PvdA roept op tot koop pand TPG PZC Raad Oostburg verwerpt nota jeugdbeleid Grootscheepse controle aan grens GroenLinks in Sluis heeft weinig ervaring OÉ Geen discussie over geld brandveiligheid Reddingspiloot blikt terug in museum Behoud hanen voor Hulst Boerendag in Ter Schelde Meer aannemers Achtereindstraat Fiets in brand gestoken Beurs voor 55-plussers Aanhouding na lastigvallen meisjes Vlaamse kermis in Aardenburg Orgelconcert door Jean-Lou de Gucht HULST - De werkgelegenheid van meer dan honderd mensen staat volgens de PvdA op het spel als de gemeente het post kantoor in Hulst niet vóór 1 ok tober koopt met als voorwaarde dat het distributiecentrum van TPG Post in Hulst blijft. Het postkantoor en het distri butiecentrum zijn gevestigd aan de Minderbroederstraat in de binnenstad van Hulst. In het kader van de ontwikkeling van de noordwestelijke binnenstad moet dit pand wij kenMede om dat het pand het uitzicht belem mert op de pas gerestaureerde Keldermanspoort. TPG Post wil BRESKENS - In woonzorgcen trum Ter Schelde in Breskens is morgen een boerendag. Het pro gramma begint om half twee met een optreden van muziek vereniging Breskens-Groede. De dag staat volledig in het te ken van landbouw en veeteelt. Er staan kraampjes met am bachtelijke producten. Verder zijn er demonstraties stro vlech ten, houtbewerking en stoelen matten. Ook is er een oud-Hol lands spelletjescircuit. Belang rijk moment van de boerendag in en om Ter Schelde is ook de opening van de nieuwe inrich tingvan de bibliotheek door het duo Jaone en Bram. Jaap Crajé exposeert aquarellen, er is een rad van avontuur en 's avonds treden de dans- en folklore- groep Hava Naguila en de mu ziekgroep Two Friends op. in de nabije toekomst op een 'al ternatieve manier' haar dien sten aanbieden. Of dit betekent dat het zelfstandige postkan toor wordt teruggebracht naar een servicepoint, wil TPG Post niet bevestigen. Het distributiecentrum gaat in ieder geval verhuizen. Het BACK-complex aan het Sta tionsplein is een optie. „Maar dan moet de gemeente Hulst wel eerst het postkantoor aan de Minderbroederstraat aankopen voor een miljoen euro", betoogt D. van Damme-Fassaert. „Bij de distributie van TPG Post in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wer ken 160 mensen, waarvan 120 in Hulst. Hoe moet het dan verder met deze mensen als het distri butiecentrum naar elders ver plaatst wordt? Dan zou er in Hulst nogal wat werkgelegen heid verloren gaan." Volgens van Damme-Fassaert kiest de PvdA voor werkgele genheid. „De nieuwbouw van het distributiecentrum voor Hulst staat al op papier, het gaat alleen nog om de hand tekening van TPG Post. Een handtekening die er zonder de aankoop van het huidige post kantoor door de gemeente Hulst niet komt. Als er echter snel en slagvaardig tot aan koop wordt overgegaan, kun nen we de werkgelegenheid van heel veel mensen waarbor gen." BAM NBM Vastgoed heeft de gemeente gevraagd het post kantoor te willen aankopen. Dat wil Hulst wel doen, maar al leen als ze zekerheid krijgt dat de vrijkomende grond daad werkelijk door de projectont wikkelaar bebouwd wordt. Vol gende week valt de beslissing over de toekomst van het zoge naamde BAM-plan. HULST - Wethouder W. Kayser overweegt meer aannemers bij het aanbesteden van de reconstructie van de Achtereind straat in Graauw te betrekken dan de huidige vier huisaanne mers. In de commissie Stads- en Dorpsontwikkeling stelden R. van Haperen (WD) en F. de Vries (Progressief Hulst) voor om eens gebruik te maken van meer aannemers dan de huis aannemers uit de regio. Dit zijn Aannemingsbedrijf Zeeuwsch-Vlaanderen B.V., Van den Hemel Wegenbouw, 't Gilde B.V. en v.o.f. Sponselee. Volgens van Haperen kun je dan eens de proef op de som nemen om te kijken of de huisaanne mers inderdaad zo goedkoop zijn als wordt gezegd. De Vries zag nog een ander voordeel. „De huisaannemers zijn in een verkeerd daglicht komen te staan door de uitlatingen van een raadslid. Als we er andere aannemers bij betrekken geven we de huisaannemers de gelegenheid om dat beeld teniet