Frans leger naar Ivoorkust PZC Rol van Arafat is vrijwel uitgespeeld Irak accepteert geen nieuwe VN-resoluties Veel doden door lawine Ossetië Zwitsers wijzen verkoop goud af Kroatië verwerpt aanklacht Tribunaal Voortrekkers rookten geestverruimende kruiden 5 Migrantendrama voor kust Italië Nederlander komt om in Turkije Reichhold nieuwe voorzitter FPÖ Slordigheid man stoort vrouw Jager schiet bessenplukker dood i Leger Nepal doodt rebellen Centrum-rechts wint verkiezingen in Slowakije Militairen moeten landgenoten beschermen tegen rebellen maandag 23 september 2002 ROME - Zeker dertien illegale migranten zijn gisteren ver dronken toen zij voor de oostkust van Sicilië van een boot in een ruwe zee moesten springen. Ongeveer vijftig mensen, meest Noord-Afrikanen, werden gered, aldus de paramilitai re politie. De politie zocht in de omgeving van Ragusa op Sicilië met he likopters en boten naar overlevenden. Door het stormachtige weer moesten de helikopters echter in de buurt van de kust blijven, zei woordvoerder Pasquale Vasaturo. Het was niet bekend hoeveel mensen aan boord waren. AP NOORDWIJK - Door een busongeluk in Turkije is één Neder lander omgekomen. Twee andere Nederlanders zijn zwaar gewond en verkeren nog in levensgevaar. De bus met twaalf Nederlandse inzittenden was onderweg van Alanya naar het vliegveld Antalya. Het ongeluk gebeurde gisterochtend bij de plaats Manavgat. De buschauffeur had een hartaanval gekregen, waardoor hij de macht over het stuur verloor. ANP WENEN - De Oostenrijkse demissionaire minister van Ver keer, Mathias Reichhold, is zaterdag tot voorzitter van de rechts-liberale Vrijheidspartij van Oostenrijk, FPÖ, gekozen. Dat hij zou worden gekozen stond al vast. Hij kreeg 92,2 pro cent van de stemmen van de afgevaardigden. De partij moest een opvolger van vice-premier Riess-Passer als partijvoorzitter kiezen. Riess-Passer was afgetreden na een wekenlange machtsstrijd met haar voorganger Jörg Hai der. Aanvankelijk was Haider de enige kandidaat, maar hij trok zich om niet erg duidelijke redenen terug. Reichhold (45) komt evenals Jörg Haider uit Karinthië en is een goede vriend van hem. DPA HAMBURG - Slordigheid van mannen is het onderwerp waar vrouwen zich in de huiselijke sfeer het meest aan ergeren. Dat is gebleken uit een onderzoek van het Duitse tijdschrift Laura onder ruim 1100 vrouwen van 21 tot zestig jaar. Meer dan de helft van de ondervraagden (55 procent) zei zich te ergeren aan rondslingerende kleren van hun man. 42 Pro cent beklaagde zich erover dat hun man niet luistert als zij hem wat verteltIets meer dan een derde (36 procent) vindt het vervelend dat hun man in het weekeinde nonchalant is met zijn lichaamsverzorging. DPA STOCKHOLM - Een bejaarde Zweedse jager heeft een Li touwse man doodgeschoten die hij voor een eland hield. Dat meldde de Zweedse krant Aftenposten gisteren. Het ongeluk gebeurde zaterdag bij Sundsvall. De man zal worden aange klaagd wegens doodslag. De j ager hoorde ineenbosjeop honderd meter afstand een ge luid, vertelde de politiewoordvoerder. Hij zag een grijze gedaante achter een struik en schoot. Toen hij zijn buit ging bekijken, trof hij een zwaargewonde man aan, die kennelijk bezig was met het plukken van bessen. In het bos waar het drama zich afspeelde, hangen borden met waarschuwingen dat in het gebied op elanden wordt gejaagd. De vele Litou wers die in het gebied bessen komen plukken, begrijpen de Zweedse waarschuwingen echter niet. AFP van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - Chemisch onderzoek van twee stenen an