Loon voor jongsten is royaal PZC PZC Wijnschenk voelt gesel Kamer Regeren blijft achterom zien Veel raadsels rond ontvoering Japanners door Noord-Korea Saddam offert zijn gardisten snel op Boven wettelijk minimum 21 september 1952 zaterdag 21 september 2002 door Sylvia Marmelstein Vakken vullen in de super markt, schoonmaken bij de bakker, folders bezorgen in de buurt en heel soms oppassen. De uren na schooltijd is Jorge Borg- stcin (13) uit Utrecht eigenlijk altijd aan het werk. „Geld verdienen voor toffe kle ren, cd'tjes en sparen voor een nieuw keyboard hè", grinnikt hij. Over zijn salaris klaagt hij niet. „Ik krijg gemiddeld 2,50 euro per uur. En dat is 37 cent meer dan het wettelijk mini mumjeugdloon voor 15-jari- gen." Hoewel uit onderzoek van de Jongerenorganisatie CNV blijkt dat 13- en 14-jarigen absoluut niet worden onderbetaald eis ten de vakcentrale FNV en de Jongerenorganisatie CNV woensdag bij de rechter dat de staat voor deze groep jongeren het wettelijk minimumjeugd loon (WMJL) voor 15-jarigen laat gelden. „Nu is de arbeids markt nog gunstig voor jonge ren die een baantje zoeken dus betalen bedrijven graag wat ex tra. Maar het weer is al aan het omslaan. En als het slechter gaat moeten ze straks genoegen nemen met een heel karig loon", zegt Bianca Veenendaal, woordvoerster van de Jonge- renorganisatie CNV. Voor 13- en 14-jarigen die wer ken is in de wet namelijk niks geregeld als het om lonen gaat. Het minimum uurloon is alleen geregeld voor iedereen van 15 jaar en ouder. Als een onderne mer maar 1 euro per uur wil be talen en de 13-jarige gaat daar mee akkoord, dan mag dat dus. De allerjongsten op de arbeids markt moeten nu dus zelf on derhandelen over hun eigen sa laris. „En wij vinden niet dat je dat van hen kunt verwachten. Voor mensen van dertig of veer tig is dat vaak nog lastig", zegt Veenendaal. De FNV en het CNV knokken al sinds 1996 voor een wettelijk minimumjeugdloon voor 13- en 14-jarigen. Toen besloot de po litiek namelijk dat deze jonge ren de arbeidsmarkt op moch ten. Voor die tijd was dat stinkt verboden. De vakbeweging maakte meteen bezwaar tegen de opheffing van het werkver bod omdat dat een negatief stempel zou kunnen drukken op hun schoolresultaten. Maar als het verbod toch werd opgehe ven, dan moesten ze ook maar meteen goed worden betaald, was hun eis. De politiek heeft echter tot nu toe een WMJL voor de aller jongsten tegengehouden. De staat is van mening dat deze jongeren geen 'gewoon' werk doen en dat daar dus ook geen regulier loon tegenover hoeft te staan. De wet regelt namelijk ook dat deze jongeren alleen klussen mogen doen als schoon maken, oppassen, kranten be zorgen, folders verspreiden, bollen pellen en fruit plukken. Inconsequent „En dat is dus precies dat werk wat jongeren van 15 jaar ook al lemaal doen", benadrukt Veenendaal. „En dan vindt de wetgever het plotseling wel re gulier werk en is er een WMJL afgesproken. Dat vinden wij zó inconsequent dat we de zaak nu maar eens hebben voorgelegd aan de rechter," De rechter doet 13-november uitspraak. GPD GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller feliciteert Wijnschenk (r) met zijn eerste toespraak in de Tweede Kamer. foto Marcel Antonisse/ANP door Erwin Tuil Harry Wijnschenk is onder weg naar het korte overleg met de fractievoorzitter van de andere twee regeringspartijen CDA en WD. „Waar zit de ka mer van Verhagen eigenlijk?" De nieuwe fractievoorzitter van de LPF voelt zich nog een beetje een kat in een vreemd pakhuis als hij door de Tweede-Kamer gebouwen loopt. De tweede dag van het debat over de begroting is nog maar halverwege en Wijnschenk leert elk uur bij. Zijn eerste optreden viel samen met het belangrijk ste debat van het parlement. Onder toeziend oog van zijn vriendin die nog zenuwachtiger was dan de fractievoorzitter zelf. „Maar Harry beseft dan dat hij niet meer kan weglopen en dat het moet gebeuren", zegt een fractiemedewerker. „Dan merk je toch wel dat hij beroepsmili tair is geweest." Zijn fractie liet hem niet zwem men. Twee weken