te doen." De Vries doelde hiermee op de uitlatingen van P. Plas- schaert (PvdA). Hij beweerde vorige maand in een uitzending van Radio 1 over bouwfraude in de provincie dat de huisaan nemers van de gemeente Hulst onderling prijsafspraken ma ken. Zwart op wit bewijs had hij niet. Hij kreeg vervolgens flink wat kritiek van de raad. GOES - In Goes is gisterochtend de fiets van een zestienjarige krantenbezorger door een onbekende in brand gestoken. De jongen had rond kwart voor zeven zijn fiets in de Rozemarijn straat gezet om de kranten te bezorgen. Toen hij na een kwar tiertje terug kwam, was zijn fiets in brand gestoken. Hij zag kans het vuurtje uit te trappen. SAS VAN GENT - De Stichtingen Welzijn voor Ouderen in Zeeuws-Vlaanderen houden dinsdag 1 oktober in samenwer king met de Zeeuwse Sportraad in de Vlaanderenhal in Sas van Gent een beurs voor 55-plussers. Op deze 'Van leuke din gen' beurs kunnen de bezoekers kennis maken met een zeer gevarieerd aanbod activiteiten. Het zelf ontdekken loopt als een rode draad door de activiteiten. Mensen die op zoek zijn naar nieuwe ideeën op het gebied van sport en bewegen, re creatie, educatie en reizen komen zeker aan hun trekken. Het sportief tintje wordt ingevuld met de klimwand, yoga, dans en tennis. Bij recreatie komen onder meer theaterbezoek, mu ziek, de activiteiten vraagbaak, de bibliotheek en beeldhou wen aan bod. Reiki, genealogie, talen en computergebruik staan op de educatieve tak van de beurs. Voor de reisliefheb- bers is de VW Zeeuws-Vlaanderen present en kan informatie ingewonnen worden over huizenruil en diverse vakantiebe stemmingen. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag een 29-jarige Vlis- singer in zijn woning aangehouden op verdenking van het las tigvallen van diverse meisjes. De man zou eind augustus in Kapelle hebben geprobeerd een elfjarig meisje met een smoesje in zijn auto te krijgen. Het meisje weigerde en rende er vandoor waarop de man haar achterna ging. Het meisje zag echter kans te ontkomen. Dezelfde dag zou de man in Kapelle nog twee andere meisjes van dertien en vijftien jaar hebben lastiggevallen. Een dag eerder had hij in de omgeving van het station te Kruiningen diverse meisjes aangesproken. Uit onderzoek is ook gebleken dat de man eind januari van dit jaar in Krabbendijke en Oost- dijk ook diverse jonge meisjes heeft aangesproken. vrijdag 20 september 2002 In Kapellebrug werden de vrachtwagen aan de kant gezet. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De opspo ringsdiensten in Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen pro beren met gezamenlijke contro les inzicht te krijgen in de om vang van de afvalcriminaliteit in de grensstreek. Afvalverwerking is een steeds duurder wordende aangelegen heid, omgeven door complexe regelgeving. Dat leidt tot het ontstaan van illegale circuits. De overheden in Zeeland en de beide buurprovincies in Vlaan deren proberen deze afvalfrau- de in samenwerking met elkaar in te dammen. Bij de eerste actie onder de co denaam Gras zijn gisteren zo wel aan Nederlandse als aan Belgische zijde van de grens in totaal 39 processen-verbaal op gemaakt. De meeste overtredin gen (28) hadden te maken met voertuigtechnische mankemen ten. Een Duitse vrachtwagen chauffeur werd vanuit Vlaande ren terug naar de Duitsland omdat zijn lading niet in orde was. Hij vervoerde vervuilde aluminiumassen waarvan de documenten niet in orde waren. Negen transporten van afval, slib of mest bleken op de een of andere manier niet aan de voor schriften te voldoen. Drie tot vier verdachte Nederlandse be drijven kunnen bovendien reke nen op nadere inspectie. Vliegtuigje Aan de grote grensovergangen in Zeeuws-Vlaanderen waren gisteren controleposten inge richt. Daarnaast voerden mo torrijders mobiele controles uit in het gebied en hield een (Bel gisch) politievliegtuigje de grens in de gaten. In totaal wer den tweehonderd mensen inge zet, van uiteenlopende diensten in beide landen zoals politie en inspectiediensten op het gebied van Verkeer en Vervoer, Land bouw en Milieu. Ze