Bouw in Biervliet mag doorgaan Nieuw onderdak Thuishulp Binnenstad heeft speelneuzen nodig PZC LPF Sluis erkent provinciaal bestuur Ondernemers willen breuk met BAM Schorsing vergunning voor Kleine Zoute Polder opgeheven Samenwerking wordt officieel Auto in sloot Sas verliest AH door fusie supers Kortgene krijgt dorpsraad Inbrekers gesnapt via kenteken Jaarlijkse schrijfactie van Amnesty Ruilbeurs modelspoor in Sas van Gent Pompoenenfair in Schoondijke Wandeltocht zaterdag 21 september 2002 SLUIS - De intentieverklaring van de grensoverschrijdende samenwerking tussen de gemeenten Sluis-Aardenburg. Oost burg, Maldegem, Sint-Laureins, Damme en Knokke-Heist wordt op maandag 7 oktober 2002 officieel ondertekend in restaurant De Vijverhoeve in Sint Anna ter Muiden. De plech tigheid wordt bijgewoond door de gouverneurs van de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen en de commissaris van de koningin in Zeeland. ZIERIKZEE - Een 29-jarige man uit Zierikzee is gisteren op de Weg naar de Val met zijn auto in de sloot beland. Hij kwam uit de richting van zijn woonplaats en reed door nog onbeken de oorzaak in een bocht rechtdoor. De bestuurder bleef onge deerd, zijn auto raakte aan de voorkant beschadigd. SAS VAN GENT - Sas van Gent verliest zijn enige Albert- Heijnvestiging. Vrij dag besloten Schuitemade moedermaat schappij van C1000 en P. Mattheeuws, franchisehouder van AH in Sas van Gent samen verder te gaan. Mattheeuws wordt met ingang van 22 februari bedrijfsleider van de Sasse ClOOO-vestiging, die onder zijn leiding ingrijpend wordt ver bouwd en uitgebreid. De plaatselijke supermarktenfusie vloeit voort uit een onderzoek naar het bestaansrecht van de twee zaken. Dat onderzoek wees uit dat de kern Sas van Gent feitelijk te klein is om twee volwaardige supermarkten met winst draaiende te houden. Het inwonertal van Sas van Gent daalde de voorbije tien jaar met ruim zes procent. Ook het kooptoerisme van Belgen liep terug. Mattheeuws: „Het was dus kiezen tussen de dreiging van twee slecht renderende be drijven of één volwaardige prijsaantrekkelijke supermarkt die precies aansluit bij de behoeften van de Sasse consumen ten; namelijk goede kwaliteit tegen lagen prijzen." Onder lei ding van Mattheeuws wordt de huidige C 1000 supermarkt uitgebreid met ruim 300 vierkante meter. De bedoeling is om het assortiment versproducten uit te brei den, een grote ambachtelijke slagerij afdeling in de zaak on der te brengen en een postvestiging. De medewerkers van beide zaken zijn over de integratie van de twee vestigingen geïnformeerd. Personele gevolgen zal de sluiting van de AH-super niet heb ben. In de vernieuwde C1000 vestiging is voor alle personeels leden passend werk voor handen. KORTGENE - Acht inwoners van Kortgene zijn bezig een dorpsraad op te richten. De stuurgroep die afgelopen voor jaar voor het eerst bijeen kwam, hoopt vanaf begin 2003 als een volwaardige dorpsraad te kunnen fungeren. Burgemees ter en wethouders van de gemeente Noord-Beveland zijn blij met het initiatief. Zij hopen op termijn in elke dorpskern een aanspreekpunt te hebben. RILLAND - De politie heeft donderdagavond twee inbrekers aangehouden op de A58 ter hoogte van Rilland. Het duo, man nen van 26 en 37 jaar oud uit Ossendrecht, hadden eerder die avond een DVD-speler gestolen uit een electronicawinkel in Middelburg. Oplettende getuigen hadden het, kenteken geno teerd. door Ronald Verstraten 8 BIERVLIET - Er mag weer ver- g der gebouwd worden in de Klei ne Zoute Polder in Biervliet. De bestuursrechter in Middelburg e| heeft de schorsing van de bouw- s vergunning opgeheven. Bouw- n bedrijf Imotec uit Terneuzen gaat volgende week opnieuw aan de slag met de bouw van 22 woningen, nadat die vijf maan den heeft stilgelegen. Wethouder K. van der Hoofd bracht het nieuws gistermiddag e