Sluiter weer in de hoofdrol Chardon blijft op koers voor goud Emmen blijft winnen Böseler ziet kansen voor BC Vlissingen Ook NAC te sterk voor FC Twente 19 Baresi terug naar AC Milan Becker voor de rechter Transfersom in garnalen betaald Servais Knaven naar Quick-Step Geen Midi Libre in 2003 Rumsas mag koersen van UCI Davis-Cupduel met Finland wordt een routineklus Zes boten in finale WK roeien Weer Italiaans dagje in Spanje Frankrijk en Rusland dicht bij de finale PARIJS - De tennisteams van titelverdediger Frankrijk en Rusland hebben gisteren een stevi ge optie genomen op een plaats in de finale van het toernooi om de Davis Cup. Beide landen namen op de eerste dag een voorsprong van 2-0. Frankrijk zette in Parijs het team van de Verenigde Staten op af stand, Rusland liep in Moskou weg van Argenti nië. In Stade Roland Garros won Arnaud Clement eerst in vier sets van Andy Roddick: 4-6 7-6 7-6 6-1. Sebastian Grosjean moest daarna tegen James Blake heel diep gaan om even eens te winnen. Pas na ruim drie uur capituleer de de Amerikaan: 6-4 6-1 6-7 7-5. Ook Jevgeni Kafelnikov had het in zijn tweede par tij tegen Gaston Gaudi zwaar. Pas bij 8-6 in de vijfde set capituleerde de Argentijn. Eerder won Marat Safin in vier sets (6- 7 7-5 7-5 6-1) van Juan Ig- nacio Chela. Australië is bijna zeker van lijfsbehoud in de we- reldgroep van de Davis Cup. Het nam in Adelaide in het promotie/degrada tieduel tegen India de voorsprong van 2-0. He witt had geen kind aan Mankad (6-1 7-6 6-1) en Arthurs stond een set af aan veteraan Paes, 6-4 3-6 6-3 6-4. Hewitt en Mankad had den elkaar een keer eerder ontmoet. Zes jaar geleden op het gras in Subirton in Engeland tijdens een ju- niorentoernooi. Sinsdien steeg Hewitt naar num mer een op de wereld ranglijst, de 22-jarige Mankad bleef in de anoni miteit. Dit jaar steeg hij 417 plaatsen naar 831. In zijn eigen woonplaats was He witt in 99 minuten klaar. ANP MILAAN - Franco Baresi keert terug naar AC Milan. De oud speler van de Italiaanse club wordt jeugdtrainer. Baresi nam vorige maand ontslag als directeur van de Engelse club Ful- ham. Hij lag daar overhoop met trainer Jean Tigana. RTR MÜNCHEN - Boris Becker moet eind oktober voor de rechter in München verschijnen. De 34-jarige tennisser wordt be schuldigd van belastingontduiking ter hoogte van 5,3 miljoen euro. De Duitse fiscus zegt dat Becker in de jaren 1991-93 te weinig inkomensbelasting heeft betaald omdat hij claimde in Monte Carlo te wonen. De belasting kan evenwel bewijzen dat de tennisser in Mün chen domicilie had en daardoor verplicht was het volle be drag te betalen. Beckers advocaten hebben vergeefs getracht de zaak te schikken, waardoor een proces dat drie dagen zal duren noodzakelijk is. DPA OSLO - De Noorse voetballer Kenneth Kristensen is zijn ge wicht in garnalen waard. De spits verruilt zijn club Vindbjart voor Floey. In plaats van geld ontvangt Vindbjart 75 kilo gar nalen. „We willen hem niet belemmeren, maar we willen wel iets krijgen", verklaarde voorzitter Ulstein. Vandaag spelen beide clubs tegen elkaar. Vóór de wedstrijd gaat Kristensen op de weegschaal om zijn exacte gewicht te bepalen. AFP RIJSWIJK - Wielrenner Servais Knaven heeft een mondeling akkoord bereikt over een contract voor een jaar bij de nieuwe Belgische profploeg Quick-Step. Na Bram Tankink is hij de tweede Nederlander in het team van ploegleider Patrick Lefevere, de huidige baas van Knaven in de wielerformatie van Domo-Farm Frites. ANP MONTPELLIER - De Midi Libre, een wielerronde over vijf etappes in het zuiden van Frankrijk, gaat in 2003 niet door. Dat heeft de organisatie gisteren in Montpellier bekendge maakt. „De kosten zijn schrikbarend gestegen", schrijft de organisatie in een communiqué. „Daarnaast heeft de wieler sport imagoproblemen." De organisatoren overwegen de rit tenkoers