controleer den in totaal 1050 transporten; 330 in Zeeuws-Vlaanderen en 720 in Vlaanderen. Bij de chauffeurs was er begrip voor de controle en het opont houd dat het met zich mee bracht. „Ik rij al 26 jaar, maar ik heb in Zeeuws-Vlaanderen nog nooit zo'n controle mee ge maakt", aldus Izaak Cambier die met producten van Dow op weg is naar Zwijndrecht. „Ei genlijk is het beter om er niet in te vallen. Maar het hoort er nu eenmaal bij. Die mannen doen ook hun werk. En voor onze ei gen bescherming is het ook goed dat er zulke controles zijn." Danny Peters uit Zeebrugge was dezelfde mening toege daan: „Het is de normaalste zaak van de wereld. Je rijdt toch met een flink gevaarte op de baan en dan moet je er begrip voor op kunnen brengen dat ze alles controleren." Mate Al jaren is bekend dat er illegale transporten van mest, slib en af val in het grensgebied plaats vinden. „Maar we weten niet in welke mate", aldus projectlei der P. van Gemert van de In spectie Zuidwest van het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu gisteren tijdens de bijeenkomst in Sas van Gent na afloop van de actie. De hoofdcommissaris van het arrondissement Gent van de fe derale politie, P. Willocx, kon digde daar aan, dat er nog voor het einde van dit jaar vervolgac ties komen. door Raymond de Frel WATERLANDKERKJE - De kandidatenlijst van Groen Links in de nieuwe gemeen te Sluis telt tien namen. De politieke ervaring van de meeste kandidaten is be perkt. Lijsttrekker Willy de Houck uit Waterlandkerkje deed bestuur lijke ervaring op in onder ande re de Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen, de dorps raad van Waterlandkerkje en het bestuur van het Oostburgse Ledeltheater. De nummer twee van de lijst, Ralph Hensen uit Oostburg is als leraar wiskunde AARDENBURG - Het zorg- complex Coensdike in Aarden burg houdt morgen een Vlaam se kermis. Het evenement met tal van volksspelen begint om 10.00 uur en duurt tot 16.30 uur. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl actief op het Zwincollege. He- leen Froberg uit Groede, derde op de lijst, is momenteel als vrij willigster betrokken bij het asielzoekerscentrum in Cad- zand. De nummer vijf, Frans de Haan uit Retranchement, heeft wel politieke ervaring. De Haan was tot vijf jaar terug politiek adviseur van een wethouder in Den Haag. Karakter Hoewel het verkiezingspro gramma van GroenLinks nog niet is bekendgemaakt, licht De Houck alvast een tipje van de sluier op. „Wij zijn voor behoud van het landelijk en cultuurhis torisch karakter van West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook wil len wij duurzame en ecologische landbouw stimuleren. Hetzelf de geldt voor natuur- en milieu recreatie. Daarnaast vinden wij dat grootschalige projecten als Sluis aan Zee niet in het klein schalige karakter van de regio passen", aldus De Houck. De kandidatenlijst: 1. W. de Houck, Waterlandkerkje; 2. R. Hensen, Oostburg; 3. H. Fro berg, Groede; 4. T. Soeting, Groede; 5. F. de Haan, Retran chement; 6. A. Gluvers, Water landkerkje; 7. C. Riemslag, Zuidzande; 8. L. Duurenkamp, Aardenburg; 9. E. Brander horst, Aardenburg; 10. R. Cos- ter, Aardenburg. Advertentie Pantalons Rv Brax CO door Jean-Lou de Gucht HULST - De politieke partijen in Hulst hebben geen enkele moeite met de miljoen euro subsidie aan gemeenschaps centrum Den Dullaert om de brandveiligheid te verbete- Het pand voldoet niet aan de verscherpte eisen van brandvei ligheid, die door overheid, brandweer en verzekerings maatschappijen worden ge steld. De elektriciteitsvoorziening is afgekeurd en de plafonds moe ten worden vervangen. Als dat OUWERKERK - Hij loopt linea recta naar de betonnen wand vol ingelijste foto's in het bin nenste van de caissons. De ge toonde verwoestingen door het water doen Rudi Idzerda pein zen. Hij volgt met z'n wijsvinger de daklijn van een bijna verzon ken boerderij. „Je kwam aanvliegen en zag mensen op de punt van het dak zitten, druk met lakens zwaai end Het besef dat ze zouden zijn verdronken als we er op dat mo ment niet waren geweest, komt pas