Status snelt Feyenoord vooruit Ajax gaat uit van eigen kracht PSV spiegelt zich aan sterk Arsenal De Gruijter mag naar WK volleybal Brett Emerton moet reputatie in Newcastle waarmaken De Nooijer voorlopig uitgeschakeld Pupil laat voetbalduel uitlopen Ruime winst van Anderlecht Pony op tafel: twee gewonden Foute tijden in Dam tot Damloop Graig Bellamy mag meedoen bij Newcastle Wegereef fluit in Leverkusen Van 't Schip coach Jong Ajax champions league Keane moet zich op 15 oktober verantwoorden Zilver Van Dijk op 5 kilometer dinsdag 24 september 2002 HEERENVEEN - Gérard de Nooijer kan zeker drie weken niet voetballenOnderzoek in het ziekenhuis heeft gistermid dag uitgewezen dat de binnenband van zijn linkerknie is be schadigd. Hoe erg de blessure is, valt nog niet te zeggen. „Er zit nog teveel vocht in mijn knie, daardoor heeft het geen zin om een scan te maken." De verdediger van SC Heerenveen liep de blessure vorige week op tijdens het Uefacupduel met het Roemeense National Boekarest. DEN HAAG - De pupil van de week van de amateurvoetbal vereniging HVV heeft zijn club zondag een onverwachte, maar zeer bruikbare steun geboden in de thuiswedstrijd te gen het Langeraarse Altior. De scheidsrechter liet een kwar tier langer doorspelen, omdat hij de klok van de thuisvereni- ging verkoos boven zijn eigen tijdwaarneming. Na de wedstrijd bleek dat de pupil van de week de regie voer de over de klok en de tijd tot tweemaal toe enkele minuten had stilgezet. In de extra tijd kon de thuisploeg de 0-2 achter stand, die tien minuten voor tijd op het scorebord was ver schenen, ombuigen in een gelijkspel: 2-2. ANP BRUSSEL - Anderlecht heeft zich gisteravond door een rui me winst op Excelsior Moeskroen op de derde plaats in hoog ste Belgische voetbalklasse genesteld. De Brusselse ploeg won met 6-3. Anderlecht heeft vijf punten minder dan leider Club Brugge. Anderlecht kwam tegen Moeskroen achter via Mpenza. Daarna liep de thuisploeg wel uit naar 3-1. Moes kroen kwam nog twee keer terug in de wedstrijd. Bij 4-3 zorg de Mornar (2x) in de slotfase toch nog voor de winst. ANP WIERDEN - Twee gewonden en een enorme ravage. Dat wa ren de gevolgen van een dolgedraaide pony. Het dier zag op het laatste buitenconcours van het seizoen in Wïerden de hin dernissen in de ring blijkbaar niet zitten. Daarom sprong hij over de beuken heg de ring uit. Daarbij kwam hij bovenop een picknicktafel terecht, waaraan bezoekers zaten. Een meisje brak meerdere middenvoetsbeentjes, kneusde enkele ribben en liep een hersenschudding op. De ander kneusde ook enkele ribben. De pony moest behandeld worden aan een wond aan zijn been. De amazone mankeerde niets. GPD HEILOO/NIJMEGEN - De chipregistratie heeft zondag tij dens de achttiende aflevering van de Dam tot Damloop ge faald. Tussen de vijfhonderd en duizend eindtijden zijn der halve niet vastgelegd. Onder de gedupeerden bevinden zich vooral wedstrijdlopers. Charles Kamathi en Lornah Kipla- gat, de winnaars die de jaarlijkse oversteek van Amsterdam naar Zaandam met mondiale topprestaties op de tien Engelse mijl (16,1 kilometer) omlijstten, zijn de voornaamste 'slacht offers'. De organisator tast in het duister, evenals de fabri kant. ,,We staan voor een raadsel", verklaart woordvoerder Maarten Krol van het Nijmeegse bedrijf ChampionChip. „La ten we hopen dat het een eenmalige nachtmerrie is", sprak Cees Lansbergen van de organiserende stichting sportevene menten Le Champion. Wereldwijd maken ruim drieduizend sportevenementen gebruik van de chipregistratie, waarbij de exacte tijd die is verstreken tussen het passeren van de start en finishlijn wordt genoteerd. GPD NEWCASTLE - Graig Bellamy kan vanavond met Newcastle United aantreden in het duel voor de Champions League te gen Feyenoord. De aanvaller van de Engelse ploeg hoeft pas vandaag bij de Europese voetbalunie Uefa een verweerschrift in te dienen over zijn gedrag in het duel tegen Dy namo Kiev. De spits zou een j week