Geld voor opknappen Zuidhoek Dineren op school met mes en vork PZC Speeldoosjes in museum De Blikvanger Adviesraad neemt de tijd voor commentaar op sociale beleidsnota 13 Meer 'smoel' voor bedrijventerrein vergt 1,8 miljoen Open dag Zierikzeesche r Houthandel Herfstmarkt in Schore Klaverjasclub gaat van start Schenkingen Boerenboeldag Auto in sloot Dure zoektocht naar bommen Kortgene krijgt dorpsraad Inbrekers aangehouden Samenzang in Grote Kerk Taizé zangdienst Haamstede zaterdag 21 september 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De geplande op knapbeurt van het bedrijven terrein De Zuidhoek in Zierik zee kan beginnen. De provincie draagt ruim een half miljoen eu ro bij in de kosten van de maat regelen die de gemeente Schou- wen-Duiveland op de helling heeft staan. In totaal vergt het plan een investering van 1,8 miljoen euro, grotendeels te be talen door de gemeente. Een enquête die de Kamer van Koophandel in 1999 liet uitvoe ren onder de bedrijven op de Zuidhoek wees uit dat de onder- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nemers het gebied 'meer smoel' zouden willen geven. Als één van de voornaamste minpunten werd de verkeersinfrastructuur naar en op het terrein aange wezen. Ook is er geen goede verlichting en zou verdere aan kleding met openbaar groen de industriële zone van Zierikzee een stuk aangenamere aanblik geven. Hierover waren onder nemers en gemeente het snel met elkaar eens. De gemeente presenteerde in het najaar van 2000 een uitge breid investeringsplan. Duide lijk was toen al, aldus wethou der G. van de Velde-de Wilde, dat het hele project zou staan of vallen met een forse subsidie. Gisteren werd bekend gemaakt dat de provincie 544.000 euro heeft toegezegd in het kader van de zogeheten TIPP-regeling. ,,Dat betekent dat de bestekken nu kunnen worden opgemaakt en de verschillende deelop drachten de deur uitkunnen", aldus een opgeluchte Van de Velde. Binnen een tijdsbestek van twee jaar moet de vernieu wing van de Zuidhoek zijn uit gevoerd. Een verbeterde aansluiting van de Juliana weg met het Groen - weegje wordt daar ook in mee genomen. Het fietspad wordt op dat punt steeds stukgereden door vrachtwagens. Gezocht wordt naar een andere con structie. Het project omvat eveneens het afmaken van de Industrieweg. „Die beide klus sen zijn in feite regulier werk, maar dat mocht ook binnen de ze regeling. Dat komt dus goed uit." Centraal staat een onderzoek naar een betere ontsluiting van het gebied. Daarbij wordt te vens uitgegaan van de ontwik keling van het 'handelspark' dat in de punt tussen de Platteweg, Julianastraat en Weg naar de Val moet komen. Van de Velde verwacht eind 2004 te kunnen beginnen met de uitgifte van gronden op het in totaal vijftien hectare grote terrein. Volgens de wethouder is de belangstelling voor een plek in die strook groot „Ik blijf er bij dat het daar een unieke locatie is, vol op zicht voor iedereen die van de Zee- landbrug afkomt. Vergelijk het met het bedrijventerrein langs de snelweg bij Goes. Onder de belangstellenden bevinden zich zowel bestaande ondernemin gen die naar buiten de stad wil len verkassen als nieuwkomers. In beide gevallen zou de ontwik keling van het terrein werkgele genheid met zich meebrengen, verwacht Van de Velde. Schou- wen-Duiveland presenteert de nieuwste ontwikkelingen tij dens de bedrijvenvakbeurs Contacta in de Zeelandhallen. Ook wordt daar door de ge meente nadrukkelijk onder de aandacht gebracht dat in Zie rikzee de komende jaren twee nieuwe woonwijken uit de grond worden gestampt. t ZIERIKZEE - De Zierikzeesche r Houthandel aan de Industrie- weg in Zierikzee houdt vandaag open dag. Van 10.00 uur tot j 14.00 uur zijn belangstellenden t welkom om vrij rond te kijken in j het bedrijfspand, dat een jaar geleden in gebruik is genomen. Vorig jaar zomer is de houthan- - del van de historische maar on praktische locatie aan de Vis- I sersdijk verhuisd naar het vijf keer grotere en moderne be drijfspand. In dit gebouw heeft de Zierikzeesche Houthandel een veel breder