CDA, PvdA, SGP 3 en VVD (35 zetels) zijn voor, de vijf kleinere par- 1 tijen ChristenUnie, D66, j GroenLinks, Partij West- strate en Partij voor Zee land (12 zetels) tegen. Dit bleek gisteren in een geza menlijke vergadering van drie Statencommissies te Middel burg. Het was een botsing tus sen twee opvattingen. De ene: voor behoud en uitbreiding van economie en werkgelegenheid is havenontwikkeling, en dus komst van de WCT, nodig. De andere: Zeeland moet inzetten op de groen-blauwe kwaliteiten rust en ruimte en mikken op werk in recreatie, zorg- en dienstverlening. De Staten hamerden erop dat de activiteiten die voortvloeien uit de WCT niet mogen uitwaaien over Zeeland en beperkt moeten blijven tot de huidige havenge bieden en bedrijfsterreinen. Ze eisten dat de milieubelasting langs de spoorlijn Goes-Bergen op Zoom niet toeneemt en dron gen aan op tijdige verdubbeling van Sloe- en Tractaatweg. Reactie Vier gedeputeerden reageerden op de betogen en inspraak. Ze lieten onder meer weten dat: er geen sprake is van een lint van bedrijfsterreinen langs de A58 en evenmin is voorzien in het volbouwen van de Quarles- polder (J. van Zwieten); voor uitvoering van natuur compensatie een contract is ge sloten tussen Zeeland Seaports, gemeente Vlissingen en de pro vincie (J. van Zwieten); het Rijk zich niet bemoeit met de besluitvorming; het is een Zeeuwse zaak. Vier ministeries staan positief tegenover het plan (D. Bruinooge); het Rijk met extra geld over de brug moet komen als het be drag van 7,5 miljoen euro voor milieumaatregelen langs het spoor onvoldoende is (A. Poppe- laars); aanleg van de nieuwe Sloelijn in 2004 begint en klaar is in 2005; het Rijk heeft er 50 mil joen euro voor gereserveerd (J. Hennekeij); aanleg van de Bocht van Bruinooge en de lijn Bergen op Zoom-Antwerpen in 2005 ge reed is; het Rijk heeft er 17 9 mil joen euro voor begroot (J. Hen nekeij); een 'klankbordgroep' uit de regio wordt gevormd voor bege leiding van de aanleg van de ter minal (D. Bruinooge). Het staat 'gewoon volstrekt vast' dat er op de terminal straks 800 mensen gaan werken, verzekerde gedeputeerde Bruinooge. Hij zag geen grote problemen om in arbeidsplaat sen te voorzien: de vraag komt niet ineens, maar zal geleidelijk gaan. De gedeputeerde gaf aan dat afdoende veiligheidsmaat regelen getroffen worden, om te voorkomen dat de WCT een vrij plaats wordt voor vluchtelin gen. De Staten nemen 4 oktober een definitief besluit. pagina 13: insprekers smeken om uitstel besluit MIDDELBURG - Het Rijk wil 4,5 miljoen euro steken in de Zeeuwse universiteit in oprich ting. Dat is bijna de helft van de aanloopkosten van de Roosevelt Academy in de eerste vijf jaar. Het geld van het Rijk komt pas in het derde jaarna opening. De eerste twee jaar zullen de Zeeuwse overheden, de Hoge school Zeeland en het bedrijfs leven zelf moeten betalen. On- derwijs-gedeputeerde L. Cop- 1 poolse vindt dat alle partijen nu hun verantwoordelijkheid moe ten nemen. ,,Het zou een schan de zijn als we, terwijl het minis terie geld geeft en de Universi teit Utrecht en de Hogeschool Zeeland willen meewerken, er financieel niet uitkomen." pagina 13: helft geld binnen Volleyballer Martijn Dieleman vertrekt vandaag vanuit Spanje naar Italië. Daar meldt hij zich bij de volley balclub Crema, die uitkomt in de serie A2. Bij Crema traint de Goesenaar twee weken op proef. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17; buitengebied: 19,21 en 22 Belicht door een zaklamp leest Jasser Arafat een brief in zijn van elektriciteit verstoken hoofdkwartier in Ramallah. foto H oessei n H oessei n/E PA van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Verenigde Staten en de Verenigde Naties hebben gisteren ge poogd druk uit te oefenen op de Israëli sche regering. Die houdt de Palestijnse leider Arafat nog altijd gevangen in zijn intussen nagenoeg gesloopte hoofd kwartier in Ramallah. Delsraëlische premier Sharon, kennelijk niet onder de indruk, kondigde gisteren een grote aanval op de radicale moslim beweging Harnas aan in de Gazastrook als er nieuwe Palestijnse zelfmoordaan slagen komen. Uit Israëlische veilig heidskringen werd vernomen dat Sharon dan de geestelijk leider van Harnas, sjeik Jassin, zal laten arresteren. Arafat riep gisteren zijn sympathisanten op de strijd