veel later. Je doet in zo'n si tuatie je werk en dat is het. Ik vloog in de enige helikopter die Nederland in die tijd bezat. Als ze er tien meer hadden gehad, waren er tien keer zoveel men sen gered. De waarde van die 'valse heks', zoals veel van mijn collega's toen nog dachten over het hefschroefvliegtuig, is tij dens de watersnoodramp voor iedereen overduidelijk bewe zen. Het zijn er ook snel meer ge worden." Avonturen Idzerda was gisteren even in het museum watersnood 1953 in Ouwerkerk in verband met de presentatie van zijn in boek vorm verschenenen memoires. Daarin beschrijft de van oor sprong jachtvlieger bij de mari ne luchtvaartdienst soms tot in details zijn avonturen die hij in verschillende windstreken be leefde. Het officieel eerste ex emplaar wordt vandaag aange boden aan prins Bernhard, die hij zowel tijdens zijn actieve loopbaan onder Nederlandse vlag als tijdens zijn latere ma- nagementsfunctie bij het We reld Natuur Fonds heeft leren kennen. In een apart hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de inzet niet voor het eind van het jaar is gebeurd, sluit de regionale brandweer het gebouw. „Je hebt gewoonweg geen keus", zei A. Hegger (Progres sief Hulst). „Of je geeft die mil joen euro subsidie, of je gooit Den Dullaert plat. De bezoekers mogen niet blootgesteld worden aan een onveilige situatie." „Zo snel mogelijk beginnen", voeg de L. Reijns (WD) daar aan toe. P. de Cock (Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen) wilde wel weten hoe het staat met de andere gemeenschaps centra. Wethouder P. Weemaes had de vrees uitgesproken dat ook in andere gemeenschapscentra een flinke investering zal moe ten plaatsvinden. Daar kon bur gemeester A. Kessen hem nog geen antwoord op geven. Een onderzoek wordt binnenkort gestart. J. van Eek (CDA) informeerde of de gemeente bij het voor stel wel rekening had gehou den met de wetgeving Algeme ne Regels Herindeling (de wet ARHI). De uitgaven van ge meenten die gaan fuseren zijn aan allerlei beperkingen onder hevig. Volgens burgemeester Kessen heeft Hulst aan alle voorwaar den voldaan. „De gemeente Hontenisse heeft aangekondigd zich hier niet tegen te verzetten. Ook de provincie heeft vooraf met dit raadsvoorstel inge stemd." Rudi Idzerda redde met de toen enige Nederlandse helikopter 54 mensen van de verdrinkingsdood bij de watersnoodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma van Idzerda en zijn 'Jezebel', tij dens die eerste dagen in februari 1953. De helikopter was net te rug uit revisie en bij die gelegen heid ingrijpend gemoderni seerd. De met doek bespannen houten bladen waren vervangen door metalen rotorwieken. Niet alleen vergrootte dat de stabili teit en wendbaarheid, het kwam ook uitstekend van pas toen Id zerda noodgedwongen tussen een groep jonge berken moest zakken om een oude vrouw te redden die moederziel alleen tot haar middel op een dijkje in het water stond. De vrouw reageer de niet op de lus die voor haar ogen uit de machine bengelde en dus was Idzerdas compaan Taco Mulder naar beneden gespron gen om zelf de levenslijn vast te maken. „Het was wel een raar gezicht om die boompjes aan weerszijden geleidelijk aan kor ter te zien worden." De confrontatie met een stuk tastbaar verleden in het Ouwer- kerkse museum doet de schout- bij-nacht nadrukkelijker dan ooit inzien hoe belangrijk de in zet van de helikopter is geweest. Een handgeschreven kinderver haal beschrijft het plots opdoe men van de wentelwiek en de redding die hij bracht. „Dat doet me goed. We hebben vele honderden mensen geëvacu eerd. Als je de pure noodgeval len bekijkt, mensen die écht op het punt stonden om te verdrin ken, dat waren er 54. Per vlucht konden we er maar twee meene men. Ik kan me heel goed voor stellen dat de achterblijvers een beetje ongerust waren of we hen nog wel zouden kunnen terug vinden, als we die gelukkigen in Zierikzee hadden afgezet. Over het algemeen ging dat - met be hulp van het kompas - wel goed, al was het ontzettend lastig ori ënteren. Door die enorme wa tervlakte had je nauwelijks her