assortiment I hout en plaatmaterialen op voorraad dan aan de Vissersdijk I mogelijk was. Het hout kan er ook gegrond, verduurzaamd of afgelakt worden. Verder levert I de houthandel verschillende bouwstoffen en afbouwproduc- I ten. De zagerij en schaverij zor- 1gen voor het op lengte maken j van het materiaal en het bewer- I ken zoals schaven en profileren. I Om belangstellenden de kans te J geven eens uitgebreid rond te kijken en vrij uit vragen te stel len, is voor vandaag de open dag georganiseerd. De Zierikzee sche Houthandel is een onder- deel van de Hillegomse Hout- groep en bestaat al sinds 1911. SCHORE - In Schore wordt za terdag voor de 19e keer de Schoorse Herfstmarkt gehou den. Behalve een braderie, rommel markt en kindervrij markt is er een fotoexpositie met oude fo to's uit Schore en Vlake te zien, treedt de dansgroep van Ina van Dongen op en geeft Shot Kan Karate uit Middelburg een de monstratie. De dag wordt om tien uur door harmonie Scheldegalm uit Hansweert geopend. De dag wordt afgesloten met een dans avond in het Dorpshuis. Die duurt van negen tot een uur RENESSE - De Klaverjas ver eniging 'Trouw moet blijken' biedt het komend seizoen ook ruimte aan mensen die graag jo keren. Na het zomerreces gaat het nieuwe seizoen op donder dag 26 september weer van start met de wekelijkse clubavonden vanaf 20.00 uur in het dorpshuis in Renesse. Naast klaverjassers zijn ook jokeraars daar dus van harte welkom. Er zijn ook nog wel voorbeelden te vinden van jongeren die wel aardig met elkaar omgaan. door Ali Pankow NIEUWERKERK - „Als Sin terklaas wordt bekogeld met zijn eigen pepernoten, wordt het een beetje te gek", vindt lo catiemanager Gerard Oele van openbare basisschool Duive- land. Hij is er duidelijk in: het wordt hoog tijd dat er meer res pect komt tussen leerlingen, leerkrachten en ouders. Volgens Oele kan het echt niet door de beugel dat een onder wijzer wordt afgeblaft door een ouder of - zoals eerder dit seizoen in Oosterland gebeur de - een stevige klap krijgt van een vader die het ergens niet mee eens is. De school heeft een taak in de opvoeding van kin deren, maar dat sluit de ver antwoordelijkheid van de ou ders niet uit. Oele heeft minister Heins- broek niet nodig om normen en waarden te prediken. Lang voordat deze begrippen door cle LPF en het CDA tot politie ke hype werden gemaakt, was bij openbare basisschool Dui- veland het besluit genomen de weg te gaan wijzen naar her stel van wederzijds respect. Cruciaal voor het welslagen is, volgens hem, het besef dat op voeden een. gedeelde taak is van ouders en school. „Wij hebben die kinderen maar vijf uur per dag. De overige negen tien uur zijn ze thuis of ergens anders." Maar veel ouders vin den opvoeden nogal moeilijk tegenwoordig. Oele's collega Johan van Koeveringe van openbare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee kan dat bevestigen. „We krijgen als school steeds vaker vragen van ouders hoe zij zaken in de op voeding moeten aanpakken. Dan gaat het niet om zware so ciale problemen, maar om kin deren op tijd naar bed te krij gen, het gedrag tijdens de maaltijd, een ochtendhumeur of driftaanvallen." Ook con stateert Van Koeveringe dat de opvoeding tegenwoordig wel erg gemakkelijk op het bordje van de school wordt gelegd. „Mijn zoontje is nogal druk, hij heeft wel een straffe hand no dig, hoor. En dan vraag ik me af of hij die straffe hand ook na schooltijd krijgt, anders heb ben de regels die wij stellen weinig zin als de ouders niet in dezelfde lijn handelen." Cursussen Openbare basisschool Binnen de Veste overweegt oudercur sussen aan te gaan bieden ter verbetering van de situatie. Vaders en moeders krijgen daar in circa vijf lessen advie zen over de opvoeding van hun kroost. „Het plan is nog maar in een pril stadium. Maar ik merk bij navraag over de mo gelijkheden wel dat veel colle ga's kampen met dit pro bleem", zegt Van Koeveringe. Ook binnen het bijzonder on derwijs behoeven normen en waarden specifieke aandacht. Directeur Sam Karstens van christelijke basisschool 'Onder