voor het de bat begon een groepje met het schrijven van zijn eerste speech. Wijnschenk had daarin zijn ei gen inbreng, maar veel advies kwam onder meer van de oud journalist Ton Elias en de uitge ver en voormalig compagnon van Wijnschenk, Carel Huberts. Tussendoor zijn rollenspelen gedaan en is hij onderworpen aan intensieve vraag-en-ant- woordsessies. Helemaal vlekkeloos verloopt zijn eerste optreden niet. De teksten leveren geen problemen op, maar enkele fractieleden kijken wat onaangenaam ver rast op als Wijnschenk zegt: „Zoals u weet zijn we als Lijst Pim Fortuyn altijd een groot voorstander van het poldermo del geweest." Voor de fractie is het aanleiding om woensdagavond half twaalf te besluiten tot een spoedover leg de volgende morgen. Na af loop van die vergadering loopt Mat Herben naast zijn opvolger. „Laat je niet gek makenblijf je zelf." De laatste aanwijzingen aan een bokser die op weg is naar de ring. Zelf vindt hij dat zijn interrup ties wel lekker gaan. De Kamer denkt daar heel anders over. Wijnschenk heeft zich wel heel snel gevoegd in de Haagse poli tiek, zo klinkt het in diverse fracties. Want de opmerking over het poldermodel trekt hij een dag later weer in. Ook de verkiezingsbelofte over het be houd van koopkracht sneuvelt. Op de vraag van D66 of dit nu moed is, zoals Wijnschenk stelt, of kiezersbedrog, blijft een ant woord uit. Dat zelfde geldt voor vragen over veiligheid. „Wij hebben geen dossierken nis. Die moet je ook niet willen hebben. Dat is oude politiek. Het gaat om de hoofdlij nenniet om de details", zei hij even daar voor. Dat speelt hem nu parten. Wijnschenk maakt hardhandig kermis met de mores van het de bat. De oppositiepartijen straf fen hem af voor luchthartige op vattingen over afspraken en kennis van begroting. CDA- fractievoorzitter Maxime Ver hagen, coalitiegenoot, geeft Wijnschenk zelfs een forse draai om de oren. Wijnschenk wil het kwartje van Kok eerder terug geven, ten koste van de nieuwe verlofregeling. Verhagen is woest omdat de twee een paar uur daarvoor afspraken dat niet te doen. „Ja, dit zijn geen grap pen. Dit kan dus niet", zegt Ver hagen. Wij nschenk heeft zich laten ver tellen dat het een jaar kost om het klappen van de parlemen taire zweep te leren kennen. .Maar ik wil het sneller.GPD door Clemens Ingwersen De Iraakse leider Saddam wil geen Revolutionaire Gardisten om zich heen. De zeker 50.000 man tellende elite-strijdmacht zou zich in geval van oorlog mogelijk te gen de leider keren. Het Brit se dagblad The Guardian meldde dit gisteren op basis van 'een bron met goede con tacten in Bagdad'. De Revolutionaire Garde moet buiten Bagdad blijven en toegangswegen bewaken. Ze is zo een betrekkelijk een voudig doelwit voor ge vechtsvliegtuigen van de vijand. De goed uitgeruste garde is anti-Amerikaans en nationalistisch maar volgens de bron Saddam Hoessein meer dan zat. Saddams vermoedelijke woonplaats Bagdad moet worden verdedigd door troe pen die de leider nog wel ver trouwt. Dat zijn met name 'de elite van de elitetroepen', de Speciale Republikeinse Garde (SRG). Deze telt tus sen de 12.000 en 15.000 leden en mag zich wel in het cen trum van Bagdad vertonen. Tal van officieren komen uit de geboortestreek van Sad dam Hoessein, rond Tikrit. Ze moeten onder meer de lei der en zijn familie bewaken en in geval van oorlog hen tot de laatste man verdedigen. Beide gardes staan onder be vel van de jongste zoon van de heerser, Koesaj en vallen niet onder het ministerie van Defensie. Dat gaat over de gewone strijdkrachten van naar schatting 350.000 man schappen. Het is na tien jaar sancties verzwakt en slecht uitgerust. Volgens waarne mers is slechts de helft inzet baar in geval van oorlog. Een Britse analist schat dat de re guliere strijdkrachten bin nen hooguit zes weken van aanvallen geen enkele rol meer spelen. De berekeningen laten zien dat de president maar weinig troepen heeft die te vertrou wen zijn. Allerlei veilig heidsdiensten kunnen wor den opgetrommeld om slag te leveren in de straten van Bagdad. Dat kan