PZC Single is stijldans stadium voorbij Lelijke mannen hebben meer kans Wil Flubber Krijtstreepje Horloge Baraka zaterdag 21 september 2002 Singles, voorheen alleenstaanden of vrijgezellen, komen uit de kast en treffen elkaar massaal op grote party's. foto Phil Nijhuis Alleen zijn, of liever 'sin gle' zijn, is de schaamte voorbijVoorheen verschool de vrijgezel zich diep in de provincie, waar hij of zij op stijldansavonden op zoek ging naar een partner. Te genwoordig komen ze mas saal naar grote party's, waar single zijn het thema is en vandaag vieren ze voor de derde keer Nationale Al- leenstaandendag. 'Een sin gle is zeker niet zielig'. De grootste minderheid van Nederland komt eindelijk uit de kast. Als het woord min derheid gebruikt mag worden tenminste, want de 'singles' - voorheen alleenstaanden of vrijgezellen - zijn inmiddels met ruim twee miljoen mensen en hun aandeel in de bevolking stijgt snel. 'Single' is ook het woord dat Ad de Rooij (46) en Jolande Ver maas (42) het liefst gebruiken. Vandaag op Nationale Alleen- staandendag, houden zij een groot feest in Utrecht voor sin gles, compleet met salsasalon en een workshop versieren. Ad: „Het woord alleenstaande heeft door de jaren heen een ne gatieve lading gekregen. Het klinkt toch een beetje zielig. Bo vendien is de gemiddelde leef tijd van de single tegenwoordig flink lager dan vroeger, zodat een wat meer trendy woord wel op zijn plaats is." Jolande en Ad hebben beide een historie als alleenstaande ach ter de rug. Jolande: „Noem ons dus gerust ervaringsdeskundi gen. Tien jaar geleden werd ik single. Ik heb het hele alleen- staandencircuit doorlopen. Daar werd ik niet erg vrolijk van. Ik ben lid geworden van een club voor alleenstaanden, en ik ging naar dansavonden. Maar ik voelde me helemaal niet thuis in dat wereldje." Stijldansen met andere alleen staanden die zich allemaal even ongemakkelijk voelen in een af gelegen bar aan het einde van een kronkelend bospad in de provincie - een mond vol. maar zie daar de karikatuur van de vrijgezellenwereld. Zo erg is het niet meer, maar toch moet het anders kunnen. Ad: „Het alleenstaanden we reldje is niet zo prettig, het is heel ouderwets en ontzettend geforceerd. In het circuit is het gewoon heel moeilijk onge dwongen contact te leggen. Bij een ontmoeting na een contact advertentie voel je je toch altijd opgelaten. Als het niet klikt, en die kans is vrij groot, dan krijg je weer een knauw - je weet ge woon niet wat je bij zo'n af spraak moet verwachten. Het gewoon binnenlopen van je Internet biedt mogelij kheden om contact te 1 eggen, maar veel singles zoeken liever persoonlijk contact stamcafé als je op zoek bent naar een partner is ook al lastig: je kunt moeilijk aan iedereen vragen of ze alleen zijn, dat staat nu eenmaal niet op ie mands voorhoofd geschreven. Trouwens, in cafés is negenen- eenhalf van de tien mensen be zet. En dan is er natuurlijk nog de anonieme rit op de elektroni sche snelweg. Maar volgens Jo lande en Ad geldt voor internet een beetje hetzelfde als voor de contactadvertentie. „Het is heel erg om voor de eerste keer met iemand af te spreken via inter net. Het is gewoon geen ont spannen situatie. Datingsites en dat soort dingen: het kan niet tippen aan ongedwongen per soonlijk contact." Met het stijgen van de leeftijd wordt het alleenzijn een groter probleem. Niet datje dan hele maal een muurbloem bent op het bal der kanslozen: „Maar je bent dan zelf ook kritischer ge- worden. Je stelt veel hogere ei sen aan je eventuele partner, ge woon omdat je zelf al zoveel hebt meegemaakt. Je bent er dan al lang achter dat de ridder op het witte paard helemaal niet bestaat. Bovendien kom je op een punt dat je ervaringen to taal niet meer overeenkomen met die van de mensen waar je contact mee zoekt: iemand die net gescheiden is, heeft eigen lijk nauwelijks iets gemeen met iemand die