tijdens een bijeenkomst in De TERNEUZEN - De werkgroep r Amnesty Zeeuws-Vlaanderen houdt zaterdag 28 september de 1 jaarlijkse schrijfmiddag. De r Amnestystand staat in Porgy Bess in de Noordstraat in Ter- neuzen. t 1 Ditmaal gaat het om een actie tegen het ronselen en inzetten I van kindsoldaten. Protesteren kan eenvoudig door een handte- i kening te zetten op een petitie- lijst gericht aan de president I van Peru. I Ruim een jaar zet Amnesty In- ternational zich in om kindsol daten ontwapend te krijgen en j op te laten vangen, zodat ze een normaal leven kunnen opbou wen. In Nederland zijn inmid- 1 dels 120.000 handtekeningen I opgehaald. I In 26 landen vechten kinderen die jonger zijn dan vijftien jaar. Momenteel zijn er over de hele wereld zón 300.000 kindsolda ten (Afghanistan, Myanmar (Birma), Paraguay, Colombia, Peru en Sierra Leone). 'I Ook is het mogelijk tussen 14.00 en 16.00 uur een groet of een an- II sichtkaart te schrijven aan een gewetensgevangene, dat is ie mand die vast zit omdat hij of zij 1 opkwam voor mensenrechten of het niet eens is met een heersend regime. Gentsche Poort in Biervliet. Hij nam er de resultaten in ont vangst van een woononderzoek dat enige tijd geleden onder de inwoners van het dorp is gehou den. Daaruit kwam onder meer naar voren dat het merendeel van de inwoners van Biervliet wil dat er meer nieuwe wonin gen in hun dorp worden ge bouwd. De bouw in de Kleine Zoute Pol der werd begin mei stopgezet, na protesten van natuurbe schermingsvereniging 'tDuum- pje en omwonenden. Die voer den onder andere aan dat het laaggelegen landschap ernstige schade zou lijden door de wo ningbouw. De bezwaarmakers, vonden het niet te pruimen dat een hoogstamfruitboogaard reeds ten prooi was gevallen van de bouwplannen. Bovendien zou de dorpsuitbreiding 'te ou derwets' zijn. De bestuursrech ter schorste daarop de vergun ning. Hij vond dat de gemeente Terneuzen het bouwplan niet voldoende had onderbouwd. Op dat moment was er al begonnen met de riolering en aanleg van wegen. In beroep heeft de ge meente nu de bestuursrechter ervan kunnen overtuigen dat het bouwplan en de gevolgde procedure wel degelijk goed waren geweest. Kwaad bloed Het stilleggen van de bouw in het plan Kleine Zoute Polder bleek bij velen kwaad bloed te hebben gezet. Volgens Jack van Harn van de werkgroep Bier vliet een Maatje groter was er 'in niet mis te verstane woorden' op gereageerd vanuit de bevolking. Hij tekende daarbij echter aan dat het ieders democratisch recht is om bezwaar te maken. Van Harn zei het daarom te be treuren dat mensen die be zwaar hadden gemaakt soms 'onterecht waren bescha- digd'. Tijdens de bijeenkomst kwam ook het hoge aantal (tien pro cent) tweede woningen in Biei"- vliet ter sprake. Van der Hoofd zei dat de gemeente binnenkort met een bestuursmaatregel komt om het aantal vakantie woningen in kleine kernen te rug te dringen. Een onderdeel daarvan is de mogelijkheid van financiële steun aan een wo ningcorporatie. Die kan dan ge makkelijker het verschil over bruggen tussen de 'normale' prijs van een woning en de hoge re die al gauw voor vakantiewo ningen wordt gevraagd. Een verbod op tweede woningen in Biervliet, zoals een deel van het dorp dat wil, zit er volgens Van der Hoofd niet. „Zoiets is ont zettend moeilijk te handhaven", zei hij. De opening van de spelcontainer werd verlevendigd met activiteiten als graffiti-spuiten. