Ravage kerkhof zorgt voor drukte PZC Goese burgemeester weet niet welk gevaar per spoor de stad passeert F A M I L I E B E R I 14 Begraafplaats verboden terrein voor jeugd na bekentenis negenjarige Lovende woorden bij opening maritiem Muzeeum Vlissingen C H T E N Plaats uw familieberichten in de PZC zaterdag 21 september 2002 dpor Esme Soesman ZIERIKZEE - Het is opmerke lijk druk op de algemene be graafplaats in Zierikzee. Kort na de bekendmaking van de ge pleegde vernielingen melden zich alleen al zo'n vijftigmensen aan de poort. Boeven zijn het, moppert een man die pools hoogte komt nemen. „Mijn neef die verongelukt is, ligt hier. En mijn broer, zus en ouders ook." De man stapt van zijn fiets en loopt het terrein op om even de graven die hij kent te inspecte ren. Hij is niet de enige. Beheer der J. Bolier ziet mensen al de halve dag komen en gaan. C. Wiltenburg, die ook even langs komt fietsen, haalt opge lucht adem bij het zien van het graf van zijn ouders dat er onge schonden bijligt. Zij zijn in 1972 en 1984 overleden. „Maar je denkt toch nog dagelijks aan je ouders en nog altijd wil je niet dat hun graf er gehavend uit ziet." Beheerder Bolier ontdekte de ravage woensdag. Van zo'n twintig in het middengedeelte gelegen graven zijn beeldjes en foto's weggenomen en vernield. Het is een kleurrijk deel van het kerkhof, waar verse bloemen en versierselen de jeugdigheid van de graven bevestigt. „In 1998-1999 zijn we hier be gonnen", herinnert Bolier zich. „Nu is het er inmiddels vol." Qmdat niet duidelijk is welke voorwerpen bij welk graf horen, heeft Bolier de her en der aange troffen spullen verzameld. Het is een kruiwagen vol, meldt hij. En dan heeft hij het nog niet eens over de vazen die gesneu veld zijn. Mededeling Via een aan het hek bevestigde mededeling en een gisteren ge plaatste advertentie in de PZC worden gedupeerden geïnfor meerd over het gebeurde en in gelicht over eventuele actie die zij kunnen ondernemen. Bij de beheerder kunnen zij navraag 4oen naar eventuele vermiste spulletjes. De gemeente Schouwen-Duive- Omdat niet duidelijk is welke voorwerpen bij welk graf horen, heeft Bolier de her en der aangetroffen spullen verzameld. land heeft aangifte gedaan bij de politie, maar mocht -zo wordt benadrukt- iemand bij de verzekering willen aanklop pen, dan moet die persoon ook individueel nog aangifte doen. Ach, geld is het ergste niet met dit soort dingen, weet Wilten burg. „Het is gewoon niet pret tig, gevoelsmatig. Wat koop je ervoor, denk ik ook. Nee, dit slaat helemaal nergens op." Een andere bezoeker ervaart dezelf de machteloosheid. „Je pro beert toch altijd dingen te begrijpen door de bril van ande ren. Maar degenen die dit ge daan hebben, begrijp ik echt niet." De hekken moeten 's nachts dicht, suggereert een andere aanwezige. Tot eenpaar jaar ge leden was de begraafplaats van af half vijf 's middags gesloten. Ook dat is geen oplossing, weet Bolier. Het vandalisme geschiedt - zo blijkt - gewoon op klaarlichte dag. Donderdag bekende een negenjarige jongen uit Zierik zee bij de vernielingen te zijn betrokken. Een paar van zijn foto Marijke Folkertsma vriendjes worden nog gehoord door de politie. De gemeente laat het er overigens niet bij zit ten. De gemeente gaat borden plaatsen waarop staat aangege ven dat de begraafplaats verbo den terrein is voor kinderen on der de zestien jaar. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Zeeland kent alleen maar gemiste kansen", overdreef Boude- wijn Biich gistermiddag in Vlissingen. Want Zeeuwen hadden de mogelijkheid om Brazilië, Chili, de Cariben, de halve Pacific te veroveren. „Maar wat deden de Zeeuwen? Die lieten de hele wereld liggen. Ze hebben geen benul gehad van koloni aliseren en dat is een groot compliment. Pas vandaag is er eindelijk iets voor terug gekomen", vindt Biich. Büch gaf gisteren bij de offi ciële opening van het Zeeuw se Maritiem Muzeeum een lezing over Zeeland, de Zeeuwen en hun koloniale geschiedenis. Het museum vond hij een van de mooiste die hij kent in Nederland. „En zelfs het eten was er goed. In de meeste museum restaurants is het eten bij zaak. Krijg je oude ontbijt koek, waarmee je - om in jullie taal te blijven - een gat in een schip kimt werpen." Het was niet zo dat Büch met complimentjes strooide. De Zeeuwen kwamen er niet goed vanaf. „Ik moet altijd iets droevigs doen in Zee land. En eigenlijk heb ik ook erg met jullie te