PZC Steeds meer geweldsmisdrijven Duitse jeugd wil ons verhaal horen PZC Toneelzoen leidt tot zestig jaar huwelijk 11 CDA Middelburg wil dat politie meer zaken oplost PvdA stelt vragen over donatie aan Muzeeum Conducteur mishandeld in trein Vijf dode zeehonden aangespoeld Vrouw wordt onwel en raakt boom Motorrijder onderuit in Vlissingen Verwarring over Roozenburglaan Overlast door werk Vlaketunnel Bluesband in Desafinado agenda Internationale viswedstrijd dinsdag 24 september 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het CDA in Middelburg wil dat de politie meer aandacht besteedt aan cri minaliteitsbestrijding. Volgens raadslid P. Castenmiller zijn agenten te veel bezig met het uitschrijven van boetes voor verkeersovertredingen. Uit cij fers van de politic blijkt dat vooral het aantal misdrijven met geweld toeneemt. Het CDA had het college van B en W in juni gevraagd om een overzicht van recente criminali teitscijfers. De partij uitte toen haar bezorgdheid naar aanlei ding van die cijfers over vorig jaar. Uit de statistieken van de eerste helft van dit jaar blijkt dat het aantal geweldsmisdrij ven, net als vorig jaar, sterk toe neemt. De problemen doen zich niet alleen in Middelburg voor, blijkt uit een overzicht van de politie. Ook in Vlissingen wordt vaker geweld gebruikt. De poli tie lost op Walcheren gemiddeld dertig procent van de misdrij ven op. „Wij willen meer resultaten", zegt Castenmiller. „Iedereen roept om meer blauw. Je kunt ook zeggen dat de politie op een door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissing- se fractie van de PvdA zet vraagtekens bij de gemeen telijke schenking van 340.000 euro aan de stichting van het maritiem Muzeeum. Wethouder L. Poppe-de Looff zegde dit bedrag afge lopen wij dag toe bij de offici ële opening van het nieuwe museum aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Het steekt de fractie dat de gemeente raadsleden niet van deze gift op de hoogte waren gesteld. De PvdA waagt zich verder af hoe de schenking gedekt wordt en of deze 'royale geste geen gevolgen heeft voor an dere noodzakelijke of moge lijk zelfs geplande uitgaven'. Fractievoorzitter E. Walra- ve-Troost van de PvdA wil weten of deze schenking 'tot de bevoegdheid van de ge meenteraad behoort'. Ver der, stelt de PvdA, kan het college van Ben W formeel wellicht juist hebben gehan deld. „Maar wat is dan de mening van het college om op die grond toezeggingen van deze omvang eerst publieke lijk te doen zonder de raad te informeren of de gevoelens daarover te peilen." Wethouder Poppe-de Looff zegt in een reactie: „Het is een eenmalige bijdrage. Het college heeft dit besluit pas wij dagmiddag rond twaalf uur genomen. Het bedrag wordt gedekt uit de pot stadsvernieuwing en monu menten. Dat recht heeft het college en het valt ook bin nen de begroting van 2002." Brief Het college, merkt Poppe-de Looff op, moet in dit soort ge vallen voldoen aan 'het recht van verantwoording' aan de gemeenteraad. „Morgen krijgen de raadsleden een brief. Die bespreken we eerst in het college. We willen het besluit toelichten in de raadsvergadering van don derdag. Het is allemaal snel gegaan. We wisten dat het stichtingsbestuur van het museum kampte met een te kort van ongeveer een mil joen euro. We wilden op de openingsdag een gebaar ma ken en het bleek dat het kon. andere manier moet worden in gezet. Er moet een betere balans gevonden worden tussen het op treden tegen verkeersovertre dingen en het oplossen van misdrijven." Hij begrijpt dat de invloed van de gemeente op het beleid van de politie beperkt is. Toch wil hij er bij de burgemees ter, die ook korpsbeheerder is, op aandringen dat de beschik bare politiemensen op een ande re manier worden