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - De nieuwe ge meenteraad van Terneuzen moet volgend jaar extra geld uittrekken voor het bemensen van de speelneuzen, de spelcon- tainers waar kinderen speel goed kunnen lenen na het beto nen van hulpvaardigheid of goed gedrag. Wethouder E. Kerkckhaert deed die oproep gistermiddag bij de opening van de Speelneus Binnenstad. De spelcontainer bij basisschool De Piramide is, net als die in de wijk Triniteit, vooral van de grond gekomen met bijdragen van Rijk en pro vincie. Het kabinet heeft al aan gekondigd dat het minder geld steekt in subsidie van arbeids plaatsen (zoals de voormalige Melkertbanen). „De ruimte voor gemeentelijke bijdragen wordt echter vergroot. Het ge meentebestuur heeft zelf de kans om projecten als de Speel neus in stand te houden. Ik hoop dat ook de derde spelcontainer in de wijk Oudelandse Hoeve volgend jaar in gebruik kan worden genomen", betoogde Kerckhaert. Bedenker van de speelneuzen T. Huiskens van het Rotterdams adviesbureau 'Thuis op straat' was verheugd over de enthousiaste houding van Terneuzense gemeentebe stuurders. De speelneuzen, die in Rotterdam Duimdrop heten, zorgen zijns inziens voor 'speel- kwaliteit en plezier op straat'. Ook Kerkckhaert onderstreepte dat het leefklimaat in wijken waar een Speelneus staat, ver betert. Met het oplaten van bal lonnen en een concert op trom mels namen de kinderen van de binnenstad hun eigen Speel neus in gebruik. f door Jean-Lou de Gucht j HULST - De ondernemers uit Hulst, verenigd in Hulst Reynaertstad en Ondernemers federatie M.K.B., roepen de ge meente op te breken met pro jectontwikkelaar BAM NBM Vastgoed. I Beide ondernemersverenigin gen zijn er voorstander van om j zo snel mogelijk de fasen een tot J en met vier van het plan uit te voeren, dat wil zeggen ontwik keling van de Dubbele Poort, de kop van de Bierkaaistraat, Kel- I dermanspoort en omgeving I postkantoor. Maar dan zonder BAM NBM Vastgoed. Deze pro jectontwikkelaar heeft bij hen afgedaan. „Die hebben hun kaarten verspeeld", zegt woord - j voerder T. Mattheeuws. „We I hebben zelf aannemers en capa bele ontwikkelaars in Hulst en I ook ondernemers die willen in- I vesteren." De ondernemers zijn zeer te- I leurgesteld in hetgeen ze deze week te horen hebben gekregen over het plan. „Na meer dan vijf REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Eugène Verstraeten SLUIS - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) Sluis erkent wel degelijk het nieuw gekozen provinciale bestuur van de partij, dit in te genstelling tot de LPF Hulst en Terneuzen. „We hebben zelfs een kandidaat vanuit Sluis naar voor gescho ven", zegt P. Kielman van LPF Sluis. „Tot nu toe zijn we wat langs de zijlijn gaan staan, om dat we R. Muste van de LPF Hulst het woord lieten voeren voorZeeuws-Vlaanderen, maar nu willen toch wel wat rechtzet ten. Wat Muste en C. Freeke van LPF Terneuzen tegen het pro vinciaal bestuur hebben weet ik niet, maar wij conformeren ons aan dat bestuur." Het landelijk bestuur van de LPF, dat bij de Raad van State beroep had aangetekend tegen de registratie van de LPF in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten, heeft dat beroep wat Sluis be treft inmiddels ingetrokken. „Ik wist ook niet dat Sluis er heel anders over dacht", zegt lande lijk LPF-topman E. Maas. „Ik ben er steeds vanuit gegaan dat Muste en Freeke ook namens Sluis spraken." Nu bekend is wie er in het pro vinciaal bestuur is gekozen, zijn er volgens C. Freeke goede mo gelijkheden om de onenigheid bij te leggen. „Ik heb van Muste begrepen dat die er ook zo over denkt", zegt Maas. „Ze waren bang dat er in dat bestuur men sen zouden komen waarmee ze al eerder in de clinch hebben ge- SAS VAN GENT - De Model spoorvereniging houdt vandaag een open dagen ruilbeurs in cul tureel centrum De Speye. Een ruim aanbod aan treinen met toebehoren en benodigdhe den voor de modelspoorhobby zijn te zien van 10.00 tot 15.00 uur. Ook zullen diverse treinen rijden op een tiental meters mo delspoor in schaal N en een N-baan in aanbouw. Eventuele vragen worden beantwoord op de verenigingsstand waar te vens onderdelen te koop zijn. De toegang is gratis en de organisa tie is in handen van N Train en sceneryclub