de Wieken' in Haamstede zit sinds 1969 in het onderwijs. Hij weet uit ervaring dat er tegen woordig veel meer voor komt kijken om een klas rustig te houden dan dertig jaar gele den. Natuurlijk heeft dat te maken met verandering van maatschappelijke verhoudin gen. Armen over elkaar en in de hoek staan, is niet meer ge bruikelijk. Maar rustig blijven in het ene groepje als de leer kracht even met het andere groepje bezig is, heeft te maken met respect. In de schoolgids van 'Onder de Wieken' staan duidelijke regels over 'pesten' en 'van eikaars spullen afblij ven'. „Verder verwerken wij in de lessen voor alle leerlingen aspecten uit het pakket Socia- le-Emotionele Vorming. Voor een ouderavond kwam er eer der al iemand van Jeugdzorg Zeeland om over opvoeding te praten en binnenkort houden we een bijeenkomst waarin de relatie wordt uitgelegd tussen voeding en ontwikkeling van kinderen", vertelt Karstens. Hij vindt normen en waarden niet alleen een kwestie van re gels vaststellen, maar vooral van het uitdragen van respect vol met elkaar omgaan in de praktijk. Gerard Oele haalde deze week Ellen Dreijer van het Pedagogisch Hulp- en Ad viesbureau uit Goes naar Nieuwerkerk voor een lezing over opvoedproblemen. Circa vijftig ouders kwamen er hun huis voor uit. Dreijer kent van uit haar ruime praktijkerva ring heel goed de verzuchting 'we hebben alles geprobeerd, maar we kunnen er niks aan veranderen'. Ze kaatst de bal vaardig terug. „Dan gebruikt u blij kbaar niet de goede metho de. Een vlieg die naar buiten wil en wel vijftig keer tegen het raam botst, bereikt zijn doel ook niet." Doof Dreijer vergelijkt de ouder die volhardt in 'ophouweü' of 'niet doenmet dat beest. Vol gens haar wordt het kind 'va der- of moederdoof'. Er zullen doeltreffender manieren ge bruikt moeten worden. Die manieren zijn er wel degelijk. Ze daagt de ouders uit vanuit een helikopterperspectief naar zichzelf te kijken. Ze hamert erop dat stemmingen en regels essentieel zijn bij het opvoe den. Stemmingen worden niet door de omstandigheden bepaald, daar kunt u zelf in- foto Marijke Folkertsma vloed op uitoefenen." Ze houdt haar gehoor voor dat het stel len van regels alleen zin heeft als de ouders ze handhaven. „En wees daar congruent in, want als u het ene zegt, maar uw houding het andere uit straalt, bereikt u niks", zegt Dreijer. Oele opent de avond met het voorlezen van een artikeltje over een zekere Jantje die zo vloekt. ..Zijn vader en moeder hebben zich erbij neergelegd en als ze er op school last van hebben, lossen ze dat probleem daar zelf maar op." Volgens Oele werkt het zo natuurlijk niet. De school is uiteraard meer dan een leerinstituut, maar ook in de thuissituatie moet het goede voorbeeld wor den gegeven. Duiveland heeft tal van posi tieve ervaringen met ouder participatie. In overleg tussen school en ouders komen aller lei activiteiten ten behoeve van de kinderen tot stand. „Maar op sommige punten stelt de school natuurlijk wel duidelij ke regels. We bespreken dat met de ouders en lichten het toe, maar ze dienen zich er wel aan te conformeren", zegt Oe le. Voorbeelden: tijdens het kerstdiner op school op school wordt er met mes en vork gege ten en tijdens het paasontbijt wordt niet geaccepteerd dat eenzelfde leerling drie keer kort achtereen naar het toilet gaat. Verder wordt op deze openbare school tijdens dit soort feestelijke maaltijden even stilte gevraagd voor bid den en danken. „Een kwestie van respect voor de mensen die dat gewend zijn", vindt Oele. door Ali Pankow RENESSE - In het oude blik- kenmuseum De Blikvanger in Renesse gaan de kinderservies jes plaats maken voor oude speeldoosjes. Verzamelaarster Yvonne van de Cingel uit Zierik zee stelt ten behoeve van deze tentoonstelling een deel van haar collectie beschikbaar. Speelgoed dat geluid produ ceert, is sinds jaar en dag geliefd bij kinderen. Voorbeelden van vroeger en nu zijn de ramme laar, de speelgoed piano, de xy lofoon, de trommel, de bromtol en hamertje tik. Ouders toonden zich vaak min der enthousiast over speelgoed