Stormbaan op de camping PZC PZC Wanden vol passie voor vuurtorens en kustlichten Maryisme combineert mooi met materieschilderijen Statenfractie D66 vraagt onderzoek korting tunneltarief Scoop houdt debat over zorgverlening 12 Terneuzen verlost van bandenberg ZK jeu de boules voor doubletten in Middelburg kunst cultuur kamperen Bruinooge deelt zorgen PvZ over Sloehaven niet Abonnementstarieven zaterdag 21 september 2002 TERNEUZEN - Echt waar, Ter- neuzen wordt nu werkelijk ver lost van de bandenberg. Maan dag 7 oktober gaan ze in de versnipperaar. „De messen worden op dit moment gesle pen", zegt gedeputeerde T. Pop- pelaars (CDA, milieu). Granuband is ingehuurd voor de klus. Het Amsterdamse be drijf versnippert de enorme sta pel banden, die Tyre Again aan de Zevenaarhaven is achterge laten. Granuband verwerkt de j snippers tot rubbertegels, die in speeltuinen worden gebruikt. De tegels dienen als zachte on dergrond onder speeltoestellen en zorgen zo voor een veilige 'speelplek. Poppelaars zal zelf de eerste "band in de versnipperaar ste- 'ken. Hij is opgelucht dat de ban denberg eindelijk wordt opge ruimd. De stapel vormt een groot milieurisico in geval van brand. Ook de veiligheid van een groot deel van Terneuzen komt dan in gevaar. Granuband is in de arm geno men door de provincie, haven schap Zeeland Seaports en de buurbedrijven Verbrugge Ter minals en Broomchemie. Zij de len de kosten, die geraamd zijn 'op 700.000 euro. MIDDELBURG - Op de banen van Club Jeu de Boules Middel burg aan de Koudekerkseweg in Middelburg wordt morgen het Zeeuws kampioenschap jeu de boules voor doubletten gehou den. In totaal zullen veertig teams deelnemen. Als favoriet koppel gaat de combinatie Piet Maartense-Ar- "jen van Noppen van het Goese Le Bestion (regerend Neder lands kampioen) van start. Zij zullen het niet gemakkelijk krij - gen tegen plaatselijke cracks als Filiberto de Filippis en Ad Priester (winnaars van 2000), de gebroeders De Goffau, Mario en Augostino de Filippis en Bert van Veen en zijn partner Nico 'Claessen. De titelstrijd begint om 10.30 uur, de finale staat rond 17.00 door Harmen van der Werf Vernieuwen, vernieuwen en nog eens vernieuwen. Wil zijn camping lek ker in de markt blijven liggen, beseft Cor Muller van jeugdcamping Elzenhof in Renesse, dan is dat een must. Veel geld om te investeren heeft hij niet. Maar het hoeft ook niet allemaal zo duur te zijn. Zo loopt hij al een tijdje rond met het idee een stormbaan te bouwen. „Jongeren hebben toch te veel energie. Organiseer 's ochtends om acht uur een wedstrijd, met wat prijzen. Succes ver zekerd." Muller is het hele jaar bezig, al is zijn camping niet meer dan zeven weken per jaar open. Hij kan ervan rondkomen. „Maar", tekent Muller direct aan, „elk seizoen moet je met iets nieuws komen. Vergelijk het met een restaurant. Om de zoveel tijd moet je de inrichting van een restaurant veranderen, dat wekt smaakverhogend." De hele kampeersector in Zeeland moet dat doen, smaakverhogend werken, vindt gedeputeerde Gert van Zwieten. Hij vreest anders dat de kampeermarkt op een gegeven moment 'in elkaar la zert', zei hij laatst op een bijeenkomst over de vrije- tijdsindustrie in Rotter dam. Op zijn initiatief en de grootste kampeerboer van Zeeland, Henk van Koeveringe van Roompot Recreatie, werkt de provincie aan een plan om dat te voorkomen. Proefprojecten Van Zwieten wil her en der in Zeeland proefprojecten helpen opzetten voor campings van de toekomst. Vooral over de kleinere campings, tot 150 plaatsen, maakt hij zich zorgenVeel ruimte om te investeren, hebben die vaak niet. Wat