Ieren bepalen toekomst EU Navo wacht op anti-terreurplan Veel doden bij couppoging in Ivoorkust 5 Last van luiers Bergers kunnen brand op schip niet blussen Helft Zweedse parlement van vrouwelijk kunne Zonder positieve uitslag van referendum geen uitbreiding Leger Burundi geeft bloedbad toe N-Korea akkoord met inspecties Cel voor Franse pedofielen Gras rukt op langs Sahara Nederlander ontloopt doodstraf Bush vraagt groen licht van Congres voor aanval Toch beroep tegen Papon Westnijlvirus verspreidt zich ook via bloed WENEN - Leden van de groep Vier Pfoten, een Oos tenrijkse beweging die opkomt voor dierenrechten, poseren in luiers met daarop de tekst Stop poohbags, bij een toeristisch koetsje in Wenen. De groep protesteert tegen het voornemen van het ge meentebestuur om de koetsiers te verplichten hun paarden te voorzien van een poolibag, oftewel poep- zak. Het stadsbestuur is de paardenvijgen in de stra ten beu. Maar volgens de Vier Pfoten veroorzaakt de poepzak onnodig leed bij de edele dieren. foto AP KAAPSTAD - Bergers van het Nederlandse bedrijf Smit Tak zijn gistermiddag weer van het vrachtschip Jolly Rubino afge haald, nadat zij eerder die dag het schip waren opgegaan. Het team moest woensdagmiddag ook al van het schip af omdat de brand en de rook het onmogelijk maakten aan boord te werken. Gistermiddag trok de wind we derom aan, waardoor de brand aan boord en de rook erger wer den. De weerdiensten verwach ten hetzelfde scenario voor de komende dagen. De Jolly Rubino liep vorige week brandend vast voor de kust van Zuid-Afrika, en lekt sindsdien olie. Een belangrijk natuurreservaat, St Lucia Wet lands, loopt hierdoor gevaar. Omdat de Jolly Rubino in on diep water ligt, kan er geen schip naast komen om de olie in over te pompen. Opslag op land is ook geen optie, omdat de kust erg ruig is. Om de olie weg te I krijgen wil het team een 400 me ter lange slang leggen naar een schip dat verder in zee ligt. Smit heeft de hoop opgegeven dat ze de Jolly Rubino nog heel I kan lostrekken. Daarom richten de bergers zich eerst op het weg- I pompen van de olie. Als dat is i gebeurd, gaan ze verder met blussen. ANP STOCKHOLM - Bijna de helft van de zondag gekozen Zweedse I parlementariërs, 47 procent, is vrouw. Dat blijkt uit de officiële uitslag van de verkiezingen. In de nieuwe Riksdag zitten 163 j vrouwen en 186 mannen. In ver gelijking met de verkiezingen I van 1998 is het aantal vrouwen I met veertien gestegen. J Zweden is het land waar het percentage vrouwelijke parle mentsleden het hoogst is. Op de tweede plaats staat Denemar- l ken met 38 procent en daarna I komen Noorwegen (36,3 pro cent) en Finland (36,4 procent). Na de verkiezingen en het aan- I treden van het nieuwe kabinet telt de Tweede Kamer in Neder land 48 vrouwen. Dat is 32 pro- cent. DPA/ANP vrijdag 20 september 2002 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Ierland beslist op 19 oktober of de uitbreiding van de Europese Unie ongehinderd door kan gaan of niet. Die dag spreken de Ieren zich per refe rendum uit over het Verdrag van Nice, zonder welke de komst van tien nieuwe EU-lidstaten niet mogelijk is. Vorige zomer wees een krappe meerderheid (54 procent) van de Ieren het Verdrag nog af. Dublin maakte gisteren de lang verwachte datum voor het refe rendum bekend. Voorzitter Cox van het Europees parlement, zelf Ier, sprak van een 'beslis send moment', zowel voor zijn land als voor de EU. Hij waar schuwde zijn landgenoten dat een tweede 'nee' tegen Nice de toekomst van de EU op losse schroeven zet. „Dat leidt tot grote onzekerheid en een poten tiële crisis", aldus Cox. Euro pees Commissaris Verheugen (Uitbreiding) verklaarde eerder dat verwerping van'het Verdrag onvermijdelijk tot uitstel van de uitbreiding leidt. Grondwet In het Verdrag van Nice - een eind 2000 zwaar bevochten compromis tussen de huidige vijftien lidstaten - wordt onder meer de nieuwe machtsverde ling in de EU met 25 lidstaten vastgelegd. Alle landen behal ve Ierland hebben het Verdrag inmiddels goedgekeurd. Een referendum in Ierland is bij de grondwet verplicht, omdat de nieuwe Verdragsregels de soevereiniteit van het land tref fen. Vorige zomer verwierp een meerderheid van cle Ieren het Verdrag. De tegenstanders van het Verdrag stelden onder meer dat 'Nice' de zo gekoesterde neutraliteit van het land onder uit zou halen. De regering in