Extra geld voor agenten en cellen PZC Afweer Balkenende lijkt van beton ff Werving agenten beperkt Waddenzee zoeter door afwatering via sluizen Afsluitdijk JUMBO Zalm peutert 130 miljoen los bij coalitiegenoten Man bijt politiehond Artsen zijn tevreden over toestand Claus Arrestaties in moordzaak Van Buuren Tableau herinnert aan cafébrand Hersenprikkel leidt tot uittreden Hulpvraag cokegebruikers stijgt Levenslang voor metromoord Rabobankpassen uit post gepikt supermarkten Jumbo is toch nog 0,5% goedkoper dan de grootste 'dozen supermarkt' van Nederland. vrijdag 20 september 2002 van onze redactie binnenland - ;j DEN HAAG - Volgend jaar komt er 130 miljoen euro extra beschikbaar voor veiligheid. WD-leider Zalm heeft daartoe I gisteren bij de algemene politie- i ke beschouwingen in de Tweede Kamer een motie ingediend. Die l2o<; is ook ondertekend door CDA en 1 LPF. Premier Balkenende heeft al la ten doorschemeren dat het ka binet geen problemen heeft met de wens van de coalitiepartijen. Het extra geld is bestemd voor meer agenten op straat, meer personeel voor justitie en rech- [i telijke macht en meer gevange- I niscapaciteit. 3/oem Het extra geld wordt gevonden door landbouwgrond die eigen aar- dom is van de Staat te verkopen eda (no miljoen euro) en door de [al ministeries minder externe des- de kundigen te laten inhuren. !ta'j Bonus en, 1 CDA, LPF en WD willen ook af I van de verlofknip, het alterna- en. j tief dat het kabinet voor het 'den i spaarloon heeft bedacht. Het de I kabinet wil het sparen voor al- nach! lerlei vormen van verlof stimu- Im~ leren door over het gespaarde bedrag een bonus van 30 pro- l cent te geven. Maar de drie rege- ~yp ringspartijen willen het sparen tF voor verlof liever bevorderen met een fiscale regeling. Ook hierover hebben ze gisteravond een motie ingediend. Balkenen de toonde zich bereid met de Tweede Kamer in gesprek te gaan over een uitgebreidere re geling voor werknemers om voor verlof te sparen. Ook bleek gisteren dat er geen speciale commissie komt die zich gaat buigen over het herstel van normen en waarden in de samenleving. „Ik heb uw op merkingen over het instellen van een commissie goed begre pen", aldus Balkenende. „Het wordt geen wetenschappelijk- theoretische excercitie en ook geen 'top-down' discussie." Hij kondigde aan dat het kabinet waarschijnlijk nog deze week met een alternatief plan komt. De premier constateert dat de aandacht voor normen en waar den sterk is toegenomen. Hij heeft veel brieven en e-mails ontvangen. „Er is sterke betrok kenheid van velen. Dat is wel eens anders geweest. Ik juich dat toe." Initiatieven in Gouda (Tien gouden regels) en Rotterdam (project Stadsetiquêtte) dienen voor het kabinet als voorbeeld. Burgers zullen nauw betrokken worden bij de normen- en waar dendiscussie. „Vragen wat hun grootste ergernissen zijn", aldus Balkenende. Ook moeten over heid, maatschappelijke organi saties, bedrijven en burgers 'zichzelf een spiegel durven voorhouden'. ANP pagina 4: les in normen en waarden AMSTERDAM - De artsen van prins Claus waren gistermiddag 'tevreden' over de toestand van hun patiënt. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst meege deeld. Hoewel er sprake lijkt van enige lichte vooruitgang, bevindt de prins zich nog steeds op de af de ling intensieve zorg en wordt hij beademd. De 76-jarige prins werd dinsdag opnieuw in het AMC in Amsterdam opgeno men. Hi j bleek wederom te kam pen met een infectie aan de luchtwegen. ANP ALKMAAR - De politie heeft gisterochtend twee mensen aangehouden omdat die moge lijk waren betrokken bij de dood van Marion en Romy van Buur- Een van de gearresteerde ver dachten is de 25-jarige broer van de vermoedelijke dader. Die wees eind