ingezet. In de eerste helft van dit jaar werd op Walcheren 413 keer aangifte gedaan van geweld. Het ging onder meer om mis handelingen, bedreigingen en straatroof. In Middelburg (176 aangiften) en Vlissingen (206 aangiften) valt een stijging te zien van respectievelijk 28 en tien procent. In Veere nam het aantal aangiften van geweld iets af, terwijl dat juist vorig jaar sterk steeg. Het aantal wo ninginbraken vertoont een golf beweging. In alle drie de Wal- cherse gemeenten verschilt het aantal van jaar tot jaar sterk. Het percentage misdrijven dat opgelost wordt, ligt op Walche ren rond de dertig procent. De daders van inbraken, straat roof, overvallen en autodief stallen zijn het moeilijkst te achterhalen. Van de 295 inbra ken in de eerste helft van dit jaar, zijn er nu 28 opgelost. De politie loste in dezelfde periode twee van de 29 aangegeven straatroven op. Dat aantal kan nog toenemen omdat niet alle onderzoeken al zijn afgerond. Misdrijven waarbij slachtoffer en dader elkaar vaak kennen, zoals mishandeling, bedreiging en zedenmisdrijven worden veel vaker opgelost. Van de 114 gevallen van bedrei ging zijn er inmiddels 74 opge helderd. Op Walcheren vond het afgelopen jaar een aantal ramkraken plaats, zoals hier bij een fotozaak in Vlissingen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Een treinconducteur is zondagavond rond acht uur in Middelburg door een aantal jongeren in elkaar ge slagen. De man wilde vier jongens bekeuren die zonder kaart je in de trein zaten. Volgens een ooggetuige is de conducteur bij de mishandeling op het station in Middelburg uit de trein gevallen. De conduc teur raakte gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De daders zijn nog niet gepakt. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen langs de Zeeuwse kust zijn zondag en gisteren dode zeehonden aangespoeld. Gistermorgen werd er één gevonden op het strand bij Renesse en één op het strand bij Vrouwenpolder. Zondag werden dode zeehonden gevonden op het strand bij de jachthaven in Wis- senkerke, één op het strand bij Vrouwenpolder en één op de Brouwersdam bij Ouddorp. Onder zeehonden woedt momen teel een virusziekte. Verwacht wordt dat de helft van alle zee honden daaraan sterft. 's-GRAVENPOLDER - Een 41-jarige vrouw uit de gemeente Goes is gisterochtend rond kwart over negen op de Goese- straatweg in 's-Gravenpolder licht gewond geraakt toen ze met haar auto tegen een boom reed. De vrouw is vermoedelijk achter het stuur onwel geworden. Ze werd met behulp van de bx*andweer uit haar auto bevrijd. VLISSINGEN - Een 40-jarige motorrijder en zijn passagier zijn gistermorgen licht gewond geraakt bij een ongeval op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen. De man probeerde rond kwart voor acht te remmen voor een bedrijfswagen die voor het stoplicht stond te wachten. Tijdens het remmen verloor de motorrijder de macht over het stuur, raakte de zijkant van de wagen en ging onderuit. MIDDELBURG - De Middelburgse PvdA-fractie wil dat het gemeentebestuur duidelijkheid schept over de status van de Roozenburglaan in Dauwendaele. De gemeenteraad had, na een voorstel van de PvdA, bepaald dat die weg een 30-kilome- terzone moest worden. Tijdens de wijktafel van vorige week werd gesteld dat er nog een onderzoek naar de status van de Roozenburglaan moet plaatsvinden. De PvdA wil dat het ge meentebestuur een eind maakt aan de verwarring. KRUININGEN - De Reimerswaalse CD A-fractie vraagt het college van burgemeester en wethouders actie te ondernemen tegen de overlast die wordt veroorzaakt door werkzaamhe den aan de Vlaketunnel. De fractie wil dat het college er bij Rijkswaterstaat op aandringt het onderhoud per direct in ploegendiensten te laten plaatsvinden, zodat