CDA wenst eind aan verkrotting Feeëriek licht in de polder Poolse oudstrijders brengen vlaggengroet GS krijgen tik op de vingers voor visie Kunstmarkt Hulst smaakt naar meer Vertier voor jong en oud op Boerendag Hulster fractie pleit voor strenge aanpak in Clinge Zorgcentrum viert lustrum Grote politieactie tegen drugs Toch vergoeding voor varkens Geen bescherming klein ziekenhuis Inbraak in woning Hulst Vrouw gewond bij botsing Tasjesroof in Clinge A ZAAMSLAG - Tientallen tuinfakkels en honderden waxinelichtjes zorgden vrijdag- en zaterdagnacht met hun feeërieke lichtschijnsel voor een bijzondere sfeer in de anders zo donkere polders tussen Reuzen- hoek en Ossenisse. Heel wat boeren hadden hun erf gisteravond feeste lijk verlicht in het kader van de jaarlijkse verlichte boerderijenroute. De bedoeling van dat evenement is het platteland eens vanuit een ander perspectief te laten zien. En dat was zonder twijfel het geval. Het was ook opvallend druk in de 's avonds doorgaans praktisch uitgestorven polders. Veel mensen reden met de auto de dertig kilo meter lange route. foto Wim Kooyman door Edy de Witte AXEL - Ruim tweehonderd belangstellen den, onder wie nog zo'n twintig Poolse oud strijders, namen zaterdag in Axel deel aan de herdenkingsplechtigheid ter ere van de Poolse bevrijders. Bij die bevrijding in 1944 sneuvelden Poolse soldaten en inwoners van Axel. Na de kerkdienst in de R.K kerk werden kransen gelegd op de algemene begraaf plaats aan de Burchtlaan. Verder waren er kransleggingen bij het monument aan de Zeestraat en het Poolse Dragonderskruis aan de Hulsterseweg. Naast Polen gaven le den van de Nationale Strijders Bond uit België, afgevaardigden van de Wapenbroe ders (bond van oudstrijders in Nederland) en een erewacht van de Nationale Reserve acte de presence. foto Wim Kooyman maandag 23 september 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten zijn stevig op de vin gers getikt door de projectcom missie voor de strategische visie over de toekomst van de provin cie. GS zouden in beeld brengen hoe de strategische visie in be leid uitgewerkt kan worden. Dat is wel gebeurd, maar naar de zin van de commissie vol strekt onvoldoende. De strategische visie voor Zee- land tot 2 015 is eind oktober vo rig jaar door Provinciale Staten vastgesteld. Daarbij hebben zij GS de opdracht gegeven hen te informeren over bijvoorbeeld wetten en regels op diverse be leidsterreinen, zoals economie, landbouw, visserij, ruimtelijke ordening, maar ook over de ont wikkelingen op regionaal, lan delijk en Europees niveau. Het provinciebestuur heeft die ge gevens nodig om een evenwich tig beleid te kunnen voeren en om te voorkomen dat de visie van de provincie onuitvoerbaar blijkt te zijn. Voor de zomervakantie hebben GS inderdaad een stuk gepro duceerd. De projectcommissie strategische visie is echter niet te spreken over de inhoud. ,,GS zeggen dat zij de opdracht niet goed begrepen hebben. Maar dan hadden ze toch eerder om opheldering kunnen vragen", zegt een boze commissievoor zitter D. Holtkamp. GS waren ervan uitgegaan dat in de strategische visie al con crete keuzes op tal van beleids terreinen zijn gemaakt en dat zij die dus in het beleid konden ver werken. Volgens de projectcom missie zijn nog pas hoofdlijnen uitgezet en moeten de echte keuzes nog worden gemaakt. En daar was nu juist de hulp van GS bij gevraagd. Holtkamp zegt dat de commissie zo zwaar aan een beter stuk hecht, omdat zij de Zeeuwse bevolking een be lofte heeft gedaan. „Wij hebben gezegd: wij komen weer bij u te rug om te laten zien hoe het in het beleid verder gaat. Dat kun nen we nu niet." GS hebben beloofd alsnog een stuk te procuceren dat aan de ei sen van Provinciale Staten vol doet De aangeklede dossiers zullen begin