geleden een verdediger van Kiev een kopstoot hebben gegeven. De uitspraak van de tuchtcom- missie van de Uefa over het inci dent komt op zijn vroegst woensdag. Arbiter Iturralde Gonzalez miste de overtreding van de aanvaller en meldde niets in zijn rapport. De Uefa begon een onderzoek naar aan leiding van tv-beelden. Bert van Marwijk (midden) geeft aanwijzingen tijdens de training van Feyenoord. foto Jasper Juinen/ANP door Marcel van der Kraan NEWCASTLE - De nieuwe sta- n lus van Feyenoord is de ploeg vooruit gesneld naar Groot- Brittannië. Een paar jaar gele- den zou het ondenkbaar zijn ge- c weest dat er in het buitenland zoveel respect en ontzag voor de Rotterdammers zou bestaan. 1 Maar met de Uefa Cup in de 'i prijzenkast, de flitsende Euro- pese start van dit seizoen en nieuwe buitenlandse sterren in het team hangt er plotseling een 1 aureool van internationale klasse rond de nummer drie van Nederland. r r Sir Bobby Robson maakte er ge- r wag van tijdens zijn persconfe- rentie. Feyenoord vond hij altijd al een prachtige club, een beetje l vergelijkbaar met de volksclub Newcastle, die elke zaterdag- j middag 52.000 fans naar St. Ja- I mes' Park trekt. Dat Feyenoord I erin is geslaagd de Uefa Cup te veroveren vindt hij de grootste 1opsteker voor het Nederlandse 1 voetbal. 1 Tegelijkertijd heeft het elftal van Bert van Marwijk spelers rondlopen die hij zelf graag bij Newcastle had gezien. Vanaf het moment dat Brett Emerton met de rest van de selectie voet op Engelse bodem zette, kleefden de cameraploegen van de BBC, Sky en andere commerciële sta tions aan de Australiër. Suppor ters van Newcastle United vroe gen hem om handtekeningen en wilden een voor een met hem op de foto. Voor de Britten is hij een soort superster in het elftal van Feyenoord. Emerton moest af gelopen zomer een slordige 14 miljoen euro kosten, maar het bestuur van Newcastle kon geen bankgaranties overleggen waarmee de transfer zou zijn gefinancierd. Toch hoopt men in het noorden van Engeland nog altijd dat Emerton in de winter stop of aan het eind van dit sei zoen de oversteek maakt. De ve le publiciteit rond een mogelijke transfer van Emerton is, zo ont dekte Van Marwijk onderweg naar Newcastle, ook de spelers van Feyenoord niet ontgaan. De Australische middenvelder, die door de komst van Song tegen zijn zin in weer als rechtsback moet spelen, moet in de stad van de 'Magpies' alle grappen over zijn voorlopig mislukte transfer op de koop toe nemen. Emerton is een van de spelers die in het bijna uitverkochte stadion van Newcastle van avond de hoge verwachtingen in Engeland moet waarmaken. Om een transfer te forceren zal hij juist op Britse bodem moeten schitteren. Voor Feyenoord en voor Van Marwijk is de gel dingsdrang van Emerton en van de andere buitenlandse spelers in het team de sleutel voor nieu we successen. Want behalve Emerton zijn ook de Chileen Pardo, de Koreaan Song, de Japanner Ono en de Belg Buffel overtuigd van hun kwaliteiten. Ze hebben lak aan reputaties. Zelfs het fysieke ge weld of de snelheid waarmee een club als Newcastle in eigen huis speelt, schrikt niet af. Van Marwijk weet wel hoe dat komt. „Song is nieuw in Europa, maar hij heeft een heel wereld kampioenschap meegemaakt. Hij heeft tegen de beste spelers van de wereld gevoetbald. Par do is in Chili ook A-internatio nal. Hij komt uit een competitie waarin keihard werd gespeeld. Ono had het vorig jaar even moeilijk en moest wennen aan de fysieke strijd in Europa Cup wedstrijden. Maar ik vind het ongelooflijk hoe hij zich heeft ontwikkeld en hoe hij zich nu presenteert. Wat hij op dit mo ment klaarspeelt is top. Ik heb er geen ander woord voor." Blijft over Thomas Buffel. Van Marwijk: ,,Over hem is gezegd dat hij het dit seizoen allemaal niet zou kunnen bolwerken. Maar kijk eens hoe fantastisch hij zich staande houdt en wat hij met zijn snelheid betekent voor de ploeg. Bij hem telt weer mee dat hij vanaf zijn jongste jeugd bij Feyenoord