met geluid. Wat vaak wel hun goedkeuring kon wegdragen, waren muziekdoosjes. „Mis schien kwam dat doordat de volwassenen de mechaniekjes zelf konden aan- en uitzetten op een tijdstip dat het hen uit kwam", veronderstelt gast vrouw A. Heiligers in De Blik vanger. Zij weet dat vooral de muziekdoosjes die rond 1900 in groten getale in Duitsland wer den gemaakt, zeer geliefd zijn bij verzamelaars. „Die zijn bij na echter niet te betalen en daarom worden er ook speel doosjes van een veel later tijd stip gespaard." Een van die verzamelaars is Yvonne van de Cingel. Zij heeft een groot aantal speeldoosjes uit de tachtiger jaren van de vo rige eeuw. Niet echt oud, maar sommige hebben wel een nos talgische vormgeving zoals een handnaaimachine, een klok of een schatkist in de kleuren bruin en goud. Verder staat er een muziekdoos je in de vorm van een draaimo len te pronk evenals een baby kamertje met bewegende schommelwieg. Het liefst verzamelt Van de Cin gel speeldoosjes met allemaal BROUWERSHAVEN - In de gemeenschapsruimte van De Schouw in Brouwershaven werden gisteravond met gulle hand cheques uitgedeeld aan diverse goede doelen. Het betrof de schenking van een deel van de opbrengst van de traditionele Boerenboeldag die begin deze maand werd ge houdenDie j aarlij kse grote verkoopdag met veel kramenrad van avontuur en antiekveiling, bracht dit keer 14.000 euro op. De Schouw verdeelt de helft van dat bedrag over diverse goe de doelen en gebruikt de andere helft voor de twee adop tiekinderen Selvi en Sara en voor de aanschaf van schoolmid- delen. Een cheque van 3000 euro werd gisteravond overhandigd aan voorzitter B. Schot van de Stichting Thuredrith tenbehoeve de twee vakantiebungalows voor kankerpatiëntjes en hun fa milie op het CJV-kamp in Renesse. Verder was er een cheque van 2000 euro voor Jetty Schouten, die voor de Cama-zending werkt. Een andere cheque van 2000 euro was voor Martin en Mirjam Kristelijn, die begin de cember voor een ontwikkelingsproject naar India vertrekken. ZIERIKZEE - Een 29-jarige man uit Zierikzee is gisteren op de Weg naar de Val met zijn auto in de sloot beland. Hij kwam uit de richting van zijn woonplaats en reed door nog onbeken de oorzaak in een bocht rechtdoor. De bestuurder bleef onge deerd, zijn auto raakte aan de voorkant beschadigd. BORSSELE - Het onderzoek naar de mogelijke aanwezigheid van niet ontplofte bommen langs de Monsterwegbij Borssele, gaat de gemeente Borsele zeker 42.000 euro kosten. De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) is van plan het onderzoek in de week van 7 oktober uit te voeren. Begin deze maand werd de aanleg van onder meer een fiets pad langs de Monsterweg stilgelegd, omdat een inwoner van Borssele had verklaard dat er waarschijnlijk twee niet ont plofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog in de omgeving aanwezig zijnEen eerste zoektocht van de EOD leidde echter niet tot resultaat. Toch kan niet met zekerheid worden gezegd dat er géén explo sieven. Om die reden wordt nader onderzoek wenselijk ge acht, waarbij vooral dieper in de bodem wordt gespeurd. In eerste instantie wordt een terrein van vijftig bij vijftig meter bekeken. Dat gebied kan worden uitgebreid tot maximaal honderd bij honderd meter KORTGENE - Acht inwoners van Kortgene zijn bezig een dorpsraad op te richten. De stuurgroep die afgelopen voor jaar voor het eerst bijeen kwam, hoopt vanaf begin 2003 als een volwaardige dorpsraad te kunnen fungeren. Burgemees ter en wethouders van de gemeente Noord-Beveland zijn blij met het initiatief. Zij hopen op termijn in elke dorpskern een aanspreekpunt te hebben. RILLAND - De politie heeft donderdagavond twee inbrekers aangehouden op de A5 8 ter hoogte van Rilland. Het duo, man nen van 26 en 37 jaar oud uit Ossendrecht, hadden eerder die avond een DVD-speler gestolen uit een electronicawinkel in Middelburg. Oplettende getuigen hadden het kenteken geno teerd. verschillende wijsjes. Dat lukt haar niet altijd, want het beken de liedje It's a small world blijkt een tophit bij