peilt meningen over kermis Knutselen in herfstsfeer Mosterdfabriek opent in Zierikzee Topjaar perenveiling Burgh O Landbouwmuseum Goemanszorg telt 10.000e bezoeker Motor met zijspan belandt in de sloot Rijbewijs kwijt Automobilist vlucht na brokkenrit Vernieling auto Geld gestolen Collectief wil duidelijkheid voordat Zierikzee plannen voor dit jaar invult zeeuwse almanak Niet verkeerd Bellen en e-mailen met één abonnement. How are you? waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 23 september 2002 door Esme Soesman DREISCHOR - Kees de Nood uit Middelburg is zelf boer in hart en nieren. Het familieuit- stapje zaterdag naar streek- en landbouwmuseum Goemans zorg in Dreischor viel bij hem dan ook in de smaak. Eenmaal daar bleek hij bovendien tien duizendste bezoeker van dit sei zoen aan het museum. Dat le verde hem onder meer een jaar gratis donateurschap op. Hij was melkveehouder op de laatste stadsboerderij die Mid delburg rijk was. En runt tot op de dag van vandaag samen met zijn zoon het boerenbedrijf dat al jaren in de familie is. Als boe renzoon kent hij het landbouw- materiaal van vroeger als de beste. „Ik ben liefhebber van al dat oude spul. Heb er vroeger zelf nog mee gewerkt." De Nood is er ook niet vies van om iets van zijn kennis over te dragen. Laatst hoorde hij nog iemand foutieve informatie ge ven over een juk. Dat moet hij dan gewoon corrigeren. Het is zonde, vindt De Nood, als men sen niet meer weten waarvoor bepaalde voorwerpen hebben gediend. Een museum als Goe manszorg vervult in zijn ogen dan ook een belangrijke functie. Maar eerlijk is eerlijk: door gaans heeft De Nood door zijn beesten niet al te veel tijd voor het maken van uitstapjes. Het is aan schoonzus Riet en zwager Adri de Visser uit het Walcherse Serooskerke te danken dat hij in Dreischor is. Het tweetal viert het feit dat ze 29 jaar getrouwd zijn en 30 jaar verloofd. Riet is bovendien 50 geworden. Dat betekent een dagje met familie op stap. Klap Voor Goemanszorg is het in het zonnetje zetten van de tiendui zendste bezoeker een jaarlijks terugkerend promotiemiddel. Die bijzondere bezoeker komt eigenlijk altijd rond deze tijd over de museumdrempel stap pen, geeft voorzitter L. Neder- hoed-Zijlstra aan. Hoewel dat duidt op gelijkblijvende bezoe kersaantallen, heeft Goemans zorg dit jaar toch een flinke klap te incasseren. Van de 4000 Ame rikanen die het streekmuseum in Dreischor dit jaar - in georga niseerd groepsverband - zouden bezoeken, zijn er 1800 afge haakt. Zij bleken een te druk programma te hebben, waar door er activiteiten geschrapt moesten worden. De annulering is begin september bij het streekmuseum binnengekomen Nederhoed hoopt de afvalligen volgend jaar alsnog in Dreischor te begroeten. „Je merkt dat mensen het hier toch waarderen, juist ook als tegen hanger van stedelijke musea." OOSTERLAND - Op de Rijks weg N59 te Oosterland is gister middag een 37-jarige man uit Harderwijk met zijn motor met zijspan door nog onbekende oorzaak in de sloot beland naast de parallelweg. Uit een blaastest bleek dat hij ruim vier maal de toegestane hoeveelheid alcohol had ge dronken, waarop zijn rijbewijs werd ingenomen en proces-ver baal werd opgemaakt. De mo torrijder had geen letsel opgelo pen, maar zijn motor weel had waterschade. GOES - Op de Ringbaan West in Goes werd in de nacht van za terdag op zondag rond kwart over een het rijbewijs ingevor derd van een 45-jarige automo bilist uit de gemeente Reimers- waal. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had ge dronken. ZIERIKZEE - In de Bagijne- straat te Zierikzee is zaterdag avond rond half twaalf een 41- jarige man uit die plaats met zijn auto de stoep opgereden en bijna tegen de gevel van een pand gereden. De bestuurder en een 44-jarige inzittende gingen er lopend vandoor, maar konden later in de omgeving worden aangehou- I den. De adem van de bestuurder rook naar alcohol. De man wei gerde echter mee te werken aan een ademanalyse. Bij controle bleek hij geen geldig rijbewijs te kunnen tonen. Zowel de 41-jarige man als zijn 44-jarige passagiere werden na opmaken van processen-ver baal weer in vrijheid gesteld. ZIERIKZEE - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Juli- ana van Stolberglaan in Zierik zee zijn in de nacht van vrijdag I op zaterdag vernielingen ge- I pleegd en er is een koffer met software uit weggenomen. I Die koffer is later door de politie teruggevonden in de binnen stad van Zierikzee. De ruit van het linkervoorportier van de au to werd vernield. De schade be- I draagt enkele tientallen euro's. De vernielingen zijn aangericht I tussen een uur of twaalf f 's nachts en 's ochtends half acht. MIDDELBURG - Enkele dui- l zenden euro's aan contant geld zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een wo ning aan de Vlissingse Molen- straat in Middelburg. De dief- I stal vond plaats tussen half twee vrijdagnacht en half tien zater dagochtend. zoc I door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met een schrifte lijke enquête onder zo'n 120 on- i dernemers probeert het Zierik- i zee Ondernemers Collectief (ZOC) op een rijtje te krijgen hoe haar leden denken over de jaar lijks terugkerende kermis in de l binnenstad. Elk jaar is er com mentaar, weet ZOC-voorzitter B. Noomen. „We proberen uit te vinden hoeveel voor- en tegen standers er nu eigenlijk zijn." I Eind vorig jaar ging het geluid op dat Zierikzeese middenstan- j ders de kermis in de huidige vorm liever zien gaan dan ko- I men. De ondernemers onder vinden, bleek uit een plan voor herinrichting van de birrnen- I stad, eigenlijk louter overlast I van de attracties. Bovendien doet de kermisdrukte de omzet i| geen goed. Maar de geluiden 1 zijn wisselend, constateert Noo men. Zo lijkt een oordeel onder meer afhankelijk te zijn van de precieze invulling van het fes tijn. Ook de plaats waar detail list of horecaondernemer z'n zaak heeft, is van invloed op het al dan niet waarderen van ker misdrukte in de stad. Wel is het zo, blijkt uit de inleiding op de vragenlijst, dat ZOC-bestuur- ders na afloop van elke kermis vragen op zich afgevuurd krij gen over bijvoorbeeld opstel ling en geluidsvolume van atti-acties. Als belangenbehar tiger van middenstanders vindt het collectief dat ze iets met die opmerkingen moet doen. Daartoe is de enquête ontwik keld. Aan de hand van acht vragen probeert de onderne mersclub inzicht te krijgen in de verschillende visies die er zijn op het festijn. „Het gaat om ons eigen centrum", geeft Noomen aan. Daarom wordt het van groot belang geacht dat er hel derheid over het kermiswaag- stuk komt vóór de gemeente Schouwen-Duiveland allerlei plannen op het Zierikzeese cen trum loslaat. Ondernemers kunnen hun mening ventileren aan de hand van vragen over pe riode en opstelling van de ker mis, hoe klanten het ervaren, of er sprake van overlast is en wat als alternatieve locatie zou kun nen dienen als de kermis uit de binnenstad verdwijnt. In die laatste waag zit volgens Noomen geen vooringenomen heid besloten. „Degenen die te gen zijn, laten toch wel van zich horen. Ik hoop juist dat ook die genen die positief zijn hun reac ties zullen geven." De ZOC- voorzitter denkt dat het met de uitslag nog alle kanten op kan. Eerst maar eens kijken, stelt hij hoeveel geënqueteerden sowie so op de oproep reageren. Tij dens de ledenvergadering in november hoopt het collectief zover te zijn dat er uitslagen kunnen worden gepresenteerd. Maak kennis met vernieuwende inspirerende ondernemers en hun vooruitstrevende bedrijven. Bel voor rrieer informatie tel. [0118] 62 81 41 www.technomarket.nl Syntens Edisonweg 41 Vllssingen door Inge Heuff ZIERIKZEE - Aan de Delta straat in Zierikzee