speelt en weet hoe er in Nederland wordt gevoet bald." De hosanna-stemming rond Feyenoord duurt net zo lang tot dat de ploeg een keer stevig on deruit gaat. Het zou verbazen als dat in Newcastle gebeurt. ,,Toch is het voor geen enkele club makkelijk om in Newcastle te spelen. Het publiek is een mix van Rangers en Fenerbahce", weet Van Marwijk van zijn as sistent John Metgod. De laatste voetbalde jarenlang in Enge land en ging de afgelopen weken nog eens kijken in de stad aan de Engelse oostkust. „John heeft precies verteld hoe het er hier aan toe gaat. Met Alan Shearer heeft men een levensgevaarlijke spits in huis. Als je al zoveel jaar zoveel goals maakt ben je als spits heel belangrijk voor een team." Opstelling Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Van Wonderen, Paauwe, Rzasa; Song, Bosvelt, Ono, Pardo; Buffel, Van Hooijdonk. GPD door Henk van Weert EINDHOVEN - PSV treft mor gen in de Champions League een ploeg die op de top van zijn mogelijkheden verkeert. Arse nal is ook in psychologische zin een sterk team. Het elftal van Arsène Wenger heeft een onbe grensd geloof in zichzelf. Juist daar moet PSV zich aan spiege len, vindt Guus Hiddink. De coach met de jarenlange in ternationale ervaring (Valencia, Real Madrid, Oranje) prent het zijn spelers in: geloof verzet ber gen, ook in het voetbal. PSV krijgt morgen een van de beste ploegen van Europa op bezoek. Als je die bibberend tegemoet treedt, ben je al een punt kwijt. Hiddink: „Arsenal is het beste team van Engeland op dit mo ment. Ze hebben zich een zelf bewuste houding aangemeten. Wie moet ons verslaan? Zo den ken ze daar. Ze maken zich echt geen zorgen over PSV. Zo'n hou ding moeten onze spelers ook NYON - Jan Wegereef is aange wezen als scheidsrechter voor de Champions-Leaguewed- strijd tussen Bayer Leverkusen en Manchester United. Zijn Nederlandse collega Dick van Egmond leidt ook een wed strijd in de hoogste Europese di visie: Liverpool - FC Basel op woensdag. De Fransman Claude Colombo is vanavond arbiter van dienst bij Newcastle United - Feye noord. Morgen fluit de Slowaak Lubos Michel PSV - Arsenal en leidt de Schot Stuart Dougal in Italië de uitwedstrijd van Ajax bij Internazionale. ANP krijgen. Wie moet ons verslaan? Dat probeer ik onze spelers dui delijk te maken. Nooit mag er angst in je ploeg sluipen." Over de opstelling laat Hiddink nog niets los. De kans is groot dat hij opnieuw kiest voor Jan Heintze en Wilfred Bouma, die in Auxerre de linkerflank be streken. Maar ook een stuntje om het publiek achter PSV te krijgen is denkbaar. Bij Arsenal zal Dennis Berg kamp in de basis staan. Daar gaat ook Hiddink vanuit. „Maar misschien komt-ie wel een paar dagen vast te zitten in die tun nel", grapt Hiddink. Achter zo'n grapje gaat echter veel respect schuil voor Bergkamp. „Dennis is super." GPD AMSTERDAM - Ajax krijgt steeds meer een Amsterdams gezicht. Ruud Krol, Gerard van der Lem, Tonny Bruins Slot, Danny Blind en stagiaire Marco van Basten, zijn al bij de club werkzaam. Binnenkort zal ook John van 't Schip weer deel uit maken van de technische staf van de club. De rechtsbuiten van weleer be reikte gisteren overeenstem ming over een driejarig contract als coach van Jong Ajax. In principe gaat de overeen komst op 1 juli 2003 in, maar Van 't Schip, sinds zijn vertrek bij FC Twente niet meer gebon den, heeft zich bereid verklaard eventueel eerder aan de slag te gaan. Daardoor zou Gerard van der Lem onmiddellijk kunnen overstappen naar zijn nieuwe baan als coach van Saudi Ara- bië. Bij Ajax ligt het verzoek om Van der Lem al per 1 oktober vrijaf te geven. Nu Ajax een op volger in huis heeft, kan dat ver zoek worden gehonoreerd. GPD Programma dinsdag. Poule E: Newcastle United (Eng) - Feyenoord, Juventus (Ita) - Dynamo Kiev(Oek). Poule F: Bayer Leverkusen (Dui) - Manchester United (Eng), Maccabi Haifa (Isr) - Olympiakos (Gri). Poule G: RC Lens (Fra) - Bayern Munchen (Dui), Deportivo (Spa) - AC Milan (Ita). Poule H: Club Brugge (Bel) - Loko- motiv Moskou (Rus), Galatasaray (Tur) - Barcelona (Spa). Programma woensdag. Poule A: Dortmund (Dui) - Auxerre (Fra), PSV - Arsenal (Eng). Poule B: Spartak Moskou (Rus) - Va lencia (Spa), Liverpool (Eng) - FC Basel (Zwi). Poule C: Real Madrid (Spa) - Racing Genk (Bel), AEK Athene (Gri) - AS Roma (Ita). Poule D: Olympique Lyon (Fra) - Ro senborg (Noo), Internazionale (Ita) - Ajax. door Gert Hendriksen AMSTERDAM - Bondscoach Bert Goedkoop heeft besloten Jochem de Gruijter mee te ne men naar het wereldkampioen schap volleybal in Argentinië. De Gruijter kreeg de voorkeur boven Joost Kooistra. Dennis van der Veen neemt, in vergelijking met de World Lea gue, de plaats in van midden man Mike van de Goor. Deze is net vader van een dochter ge worden en had al vroeg in het seizoen voor het WK bedankt. Het WK begint op 28 september met het openingsduel van het gastland. Nederland speelt zon dag in Salta de eerste wedstrijd tegen Griekenland. Tsjechië en Cuba zijn de andere tegenstan ders in deze 'groep des doods.' De beste twee van de zes poules gaan naar de tweede ronde plus de vier beste nummers drie. De keuze voor De Gruijter als vrije verdediger bevreemdt wel licht. Kooistra, indertijd voor Sydney door Toon Gerbrands binnengehaald als opvolger van Marko Klok, was de afgelopen jaren de vaste libero van Oranje. Dit seizoen kreeg hij de concur rentie van Joost van der Hoek, die afviel tijdens voorronde van de World League, en op het laat ste moment dus door de 24-jari- ge De Gruijter, passer-loper van landskampioen Omni world. LONDEN - Roy Keane moet zich op 15 oktober verantwoor den voor zijn uitlatingen in een onlangs gepubliceerde autobio grafie. De Ier, speler van Man chester United, zou de voet balsport met zijn omstreden uit spraken in diskrediet hebben gebracht. De Engelse voetbalbond (FA) maakte de datum van de hoor zitting gisteren bekend Keane herstelt momenteel van een heupoperatie. Daarnaast is hij geschorst na een rode kaart in het duel tegen Sunderland. In de autobiografie zegt Keane in april 2001 de Noor Alfe Inge Haaland (Manchester City) op zettelijk te hebben geblesseerd Hij nam toen revanche voor een incident enkele jaren eerder. RTR „Hij is op dit moment beter", lichtte Goedkoop toe. „We wis ten al langer dat-ie dit kon maar Jochem heeft altijd geprobeerd als aanvaller een kans te krij gen. Tot opeens ook nog een Ro bert Horstink voor die positie verscheen. Hij kon dus zijn kans pakken als libero en heeft dat beter gedaan dan Joost Kooistra. Diens passpercentage heeft zich niet zo ontwikkeld als we zouden willen, tot zijn en mijn teleurstelling. Maar Jo chem is een goed alternatief. Ie dereen in de selectie is fit. Dat geldt ook voor Richard Schuil die vorige week bij de oefen duels in Canada door een lies blessure weinig in actie kwam. De Friese diagonaalaanvaller, in goeden doen van onschatbare waarde voor het team, krijgt bij het WK niet provinciegenoot Olof van der Meulen als back up, zoals bij de EK-kwalificatie in Rotterdam. ANP SHARM EL SHEIKH - Zwem ster Edith van Dijk heeft gister morgen in Sharm el Sheikh tijdens de wereldkampioen schappen open water zilver be haald op de 5 kilometer. De Nederlandse kwam op de voor haar korte afstand maar een paar tellen te kort op de Ita- liaanse winnares Viola Valli. Het brons ging naar de Zwitser se Hanna Miluska. „Dit biedt vertrouwen voor de rest van het toernooi", zei de tweevoudig Europees kampioe ne. Want de plak op de 5 kilome ter was wel mooi meegenomen, maar niet zonder meer ver wacht. „Het was pas mijn twee de internationale medaille op deze afstand. Een teken dat ik in goede vorm steek." Van Dijk heeft die vorm morgen en zaterdag nodig, wanneer haar favoriete afstanden, 10 en 25 kilometer, op het programma staan. „Woensdag begint de 10 kilometer pas om 12 uur, dat is vervelend. Dan moeten we op het heetste moment van de dag zwemmen." Maar dat nadeel hebben haar concurrenten