Klimmen op een plastic rots Kampen heeft meer te bieden dan zeilschepen Beestenboel in Autotron Ayers Rock Het Autotron wordt volgend weekeinde een dierentuin. Alles wat blaft en knaagt, ga loppeert en fladdert strijkt er neer tijdens de Nationale Dier Show. Het evenement dat twin tig- tot dertigduizend dieren liefhebbers trekt, beleeft zijn achttiende aflevering. Voor heen togen die naar de Brabant hallen; nu moeten ze voor het eerst naar het Autotron bij Ros malen. „Voor het eerst kunnen we een gedeelte van Dier Show bui ten doen", licht Ghislaine Si mon van het projectteam toe. „Bovendien is in de toegang ook het pretpark en automuseum begrepen. Dat maakt een be zoek extra aantrekkelijk, want vrouwen hebben doorgaans meer affiniteit met beesten en mannen met auto's. Als deze op zet een succes wordt, gaan we verder met het Autotron." De beestenboel is tijdens 'het grootste huisdierenspektakel van Nederland' overzichtelijk gegroepeerd. Zo kan de bezoe ker de honden, katten, konij nen, knaagdieren, vogels en pluimvee onder de loep nemen. Aquaria en terraria complete ren het geheel. Op het knaagdie renplein en in de kinderboerde rij kunnen de dieren ook worden geaaid. Tientallen verenigingen geven tekst en uitleg. Met vijftig rassen zijn de hon den goed vertegenwoordigd. Ze paraderen enkele keren per dag voorbij op het buitenterrein. De bezoeker komt alles te weten over verzorging, voeding en training. Doorlopend zijn er Jack Russel-races, werkhon denshows met politiehonden en sledehonden. Ook tonen Border Collies fraaie staaltjes ganzend- rijven. Een bekend onderdeel van Dier Show is de verkie zing van De Mooiste Hond van Nederland. Kandidaten hoeven niet per se een rashond te zijn. Het gaat vooral om verzorging en gehoorzaamheid. In de paardenpiste zijn specta culaire shows, western riding en dressuur te zien. Allerlei paar den draven op, van Groninger trekpaard tot Arabische vol bloed. Natuurlijk kan het ezel tje- en ponyrijden niet ontbre ken. Een aparte wedstrijd levert de look-a-like verkiezing op. Wie lijkt er het meest op zijn huis dier, is de kardinale vraag. Hier kan men de stelling controleren dat baasjes steeds meer op hun hond gaan lijken. Een fotograaf maakt kiekjes, die ook op inter net geplaatst worden. De best lijkende koppels (cavia's en an der spul is ook welkom) dingen mee naar een optreden in een nieuw tv-programma. Huisdie ren meenemen, dus. Maarten van de Rakt Dier Show, Autotron Rosma len, 28 en 29 september, 10-17 uur. Toegang 9 euro, voor kinde ren 7 euro (incl. entree pretpark en automuseum). Meer infor matie: www.dierenshow.nl Ayer's Rock is een rots van plastic, die verrijst aan de rand van Zoetermeer. Al les waarbij je verwondingen kan oplopen, is hier moge lijk. Boogschieten, abseilen, mountainbiken, vlotvaren, en vooral klimmen. Ook de 'Amazing Aboriginal Jump' staat op het programma. De steenrode kunststof rots in Zoetermeer is omgeven door een oerwoud van houten palen, sloten, tonnen, touwen en netten. Hier worden bezoekers blootgesteld aan activiteiten als vlotbouwen en kanoën. In totaalprogramma's met na men als het Aboriginal Fun Arrangement moeten ze boven dien bungee-runnen, sumo- worstelen, torens oprichten en worden ze door een tou wbanen- parcours gejaagd. Avontuur wordt risicoloos en in hapklare brokken voorgeschoteld. „Be leef de sfeer van de binnenlan den van Australië", adviseert de folder van dit 'in- en outdoor- centrum'. „Ervaar op een actie ve manier de mogelijkheden op het gebied van durf, conditie en plezier." Ayer's Rock isgebouwd als een stedelijke interpretatie van het aboriginal-heiligdom in de Au stralische woestijn. Donkerrode glasvezel platen zijn in grillige contouren aan de buitengevel geschroefd. Hier en daar hangt de kunstrots vervaarlijk