Bomenkap moet genuanceerder Mosterdfabriek opent deuren in Zierikzee 1 O 7 Weer eens iets anders dan de computer Grijpskerke bezorgd over toekomst dorp Lieneke en Adriaan Reijnierse winnen grote sjezen wedstrijd zeeuwse almanak Niet verkeerd Man opgepakt voor diefstal Kleine brand in boerenschuur Geld gestolen Waterschap evalueert groenstructuurplan Bellen en e-mailen met één abonnement. How are you? PZC WALCHEREN maandag 23 september 2002 Maak kennis met vernieuwende inspirerende ondernemers en hun vooruitstrevende bedrijven. Bel voor meer informatie tel. [0118] 62 81 41 www.technomarket.nl Xenos kan die Vlissingse am per voorbijlopen zonder iets te kopen. Ook dat leuke Hin- doestaanse winkeltje waar de helft van het assortiment in de aanbieding ivas (want over de datum) kon op haar aandacht rekenen. Terwijl op de achtergrond de uitbater zijn ouderlijk gezag liet gel den tegenover een luidkeels brullende peuter, genoot ze van de couleur locale. Het aanbod aan fascinerende, kleurrijke verpakkingen met exotische lettertypes was overweldigend. Zoekend naar aanknopingspunten viel haar keus op een pakje Registered Sat-Isabgol Psyl lium Husk. De cryptische En- gelse vertaling van het Hindi deed veronderstellen dat het pakje zaaddoppen met heil zame werking bevatte. Blij kens een Latijnse planten naam bevatte het pakje Plan- tago Ovata. Nou, dat kon nooit verkeerd zijn. Thuis sloeg ze er toch de boe ken maar eens op na. „Wordt in de Ayurvedische genees kunde gebruikt als middel te gen diarrhee en verstop ping", las ze. Daar wacht ze nu dan maar op. door Miriam van den Broek VEERE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden moet voort aan genuanceerder te werk gaan bij het kappen van bomen. Op die manier blijven er meer soorten beplanting staan. Daar naast moeten omwonenden en belangstellenden beter geïnfor meerd worden over de werk zaamheden. Dat staat in het evaluatierapport over het Groenstructuurplan Walche- Het waterschap is in 1999 be gonnen aan een grote omvor ming van de beplanting op Wal cheren. Dat is nodig omdat een groot gedeelte van de bomen en struiken even oud is en omdat de beplanting veelal uit dezelfde soorten bestaat. Bovendien is de beplanting sterk ziektegevoe- lig, zegt het schap. De eerste uit voeringsfase van het plan loopt van 1999 tot 2004. Maar omdat er een grote maatschappelijke discussie is ontstaan over kaal slag op Walcheren, heeft het wa terschap gemeend al voor het einde van deze fase, met een evaluatie te komen. Het rapport is opgesteld door de Combinatie Bosch Slabbers en Infrako Ad vies. Uit de evaluatie blijkt dat er de afgelopen periode een aantal zaken is misgegaan. Zo is het bosje op de hoek Golsteinseweg, Prooijenseweg bij Middelburg onbedoeld gerooid. Door het planten van eiken langs de Munnikweg bij Oostkapelle krijgen de abelen te weinig licht waardoor ze slecht groeien. En de nieuwe linden aan de Zuiver- seweg bij Domburg zijn te snel na de rooiwerkzaamheden aan geplant. In de bodem was nog volop rottend hout aanwezig. Bovendien hebben de linden op deze locatie te veel last van zee wind, waardoor de bomen slecht groeien. Deze fouten zijn nog te herstellen. Vast staat dat er de afgelopen j a- ren niet altijd genuanceerd ge noeg is gewerkt. Dat was bij voorbeeld het geval tijdens de eerste werkzaamheden in de Golsteinseweg. Bij een andere aanpak hadden meidoorns aan deze weg gespaard kunnen blij ven. Later is daar wel op gelet. Kaalslag Het kapplan van het water schap stuitte op veel bezwaren vanuit de bevolking. Met name het begrip kaalslag en de op merking dat er onnodig veel ge zonde beplanting gerooid werd, waren veelvuldig te horen. De bezwaarmakers gaan meestal niet in op de onderliggende pro blemen zoals ziektegevoelig heid en ouderdom, blijkt uit de evaluatie. Ook onderschatten zij de problemen en de iepen ziekte. Bovendien heeft het wa