december klaar zijn. Holtkamp: „Dan pas kun nen wij aan onze opvolgers, die na de Statenverkiezingen van volgend jaar maart hier zitten, laten zien hoe zij verder kunnen met de strategische visie. Dan pas is ons werk klaar." door Jean-Lou de Gucht HULST - Het CDA pleit voor een harde aanpak van de ver krotting in Graauw. „Die krot ten komen zeker de uitstraling van het dorp niet ten goede", be toogt fractievoorzitter J. Steij- aert. Uit de concept-kernbeschrij ving van het dorp, opgesteld door het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop, blijkt dat de Graauwenaren de verloedering van met name de Achtereindstraat hoog opne men. Ze verlangen dat de ge meente Hulst harde maatrege len neemt tegen de eigenaren van de verveloze panden. Hoe wel de gemeente de laatste jaren een stringenter aanschrijvings beleid voert om woningbezit ters te wijzen op achterstallig onderhoud, zegt Steijaert daar weinig van te merken. „Ik stoor me aan de troosteloze aanblik van een aantal woningen in Graauw. Om maar niet te spre ken over het onkruid en het on gedierte dat daar rondspringt. Het kan zeer onveilige situaties tot gevolg hebben." Het systeem dat in het Belgische Hasselt toegepast wordt werkt volgens Steijaert prima. Elk jaar dat er daar niets gebeurt aan een krot, verdubbelt de krottenbelasting. Deze metho de is echter niet mogelijk in Ne derland. Gevaar De verkrotting in Graauw valt volgens wethouder W. Kayser wel mee. Dat heeft een onder zoek uitgewezen. „Bij een huur woning kun je de eigenaar wel dwingen om het pand er goed bij te laten staan. Bij een eigen huis kan dat niet. Tenminste als het huis geen gevaar voor de omge ving oplevert. Dat heeft te ma ken met rechtsbescherming van de eigenaar. Een extra probleem is het feit dat het hier om vakan tiewoningen gaat." Steijaert bestrijdt de woorden van Kayser. „In de Achtereind straat valt het helemaal niet mee. Het is een schande voor het dorpEen stap in de goede rich ting zou volgens Steijaert al ge zet zijn als er een einddatum ge steld wordt voor een aantal verbouwingen dat er aan de gang is. „Je kunt toch niet aan het verbouwen blijven. Ik ken mensen die al jaren geleden be gonnen zijn. Ja, een paar stenen verleggen en een half jaar later weer een paar. Dat schiet toch niet op. Dat werkt alleen maar verloedering in de hand." TERNEUZEN - Politiemensen uit Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk hebben zaterdag een internationale drugsactie gehouden onder de naam Etoile. In Terneuzen na men 32 mensen van de douane, Koninklijke Marechaussee en politie deel aan de actie. In totaal zijn er honderd personenau to's geobserveerd, waarvan er zestig werden gecontroleerd. Tijdens de actie zijn 121 mensen gecontroleerd die uit coffee shops kwamen, van wie er 46 in het bezit waren van softdrugs. Verder werden een busje traangas en een honkbalknuppel in beslag genomen. De eigenaar van het traangas kreeg een boe te van 115 euro, degene met de honkbalknuppel kreeg een dagvaarding. De politie nam in totaal 157,9 gram hennep, 71 gram hasjies, 29 joints en 3 spacecakes in beslag. In de Thalys naar Parijs zijn ruim een kilo heroïne, 81 grajn xtc en 32 gram cocaïne gevonden. Ook in België, Maastricht en West-Brabant werden softdrugs, paddo's, harddrugs en wapens in beslag genomen. OOSTBURG - Het ministerie van Landbouw heeft alsnog be sloten een schadevergoeding te betalen voor het ruimen van 21.000 varkens van Oostburg Varkens BV. Begin juli werd een aantal van de varkens, die in stallen staan aan de Coxy de-, Maria- en Maagdenbergweg in Oostburg, positief getest op de aanwezigheid van het verboden hormoonpreparaat MPA. De dieren hadden vervuild veevoer te eten gekregen. Op last van het ministerie werden de stallen gesloten; de