in theorie gaan om 100.000 man. Er zijn onder meer de Speciale Vei ligheidsdienst, het Directo raat Veiligheid, de Militaire Inlichtingendienst en speci ale grensbewakingstroepen die allemaal over speciale ge vechtseenheden beschikken. Voorts is er een militie van Saddams zoon Oedaj die be rucht is door de wrede res- pressie waar ze zich voorna melijk mee bezig houdt. De versplintering van veilig heidsdiensten en strijd krachten is handig voor de leider die aan de macht wil blijven, maar in geval van oorlog kan onderlinge af gunst, rivaliteit en het ge brek aan coördinatie de ge vechtskracht opbreken. Iraakse officieren hebben la ten doorschemeren dat ze als verdediging vooral denken aan straatgevechten in ste den. De Amerikanen moeten in Irak in eindeloze bloedba den terechtkomen zoals ze eerder deden in Beiroet of Mogadishu. Er vallen dan veel slachtoffers onder de aanvallers en onder de bur gerbevolking. Dat moet tot politieke problemen leiden in Washington. Geraffineerd Volgens een lid van het Britse Koninkli j k Instituut voor In ternationale Betrekkingen, R. Hollis, en een gevluchte Iraakse ex-officier, T. al Jasari, moeten de strategen in het Westen toch eens na denken over een geraffineer dere benadering. De reeds door Saddam gewantrouwde Republikeinse Garde zou een hoofdrol kunnen spelen. Indien de garde er van kan worden overtuigd dat de aanvallers geen wraak wil len en alleen uit zijn op Sad dams kliek uit Tikrit, dan zou een deel behulpzaam kunnen zijn bij een minder bloedige omwenteling. ANP door Paul Koopman Het versleten kabinet-Kok presenteerde vorig jaar op Prinsjesdag een begroting die dampte van de welvaart. Paars gaf acht miljard gulden (3,6 mil jard euro) meer uit aan filebe st rijding, het wegwerken van de wachtlijsten en aan het onder wijs. De ambtenarensalarissen, ver achtergebleven bij de marktsector, stegen fors. Moest kunnen, vonden premier Kok en minister Zalm van Financiën, omdat de economie er goed voor zou staan. Nu waait er een gure wind door Den Haag. Er wordt fors bezui nigd. De economie blijkt plotse- ling fundamenteel verzwakt. Koningin Beatrix sprak in de Troonrede van een 'ernstige eco- nomische situatie', zij wees op de verslechterde concurrentie positie en stelde vast dat 'de overheid en veel burgers de af gelopen jaren onvoldoende maat hebben weten te houden'. Sinds de oliecrisis van 1973 rie pen vorstin en regeringsleiders niet meer zo klemmend op tot matiging. Kerend tij Had het kabinet dit economisch onheil niet eerder kunnen voor zien? Natuurlijk wel. Een jaar geleden wezen een leger econo men, het Centraal Planbureau en de werkgeversvereniging VNO/NCW al op het kerend tij. De aanslagen op het World Tra- de Center en Pentagon schokten het vertrouwen in een stabiele én vreedzame toekomst op een ongekende manier. De internet hype bleek een luchtspiegeling. Winstgevendheid en concurren tiepositie liepen al sinds 1998 terug. Eerder de bakens verzetten was dus verstandig geweest, maar daar voelde Tweede Kamer en de samenleving niet voor. Na ze ven vette jaren en een groeiend ongenoegen onder de bevolking over de haperende collectieve voorzieningen kon het kabinet politiek weinig anders dan de portemonnee trekken. Een plei dooi voor extra bezuinigingen, het aanleggen van reserves voor slechtere tijden en een op roep tot loonmatiging aan amb tenaren, zou niet worden begre pen. Een populair misverstand wil dat regeren vooruitzien is. Maar in de praktijk is eerder het om gekeerde het geval: het kabinet kijkt van nature vooral over de schouder - als een automobilist die zonder brokken probeert in te voegen. De bewijzen voor deze stelling liggen voor het oprapen. 