Feyenoord toont volwassenheid Ajax laat Ronald Koeman nog zweten Chardon briljant op de bok Feyenoord in actie tegen kwetsende spreekkoren fans Tennisploeg nog steeds te groot voor het servet Rotterdamse ploeg simpel langs De Graafschap Sluiter wil naar Spelen Fans m Trainer onwel, duel afgelast maandag 23 september 2002 Roy Makaay is niette stuiten Kloetinge haalt opgelucht adem Human bewijst zijn klasse Zouteloze derby in Oostkapelle Mentale dreun voor Fortis Roberto Heras slaat toe in Vuelta Terneuzen laat zich de les lezen door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Zonder noe menswaardige inspanning re kende Feyenoord zaterdag voor eigen publiek tegen De Graaf schap kordaat af met het verle den. Waar de Rotterdammers de afgelopen seizoenen de titel vaak verspeelden tegen kwali tatief mindere tegenstanders, hadden de Doetinchemmers geen moment uitzicht op een stunt. Het verschil van twee treffers (2-0) was uiteindelijk een magere afspiegeling van het zeer grote krachtverschil tussen beide clubs. Feyenoord onderstreepte drie dagen voor het duel in de Cham pions League bij Newcastle United nogmaals dat het vol wassen is geworden. Nog niet zo lang geleden hadden de Rotter dammers, vooral vlak voor een Europese wedstrijd, nauwelijks antwoord op de loopgraventac- tiek van een mindere opponent. Feyenoord moest dan maar al te vaak tot de laatste minuut strij den om puntenverlies te voor- TURKU - Raemon Sluiter wil over twee jaar naar de Olympi sche Spelen in Athene. De Rot terdamse tennisser zou het eve nement in 2004 graag in zijn schema willen inpassen. „Ik zou het een enorme eer vin den daar voor Nederland te mo gen spelen. Ik zou het liefst in het enkel en dubbel willen uit komen." Het NOCNSF heeft als limiet de laatste acht op een grand slam of laatste vier in een toernooi uit de Masters Series gesteld. ANP komen. De huidige ploeg van Bert van Marwijk kan echter wel het spel makenNa de komst van Song en Pardo kan Feye noord zijn wil opleggen aan een willekeurig kleintje uit de ere divisie. Het elftal is uitgebalan ceerd en loopt na de winst van de Uef a-beker en de goede com- petitestart bijna over van het zelfvertrouwen. De Graafschap werd dan ook met speels gemak opzij gezet. Op aangeven van Brett Emerton kopte Pierre van Hooijdonk zijn ploeg al na zes minuten op voor sprong. Even na rust maakte Thomas Buffel na een enorme fout van Tim Bakens de tweede Rotterdamse treffer. Feyenoord mocht zich vervolgens alleen nog verwijten dat zes uitsteken de mogelijken niet leidden tot meer afstand van De Graaf schap. Wat wel weer pleitte voor de Rotterdammers was dat de bezoekers geen enkele keer echt gevaarlijk werden. Het uitblijven van meer treffers was vooral jammer voor de ruim 40.000 aanwezigen in De Kuip. De fans toonden zich verge vingsgezind en doodden de tijd met het zingen van keurige voetballiederen. De supporters vereniging van Feyenoord be gint binnenkort een actie tegen beledigende spreekkoren. Zo lang het duurt kan de harde kern van de club zich wel in het initiatief vinden. De warrige scheidsrechter Herman van Dijk werd bij een foutieve be slissing als „nare man" toege zongen. Ook liederen als „Ajax is stout" en „hij heeft een enge ziekte" schalden door de Kuip. Benieuwd of dat ook op zondag 6 oktober het geval zal zijn wan neer Ajax te gast is in Rotter dam. Ramon van Haaren kon niet lang om de voetbalhumor van zijn achterban lachen. De links- ilMHH back blesseerde zich halverwe ge de tweede helft aan de ham string van het linkerbeen en strompelde na afloop naar zijn auto. Een dag later kreeg hij te horen dat hij vermoedelijk twee weken aan de kant moet blijven. Van Haaren blijft maandag thuis, als de rest van de selectie naar Newcastle vertrekt. Robin van Persie reist in ieder geval wel mee naar Engeland. De linksbuiten