Tholen bestrijdt taalachterstand SPRINT PZC Walvisgeluiden uit een Opel Nieuw gebouw en nieuwe naam voor V alckenisse wegkerk www.pzc.nl/kleintjes GRATISijJHpjblUIfJö3 10 Instanties moeten samenwerken om kinderen op basisschool voor te bereiden Rijbewijs in beslag genomen Stoel op tafel Kerkenpad in Bergen op Zoom Hoofdpijn na aanrijding FAMILIEBERICHTEN maandag 23 september 2002 door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen formuleert scherpe doelstellingen als het gaat om de voor- en vroeg- schoolse educatie (WE). De komende vier jaar moet de taal achterstand bij probleemleer lingen met een kwart worden te ruggedrongen. Dat blijkt uit het gemeentelijk Onderwijs-achterstandenbe- leidsplan voor de periode 2002- 2006. Veel kinderen uit de gemeente Tholen hebben op het moment dat ze de basisschool binnenko men een forse achterstand ten aanzien van taal en sociaal- emotionele vorming. Bij alloch tone kinderen ligt de achter stand gemiddeld op twee jaar en bij de autochtone probleemkin deren op één jaar. Deze achterstand moet volgens het college de komenden vier jaar met een kwart worden ver kleind. Om dat te bereiken zullen meer kinderen van twee tot en met vijf jaar mee moeten doen aan gestructureerde programma's voor voor- en vroegschoolse educatie. De gemeente vindt het MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend rond half vijf het rijbewijs van een 38-ja- rige Oost-Souburger ingevor derd. De man was op de Poelendae- lesingel in Middelburg met zijn auto frontaal tegen een ver- keerspaal gereden. Agenten troffen hem liggend op het weg dek aan. De man werd met een hoofd wond overgebracht naar het ziekenhuis. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken, waarna zijn rij bewijs werd ingevorderd en proces-verbaal werd opge maakt. vooral belangrijk dat kinderen zonder taalachterstand aan de basisschool beginnen. Om dat doel te bereiken zullen basisscholen, peuterspeelzalen, kinderopvang en consultatie bureaus moeten samenwerken bij de tijdige signalering van de problemen. Peuterspeelzalen en de onderbouw van het basison derwijs zullen veelvuldig ge bruik maken van WE-materia- len. Training Om het niet bij woorden te laten, stelt de gemeente enkele doelen die in 2006 bereikt dienen te zijn. In dat jaar moet ten minste 50 procent van alle doelgroep leerlingen deelnemen aan de WE-programma's. Ook moeten alle medewerkers van peuter speelzalen en basisscholen heb ben deelgenomen aan scholing en training. Peuterspeelzalen en basisscholen moeten op struc turele basis gegevens van kinde ren uitwisselen. Het beleidsplan beschrijft meer projecten dan alleen voor- en vroegschoolse educatie. Zo is er het Stap-Verderprojeet dat be staat uit thuisprogramma's die door ouders en kind worden uit gevoerd. Bij de twee- tot vierja rigen ligt de nadruk op het op voedingsgedrag van de moeder, terwijl het bij de vier- tot zesja rigen gaat over leervoorwaar den. werkhouding en sociaal gedrag van kinderen en de be trokkenheid van ouders bij de school. Schoolverlaters Verder wil de gemeente het aan tal voortijdige schoolverlaters terugdringen en het biblio theekbezoek onder scholieren met 20 procent verhogen. Ook taalachterstand bij de wat ou dere scholieren heeft de aan dacht. Het Onderwijs-achterstanden- beleidsplan 2002-2006 wordt door de gemeenteraad bespro ken in de vergadering van maandag 30 september. Deze begint om 19.30 uur in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. De boom cars trokken alleen vanwege hun niet-alledaagse verschijning al de nodige aandacht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Zo'n dertig boom cars verzamelden zich zaterdag in Goes vooreen bijzonder op treden. Het was echter niet zozeer de mu ziek als wel de enorme geluidsinstallaties die de aandacht van het publiek trokken. Het optreden van de boom cars was één van de onderdelen van het negende Muziekfes tival Goes. Boom cars zijn auto's met zeer zware geluidsinstallaties en dat wilden de eigenaren, voornamelijk afkomstig van de Opel Club Zeeland, laten horen ook. Tijdens een stop tussen de twee kerken kwam steeds meer publiek op het gedreun af. De eigena ren, carboomers genoemd, demonstreerden vol trots hun 'rijdende discotheek'. Toch waren ze gekomen voor iets heel anders: Het simultaan verspreiden van walvisgeluiden, om vervolgens over te gaan in trompette rende motoren en te eindigen in een big boom. Ook de andere onderdelen van het muziekfestival trokken veel volk. In de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk traden diverse koren en ensembles op, Phons Bakx gaf een demonstratie op zijn mondharp en door de binnenstad was een