'Werk, werk, werk' was het motto van het kabinet-Kok in 1994, ont leend aan de voorafgaande pe riode van hoge werkloosheid. De economie trok echter alweer aan, werkloosheid was al snel geen probleem meer. De wel vaart die volgde inspireerde tot een beleid dat zich richtte op af lossing van de staatsschuld en lastenverlichting. Maar de lage re belastingen zorgden voor economische oververhitting en krapte op de arbeidsmarkt, waardoor de gewenste loonma tiging uitbleef. Het tweede kabinet-Kok had beter meer werk kunnen maken van verruiming van het arbeids aanbod, erkende VVD-leider Zalm onlangs. Dat doet het ka binet-Balkenende nu alsnog. Terwijl de werkloosheid toch al met achtduizend mensen per maand oploopt en dus de krapte van de arbeidsmarkt binnen kort geen probleem meer is gaat de beuk i n de WAO en de Ziekte wet, in de Melkertbanen en an dere regelingen die juist be doeld waren om werklozen aan een baan te helpen. Terwijl het consumentenvertrouwen op een dieptepunt ligt, praat het kabi net de burgers verder de put in door de koningin te laten zeg gen: „Hoge prijzen van aande len en huizen hebben geleid tot een vertekening van de wel vaart." Vertrouwen Achteruit kijkend is dat alle maal goed verklaarbaar. Het is ook niet onverstandig om de lo nen te matigen en de WAO (zij het twaalf jaar te laat) aan te pakken. Maar zou het niet mooi zijn als het kabinet wat méér door de voorruit keek? Bereid zou zijn te investeren in een be tere economische structuur, in plaats van projecten te schrap pen? En vooralde burgers - ook via de Troonrede - wat moed zou inspreken? Want het pessimis me dat dit kabinet tentoon spreidt is al even misplaatst als het optimisme van een jaar gele den. Het gezaghebbende week blad The Economist stelde het deze week nog vast: als vesti gingsland staat Nederland we reldwijd zelfs aan de top. GPD door Peter van Nuijsenburg De grootste Japanse krant, de Yomiuri, ruimde de rechterkolom van zijn voorpa gina in vooreen bescheiden fo togalerij. De dertien portretjes waren niet groter dan een postzegel. Ze waren onderver deeld in drie rubrieken: de acht doden, de vier overleven den en, apart, een over wiens lot nog onzekerheid bestaat. Onder het blokje met de por tretjes van de vier levende slachtoffers stond een eenre gelig tekstje. 'Er is nog een vijfde persoon in leven, maar over zijn/haar identiteit is nog niets bekend.' Dat ene zinnetje en die geïso leerde foto illustreren hoe bi zar en absurd het drama is waarmee Japan dinsdagavond werd geconfronteerd en waar van de betekenis nog niet tot iedereen is doorgedrongen. De regering was er altijd van uit gegaan dat er 30 en 20 jaar ge leden in totaal elf mensen door agenten van het stalinistische regime in Noord-Korea waren ontvoerd. Het dossier van de Noord-Koreanen telde veer tien slachtoffers. In de koele analyses in de we reldpers over de 'historische ontmoeting' tussen de Noord- Koreaanse dictator Kim Jong II en de Japanse premier Juni chiro Koizumi zijn de veertien letterlijk randfiguren. Daarin gaat het om wereldpolitiek, atoomwapens en de vraag hoe de nieuwe openheid van het kluizenaarsregime in Pyongy ang, dat tot voor kort bijna aÜe contacten met de buitenwe reld schuwde, beoordeeld moet worden. Nabestaanden Maar deze beschouwingen werden in Japan van margina le betekenis geacht. De poli tiek verdween in de coulissen. Premier Koizumi die als de held van Pyongyang had wil len terugkeren, schikte zich in een figurantenrol. Het toneel werd volledig beheerst door nabestaanden die in het minis terie van Buitenlandse Zaken in Tokio de verpletterende me dedeling hoorden dat ze inder daad 20 tot 30 jaar vergeefs, tegen de vertwijfeling in, had den gehoopt. Fumiko Hirano (r) en haar broer Teruaki Masumoto spreken tijdens een persconferentie hun af schuw uit over het nieuws dat door Noord-Koreaanse agenten ontvoerde zusje Rumiko Terumoto niet meer leeft. foto EPA Zelfs door de familieleden van de vier of vijf overlevenden werd het voor hen verblijden de bericht met gemengde ge voelens ontvangen. „We zijn door de jaren zo met elkaar verbonden geraakt, dat hun verdriet ook ons verdriet is" aldus een oom van Yasushi Chimura, die in juli 1978 met zijn ook nog levende verloofde Fukie Hamamoto voor het laatst in een restaurant werd gezien. En dan zijn er de vragen, die om antwoord schreeuwen. Wat bezielt een regime om in november 1977 een meisje van 13, Megumi