dieren mochten niet worden verhandeld. Aanvankelijk weigerde het ministe rie een schadevex-goeding voor het ruimen van de diei'en uit te kei*en omdat het veevoer afkomstig was van een bedrijf dat nauwe banden zou hebben met Oostburg Varkens BV. Onder dreiging van een Europees exportverbod voor Nederlands varkensvlees als niet alle MPA-varkens zijn geslacht, gaat het ministerie nu toch over tot vergoeding van de schade. In Oost burg Varkens BV zijn 27 veehouders verenigd. door Jeanette Vergouwen HULST - Meer dan dertig beel dende kunstenaars brachten hun werken gisteren aan de man tijdens de kunstmarkt op de Grote Markt in Hulst. Als het aan de organisatie ligt wordt dit evenement een nieuwe attractie voor de zondagmiddag. Ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en Promotie Kunst en Kuituur Eindhoven zien de kunstmarkt als een aan gename afwisseling en spreken van een activiteit met een hoog waardige kwaliteit. Het was de tweede editie van de kunst markt en in 2003 wil de organi satie uitbreiden. Jenneke Weyland is de enige Hulsterse kunstenares die mee doet; zij legt bezoekers geduldig de techniek van het acrylschil- deren uit en het werken met verschillende materialen. „Ge lukkig dat mijn werk weerbe- stendig is, want die plensbuien en de vrij harde wind waren niet uitgenodigd. Het is leuk om tekst en uitleg te geven, de markt geeft een goed beeld van de Nederlandse cultuur en de verschillende kunststromin gen." Twee dames zeggen dat ze met plezier een uurtje hebben door gebracht op de kunstmarkt. „Het is afwisselend, flink wat kunst, maar ook af en toe kitsch. Er zitten wel veel kunstenaars tussen die op de spirituele toer zijn, dat is in zeker? Van ons mag zo'n markt elke maand georga niseerd worden." Tiny Bosma-Kroon uit Den Haag is een meer dan tevreden deelnemer. „De mensen zijn hier echt genteresseerd. Ik vind het contact met het publiek fijn. Ik wil weten wat de mensen van mijn bronzen vinden. Het is de eerste keer dat ik in Hulst mee doe, maar ik kom volgend jaar zeker teroxg." De meeste kxinstenaars vinden het leuk om tegen aanmerkelijk lage prijzen te verkopen. De schijven van tussenhandel (groothandel, winkelier of gale rie) bestaan niet op de kunst markt waar de kunstenaar rechtstreeks aan de klant levert. HULST - Inbrekers hebben af gelopen vrijdag toegeslagen in een woning aan de Wilhelmina- laan in Hulst. Uit de woning werden honder den euro's, sieraden met een waarde van duizenden euro's en waardepapieren waaronder een creditcard weggenomen. Met de creditcard werden hon derden euro's van een privére- kening gehaald. De toegang tot de woning werd geforceei-d; het totale schadebedrag is nog on bekend. De inbraak moet zijn gepleegd tussen vrijdagochtend kwaid over acht en vrijdagavond half tien. Advertentie AARDENBURG - Woonzorg centrum Coensdike in Aarden burg viert met zijn bewoners het eerste lustrum. Zaterdag werd het startsein gegeven voor de Vlaamse kermis. I Bezoekers konden genieten van i diverse spelen zoals trouma- I dam, kikkerspel en kegelen en sjoelen. Door bewonei's ver vaardigd handwerk werd te 1 koop aangeboden. Daarnaast was er veel belangstelling voor I de foto's over het leven in Coens dike toen en nu. Om de inwoners te vermaken houdt het perso- I neel vandaag een modeshow. Woensdag is erom 10.00 uur een oecumenische dienst en 's mid dags zijn er oude ambachten zo als stoelen matten en kantklos sen. Vrijdag vindt een mini symposium over de vernieu wing in de oudei'enzorg. De lustrumweek wordt zater dag in Coensdike afgesloten met een feestavond voor het perso neel. DEN HAAG - Het kabinet-Balkenende wil niet garanderen dat de ontmanteling van kleine ziekenhuizen stopt. CDA- fractievoorzitter M. Verhagen vroeg dit afgelopen week, maar hij