is sinds kort een mosterdfabriek gevestigd. Onder de naam Tons Mosterd en Tons Heerlijkheden worden er regelmatig pallets met potjes mosterd in soorten en maten naar heel Nederland, Duits land, België en Japan verstuurd. Eigenaar Ton Schröer besteedt ook werk uit aan het naastgele gen werkvoorzieningschap De Zuidhoek. De mosterdfabriek van Schröer in Zierikzee kan zo'n tiendui zend potjes mosterd per dag le veren. Momenteel werkt de fa briek echter op halve kracht. De hal van de voormalige kartbaan op het industrieterrein moet nog voor een deel vertimmerd wor den en dat kost tijd. Ook al het verpakkingsmateri aal, de potjes en de voorraden staan nog niet allemaal op de juiste plek. Alleen de ruimte waar de productielijn staat, is geheel ingericht. Daar staan drie grote mengvaten, die de verschillende soorten mosterd bereiden. De mosterdmaker kwam in Zie rikzee terecht via internet. Zijn fabriek in Zundert voldeed niet meer aan de aangescherpte ei sen van de inspectie. Aanpassen zou een flinke investering ver gen, terwijl hij al wist dat hij op die plaats nooit zou kunnen uit breiden. „Het heeft me nog moeite genoeg gekost om me hier te vestigen", zegt Schröer. „De gemeente kwam pas op de laatste dag van de wettelijke termijn met de vestigingstoe stemming. Ik was me toen al aan het richten op Bergen op Zoom en Roosendaal." Ook moest Schröer door de hele hal een vloeistofwerend vloer aanleggen: een investering waar hij niet op gerekend had. „Ik wilde alleen de vloer van de mosterdmakerij vloeistofwe rend maken, maar daar nam de gemeente geen genoegen mee." Kruidenbroter Tons Mosterd is geur-, kleur- en smaakstof wij. De energie voor het productieproces wordt gele verd door 52 zonnepanelen op het dak die samen ruim vierdui zend kilowatt per uur produce ren. Een groot deel van zijn mos terd is biologisch in de toekomst moeten alle producten biolo gisch worden. Behalve mosterd maakt Schröer ook mayonaise en kruidenbroter. „Omdat er geen echte boter in verwerkt zit, mag ik het geen kruidenboter noemen. Dit alternatief is toe gestaan." Al twintig jaar wordt er voor hem op Texel biologisch/dyna misch zaad geteeld. Verder haalt hij mosterdzaad uit Cana da. Via Schröer werd het eerste mosterdzaad geleverd dat in IJ- zendijke verbouwd wordt voor de Zeeuwse Vlegelmosterd. De ze mosterd wordt door mosterd makerij d'Hooge Molen in Zie rikzee gemaakt. Die Vlissingse kan Xenos amper voorbijlopen zonder iets te kopen. Ook dat leuke Hindoestaanse winkeltje waar de helft van het assorti ment in de aanbieding was (want over de datum) kon op haar aandacht rekenen. Ter wijl op de achtergrond de uit baterzijn ouderlijk gezag liet gelden tegenover een luid keels brullende peuter, ge noot ze van de couleur locale. Het aanbod aan fascineren de, kleurrijke verpakkingen met exotische lettertypes was overweldigend. Zoe kend naar aanknopingspun ten viel haar keus op een pak je Registered Sat-Isabgol Psyllium Husk. De crypti sche Engelse vertaling van het Hindi deed veronderstel len dat het pakje zaaddoppen een heilzame werking bevat te. Blijkens een Latijnse pl antennaam bevatte het pakje Plantago Ovata. Nou, dat kon nooit verkeerd zijn. Thuis sloeg ze er toch de boe ken maar eens op na. „Wordt in de Ayurvedische genees kunde gebruikt als middel te gen diarrhee en verstop ping", las ze. Daar wacht ze nu dan maar op. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Her en der op het terrein van kinderboer derij De Punt in Zierikzee liggen kleurrijke stillevens. Veel geel en oranje, dankzij een rijke vertegenwoordi ging van pompoenen. Zaterdag werd bij De Punt herfst doedag 'gevierd'. Dat betekende dat kinderen zich konden uitleven op springkussen en tussen de dieren. Zij konden in de ochtenduren pony rij den of 's middags op stap met de paardenkar. Er werd geschminkt en druk geknutseld. Pompoenen in alle vormen, maten en kleuren waren daarvoor in overvloed aanwezig. Met bloemetjes en an dere versierselen werden mooie kalebasstukjes gepro duceerd. Ook voor volwassenen was het door de kalebas stiekem genieten. Verschillende pompoengerechten (van soep tot taart) werden aan de bezoekers van de kinderboer derij voorgeschoteld. Door de her en der in herfststijl opgetrokken stillevens kon er bovendien inspiratie voor eigen huis en tuin worden opgedaan. Naar schatting meldden zich zeker vijftig kinderen aan de poort. Met enige regelmaat organiseert De Punt thematische acti viteiten. Zo wordt binnenkort aandacht aan dierendag besteed. foto Marijke Folkertsma Veilingmeester Van Felius begeleidt de verkoop van de 'kavels'. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman BURGH - Een topjaar, consta teert penningmeester W. van den Akker van de Stichting Burghse Dag na afloop van de perenveiling in Burgh tevreden. De 58 'koopjes' gingen tesamen voor 759,30 euro van de hand. Maar belangrijker dan de uit eindelijke opbrengst was de sfeer zaterdag tijdens de wan deling langs de bomen. Dankzij een beetje pesten over en weer steeg de prijs snel. Want niets zo leuk als je buren opjutten als zij een bod uitbren gen op een fruitboom. Gelach alom, met veilingmeester H. van Felius als neutraal toezichthou der. „Tien euro is veels te veel. Je moet wel eerst kijken of er wat aanhangt", waarschuwt hij een overenthousiaste persoon die een beginbod uitbrengt. Ach, niemand woont de traditionele perenveiling bij om met een koopje thuis te komen. Het is traditie, dorpsgevoel, bijdragen aan een goed doel én puur senti ment. Zo telt M. de Koek van snoep winkeltje De Snoeperij grif 25 euro neer voor de - op zich goed gevulde - perenboom tegenover z'n zaak. Vorig jaar sleepte hij de oogst van dezelfde boom in de wacht. „We gaan hier traditie van maken. Dit wordt gewoon de Snoeperijboom", meldt hij na het afrekenen. Iedereen heeft zo z'n eigen motivatie om in te zetten op één van de koopjes die Van Felius heeft samengesteld. Vroeger - de traditionele peren verkoop gaat ruim honderd jaar terug - werd de opbrengst ge bruikt om de gemeentekas te spekken. Nu zamelt de Stichting Burghse Dag het geld in, om dit vervol gens in een plaatselijk goed doel te investeren. Een speel-kunst werk voor de basisschoolleer lingen en nieuwe kerkramen zijn twee doelen waar het geld de afgelopen jaren naartoe ging De opbrengst van dit jaar is veelbelovend. Vorig jaar bracht de perenveiling nog niet de helft op. Let op de euro, waarschuw de wethouder G. van de Velde- de Wilde voorafgaand aan de start van de verkoopMaar daar zit het 'm niet in, zegt Van den Akker naderhand. Een paar jaar geleden werd namelijk een zelfde opbrengst gehaald, ter wijl twee jaar terug 'slechts' 500 gulden het best haalbare bleek. „Het zijn dit jaar mooie peren", geeft hij als verklaring voor de goede opbrengst op. ..En de sfeer is van begin af aan goed. Dat scheelt ook alles." Oud-stichtingsbestuurder B. Meddeler zette wat dat betreft de toon. Het zojuist gevallen re genbuitje diende, aldus de spre ker, alleen om het stof er even af te halen. Van de Velde, die de verkoop voorwaarden voorlas, pakte het stokje van Meddeler over. Zij schonk de organisatie een zakje wisselgeld, zodat zij zelf geen bod op het fruit hoefde uit te brengen. „Deze zelfde bomen heb ik thuis." Advertentie (Advertentie Technomarket 26 september nog 3 dagen... Met Vodafone BusinessConnect heeft u een mobiel groepsabonne ment waarmee u alle kanten op kunt. Om te bellen, maar ook te e-mailen. Dankzij de standaard GPRS verbinding bent u namelijk overal en altijd online. Ivodafor Meer weten? Bel 0800 - 1258 of kijk op www.vodafone.nl Vodafone BusinessConnect. Het meest persoonlijke groepsabonnement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27