voor een onafhankelijk Pa lestina voort te zetten. De Israëlische re gering staat onder grote internationale druk de belegering en vernietiging van het Palestijnse hoofdkwartier te staken. De verwoesting van de gebouwen, die af gelopen donderdag begon in reactie op Palestijnse aanslagen, is intussen ge staakt. Eisen De Arabische wereld en de EU-lidstaten eisen dat Sharon de militairen uit het Pa lestij nse Ramallah terugtrektVN-secre taris-generaal Annan vindt dat Israël nu alle pogingen frustreert om het conflict te beëindigen. De woordvoerder van het Witte Huis in Washington zei dat de op stelling van Sharon 'niet helpt' om tot vrede te komen. Een door de Palestijnen ingediende ont werpresolutie voor de VN-Veiligheids raad krijgt evenwel geen Amerikaanse steun. De resolutie roept Israël onder meer op de belegering te staken, maar gaat volgens de VS voorbij aan een ver oordeling van Palestijnse zelfmoordaan slagen. De kritische opmerkingen uit de wereld ten spijt, was er ook gisteravond nog geen zicht op een einde aan de belege ring. Een onderhandelingspoging tussen Israël en de Palestijnen om een einde te maken aan de omsingeling mislukte gis termiddag. Arafat wees onder meer het Israëlische verzoek van de hand, om de regering een lijst te geven met de namen van de tweehonderd mensen die zich in zijn hoofdkwartier in Ramallah zouden ophoudenVolgens Israël houden zich bij Arafat zeker twintig, en mogelijk vijftig gezochte terroristen op. Catastrofaal De toestand in het zwaar beschadigde hoofdkwartier is volgens de Palestijnse onderhandelaar Erekat 'catastrofaal'. Erekat bezocht Arafat gisteren „Het wa ter is afgesloten, er zijn nauwelijks medi cijnen en het voedsel is bijna op." Palestijnen in de Gazastrook en in Oost- Jeruzalem legden gisteren het werk neer uit protest tegen de belegering van Ara fat. anp/afp/rtr/dpa pagina 3: Gretta Duisenberg komt op voor de Palestijnen In Antwerpen wordt druk gesproken over de aanleg van een vierde verkeerstunnel onder de Schelde. Deze Oosterweel- tunnel moet het noordelijk sluitstuk worden van de kleine Antwerpse ring. Volgens de beleidsmakers zou de tunnel in 2009 worden geopend. door Rixt Albertsma DEN HAAG - De AEX-index is gisteren voor het eerst sinds januari 1997 onder de 300 punten gesloten. De verkiezingsuitslag in Duitsland zorgde voor een nerveuze dag op de Europese beurzen. De toenemende drei ging van een oorlog tussen de VS en Irak zorgde in de loop van de middag voor een verdere daling. De prijs van de olie steeg. De beurzen in Europa en de Verenigde Sta ten gaven gisteren geen aanleiding tot veel blije gezichten. Aan het einde van de dag moesten alle beurzen flink prijsgeven. In Europa behoorden Amsterdam en Duitsland tot de vaandeldragers met de grootste dalin gen. De AEX-index sloot uiteindelijk 4,31 procent lager op 294,72 punten, de beurs in Frankfurt verloor 4,25 procent. In de Verenigde Staten noteerde de toonaan gevende index van Nasdaq het laagste punt sinds 1996Naar het slot viel het verlies in de VS al met al mee. De belangrijkste index op Wall Street, de DJLA, sloot uiteindelijk 1,43 procent lager op 7872,08 punten. De Nas- daq-Index verloor krap 3 procent. De stemming op de Duitse markten werd vooral bepaald door de verkiezingsuitslag. Beleggers vrezen dat de nipte coalitie be langrijke maatregelen om de Duitse econo mie uit het slop te halen, in de weg zal staan. De Duitse beurs heeft samen met de Amster damse beurs tot nu toe het meest terrein prijs gegeven in september. Ook in Amsterdam zorgden de Duitse ver kiezingen voor drukte op de beurs. Voor veel analisten gelden de 300 punten als een be langrijke grens. Technische analisten van re searchbureau Iris menen dat als de beurs langere tijd onder de 311 punten sluit, dit een potentiële verdere daling van de beurs kan betekenen. gpd pagina 7: Euronext en Wall Street Zijn doorbraak kwam vlak voor de Tweede We reldoorlog met het boek Hollands Glorie over het sleepwezen. Het werd symbool van het zelfres pect dat de Nederlanders tijdens en na de oorlog wilden bewaren. In de nacht van zondag op maandag overleed schrij ver Jan de Har tog op 88-jarige leeftijd. diverse modellen Ideuren VANC 69 - VOORC 59.- maoE T WAISTRAAJ199VUSSN3EN BBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1