pijpies> gevonden in het Fort de jJ Goede Hoop in Kaapstad, heeft J aangetoond dat dit rookgerei J niet werd gestopt met tabak, maar met nootmuskaat en lau- )nl| rierbladeren. Van deze keuken- lal de iel KATHMANDU - Het Nepalese en regeringsleger heeft de ai'gelo- 31 pen twee dagen bij confronta tie ties met maoïstische rebellen 38 0| rebellen gedood. de ij. Dat heeft een legerwoordvoer- je der gisteren bekendgemaakt. r. Volgens de woordvoerder zijn eJ aan regeringszijde geen slacht- rpj offers gevallen, j Zeventien rebellen sneuvelden I zaterdag bij een aanval van het leger in het district Rolpa, 400 kilometer ten westen van de e. hoofdstad Kathmandu. Nog j. eens acht rebellen wei-den za- 05 terdag gedood bij confrontaties ie in de regio Dadelbhura, 600 ki- t. lometer ten noordoosten van j. Kathmandu. In Chitwan, 200 kilometer ten zuidwesten van ,1 de hoofdstad, sneuvelden vrij- n dag en zaterdag in totaal zes r. rebellen en elders kwamen bij gevechten nog eens zeven mao ïstische opstandelingen om. Het geweld in Nepal is toegeno men sinds de regering eind au gustus de noodtoestand ophief, r. die in november was ingesteld nadat de rebellen zich hadden ie teruggetrokken uit vredesbe- i. sprekingen. Rebellenleider Prachanda stel- ;t de onlangs een wapenstilstand 5 voor, maar de regering ging i. daar niet op in. De rebellen zou- it den alleen maar tijd willen win- nen om zich te hergroeperen. De maoïstische opstandelingen vechten sinds 1996 tegen de re gering. Ze streven naar omver werping van de constitutionele monarchie en de inrichting van de samenleving volgens de leer il van de Chinese communistische i leider Mao Zedong, die in 1976 overleed. i De opstand heeft tot nu toe i. ongeveer vijfduizend levens ge- eist. AP 'Wat zijn de gevolgen voor het vredesproces?' Het is ondanks alles nog altijd een standaardvraag aan correspondenten die iets over de toestand in het Midden-Oosten moeten vertellen. Het antwoord is al enige tijd simpel: 'Er is geen vredesproces'. Wat aan de gang is tussen Isra el en de Palestijnen is een door wraak gevoede oor- log. I door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Palestijnen pro- I beren door middel van terreur- f acties het moreel van de Israëli sche bevolking zodanig te j ondermijnen dat deze instemt met vergaande concessies. In re- I actie daarop doet Israël pogin gen de Palestijnen op de knieën te dwingen door hun dagelijks leven tot een hel te maken. Jasser Arafat wordt extra ge treiterd. Voor de derde keer dit I jaar is de Moekata, zijn rege ringscomplex in Ramallah, door het Israëlische leger om singeld. Wat er na vorige acties nog aan bebouwing over was, is in de afgelopen paar dagen sys tematisch verwoest en gister avond stonden alleen nog Ara fats kantoor en een deel van de analyse f dependance er tegenover over eind. Arafat zit in 'een smerig, stinkend gat', zoals een Israëli- I sche officier het fijntjes uit- 1 drukte. De nooit om een creatieve inval verlegen zittende legerleiding heeft voor de operatie in Ramal lah de naam 'Een kwestie van tijd' bedacht. Arafat en de naar schatting tweehonderd man die hem gezelschap houden, kun nen zo koppig zijn als ze willen, maar uiteindelijk zullen ze zich toch over moeten geven. Het doel van de actie is volgens Isra el de uitlevering door Arafat van gezochte Palestijnen die in zijn kantoor een vluchthaven kruiden is bekend dat roken er van in de juiste hoeveelheid een geestverruimend effect heeft. De analyse van de pijpfragmen- ten suggereert dat de Neder landse kolonisten, de voortrek kers, in de tijd van Jan van