PZC W1 Zoo is een monument in beweging Terugkijken maakt schooltijd tot een feest uiijes Antwerpen reran noMsn Onderzoek Massage Norwegian Groenland Vliegen KMI 1 zaterdag 21 september 2002 Op zondag komt ongeveer veertig procent van de bezoekers uit Nederland. De Antwerpse Zoo is al jaren lang een toeristische trek pleister. Jaarlijks goed voor twee miljoen kijkers. Dat wil de Zoo graag zo houden. Vandaar een investering van vijftig miljoen euro. Om bij de tijd te blijven. Algemeen directeur Rudy van Eysendyck van de Ant werpse Zoo mist wat als we de pas geopende moerasbiotoop betreden. ,,Er is geen mist. Nou ja, mist. We zorgen voor een con stante nevel, net boven de grond. Zoals het werkelijk in een moeras is. Maar het is pas een week open en wellicht is de aannemer nog met wat zaken bezig." De moerasbiotoop is een van de nieuwe attracties waarmee de Antwerpse dierentuin de bezoe kers ook in de 21e eeuw binnen de poorten wil lokken. Er kan 50 miljoen euro aangewend wor den om de twaalf hectare in de Antwerpse binnenstad een nieuw jasje aan te meten. ,,Dat geld is ook bedoeld voor dierentuin Planckendael in het dorpje Muizen bij Mechelen", zegt directeur Van Eysendyck. „Planckendael is onze uitwijk mogelijkheid. In Antwerpen kunnen we niet uibreiden. We kunnen geen kant op." De bijna 160-jarige dierentuin is één van de oudste in de we reld. Eysendyck: „De oudste is Schönbrun in Wenen die 250 jaar bestaat. Ook Artis in Am sterdam is een paar jaar ouder dan onze Zoo in Antwerpen." De miljoenen euro's die de ko mende tien jaar gebruikt wor den om de dierentuinen in Antwerpen en Planckendael aan de eisen van de moderne tijd te laten voldoen, komen vooreen deel uit Brussel. Eysen dyck: „Van de Vlaamse over heid. Zel f hoesten we een be langrijk deel op en we hebben sponsors." Vloer Eysendyck wijst naar de terras- vloer waarop we zitten, meer dan honderd jaar oud. „Prachti ge vloer van mozaïeksteentjes. Met de hand gelegd. Die vloer moet hoognodig gerestaureerd worden. Beginnen we volgend jaar aan. Alles moet met de hand gebeuren. Dat kost een vermo gen." Achter ons staat een van de mo numentale gebouwen waarin de grootste concertzaal van Vlaan deren is verstopt. De Elisabeth- zaal, goed voor 2100 plaatsen. Wandelend door de dierentuin, staat de directeur stil bij de kooien waarin roofvogels hui zen. „We mogen absoluut niets afbreken. Ook deze kooien niet. De gehele dierentuin is geklas seerd als monument. Leuk, maar soms lastig." „Deze kooien vergen ontzettend veel onderhoud. Die zijn wel honderd jaar oud. We willen in de toekomst de kooien zodanig inrichten dat de bezoekers in de kooien kunnen wandelen. Ui teraard goed beschermd. Ze lo pen als het ware zelf door een kooi en de vogels vliegen boven De Namibische netgiraffes komen in het wild niet meer voor. en naast hen." Het is een van de vele plannen die momenteel uit gebroed worden. „We willen de dierentuin verdelen in bio topen, dat moerasbiotoop is het begin. In een biotoop wonen dieren uit de diverse continen ten. In het moerasbiotoop lopen straks Afrikaanse nijlpaarden, Maleisische tapirs en Roemeen se kroeskopp el i kanen." In Planckendael wordt het an ders. „Daar willen we een inde ling per continent. In een bio toop alleen Afrikaanse dieren. Binnenkort beginnen we in Planckendael met de overdek king van 7000 vierkante meter Aziatisch continent. We willen de gebouwen verbinden met gangen." In Antwerpen moet het honderd jaar oude aquarium nodig opge knapt worden. Eysendyck: „Het is nog altijd mooi, maar mensen