doen. Toen ik laatst bij de opening van het Rijksarchief in Middelburg was, had ik het over Rogge veen, een Zeeuw en ontdek ker van het prachtige Paasei land. Roggeveen keek daar een beetje rond, ging weer weg en vond het allemaal maar niks. Die prachtige beelden van het Paaseiland liet hij gewoon staan. Hij moet vast hebben gedacht: die beelden zijn veel te zwaar, die sjouw ik niet in mijn schip. Ik ga naar huis." Baron Naar huis, snel terug naar Zeeland. Dat dacht Lamps- ins in de zeventiende eeuw ook toen hij als bewindheb ber van de Westindische Compagnie vaak ver van huis was om handel te drijven. „Hij bleef wel even hangen op Tobago. Maar laat dat nou een van de minst interessante eilanden zijn", merkt Büch op. „Lampsins werd zelfs baron van Tobago. Maar wilde weer weg na een paar jaar. Tobago mag een erg stoffig eiland zijn, maar dan is het toch iets om trots op de titel baron van Tobago te zijn." Dat vond Lampsins niet, die te snel weer vertrok. „Het had anders kunnen lopen. Dan zou de commissaris van de koningin van Zeeland nu tegelijkertijd gouverneur van Tobago zijn geweest." Trots Trots mag Zeeland zijn op het stadspaleis van Cornells Lampsins, waarin het nieu we museum met twee nabu rige panden en enkele pak huizen is ondergebracht. „Maar vreemd genoeg zie ik die trots nergens terug. Zeeu wen lijden aan zelfkwelling. In Nieuw-Zeeland waren Zeeuwen Abel Tasman voor gegaan. Maar toen Tasman kwam, nota bene een Gro ninger, was hij het die Nieuw-Zeeland zijn naam gaf. Als die stumperds het zelf niet doen, dan doe ik het, zal Tasman gedacht heb ben." De Zeeuwen, concludeert Büch, zijn anti-kolonialisten pur sang geweest. Ze hebben de hele wereld laten liggen. In het buitenland heeft Büch zelden Zeeuwse sporen aan getroffen. Gekscherend: „Ik vroeg me echt af of een leeg museum niet het beste de koloniale geschiedenis van Zeeland zou vertellen." Büch was des te meer verrast toen hij het Muzeeumbezocht. „Het is ei genlijk te mooi voor woor den." door Inqrid Huibers GOES - Jaarlijks razen er bijna 5500 wa gons met gevaarlijke stoffen dwars door Goes. Om welke stoffen het precies gaat blijft echter schimmig. Burgemeester D. van der Zaag, verantwoordelijk voor de rampenbestrijding in de gemeente, heeft naar eigen zeggen 'geen idee' wat er precies langskomt. „Pas als er daadwerkelijk een ongeluk gebeurt, krijgen wij te horen met welke stof we te maken hebben." De enige gegevens waar de gemeente over beschikt staan in een door Railion (voor heen: NS Cargo) aangeleverd staatje. Dat bevat cijfers uit 1998; recentere informatie is er niet. Uit het staatje blijkt dat er op het traject Sloe-Bergen op Zoom jaarlijks bijna 5500 wagons met gevaarlijke stoffen rijden. Zo'n vijfduizend zijn gevuld met brandbaar gas, zoals LPG. Voor het overige gaat het om brandbare vaste stoffen, of voor zelfverhit- ting vatbare vaste stoffen. Ook komen er brandbare vaste stoffen over het spoor die bij ontbranding besmettingsgevaar opleve ren. Van een beperkt aantal wagons kan slechts worden gesteld dat ze een bijtende stof bevatten. Welke stof er werkelijk in de wagons zit, wordt pas vastgesteld op het moment dat er zich daadwerkelijk een ongeluk voordoet. ;,Dat is een groot probleem", zegt Van der Zaag. „Op dat moment ben je als rampenbe- strij der eigenlij k al te laat. Je moet van tevo ren weten welke stoffen er over het spoor komen, anders kun je je niet voorbereiden. Maar die informatie wordt, met het oog op de concurrentieverhoudingen tussen de producerende bedrijven, niet verstrekt." De burgemeester trok afgelopen najaar al vergeefs aan de bel bij Railned, het bedrijf dat de spoorcapaciteit verdeelt. „Er wordt ons meegedeeld dat alle vervoer binnen de geldende vergunningen blijft en daarmee is de kous af", zegt Van der Zaag. „Maar Rail ned is niet verantwoordelijk voor de ram penbestrijding en dat ben je als gemeente wel." ."Opvallend genoeg krijgt het onderwerp ge vaarlijke stoffen weinig aandacht in de dis cussie rondom de Westerschelde Container Terminal (WCT). En dat terwijl Goes fel •ageert tegen de plannen. De gemeente richt ;-haar pijlen echter vooral op de verkeerscha os die in de stad zal ontstaan wanneer de -^spoorbomen voor steeds meer goederentrei nen omlaag moeten. Bovendien vreest het /stadsbestuur ernstige geluids- en trillings- jjhinder. .