van onze redactie buitenland PARIJS - Frankrijk heeft troe penversterkingen naar het West-Afrikaanse Ivoorkust ge stuurd. De militairen moeten in het vroegere Franse gebied 'de veiligheid van de Fransen en de internationale gemeenschap verzekeren'. In Ivoorkust wo nen ongeveer 20.000 Fransen. In de belangrijkste stad, Abidjan, zijn al zeshonderd Fransen gele gerd. Sinds donderdag woeden in het West-Afrikaanse land gevech ten tussen het regeringsleger en opstandige militairen, die tot hun rebellie waren aangezet door de vroegere machthebber Robert Gueï. In Abidjan is het inmiddels rustig, maar in het binnenland breiden de gevech ten zich uit. De opstand heeft volgens een bron binnen het le ger aan zeker 270 mensen het le ven gekost. Honderden mensen zijn gewond. Een van de slacht offers is Gueï zelf, die op de eer ste dag van de opstand om kwam. Het regeringsleger van Ivoor kust heeft gisteren de aanval ge opend op de stad Bouaké die de afgelopen dagen in handen is gevallen van rebellen. Dat heb ben inwoners van Bouaké en bronnen binnen het regeringsle ger gemeld. Bouaké is met onge veer 500.000 inwoners de twee de stad van het land. De rebellen kregen de stad enkele dagen ge leden in handen. Op hun beurt zouden de opstan delingen gisteravond de noor delijke stad Pogo, aan de grens met Mali hebben aangevallen. Zij zouden ook de nog steeds noordelijke stad Korhogo nog bezet houden. hebben gevonden. Maar dat lijkt niet meer dan een excuus voor het vernederen van de Pa lestijnse leider. Israël heeft gelijk als het Jasser Arafat verantwoordelijk houdt voor de chaos in de gebieden on der zijn bestuur. Jarenlang heeft de Palestijnse president de for matie van radicale gewapende milities toegelaten en zelfs aan gemoedigd. En hij heeft de mili ties gebruikt bij het voeren van zijn gewapende strijd tegen Is raël, nadat hij vergaande vre desvoorstellen van de Ameri kaanse president Bill Clinton, had verworpen. Zijn gebrek aan leiderschap is Arafat echter duur komen te staan. Nu hij opnieuw naar adem zit te happen, heeft nie mand meer tij d voor hem. Als hij Washington belt, nemen alleen nog lage ambtenaren de tele foon opEn zelfs in de Arabische wereld en Europa vindt hij steeds minder gehoor. Voor de Israëlische premier Ariel Sharon is Arafat weinig meer dan een muis voor de kat. Spelen we nog even met hem, schieten we hem dood of zetten we hem over de grens? Dood schieten mag niet van Washing ton en verbannen - Sharons fa voriete straf - werkt volgens de Arbeiderspartij en de veilig heidsdienst averechts. Arafat heeft aangekondigd dat hij liever met zijn mannen ten onder gaat dan zich aan Israël over te geven. Dat zou voor hem politieke zelfmoord betekenen. Het leek er gisteravond op dat Sharon heeft besloten zijn ge zicht te redden door zich terug te laten fluiten door de Ameri kanen, die met een tweede Golf oorlog in het vooruitzicht geen behoefte hebben aan problemen elders in het Midden-Oosten. Het alternatief - met geweld in grijpen in de Mukata - is immers weinig aanlokkelijk. Een onge luk zit in een klein hoekje, zeker in een ruïne. De levende Arafat mag weinig meer voorstellen, als martelaar kan hij het Midden-Oosten in brand zetten. Een ding staat on dertussen als een paal boven water: zelfs het wegvagen van heel Ramallah zal geen eind ma ken aan de terreuracties tegen Israëlische burgers. GPD Riebeeck driftig experimen teerden met allerlei kruiden die toen aan de Kaap beschikbaar kwamen. Het roken van laurier bladeren is mogelijkerwijs door de Nederlanders afgekeken van de oorspronkelijke bevolking