juli de plaats aan waar moeder en dochter lagen begraven. Enkele dagen daarna vertrok hij naar Turkije. Woensdagavond keerde hij te rug. Over de identiteit van de tweede verdachte wil justitie vooralsnog geen mededelingen doen. Gelijktijdig met de aanhouding heeft cle politie in Alkmaar op meerdere locaties huiszoe kingen verricht. Zij hoort een aantal personen als getuige. ANP Premier Jan Peter Balkenende gisteren op de tweede dag van de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. door Hans van Soest en Koos van Wees DEN HAAG - Jan Peter Balke nende is boos. Urenlang staat hij te praten, geen moment is hij op een onevenwichtigheid te betrappen, en plots gebeurt het. Hij toont zijn ergernis. Zijn stem gaat een kwart oc taaf omhoog, hij gebaart zelfs even. Het is tijdens de algemene be schouwingen de eerste en te vens de enige keer dat de geza menlijke oppositie ook maar enigszins resultaat lijkt te boe ken. Als het er tenminste om gaat door de betonnen afweer van de premier heen te breken. Toezeggingen of verandering van beleid, dat is een ander verhaal. Jan Marijnissen (SP) en Paul Rosenmöller (GroenLinks) ra ken Balkenende in zijn achil leshiel. Ondanks alle mooie woorden, zeggen ze, over zuur en zoet, bescherming van lage re inkomensgroepen en nog zo wat, is het beleid van dit kabi net domweg 'a-sociaal'. „Die min-een-procent op uw inko men zult u niet merken, maar die uitkeringstrekker met kin deren wel. Het is een punt van beschaving dat je dat koop- krachtbehoud garandeert", vindt Rosenmöller. En daar slaat Jan Peter aan. Want kijk eens naar wat hij doet voor 65 plussers zonder aanvullend pensioen. Die zijn ontzien en blijven gelijk in in komen. Mensen met werk gaan er naar verhouding veel meer op achteruit dan mensen met een uitkering. „Dat kun je niet a-sociaal noemen. De pijn wordt redelijk evenwichtig verdeeld", zegt Balkenende met zoveel emotie als hij maar kan opbrengen. Het is niet alleen aan de IJze- ren-Heinige verschijning van Balkenende te wijten. Het wordt hem door de Kamer ook allesbehalve moeilijk ge maakt. LPF-fractievoorzitter Wijnschenk vond het woens dag nog 'onacceptabel' dat de politie niet alle aangiften van diefstal in behandeling neemt. Maar als Balkenende hem schriftelijk antwoordt dat de politie door personeelsgebrek prioriteiten moet stellen, rea geert Wijnschenk doodleuk met: „Daar ben ik het mee eens." Ook de oppositie legt Balke nende niet het vuur na aan de schenen. Van Nieuwenhoven (PvdA), Rosenmöller en Marij nissen doen ieder voor zich hun best, maar weigeren het stokje van elkaar over te nemen zodra de premier maar enigszins in problemen komt. Zodat die moeiteloos kan blijven verwij zen naar het regeerakkoord, begrotingsbehandelingen en foto Ed Oudenaarden/ANP toekomstige nota's om concre te antwoorden te ontlopen. De oppositie accepteert het, met als enige uitzondering Leen van Dijke van de Chris- tenUnie. Woedend wordt hij, wanneer Balkenende tot drie keer toe antwoord weigert te geven op de vraag wat er moet gebeuren met uitgeprocedeer de asielzoekers die niet kunnen worden uitgezet omdat hun land van herkomst hen weigert toe te laten. „Het beleid is erop gericht die mensen terug te sturen", antwoordt Balkenen de steevast op de tegenwerping dat er nu mensen op straat le ven. Misschien dat Balkenende op dat moment al de dooddoe ner in zij n hoofd heeft die hij op het einde van zijn bijdrage aan de algemene beschouwingen zal uitspreken. „De politieke verhoudingen zullen zich ze ker verscherpen en verharden, iedereen tevreden stellen is er niet meer bij." GPD VOLENDAM - Op het talud aan de haven tegen- Het kunstwerk, dat onder anderen is gemaakt over het getroffen café De Hemel in Volendam door