al drie jaar is ge scheiden." Jolande en Ad hebben inmid dels samen een lat-relatie. Een maal getwee, gingen zij op zoek naar andere wegen door het donkei'e woud van de vrijgezel lenwereld. Zij deelden immers hun belabberde ervaringen in een speurtocht naar een partner. „Omdat we er iets aan wilden doen hebben we eerst in Bergen op Zoom, waar we wonen, een dansavond voor alleenstaanden gehouden. Later zijn we daar mee naar Breda gegaan. Allemaal op een wat lossere ma nier dan de gebruikelijke al- leenstaandenavonden. Op een gegeven moment kwamen we er achter dat er een Nationale Al- leenstaandendag bestond. Toen hebben we bedacht dat het wel heelleukzouzijnomopzo'ndag een heel groot feest te geven. Vo rig jaar hebben we dat voor het eerst gedaan: gewoon een onge dwongen feest voor mensen die alleenzijn.". Nieuwe wereld Het feest moet het toonbeeld worden van de nieuwe wereld van de single. Doelgroep voor de party: pakweg 25 tot 40 jaar. „Die groep is er meer open in, schaamt zich niet zo om single te zijn. Het doel was er iets leuks van te maken, te laten zien dat er veel leuke dingen voor singles te doen zijn. Jongei'e singles ko men gewoon naar een party, zonder zich te schamen en voor al zonder zielig te zijn." Het feest wordt gehouden in de Fabrique aan de Westkanaal dijk in Utrecht. Er worden tus sen de duizend en tweeduizend mensen veiwacht. Er is muziek van Radio 10 FM, een salsa salon, er kan in de foyer 'lekker rustig' met iemand gepraat worden, en er wordt een 'klik- game' gespeeld: een niet uit te leggen spel waarin op een speel se manier contact gelegd wordt tussen de partygangers. Alleen voor de heren is er een cursus 'Masterflirt': mannen leren daarin hoe een vrouw dusdanig te behagen. Dat laatste doet haast vermoe den dat de singleparty een ver kapte marktplaats is voor even tuele huwelijkspartners. Maar dat is naast de waarheid, haas ten Jolande en Ad zich te ver klaren. Natuurlijk, 'jongens ko men om te scoren, meisjes om te feesten', maar dat is al sinds de prehistorie zo en daarin ver schilt de singleparty niet van een gewone avond in een bar- dancing. „Je kunt vrijblijvend naar onze party gaan. Contact leggen kan, maar het hoeft echt niet. Het motto is heel simpel: niets moet, maar alles mag." „Tien jaar geleden was zo'n feest niet mogelijk geweest. Toen was het taboe op openlijk uitkomen voor alleen zijn nog groot. Vroeger was alleen zijn minder vaak een bewuste keuze dan nu. Als je dan overschoot, had je een groot probleem. Wij komen uit het katholieke zui den: dan kon je bij wijze van spreken het klooster in." Al wordt alleenstaand niet lan ger weggestopt, helemaal ver dwenen is het taboe nog niet, en dat moet hoognodig gebeuren, vinden Aden Jolande. „Het is belangrijk dat mensen met een partner anders aan gaan kijken tegen de single. Ze denken nog altijd vaak dat het zo zielig is om alleen te zijn en dan proberen ze de vrijgezel te koppelen aan een vriend of vi'iendin. Echt, erger kun je het niet maken" Luuk Kortekaas Dommelsch Disco Dance Party of megasingleparty, vandaag De Fabrique, Westkanaaldijk 7 in Utrecht. Entree: 17 euro, tickets verkrijgbaar bij Ticketservice. Informatie: www.megasingleparty.nl. Goed nieuws voor de meeste mannen: lelijk zijn is een enorm voordeel bij het verleiden van vrouwen..Bij een lelij ke man is een vrouw veel minder op haar hoede. Ze ziet de man die naar haar toe komt niet als een directe bedreiging en laat dan als het ware haar beschex-mings- schild zakken", zegt Tijn van Ewijk. Van Ewijk (38) is versierdeskundige: hij geeft met psycholoog Robert Rosier workshops om mannen het versieren van vrouwen bij te brengen. Vandaag geeft hij lessen in verleiden op de singels party in Utrecht. Van Ewijk: „Het gaat mij puur om het veiieiden. Dat kun je leren met behulp van een aantal eenvoudige technieken. Die technieken moet je rich ten op de