Vanuit Bouaké zijn opstande lingen op weg naar Abidjan. De regering heeft vanuit Abidjan militairen gestuurd om de op standelingen tegen te houden. De rebellen hebben in Bouaké volgens getuigen talrijke jonge ren gerekruteerd en van wapens voorzien. Premier Affi N'Gues- san heeft die jongeren opgeroe- van onze redactie buitenland ZÜRICH - De Zwitsers hebben gisteren met krappe meerder heid in een referendum een re geringsvoorstel voor de instel ling van een armenfonds in bin nen- en buitenland afgewezen. De regering had voorgesteld een deel van de rente die wordt be- aan de Kaap. Van de Khoi is bekend dat de herders kamfer- bladeren rookten. Het geestver ruimende effect daarvan is vergelijkbaar met dat van lau rierbladeren. Jan van Riebeeck is verantwoordelijk voor de in- pen hun wapens neer te leggen, of die 'tegen de aanvallers te ge bruiken'. Anderzijds lijken zowel N'Guessan als de rebellen be reid tot overleg. De premier zei zaterdag dat hij de situatie van de muiters wil bestuderen, mits zij de wapens neerleggen. Intussen worden de aanwijzin- haald op de opbrengst van de verkoop van een deel van de goudvoorraad van de centrale bank, in het fonds te storten. Ook een voorstel van de popu listische Zwitserse Volkspartij (SVP) om de rente in haar geheel in het staatspensioenfonds te storten, haalde het niet. Het humanitair fonds was een troductie van de laurierboom in Zuid-Afrika. Het Kaapse pijpenonderzoek is een vervolg op vergelijkbare studies in Engeland waar in de pijpen van William Shakespe are sporen van cannabis en co- gen sterker dat een deel van de opstandelingen uit het buiten land komt. Ooggetuigen hebben gemeld dat er Engelstalige mannen in uniform in het land zijn. In Ivoorkust wordt Frans gesproken. Diplomatieke bron nen zeggen dat de Engelstalige mannen mogelijk uit Liberia komen. Regeringsfunctionaris idee van de toenmalige presi dent Arnold Roller. Hij reageer de op de beschuldigingen dat de Zwitsers niets hebben gedaan tegen de jodenvervolging tij dens de Tweede Wereldoorlog en dat de banken het geld van slachtoffers niet aan nabe staanden hebben uitgekeren. RTR caïne werden gevonden. De hui dige vondsten in Fort de Goede Hoop zijn het begin van nader speurwerk naar het rookgedrag in Zuid-Afrika door de eeuwen heen. Het is mogelijk dat ook het rookgerei van de Zuid-Afri kaanse oorlogsheld Paul Kru- ger aan grondig onderzoek zal worden onderworpen. ANP sen echter verdenken het noor delijke buurland Burkina Fasso, eveneens een vroege re Franse kolonie, van steun aan de opstandelingen. In reactie op deze beschuldigingen heb ben militairen in Abidjan hut ten van immigranten uit het buurland in brand gestoken. AFDP/DPA/RTR BOEDAPEST - Zoals verwacht is de Beweging voor een Demo cratisch Slowakije van oud premier Vladimir Meciar bij de Slowaakse verkiezingen dit weekeinde met 19,5 procent als sterkste partij uit de bus geko men. Maar tot grote vreugde van EU-diplomaten in Slowakije is de terugkeer van Meciar als re geringsleider vrijwel uitgeslo ten. Centrum-rechtse partijen de den het onvei-wacht goed en de vorming van een centrum rechtse regering is dan ook de meest waarschijnlijke optie. Voor de links-populist Robert Fico is de verkiezingsuitslag een zware teleurstelling. Terwijl hij in de peilingen een nek-aan-nek race met Meciar liep, kwam zijn Smer uiteindelijk met 13,5 pro cent als derde uit de bus. De Coalitie voor een Democra tisch en Christelijk Slowakije (SDKU), onder leiding van de huidige premier Milkos Dzurin- da, eindigde na Meciar op de tweede plaats. Dat verraste, want