de provincie met de sector en gemeen ten precies wil gaan doen om het tij te keren, wordt begin oktober bekend. Jolanda Veiwegen, beleidsmedewerk ster recreatie en toerisme bij de provin cie, houdt zich nog op de vlakte. Nieu we kampeerterreinen zullen er niet bijkomen, wil ze wel kwijt. En samen werking in marketing en promotie is heel belangrijk om klanten te blijven trekken.Want het gevecht om de gunst van de vakantiegangers wordt steeds heftiger." Muller van camping Elzenhof (55 plaatsen) merkt dat, maar hij gaat ze ker niet groots investeren. „Elke nieu we voorziening kost al snel zoveel geld. En de prijzen mogen niet al te hoog Activiteiten voor kinderen doen het goed op de camping. worden. Anders gaan die jongeren ge woon naar Spanje, met een goedkope vliegreis. Ergens zit er een grens aan wat je op een camping kunt doen. Een camping blijft een camping." Samenwerking Verschillende grotere campings op de Kop van Schouwen zoeken het in sa menwerking. Muller juicht dat toe. „Die bedrijven zijn stuk voor stuk alle maal veel groter dan de mijne, maar ook zij kunnen niet in hun ééntje een zwem bad bouwen." Herman van Oost, eigenaar van De Oa se (450 plaatsen) in Renesse, is de gang maker achter de samenwerking. Het probleem van de kampeersector is vol gens hem dat er nog te veel 'mama- en papa-bedrijven' zijn, die financieel niet zoveel armslag hebben. „En we staan voor een wisseling van de wacht. Veel campings zijn ontstaan in de jaren zestig. De eerste generatie stopt er zo langzamerhand mee en dan krijg je hetzelfde als in de landbouw: Is het voor zoon of dochter nog interes sant zo'n bedrijf over te nemen?" Met twee andere grote campings in de omgeving, Bona Fide en De Karavaan, heeft Van Oost de oplossing gezocht in een plan voor gemeenschappelijke voorzieningen. Dat kan goed, omdat de drie terreinen praktisch aan elkaar grenzen. Het project is fors. Het bestaat uit een zwembad, horeca, speelterrei nen, cle ontwikkeling van een natuur gebied en de aanleg van fietspaden. Van de klassieke kampeerder met een tentje hoeft Van Oost het allang niet meer te hebben, zoals de meeste grote campingondernemers in Zeeland. „Van onze 450 plaatsen wordt 85 procent be zet door toercaravans en campers. foto Lex de Meester Mensen willen steeds meer luxe, als ze op vakantie gaan." Hij heeft dat bijna tot zijn eigen verba zing gemerkt met het in de verhuur ne men van enkele grote stacaravans, met drie slaapkamers en verwarming. „Al les erop en eraan, het zijn net bunga lows, elf meter lang en bijna vier meter breed. En die bleken zo gewild. Maar", verklaart Van Oost mede het succes, „je moet het de mensen ook echt naar de zin maken. Kleurboeken wegleggen voor de kinderen en een flesje wijn op tafel voor de ouders. Mensen kwamen die fles wijn zelfs terugbrengen. Zo van: 'Die bent u zeker vergeten'. Nou, zoiets slaat aan. Thuis wordt dat doorverteld, tegen familie en bekenden." Kortom, de camping van de toekomst lijkt al volop in ontwikkeling. Of het al lemaal luxer moet, wordt door Muller van jeugdcamping Elzenhof overigens betwijfeld. „Een camping is toch iets conjunctuurgevoeligs. Als het de men sen goed gaat, is het schoonste toilet nog niet schoon genoeg. Nu het econo misch wat minder gaat, zal dat ook wel veranderen." 