Zeeuws Vlaande ren. legen. Maar er is uiteindelijk een bestuur uit de bus gerold waarin niemand van de strij dende partijen zit." Volgens de LPF-topman zijn de oprichters van de afdelingen Hulst en Terneuzen destijds slecht begeleid en hebben ze verkeerde adviezen gekregen. „Dat kwam omdat we landelijk gezien de organisatie ook nog niet helemaal op orde hadden. Ik neem ze ook niets kwalijk, want het zijn echte LPF'ers van het eerste uur. Zij hebben in Zeeuws-Vlaanderen de LPF van de grond getild, alleen is het niet helemaal goed gegaan." Apart Zo zijn de afdelingen Hulst en Terneuzen ingeschreven als aparte verenigingen. „Dat kan niet", stelt Maas. „Er is één lan delijke partij en lokaal zijn er dan verschillende werkgroe pen. Die kiezen hun eigen be stuur. Dat koppelt terug naar het provincieel bestuur en dat koppelt weer terug naar het lan- delijk bestuur. Eigenlijk moet er in Hulst en Terneuzen niet veel veranderen. Alleen de vereni ging moet worden opgeheven en de besturen moeten vervolgens wel democratisch gekozen wor den door de leden." Maas wil op korte termijn overleg met de beide afdelingen. SCHOONDIJKE - In Schoon dijke wordt dit weekeinde voor de vierde keer de Herfst- en Pompoenenfair gehouden. Ook dit keer vindt het evene ment plaats in de tuin van Kees Jacobse. Deelnemers zijn vooral hobbyisten die hun werk en lief hebberij onder de aandacht wil len brengen. Tevens zijn er verschillende stands van chari tatieve instellingen. Dan zijn er ook nog mensen die hun cursus sen en workshops aanprijzen en sommigen geven ook demon straties. De bloemschikcommissie van Groei en Bloei heeft gezorgd voor extra versieringen in de tuin met onder andere giganti sche bloemstukken en beelden. De organisatie van de Fair is in handen van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen en Noord - België van Groei en Bloei. Van daag en morgen is de Fair ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. luisteren." BAM NBM Vastgoed heeft naar de mening van de ondernemers meer dan voldoende tijd gehad om te komen tot een financier bare planontwikkeling met een breed draagvlak. „Daar is hele maal niets van terecht geko men", zegt Mattheeuws. „In plaats van antwoorden zitten we nu nog met veel meer wagen over de prestaties van BAM NBM Vastgoed." Volgens een woordvoerder van de projectontwikkelaar ligt de bal nu bij de gemeente Hulst. „Voor ons is het nu afwachten." De gemeenteraad beslist vol gende week donderdag over de toekomst van het BAM-plan. KOEWACHT - De jubilerende harmonie Eendracht Maakt Macht uit Koewacht houdt morgen een wandeltocht voor leden en andere belangstellenden. Zondag Deelnemers vertrekken vanaf 8.00 uur bij het oefenlo kaal De Roffel van EMM (bij de voetbalvelden). De routes zijn 6, 12, 18 en 24 kilometer lang. De tochten kunnen ook gereden worden door rolstoelen. Rond 17.00 uur moet iedereen weer binnen zijn. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester R. Barbé heeft gisteren het nieu we onderkomen van Meldpunt Vrijwillige Thuishulp en Net werk Vrijwillige Thuiszorg offi cieel geopend. Hij deed dat door een speciaal voor de vrijwillige thuiszorg ge maakt kunstwerk te onthullen van de Westdorpse kunstenaar Gaia-Dada. Het arduinen beeld, dat een luisterend oor voor stelt, heeft een plekje ge kregen bij de voorgevel. Het nieuwe, gezamenlijke on derkomen in Achter de Kerk 7-9 is overigens al voor de zomer in gebruik genomen. Vanuit het Terneuzense centrum proberen de twee stichtingen vrijwilli gers te ondersteunen in hun werk, hulpvragers de gewenste hulp te bieden en mantelzorgers zoveel mogelijk te ontlasten. Hulpvragen De behoefte aan mensen die zich belangeloos in willen zetten voor een ander is groot, blijkt volgens de stichtingen uit het grote aantal hulpvragen dat ze jaarlijks te verwerken krijgen. Bij