in 2004 weer te laten terugkeren. Lance Armstrong won dit jaar de Midi Libre. AFP PARIJS - Raimondas Rumsas mag volgens de internationale regels gewoon koersen van de UCI, de internationale wielren- unie. De ploeg van de Litouwer, het Italiaanse Lampre, kreeg dat gisteren te horen. Lampre schorste de renner nadat zijn vrouw Edita de dag na de Ronde van Frankrijk aan de Frans- Italiaanse grens werd aangehouden met talloze verboden producten. Rumsas eindigde als derde in de Tour. Edita Rumsas zit nog steeds vast in Bonneville. Rumsas ont kent verboden middelen te hebben genomen, maar sinds de Tour koerst hij niet meer. „Er is geen positieve controle, noch een positieve dopingbekentenis", verklaarde Alain Rumpf, namens de UCI. „Er is geen grond hem te schorsen. Wij begrij pen wel dat het imago van Lampre in het geding is, en dus ook het imago van de wielersport." AFP zaterdag 21 september 2002 door Gertjan van Geen TURKU - Enige vrees vooraf was gerechtvaardigd, maar het Davis-Cupduel tegen Finland lijkt een routineklus te worden voor Nederland. Na de eerste dag staat Oranje op een veilige 2-0-voorsprong. Andermaal was er een hoofdrol voor Rae- mon Sluiter weggelegd. Hij be vestigde zijn status in de lan- denstrijd door de Finse kopman Jarkko Nieminen in vier sets (4- 6, 7-6 (3), 6-0 en 7-6 (8)) te klop pen. Sjeng Schalken volgde met een routineuze zege op nobody Tuomas Ketola. Het Nederlands Davis-Cup- team staat zo met anderhalf been weer in de wereldgroep. Vandaag kunnen Paul Haarhuis en Schalken de winst in het dub bel definitief naar zich toetrek ken. Dat mag, met als tegen standers Nieminen en Ketola, geen al te groot probleem zijn voor het ingespeelde koppel. Mistroostig De eerste dag speelde zich af in een voor Davis-Cupbegrippen matige ambiance. Het immense ijshockey stadion in de haven stad Turku biedt plaats aan ruim 11.000 toeschouwers, maar de hal was slechts voor een kwart gevuld. Dat maakte het een enigszins mistroostig ge heel. Zeker ook omdat de Finse toe schouwers van nature niet zo uitbundig zijn als het aanwezi ge Nederlandse contingent. Sluiter leek daar het meest last van te hebben. De Rotterdam mer gedijt goed in een kolkende massa, zoals hij vorig jaar be wees in de thuiswedstrijden te gen Spanje en Duitsland. De mondiale nummer 74 had in eer ste instantie weinig in te bren gen tegen Nieminen. De Fin, die in razend tempo naar de 33ste plaats van de wereldranglijst klom, wees de 24-jarige Sluiter bijna achteloos op diens tekort komingen. De Nederlander bewoog daarbij slecht, serveerde matig en sta pelde fout op fout. Nieminen buitte de langzame indoorbaan Nieminen hem te slim af. De linkshander op zijn beurt had er eentje nodig op 4-4 en leek een comfortabele 2-0-voorsprong in sets te nemen. Juist daar vond Sluiter een gaatje in de Finse de fensie. Hij brak terug en dat hij de daaropvolgende tiebreak met 7-3 won was niet meer dan logisch. „Ik was de baas op de baan", zei Sluiter, terugblik kend op de gelukkig gewonnen set, met bravoure. Hij verloor de controle pas toen hij de wedstrijd niet meer kon verliezen. Op 5-2 in de vierde set, in de derde verloor hij geen game, serveerde Sluiter met een dubbele break voorsprong. Juist toen begon het Finse pu bliek zich te roeren. Sluiter overkwam vervolgens wat zo veel tennissers voor hem was ge beurd. Hij klapte mentaal in el kaar en verspeelde de voor sprong. Mondjesmaat kreeg hij een eerste opslag in en met een opeenstapeling van dramati sche fouten gaf hij Nieminen een nieuwe kans. „Het was ge woon choken, nerveus worden", concludeerde ook Sluiter. Dat de 21-jarige Fin de opgeleg de kans zelf verprutste, gaf het niveau van de wedstrijd aan. Via 5-1 en 6-4 in de tiebreak be hoorde een beslissende set tot de mogelijkheden. Ook een vierde setpunt verknalde hij, waarna Sluiter bij 9-8 weer