Dzurinda gold als weinig populair. De kiezers hadden voor de opi niepeilers meer verrassingen in petto, want ook de Slowaakse Communistische Partij (KSS) haalde in tegenstelling tot de verwachtingen de kiesdrempel en keerde na een afwezigheid van enkele jaren met 6,3 procent van de stemmen en 11 zetels te rug in het parlement. Omdat alle partijen al voor de verkiezingen hebben verklaard dat ze niet met Meciar willen sa menwerken, zal Dzurinda waarschijnlijk de opdracht krijgen een regering te vormen. Hij kan daarbij op steun reke nen van de christen-democrati sche KDU (8,25 procent) de Partij voor de Hongaarse Coali tie en de liberale ANO. De vier partijen hebben samen 78 zetels in het 150 zetels tellende Slo waakse parlement. Daarmee krijgt Slowakije de re gering waarop het buitenland hoopte: een regering die pro- NAVO en pro-EU is. Voor de verkiezingen hebben zowel de Amerikanen als vertegenwoor digers van de EU herhaaldelijk verklaard dat Slowakije's toe komstige NAVO- en EU-lid- maatschap ernstig in gevaar zou komen als Meciar weer in de re gering zou komen. De ex-pre mier geldt als een buitengewoon autoritaire en anti-EU gezinde politicus, onder wiens bewind de Slowaakse democratie ern stig werd aangetast. GPD van onze redactie buitenland DUBAI - Irak zal nieuwe resolu ties van de VN-Veiligheidsraad niet accepteren. Radio Bagdad meldde zaterdag dat Saddam Hoessein en zijn naaste advi seurs dit besluit hebben ge nomen, omdat de Verenigde Staten de Veiligheidsraad tot het accepteren van nieuwe voorwaarden proberen te be wegen. De Iraakse staatsradio meldde dat het regime van Saddam Hoessein alleen gevolg wil ge ven aan de afspraken die het met VN-secretaris-generaal Annan over de terugkeer van wapeninspecteurs heeft ge maakt. „Wij accepteren geen nieuwe voorwaarden", aldus de verklaring. De Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, zei gisteren dat het bericht op de staatsradio hem niet had verrast. „Irak heeft de afgelopen decennia al zestien resoluties genegeerd", aldus de minister voor de Ame rikaanse nieuwszender CNN. Irak stemde begin vorige week in met de terugkeer van wapen inspecteurs naar het land. Die moeten controleren of Bagdad over massavernietigingswa- van onze redactie buitenland ZAGREB - De Kroatische rege ring zal de aanklacht van het Joegoslavië-Tribunaal tegen de voormalige legerleider Janko Bobetko ongrondwettig verkla ren. Bovendien zal Zagreb een juridische strijd met het Tribu naal aangaan over de aan klacht, zei vice-premier Goran Granic zaterdag. In welk opzicht de aanklacht in strijd is met de grondwet, zei Granic niet. Het Tribunaal had de aanklacht donderdag aan de Kroatische autoriteiten gegeven en maakte vrijdag de inhoud openbaar. Za greb wees de aanklacht meteen van de hand en stuurde die terug naar het Joegoslavië-Tribu naal. Volgens Zagreb had het in Den Haag gevestigde hof een procedurefout gemaakt door niet aan te geven wat het van de pens beschikt of deze probeert te maken. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië proberen in de Veiligheidsraad steun te krijgen voor een nieuwe resolu tie. Daarin willen de twee lan den duidelijk laten vastleggen dat de terugkeer van de wapen inspecteurs onvoorwaardelijk is. De commandant van de Ameri kaanse strijdkrachten in het Golfgebied, generaal Tommy Franks, zei dit weekeinde dat zijn troepen gereed staan om Irak aan te vallen wanneer Was hington daartoe de opdracht verstrekt. De belangrijkste bondgenoot van Bush, de Britse premier Blair, ondervindt binnen zijn ei gen Labourpartij kritiek wegens