is weer in genade aangenomen door de Rotter damse clubleiding en hoort van daag bij de selectie van twintig spelers die naar Engeland gaat. ANP Feyenoord - De Graafschap 2-0 (1-0 6. Van Hooijdonk 1-0, 57. Buffel 2- 0. Scheidsrechter: Van Dijk. Gele kaart: Smit (De Graafschap). Aantal toeschouwers: 43.500. Feyenoord: Zoetebier; Emerton, Van Wonderen, Paauwe en Van Haa ren (74. Rzasa); Song (60. Lurling), Bosvelt, Ono en Pardo (78. Kalou); Van Hooijdonk en Buffel. De Graafschap: Wevers; Bot, Vre- man, Bakens en Hermans; Culina, Van Leerdam, Valejev en Turpijn (46. Ter Avest); Zafarin (61. Van de Haar) en Van Vossen (81. Smit). ANP Met verbazing heb ik de perikelen bij FC Gro ningen gevolgd. Ongelooflijk dat de spelers vorige week min of meer op de vlucht moesten omdat ze bij het sta dion werden opgewacht door boze supporters. Burgemeester Wallage heeft nu een alcoholverbod inge steld. Het is op wedstrijdda gen niet langer toegestaan om rond het stadion van Gro ningen alcohol te verkopen. Het gaat om een schenkver- bod voor ongeveer zes uur. Vanaf drie uur voor de wed strijd, tot een uur na afloop moeten de taps dicht blijven. Op zich vind ik het een goed initiatief, maar of het werkt is de vraag, en dan heb ik het nog niet eens over de nadeli ge gevolgen voor de hore- ca-tenten. Die fans kunnen zich thuis ook volgieten met bier en eenmaal bij het stadi on kunnen ze zich dan alsnog uitleven. Bovendien zijn er volgens mij meer genotmid delen in het spel. Ik kan me voorstellen dat de spelers van Groningen bang waren toen ze werden opge wacht. Ik snap ook heel goed dat Groningen-directeur Hans Nijland aangifte heeft gedaan van vernieling en be dreiging. Banden lek steken uit onvrede over de prestaties van je favoriete ploeg kan ge woon niet. Als ik dat bij Hee renveen mee zou maken, zou ik toch echt even achter mijn oren krabben en mezelf af vragen of ik hier nog wel lan ger zou willen voetballen. Maar eerlijk gezegd zie ik zo iets bij Heerenveen niet snel gebeuren, want de meeste supporters zijn ouder dan zestig jaar. Die doen zulke dingen niet. Supporters betalen een hoop geld voor een toegangskaart en verwachten daar iets voor terug. Als je profvoetballer bent, weetje dat, het hoort erbij. Nu het wat minder gaat, kan ik ermee leven dat fans van Heerenveen roepen dat ik eens andere ©a schoenen moetprobe- O* renenvra- J gen of ik V thuis wel goed te eten krijg. Als het moet, sta ik ze na de wed strijd gewoon te woord. Ik loop niet weg voor confronta ties. Als profvoetballer moetje het kunnen opbrengen om de supporters te bedanken. Of je nou wint of verliest. Na de ne derlaag in het Uefa Cup-duel met National Boekarest heb ik dat dus ook netjes gedaan. Dat was geen probleem. Maar ik moet toegeven dat het geen zware opgave was, want er waren daar in Roe menië welgeteld zes Heeren veen-supporters, en zij zaten nog in hetzelfde vliegtuig als wij ook. Gérard de Nooijer PUTTE - De voetbalwedstrijd Grenswachters-Hontenisse is gisteren kort voor aanvang af gelast, nadat Hontenisse-trai- ner Rudie Rietjens onwel was geworden. Een gealarmeerde arts stelde vast dat er sprake was van een aanval die leek op hyperventila tie. Vandaag moet Rietjens te rug naar het ziekenhuis voor verder onderzoek. door Guido van Riet ROTTERDAM - Feyenoord on derneemt actie tegen de kwet sende spreekkoren waarmee supporters regelmatig de voet balwedstrijden ontsieren. De supportersvereniging van de Rotterdamse club begint 1 okto ber een campagne om antisemi tische leuzen en gebruik van het woord „kanker" uit te bannen. Dat heeft Willem Veenman, voorzitter van de vereniging, bevestigd. Vorige maand ont stond veel commotie na de open dag van Feyenoord, toen een klein deel van de aanhang voor de tv-camera's racistische leu zen riep. Vanuit de Tweede Ka mer kwam heftige kritiek. Ook bij