over. Omdat alleen de bobbels en bul ten van het glasvezel te weinig steun bieden, zijn er klimgreep- jes in verschillende kleuren op bevestigd. Ook binnen in het ge bouw verrijzen vijftien meter hoge klimwanden. Zweterige vingers hebben weinig grip op het warme plastic, ondervinden Ram en Sergio (14 en 15) en Roxi, Zoey, Lisa (9) en Sterre (8). Met een stel anderen ondergaan ze de Koala Climbing Party. Instructeur Mye' Lung Choy deelt klimgordels en wat tips uit. Het touw gaat met een knoop aan de gordel en dan is de klimmer op eigen kracht en le nigheid aangewezen om de ver ticale platen te bedwingen. Sommige van de plastic grepen op de wand bieden steun aan een hele hand. Andere geven niet meer clan een gemeen rand je of een bult om een voet op te plaatsen. Met een beetje pech is een gat of richel niet groter dan een vinger. De kunst is om de wand te bedwingen zonder let terlijk op het touw te moeten te rugvallen. Mye' Lung houdt dat losjes vast, voor het geval dat. Sergio, wiens kapsel wonder baarlijk goed past bij zijn lui- paardprint-klimgordel, slingert zich moeiteloos als een aap naar boven. De jongere deelnemers hebben het moeilijker. „Een klein eindje nog", brult Roxi naar Zoey, terwijl die zuchtend en steunend houvast zoekt „Daar, stop je voet in dat gat. Pak die groene greep. Precies!" Even later zijn de rollen omge draaid en loopt Zoey te schreeu wen, terwijl Roxi tegen de muur hangt. „Auw, m'n handen", klaagt die. „Oeoeoeh, ik val, hi- hi." Het touw vangt haar op en de instructeur laat haar voor zichtig naar beneden zakken. „Nou zeg. Dat was een moeilijk stuk. Auw." Als iedereen zijn vingers heeft moegetrokken, is het tijd voor de Amazing Aboriginal Jump. Roxi rent via de wenteltrap naar de bovenste verdieping van het gebouw. Daar haakt de instruc teur haar vast aan een staalka bel. Een loopplank eindigt in het luchtledige. De vloer wacht vijftien meter lager. Roxi stapt in de leegte en zacht zoemend wikkelt een katrol de staalkabel af. Een paar seconden later staat ze grijnzend op de grond. Ook Sergio legt schijnbaar moeiteloos zijn leven in handen van de takel en laat zich als een zak aardappelen vallen. Zoey en Sterre daarentegen deinzen te rug voor de afgrond als ze aan de beurt zijn. „Niet naar beneden kijken! Gewoon doen! Loop maar naar voren!moedigt Roxi hen aan. „Het is best grie zelig om over het randje te stap pen", geeft ze toe. „Maar een maal in de lucht is het niet eng meer. Lisa is het daar blijkbaar mee eens, want ze laat zich al voor de derde keer vasthaken. „Ik ben altijd bang dat ik niet goed vast zit", geeft ze toe. Hoewel ze best weet dat de touwen en haken zo sterk zijn dat je er een olifant aan kan hangen. „Maar dat doen ze natuurlijk niet, want dat is zielig." Silvan Schoonhoven Ayers Rock, Buytenparklaan 14, Zoetermeer. Telefoon: 079-32 30 323. Internet: www.ayersrock.nl Prijs: arrangementen mogelijk voor kinderen en/of volwasse nen. De Koala Climbing Party kost €14,50 per kind voor twee uur, inclusief menu en ijs. Voor af boeken is noodzakelijk. Kampen, historische Hanze stad langs cle IJssel. Velen menen haar te kennen. Toch zijn achter het romantische aan zicht van deze eeuwenoude stad nog altijd talrijke toeristische schatten niet ontdekt. Wie aan Kampen denkt, denkt aan het idyllische IJsselfront, aan de blinkende Bruine Vloot en aan schattige straatjes. Voor al bij de (water)toeristen - vorig jaar zo'n 400.000 in getal - zijn ze geliefd. Wie heeft al niet ooit heerlijk geflaneerd door hartje Kampen of gekuierd langs ro mantische watervoertuigen aan de kade die - geduldig dobbe rend - wachten op hun vaart naar het grote meer. Het is be kend, net als de poorten en to rens van Kampen en de replica van de Kogge. Veel minder bekend is dat er achter de fagade