de makers van muziekdoosjes. Deze wisselexpositie in De Blik vanger begint zondag 29 sep tember. Het kleine museum is op die dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en verder elke dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur, elke woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zondag 27 oktober van 13.00 tot 17.00 uur. door Famke van Loon ZIERIKZEE -De Sociaal Eco nomische Raad (SER) Schou- wen-Duiveland heeft meer tijd nodig om een advies op papier te zetten over de gemeentelijke nota sociaal-economisch be leid. De adviesraad wil zijn werk grondig en goed doen. zo stelt voorzitter W. de Klijne. Aan het college is daarom uit stel voor advies gevraagd tot medio november. De Schouwen-Duivelandse SER is nog volop in ontwikke ling. Begin dit jaar werd het or gaan geïnstalleerd en voor de leden, die uit alle sociale en eco nomische lagen van de samenle ving komen, is het in de eerste vergaderingen vooral zaak de kersverse adviesraad vorm te geven. Niettemin heeft het col lege de SER gevraagd de nota sociaal-economisch beleid van commentaar te voorzien: de eer ste grote klus voor de advies raad. Het geven van dat advies blijkt geen sinecure. Ten eerste ligt met deze nota direct een lijvig, complex stuk op tafel. Het toe komstige beleid ten aanzien van onder meer de recreatie, de Schouwen-Duivelandse ar beidsmarkt, en economische ontwikkeling versus ecologie komen hierin aan de orde. In één enkele bijeenkomst is deze klus volgens SER-voorzitter De Klijne niet te klaren,Het is een zodanig groot stuk dat we lan ger de tijd nodig hebben om een zinnig advies te geven." Tevens heeft de voorzitter te maken met SER-leden van al lerlei pluimage. Vertegenwoor digers van natuurorganisaties, de recreatiebranche en de (me dische) zorgsector op het eiland kijken ieder vanuit hun oogpunt naar het stuk. En dat levert vol gens hem veel discussie op. De Klijne heeft inmiddels wel erva ren dat die verschillende invals hoeken uiteindelijk leiden tot gezamelijke, 'creatieve oplos singen' en dat de verschillende leden meer over het muurtje van hun eigen vakgebied kijken. Maar ook dat kost tijd, leert de ervaring. Minder schot Het resultaat is nu dat na twee bijeenkomsten een derde van de nota is becommentarieerd. Er zit aanzienlijk minder schot in^ dan de voorzitter aanvankelijk gehoopt had. Maar in samen spraak met de andere leden is wel besloten dat de SER op deze manier op de goede weg zit.Wij verkiezen kwaliteit boven snel heid. In het een brief aan het col lege vragen wij: Geef ons de tijd zodat wij met een gedegen ad vies kunnen komen. Want daar is de gemeente ook alleen maar mee gediend." De SER reali seert zich ook dat ze Schouwen- Duiveland niet te lang kan laten wachten. Met een extra bijeen komst moet 'het zaakje op tem po gehouden worden'. In no vember hoopt De Klijne namens de SER het commentaar op de nota aan het gemeentebestuur te geven. GOES - In de Grote Kerk in Goes wordt op zaterdag 28 sep tember een massale koor- en sa- menzangavond gehouden. Aan de avond werken de jeug- koren Jubilate uit Arnemuiden, Jong Begonnen uit Middelburg, Sjaloom en Hanaja uit Tholen en Asarela uit Yerseke mee. Verder laat het mannenkoor Elim uit 's Gravenpoldere, de gemengde koren VZOS. uit 's-Gravenpolder, Met Hart en Stem uit Sint-Maartensdijk, Cresendo uit Tholen en A Capel- la uit Yerseke hun stem horen. De avond begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de gereformeerde kerk aan de Plat- boslaan in Burgh-Haamstede wordt op zondag 6 oktober een Taizédienst gehouden. De zang- en gebedsdienst wordt gekenmerkt door stiltes, gebed en het zingen van liederen uit de Franse gemeenschap Taizé. De dienst wordt geleid door ds. J. van den Beukei uit Zonnemaire. Het orgel wordt bespeeld door Jikke Troost-Offringa, die te vens de zanggroep begeleidt. Aanvang van de avonddienst is zeven uur. Het thema is 'De vreugde van het geloof'. De daarop volgende Taizédiensten worden gehouden op 19 januari en 16 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61