Opnieuw boze reacties op plan genderkliniek VVD wil ook gekozen lijsttrekker PZC Vaag mandaat 3 Staatssecretaris dreigt met inschakelen inspectie ECN acht bouw nieuwe kerncentrale denkbaar Arrestaties voor vergiftigen van honden SP'er wil normendebat door moslims Bezitters dure auto moeten woning extra gaan beveiligen Rampoefening treintunnel verloopt redelijk Drukke signeersessie Donna Tartt 23 september 1952 CAO-akkoord bij Abvakabo maandag 23 september 2002 rioorTaco Slagter I UTRECHT - De omstreden za kenman Bert van Delen wil op 1 oktober opnieuw een kliniek in Utrecht openen waar het ge slacht van een baby tevoren is te bepalen. Van Delen maakte dat het afgelopen weekeinde in het EO-programma Knevel op Za terdag bekend. In 1998 liet toen malig minister Borst van Volks gezondheid deze Genderkliniek om medisch-ethische redenen sluiten. Ook nu reageert Den Haag boos op het voornemen. Van Delen denkt een maas in de wet te hebben gevonden die de minister destijds juist had laten aanpassen om de kliniek te kun nen verbieden. De Genderkli niek 'nieuwe stijl', zoals de za kenman zijn vinding nu noemt, gaat hoofdzakelijk voorlichting over geslachtsbepaling geven. „Dat is geen strafbaar feit", meent hij „Behalve wat labora toriumtesten zullen er verder geen medische behandelingen worden verricht. Om de wet te kunnen omzeilen, wil Van Delen het sperma in het buitenland op zaadcellen met het x-chromosoom (meisje) en het y-chromosoom (jongen) la ten scheiden. In deze zaadhus- selfabrieken zou aan de hand van zwemsnelheid en het ge wicht van de spermacellen het geslacht bepaald kunnen wor den. Maar deze methode is vol gens wetenschappers zeer om streden. Van Delen kon destijds het succes van zogeheten wens- baby's niet aantonen. Eerder heeft de zakenman al langs deze weg geprobeerd zijn Genderkliniek in Utrecht voort te zetten. Ook toen zou hij het zaad in buitenlandse laborato ria laten selecteren en in Utrecht slechts voorlichting la ten geven. Dat gehusselde zaad konden de toekomstige ouders dan als 'voorkeurzaad' weer in een Nederlandse kliniek laten insemineren. Om juridische problemen te voorkomen raad de Van Delen de ouders toen aan over de 'bereiding' van het sper ma te zwijgen. Spoedwet In het tv-programma reageer den Nederlandse politici ver ontwaardigd op de plannen van Van Delen. Volgens CDA-Ka- merlid Ormel handelt Van De len wel degelijk in strijd met de wet. SP-Kamerlid Kant wil dat er juridisch tegen de kliniek wordt opgetreden. Als het toch kan, moet er volgens haar een spoedwet komen. Staatsse cretaris Ross-van Dorp van Volksgezondheid overweegt de inspectie voor de volksgezond heid in te schakelen, aldus een woordvoerder. Van Delen probeerde na het echec met de Utrechtse Gender kliniek in België hiermee door te gaan. Maar ook daar keerde de wet zich tegen hem. Nadien begon hij het bedrijf Biofit, een anti-verouderingsinstituut, in Bilthoven en een privé-bloed- bank. Beide bedrijven gingen failliet. GPD door Kees Bos PETTEN - Het is niet on denkbaar dat Nederland op termijn weer een kerncentra le bouwt. Dat heeft directeur W. Schatborn van Energie onderzoek Centrum Neder land (ECN) zaterdag gezegd in het blad Utilities. Volgens Schatborn heeft Ne derland eigenlijk weinig keus, als de overheid het kli maatprobleem tenminste se rieus wil aanpakken. Kern energie veroorzaakt immers minder uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02). ECN berekende hoe een koolstofreductie van 50 procent in 2050 te realiseren zou zijn. „In alle scenario's zijn alle soorten energie no dig om de reductie te berei ken: wind, zon, biomassa, kolen, olie, gas en ook kern energie. Want anders houden we de groei niet eens bij." De nieuwe kerncentrale zou een zogeheten pebble bedre- actor kunnen zijn, waarvan een eerste uitvoering nu in Zuid-Afrika wordt ge bouwd. Bij de ontwikkeling hiervan is de exploitant van de reactor in Petten betrok ken, de Nuclear Research and Consultancy Group. Schatborn verwacht dat op termijn het aandeel