van deze histo rische Hanzestad heel veel be zienswaardigheden schuilgaan, die nog vrijwel niet ontdekt zijn. Kampen telt bijna vijfhonderd monumenten. Wie weet dat? En wie heeft de schilderachtige steegjes al ontdekt, of de nostal gische muurschilderijen op pui en en gevels van winkels, ook wel 'fresco's van de kleine mid denstand' genoemd, of de routes langs moderne kunst, Jugend stil en Art Deco? Welke argeloze bezoeker weet dat er een mooi plantsoen is, pal aan de rand van het centrum met daarbij de kinderboerderij Cantecleer waar je na een (Jagje stappen de kinderen even lekker kunt laten ontspannen? Marisa Saba van de VW Kampen kan in een paar seconden zo zeker tien aantrek kelijke punten noemen, die haar organisatie meer bij toeristen over het voetlicht wil brengen. Extra belangrijk nu een van de belangrijkste trekpleisters van Kampen, de Bruine Vloot, voor een groot deel verdwijnt uit de stad. Door de bouw van een nieuwe brug ontstaat er te veel wachttijd voor de vloot en zul len ruim dertig van de veertig oude zeilschepen worden ver plaatst naar de Bataviawerf in Lelystad. Aderlating Juist deze aderlating inspireert Kampen om nieuwsgierige be zoekers extra te wijzen op de ve le schatten die nog niet ontdekt zijn. Daarvoor zijn of worden aparte folders gemaakt en pro ducten ontwikkeld. Zo zijn er stadswandelingen ontstaan die meer bezienswaardigheden aandoen dan het kleinste huisje van Kampen of het Tabaksmu seum alleen. De wandeling langs binnen plaatsen, tuinen en plantsoenen van Kampen is daar een goed voorbeeld van. Ook voor het tal rijke kunstzinnige in de stad zijn specifieke routes ontwikke ling. Zo zijn er wandelingen langs de muurschilderingen op de gevel van middenstandsbe- drijven en langs historisch inte- ressante gevelstenen. Evenzeer perveen. Het spreekt bijna van zelf dat Kampen met al dat wa ter tevens een geliefde locatie is, en blijft, voor sportvissers. Arvid van der Wolf Informatie stadswandelingen en arrangementen: VVV/ANWB Kampen, Oudestraat 151, tel. 038-3313500, e-mail: info@vvv- kanipen.nl. Kinderboerderij Cantecleer, Buitensingel 3, tel. 038-3323618. Kindervoorstel lingen in de Stadsgehoorzaal, Burgwal 84, telefoon foto Ron Nagtzaam 038-3317373.Tabaksmuseum, Botermarkt 3, tel. 038-3325353. Openingstijden, t/m september do. en vr. li-12.30 en 13.30-17 uur. Stedelijk Museum, Oude straat 158, tel. 038-3317361. Kogge-replica op Koggewerf Kampen, IJsselkade 91 (bij Bui tenhaven), tel. 038-3310515, open: ma t/m vr. 10-17 uur. Zui- velboerderij Van der Weerd, Buitendijkseweg 7, telefoon 038-3313719. Kampen in mini atuur, tel. 038-3388209. Infor matie over Kampen in het alge meen: www.kampen.nl Het binnentuintje aan de Marktsteeg is een lust voor het oog. de moeite waard tijdens een dagje uit in Kampen zijn routes langs Jugendstil en Art Deco en langs moderne kunstbeelden, tochtjes die extra wijzen op het (nog) bestaan van een Academie voor de Kunsten in de stad. Arrangementen Voor wie nog meer wil, zijn er uiteraard de groeps-dagarran- gementen. met keuze uit ver schillende stadswandelingen, rondleidingen, een bezoek aan de Kamper Kogge, bezichtiging van de Bruine Vloot - dit hele jaar kan het nog -, een rond vaart, een torenbeklimming en uiteraard een koffietafel. Wie toch meer wereldse zaken zoekt, kan op eigen gelegenheid snuffelen in de verschillende bijzondere winkeltjes en boe tiekjes. En wie ook dat niet aan trekkelijk genoeg vindt omdat hij liever beweegt in of rond Kampen, kan op cle fiets stap pen voor een tocht langs de Kamper kernen IJsselmuiden, Grafhorst, Wilsum met de oud ste kerk van Noord-Nederland, 's Heerenbroek, Zalk en Kam zaterdag 21 september 2002 foto Dick Hogewoning >p Ayers Rock in Zoetermeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33