Geen stop op sluiting ziekenhuis Sloeproeiers gaan dag en nacht door op Veerse Meer Voetbal zonder last van het verkeer Grote politieactie tegen drugs Onvoldoende voor toekomstvisie GS Commerciële poot Hogeschool in BV Politie deelt bonnen uit in centrum Goes Kabinet weigert garanties Dorpsraad Aagtekerke Jongen krijgt vlammen in gezicht Zeiljacht loopt vast Opgepakt voor geweldpleging Politie pakt vandalen Woningbrand in Middelburg Man gewond bij ongeval Auto vliegt uit de bocht Gezellig fanatisme tijdens titelstrijd jeu de boules van onze regioredactie TERNEUZEN - Politiemen sen uit Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk heb ben zaterdag een internatio nale drugsactie gehouden on der de naam Etoile. In Terneu- zen namen 32 mensen van de douane, Koninklijke Mare chaussee en politie deel aan de actie. In totaal zijn er honderd personenauto's geobserveerd, waarvan er zestig werden ge controleerd. Tijdens de actie zijn 121 mensen gecontroleerd die uit coffeeshops kwamen, van wie er 46 in het bezit wa ren van softdrugs. Verder wer den een busje traangas en een honkbalknuppel in beslag ge nomen. De eigenaar van het traangas kreeg een boete van 115 euro, degene met de honk balknuppel kreeg een dag vaarding. De politie nam in to taal 157,9 gram hennep, 71 gram hasjies, 29 joints en 3 spacecakes in beslag. In de Thalys naar Parijs zijn ruim een kilo heroïne, 81 gram xtc en 32 gram cocaïne gevon den. Ook in België, Maastricht en West-Brabant werden soft drugs, paddo's, harddrugs en wapens in beslag genomen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet-Bal kenende wil niet garanderen dat de ontmanteling van kleine ziekenhuizen stopt. CDA-frac- I (ievoorzitter M. Verhagen vroeg dit afgelopen week, maar hij heeft geen onvoorwaarde lijk 'ja' op zijn vraag gekre gen. In een schriftelijk antwoord geeft het kabinet wel aan dat 'de kleine ziekenhuizen een belang rijke schakel in de ziekenhuis zorg in Nederland' vormen. Hoe AAGTEKERKE - De dorpsraad Aagtekerke houdt woensdag 25 september een openbare be stuursvergadering. Wethouder W. van Tatenhove is aanwezig om te horen wat er speelt in het dorp en om te ver tellen wat de gemeente daaraan kan doen. C. Maas van de afde ling bouwen en wonen van de gemeente vertelt over het volks huisvestingsbeleid en de struc tuurvisie Aagtekerke. Ook wordt op de bijeenkomst gesproken over voorzieningen voor de jeugd. Het blijkt dat er in Aagtekerke behoefte is aan een ontmoetingspunt voor jongeren, een basketbalveld- je en een fietscrossbaan. De dorpsraad stelt voor deze voor zieningen aan te leggen ach ter de skatebaan. De verga dering wordt gehouden in HCR Kodde en begint om 20.00 uur. dit algemene uitgangspunt in daden wordt omgezet, blijft echter duister. Er wordt ver wezen naar een overleg dat hierover begin november plaatsvindt in de Tweede Ka mer. De bereikbaarheid en levens vatbaarheid van kleine zieken huizen staan centraal tijdens dit overleg met minister Bomhoff (LPF) van Volksgezondheid. Het kabinet stelt dat bij de le vensvatbaarheid van kleine zie kenhuizen 'zowel de financiën als de kwaliteit' een belangrijke rol spelen. De voorgangster van Bomhoff, minister Borst van D66, huldigde min of meer het zelfde standpunt. In de Tweede Kamer is tijdens het bewind van Borst verschil lende keren over de positie van kleine ziekenhuizen gedis cussieerd, waarbij onder meer de sluiting van het ziekenhuis in Zierikzee aan de orde kwam. Die is niet terugge draaid, ondanks kritiek uit een vrijwel eensgezinde Tweede Kamer. Motie Het parlement maakte zich ook druk over het plan van de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes om klinische kindergeneeskun de en verloskunde in Goes te concentreren. De Tweede Ka mer nam daartegen een motie aan van CD A-Kamerlid S. Buijs, maar minister Borst wei gerde die uit te voeren. Zij wees op het tekort aan kinderartsen en zei geen ijzer met handen te kunnen breken. Buijs had Borst daarover nog aan de tand wil len voelen, maar het tweede kabinet-Kok was toen al geval len. SINT-ANNALAND - Een vijfjarige jongen uit de gemeente Tholen is zaterdagmiddag gewond geraakt toen hij een steek vlam in zijn gezicht kreeg. Dat gebeurde bij een loods aan de Koelhuisdreef in Sint-Annaland. Daar was de jongen aan het spelen toen één van zijn vriendjes een brandende