zonne- en windenergie zal toene men Dat betekent echter ook dat het onzekerder wordt of Nederland steeds voldoende energie heeft. Volgens Schat born bouwt Nederland na melijk nauwelijks reserveca paciteit bij. Dat vindt hij een zorgelijke ontwikkeling. Als de overheid de stroom voorziening niet vergroot, voorziet ECN kleinschaliger oplossingen. Het centrum bedacht een Sterlingmotor die stroom haalt uit de war me uitlaatgassen van een Hoog Rendement ketel. ANP DEURNE - De Algemene In spectie Dienst heeft in Deurne twee mannen aangehouden die worden verdacht van het vergif- tigen van honden. De mannen, een 66-jarige in wo- ner uit Panningen en een 73-ja- rige man uit Tegelen, hadden de beschikking over landbouwbe- strijdingsmiddelen met een ho ge giftigheid. De politie heeft op zeker tien plaatsen in de bosrijke omge ving van De Bult in Deurne ver giftigd vis en vlees gevonden. De afgelopen dagen zijn verschei dene honden die daar werden uitgelaten, ziek geworden. Eén hond is inmiddels overleden. De politie waarschuwt honden bezitters om voorlopig hun hond daar niet uit te laten. ANP HILVERSUM - Het SP-Kamer- lid Ali Lazrak wil een normen en waardendiscussie onder moslims in Nederland. Dat zei hij gisteren in het het Ikon-ra- dioprogramma 'De andere we reld van zondagochtend'. Aan leiding voor zijn oproep zijn de doodsbedreigingen aan het adres van de Somalische vrouw Avaan Hirsi Ali. Hirsi Ali, medewerkster van de Wiardi Beekman Stichting (WBS), die de islam de rug heeft toegekeerd, is ondergedoken en staat onder politiewaking. Mosüms zouden zich volgens Lazrak moeten bezinnen op de vraag 'welke van onze gewoon ten en rituelen we in Nederland kunnen handhaven en welke niet'. Hirsi Ali gaat overigens door met haar strijd voor de emanci patie van moslimvrouwen. Dit zei voorzitter J. Cohen van het WBS-bestuur gisteren in een verklaring namens de onderge doken vrouw in het tv-program- ma Buitenhof. Volgens directeur Kalma van de WBS waren de bedreigingen afkomstig uit kringen van fun damentalistische moslims. De grote moslimorganisaties in Ne derland hebben inmiddels de bedreigingen veroordeeld. ANP DEN HAAG - Kopers van een dure auto moeten hun woning extra gaan beveiligen. Verzeke raars proberen zo de trend in te dammen dat dieven autosleu tels uit de woning stelen om er met de auto vandoor te gaan. Door allerlei preventieve maat regelen bij dure wagens is het voor autodieven haast niet meer mogelijk auto's te stelen zonder de originele sleutel. Volgens het samenwerkingsorgaan van de assuradeurs, het Verbond van Verzekeraars, zijn een paar gro te verzekeraars bezig de polis voorwaarden van autoverzeke ringen bij te stellen. Nationale- Nederlanden is al zover. De be veiligingseisen gelden voor wa gens met een cataloguswaarde van 75.000 euro en meer. De minimale eisen die verzeke raars kunnen stellen aan de be veiliging van het huis zijn de ei sen van het 'Politiekeurmerk Veilig Wonen'. GPD ROTTERDAM - Een medicus verleent eerste hulp aan een Lotus-slachtoffer tijdens een gesimuleerde trein- brand in de Willemspoortunnel. In de spoortunnel vond in de nacht van zaterdag op zondag een grootschalige rampoefening plaats. Het scenario was een brand in een trein op het diepste punt van de Willemsspoortunnel. Aan de oefening namen negentig mensen van hulpdien sten en 340 figuranten deel. Een woordvoerder van Railverkeersleiding meldde dat de oefening 'redelijk' is verlopen. Voor de gewonden zetten de hulpverleners voor het eerst sinds rampenoefeningen in spoortunnels een trein met een platte bak in. Die moest de 3,3 kilome- door Hans van Soest DEN HAAG - De WD-leden moeten voortaan rechtstreeks de lijsttrekker voor de verkie zingen kunnen kiezen. VVD-lei- der Zalm omarmde zaterdag dit voorstel dat werd gedaan op een plaatselijke ledendag in Ede. De komende twee weken zal het be stuur het idee uitwerken. Op een landelijk partijcongres eind no vember moet de definitieve be slissing vallen. Als het voorstel wordt overge nomen, wordt de WD de derde