1 'door Anita Tournois TERNEUZEN - In de expositie ruimte van Streekziekenhuis De Honte hangen de wanden vol met werken van een man met een bijzondere passie voor vuurtorens. Frans Room expo seerde hier ook in 1999, maar zijn werk is dusdanig uitgebreid dat een nieuwe expositie op zijn plaats leek. Van naamgenoot Frans Kegels staan kleine bron zen in glazen vitrines. Frans Room kwam in zijn jeugd in contact met de Zaanse schil- der-graficus Gerrit de Jong, waarvan hij enkele jaren les kreeg, zwierf daarna over de wereldbol, maar keerde uitein- delij ke terug naar zi jn geboorte streek. Hij woont in Wormer- ;veer, waar hij een eigen galerie heeft. Eerst werkte hij figura tief, maar brak dit abrupt af en zijn werk werd abstract, driedi mensionaal. Ook experimen teerde hij met kunstlicht en maakte diverse lichtobjecten. Door een studie van het occul tisme, komen er weer meer figu ratieve elementen in zijn werk. Belangrijkste inspiratiebron is de liefde voor het landschap. Maar meer nog de sporen van de mens in het landschap kent zijn speciale belangstelling. Zijn be langrijkste drijfveer wordt het vastleggen van vooral bedreig de landschappen. Hij maakt se ries etsen over polders, land schappen, monumentale panden en dorpskernen, die op het punt staan te verdwijnen. In 1995 begon hij aan een serie zeefdrukken over de vuurtorens van Nederland, omdat geen en kel land ter wereld zoveel ver schillende vuurtorens - en op zo'n klein oppervlak - bezit als Nederland. Ómdat deze door nieuwe navigatiesystemen na genoeg overbodig geworden zijn, leek het Room de hoogste tijd deze objecten in al hun glo rie vast te leggen en zo voor het nageslacht te bewaren. De vuurtorens verschillen niet al leen in bouwjaar, maar ook in bouwstijl, bouwmateriaal en constructie. Ook de omgeving waarin ze geplaatst zijn, is zeer divei'S. Ze staan zowel in steden als op het platteland; op duinen, achter dijken, op eilandjes, stadspoorten en kerken en het is juist de combinatie die Room boeit. In vijf van deze werken komen aspecten uit Zeeuws-Vlaande- ren aan bod, een ander vijftal is gesitueerd in andere delen van Zeeland. We herkennen niet al leen de vuurtoren aan De Nieu we Sluis, maar ook het lichtba ken op het Oranjeplein in Breskens. Verder zien we het 'UÏ- kustlicht 'De Verklikker' bij Nieuwvliet, de haven van Ter- neuzen en het lichtschip van Walsoorden. Kundig Het materiaal waarmee Room werkt, kent voor hem geen ge heimen meer. Op kundige en kleurrijke wijze legt hij alles vast, authentiek, in de originele kleur, solitair of ingebed in zijn omgeving, maar met het oog van de kunstenaar. Naast zeefdruk ken maakt Room etsen, colla ges, aquarellen en installaties. Kleine beelden in brons van Frans Kegels staan opgesteld in vitrines. Brons wordt soms ver werkt in combinatie met andere materialen als zeepsteen, Bel gisch hardsteen, witte steen en hout van de eik. Menselijke fi guurtjes vervullen een hoofdrol en vormen een passend geheel met de sokkel. Inspiratie vormt de oudheid, de natuur of be paalde gevoelens. I think I lost my head is hiervan een mooi voorbeeld. Een tors met een hoofd is aan de rechterkant op een rozige steen bevestigd. Aan de linkerkant ziet men het hoofd terug, maar dan los, zonder tors. Expositie t/m eind september in de expositieruimte van locatie De Honte.Openingstijden, dag. van 8.00- 20.00 uur Kustlicht De Verklikker bij Nieuwvliet, van Frans Room Schilderijen van Jacintha Reijnders en beelden van Mary Bezembinder in galerie/atelier Eike naar. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Schoonheid, rust en een even wichtige afstemming zijn be langrijke elementen voor het kunstenaarsechtpaar Jan Ei kenaar en Ineke Streefland bij de inrichting van de exposi ties in hun galerie/atelier aan de Zuidstraat 16 in Burgh- Haamstede. Bij de inrichting van de eerste wisseltentoon stelling met werk van Ja cintha Reijnders en Mary Bezembinder zijn ze daar uit stekend in geslaagd. De zogeheten materie-schil derijen van Reijnders combi neren mooi met de beelden in brons en steen van Bezembin der. De inrichting van de meerdere ruimten in het ate lier getuigt van gevoel voor sfeer en esthetiek. „Bezoekers moeten hier in alle rust echt van beeldende kunst kunnen genieten", zegt Streefland en de voorwaarden daarvoor wil zij graag scheppen. Jacintha Reijnders gebruikt voor haar schilderijen een mengeling van materialen zo als zand, verf, pigmenten en lijm. Haar voorkeur voor oud heden en verval komt duide lijk in haar werk tot uiting. Met haar geabstraheerde weergave van bouwsels of on derdelen daarvan weet zij de schoonheid van afbrokkeling, erosie en eruptie over de bren gen. Mooie voorbeelden bie den haar 'schatkamer', 'gehei me kamer' en 'rode kamer' in Blauwbaards Burcht. De schilderijen leveren niet al leen schoonheid, maar ook spanning op, Er schuilt een verhaal achter het beeld dat Reijnders de toeschouwers toont. De wijze waarop zij de grijstonen en aardkleuren in haar werk doorbreekt met bij voorbeeld subtiele steentjes draagt daar toe bij. Zo schit tert rond de hals van 'Penthe- selia' een collier dat de aandacht lijkt te focussen op minder goede eigenschappen van deze mythologische da me. Mooie dieptewerking weet Reijnders te creëren in haar schilderij 'Handreiking' door een steenachtige laag af te zetten tegen een achtergrond van zwart fluweel. De breuk lijn in de langgerekte vingers geeft treffend de moeite weer die soms voor een handreiking moet worden gedaan. Eigenzinnigheid en emoties zijn kenmerken in de beelden van Mary Bezembinder. Zij vat ze zelf samen als maryis me. Een zoektocht van ruim dertig jaar heeft haar de over tuiging opgeleverd dat driedi- mensonaal werk haar de beste mogelij kheid biedt vrijheid en emotie tot uitdrukking te brengen. De expositie in Ate lier Eikenaar toont er mooie voorbeelden van. Zo prijkt er een fraaie torso van wit mar mer op een gestileerde sokkel die daarvoor de enige juiste lijkt te zijn en als het ware deel uitmaakt van het beeld. Zoen De titel 'deze kus verslind je' verwijst naar de emotie die schuilgaat achter een mooi beeld van soapsteen en albast. Blijmoediger variant daarop is de 'Magische Zoen' wel licht als metafoor van een in tense liefde tussen man en vrouw. Hierin combineert de kunstenares soapsteen met serpentine. Naast het grotere driedimen sionale werk exposeert Be zembinder ook mooie kleinere beeldjes in steen en brons. Deze expositie is tot en met 20 oktober te zien in galerie!ate lier Eikenaar. De openingstij den zijn op woensdag, don derdag, vrijdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van D66 wil onderzoek van liet dagelijks provinciebe stuur naar een korting op de ta rieven voor de Westerschelde- tunnel. Volgens P. van Veen-de Rechter is zo'n onderzoek nodig om duidelijk te maken wat er op dit gebied wel of niet kan. Ze ergert zich er aan dat, vooral in het kader van de verkiezings strijd voor de nieuwe gemeente besturen in Zeeuws-Vlaande- ren, allerlei wilde uitspraken gedaan over kortingsregelin gen. „Je moet de kiezer geen worst voorhouden. Een debat hierover moet je onderbouw en met cijfers", aldus Van Veen. Ze heeft het college van Gede puteerde Staten schriftelijke vragen gesteld over het tunnel tarief en een mogelijk korting. Haar partij is voorstander van een regeling, met name voor woon-werkverkeer. Zonodig moet de provincie hierover ook voorstellen doen aan regering en parlement", stelt Van Veen. Het Statenlid wil onder meer weten of er contractuele ver plichtingen