Gevaar van spoorweg onbekend Lof bij opening Muzeeum PZC Kazerne Middelburg mag tegen de vlakte Te laat sluiten kost Thoolse cafébaas boete van 170 euro Kortgene krijgt dorpsraad Politie pakt inbrekers op A58 Bromfietser krijgt rijverbod Auto in sloot Schenkingen Boerenboeldag Samenwerking wordt officieel Burgemeester weet hoeveel gevaarlijke stoffen Goes passeren, maar niet wat Kennel houdt open dag Bassie en Adriaan Inloopdag over huizen en tuinen Kampioenschap politiehonden in Nieuwdorp Herfstmarkt in Schore KORTGENE - Acht inwoners van Kortgene zijn bezig een dorpsraad op te richten. De stuurgroep die afgelopen voor jaar voor het eerst bijeen kwam, hoopt vanaf begin 2003 als een volwaardige dorpsraad te kunnen fungeren. Burgemees ter en wethouders van de gemeente Noord-Beveland zijn blij met het initiatief. Zij hopen op termijn in elke dorpskern een aanspreekpunt te hebben. RILLAND - De politie heeft donderdagavond twee inbrekers aangehouden op de A58 ter hoogte van Rilland. Het duo, man nen van 26 en 37 jaar oud uit Ossendrecht, hadden eerder die avond een DVD-speler gestolen uit een elektronicawinkel in Middelburg. Oplettende getuigen hadden het kenteken geno teerd. GOES - Een 21-jarige bromfietser uit Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Blaauwe Steen in zijn woon plaats aangehouden, omdat hij te veel had gedronken. De ademanalyse toonde bijna twee keer de toegestane hoeveel heid alcohol aan. De man kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van drie uur. ZIERIKZEE - Een 29-jarige man uit Zierikzee is gisteren op de Weg naar de Val met zijn auto in de sloot beland. Hij kwam uit de richting van zijn woonplaats en reed door nog onbeken de oorzaak in een bocht rechtdoor. De bestuurder bleef onge deerd, zijn auto raakte aan de voorkant beschadigd. BROUWERSHAVEN - In de gemeenschapsruimte van cbs De Schouw in Brouwershaven werden gisteravond met gulle hand cheques uitgedeeld aan diverse goede doelen. Het betrof de schenking van een deel van de opbrengst van de traditione le Boerenboeldag die begin deze maand werd gehouden. Die jaarlijkse grote verkoopdag met veel kramen, rad van avon tuur en antiekveiling bracht dit keer 14.000 euro op. De Schouw verdeelt de helft van dat bedrag onder goede doelen en gebruikt de andere helft voor de twee adoptiekinderen Sel- vi en Sara en voor de aanschaf van schoolmiddelen. Een cheque van 3.000 euro werd gisteravond overhandigd aan voorzitter B. Schot van de Stichting Thuredrith tenbe- hoeve de twee vakantiebungalows voor kankerpatiëntjes en hun familie op het CJV-kamp in Renesse. Verder was er een cheque van 2.000 euro voor Jetty Schouten die voor de CA- MA-zending werkt. Een andere cheque van 2.000 euro was voor Martin en Mirjam Kristelijn die begin december voor een ontwikkelingsproject naar India vertrekken. SLUIS - De intentieverklaring van de grensoverschrijdende samenwerking tussen de gemeenten Sluis-Aardenburg, Oost burg, Maldegem, Sint-Laureins, Damme en Knokke-Heist wordt op maandag 7 oktober 2002 officieel ondertekend in restaurant De Vijverhoeve in Sint Anna ter Muiden. De plech tigheid wordt bijgewoond door de gouverneurs van de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen en de commissaris van de koningin in Zeeland. zaterdag 21 september 2002 doorlnqrid Huibers GOES - Jaarlijks razen er bijna 5500 wagons met gevaarlijke stoffen dwars door Goes. Om welke stoffen het precies gaat blijft echter schimmig. Burge meester D. van der Zaag, ver antwoordelijk voor de rampen bestrijding