eens naar het net kwam. Dit keer kwam er geen passeerbal, maar belandde de backhand van Nieminen on derin het net. De Rotterdammer ging nog net niet op de knieën. Schalken Sjeng Schalken spaarde wel energie tegen het Finse keffertje Tuomas Ketola. Slechts in de eerste set beet Ketola ook af en toe. Schalken had een historisch lange tiebreak (15-13) nodig om na 73 minuten de eerste set te pakken. Nadien bleek Finlands tweede man uitgeblust en deed hij zijn positie op de wereld ranglijst (216de) eer aan. Voor de tweede en derde set (6-3,6-3) had de Limburger twee minuten meer nodig om Nederland zo een riant uitzicht op de wereld- groep te geven. GPD ten volle uit en passeerde Slui ter regelmatig bij diens kanslo ze missies aan het net. De om mekeer was daarom navrant. Hoewel Sluiter in de tweede set het betere van het spel had, bleef hij achter de feiten aanlopen. Hij kreeg acht breekpunten, maar evenzovele malen was Raemon Sluiter verraste in het eerste duel van de Davis Cup-ontmocting met Finland Jarkko Nieminen en bracht Nederland daarmee op voorsprong. fotoToussaint Kluiters/ANP SEVILLA - Met zes van de der tien uitgezonden boten in de fi nale presteren de Nederlandse roeiers naar verwachting op het WK in Sevilla. De lichte roei- sters maken dit weekend de meeste kans op een medaille. Al is een stunt van de herrezen vier-zonder-stuurman van nes tor Michiel Bartman niet uitge sloten. Nadat eerder al skiffeuse Kirsten van der Kolk en de vrouwen-dubbelvier via een fi naleplaats de kracht van de lichtgewichten hadden onder streept, volgde gisteren de dub- beltwee van Marit van Eupen en Hedi Poot. In de enige olympi sche discipline voor lichte roei- sters voer het duo een uitgeba lanceerde race. „Zo kan roeien erg leuk zijn", straalde Poot, die op de wal haar ontwrichte duim met een brace in toom houdt. Niet de hele familie Van Eupen vierde gisteren feest. Broer Mi chiel kwam met Jeroen Hilck- man te laat op stoom om een plekje in de finale van de twee zonder-stuurman af te dwingen. De twee dertigers strandden op een vierde positie, na een even indrukwekkende als tevergeef- se eindsprint. De lichte dubbeltwee Ivo Snij ders en Gerard van der Linden kwam helemaal niet toe aan een eindsprint. De talentvolle scul lers uit Amsterdam raakten na een voortvarend eerste kwart totaal uit beeld. Om vervolgens in het kielzog van de camera boot over de finish te deinen. GPD SANTANDER - De Ronde van Spanje, al toe aan de dertiende etappe, heeft opnieuw een Itali aanse dag beleefd, de zevende al. Giovanni Lombardi, die al zijn kwaliteiten normaliter in dienst stelt van raspaard Mario Cipollini, bewees meer te zijn dan een werkezel. Hij versloeg na een rit over bijna 190 kilometer van Burgos naar Santander zijn landgenoten Davide Bramati en Paolo Bos- soni in de eindsprint van een kopgroep van zes. Oscar Sevilla behield de gouden leiderstrui. Jeroen Blijlevens, die woensdag ten val kwam en een wond aan het dijbeen opliep, stapte af. van onze sportredactie GARROPILOS - Na twee van de drie onderdelen bij het WK- vierspannen heeft IJsbrand Chardon de leiding in het alge meen klassement behouden. De menner uit Schipluiden gaf gisteren in de marathon weinig prijs op zijn voornaamste te genstanders. In het landen- klassement veroverde Neder land bovendien de koppositie. Het laatste onderdeel is van daag, een vaardigheidsproef waarbij tussen kegeltjes moet worden doorgereden. Bij een foutloos optreden heeft Char don zijn derde wereldtitel te pakken. Harry de Ruiter is als zesde de tweede Nederlander, maar maakt geen deel uit van het team. Mark Weusthof (8e) en Ton Monhemius wel. Weusthof was de grote man in de door Nederlander Arjan Brink ontworpen marathon, op de uitgestrekte terreinen van Garropilos. In het specta culairste - en zwaarste - onder deel was hij de derde in het