„Dat klopt", geeft Van der Zaag toe. „Maar *(ik ben wel naar Hesse-Noord Natie (de be toogde exploitant van de WCT) gestapt met -de vraag hoeveel procent van de stoffen die *'ze overslaan, gevaarlijk zijn en dan is het •'.antwoord vijf procent. Ga je dan rekenen ;dan praat je wel over 75.000 containers. 1 '«Zelfs als daarvan maar een klein gedeelte '«over het spoor zou worden vervoerd, blijft Jhet nog steeds een enorm getal." ;De gehanteerde risiconorm stamt uit de Ri- •sicoatlas spoor, waarin voor heel Nederland Hoeveel gevaarlijke stoffen er over de spoorlijnen bij Goes passeren, is bekend, maar wat het is, komt pas aan het licht als er al iets mis is gegaan. foto Aerolin het vervoer van gevaarlijke stoffen in kaart is gebracht. Ook dat stuk, daterend van juni 2001, is gebaseerd op de Railion-cijfers uit 1998. In de risicoatlas wordt Goes, samen met 33 andere gemeenten, aangemerkt als een woonkern waarin bij toekomstige ruim telijke ontwikkelingen heel goed moet wor den bekeken of de risiconorm niet wordt overschreden, omdat zij er in 1998 al dicht tegenaan zaten. In gebieden waar de risico norm wordt overschreden mag in principe geen nieuwbouw van 'kwetsbare bestem mingen' zoals woningen en scholen plaats vinden. Zover is het in Goes nog niet, maar het is niet ondenkbaar dat bij een toene mend aantal goederentreinen met gevaar lijke stoffen de risiconorm in de toekomst wel wordt overschreden. Wal is sterven? Ik sta aan de kust van de zee. Er vaart een schip uit in de ochtendwind; het gaat de oceaan op. Het is een mooi schip en ik staar het bewonderend na tot het aan de einder verdwijnt. Iemand naast me zegt: Nu is het weg! Weg! Waarheen? Ik zie het alleen niet meer, dat is alles Dat het heel klein werd en uit het gezicht verdween, dat ligt aan mij, niet uan het schip; en op hetzelfde moment waarop iemand hier zegt: Het is weg, staan elders anderen die het juist zien naderen en daar klinken stemmen op die het met vreugdegeroep be groeten: Kijk daar! Dat is nu sterven. Vol fijne herinneringen en dankbaar dat zij zo lang nog bij ons was delen wij u mee. dat van ons is heengegaan KAATIE LIJDIA STOUT-VAN DER MAAS Katy 28 december 1951 19 september 2002 Jan Stout Martijn en Marieke Sjoerd en Sjoukje Bernhardstraat 55. 4328 BR Haamstede Dinsdag 24 september willen we afscheid nemen van Katy in een dienst in de Ger. kerk, Plalboslaan 1 tc Haamstede, aanvang 13.15 uur, waarna we haar begraven op begraafplaats "Vredehof" te Haamsle de, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de kerkzaal van bovengenoemde kerk. KATY onze lieve schat, je hoeft nu niet meer te vechten. We zullen je enorm missen. (e moeder, J. A. van der Maas-Tramper Jan en Marian Marjolijn, Caroline en Marlijn Burgh-Haamstede. 19 september 2002 Ik stel mijn vertrouwen op de Heer mijn God Na een moedige strijd legen een ongeneeslijke ziek te moesten wij afscheid nemen van onze lieve nicht KATY STOUT-VAN DER MAAS 28-12-1951 19-9-2002 Zierikzee: C. N. Quartel-Tramper Oosteland: C. Tramper G. L. Tramper-Been neven en nichten Na een geduldig gedragen lijden is van ons heenge gaan onze lieve nicht en achternicht KATY STOUT-VAN DER MAAS C. L. Quist-v. d. Maas M. Quist Margriet en André Jacqueline en Werner en kinderen Het leven is wat je gebeurt, Terwijl je andere plannen maakt. Lieve KA de vriendschap blijft. Frits en Marijke Vincent en Irene Marjolijn en Edwin Terwijl ik dacht dat ik leerde leven, was ik aan het leren om te ster\>en. Leonardo da Vinei Lieve KATY wat zal het stil zijn zonder jou. Marcel. Irene, Koen en Wouter Geschokt, verslagen maar vooral intens verdrietig zijn wij door het overlijden van onze vriendin KATY Zij zal altijd een speciaal plekje in ons hart behouden. Wij wensen Jan en de kinderen de kracht om dit verlies te kunnen dragen. Burgh-Haamstede: Jan en Marijke Frits en Marijke Leo en Marianne Albert en Slefanie De mensen van voorbij zij blijven met ons leven De mensen van voorbij ze zijn met ons verweven in liefde, in verhalen, die wij zo graaf herhalen, in bloemengeur, in een lied dat opklinkt uit verdriet. Lieve KATY wat zullen we je missen. Corrie en Stoffel bij de Vaate Leon, Hanneke Jan en Iris Na een bijzondere en waardevolle tijd op ons plein hebben we toch nog onverwachts afscheid moeten nemen van onze lieve buurvrouw KATY STOUT We zullen liaur missen. Marga en Gerard Boekholt Tamara Mascha Erna en Erwin van Wijk Mirjam Ruben Burgh-Haamstede. 19 september 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 62