terschap een zorgplicht wat be treft de verkeersveiligheid. De bezwaarmakers hebben vol gens de opstellers van het rap port gelijk als ze wijzen op de mogelijkheid van een meer ge nuanceerde aanpak. Op ver schillende plaatsen waaronder de Breeweg bij Koudekerke hebben de bezwaren geleid tot aanpassing van het plan. Een groot aantal essen en meidoorns zijn daardoor blijven staan. Het schap is echter hier te ver door geschoten naar de andere kant. Er zijn bomen blijven staan die Bij de Schellachseweg bij Middelburg zijn de gerooide bomen vervangen door nieuwe exemplaren, al zijn die nog wat klein. foto Ruben Oreel nauwelijks een toekomstver wachting hebben. Offensief De wijze waarop bezwaren wor den geuit, worden nogal 'offen sief' genoemd. De indruk be staat dat de bezwaarmakers niet erg geneigd zijn tot overleg met het waterschap. Die moge lijkheid biedt het waterschap wel. Bovendien verzendt Zeeuwse Eilanden brieven en folders over het kapplan en in voorkomende gevallen wordt er overleg gevoerd met direct be langhebbenden. Desondanks moet er meer aan de beeldvor ming gedaan worden en moet de noodzaak van de plannen nog beter worden uitgelegd, wordt geconcludeerd. Uitgangspunt moet zijn dat aanwonenden en maatschappelijke groeperingen die in de plannen geïnteresseerd zijn, ruim van tevoren worden ingelicht over de plannen. Enkele deelnemers spelen het hamertjesspel, één van de oud-Hollandse spelen die fort Rammekens gistermiddag bood. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek RITTHEM - Krulbol, hamertjesspel, trou madame en toptafel. Het zijn spel letjes waarbij bijna niemand zich iets kan voorstellen als ze de namen horen. Maar de kinderen die gistermiddag Fort Rammekens in Ritthem bezoch ten, hadden er geen problemen mee. In het kader van de nationale Forten maand worden er in september in de forten in Nederland tal van activiteiten georganiseerd. In het fort in Ritthem stonden gisteren oud-Hollandse spelen voor kinderen opgesteld. „We proberen onze extra activiteiten in de Forten maand creatief in te vullen", zegt Jaap Vader van het Zeeuws Maritiem Mu- zeem Vlissingen, dat samen met Staats bosbeheer het fort beheert. „Een paar weken geleden konden kinderen hier muziekinstrumenten maken. Vandaag dus de spelletjes." Een van de spellen die in dit computer tijdperk niet dikwijls meer worden ge speeld, is toptafel. In een houten bak staat een parcours van muurtjes. Tussen de muurtjes staan kleine kegels. Door middel van een tol moeten de kinderen proberen zoveel mogelijk kegeltjes om te gooien en dat valt niet mee. Charly (11) en Lodewijk (12) uit Mid delburg staan samen met de achtjarige Anouska uit Goes om een houten bord met spijkers en poortjes heen. Ze heb ben een hamertje in de hand en probe ren daarmee een knikker in een poortje van de tegenstanders te mikken. Als dat lukt, krijgt de tegenstander een straf- punt. De spijkers in het midden van het bord zorgen er voor dat de knikker soms een andere kant op schiet. Het is moeilijk, maar de kinderen zijn er handig in. En ze vinden het leuk.,Het is eens wat an ders", aldus Lodewijk. Technomarket 26 september VLISSINGEN - Een 22-jarige man uit Madrid is zaterdagmid dag bij een sportcomplex in Vlissingen aangehouden voor diefstal. Een twintigjarige in woner van de gemeente Veere had zijn sporttas neergezet en kort daarop zagen anderen dat de man er met de tas vandoor ging. De omstanders hielden de dief vast tot de politie er was. GRIJPSKERKE - Bij een boe renschuur aan de Poppendam- seweg in Grijpskerke heeft gis termiddag omstreeks half vijf stro in brand gestaan. Het stro was opgeslagen onder het afdak van de gloednieuwe schuur. Ver moedelijk zijn spelende kinde ren de oorzaak van de brand. Doordat de brand snel gemeld werd aan de brandweer, is er nauwelijks schadezegt brand weercommandant A. Willem- stein van de Veerse