het Netwerk Vrijwillige Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen zijn twaalf organisaties aange sloten die samen zo'n vijfhon derd vrijwilligers vertegen woordigen. Het Netwerk ondersteunt deze organisaties onder andere door middel van scholing, werving van vrijwilli gers, public relations en het werven van geld via sponsoring en subsidie. Spil De spil van het Netwerk wordt gevormd door het Meldpunt Vrijwillige Thuishulp. Vijf och tenden per week zijn twee vrij willige telefonisten aanwezig om hulpvragers te woord te staan. Bij het Meldpunt bekijkt kijkt men welke vrijwilligersor ganisatie de gevraagde hulp kan bieden. Al geruime tijd waren er plan nen om Meldpunt en Netwerk onder één dak te brengen, zodat de communicatie beter en effici ënter kan verlopen en de hulp vragers beter geholpen kunnen worden. Begin dit jaar kregen de stichtingen zicht op een ge schikt pand van woonstichting Clavis in Achter de Kerk. Met behulp van, uiteraard, vrijwilli gers en sponsors is het de stich tingen gelukt om in het centrum van Terneuzen een onderkomen in te richten waarin ze zich in middels prima op hun plek voe len. Vice-voorzitter Virgi van der Laan van het Netwerk ging gisteren tijdens de feestelijke opening nog even in op de tot standkoming van de nieuwe huisvesting- „Het geeft je als vrijwilliger een goed gevoel dat er nog zoveel mensen en bedrij ven zijn die het werk in de vrij willige thuiszorg willen onder steunen", betoogde ze. Ouderen Voorzitter Emmy Galama van het Meldpunt wees er op dat Zeeuws-Vlaanderen een gewil de plaats is om te wonen, voor met name ouderen uit andere delen van Nederland. „Samen komen ze vaak naar ons mooie gebied, maar als een van de partners ziek wordt blijkt vaak het gemis aan een sociaal net werk een struikelblok. Het Meldpunt Vlij willige Thuishulp met zijn veertig vrijwilligers biedt dan uitkomst." Voorzitter Paul de Boer van het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland wees op het grote belang van het vrijwilli gerswerk in de thuiszorg. Er zijn in heel Zeeland wel 2400 vrijwilligers actief, die werken voor 178 organisaties. De Boer benadrukte het belang om de krachten te blijven bunde len. Noodzaak Burgemeester Barbé stelde vast dat er vaak veel aandacht uit gaat naar de professionele zorg. „Maar het is onmogelijk om de optimale situatie te bereiken zonder mensen die zich vrijwil lig inzetten voor de zorg", stelde hij. Wie zich aangetrokken voelt tot vrijwilligerswerk in de thuis zorg. of graag hulp van een vrij williger wil hebben, kan op werkdagen tussen 9.00 en 11.30 uur bellen met het Meldpunt (0115-695822). Even binnenlo pen kan ook. jaar worstelen ligt er nu een voorstel wat we eigenlijk al lang kennen. Weliswaar met minder huizen en minder vierkante me ter winkeloppervlak, maar in oorsprong exact hetzelfde voor stel. Ook nu worden we weer ge confronteerd met fase vijf, de herinrichting van het 's-Gra- venhofplein. Maar daar is in Hulst helemaal geen draagvlak voor. Bovendien zit het hele plan vol onduidelijkheden." Fasen Geen goed woord hebben de on dernemers over voor het feit dat BAM NBM Vastgoed het una nieme besluit dat de raad vorig jaar heeft genomen niet uit voert, namelijk beginnen met de fasen een tot en met vier. Mat theeuws: „Een goed raadsbe sluit, gesteund door bewoners en ondernemers. En dan nog de arrogantie hebben om te zeggen dat ze deelplan drie zeker niet zullen uitvoeren. Dat is nota be ne het gebied waar de gemeente een miljoen euro in de Kelder- manspoort heeft geïnvesteerd. Nee, de projectontwikkelaar houdt gewoon vast aan de eigen inzichten en is niet bereid te Burgemeester R. Barbé (links) bij het zojuist onthulde beeld van kunstenaar Gaia-Dada, bij de opening van het nieuwe onderkomen in Ter neuzen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 67