wedstrijden zijn vaak kwet sende spreekkoren te horen als „Harnas, Harnas, joden aan het gas". Feyenoord wil de campagne sa men voeren met de tegenstan ders die het in oktober in de ere divisie treft, zoals FC Utrecht, Willem II en FC Zwolle. De club voerde vooraf ook overleg met de Nederlandse kankerbestrij ding en het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israel (CIDI). De club gebruikt een foto van een Nederlands kankerpatiënt je in een roodwit-shirt om de fans bewust te maken dat scheldwoorden met „kanker" niet kunnen. De afbeelding komt in supportersbladen van Feyenoord te staan. De foto wordt ook op een ansichtkaart afgedrukt en 26 oktober bij de thuiswedstrijd tegen Willem II uitgedeeld. ANP IJsbrand Chardon is opgelucht na het behalen van de wereldtitel. doorTom van den Berg JEREZ DE LA FRONTERA - De Neder landse vierspanrijders behaalden op de Wereldruiterspelen in Spanje een maxi male score. Het team - IJsbrand Chardon, Ton Monhemius en Mark Weusthof - won goud. Bovendien veroverde Chardon zijn derde individuele wereldtitel. IJsbrand Chardon deelde zaterdag in het Spaanse Jerez de la Frontera rake klap pen uit. Iedereen die in de beurt kwam van de emotionele, dolgelukkige nieuwe we reldkampioen vierspanrijden ontving een enthousiaste beuk op de schouders. De kampioen van Jerez was onvoorstel baar opgelucht. Bij het binnenrijden van het stadion voor zijn laatste opdracht, de vaardigheidsproef, sloeg de twijfel toe. Zou hij zijn span in het gareel kunnen houden? In een flits realiseerde Chardon zich weer dat de paarden zo weinig samen hadden gelopen. De verschillen met de uiteindelijke nummer twee Christoph Sandmann uit Duitsland en de Zweed To- mas Eriksson waren minimaal. Maar Chardon herstelde zich razendsnel. „Gaandeweg de proef verdween mijn on gerustheid. En voelde ik me weer de win naar die ik toch altijd ben", vertelde hij. Juist op die momenten was hij altijd op zijn best. Als geen ander kan de manege houder uit Schipluiden rijden onder hoogspanning. Chardon ontwikkelde zich door die in stelling tot een fenomeen in de paarden sport. Zo staan er al zeventien nationale titels achter zijn naam. Het tekent zijn niet te stillen honger naar sportief succes. Blessures Het jaar 2002 was aanvankelijk echter niet het jaar van Chardon. Telkens werden de voorbereidingen op de Wereldruiter spelen verstoord door tegenvallers. Door blessures van de paarden Ferdi en Jack en het overlijden van zijn favoriet Iwan, zag Chardon even geen uitweg meer. Hij was bang het WK mis te lopen. Zijn echtgenote foto Ramon Espinosa/AP en de mensen van zijn team gaven de moed niet op en dat stimuleerde Chardon. Hij vond de motivatie om toch met een sterk span af te reizen. Tijdens de trainingen op zijn bedrijf con stateerde IJsbrand Chardon aanvankelijk te weinig vooruitgang met de hem be schikbare paarden. Hij besloot collega Ad Aarts om een gunst te vragen. Ooit mocht Aarts een paard van Chardon lenen om aan het WK in Wolfsburg mee te kunnen doen. Nu vroeg Chardon om een weder dienst. Aarts stond direct een paard af. Tot vlak voor het toernooi in Jerez de la Frontera en Garrapilos bleef Chardon trainen om de eenheid van het span te ver groten. Een dag voor de eerste opdracht, de dressuurproefkreeg de 41-jarige men ner het gevoel dat hij de concurrentie de baas zou kunnen. Dat gevoel zou hem niet bedriegen. De paarden lieten hem geen moment in de steek. „Maar ik ben nog nooit zo moe, zo kapot geweest na een toernooi", vertelde de winnaar. GPD door André Hoogeboom ROOSENDAAL - Het begon als een routineklus; het eindigde in een slijtageslag. Dat kwam Ajax eigenlijk helemaal niet uit aan de vooravond van de Cham pions League-ontmoeting in Milaan met Inter. Uiteindelijk wonnen de Amsterdammers wel van het kleine RBC (2-3), maar de zege werd met gemengde