verwachten meer spektakel. Ze willen nieuwe dingen zien. Ze willen de dieren in grote ruimtes zien. Dat zijn ook de nieuwe Eu ropese regels waar we ons aan moeten houden." Kaal De nieuwe moerasbiotoop ziet er nog een beetje kaal uit. Nijl paard Hermien, een van de be woners, is op vakantie in Plan ckendael en haar toekomstige echtgenoot Hein staat binnen in het gloednieuwe onderkomen. Drietonner Hein komt uit Tsje chië en moet nog tot eind van de maand in quarantaine blijven. Eysendyck: „We gaan de bio toop nog groter maken met een volière voor moerasvogels en een nieuw huis voor de tapirs. Als het straks begroeid is, heb ben we een schitterend stukje moeras liggen." Eysendyck heeft het al gezegd, Antwerpen moet woekeren met de ruimte. „We hebben hier schitterende grasvelden liggen met fraaie bomen. Mogen we niets aan doen. Destijds was dit echt een tuin voor de rijken. Ze hielden de dieren als statussym bool. Het was zien en gezien worden. Rijke families flaneer den met huwbare dochters door het park. As er een dier dood ging, haalden ze in Afrika een ander dier." Dat gebeurt al jaren niet meer. Integendeel, het is de omgekeer de wereld. In dierentuinen ge fokte dieren worden uitgezet in de wildernis. In Mongolië lopen sinds 1997 de Przwalskipaar- den weer rond in het natuur park Hustain Nuruu, honderd kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Ulan Bator. Bonobo Eysendyck: „Iedere dierentuin is gespecialiseerd in het fokken van bepaalde dieren. Wij heb ben veel kennis in huis over de okapi, de bonobo, Congopauw en het goudskopleeuwaapje. De dierentuin in San Diego weet al les over de koala. Laatst is in Antwerpen een koala geboren. Dan bepaalt San Diego wat er met het diertje gebeurt. Hier blijven of naar een andere die rentuin." Inmiddels hebben de Europese dierentuinen de handen ineen geslagen en proberen ze onder meer in Brazilië stukken regen woud te kopen. „Om verbindin gen, corridors, tussen de regen foto's Thom van Amsterdam wouden te behouden. Door het kappen van regenwoud, ont staan op zichzelf staande stuk ken en kunnen de dieren niet van het ene naar het andere stuk. Met als gevolg kleinere groepen dieren, inteelt en uit eindelijk uitsterven." De Zoo heeft een goed jaar ach ter de rug. „Dertig procent meer dagkaartjes verkocht dan vorig jaar dat uitermate slecht was. Een nat voorjaar en dan ook nog eens de mkz-crisis. We zijn met de huidige bezoekersaantallen terug op het niveau van 1997. Dat willen we vasthouden. Om dat voor elkaar te krijgen moe ten we constant vernieuwen, meegaan met de tijd. De tralies moeten bijvoorbeeld wijken voor omheiningen die nauwe lijks te zien zijn." In de moerasbiotoop staan rond het verblijf van de nijlpaarden palen die straks niet meer te zien zijn door de begroeiing. Eysen dyck: „Als je dit zo ziet, denk je: moet dat een nijlpaard tegen houden? Wees gerust, daar komt een nijlpaard niet doorheen. Dat is uitvoerig getest, want veiligheid staat natuurlijk al tijd voorop." Romain van Damme De Roemeense kroeskoppelikanen uit de Donaudelta hebben ook een plaatsje gekregen in de moerasbiotoop. De Zoo van Antwerpen ligt in het centrum van de stad naast het Centraal Station. Wie met de auto komt, neemt op de ringweg de afslag Borgerhout en volgt daarna de borden Zoo of Centraal Station. In de omgeving van de Zoo zijn voldoende ondergrondse parkeergarages. De Zoo is iedere dag open vanaf 10 uur. Afhankelijk van het seizoen sluit de dierentuin de poorten om 16.45 (wintermaanden) en 19.00 uur (zomermaanden). In de