traditionele partij die op deze manier de invloed van individu ele leden vergroot. Eerder dit jaar besloot de PvdA hier al toe, bij D66 gebeurde het al. De WD is sinds de voor de partij drama tisch verlopen verkiezingen van 15 mei hard aan het studeren hoe de partij moet worden ver nieuwd. Het bestuur bekijkt de komende weken hoe de lijsttrekker direct kan worden gekozen. Nu is het zo dat het partijbestuur een voorstel doet, waarna een aan tal afgevaardigden van de afde lingen in het land ermee in stemt. Stadion „Als je alle leden stemrecht geeft, moeten ze bijvoorbeeld schriftelijk hun stem uitbren gen", aldus een woordvoerder van het bestuur. „Zalm vindt dat de leden naar het congres moeten komen als ze willen meepraten, maar dat zou bete kenen dat we een stadion moe ten afhuren om alle belangstel lenden te kunnen herbergen. Ook moet de lijsttrekker dan eerder worden gekozen. Als de leden kiezen voor een onervaren iemand, moet die de tijd krijgen zich warm te lopen." Bij de PvdA mogen de leden hun lijsttrekker al kiezen. Zij kun nen hun stem uitbrengen per te lefoon of brief. Het systeem wordt in december beproefd, wanneer de leden de nieuwe fractievoorzitter in de Tweede Kamer en daarmee de politiek leider van de partij kiezen. Sinds het terugtreden van Ad Melkert op 15 mei neemt Jeltje van Nieuwenhoven het fractie voorzitterschap waar. Zij heeft echter nog geen beslissing geno men of zij zich ook kandidaat AMSTERDAM - Gistermiddag signeerde de populaire Amerikaanse schrijfster Donna Tartt bij de Amsterdamse boekhandel Schelte- ma haar nieuwste boek 'De kleine vriend'. Door de enorme drukte kon ze niet aan alle ver zoeken voldoen. De Bezige Bij bracht 15 september als eerste uitgeverij in de wereld de nieuwe roman van de schrijfster op de markt. De schrijfster en haar Amerikaanse uitgever kozen voor Amsterdam wegens het overweldigende succes in Neder land van haar debuutroman 'De verborgen ge schiedenis', die tien jaar geleden verscheen. De Amerikaanse en Engelse editie van de nieuwe Tartt-roman verschijnen pas op 15 oktober. foto Koen Suyk/ANP De centrumrechtse tendensen in Europa zetten zich gisteren door in de verkiezingen voor de Duitse Bondsdag, zij het in mindere mate dan eerder in Nederland. De christen-democraat Edmund Stoiber haalde voor de combinatie CDU/CSU de mees te stemmen binnen. Bondskanselier Schröders SPD verloor terrein, maar zijn groene coalitiepartner Fi scher deed het goed. De liberale FDP stelde teleur. Tot gisteravond laat bleven de politieke gevolgen vaag. Vanaf de eerste uitslag was echter wel duidelijk dat Duitsland niet toe is aan drastische hervormingen. Waarvoor heeft de Duitse kiezer nu precies gekozen? Het mediacircus van de verkiezingsstrijd heeft de aan dacht van velen gericht op de verschillen tussen de kemphanen Schroder en Stoiber. Schroder had vanaf het begin duideli j k meer profiel en was er niet wars van dat met zorgvuldig geselecteerde oneliners nog wat verder aan te scherpen. Hij probeerde indruk te maken als de Kanselier van alle Duitsers. Stoiber zette daar ui terste voorzichtigheid tegenover. In een duidelijke po ging om de grote Duitse middengroepen te bereiken hield hij zijn conservatieve ideeën opvallend vaak voor zich. Stoiber verwees vooral graag naar de relatief ster ke economie van zijn deelstaat Beieren. Achter de fagades Schroder en Stoiber zitten verkie zingsprogramma's die Duitsland niet zullen verlossen van de slepende gevolgen van de Eenwording of vrijwa ren van economische vertraging. Zowel de SPD als de CDU/CSU kiest niet voor aansprekende beleidswijzi gingen. De SPD heeft daartoe na de val van Kohl wel kansen gehad. Veel Duitsers verwachtten toen een om mezwaai. Die kwam er niet. Van het conservatieve bol werk CDU/CSU - dat als obligaat stemmenlokkertje belastingverlaging koos - is slechts restauratie van maatschappelijke verschillen te verwachten. De keuze was dus tussen doorsudderen of een stapje te rug. De meeste Duitsers kozen gisteren voor een stapje terug. CDU/CSU