er 24 uur kan worden gewerkt. Daarmee hopen de CDA'ers dat het werk veel eerder dan - zoals nu de bedoeling is - vrijdag 18 oktober af zal zijn. CDA-voorman P. Koeman zal morgenavond tij dens de raadsvergadering vragen stellen over de kwestie. Wordt daarop door het college niet naar tevredenheid geant woord, dan dient hij een motie in. VLISSINGEN - In Jazz en Blues eetcafé Desafinado in Middel burg treedt morgen The Blues Session Band op. Zij spelen akoestische en semi-akoesti- sche blues. Speciale gast is bas sist Bert Henderikse. Het optre den begint omstreeks 21.00 uur. I STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: open soos middag voor 60+ MIDDELBURG - Seissingel 4, 20.00 - 21.00 uur: Tai Chi voor beginners; Ontmoetingskerk, 9.00 - 11.30 uur: Ont moetingsochtend voor vrouwen; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Ex-dwangarbeider Cees Rijk keert even terug naar Karlsruhe door Inqrid Huibers GOES - Twee jaar werkte Cees Rijk (79) uit Goes tijdens de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in Duitsland. Onlangs ging hij op uitnodi ging van de gemeente Karls ruhe terug. Een reis om nooit te vergeten. „Het is heel mooi om te zien hoe graag de Duitse jeugd van nu onze verhalen wil horen." Als jongen van negentien kreeg Rijk een oproep en meldde hij zich bij het arbeidsbureau in Goes. „Er waren er wel die on derdoken", zegt hij. „Maar dan liep je de kans dat ze je vader of moeder, of je broers of zusters pakten." Rijk kwam terecht in een repa ratiewerkplaats voor treinwa gons in de buurt van Mann heim, „Daar moest ik het houtwerk in de wagons aan brengen. Ik had altijd vier of vijf Russinnen bij me om de moeren aan te draaien", herin nert hij zich. Na een maand of vier, in oktober 1943, werd Rijk overgeplaatst naar Lager Odin (kamp Odin) in Durla- cher, een voorstad van Karls ruhe. Ook daar werkte hij voor de spoorwegen. „Ik stond achter een machine waarmee ik onderdelen van een locomotief moest schoon spuiten." Een smerig en zwaar karwei. In het kamp werkten op dat moment zo'n driehon derd dwangarbeiders en Duit sers die te oud waren om nog als militair ingezet te kunnen worden. Daar ontmoette Rijk Karl Giesinger. „Hij was afgekeurd voor mili taire dienst", vertelt hij. „Pas later ontdekte ik dat hij com munist was." Tussen Rijk en de vijf jaar ou dere Giesinger onstond een le venslange vriendschap „Hoe zeer Duitsland ook de vijand bleef, Karl was een goede man", zegt hij. Samen met zijn vrouw en kinderen bracht hij menig vakantie bij de familie Giesinger door. „Ze kwamen ook wel hier." Bombardement In kamp Odin overleefde Rijk een zwaar bombardement. „Het hele kamp werd ver woest", wijst Rijk op een minu tieuze plattegrond die hij speciaal voor het interview ge tekend heeft. „In deze barak ken waren de Nederlanders eerst gestationeerd. Wij waren net drie weken voor het bom bardement verhuisd naar an dere barakken, vlakbij de fa briek. Dat is onze redding geweest. De Russen die in onze oude barakken waren onder Ex-dwangarbeider Cees Rijk met een boek dat hij van de gemeente Karlsruhe heeft gekregen. foto Dirk-Jan Gjeltema gebracht, zijn allemaal ge dood." Begin 1944 verhuisde Rijk naar weer een ander kamp, in de buurt van Stuttgart. Daar bleef hij totdat hij tegen het eind van de oorlog werd ont slagen. Na wat omzwervingen kwam Rijk vervolgens terecht in een klem dorpje in het Zwarte Woud, waar hij uitein delijk werd bevrijd door het Franse Vreemdelingen Le gioen. Via Parijs en een kort verblijf in een kamp in de buurt van Dijon, keerde Rijk uiteindelijk terug naar Hein- kenszand. De twee woelige jaren in Duitsland drukten voor een al tijd een stempel op zijn leven. Zo is Rijk al jaren lid van de Zeeuwse afdeling