lucifer in een gevonden jerrycan gooide. Een steekvlam was het gevolg. De jongen werd met tweedegraads brandwonden overge bracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom en kon na be handeling huiswaarts keren. ZOUTELANDE - Het Belgische zeiljacht Funky met aan boord acht Nederlandse opvarenden uit Limburg, is zater dagavond rond zeven uur vastgelopen op het 'bankje van Zoutelande'. De reddingboot Fint uit Westkapelle heeft nog even geprobeerd het tien meter lange jacht vlot te trekken, maar door het zakkende water lukte dat niet. Daarop werd de politieboot P94 ingezet. Die haalde zes van de acht opvaren den van boord en bracht ze naar Vlissingen. Omstreeks half elf heeft de reddingboot opnieuw geprobeerd het schip los te krijgen. Dat lukte uiteindelijk tegen midder nacht toen het water weer opkwam. Het jacht is vrijwel niet beschadigd geraakt. Het is op eigen kracht naar Vlissingen gevaren. VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger en een 21-jarige man uit Oost-Souburg zijn in de nacht van vrijdag op zater dag in Vlissingen aangehouden voor openlijke geweldple ging. De mannen sloegen zonder aanleiding passerende fiet sers in de Walstraat. Een 22-jarige man uit Oost-Souburg, een 20-jarige vrouw uit Vlissingen en een 27-jarige Souburger kregen klappen. BRUINISSE - Drie Polen zijn zaterdagavond rond half zeven op hun vakantie-adres in Bruinisse aangehouden voor het plegen van vernielingen. Ze hadden eerder die dag vernielin- gen aangebracht aan een toiletgebouw van een strandpavil joen in Renesse. Ze hadden onder meer de toiletzittingen ver nield en alles met zand besmeurd. De drie, een man en twee vrouwen in de leeftijd van 31 tot en met 34 jaar, ziin met een boete van 150 euro op zak weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - In een woning aan de Meestoof in Middel burg is vrijdagnacht brand ontstaan. De brand werd ontdekt door een buurtbewoonster. Zij alarmeerde de bewoners en de brandweer. De keuken is door de brand flink beschadigd. De rest van de woning liep rook- en waterschade op. De brand is vermoedelijk ontstaan in een prullenbak. SINT PPIILIPSLAND - Een 32-jarige man uit de gemeente Tholen raakte vrijdagnacht gewond toen hij op de Oude Rijksweg bij Sint Philipsland in de berm terechtkwam en te gen een lantaarnpaal reed. Hij raakte bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. De man werd met nek- en borstklachten naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom ge bracht. maandag 23 september 2002 In de binnenstad van Goes greep de jeugd zijn kans om eens ongestoord een straatvoetbaltoernooi af te werken. foto Di rk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Het moet heerlijk zijn geweest; skaten op de Katten- dijksedijk zonder rekening te houden met haastig voorbij snellende automobilisten. Gis teren kon het voor één keer, om dat de gemeente Goes als enige in Zeeland meedeed aan de Au tovrije Dag. Omdat ook het waterschap Zeeuwse Eilanden wel te porren was voor de jaarlijkse actie kon de Kattendijksedijk over een lengte van tweeënhalve kilome ter worden afgesloten. De tocht leidde verder langs Kapelle, de Vlakebrug en Wemeldinge, waar wel gewoon op de auto's moest worden gelet. De andere activiteiten in het kader van de Autovrije Dag concentreerden zich voornamelijk in de binnen stad. Grote mensenmassa's bleven uit, maar het enthou siasme was er niet minder om. De Vlasmarkt was omgetoverd tot Kunstmarkt en op de Grote Markt waren kinderspe len en een straatvoetbaltoer nooi. Podium 't Beest wist middels een benefietconcert het nodige geld voor een nieuwe oefenruimte bij elkaar te sprok kelen. De landelijke deelname aan de autovrije zondag valt tegen. Dit zei A. Groothoffvoorzitter van het Projectbureau Autovrije Dag gisteren bij de officiële ope ning van de autovrije zondag in Leeuwarden. In totaal doen 54 gemeenten, vier provincies en één waterschap mee. Vorig jaar lag het aantal deelnemende ge meenten ongeveer op hetzelfde niveau. Toen ging het echter om een zaterdag en wilden veel ge meenten niet meedoen uit angst voor de dalende omzet voor winkeliers. door Rob Paardekam KORTGENE - De derde editie van de Veerse Meer Dag Nacht Sloepenrace was afge lopen zaterdag opnieuw een groot succes. Vooral de avond wedstrijd met verlichte sloe pen was een