zijn voornemen de Ame rikanen te steunen als die be sluiten Irak aan te vallen. De Britse minister van Ontwikke lingssamenwerking Short zei gisteren voor de televisiezender GMTV dat er geen tweede Golf oorlog mag komen. Ze wees erop dat de bevolking van Irak al ge noeg heeft geleden. Blair presenteert waarschijn lijk dinsdag een dossier waaruit moet blijken dat Saddam Hoes sein een gevaar voor de vrede vormt. ANP/DPA/RTR/AFP regering verwacht. De brief bij de aanklacht was niet aan de re gering gericht, maar aan het Openbaar Ministerie, waardoor de regering zich formeel niet verplicht voelde iets te doen. De 83-jarige Bobetko is aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Hij wordt als voor malig chef-staf van het Kroati sche leger verantwoordelijk gehouden voor de wandaden die militairen in september 1993 begingen tegen Serviërs in de zak van Medak in de autonome regio Krajina. Als legerleider speelde Bobetko een centrale rol in onder meer het voorbereiden en uitvoeren van de militaire operatie in de zak van Medak. Bobetko was de chef van de Kroatische strijd krachten van november 1992 tot juli 1995. Veel Kroaten zien in hem een oorlogsheld. DPA/AFP Mensen brengen hun bezittingen veilig in het district Agban in Abidjan, de commerciële hoofdstad van Ivoorkust. Volgens inwoners van Agban, waarvan velen uit naburige moslimlanden komen, zette de paramilitaire politie huizen in brand en sloegen en arresteerden ze men sen. foto Boris Heger/AP Reddingswerkers leiden een speurhond door het puin dat de gletsjer heeft achtergelaten. foto Ivan Sekretarev/AP door Frank Hendrickx MOSKOU - Een gigantisch stuk gletsjer dat zaterdagoch tend in het zuiden van Rus land een vallei in denderde, heeft vermoedelijk zo'n hon derd mensen het leven gekost. De miljoenen tonnen zware ijsmassa sleurde complete dorpen, bomen en duizenden kilo's modder mee in de val. Reddingspogingen verlopen moeizaam omdat wegen met een minimaal vier meter dik ke laag sneeuw en modder zijn bedekt. Ooggetuigen ver klaarden dat de lawine het ge luid van bombarderende vliegtuigen maakte. Het stuk gletsjer dat zo'n 25 kilometer lang was en 60 meter dik raas de met een snelheid van circa 35 kilometer per uur het dal in. De brokken ijs waren 'zo groot als vrachtwagens'. Bo men werden gebroken als lu ciferstokjes, aldus reddings werkers. Het dorp Karmadon, waar zo'n dertig mensen leef den, is spoorloos verdwenen. President Poetin noemde het voorval in de Russische repu bliek Noord-Ossetië in de Kaukasus 'een enorme cata strofe'. De autoriteiten kun nen nog niet zeggen hoeveel doden er precies zijn gevallen. Het gebied is een geliefde be stemming voor bergbeklim mers, wandel toeristen en dag jesmensen. Hierdoor is een schatting moeilijk te maken, maar het ministerie van Noodsituaties houdt rekening met 'zeker honderd doden'. Daaronder bevindt zich ver moedelijk ook een 2 7 mangro te filmcrew onder leiding van de populaire Russische film maker Sergej Bodrov jr. De groep werkte in de vallei aan een nieuwe film. Het gebied, zo'n 1500 kilome ter van Moskou, wacht wel licht nog meer rampspoed. Een rivier wordt nu al geblok keerd door de massa van modder en ijs, waardoor een overstroming dreigt. Als de stukken gletsjer gaan smel ten, kunnen ook nog andere dorpen in gevaar komen. On geveer drieduizend mensen zijn inmiddels geëvacueerd. De breuk in de gletsjer werd vermoedelijk veroorzaakt door een lichte aardbeving. Volgens de autoriteiten is een dergelijke lawine nog nooit eerder voorgekomen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5