kenningspunten. We vlogen letterlijk van dak tot dak en on derweg zag je wel of je iemand tegenkwam." De inzet van Idzerda bij de wa tersnood vormt de rode lijn in een documentaire over de ramp die de NCRV-televisie in januari uitzendt. Filmmaker Theo Maat sprak voor dat tijdsdocument ook met geredden, onder wie toenmalig boerenzoon Kees de Boot uit Kerkwerve, die kort na de ramp naar Canada verhuis de. door Raymond de Frel OOSTBURG - Na veel onduide lijkheid, geharrewar en drie stemmingen werd gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering in Oostburg het voorstel Nota Integraal Jeugdbeleid ver worpen. Het voorstel kreeg in de aanloop naar de raadsvergadering al zware kritiek te verduren. In de voorafgaande commissieverga dering werd er al uitgebreid ge discussieerd over de nota, gis teravond was dat niet anders. De commissie was van mening dat in de nota de prioriteit moest worden gelegd bij de aan stelling van een jeugdopbouw- werker, de instelling van een jongerenraad en het voortzetten van het experiment met de dis cobus in west-Zeeuws-Vlaan- deren. Het college stelde daarop voor om maximaal 50.000 euro beschikbaar te stellen voor de opbouwwerker, 10.000 euro voor de jongerenraad en 25.000 euro voor de discobus. Opbouwwerker Met name het bedrag voor de opbouwwerker stuitte op weer stand. Het CDA stemde wel in met het jeugdbeleid, maar dien de vanwege de 50.000 euro voor de opbouwwerker een amende ment in. „We willen eerst de functieomschrijving nader ver klaard zien. Gaat deze man of vrouw bijvoorbeeld fulltime werken? We stellen daarom voor het bedrag wel gereserveerd te houden voor jeugdbeleid, maar het op een later tijdstip defini tiefin te vullen", liet L Verpaal- en van het CDA weten. Dorpsbelangen Toerisme diende om dezelfde reden een amendement in en ook de WD sloot zich op die manier aan bij de criticasters. De PvdA, die in ZAAMSLAG - Het Orgelcomité Zaamslag houdt op zaterdag een orgelconcert in de Gerefor meerde Kerk in Zaamslag. Or ganist Klaas Jan Mulder brengt een gevarieerd programma ten gehore. Het concert begint om 19.30 uur. de aanloop naar de raadsverga dering forse kritiek had op de nota, vond de aanpassingen be vredigend. Ook D66 kon zich in het voorstel vinden. Na een korte schorsing van de vergadering paste het CDA het amendement enigszins aan. „We nemen de 10.000 euro voor de jongerenraad mee in het tota le bedrag. Er komt dan 60.000 euro beschikbaar voor het jeugdbeleid. Na onderzoek zul len we dat bedrag in de geest van de nota moeten invullen", aldus Verpaalen. De WD kon zich daarin vinden, D&T vond de passage 'in de geest van de nota' te vaag, D'66 vroeg het college de rug recht te houden en de PvdA diende bij monde van fractievoorzitter J. Wielakker een sub-amende ment in. „Wij willen dat bedrag op basis van de uitgangspunten van de huidige nota uitgeven. Als je het doet 'in de geest van', kan je het overal wel instop pen", aldus Wielakker. Voorlopig wordt echter nog he lemaal niets uitgegeven. Zowel het amendement (zes voor, tien tegen), sub-amendement (vijf voor, elf tegen) als het raads voorstel (zeven voor, negen te gen) werd verworpen. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten Kanaalzone; De Halle, 13.30 uur: Creatief14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 9.30 uur: koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE Café de Landbouw, 20.00 uur Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Spelmiddag; HENGSTDIJK Verlichte polder en boer derijenroute in omgeving; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en volksdansen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; KOEWACHT De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen, 13.00 uur: Biljarten; OSSENISSE - Verlichte polder en boer derijenroute in omgeving; SLUIS - Sporthal, 19.30 uur: Ruilavond; ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mmdervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Verlichte polder en boerderijenroute in omgeving; door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43