brandweer. Advertentie door Inge Heuff ZIERIKZEE - Aan de Delta straat in Zierikzee is sinds kort een mosterdfabriek gevestigd. Onder de naam Tons Mosterd en Tons Heerlijkheden worden er regelmatig pallets met potjes mosterd in soorten en maten naar heel Nederland, Duits land, België en Japan verstuurd. Eigenaar Ton Schröer besteedt ook werk uit aan het naastgele gen werkvoorzieningschap De Zuidhoek. De mosterdfabriek van Schröer in Zierikzee kan zo'n tiendui zend potjes mosterd per dag le veren. Momenteel werkt de fabriek echter op halve kracht. De hal van de voormalige kartbaan op het industrieterrein moet nog voor een deel vertimmerd wor den en dat kost tijd. Ook al het verpakkingsmateriaal, de pot jes en de voorraden staan nog niet allemaal op de juiste plek. Alleen de ruimte waar de pro ductielijn staat, is geheel inge richt. Daar staan drie grote mengvaten, die de verschillende soorten mosterd bereiden. De mosterdmaker kwam in Zie rikzee terecht via internet. Zijn fabriek in Zundert voldeed niet meer aan de aangescherpte ei sen van de inspectie. Aanpassen zou een flinke investering ver gen. terwijl hij al wist dat hij op die plaats nooit zou kunnen uit breiden. „Het heeft me nog moeite ge noeg gekost om me hier te vesti gen", zegt Schröer. „De gemeen te kwam pas op de laatste dag van de wettelijke termijn met de vestigingstoestemming. Ik was me toen al aan het richten op Bergen op Zoom en Roosen daal." Ook moest Schröer door de hele hal een vloeistofwerend vloer aanleggen: een investe ring waar hij niet op gerekend had. „Ik wilde alleen de vloer van de mosterdmakerij vloei stofwerend maken, maar daar nam de gemeente geen genoegen mee." Kruidenbroter Tons Mosterd is geur-, kleur- en smaakstof vrij. De energie voor het productieproces wordt gele verd door 52 zonnepanelen op het dak die samen ruim vierdui zend kilowatt per uur produce ren Een groot deel van zijn mos terd is biologisch in de toekomst moeten alle producten biolo gisch worden. Behalve mosterd maakt Schröer ook mayonaise en kruidenbroter. „Omdat er geen echte boter in verwerkt zit, mag ik het geen kruidenboter noemen. Dit alternatief is toe gestaan." Al twintig jaar wordt er voor hem op Texel biologisch/dyna misch zaad geteeld. Verder haalt hij mosterdzaad uit Cana da. Via Schröer werd het eerste mosterdzaad geleverd dat in IJ- zendijke verbouwd wordt voor de Zeeuwse Vlegelmosterd. De ze mosterd wordt door mosterd makerij d'Hooge Molen in Zie rikzee gemaakt. MIDDELBURG - Enkele dui zenden euro's aan contant geld zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een wo ning aan de Vlissingse Molen straat in Middelburg. De dief stal vond plaats tussen half twee vrijdagnacht en half tien zater dagochtend. door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - De dorpsraad Grijpskerke vreest dat de leef baarheid van het dorp sterk achteruit holt als er niet snel iets wordt ondernomen. De raad is bang dat er in de toekomst niks meer valt te beleven in Grijps kerke en dat de inwoners ver trekken. De dorpsraad praat hierover tijdens de algemene le denvergadering die maandag 30 september wordt gehouden. De dorpsraad heeft het afgelo pen jaar een betekenis gegeven aan het begrip leefbaarheid. Daarna zijn het ministerie van Binnenlandse Zaken, de pro vincie en de gemeente Veere ge vraagd wat de overheden en de inwoners samen kunnen doen om het dorp levendig te houden. Minister De Vries antwoordde op de brief dat de dorpsraad eerst maar eens moest praten met de provincie en de gemeen te. De gedeputeerden Van Zwie- ten en Coppoolse zeiden tijdens een ontmoeting met de dorps raad graag te willen meewerken aan de leefbaarheid van Grijps kerke. Voorwaarde is wel dat de gemeente Veere met plannen moet komen. De dorpsraad vreest, gezien de trage briefwis seling met de gemeente, dat Vee re er weinig voortgang mee maakt. „We hebben in april van dit