Dublin heeft inmiddels zwart op wit vastgelegd dat dit niet het geval is. Alle Europese rege ringsleiders hebben die verkla ring voluit ondersteund. Dublin hoopt hiermee de tegenstanders de wind uit de zeilen te nemen. De regering zal ditmaal ook meer dan vorig jaar campagne voeren vóór 'Nice'. Politieke commentatoren in Ierland en diplomaten in Brussel zijn scep tisch over het succes van deze strategie. Zij vrezen dat nogal wat Ieren een tweede referen dum over dezelfde kwestie als beledigend ervaren en daarom nog overtuigder 'nee' zullen zeggen. In dat geval moeten de Europese regeringsleiders een week later in Brussel een oplossing zoeken. Eenvoudig is dat allerminst. De huidige planning gaat ervan uit dat de eerste tien nieuwkomers eind dit jaar officieel worden verwelkomd en in 2004 daad werkelijk lid zijn. Zonder 'Nice' valt het welkomstfeestje in de cember in het water. Noodscenario's Juristen in Brussel zijn al bezig met noodscenario's waarin al leen de nieuwe machtsverhou ding in de EU wordt geregeld. Deze 'mini-Nice' behoeft geen goedkeuring door de Ierse be volking. Diplomaten zien dat echter als een schoffering van de Ieren, die de regering in Dublin nooit voor haar rekening zal willen nemen. GPD BUJUMBARA - Het leger in Burundi heeft gisteren toegege ven dat het onlangs 173 mensen, merendeels burgers, heeft gedood. Toch houdt het leger Hutu-opstandelingen verant woordelijkvoor het bloedbad, omdat die de burgers als 'gijze laars' of 'medeplichtigen' hadden gebruikt, aldus een legcr- woordvoerder. Militairen in uniform doodden volgens de legerwoordvoerder op 9 september in de provincie Gitega 173 mensen. De voor zitter van de mensenrechtencommissie van het Burundese parlement zei eerder deze week dat de slachtoffers uit de heu vels waren gevlucht, omdat daar werd gevochten tussen riva liserende milities van Hutu's en Tutsi's. AFP /ANP TOKIO - Noord-Korea heeft zich deze week bereid verklaard inspecteurs van het Internationaal Agentschap voor Atoom energie van de Verenigde Naties (IAEA) toe te laten. Dat ver klaarde de Japanse premier Koizumi gisteren, twee dagen na. zijn ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. Kim Jong-il zinspeelde eerder deze week er op dat zijn land alle internationale beloften zal nakomen ten aanzien van het Noord-Koreaanse nucleaire programma. De uitspraken van Koizumi zijn echter de eerste bevestiging dat Pyongyang ook LAEA-inspecties zal toestaan zoals in 1994 werd overeenge komen. RTR MELUN - Een Franse rechtbank heeft in de nacht van woens dag op donderdag tien leden van een pedofielennetwerk ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vier tot vijftien jaar. De beklaagden begingen hun misdaden tussen 1990 en 1996. Ze vergrepen zich vooral aan jongens van een jaar of vijftien. Hoofdverdachte Michel Albenque, die in Roemenië al een straf voor vergelij kbare vergrij pen had uitgezetenkreeg vij f- tien jaar opgelegd. Hij fungeerde als de contactman tussen de slachtoffers en zijn medeverdachten. AFP LONDEN - De Sahara wordt langzaam weer teruggedron gen. Satellietfoto's laten zien dat de randen van de woestijn weer groen zien. De afgelopen decennia is het woestijnzand door hevige droogte opgerukt, maar dat proces lijkt nu een halt te zijn toegeroepen, zo meldt het blad New Scientist. De oorzaak van de gunstige ontwikkeling is een combinatie van meer regen die de afgelopen jaren is gevallen, en verbeter de landbouwmethoden. Zo wordt er meer gebruik gemaakt van contourdijken. Dat zijn rijen stenen die op hellingen of randen worden geplaatst, zodat het regenwater beter in de grond wordt opgenomen en de toplaag niet wegspoelt. ANP BAN GKOK - Een Nederlander is gisteren in Thailand veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens drugssmokkel. Hij zou samen met een Brit en twee Nepalezen hebben gepro beerd 3,5 kilogram heroïne naar Taiwan te smokkelen. Het viertal werd aanvankelijk ter dood veroordeeld, maar de rechter zette het vonnis om in levenslang, omdat de verdach ten hadden meegewerkt met de politie. De 50-jarige Hage naar en zijn medeverdachten werden in oktober vorig jaar op gepakt op de luchthaven van Bangkok. De advocaten van de vier mannen zeggen dat hun cliënten onschuldig zijn en heb ben aangekondigd in hoger beroep te gaan. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Bush heeft het Amerikaanse Congres gevraagd nu al in te stemmen met een oorlog tegen Irak, zodat hij de handen vrij heeft het land binnen te vallen als hij dat nodig vindt. In een ontwerp-resolutie die het Witte Huis gisteren naar het Congres heeft gestuurd, staat dat de president alle 'passen de' middelen inclusief geweld moet kunnen gebruiken om ont wapening af te dwingen en vre de en veiligheid in de regio te brengen. George Bush heeft woensdag met de Republikeinse en De mocratische leiders van de Se naat en het Huis van Afgevaar digden afgesproken dat het Congres ervoor zorgt dat er ge stemd wordt over de resolutie, vóór de volksvertegenwoordi ging met reces gaat vanwege tussentijdse verkiezingen op 5 november. Onderhandelingen De Amerikaanse regering wil niet alleen de handen vrij heb ben, ze meent ook dat een snel fiat van het Congres zal helpen bij de onderhandelingen met de Veiligheidsraad van de VN om dat het de wereld toont dat Amerika vastberaden is. De Amerikaanse regering streeft naar een nieuwe uit spraak van de Veiligheidsraad, waarin Irak wordt verplicht zich te ontwapenen onder drei ging van geweld. Maar die reso lutie is niet noodzakelijk, aldus Bush die desnoods zonder fiat van de VN wil optreden. Steun Minister Rumsfeld van Defensie sprak gisteren met senatoren over de dreiging van Irak. Een dag eerder verscheen hij in het Huis van Afgevaardigden waar hij onder meer zei dat er 'andere' landen zijn die Amerika zullen steunen als president Bush be sluit Irak aan te vallen, zonder dat de VN geweld expliciet heeft goedgekeurd. Ze zullen op verschillende ma nieren helpen, aldus Rumsfeld, met troepen, bases, vluchtrech- ten en geld. Bush wilde gisteren op vragen van journalisten niet zeggen om welke landen het gaat. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse regering gaat in hoger beroep tegen de vrijlating van Maurice Papon, de voormalige voorman van het Vichy-regime in Frankrijk. Mi nister van Justitie Perben heeft de openbaar aanklager gisteren na een studie naar de mogelijk heden voor cassatie opdracht gegeven aan de slag te gaan. De regering wil dat Papon weer wordt opgesloten, onder meer omdat zijn vrijlating leidt tot verstoring van de openbare or de. In een aantal Franse steden zijn gisteren demonstraties ge weest tegen de vrijlating. In Pa rijs en Bordeaux verzamelden zich honderden mensen na een oproep van linkse paltijen en joodse organisaties. Ook bij het voormalige door gangskamp Drancy en bij het huis van Papon in Gretz-Ar- mainvilliers werd betoogd Deskundigen achten het overi gens onwaarschijnlijk dat Pa- pon weer achter de tralies komt Hij werd woensdag vrijgelaten op grond van een nieuwe wet, die stelt dat gevangenen in hun laatste levensfase vrijgelaten kunnen worden. AFP de Navo moet spelen in de we reld van na 11 september. De Verenigde Staten houden een hele reeks opties open, vari ërend van Navo-eenheden die aan de zijde van de Amerikanen meevechten tot een Navo-vre- desmissie in Irak na de val van Saddam Hoessein. De Amerika nen zullen in elk geval verlan gen dat zij de beschikking krijgen over de havens, de vlieg velden en de infrastructuur van hun bondgenoten, maar dat kunnen zij ook met ieder land afzonderlijk regelen. Tijdens de oorlog in Afghanis tan vlogen Navo-radarvliegtui- gen (Awacs) boven de VS, omdat de Amerikaanse Awacs in het Midden-Oosten waren. ABIDJAN - Een poging tot staatsgreep heeft gisteren in het West-Afrikaanse Ivoorkust aan meer dan honderd mensen het leven gekost, onder wie promi nente Ivorianen. Onder de do den zijn zowel militairen als burgers. Door het geweld in het cacaorij- ke land steeg de cacaoprijs gis teren op de termijnmarkt in Londen naar een nieuw record. Aan het begin van de avond hadden de strijdkrachten de si tuatie volgens de minister van Defensie voor het grootste deel weer onder controle. De regering ontkende aanvan kelijk dat er sprake was van een poging van opstandige militai ren om de macht te grijpen. Zij stelde dat het ging om muiterij van soldaten die met ontslag werden bedreigd. Later gaf zij echter toe dat het inderdaad om een couppoging ging. De situa tie is inmiddels onder controle, deelde minister van Defensie Lida Kouassi 's avonds mee. Hij zei dat nog niet van alle coup plegers de identiteit is vastge steld. Voormalig coupepleger en pre sident Gueï is gisteren onder nog niet opgehelderde