heeft geen onvoorwaaixlelijk 'ja' op zijn vraag gekregen. In een schriftelijk antwoord geeft het kabinet wel aan dat 'de kleine ziekenhuizen een belangrij ke schakel in de ziekenhuis zorg in Nederland' vormen. Hoe dit algemene uitgangspunt in daden wordt omgezet, blijft echter duister. Er wordt veiwve- zen naar een overleg begin november in de Tweede Kamer. De bereikbaarheid en levensvatbaarheid van kleine zieken huizen staan centraal tijdens dit overleg met minister Bom- hoff (LPF) van Volksgezondheid. Het kabinet stelt dat bij de levensvatbaarheid van kleine ziekenhuizen 'zowel de finan ciën als de kwaliteit' een belangrijke rol spelen. De voorgang ster van Bomhoff, minister Borst van D66, huldigde min of meer hetzelfde standpunt. AXEL - Een 45-jarige vrouw uit Axel is zaterdagavond ge wond geraakt bij een ongeval in haar woonplaats. Zij reed over de Vaartweg en kwam ter hoogte van de kruising met de Zaamslagseweg door onbekende oorzaak in de linkerberm te recht, waar tegen een wegwijzermast botste. Door de aanrij ding knakte de mast en kwam terecht op de auto van een 21- jarige Terneuzenaar die op dat moment passeerde. De vrouw werd met gekneusde ribben naar het ziekenhuis gebracht, de man kwam met de schrik vrij CLINGE - Een 45-jarige vrouw uit de gemeente Hulst is zater dagmiddag beroofd van haar tas. De vrouw fietste rond half vier 1 over de Frans Halsstraat in Clinge toen ze door een Belgi- l sche personenauto werd klem gereden tegen een geparkeerde auto, waardoor zij moest stop pen. De passagiere van de Belgi sche auto griste de tas van de 45- J jarige vrouw uit haar fiets- I mand. Vervolgens keerde de au to en reed weg in de richting van de 's Gx-avenstraat. In de tas za ten onder meer diverse pasjes en I een tiental euro's. doorWilma Valk BRESKENS - Oud en jong vond zaterdagmiddag in Breskens de weg naar verzorgingshuis Ter Schelde voor de Boerendag. De organisatie had terdege re kening gehouden met activitei ten voor alle leeftijden, al ging het hier en daar even mis: „Ik moest op de vloer gaan zittende uier van de koe is veel te laag", riep een van de bejaarde dames. Zij was een van de haar tiental len deelneemers aan de Oud- Hollandsche spelen. Houten koe Naast het melken van een echte houten koe konden ze ringrij- den met een rolstoel, aardappe len hakken, steltlopen, kaat- senballen, hoepelen of touwtje springen. Voor menigeen wel een beetje moelijk, maar de meeste zaken waren aangepast aan alle leeftijden: zo waren de blikken bij het bloklopen extra groot. In totaal was er door heel het huis een parcours af te leg gen met een scorekaart en de beste kon er een mooie prijs mee winnen. Naast de spelen waren er een tiental kramen met agrarische producten. Er was een ki'aam met biologische groenten, ho ning, jam, boten en vla. In de lange gangen was er tevens een tentoonstelling van de Bresken- se schilder Jaap Albregtse en van Jaap Crajé uit Oostburg. Voor de bewoners van Ter Schelde was er die middag ook nog een verrassing, de nieuwe bibliotheek met meubilair, ge schonken door de Stichting Vrienden van ter Schelde, werd officieel in gebi*uik genomen Advertentie VOORDELIG DOOR DE APK KEURING APK KEURING Aft VOOR SLECHTS 1 1 I Voor een onafhonkeli|ke APK Keuring van uw outo ben u bij Profile Tyrecenter aan het juiste adres Bi| Profile Tyrecenler kunt u alli|d geheel vrijblijvend uw auto loten controleren Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten 1 1 1 1 PROFILE 1 1 1 PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE-LUCTOR c. Hulst, ind Hoge Weg. Afrilioweg 4 Tel: 0114-31 40 80 Oostburg Ind Siampershoek. Tronsporr^eg 9 Tel: 0117-45 23 77 Terneuzen. Ind Hughersluys, Hugherslviys 2 Tel: 0115-61 39 81

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33