parcours van geluidskunstwerken opgezet. Zo hingen aan de buitenkant van de Grote Kerk luidsprekers waaruit het gekuch van kerkbezoekers kwam, die daarmee de stilte in de kerk geregeld doorbreken. Buiten, te midden van de straatgeluiden, zou het ge kuch een veel minder storend effect hebben. Buiten de kerk stonden kerkbanken als picknicktafels opgesteld, zodat bezoekers eens lekker konden gaan zitten om dat zelf te ervaren. Het was aan de meeste mensen echter niet besteed. Het bleef bij verbazing en hilariteit, want waar dat gehoest nou vandaan kwam, was voor velen een raadsel. door Rob Paardekam RILLAND - Vol trots presen teerde de Samen op Weg-ge- meente in Rilland zaterdag haar vernieuwde en uitgebreide kerkgebouw. Dat kreeg meteen een nieuwe naam. De Valckenis- sewegkerk gaat voortaan door het leven als De Levensbron. Na het afstoten van de Bathse- wegkerk, besloot de SOW-kerk tot een grondige opknapbeurt van haar andere kerk aan de Valckenisseweg. Achterstallig onderhoud werd aangepakt, er kwam een uitbouw aan de kerk- zaal en er werd een bijgebouw geplaatst. Daarin bevinden zich, naast een algemene ruim te, een grote zaal, een kleine zaal en een consistoriezaal. Hiermee kan aan de diverse onderdelen, zoals de knutselclub en de vrou wenclub, weer prima onderdak worden geboden. De grote zaal kan worden gebruikt voor uit vaarten, jubilea en verjaarda gen. Naam Wethouder J. Bliek van de ge meente Reimerswaal mocht onthullen dat het gebouw tot De Levensbron is omgedoopt. Die naam werd bedacht door ge meentelid M. de Bruijne, die daarvoor zaterdag in het zonne tje werd gezet. Ook de namen voor de nieuwe zalen mochten de leden van de SOW-kerk zelf bedenken. De consistoriezaal wordt 'De Oase' en de grote zaal 'Het Visnet'. Dé kleine zaal, die veelal door de jeugd wordt ge bruikt, kreeg de naam 'Kom Jok' ('kom je ook' in turbotaal). VLISSINGEN - Agenten heb ben in de nacht van vrijdag op zaterdag rond middernacht een 44-jarige man uit Vlissingen in een horecagelegenheid aan de Nieuwendijk in zijn woonplaats aangehouden wegens vernie ling. De man had in de horeca gelegenheid een stoel op een ge dekte tafel gegooid. Voorzitter H. van den Durpel van de kerkenraad roemde za terdag de hartverwarmende steun die zijn gemeente de afge lopen maanden heeft gehad van de rooms-katholieke parochie in Rilland. De SOW-gemeente heeft gedurende de werkzaam heden aan haar eigen onderko men gebruik mogen maken van het kerkgebouw aan de Honte- straat. De aanwezige vertegen woordiger van de katholieke parochie sprak woorden van ge lijke strekking. „De samenwer king was perfect. Het is treurig dat jullie weg zijn." BERGEN OP ZOOM - De oud- katholieke gemeenschap in Zeeland houdt zaterdag 28 sep tember, samen met de evange- lisch-lutherse gemeente van Zierikzee, een excursie in de vorm van een kerkenpad in Ber gen op Zoom. De excursie begint om 13.30 urn- in de evangelisch-lutherse kerk in Zierikzee. Daar wordt de dag om 17.OOuur ook afgesloten met een oecumenische vespervie ring volgens de oud-katholieke traditie. ZIERIKZEE - De echtgenote van een 71-jarige man uit Gel derland is gistermiddag rond half zes gewond geraakt bij een aanrijding op de N59 bij Zierik- Een 19-jarige automobilist uit de gemeente Tholen kon niet meer op tijd stoppen toen de au to voor hem, bestuurd door de 71-jarige man, afremde voor het verkeerslicht en botste achterop zijn voertuig. De echtgenote klaagde over pijn in haar hoofd en nek. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. De beide auto's raakten beschadigd. l-lel laatste beetje is nu op Veel was er te verduren Het kaarsje is nu opgebrand gedoofd de laatste vuren. Voor wie het aangaat is het niet erg, die heeft genoeg geleden. Wel voor hen die ik achterliet Vaarwel en wees allen tevreden. Bedroefd, maar dankbaar omdat we hem zo lang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat. voorzien van de H. Sakramenten der zieken van ons is heengegaan, onze lieve zorgzame vader, schoon vader. groot- en overgrootvader AUGUSTINUS BERNARDUS DE WEVER weduwnaar van Irma Amelia Tournois in de leeftijd van 88 jaar. Schoondijke: M. E. Westdorp-de Wever J. Westdorp lack en Sonja Sharon Gustaf f Nicole en Hans Marieke Femke E. M. Hamelinck-de Wever P. M. Hamelinck Ingrid t Ronny en Esther Beau Mario en Ria Familie de Wever Familie Tournois Schoondijke, 20 september 2002 Correspondentieadres: Nijverheidstraat 9, 4507 AW Schoondijke De uitvaartdienst, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op woensdag 25 september om 10.30 uur in de Parochiekerk van de H. Petrus te Schoondijke, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de R. K. begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Zaal Wijffels. Liever geen bezoek aan huis. Zie die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Ik ben de Opstanding en het Leven; die in Mij geloojt zal leven, al ware hij ook gestorven; loll. II 25 Na een kortstondige ziekte is zacht en kalm overle den onze lieve vader, groot- en overgrootvader JOOST VAN DEN BROEKE sinds 11 juli 1996 weduwnaar van Cornelia Catharina Tissink in de leeftijd van 93 jaar. Anton t Veere: Leny en Jaap Vrouwenpolder: Maat en Frans Aagtekerke: Kees en Marie Grijpskerke: Rïnus en Corrie Middelburg: Jan Zuidzande: Mien en Wim Klein- en achterkleinkinderen 4352 SL Middelburg. 