in de gemeente, heeft naar eigen zeggen 'geen idee' wat er precies langskomt. „Pas als er daadwerkelijk een ongeluk gebeurt, krijgen wij te horen met welke stof we te ma ken hebben." De enige gegevens waar de ge meente over beschikt staan in een door Railion (voorheen: NS Cargo) aangeleverd staatje. Dat bevat cijfers uit 1998; recentere 1 informatie is er niet. Uit het staatje blijkt dat er op het tra ject Sloe-Bergen op Zoom jaar lijks bijna 5500 wagons met ge vaarlijke stoffen rijden. Zo'n vijfduizend zijn gevuld met brandbaar gas, zoals LPG. Voor het overige gaat het om brand bare vaste stoffen, of voor zelf- verhitting vatbare vaste stoffen. Ook komen er brandbare vaste stoffen over het spoor die bij ontbranding besmettingsge vaar opleveren. Van een beperkt aantal wagons kan slechts wor den gesteld dat ze een bijtende stof bevatten. In het staatje wordt gewerkt met zogenoemde Gevi-codes (Gevaaridentificatiecodes). Welke stof er werkelijk in de wagons zit, wordt pas vastge steld op het moment dat er zich daadwerkelijk een ongeluk voordoet aan de hand van het viercijferig nummer. „Dat is een KRUININGEN - Dierenverzor- gingscentrum Den Inkel in Kruiningen houdt zaterdag 21 september open dag. De kennel biedt plaats aan 45 katten en 45 honden. Ook is er onlangs een binnenuitlaatplaats aangelegd. Belangstellenden zijn welkom tussen 14.00 en 17.00 uur. groot probleem", zegt Van der Zaag.,Op dat moment ben je als rampenbestrijder eigenlijk al te laat. Je moet van tevoren weten welke stoffen er over het spoor komen, anders kun je je niet voorbereiden. Maar die infor matie wordt, met het oog op de concurrentieverhoudingen tus sen de producerende bedrijven, niet verstrekt." De burgemeester trok afgelopen najaar al vergeefs aan de bel bij Railned, het bedrijf dat de spoorcapaciteit verdeelt. „Er wordt ons meegedeeld dat alle vervoer binnen de geldende ver gunningen blijft en daarmee is de kous af", zegt Van der Zaag. „Maar Railned is niet verant woordelijk voor de rampenbe strijding en dat ben je als ge meente wel." Een werkgroep is druk doende om de gevraagde informatie alsnog boven tafel te krijgen. Verkeerschaos Opvallend genoeg krijgt het on derwerp gevaarlijke stoffen weinig aandacht in de discussie rondom de Westerschelde Con tainer Terminal (WCT). En dat terwijl Goes fel ageert tegen de plannen. De gemeente richt haar pijlen echter vooral op de verkeerschaos die in de stad zal ontstaan wanneer de spoorbo men voor steeds meer goederen treinen omlaag moeten. Boven dien vreest het stadsbestuur ernstige geluids- en trillings- hinder. „Dat klopt", geeft Van der Zaag toe. „Maar ik ben wel naar Hes- se-Noord Natie (de beoogde ex ploitant van de WCT) gestapt met de vraag hoeveel procent van de stoffen die ze overslaan, gevaarlijk zijn en dan is het ant woord vijf procent. Ga je dan re kenen dan praat je wel over 75.000 containers. Zelfs als daarvan maar een klein gedeel te over het spoor zou worden vervoerd, blijft het nog steeds een enorm getal." De milieueffectrapportage die is gemaakt voor de WCT is op dat punt duidelijk: de terminal is niet van invloed op de over schrijding van de risiconorm voor gemeenten langs het spoor. De gehanteerde risiconorm stamt uit de Risicoatlas spoor, waarin voor heel Nederland het vervoer van gevaarlijke stoffen in kaart is gebracht. Ook dat stuk, daterend van juni 2001, is gebaseerd op de Railion-cijfers uit 1998. In de risicoatlas wordt Goes, samen met 33 andere ge meenten, aangemerkt als een woonkern waarin bij toekom stige ruimtelijke