sterkst denkbare veld. In de cross had hij eerder dit seizoen in Aken met de tweede plaats al bewezen een specialist te zijn. „Ik denk dat dit geen toe val meer is", zei de Twenten aar. Een wat betere dressuur en de coming-man (29) uit Rossum is een kandidaat voor een top- klassering in het algeheel klas sement. In de dressuur echter wil het nog niet zo vlotten. Zijn huidige span komt er minder uit de voeten. „Toch vond ik dat ik gezien de beoordeling van de rest ook in dat onder deel wat meer punten had ver- IJsbrand Chardon jaagt zijn vierspan dooreen hindernis. diend. Mijn doel echter hier was de beste tien. Het ziet er naar uit dat ik dat ga redden." IJsbrand Chardon hield, met het van collega Ad Aarts ge leende paard Krinko in de ge lederen, de schade beperkt. Al leen in hindernis zeven stond het span even stil. „Dat was een kwestie van overleven", verzuchtte hij. „Ik heb van daag moeten werken, onge looflijk. Dat wil je niet weten. Ik zit er helemaal doorheen Chardon herstelde zich ra zendsnel. Hij liet zich omhel zen door mencollega Harry de Ruyter. Paulien Chardon, een van de grooms op de kar, gaf haar man een high five en een zoen. foto Ramün Espinosa/AP Chardon was opgetogen.,,Het is een goed gevoel de slotdag als nummer één in te gaan. Dat was het uitgangspunt. Maar we zijn er nog niet. Ik moet nu scherp blijven. Dan kan het lukkenANP/GPD door Norbert Kleinherenbrink EMMEN - In de Gouden Gids- divisie gaat Emmen rustig door met winnen. De ploeg uit Dren the pakte gistergavond ook in de vijfde competitiewedstrijd drie punten. Hekkensluiter VW werd met 2- 0 verslagen. In Emmen scoorden De Groot, zijn zesde alweer dit seizoen, en Junqueira. VW- speler Grootaert kreeg in de slotfase de rode kaart na zijn tweede boeking. Stormvogels/Telstar, ADO Den Haag en Heracles bleven in het spoor van de koploper. Storm vogels/Telstar won voor eigen publiek met 1-0 van MW dank zij een treffer van Hol wijn, zijn vijfde van het seizoen. ADO Den Haag versloeg Sparta met 3-1. De Haagse treffers kwamen op naam van oud-Spartanen: Stroeve (twee) en Van der Laan. Voor de Rotterdammers scoorde Koevermans in de slotfase uit een strafschop. Heracles ontsnapte in de thuis wedstrijd tegen Fortuna Sittard (3-2) aan onnodig puntenver lies. De ploeg uit Almelo gaf in de tweede helft een voorsprong van 2-0 uit handen. Invaller Ti- bari bezorgde de thuisclub in de voorlaatste minuut alsnog de overwinning. Emmen - VW 2-0 (1-0). 23. De Groot 1-0. 54. Junqueira 2-0. Scheidsrechter: Langkamp Toe schouwers: 4738. Rode kaart: 84. Grootaert (VW) 2xgeel. Gele kaart: Broers (Emmen). TOP Oss - FC Dordrecht 3-1 (3-0). 2. Gesthuizen 1-0, 14. Gesthuizen 2-0, 25. Dijkhuizen 3-0. 67. Van der Pen nen 3-1 Scheidsrechter Van der Hilst. Toeschouwers: 1900. Gele kaart Van der Pennen, VanderWou- de (FC Dordrecht). Cambuur L - Eindhoven 0-1 (0-0). 90. Konings 0-1. Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 4370. Gele kaart: Veltman, Loontjes (Cambuur L), Stam, Thijssens (Eindhoven). Heracles - Fortuna Sittard 3-2 (2-0). 14. Hoogeveen 1-0, 28. Rose 2-0, 49 Van Barneveld 2-1. 74. Gommans 2- 2, 89. Tibari 3-2. Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers: 5980. Gele kaart: Jansen (Fortuna Sittard). Stormvogels/Telstar - MW 1-0 (1-0 39. Holwijn 1-0. Scheidsrechter: Kuipers. Toeschouwers: 2046. Gele kaart: Biezen (Telstar). Van Veghel, Hymans, Gerets (MW). ADO Den Haag - Sparta 3-1 (1-0). 39. Stroeve 1-0. 50. Stroeve 2-0, 79. Van der Laan 3-0 (strafschop), 87. Koevertnans 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Koopman. Toe schouwers: 5421. Gele kaart: Bou- chiba, Van der Bergh, De Fauw (Sparta). Go Ahead Eagles - Veendam 2-0 (0-0). 52. Kooijman 1-0, 71-Dibi 2-0. Scheidsrechter: Wiedemeijer. Toe schouwers: 3520. Volendam - Haarlem 3-2 (1-0). 