kwam als sterkste uit de stembus. Maar het wordt mogelijk toch doorsudderen. Want Die Grünen scoorden onder aanvoering van Joseph 'Josch- ka' Fischer zó goed, dat SPD en Grünen wellicht samen verder kunnen regeren. Schroder en Fischer zouden het daarbij nog heel moeilijk kunnen krijgen. Er is maar een enkele afvallige in de Bondsdag nodig of ze gaan kopje onder. De economische situatie geeft hen niet veel financiële armslag. En ze zitten met een dramatische werkloosheid, vooral in het vroegere Oost-Duitsland. Bovendien valt te vrezen dat de uitbreiding van de Eu ropese Unie Duitsland met een tweede Ossie-effect zal opzadelen. Juist in deze lastige tijden is een duidelijk mandaat nodig. Dat hebben de Duitsers hun overheid gisteren niet kunnen geven. ter lange tunnel in om de gewonden op te halen. Het treintje kon zaterdagnacht echter niet meteen uitruk ken, omdat op het nabijgelegen rangeerterrein een spoorwegaannemer met werkzaamheden bezig was. Via een omweg bereikte de reddingsloc alsnog zijn doel. foto Ed Oudenaarden/ANP KOE - Een boer uit Biervliet is door een koe aangevallen. Hij raakte ernstig gewond en moest in het ziekenhuis van Oostburg worden opgenomen. Terwijl de man het dier aan het melken was, sprong er een kat op zijn rug. De koe schrok zo van de kat, dat hij zijn baas aanviel. Toen de koe hem voor de tweede keer op de horens wilde nemen, snelde de echt genote van de boer op zijn hulpgeroep toe. Zij jaagde het beest weg. TYPISTEN - 136 dames en zes heren bestreden elkaar zater dag in Den Haag om het kam pioenschap sneltypen. Het vinnig geratel van de machi nes had enige overeenkomst met een wedstrijd voor lichte motorfietsen. Het in zo kort mogelijke tijd inzettten van een nieuw vel papier gaf wel eens wat moeilijkheden omdat sommige zenuwachtige vin gers misgrepen. De kampioene van 1951, die dit jaar weer meedeed, had vorig jaar 422 aanslagen per minuut. Het wordt nu afwachten tot aan staande zaterdag, voordat re sultaten bekend zijn. WERKLOOSHEID - De werk loosheid op Tholen is toegeno men Op 31 augustus 1952 stonden 188 mannelijke werk lozen ingeschreven tegen slechts 41 op 31 juli 1952. stelt voor de verkiezingen. Alle PvdA-kamerleden hebben tot 30 september de tijd zich te kan dideren. Tot nu toe deed alleen oud-staatssecretaris van Fi nanciën Wouter Bos dat. Behalve Van Nieuwenhoven geldt ook kamerlid Adri Dui- vesteijn als mogelijke kandi daat. Afgelopen weekeinde liet oud-minister van Binnenlandse Zaken Klaas de Vries wel weten dat hij mogelijk mee zal doen aan de verkiezingen. „Maar al leen als buiten Bos zich nie mand kandideert. Er moet wel iets te kiezen zijn voor de leden. En ik stel me ook kandidaat als er een tegenkandidaat voor Bos opstaat die ik absoluut onge schikt vind." ANP ZOETERMEER - De voorgeno men werkonderbrekingen on der personeel van de FNV-vak- bond Abvakabo gaan niet door. Gisteravond is alsnog een ak koord bereikt over een nieuwe CAO voor de grootste vakbond in de publieke sector. De circa zeshonderd werkne mers krijgen er in een perio de van negentien maanden to taal 5,5 procent salaris bij. Verder zijn afspraken gemaakt over andere arbeidsvoorwaar den. De onderhandelingen liepen al lange tijd stroef. De werkne mers konden het niet verkrop pen dat ze tij dens hun werk voor 3,5 procent loonsverhoging moesten pleiten, terwijl ze zelf minder zouden krijgen. ANP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail'web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van ?,-) per maand: 19,25 per kwartaal: 52.- - per jaar: 198-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag l/m vrijdag: 1.-- zaterdag 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel. (0118)484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admimstralie en om u te (laten) inlorrneren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrilteli|k melden bij: PZC, aldelmg lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen Behoort tot ÜJGQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3