van de Ver eniging Ex-Dwangarbeiders. Eenmaal per jaar komt de club bijeen om eikaars verhalen te horen en het eigen verhaal nog eens kwijt te kunnen, Heel heilzaam, vindt Rijk. Via de vereniging kreeg een vriend van Rijk uit Middel burg, Willem Jansen, afgelo pen voorjaar een uitnodiging van het gemeentebestuur van Karlsruhe om van 9 tot en met 14 september op bezoek te ko men. „Toen heb ik me ook me teen gemeld", vertelt Rijk. Het werd een indrukwekkende reis. Bijzonder „Ik ben daar op een middelba re school geweest om mijn ver haal te doen", vertelt Rijk. „Dat was echt heel bijzonder. De leerlingen waren zeer geïn teresseerd en stelden veel vra gen. Het is heel mooi om te zien hoe graag de Duitse jeugd van nu onze verhalen wil horen." De gemeente Karlsruhe plaatste in 1997 een groot ge denkbord waarmee het lot van de dwangarbeiders de aan dacht krijgt, die het volgens het stadsbestuur verdient. Sindsdien worden er elk jaar groepjes ex-dwangarbeiders uitgenodigd. „Een heel mooi initiatief", vindt Rijk. En net op tijd. „Ik loop al tegen de tachtig. Veel ex-dwangarbei ders zijn inmiddels overle den." Toch is het volgens hem nooittelaat. „Het is goed dat er in Duitsland aan jonge Duit sers eindelijk een eerlijk ver haal over het verleden van hun land wordt verteld." Het echtpaar Meeuse-Houterman, zestig jaar getrouwd. foto Ruben Oreel door Britta Janssen DOMBURG - De eerste zoen gaf hij haar tijdens een toneelstuk waarin ze allebei speelden. Zij was 19 en hij 21. Dat die liefde niet gespeeld was, is gebleken. Het echtpaar Meeuse-Houter- man uit Domburg was gisteren zestig jaar getrouwd. „We zijn in 1942 in Den Haag getrouwd. Ik was daar toen on derwijzer", vertelt D. Meeuse (85). Hij werd verliefd op haar vrolijke karakter. „Dat vrolijke vind ik nog steeds het mooiste aan haar." Meeuse is geboren in Water landkerkje en wilde onderwij zer worden. Toen hij klaar was met school, kwam hij niet aan een baan in het onderwijs. „Ik ben toen gaan werken als leer- ling-scheepstekenaar bij de Schelde in Vlissingen en daarna heb ik nog bij de belastingdienst in Schiedam gewerkt." Hierna heeft Meeuse tot zijn pensioen in nog een aantal ver schillende plaatsen gewerkt, maar wel altijd als leraar. „Ik heb in het hele land gezeten en daardoor ben ik al veertien keer verhuisd." Accent C.A. Meeuse-Houterman (83) is geboren in het Walcherse Se- rooskerke. „Ik ben gevallen voor zijn Zeeuws-Vlaamse ac cent en daar kan ik volop van genieten, want hij kan praten als Brugman." Mevrouw Meeu se-Houterman heeft altijd voor de kinderen gezorgd en het huis houden gedaan. Ze hebben een dochter en twee zoons en twee kleinzoons. Tot een week geleden woonde het echtpaar nog zelfstandig in Zoutelande. Nu zijn ze verhuisd naar verzorgingstehuis Simnia in Domburg. „We zijn verhuisd op vrij dag de dertiende naar ka mer 13. Gelukkig zijn we niet bijgelovig." Toen het paar vijftig jaar ge trouwd was, kon dat niet ge vierd worden. D. Meeuse lag in die tijd in het ziekenhuis voor een bypass-operatie. Reden te meer om dit jubileum niet zo maar voorbij te laten gaan. „We vieren het zondag met familie in Zoutelande en daarna doen we ons best om het volgende jubile um te halen." DISHOEK - Hengelsportver eniging Middelburg en Bram- metje Dump houden zondag 29 september een internationale viswedstrijd op het strand van Dishoek. De wedstri j d duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Inschrijven kan tot een uur voor het begin van de wedstrijd in verenigingsge bouw De Couburg in Koudeker- ke. Er mag met alle soorten aas ge vist worden, behalve zachte krab. Voor meer informatie kan gebeld worden met Brammetje Dump in Goes, Vlissingen of Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11