omstan digheden om het leven geko men. De televisie liet beelden van zijn lijk zien dat in Abidjan op straat lag. Ook de minister van Binnenlandse Zaken, Emile Boga Doudou, is gedood. Soldaten in Ivoorkust inspecteren een auto met achterop een machinegeweer, dat door onbekende strijders werd gebruikt bij een aanval nabij het militaire kamp Agban in Abidjan. foto Georges Gobet/EPA Dat gebeurde bij het begin van de poging tot staatsgreep, in de nacht van woensdag op donder dag, toen militairen de huizen van ministers aanvielen. De aanvallers ontvoerden boven dien de vrouw van de minister van Defensie. In de tweede stad van het land, Bouaké, is de mi nister van Sport, Frangois Ami- chia, ontvoerd. De president van het land, Lau rent Gbagbo, is op staatsbezoek in Italië. Hij was aanvankelijk van plan zijn bezoek af te bre ken, maar besloot later dat toch niet te doen. De strijdkrachten en de gendarmerie vochten in zeker drie steden, waaronder Abidjan, tegen de coupplegers. Het gaat volgens zegslieden aan regeringszijde om militai ren die een vooraanstaande rol speelden tijdens het militaire regime van generaal Gueï Gueï maakte in 1999 met een staatsgreep een einde aan de po litieke stabiliteit van het land. Het was een primeur in het in 1960 onafhankelijk geworden, relatief welvarende Ivoorkust. Toen Gueï zich in 2000 tot win naar uitriep van de verkiezin gen, maakte een volksopstand een einde aan het militaire regi me. De vermoedelijke winnaar van de verkiezingen, Gbagbo, werd leider van het land. AFP/EFE/ANP Toekomst De rol van de Navo na 11 sep tember staat centraal tijdens een informele bijeenkomst van Navo-ministers van Defensie die volgende week plaatsvindt in Warschau. Eventuele formele besluiten vallen pas eind no vember wanneer de staatshoof den en regeringsleiders van de Navo-landen elkaar in de Tsje chische hoofdstad Praag ont moeten. De Amerikaanse rege ring hamert er bij monde van Rumsfeld op dat de Navo-lan den veel meer geld moeten uit geven om de dreigingen van de 21ste eeuw het hoofd te bieden. In Praag moet duidelijk worden hoe een 'nieuwe' Navo de toe komst denkt in te gaan. GPD WASHINGTON - Het beruchte Westnijlvirus waaraan in de VS dit jaar al tachtig mensen zijn gestorven, wordt ook verspreid via het bloed. Dat hebben Ame rikaanse gezondheidsweten schappers gisteren gezegd. Het virus werd ontdekt in inge vroren bloedplasma van een hoeveelheid bloed die aan een vrouw was gegeven. De vrouw bleek later besmet. RTR/AFP Advertentie door Hetty van Rooij BRUSSEL - Met een nieuwe, snelle interventiemacht moet de Navo een rol van betekenis gaan spelen in de bestrijding van ter reur. Dat zal de Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld voorstellen wanneer hij volgen de week in de Poolse hoofdstad Warschau zijn Navo-collega's ontmoet. Het is vooralsnog onduidelijk of de VS voor de Navo een rol zien in een gewapend conflict met Irak. Diplomaten op het hoofdkwar tier in Brussel bevestigen dat de VS een permanente Navo- strijdmacht willen, die onmid- dellij k inzetbaar is bij een terro ristische dreiging. Militairen uit verschillende landen zouden samen met de Amerikanen in kleine eenheden onder Navo- commando kunnen opereren, bijvoorbeeld bij een actie als in Afghanistan. Hoe dat interven- tieleger er uit moet zien en wat de Amerikanen er precies mee willen is nog onduidelijk. Een Navo-diplomaat in Brussel acht het zo goed als uitgesloten dat de Navo 'in de voorste linies gaat meevechten'. Meningsverschillen Na 11 september heeft de Navo verklaard dat de aanslagen op de VS beschouwd worden als een aanslag op alle lidstaten, waardoor Amerika een beroep kan doen op het bondgenoot schap. In Afghanistan heeft de Navo echter geen rol van bete kenis gespeeld, omdat de Ame rikanen liever rechtstreeks zaken deden met enkele afzon derlijke landen, zoals Groot- Brittannië. Daarmee omzeilden ze de gecompliceerde besluit vorming en de meningsverschil len binnen het bondgenoot schap. Nu een oorlog tegen Irak onafwendbaar lijkt, is de vraag opnieuw aan de orde welke rol van onze redactie buitenland De Omega Onyx Edition. Stondoard met lederen bekleding, 16" licht metalen velgen, Electronic Climate Control én geen meerprijs voor een stationwagon. De Omego Onyx Edition, vonat 29.495,-. Opel. Fresh thinking - better cors.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5