lente en de herfst sluit de Zoo om 18 uur. Toegangsprijzen: Kinderen van 3 tot en met 11 jaar en gehandicap ten 8,50 euro. Volwassenen 13 euro. Een vriendje heeft een Duitse patrouille eens de stuipen op het lijf gejaagd met een sleu tel en een spijker aan een touw tje. In de holle pijp van de sleutel zaten één of meer luciferkoppen die door de spijker werden vast gedrukt. Door sleutel en spijker vervolgens tegen de muur of de grond te slaan, kon je harde knallen produceren. De Duitse soldaten die langsmarcheerden, wisten niet hoe snel ze in de berm moesten duiken toen mijn vriendje tegen de muur sloeg. Ze dachten dat ze werden bescho ten", vertelt beheerder Okke van der Maas van het Terneu- zense schoolmuseum. De 73-ja- rige Philippiense E. Dieleman herinnert zich het spelletje. „Een naam was er niet voor, maar we konden er uren mee zoet zijn." Zelf speelde Dieleman liever met de bikkels, vier metalen voorwerpjes die in een bepaalde vorm moesten worden neerge legd. „Je moest een balletje op gooien en in de tussentijd de bikkels overeind zetten. Het balletje moest worden opgevan gen zonder de grond te raken", legt ze uit. Voor zestig-plussers is het Schoolmuseum School tijd een feest van herkenning. Herinneringen aan, ondanks oorlog en armoe, een plezierige, onbezorgde jeugd komen bij de meeste ouderen bovendrijven. Hun kinderen en kleinkinderen kijken ook graag rond in het on langs met een oud pandje uitge breide museum in het oudste deel van Terneuzen. De school- bankjes, het orgeltje van de nonnen van de voormalige Hei lige Familieschool in de Terneu- zense binnenstad, bijbelse schoolplaten uit de negentiende eeuw, spelletjes, taal- en reken boekjes. Het oudste leerboekje dat het museum in zijn bezit heeft is er ééntje uit 1836 van 'onderwijzer van den eersten rang' Prinsen. Twee rekenboek jes van de negentiende eeuwse autoriteit H. Hemkes zijn nau welijks minder oud. uitgegeven tussen 1840 en 1845. Ze hebben prachtige titels: 'De Beminnaar van het rekenen, of Gemakke lijk Rekenboek^ voor Verder- Even terug in de schoolbankjes. gevorderden' en het daaropvol gende 'Rekenboek voor Jongens van den Landelijken Stand'. Een leesboekje als 'De Wonder lijke Reizen van Meelmuts en Roetkop' zou nu door het Anti discriminatiebureau snel uit de handel worden gehaald, erkent Okke van der Maas. „Jemoet die publicaties in hun tijd zien. We foto Peter Nicolai hebben ook een reclameboekje van Klokzeep, waarmee een ne gertje zich wit wil wassen. Des tijds werden die boekjes ge schreven om te amuseren, niet om te discrimineren", stelt de voormalige directeur van christelijke basisschool De Stelle. Het is moeilijk om favorieten in de collectie te noemen. Het com plete sponsdoosje uit de jaren twintig van de vorige eeuw en de houten schooltasjes vindt Van der Maas wel erg mooi. Zo'n houten schooltas was een laptop avant la lettre. Ze werden ge bruikt in klassen waar geen ta fels waren. De leerlingen haal den een lei en een griffel uit de tas en legden de schooltas ver volgens op hun knieën als schrijf taf el René Hoonhorst Stichting Schoolmuseum Schooltijd Terneuzen, Vissteeg 4-6 in Terneuzen. Openingstij den: van 1 april tot 1 oktober woensdag en donderdag van 14.00 tot 16.45 uur; van 1 okto ber tot 31 maart woensdag en zaterdag van 14.00 tot 16.45 uur; groepen ook volgens af spraak. Telefoon op openings tijden: 06-22103108. Anders: 0115-694270 (Okke van der Maas) of 0115-695313 (Rinus de Jonge). Prijzen: kinderen tot 16 jaar €0,70, ouderen €1,15. VTederlanders gaan vaker en -LN