ontwikkelin gen heel goed moet worden be keken of de risiconorm niet wordt overschreden, omdat zij er in 1998 al dicht tegenaan za ten. Nieuwbouw In gebieden waar de risiconorm wordt overschreden mag in principe geen nieuwbouw van 'kwetsbare bestemmingen' zo als woningen en scholen plaats vinden. Zover is het in Goes nog niet, maar het is niet ondenk baar dat bij een toenemend aan tal goederentreinen met gevaar lijke stoffen de risiconorm in de toekomst wel wordt overschre den. Goes is overigens de enige Zeeuwse gemeente die in de risicoatlas wordt ge noemd. Goes krijgt volgens dezelfde mi lieueffectrapportage echter hoe dan ook te maken met over schrijding van de risiconorm, maar dan als gevolg van de au tonome - niet van de WCT af hankelijke - toename van het goederenvervoer per spoor. En die is fors: de komende decennia ruim tien procent per jaar. Toch heeft de gemeente, zij het nog in een pril stadium, ambiti euze plannen met het Stations park, waarin behalve nog meer kantoren eventueel ook een woontoren moet verrijzen. „We moeten ons heel goed bezinnen voordat we daar gaan bouwen", zegt Van der Zaag. En dan: „Ons nieuwe stadskantoor komt ook vrij dicht bij het spoor." Hoeveel gevaarlijke stoffen er over de spoorlijnen bij Goes passeren, is bekend, maar wat het is, komt pas aan het licht als er al iets mis is gegaan. foto Aerolin door Edith Ramakers door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De sloop van de Generaal-Majoor Berghuijs- kazerne aan de Zuidsingel in Middelburg begint maandag of dinsdag. Belanghebbenden hadden de rechtbank gevraagd om de sloop tegen te houden tot de gemeente een beslissing heeft genomen over het ingestelde be roep tegen de verleende sloop vergunning. De bestuursrechter in Middelburg heeft het verzoek gisteren afgewezen. De kazerne wordt gesloopt om dat op die locatie het nieuwe theater komt. De belangenver eniging Van A tot Z, waarin om wonenden en bedrijven uit de buurt zijn verenigd, had een kort geding aangespannen om dat zij vindt dat het sloopbesluit onrechtmatig genomen is. Het college van B en W nam dat be sluit twee keer. De eerste keer was de vergunning verleend door een ambtenaar die daar niet toe bevoegd was. De vereni ging vindt dat de gemeente na het tweede besluit de aanvraag- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl procedure opnieuw had moeten voeren. De belangenvereniging is te leurgesteld over de uitspraak van de rechter. „Dat had ik niet verwacht", zegt A. Holleman namens de vereniging. Omdat de motivering van de rechter pas over een week komt, wil hij nog niet inhoudelijk op de uit spraak ingaan. „Die motivering wachten we af. Pas daarna we ten of we eventueel verdere stappen ondernemen." Holle man bevestigt dat buurtbewo ners hun hart vast houden voor wat nu komen gaat. „Ik zie veel gevaren. Maar de volledige ver antwoordelijkheid ligt bij de rechter en de gemeente Middel burg." Asbest De gevaren waar Holleman op doelt, zijn de schade aan omlig gende gebouwen en de kans op vrijkomend asbest als de sloop begint. De vereniging vindt dat de vergoeding van eventuele schade aan gebouwen niet goed geregeld is door de gemeente. Verder zijn de bewoners bang dat er asbest in hun woningen vrijkomt door trillingen die ver oorzaakt worden door de sloop werkzaamheden. De gemeente zou hiermee volgens de vereni ging, geen rekening houden. De betrokkenen zijn tevens ver bolgen over het feit dat het dos sier over de kazerne en de sloop- plannen niet volledig is. De stukken over de tweede