prachtig schouw spel. De sloepenrace kende driejaar geleden, na zeven jaar afwe zigheid, een doorstart onder de nieuwe naam Dag Nacht Sloepenrace. Dit jaar kwamen zo'n 240 roeiers naar camping de Paardekreek in Kortgene, waar de wedstrijd begon. Naast authentieke sloepen, die afkomstig zijn van zee schepen, deden ook speciaal gebouwde moderne wed strijdsloepen mee aan het roeievenement. Een nieuwtje dit jaar was de originaliteitsprijs. Vorig jaar had één van de deelnemers zijn sloep voor de avondrace opge sierd met verlichting. De Zeeuwse Federatie Sloeproei en, die het evenement organi seert, vond het zo mooi dat ze dit jaar een prijs uitriep voor het mooist verlichte vaartuig. De prijs ging zonder enige aar zeling naar de Sea Horse uit Kortgene. Deze was omge bouwd tot vikingschip met daarop een draak die vuur spuwde. De wedstrijd werd bij de man nen gewonnen door team Schoone uit Zaandam met sloep De Zaanse Schoone. De Roeiploeg Urk werd tweede met de Moby Dick, terwijl het team van de Hogeschool Hol land uit Zaandam derde werd met de Yellow Fin. Bij de da mes zegevierden De Negen Babbelaars uit Kortgene met sloep De Paardekreek. Het zil ver was voor De Gravinnen uit Muiden en het brons voor De Zeven Dollen uit Zaandijk. Zo'n 240 roeiers gingen afgelopen weekeinde de strijd aan op het Veerse Meer. foto Dirk-Jan Gjeltema doorMaurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten zijn stevig op de vin gers getikt door de projectcom missie voor de strategische visie over de toekomst van de provin- cie. GS zouden in beeld brengen hoe de strategische visie in be leid uitgewerkt kan worden. Dat is wel gebeurd, maar naar de zin van de commissie vol- strekt onvoldoende. De strategische visie voor Zee- land tot 2015 is eind oktober vo rig jaar door Provinciale Staten vastgesteld. Daarbij hebben zij GS de opdracht gegeven hen te informex-en over bijvoorbeeld wetten en regels op diverse be leidsterreinen, maar ook over de ontwikkelingen op regionaal, landelijk en Europees niveau. Voor de zomervakantie hebben GS inderdaad een stuk gepro duceerd. De projectcommissie strategische visie is echter niet te spreken over de inhoud. „GS zeggen dat zij de opdracht niet goed hebben begrepen. Maar dan hadden ze toch eerder om opheldering kunnen vi-agen", zegt een boze commissievoor zitter D. Holtkamp. GS waren ervan uitgegaan dat in de strategische visie al con crete keuzes op tal van beleids terreinen zijn gemaakt en dat zij die dus in het beleid konden ver werken. Volgens de projectcom missie zijn nog pas hoofdlijnen uitgezet en moeten de echte keuzes nog worden gemaakt. En daar was nu juist de hulp van GS bij gevraagd. GS hebben beloofd alsnog een stuk te procuceren dat aan de ei sen van Provinciale Staten vol doet. De aangeklede dossiers zullen begin december klaar zijn. Holtkamp: „Dan pas kun nen wij aan onze opvolgers, die na de Statenverkiezingen van volgend jaar maart hier zitten, laten zien hoe zij verder kunnen met de strategische visie. Dan pas is ons werk klaar." van onze regioredactie LEWEDORP - Een 26-jarige Middelburger is gisterochtend rond half vijf gewond geraakt, toen hij met zijn auto op De Postweg in Lewedorp uit de bocht vloog. De auto reed tegen een boom. kwam in een sloot tot stilstand en vloog in brand. De inzitten den van een tegemoetkomende auto, een 34-jaiige man uit de gemeente Borsele en een 53-ja- rige man uit de gemeente Rei- merswaal wisten de bestuurder tijdig uit diens voertuig te ha len. De Middelburger is met on bekend letsel naar het zieken huis gebracht. Daar zijn adem naar alcohol rook werd een bloedtest afgenomen. De brandweer bluste de brand. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft al zijn commerci ële activiteiten ondergebracht in een bedrijf: de besloten ven nootschap Pushz. De nieuwe onderneming is ont staan door samenvoeging van HZ Transfer, de commerciële poot van de hogeschool, en het particuliere opleidings- en tx-ai- ningsbedrijf Competence in Middelburg. Pushz richt zich op dienstverle ning aan bedrijven en over heidsinstellingen. Het verzorgt cursussen en trainingen 'op maat', en kan ingeschakeld worden voor ondei'zoek, coa ching en advisering. Daar zijn negen medewerkers voor in dienst, van wie zes parttime. Directievooi'zitter J. Mandos van de hogeschool noemde Pushz tijdens de