jaar de gemeente aangeschreven met het verzoek een gesprek aan te gaan over de leefbaarheid van onze kern", zegt K. Sengers van de dorpsraad. „Schriftelijk kre gen wij te horen dat ervoor 1 juli een reactie zou komen. Die reac tie is er nog steeds niet. Daarom hebben we een paar weken gele den een klachtennota naar het gemeentehuis gestuurd waarin dit ook vermeld wordt. Maar we blijven optimistisch en hopen nog steeds dat de gemeente meer actie onderneemt." Een van de dingen waardoor Grijpskerke levendiger kan worden, is een verbetering van het dorpshuis. „Grijpskerke en Vrouwenpolder zijn de enige kernen met een dorpshuis zon der podium", zegt Sengers. „Dat houdt in dat er hier geen toneelvoorstellingen of zang avonden kunnen worden ge houden. Voor dat soort uitjes worden wij gedwongen uit te wijken naar andere kernen Door het gebrek aan zulke voor zieningen hol je je eigen leef baarheid uit. Straks zeggen mensen dat hier niks meer valt te beleven en verhuizen ze zelfs naar een andere kern. Dat moe ten we niet hebben." Andere on derwerpen die tijdens de leden vergadering worden besproken, zijn het fietspad tussen Buttin- ge en Middelburg, het plan voor de aanleg van een dorpsbos en de nieuwbouw Nimmerdor. De vergadering wordt gehouden in het dorpshuis om 20.00 uur. door Sandra van de Vreugde AAGTEKERKE - Het Gapingse koppel Lieneke en Adriaan Reijnierse gaf zijn visitekaartje dit jaar al af door tweede te wor den tijdens de sjezenrijderij in Vlissingen, maar waarschijnlijk waren er toch niet veel mensen die ze als winnaar had getipt tij dens de laatste wedstrijd van het seizoen. Toch won het twee tal afgelopen zaterdag in Aagte- kerke. Met 44 deelnemende sjezen met daaronder vrijwel alle favorie ten zoals Diny Krijger, Jannie Louws, Esther Louws en een aantal sterke dames uit Gapin- ge, moet je gewoon foutloos rij den om de overwinning binnen te halen. En dat deden Lieneke en Adriaan Reijnierse: 72 van de 72 ringen bracht hun de eerste beker. Bekers Er waren vijf bekers te verdelen en voor de bekers 2 tot en met 5 moesten de vier koppels die 71 van de 72 ringen hadden gesto ken, kampen. Digna de Visser en Martin Brouwer wonnen de tweede beker voor Diny Krijger en Krijn Faasse. Nicolette en Bram Francke, ook altijd in de kop van het klassement terug te vinden, wonnen de vierde beker en Marjolein Cevaal en Wim Vos de vijfde. En dan is er ook altijd weer de versieringsjury die de moeilijke taak heeft om van de 44 deelne mende combinaties de mooiste vijf eruit te halen voor een prijs. De kleinkinderen van Ries de Visser houden zijn traditie in ere door altijd zeer verzorgd naar de wedstrijden te komen en zo regelmatig in de prijzen te val len. Zo won Dingeman de Visser sa men met Lianna Brouwer de vijfde prijs en Digna de Visser met Martin Brouwer de derde prijs in het versieringsklasse ment. De vierde prijs was voor Jennie Paauwe en Dennis Willeboordse die de kleuren van de bloemen en de wol prachtig op de sjees hadden afgestemd. En dan is het weer de strijd tus sen de twee favorieten op ver- sieringsgebied. Vader en doch ter Simon en Esther Lous met hun chique tuigpaard, altijd zeer verfijnd en tot in de details verzorgd. En vader en dochter Rinus en Machteld Moens, met hun schit terende combinatie van een Friese sjees met de zeer uitdruk kingsvolle Friese merrie ervoor. Dit keer viel de beslissing uit in het voordeel van het koppel Moens uit Aagtekerke. Met deze goed verlopen en ge zellige wedstrijd is het ringrij- dersseizoen 2002 stijlvol afge sloten, Advertentie Met Vodafone BusinessConnect heeft u een mobiel groepsabonne- V ment waarmee u alle kanten op kunt. Om te bellen, maar ook te e-mailen. Dankzij de standaard GPRS verbinding bent u namelijk \^veralw altijd online. Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl I vodafone"* Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7