sloop- beslissing, hebben de bezwaar makers niet kunnen inzien. „Het is moeilijk om bezwaar te maken als je de stukken niet hebt", zegt A. van Dijke, raads man van een slagerij in de Korte Noordstraat. „Hoe is het in godsnaam mogelijk dat de be stuursrechter met zo'n dossier zegt: vergeet het maar." Wethouder A. van 't Westeinde is zeer verheugd over de uit spraak. „We zitten vast aan een heel strak schema. Het theater moet in september 2005 open gaan. Te veel vertraging kunnen we niet hebben. We lopen nu drie weken achter op schema. Maandag of dinsdag wordt met de sloop begonnen." YERSEKE - De Bassie en Adri aan Lachspektakelshow is woensdag 25 september te zien in dorpshuis De Zaete in Yerse- ke. De voorstelling begint om 14^0 uur. VLISSINGEN - „Zeeland kent alleen maar gemiste kansen", overdreef Boudewijn Büch gis termiddag in Vlissingen. Want Zeeuwen hadden de mogelijk heid om Brazilië, Chili, de Cari ben, de halve Pacific te verove ren. „Maar wat deden de Zeeuwen? Die lieten de hele we reld liggen. Ze hebben geen be nul gehad van kolonialiseren en dat is een groot compliment. Pas vandaag is er eindelijk iets voor teruggekomen", vindt Büch. Büch gaf gisteren bij de officiële opening van het Zeeuwse Mari tiem Muzeeum een lezing over Zeeland, de Zeeuwen en hun ko loniale geschiedenis. Het muse um vond hij een van de mooiste musea die hij kent in Nederland. „En zelfs het eten was er goed. In de meeste museumrestau rants is het eten bijzaak. Krijg je oude ontbijtkoek, waarmee je - om in jullie taal te blijven - een gat in een schip kunt werpen." Het was niet zo dat Büch met complimentjes strooide. De Zeeuwen kwamen er niet goed vanaf. „Ik moet altijd iets droe vigs doen in Zeeland. En eigen lijk heb ik ook erg met jullie te doen. Toen ik laatst bij de ope ning van het Rijksarchief in Middelburg was, had ik het over Roggeveen, een Zeeuw en ont dekker van het prachtige Paas eiland. Roggeveen keek daar een beetje rond, ging weer weg en vond het allemaal maar niks. Die prachtige beelden van het Paaseiland liet hij gewoon staan. Hij moet vast hebben ge dacht: die beelden zijn veel te zwaar, die sjouw ik niet in mijn schip. Ik ga naar huis." Baron Naar huis, snel terug naar Zee land. Dat dacht Lampsins in de zeventiende eeuw ook toen hij als bewindhebber van de West- indische Compagnie vaak ver van huis was om handel te drij ven. „Hij bleef wel even hangen op Tobago. Maar laat dat nou een van de minst interessante eilanden zijn", merkt Büch op. „Lampsins werd zelfs baron van Tobago. Maar wilde weer weg na een paar jaar. Tobago mag een erg stoffig eiland zijn, maai de titel baron van Tobago is toch iets om trots op te zijn." Dat vond Lampsins niet. „Het had anders kunnen lopen. Dan zou de commissaris van de koningin van Zeeland nu tegelijkertijd gouverneur van Tobago zijn ge weest." Trots mag Zeeland zijn op het stadspaleis van Cornelis Lampsins, waarin het nieuwe museum met twee naburige panden en enkele pakhuizen is ondergebracht- „Maar vreemd genoeg zie ik die trots nergens terug. Zeeuwen lijden aan zelf kwelling. In Nieuw-Zeeland waren Zeeuwen Abel Tasman voorgegaan. Maar toen Tasman kwam, nota bene een Gronin ger, was hij het die Nieuw-Zee land zijn naam gaf. Als die stumperds het zelf niet doen, dan doe ik het, zal Tasman ge dacht hebben." De Zeeuwen, concludeert Büch, zijn anti-kolonialisten pur sang geweest. Ze hebben de hele we reld laten liggen. In het buiten land heeft Büch zelden Zeeuwse sporen aangetroffen. Geksche rend: „Ik vroeg me af of een leeg museum niet