officiële pre sentatie van het bedrijf, een 'vliegwiel' dat de circulatie op gang moet brengen van kennis tussen hogeschool, ROC, bedrij- ven en overheidsinstellingen. Die maken volgens hem in Zee land nog onvoldoende gebruik van eikaars kennis en ervaring. Van Pushz wordt verwacht dat het de commerciële activiteiten van de hogeschool een krachtige zet geeft. Wat dat betreft pres teerde HZ Transfer de afgelo pen jaren ver beneden de maat. Mandos erkende eerder al eens dat sprake was van een 'misluk king'. „Er moest eerder geld bij dan dat we er geld mee verdien den." De nieuwe opzet is er veel meer op gericht actief de markt op te gaan, en diensten te ont wikkelen die volledig zijn toe gesneden op de wensen en be hoeften van de klant. Binnen de hogeschool, en ook binnen het ROC Zeeland, is vol gens Mandos 'ontzettend veel kennis en exrvaring' aanwezig waar bedrijven en overheidsin stellingen hun voordeel mee kunnen doen. „Daar wordt nog vrijwel geen gebruik van ge maakt". Anderzijds beschikken bedxrijven in Zeeland vaak over unieke kennis, zelfs nationaal gezien. „Maai- daar gaat nog maar weinig naar het onder wijs." Pushz moet er voor gaan zorgen dat die mogelijkheden straks wel worden benut. De directie zetel van het nieuwe bedrijf is nog vacant. van onze regioredactie GOES - De politie heeft tijdens haar toezicht in de Goese bin nenstad in de nacht van zater dag op zondag diverse aanhou dingen verricht. Op de Grote Max-kt werd een 35- jarige man uit Dirksland aange houden voor baldadigheid. Hij probeerde op de mountainbike van een agent weg te rijden. Ook een 29-jarige man uit de ge meente Goes was op een van de mountainbikes gaan zitten en weigerde hiervan af te stappen. Het kwam ook hem te staan op een boete voor baldadigheid- Een 18-jarige Goese vrouw- werd aangehouden, omdat zij met een flesje alcohol op straat liep. Aan het verzoek het flesje in een afvalbak te deponeren gaf zij geen gehoor, waarop haar een proces-'verbaal wei'd aange zegd. De vrouw trachtte weg te rennen, maar werd toch aange houden. Bij haar aanhouding gaf ze een paar i-ake trappen te gen het been van een agent, die enkele blauwe plekken opliep. De vrouw werd na verhoor met een proces-verbaal op zak weer in vrijheid gesteld. Op de Stal- straat werd een 16-jarige jon gen uit de gemeente Kapelle be keurd voor urineren op straat. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een rolmaat aan de broeksriem, een poets doek in de hand en drie metalen boules in een koffertje. Dat is de uitrusting van de deelnemers aan het Zeeuws kampioenschap jeu de boules voor doubletten. Veertig teams namen het giste ren in Middelburg tegen elkaar op. „Voor dit spel mag je me 's nachts wakker maken", zegt Leo Wouters van de Club Jeu de Boules in Middelburg waar de wedstrijdwordtgehouden. „Dit word ik nooit beu." Jeu de bou les staat bekend als een ouwe- lullensport, vertelt hij. Maar dat is onterecht. „Kijk maar om je heen. Alles loopt door elkaar. Jong en oud, man en vrmiw. Dat is het leuke eraan. Het kan voor komen dat je als ouder iemand tegen een deelnemer van acht jaar moet spelen. Iedereen kan jeu de boulen." Tijdens dit kampioenschap be staat een team uit twee perso nen. Iedereen mag gooien met drie boules. Als, in het gunstig ste gevalalle zes de ballen van één team dichter bij de but - het kleine balletje - liggen dan de ballen van de tegenstanders, krijgt het team zes punten. Meestal ligt het puntental lager. Het team dat het eerste dertien punten heeft, wint. De sfeer tij dens de wedstrijd is gemoede lijk. Iedereen leeft mee met een mislukte gooi en er worden complimenten aan de tegen stander uitgedeeld als die een goede worp heeft. „Je kunt wel lopen mopperen als het niet lukt, maar daar schiet je niks mee op", zegt Wouters. „Maar ondanks de leuke sfeer gaat het hier vandaag iedex-een toch om te winnen." Het hoofdtoex-nooi is gewonnen door het team Blankers uit Eindhoven met op de tweede plaats het duo Watex-man uit België. Mario en Agostino de Fi- lippis uit Middelburg zijn als beste Zeeuwen op de derde plaats geëindigd en daarmee Zeeuws kampioen geworden. Nico Claessen van de Club Jeu de Boules in Middelburg was lid van een van de veertig tweepersoons teams die aan het kampioenschap deelnamen. foto Ruben 0'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9