21 september 2002 Veerseweg 140 Gelegenheid tot afscheidnemen op woensdag a.s. van 19.00 tot 19.50 uur in het rouwcentrum 'Mid delburg'. Buitenhovelaan I te Middelburg (Dau- wendaele). De dienst van Woord en Gebed voor familie en be langstellenden zal worden gehouden op donderdag 26 september a.s. om 11.00 uur in de aula op de al gemene begraafplaats, Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de begraafplaats aldaar. Samenkomst in de aula op de begraafplaats om 10.50 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de condoleanceruimte van de begraafplaats. Geen bezoek aan huis. Met droefheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van onze buurman JOOST VAN DEN BROEKE Met dankbaarheid denken wij terug aan de jaren van vriendschap. Sterke de Heere de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen om dit verlies te dragen. Familie Kasse Veerseweg 109, 4351 SL Veere Haar leven was vervuld van liefde en zorg. Wij hebben nu afscheid moeten nemen van onze lie ve moeder, oma en overgrootmoeder LOUWRINA MAATJE ZLIDWEG weduwe van Arie Harthoorn in de leeftijd van 91 jaar. Onze dank en waardering gaan uil naar het perso neel van zorgcentrum 'Poelwijck' voor de liefdevol le verzorging. Hoedekenskerke: Piet en Saar Harthoorn-de Bart Jacqueline en Louis Joanne, Siem André Marco en Kim 's-Gravenpolder: C'ees en Ina Harthoom-de Klerk Jessica Monique Laurette en René 's-Heer Arendskerke, 21 september 2002 Correspondentieadres: Vinningestraat 17, 4433 AW Hoedekenskerke. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal worden gehouden woensdag 25 september om 1 5.30 uur in het rouwcentrum Van der Hooft, Bos- seweide 2 te 's-Gravenpolder, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Be graafplaats te 's-Gravenpolder. Voor aanvang van de rouwdienst is er vanaf 15.00 uur gelegenheid om afscheid te nemen. Na afloop van de begrafenis is er in het rouwcen trum gelegenheid tot condoleren. 90 jaar veel leed geproefd 90 jaar op reis door de lijd 90 jaar heeft God mij geleid Donderdag 26 september hoop ik dat te gedenken. T. L. Malthijsse Slotstraat 15. Poelwijck k. 144, 4458 BK 's Heer Arendskerke. 22-09-1997 22-09-2002 PETER We'll keep you close as always It won't even seem now you've gone Cause our hearts in big and small ways Will keep the love that keeps us strong! Thérèse Remona We miss you! In plaats van kaarten Groot is de leegte die zij achterlaat. Mooi zij de herinneringen die blijven. Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor de steun en hel medeleven die wij mochten ontvangen na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve ma en (over)oma JOSINA MARIA WIJGMAN-AMADIO Uw belangstelling, in welke vorm dan ook. heeft ons ge sterkt en goed gedaan. A. A. Wijgman. kinderen en (achter)kleinkinderen Vlissingen, september 2002 Wij zeggen u hartelijk dank voor het medeleven tij dens de ziekte en na het overlijden van onze lieve en zorgzame man, vader en opa JOHANNES KASSE De wijze waarop u heeft meegeleefd, schriftelijk of per soonlijk, heeft ons erg goed gedaan. L. Kasse-Dingemanse Bram en Ina Kasse-de Rooij Anke en David Nijsse-Kasse Ko en Tessa Kasse-v.d. Munckhof Els en Hans Keijmel-Kasse John en Elien Kasse-Maljaars en kleinkinderen Veere, september 2002 HERMAN JANSEN maakt DEUREN in alle maten en modellen in diverse hardhoutsoorten. Deltastraat 22, Nieuwerkerk. - Zld Tel. 0111 -641465 Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwiit Want scheepvaart en industrie bedreigen zijn leefgebied. Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. V \ngelbescheriiiiiig www vogelbescherming.nl Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje nu bij SPRINT PHOTO GRATIS twee 15 x 21 cm kleurvergrotingen van uw mooiste negatieven. www.sprintphoto.nl VLISSINGEN, Scheldeplein 158 MIDDELBURG, Markt 29 GOES, Lange Vorstslraal 36 Op een geleidehond kun je blind vertrouwen GIRO 275400 WWW.GELEIDEHOND.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10