korter op vakantie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Hotelbon Group. Het bevestigt de uitslagen van andere onder zoeken naar het reisgedrag. Vooral het aantal korte vakan ties (maximaal drie overnach tingen) breekt record na record: een stijging van zo'n half mil joen per jaar: 10,6 miljoen in 1998,12,1 miljoen vorig jaar. Het aantal lange vakantie is nog altijd groter: 19 miljoen in 1998, 19,9 miljoen in 2001Bij die lan ge vakanties blijft Frankrijk, ondanks een lichte daling, over tuigend vakantieland nummer 1 met een aandeel van 18 pro cent. Daarna volgen Spanje (14%) en Duitsland (10%). In ei gen land zijn de Noordzeebad plaatsen favoriet. Massage 'aan huis' wordt ko mend winterseizoen aan geboden bij de reservering van een catered chalet via Het Frankrijk Huis. Het gaat om de topklasse chalets van de Engel se organisatie Snowline in het Franse skigebied Val d'Isère. Een Engels team van drie thera peuten is de hele winter in de wintersportplaats aanwezig. De drie zijn gespecialiseerd in Indische hoofdmassage, Thaise lichaamsmassage en Reiki. De Snowline brochure kan wor den besteld via telefoonnum mer 023 - 551 22 91. Meer infor matie: www.snowline.nl en www.frankrijkhuis.nl. Op de website van het Frankrijk Huis worden ook de vier nieuwe charmehotels in de Franse Al pen gepresenteerd. De selectie telt nu twaalf van deze stijlvol le, vaak landelijke accommoda ties. Rederij Norwegian Cruise Li ne (NCL) hoopt eind decem ber een nieuw luxueus vierster- ren-cruiseschip in gebruik te kunnen nemen. Het gaat om de 'Norwegian Dawn' die plaats biedt aan 2240 passagiers. Net als het zusterschip 'Norwegian Star', is de cruiser speciaal ge bouwd voor het zogeheten 'free style-concept' waarbij passa giers onder andere zelf bepalen hoe laat en in welk restaurant ze willen gaan eten. Tevens is het aan boord van deze schepen niet langer verplicht in formele kle ding aan het diner te verschij nen. De nieuw aanwinst van Norwegian Cruise Line zal voornamelijk worden ingezet voor cruises naar het Caribische gebied. Meer informatie: Cruise Travel International BV in Putten, te lefoon 0341 -37 11 37 en/of in ternet www.cruisetravel.nl Air Greenland zal vanaf vol gend jaar april de enige luchtvaartmaatschappij zijn die regelmatig vluchten gaat uitvoeren tussen Groenland en Denemarken. Daarmee worden de taken overgenomen van de SAS, die vanaf die tijd de lijn- vluchten naar 's werelds groot ste eiland staakt. SAS vervoerde jaarlijks rond 100.000 passagiers tussen Ko penhagen en Groenland, dat on derdeel is van het Deense ko ninkrijk, maar een grote mate van zelfbestuur heeft. Het toe risme naar Groenland is stijgen de. Vorig jaar groeide het aantal reizigers met 8,5 procent naar een totaal van ruim 34.000. Meer informatie: Greenland Tourism, Postboks 1139, Pile- ströde 52, DK-1010 Kopenha gen K, telefoon 0045 -33 69 32 00 of www.visitgreenland.com De Duitse luchtvaartmaat schappij Air Berlin vliegt de komende winter vaker op een aantal Spaanse bestemmingen. Vanuit de steden Düsseldorf, Keulen, Berlijn, Hamburg en München worden dagelijkse vluchten onderhouden naar Madrid, Barcelona, Ibiza, Ali cante en Malaga. Ibiza wordt ook dagelijks aangevlogen van af Münster/Osnabrück, Dort mund, Frankfurt, Hannover, Neurenberg en Paderborn. Overigens onderhoudt Air Ber lin nog veel meer vluchten naar Spanje en ook Portugal vanaf diverse Duitse luchthavens. Meer informatie: telefoon 0049-1801-737800, internet www.airberlin.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29