Yokota (inmiddels dood), vlak bij haar huis te kidnappen? Waarom werden Shuichi Ichika (23) en Rumi- komo Masumoto (24) (allebei dood) ontvoerd toen ze op het strand van Fukiage in augus tus van de zonsondergang ge noten? Wat kon een 43-jarige kok, Tadaaki Hara (dood), de Noord-Koreaanse geheime dienst bieden, dat zo waarde vol was dat hij in juni 1980 van het strand werd geplukt? Het is een vraag die voor elk van de andere ontvoerden kan wor den gesteld. Meisjes van dertien kennen geen staatsgeheimen en het enige geheim dat een kok koes tert is waarschijnlijk het re cept van zijn specialiteit. Alle slachtoffers vielen op door hun onopvallendheid. Ze studeer den of werkten in een fabriek of op een kantoor - en mis schien maakte juist dat feit hen zo waardevol voor de nog altijd schimmige plannen van de agenten in Pyongyang. Mis schien kunnen de vier of vijf overlevenden dit raadsel op lossen, als ze, zoals door Kim beloofd, binnenkort naar huis mogen. Opheldering Misschien kunnen ze ook op heldering verschaffen over de omstandigheden waaronder hun minder fortuinlijke lotge noten om het leven zijn geko men. En over hun leven in Noord-Korea. Kregen ze een voorkeursbehandeling? Wer den ze geïndoctrineerd? Wer den ze geïsoleerd van de rest van de bevolking. Hadden ze relaties met Koreaanse man nen en vrouwen? En zo ja, wa ren er kinderen? De ouders van Megumi Yokota hoorden dins dag in elk geval dat ze een 15- jarige kleindochter hebben. Het uitblijven van antwoor den leidt onherroepelijk tot een wildgroei aan speculaties, vooral over hun activiteiten en de motieven van hun ontvoer ders. Een theorie - misschien een te groot woord - gaat er van uit dat ze ingeschakeld zijn bij de opleiding van Noord-Koreaanse geheime agenten die in Japan moesten infiltreren. Een andere theorie - even geloofwaardig of onzin nig - is dat ze zelf na te zijn ge hersenspoeld zouden terugke ren naar Japan, waar ze de kern van een revolutionaire beweging moesten vormen. En weer een andere hypothese be twijfelt het bestaan van een 'masterplan' en houdt het er op dat een groepje avonturiers binnen de geheime dienst op eigen houtje heeft geope reerd. Het is uiteindelijk loze blad vulling. De kans is groot dat veel vragen ook niet door de vier of vijf overlevenden kun nen worden beantwoord. Op opheldering door Pyongyang mag niet worden gerekend. In zo'n dictatuur is zelfs de schoenmaat van de dictator namelijk een staatsgeheim. GPD ONTEVREDEN - De Neder landse soldaten in Duitsland zijn ontevreden. Ze zijn voor herhalingsoperaties in het buurland. Veel reserve-offi cieren en soldaten vragen zich af of zij uit hun gezinnen moesten worden gehaald om in Duitsland duimen zitten te draaien. „Hadden wij niet veel geld kunnen besparen door op de Veluwe te blijven oefenen", aldus de deelnemers aan ope ratie Hold Fast. Volgens hoge officieren had een deel van de ontevredenheid voorkomen kunnen worden door een beter voorlichting over de aard en het doel van de, voor de infan terie saaie, oefening. BLIKSEM - Tijdens het on weer van vorige week sloeg de bliksem in de toren van de Hei-vormde Kerk in Oostka- pelle. Er ontstond gelukkig geen' brand. Alleen de loden nokbedekking werd gedeelte lijk opgerold en de stroomlei dingen in de kerk werden stuk WASSENBEELD - Het was senbeeldenkabinet in Parijs wordt verrijkt met het wassen beeld van slagersknecht Ro land Lorbat. Lorbat dankt de ze eer aan het feit dat hij de 24 miljoenste bezoeker is sinds de opening van het wassenbeel denkabinet in 1882. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrgdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8,30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 13 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand: 19.25 per kwartaal. 52.-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag- 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couranl BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18.4380 AAVIissingen. Behoort tot LUGQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4