45. Buys 1-0,79. Ouhsaine Ouichou 2-0, 81. Luirink 2-1 (e.d.). 90. Buys 3-1 (strafschop), 90. Ketting 3-2. Scheidsrechter: Luijten. Toeschou wers: 1884. Gele kaart: Luirink (Vo lendam), Koroglu (Haarlem). ANP door Jan-Jaap Corré VLISSINGEN - De nieuwe competitie die zondag voor de vrouwen van de BC Vlissingen begint, biedt kansen denkt coach Frank Böseler van de bas- ketbalploeg. De selectie is beter dan vorig jaar: „We zijn vooral in de breedte sterker", weet hij. De voorbereiding op de compe titie verliep alles behalve vlek keloos voor het eerste team van de BC Vlissingen. Veel oefen wedstrijden werden verloren, met als dieptepunt een laatste plaats op het eigen toernooi be gin deze maand. Böseler denkt niet dat deze lijn in de competi tie wordt getrokken. „Die nederlagen waren enigs zins ingecalculeerd. Vooral op het eigen toernooi hadden we sterke tegenstanders, namelijk de nummers één en twee uit de vorige competitie en een sterke tegenstander uit België. Ook was het zo dat we nog veel aan elkaar moesten wennen, omdat we een ander soort spelletje zijn gaan spelen. Afgelopen week end hadden we een trainings weekend in Brussel en daar heb ben we veel aan gehad. Ik denk dat we klaar zij n voor de compe titie." De reden dat de Vlissingse vrou wen anders zijn gaan spelen is een kleine uitbreiding van de se lectie. Böseler: We hebben dit jaar met Linda de Meij een extra center erbij. Vorig seizoen had den we op die positie alleen Yolanda Joosse, waardoor zij vaak heel veel minuten moest spelen. Wat Böseler van dit seizoen kan verwachten, weet hij niet pre cies. „Doordat de promotiedivi sie en de eerste divisie samenge voegd zijn hebben we veel nieuwe tegenstanders, waarvan ik niveau niet ken. Ik weet wel dat er, net als onze ploeg, heel veel jonge ploegen bij zijn. Ik denk dat we dit seizoen in het zogenaamde linker rijtje moe ten kunnen eindigen. Vorig jaar verloren we vaak met twee of drie puntjes verschil, omdat we in het vierde kwart te kort kwa men. Met deze selectie moeten we dat kunnen voorkomen be sluit de coach. De eerste tegenstander van de vrouwen van BC Vlissingen, aanstaande zondag, is Quo Va- dis uit Gemert. BC Vlissingen speelt uit. van onze sportredactie BREDA - In de week dat Neder landse subtoppers zich bla meerden tegen relatief onbe kende Oost-Europese ploegen schotelden NAC en FC Twente gisteravond het fanatiek meele vende thuispubliek een parodie op verzorgd voetbal voor. De nog steeds ongeslagen Bre dase club, de minst slechte van de twee, boekte door treffers van Kevin Bobson en Earnest Stewart een verdiende overwin ning (2-0). De bezoekers wach ten nog steeds op de eerste zege. Steeds wanhopiger probeert be oogd wonderdokter Rene Van- dereijken zijn FC Twente van de vele kwalen te genezen. De Bel gische trainer wekt al in zijn vijfde competitiewedstrijd in Enschedese dienst de indruk geen oplossing te hebben voor de sportieve malaise waardoor FC Twente al onder zijn voor ganger John van 't Schip werd getroffen. Vandereijken, in het verleden niet geslaagd bij Anderlecht en Mainz, laat zijn team wekelijks in een andere samenstelling spelen. Zo had hij op bezoek bij NAC geen plaats voor Tommie van der Leegte en Björn van der Doelen. Excelsior moest gisteravond in al ie opzichten zijn meerdere er kennen in AZ: 1-2. Feyenoords technisch vaardige satellietclub kon niet op tegen de vooral fy siek sterkere Alkmaarders. die in de slotfase nog volkomen on nodig in de problemen kwamen NAC - FC Twente 2-0 (1-0). 36. Bob son 1-0, 80. Stewart 2-0. Scheids rechter: Temmink. Toeschouwers. 13.246. Gele kaart: Bobson (NAC). Cziommer, Houwing, Ouedraogu (FC Twente). Excelsior - AZ 1-2 (0-2). 33. Van Ga len 0-1.45. Nelisse 0-2, 86. Mtiliga 1- 2. Scheidsrechter: Oskam Toe schouwers: 3135. Gele kaart: Mtili ga (Excelsior). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19