ge voelens onthaald. De prijs was immers erg hoog. Hoe hoog, zal pas vandaag blijken, als de fy sieke balans is opgemaakt. Daarbij zal er ook nog wel enige psychische schade zijn opgelo pen. Ajax was zomaar in het kleine, met 5000 zielen bevolkte stadion de kluts kwijt, liet zich onder de voet lopen door een ploeg die weliswaar aardig in elkaar zit, maar normaal ge sproken toch geen bedreiging mag vormen voor de landskam pioen. RBC was aanvankelijk ook geen bedreiging. Wooter, de ex-Aja- cied, was goed, net als Nasci- mento en Henk Vos (400 wed strijden in het betaald voetbal) Maar dat was het wel. Ajax was veel beter. De ploeg had geleerd van de lessen in Groningen, waar Koeman tekeer was ge gaan vanwege de instelling waarmee de wedstrijd was ge speeld. Bij RBC speelde Ajax begeesterd, bij vlagen goed. Koeman had enkele van zijn steunpilaren rust gegund. Lit- manen had last van kleine pijn tjes en hoefde niet te beginnen. Sikora ook niet. Voor de eerste speelde Pienaar, voor de tweede Wamberto. Het verloop van de wedstrijd noopte de trainer ech ter tot ingrijpen. Vorige week al had Koeman zich uitgesproken over de prioriteiten van dit sei zoen: 1. De titel. 2. Verder ko men in de Champions League. Puntenverlies in Roosendaal was derhalve geen optie, zodat de trainer alsnog zijn Finse ster speler moest inbrengen. Het werd een bizarre invalsbeurt. Impasse Ineens viel alles op zijn plaats. Litmanen was onmiddellijk zeer nadrukkelijk aanwezig, verdeelde het spel met speels ge mak en demonstreerde opnieuw hoe makkelijk voetbal lijkt te zijn. Hij doorbrak met zijn pass- je op Ibrahimovic de impasse, waardoor Ajax op 0-1 kwam en waarmee de klus geklaard leek. Zeven minuten nadat hij was in gevallen, zat voor de Finse ve dette het karwei er al weer op. Licht geblesseerd ging hij naai de kant, alsof het een vliegende wissel betrof. Voorzorg of erger, dat was de vraag na afloop. Koeman kon niets meer zeggen dan dat Litmanen iets in zijn achterbeen voelde, en er daar om af ging. Knoeien De 0-1 was doorslaggevend. RBC gooide achterin de zaak open, Ajax profiteerde volop en liep weg naar 0-3 door een fraaie treffer van Galasek en een penalty van Chivu. Na 70 minu ten had de koers gelopen moeten zijn, maar de Amsterdammers begonnen onwaarschijnlijk te knoeien. RBC kreeg vleugels, geïnspireerd door een voetbal ler die zijn wortels in Amster dam heeft, Nordin Wooter. De kleine middenvelder voelde zich als een vis in het water, ze ker toen bij Ajax ook nog John O'Brien het veld had geruimd met een blessure aan de achil lespees. Ook zijn meespelen te gen Inter is niet zeker. Het werd zelfs 2-3 door doel punten van Den Ouden en Wooter. De wedstrijd was in middels een karikatuur gewor den. Aan beide kanten was elke aanval gevaarlijk. Koeman was geschrokken van de slotfase: „Het is ongelooflijk als je nog zó in de problemen komt na een 0-3-voorsprong, dat je nog John O' Brien (rechts) wurmt zich langs Nordin Wooter van RBC. met de billen bij elkaar moet zitten, omdat de gelijkmaker er in zit tot de laatste seconde." RBC - Ajax 2-3 (0-0). 58. Ibrahimo vic 0-1, 66. Galasek 0-2, 75. Chivu 0- 3 (strafschop), 82. Wooter 1-3, 88. Den Ouden 2-3. Scheidsrechter: We- gereef. Gele kaart: Oliseh (RBC), Chivu (Ajax). Aantal toesch.: 5000. RBC: Aerts; Keiler, Nascimento, Oliseh en Fleur; De Graaf (64. Den Ouden), Heije, Tininho (72. Piqué) foto Marcel Antonisse/ANP en Sillah (90. Van Wetten); Wooter en Vos. Ajax: Stekelenburg; Trabelsï, Chivu, Yalcubu en O'Brien (71. Pa- sanen): Galasek, Pienaar en Max well (55. Litmanen/64. Van Halst); Van der Meyde, Ibrahimovic en Wamberto. GPD door Gertjan van Geen DEN HAAG/TURKU - Het Ne derlands Davis-Cupteam bleek dit weekeinde weer te groot voor het servet. Sinds de laatste promotie naar de wereldgroep in 1991, speelde Oranje zes pro