zijn die een kortins op het tunneltarief in de weg staan. Ook vraagt ze zich af wel- ke bedragen in het geding zijn en dus door Rijk en provincie opgebracht moeten worden - ah de Westerscheldetunnel meteen tolvrij zal worden. Van Veen is benieuwd in hoever re het pleiten voor een tolvrije tunnel van invloed is op de on derhandelingen die de provin cie voert met het Rijk over aan leg van een tunnel bij Sluiskil, Ze wil ook duidelijkheid overdo financiële gevolgen van korting voor bepaalde groepen gebrui kers, afgezet tegen het vermij den van de tunnelroute vanwe ge het hoge tarief. Tolvrij ,En kunt u aangeven wat het ef fect is van doorvoeren van de huidige kortingsregeling voor inwoners van Zeeuws-Vlaande ren", informeert Van Veen. Hei Statenlid wil voorts weten of er door voorstanders van een tol vrije tunnel of een kortingsrege ling al contact is gezocht me! Gedeputeerde Staten. „En ach! u de voorstellen tot het tolvnj maken onderhandelbaar mei het kabinet?" MIDDELBURG - De zorg voor de regio staat centraal tijdens een debat in het Scoopera-ge- bouw op maandag 30 septem ber. De parlementariërs F. Dekker (LPF, Zelzate) en S. Buijs (CDA, Goes) worden dan door gespre- kleider R. Scheerder van het College Tarieven Gezondheids zorg (CTG) ondervraagd over het zorgbeleid van het nieuwe kabinet. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg) alsmede C. Gruizen (CZ- groep), L. van der Giessen (Het Klaverblad) en P. Wolf- son (PvdA, Eerste Kamer) zul len deelnemen aan het debat. Er wordt dan onder andere ge sproken over wachtlijsten, zorg op menselijke maat, private kli nieken en cle toekomstige rol van arisen en verpleegkundi gen. Ook zal het gaan over cle in vloed van regionale partijen op de regionale zorg en de rol van de verzekeraars. De bijeenkomst begin om 19.30 uur in Scoopera, Ach-' ter de Houttuinen 8 in Middel burg. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Fractievoor zitter M. Stoffels van de Partij voor Zeeland (PvZ) is veront rust over de economische ont wikkelingen in het Sloegebied. Met name over de Scaldiahaven maakt hij zich zorgen. „Ik zie elke dag dat er loodsen leeg staan en dat kranen niet werken", zei hij gisteren in de Statenvergadering. Gedeputeerde D. Bruinooge (PvdA, Economische Zaken) deelde de zorgen niet. Hij wees er op dat het bedrijf Verbrugge Terminals aan de Scaldiahaven op een terrein van vierentwintig hectare volop activiteiten ont plooit en er ligt al een voorstel om het terrein met tien hectare uit te breiden. Bruinooge vroeg zich af of Stof fels wel weet waarover hij praat. „Bedoelt u misschien .het terrein van Flushing Marine Terminals? (gelegen aan de Quarleshaven -red) Daar moe ten de activiteiten inderdaad nog beginnen. Maar in de Scal diahaven staan de loodsen niet I leeg." Hij nodigde Stoffels uit met hem j een bezoek te brengen aan hel havengebied om zijn geheugen, op te frissen en zijn blik op de werkelijke situatie te richten. Luxe In dit verband merkte Bruinoo ge op dat in het Sloegebied nop maar één groter terrein beschik baar is voor nieuwe activiteiten „Er is, ik zeg het even uit m'n blote hoofd, zestig tot zeventig hectare beschikbaar. Daar heb ben we drie klanten uit wie we kunnen kiezen, dat is een luxe situatie. De rest van de terreinen heeft een bestemming." (Advertentie 'W&mÊfëM Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische bij acceptgiro- incassobetaling betaling Maandabonnement 20,50 n.v.t. Kwartaalabonnement 55,10 57,10 Halfjaarabonnement €110,20 €112,20 Jaarabonnement €209,90 €211,90 Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12