heldenstam van de vrouw, want dat is waar de aantrekkingskracht zit." Laat zien datje nieuwsgieitg naar een vrouw bent, is de vuistregel. „Neem haar als uitgangspunt. Niet haar lichaam, maar haar geest. Laat zien dat je veel meer van haar wil weten, en stel vooral jezelf niet voorop. Het kost drie seconden om tegen een vrouw te zeggen: Hallo, ik ben Willem en ik wil wel wat met je. Maar dat werkt natuurlijk niet! Je moet er echt de tijd voor nemen." Van Ewijk ontvouwt een viei-stappen- plan: „Je moet beginnen met het winnen van het vertrouwen van de wouw. Dan moet je zorgen dat ze geïnteresseerd in je raakt. De derde stap is zorgen dat je de 'klik' maakt, dat je duidelijk maakt dat je iets gemeenschappelijks hebt. En de vierde stap is pas dat je haar probeert op te winden." Dat laatste noemt hij ook wel het 'in trance maken' van de vrouw. „Als man kun je onmiddellijk in trance raken van een vrouw, omgekeerd is dat eigenlijk nooit het geval. Dus moet je gewoon met wat meer komen." Van Ewijk weet zeker dat vrijwel iedereen kan leren versieren. „Op een workshop met twintig deelne mers zijn echt negentien mannen leuk genoeg om succes te hebben bij de vrou wen. Die ene sukkel heb je er altijd tus sen, maar die moeten we afschrijven. Verder werkt het vrijwel altijd." Omgekeerd werkt het niet, of beter: om gekeerd is het niet nodig. „Als jij als man een bar binnenstapt en je wil wat, dan heb je een kans van een op de tien dat het je ook echt lukt. Als een vrouw op stap gaat en iets met iemand wil, dan lukt het altijd. Vrouwen hebben ons dus niet no- dig." Luuk Kortekaas Het klinkt niet smakelijk maar de naam dekt in elk geval wel de lading. We hebben het dan over Flubber, het nieuwste stylingproduct van Wella. Het spul ziet er inder daad net zo groen en glibberig uit als het snotterige goedje uit de gelijknamige film, waarin Robin Williams de hoofdrol speelt. Volgens Wella kun je er een prima kuif mee neerzetten of stevige punten maken. De ha ren krijgen door de gel boven dien een aciylachtige glans. 'Dus ook ideaal om linten te ma ken: sti'oken haar die superglad en superglanzend zijn', aldus Wella. Een tube Flubber van 125 ml (verkrijgbaar bij de Wella-kap- per) kost €10,95. Het pak met een krijtstreepje is erg populair op dit mo ment. Maar het verschil zit hem ook hier in de details: alleen bij handgemaakte pakken loopt het krijtstreepje naadloos door op de schouder. Maar dat kost natuurlijk wel wat geld. Bij The Society Shop zijn ze vanaf dit najaar ook te koop, en voor veel minder geld dan hand gemaakt. Het geheim zit hem in een speciaal computerprogi-am- ma dat de stoffen zodanig oplegt dat het lijntje ook bij het 'fa- briekspak' mooi rechtdoor kan lopen. Je moet maar duiven, hebben ze bij de horloge-afdeling van Calvin Klein gedacht. De nieuwste troef heet dan ook cK Daring en bungelt aan het lijf als een soort gelukshanger. De lichtgevende bol met een geïn tegreerd haakje hangt aan een lang, dun leren koord. Daring is tegelijkertijd een uurwerk en een juweel, vervaardigd uit hy- po-allergeen roestvrij staal en kristal. Verkrijgbaar in blauw, roze en een transparante tint. De prijs: €149. Mannen zijn net zo ij del als vrouwen. En dus willen mannen op zijn tijd ook graag sieraden dragen. Bij het man- nensieradenmerk Baraka weten ze dat al ruim dertig jaar. Vorig jaar bracht het Italiaanse merk een serie armbanden op de markt onder de naam Kamale- onte. Aanvankelijk alleen in goud en rubber maar recent uit gebreid met exemplaren van kostbaar krokodillenleer en zacht ixibber. De collectie omvat inmiddels een bont palet aan kleuren: van rood en geel, sober zwart en blauw tot donkergroen en zelfs camouflagekleur. Alleen van de prijs zullen veel mannen mis schien nog wat schrikken: rub ber armbandjes beginnen bij €500, gouden zijn te koop vanaf €750.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39