ook. Van Dijk verwacht net als maandag vooral te moeten afre kenen met Valli en Miluska. Maar ze weet ook dat de dubbele lengte in haar voordeel is. „Sprinten is nu eenmaal niet mijn sterkste punt. "ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Nee, de toe stand van de ploeg baart trainer Ronald Koeman geen zorgen. „Omdat ik vertrouwen heb in de spelers die ik bij de selectie haal." Toch gaat Ajax enigszins aangeslagen op weg naar Mi laan voor een moeilijke uitwed strijd in de Champions League, tegen Internationale FC. Een optreden van Jari Litma- nen is uiterst onzeker, John O'Brien heeft last van zijn achil lespees en speelt zeker niet, Abubakar Yakubu is geschorst, op doel staat een keeper die wel iswaar veel talent heeft, maar nog nauwelijks internationale ervaring en in de verdediging debuteert wellicht Jelle van Damme, een 18-jarige Belg. Zij mogen het opnemen tegen spelers als Crespo, Vieri en Re- coba, het puikje van het inter nationale voetbal. Getructe en bedreven spitsen, die vanuit het niets kunnen vlammen, die te genstanders in slaap kunnen sussen om vervolgens onver wacht, maar met fatale afloop toe te slaan. De sluipschutters van Inter zul len het uiterste vragen van de Amsterdamse verdedigers. Koeman wéét het, maar hield destijds met Vitesse desondanks de nul. „Dat is een ervaring die ik zeker mee zal nemen, al ver andert de situatie bij dergelijke grote clubs jaarlijks zo radicaal datje weinig meer hebt aan ken nis uit het verleden." Maar zorgen? Nee, dat niet. Koeman straalt onverzettelijk heid en vertrouwen uit. Als hij al twijfels heeft, dan houdt hij die goed verborgen. Toch is hij is kritisch op zijn spelers en steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. „Moet dat dan? Spe lers weten echt zelf wel wanneer het niet goed was. Dan ga ik geen verstoppertje spelen, of goedpraten wat niet goed was." En dat terwijl Ajax van de laat ste 41 duels er slechts twee heeft verloren. Dus qua resultaat heeft de coach geen klagen. „Het kan altijd beter", zegt de perfectionist. De vraag is of dit Ajax ook wel beter kan. De per sonele problemen kunnen een behoorlijke rem op de ontwik keling zetten, omdat er langza merhand zekerheden beginnen weg te vallen. Nu weer O'Brien en waarschijnlijk Litmanen. Er wordt met man en macht ge poogd de Fin klaar te stomen voor het karwei in het Guiseppe Meazza-stadion. „Litmanen is een twijfelgeval en dat zal zo hier stijlvol in actie tegen Olympique Lyon, is twijfelachtig. De Fin foto Paul Vreeker/Reuters Het meespelen van Jari Litmanen, heeft een hamstringblessure. blijven tot aan de wedstrijd. We hebben nog twee dagen en daar om is er nog hoop." Als Jelle van Damme speelt, de buteert hij op Europees niveau. De linkerverdediger is afkom stig van Germinal Beerschot Antwerpen; het Ajax-filiaal bij onze zuiderburen. Hij arriveer de in de tweede helft van vorig seizoen in Amsterdam en debu teerde voor de competitie op 12 april als invaller voor Cristian Chivu tegen Sparta. Dit seizoen kende hij een moei zame start, omdat hij pas later bij de selectie kwam. Met Jong België nam hij deel aan het Eu ropees kampioenschap. Koe man heeft vertrouwen in de pas 18-jarige verdediger. „Anders neem ik hem niet mee", zei de trainer vastberaden. Mee gaan ook de routiniers van de selec tie, Winter, Witschge en Van Halst. Over de speelwijze van Ajax was de coach gisteren redelijk duidelijk. Waarschijnlijk zullen Sikora (weer gewoon op links) en Van der Meijde starten in de basis. „Je moet ploegen als Inter tegemoet treden op een manier die zij niet verwachten. Dat is ook altijd de kracht van het Ne derlandse voetbal geweest. Ik zou met twee spitsen kunnen spelen, maar ik houd toch liever vast aan de tactiek waarmee we gewend zijn te voetballen, met drie spitsen. Tegen grote tegen standers zijn we dit seizoen uit gegaan van onze vaste speelwij ze en dat is toch heel goed ge gaan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17