motie/degradatiewedstrijden. Na Uruguay (1992), Nieuw- Zeeland ('96), Ecuador ('98 en '99) en Oezbekistan (2000), werd ook Finland geklopt. Weer was het een eenvoudige klus: 4- 1. Paul Haarhuis en Sjeng Schal ken waren zaterdag superieur in het dubbelspel tegen Jarkko Nieminen en Tuomas Ketola (6- 1, 6-4,6-4) en zorgden voor het derde, beslissende punt. Rae mon Sluiter had vrijdag de toon gezet door de Finse kopman Nieminen te kloppen, waarna Schalken in de tweede partij al had bepaald dat Finland weinig kans zou maken. De verwachte publieke belang stelling in Turku bleef uit. De tot tennisstadion omgebouwde ijs- hockeyhal bleef het afgelopen weekeinde grotendeels leeg. „Het was misschien niet zo spannend en ook het echte Da- vis-Cupsfeertje ontbrak. Het was leuker geweest als er meer mensen in de hal hadden geze ten, maar daar hebben we ons niet mee beziggehouden. De jongens hebben de zaak profes sioneel geklaard", stelde team captain Tjerk Bogtstra tevreden vast. De simpele zege kende vele po sitieve kanten. Zo hoefde Sjeng Schalken eens een keer niet diep te gaan. De nummer zeventien van de wereld gaf zich in het verleden honderd procent voor zijn land, maar betaalde daar vaak de tol voor. Twee keer ach ter elkaar moest hij tegen Frankrijk drie marathonpartij en spelen. Beide keren was het rendement nul en beide keren duurde het een lange tijd voor hij weer een normale bal sloeg. Het was voor Schalken reden om openlijk aan zijn beschik baarheid voor de Davis Cup te twij felen. Hij wilde wel eens aan zijn eigen ranking denken, in plaats van keer op keer zichzelf op te offeren. Hij had daarbij in Richard Kxajicek een lichtend voorbeeld. De beste Nederland se tennisser ooit liet meermalen verstek gaan als zijn land hem het hardst nodig had. Gisteren hoefde Schalken niet meer op de baan te verschijnen omdat de beslissing al was ge vallen. Als het aan Sluiter had gelegen was juist hij aan de kant gebleven. De Rotterdammer had in zijn partij tegen Niemi nen weer last van zijn pols. Woensdag nog had hij een scan laten maken in het ziekenhuis, maar niets wees op een ernstige blessure. Bogstra liet hem giste ren toch opdraven. Het was ook te bizar geweest om Paul Haar huis het vierde enkelspel te laten spelen. De 36-jarige ten nisser heeft in geen jaren een se rieuze single gespeeld. Nu debu teerde Martin Verkerk met een nederlaag (6-2, 6-4) tegen Nie minen. Sluiter maakte zich niet al te druk tegen Timo Nieminen, maar was wel snel klaar: 6-0, 6- 3. Hoofdsponsor De KNLTB zal het hernieuwde optreden in de wereldgroep moeten gebruiken om een nieu we hoofdsponsor te strikken. Geen bedrijf toonde belangstel ling nadat Levob om verschil lende redenen afhaakte. Bogtstra: „Het is heel belang rijk voor het Nederlands tennis dat we in de wereldgroep blij ven. Het zal prachtig zijn als we straks in eigen huis weer voor een volle hal kunnen spelen. Hopelijk zijn we er dan ook in geslaagd een nieuwe hoofd sponsor te vinden. Als het nu niet lukt, dan weet ik het niet meer." Om een rol van betekenis te kunnen spelen in de wereld groep vestigt Nederland zijn hoop op Richard Krajicek. Hij liet zich onlangs opereren aan zijn voet, nadat hij in de eerste ronde van de US Open een pees afscheurde. Naar verwachting speelt de Muidenberger in janu ari weer zijn eerste toernooi. Omdat het zijn laatste jaar wordt, is Krajicek misschien te vermurwen om nog een keer voor Davis-Cupsucces te gaan. Ook Paul Haarhuis liet door schemeren beschikbaar te zijn. Hij bleek in het dubbel nog steeds van grote waarde. Haarhuis: „Zeker als Krajicek er straks weer bij is, zouden we iets moois in de Davis Cup kun nen neerzetten. Als we van Fin land hadden verloren, was ik waarschijnlijk gestopt. Maar nu ga ik er eens rustig over naden ken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13