het beste de kolo niale geschiedenis van Zeeland zou vertellen." Büch was des te meer verrast toen hij het Mu zeeum bezocht. „Het is eigenlijk te mooi voor woorden." door Rob Paardekam THOLEN - Een 49-jarige café uitbater uit Tholen-stad is door kantonrechter A. Melens ver oordeeld tot een boete van 170 euro. De man heeft zijn kroeg enige maanden geleden langer open gehouden dan in Tholen is toe gestaan. Twee agenten constateerden in de bewuste nacht dat het café om kwart voor drie nog open was. „Niet waar", zo beweerde de eigenaar. „De rolluiken wa ren naar beneden. Ik en mijn vriendin waren aan het schoon maken." De rechter hechtte meer geloof aan het verhaal van de agenten, die zeven bezoekers telden. Hij vonniste conform de eis van de officier van justitie. Het is niet de eerste keer dat de café-eigenaar moet boeten voor het te lang open blijven. De man was het allerminst met zijn straf eens. „Ik kan niet alle klanten BORSSELE - Kwekerij Sluis- hoek en W&W Vormgevers hou den zaterdag 28 september tus sen 10.00 en 16.00 uur een inloopdag. De dag is speciaal bedoeld voor mensen die een huis bouwen of daarvoor plannen hebben. Ook mensen die een nieuwe tuin wil len aanleggen zijn welkom. Er is onder meer een diapresentatie (om 11.00 en 14.00 uur) over tuingeschiedenis en er worden rondleidingen door de kweek tuin gegeven. NIEUWDORP - De Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging houdt vandaag in Nieuwdorp het kampioenschap voor Zeeuwse politiehonden. De wedstrijden aan de Frank- rijkweg beginnen om 9.00 uur met zwem-, spring- en zoekoe- feningen. Vanaf 14,00 uur moe ten de politiehonden proberen een boef te bedwingen. om twee uur buiten hebben. Zo iets gaat geleidelijk." Een 33-jarige vrouw uit Sint- Maartensdijk moest ook voor komen, omdat ze haar vier kinderen bijna vijf weken on geoorloofd van school heeft gehouden. Ze was vorig jaar de cember met haar kroost op fa miliebezoek in het buitenland gegaan. „Ik zit altijd alleen met mijn vier kinderen tijdens de kerst en wilde graag naar mijn familie", zei de tegen de rechter. Die had daar begrip voor en leg de een voorwaardelijke boete van zevenhonderd euro op, ter wijl de officier dat bedrag on voorwaardelijk had geëist. Ook het feit dat de vrouw leeft van een bijstandsuitkering, telde zwaar voor de rechter. Bakboord Een 49-jarige Tholenaar die in middels in het Duitse Gum- mersbach woont, werd bij ver stek veroordeeld tot een boete van 180 euro, omdat hij bij zeer dichte mist aan de bakboordzij de van het water heeft gevaren, terwijl hij stuurboord aan had - moeten houden. „Levensge vaarlijk", vond officier G. Oos- terveld. „Hetzelfde als wanneer je bij zeer dichte mist gaat spookrijden. Niemand ziet je aankomen." Andere inwoners van het eiland kregen in hoogte verschillende boetes voor onverzekerd auto rijden, rijden zonder rijbewijs, vissen zonder vergunning en veel te hard rijden binnen de be bouwde kom. SCHORE - In Schore wordt za terdag voor de 19e keer de Schoorse Herfstmarkt gehou den. Behalve een braderie, rommel markt en kindervrijmarkt is er een fotoexpositie met oude fo to's uit Schore en Vlake te zien, treedt de dansgroep van Ina van Dongen op en geeft Shot Kan Karate uit Middelburg een de monstratie. De dag wordt om tien uur door harmonie Scheldegalm uit Hans weert geopend. De dag wordt afgesloten met een dansavond in het Dorps huis. Die duurt van negen tot een uur. De opening van het Muzeeum in Ylissïngen werd muzikaal omlijst. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55