nabestaanden en overlevenden, wordt zon- wordt een tegeltableau ter nagedachtenis aan de dag onthuld. slachtoffers van de brand geplaatst. foto Evert Elzinga/ANP door Arthur't Hart APELDOORN - Enkele duizen den mensen die graag bij de po litie willen werken, zitten te wachten of zij nog in aanmer king komen voor een opleiding. De politiekorpsen durven de kandidaten niet naar de politie school in Apeldoorn te sturen omdat onduidelijk is of het ka binet nog geld voor opleiding en salarissen beschikbaar stelt. Dit zegt woordvoerder C. den Bakker namens de Raad van Hoofdcommissarissen. De korpschefs hebben hun beklag over de onduidelijkheid gedaan bij minister Remkes van Bin nenlandse Zaken. De politie heeft in afwachting van een op lossing de werving van agenten via tv-spotjes stopgezet. Volgens Den Bakker dreigt het kabinet zijn doelstellingen (meer veiligheid, extra blauw op straat, een hoger oplossings percentage van misdrijven) niet te halen nu de instroom van toe komstige agenten stokt. uitgebreid Tijdens het vorige kabinet is de capaciteit van Apeldoorn uitge breid naar 3200 opleidings plaatsen. Voor dit jaar is de fi nanciering zeker en zijn alle plaatsen bezet. Maar voor 2003 zijn nog maar 1200 leerling agenten aangemeld en dreigen dus 2000 plaatsen 'open' te blij ven, zegt woordvoerder P. Bel- jon van de school. Volgens een woordvoerder van minister Remkes weten de poli tiechefs wel degelijk waar zij aan toe zijn. De korpsen mogen de politiemensen die vertrekken volledig door nieuwkomers ver vangen. Daarnaast is er voor 2003 een bedrag van 60 miljoen euro beschikbaar, goed voor het opleiden van duizend mensen boven de huidige sterkte. Dat geld heeft het vorige kabinet nog apart gezet. GPD TILBURG - Een 39-jarige Tilburger heeft woensdagavond een politiehond gebeten om aan zijn aanhouding te ontko men. De man had volgens de politie ruzie met zijn ex-vrouw en haar nieuwe vriend, die hij hierbij mishandelde. Toen agenten de man wilden aanhouden, zette hij het op een lopen. De politiehond ging in de achtervolging en beet de man in de arm. De man viel op de grond, maar hij gaf niet op. Hij beet terug. Een van de agenten moest hierop geweld gebrui ken om de bijtende man te stoppen. De man verloor na de aanhouding het bewustzijn, waar schijnlijk door bloedverlies. Hij is na behandeling in het zie kenhuis ingesloten. Met de politiehond gaat het goed. ANP DEN HAAG - Een elektrische prikkeling van een deel van de hersenen wekt een ervaring op alsof iemand buiten het li chaam treedt. Dat is gebleken bij onderzoek van een epilepti sche patiënt in Zwitserland, dat is gepubliceerd in het jongste nummer van het wetenschappelijke tijdschrift Nature. De patiënte verklaarde dat zij het gevoel had alsof zij viel of lichter werd, toen een bepaald gebied van de hersenen (de rechter gyrus angularis) licht werd geprikkeld met elektro den. Bij een iets sterkere prikkeling voelde zij zich boven het bed zweven en zag zichzelf daarin liggen. De gevoelens die de vrouw omschrijft, komen overeen met die van mensen die zeggen ervaren te hebben dat hun geest buiten het lichaam treedt. ANP HOUTEN - Het aantal cocaïnegebruikers dat hulp vraagt is tussen 1994 en 2000 met bijna 60 procent gestegen tot 14.615 mensen. De grootste stijging is te zien onder mensen die cocaï ne base (crack) rokenblijkt uit onderzoek van de stichting In formatievoorziening Zorg (TVZ) en GGZ-Nederland. In 2000 zochten 2940 van deze crackgebruikers hulp, 184 pro cent meer dan in 1994. Zij vormen een nieuwe groep hard druggebruikers, zegt A. Mol van de IVZ. Zij vertonen extreem gedrag en voor hen zijn geen vervangende middelen als me thadon. Zij leggen zware druk op de hulpverlening die moet zoeken naar de beste aanpak. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Londen heeft de man die de 24- jarige Nederlandse M. van Campenhout op een metrostation in Londen doodstak, veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. De vrouw was twee maanden voor het misdrijf van Rot terdam naar Londen verhuisd. De dader is haar ex-vriendHij stak haar in de hartstreek. De Nederlandse overleed ter plaatse. ANP UTRECHT - Enkele tientallen Rabobankklanten zijn gedu peerd doordat hun nieuw aangevraagde pasje is gestolen. De passen, overwegend duplicaten van kwijtgeraakte exempla ren, waren vanuit het pasjesproductiecentrum van de Rabo bank in Best opgestuurd, maar zijn nooit bij de rechtmatige eigenaar aangekomen. Dat heeft de bank gisteren bevestigd. Met de gestolen pinpassen zijn de dieven naar Parijs getogen, waar zij voor duizenden euro 's spullen aanschaften. In Frank rijk is het in winkels niet nodig een pincode in te toetsen bij ge bruik van de pinpas; een handtekening volstaat. Juist die ont braken nog op de achterovergedrukte passen. ANP van onze redactie binnenland DEN BURG - Het water in de Waddenzee wordt zoeter. Dat komt omdat er via de sluizen in de Afsluitdijk steeds meer ri vierwater in de zee stroomt. Dat blijkt uit onderzoek van dr. H. van Aken van het Koninklijk Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ). Van Aken schrijft dat in een begin oktober verschijnende speciale aflevering van het wetenschap pelijke tijdschrift ICES Marine Science Symposia. De afgelopen 140 jaar is de ge middelde hoeveelheid zoet wa ter in de Waddenzee verdub beld. Dat komt door een sterke toename van de watertoevoer uit het IJsselmeer. De laatste ze ventig jaar is de afvoer van de IJssel verdubbeld. De oorzaak is menselijk ingrijpen in de loop van de Waal, de Nederrijn en de IJssel, onder meer om de IJssel bevaarbaarder te maken. Plankton Het NIOZ meet sinds de jaren zeventig behalve het zoutgehal te en de watertemperatuur ook de hoeveelheid plankton en de samenstelling van het plankton. Het KNMI verrichtte daar al sinds 1861 systematisch metin gen van het zoutgehalte. Van Aken stelt dat met de grotere toestroom van rivierwater de Waddenzee ook steeds meer meststoffen krijgt aangevoerd, vooral nitraat en fosfaat. Dit wordt nog versterkt doordat de rivieren zelf steeds meer mest stoffen bevatten. Bovendien is het zelfreinigend vermogen van het IJsselmeer afgenomen. Een halve eeuw geleden werd onge veer 70 procent van de aange voerde stikstofverbindingen af gebroken. Nu is dat volgens Van Aken nauwelijks 50 procent. Nitraat Het plankton in het IJsselmeer is niet meer in staat de grote hoeveelheden nitraat op te rui men. Dat komt onder meer doordat het watervolume van het IJsselmeer is afgenomen na de afsluiting van het Marker meer. Ook de algenbloei neemt toe. Het lagere zoutgehalte zelf heeft weinig invloed op de sa menstelling van het leven in de Waddenzee. Per seizoen ver toont het zoutgehalte van de Waddenzee sterke schommelin gen. ANP Advertentie "Een lage prijs is belangrijk. Maar een leuke winkel net zo goed. Zeker als je weet dat het bestaat! Bij mijn supermarkt betaal ik de allerlaagste prijs maar hoefik niet in een winkel vol dozen mijn boodschappen te doen!" Product Surinaamse rijst, zak 4,5 kilo Aardbeienjam, pot 450 gram Sinaasappelsap, pak 1,5 liter Verse halfvolle melk, pak 1 liter Koffie roodmerk, pak 500 gram Brie 50+, pakje 200 gram Grillworst, stuk 300 gram Gerookte zalm, pakje 200 gram Verse soepgroenten, zakje 150 gram Eurobrood, heel brood Totaal 'Dozenwinkel' €2,65 €0,69 €0,89 €0,47 €2,25 €0,95 €1,29 €2,49 €0,52 €0,42 Jumbo €2,49 €0,69 €0,89 €0,47 €1,65 €0,95 €1,29 €2,49 €0,52 €0,42 €12,20 €11,44 Jumbo is gegarandeerd de allergoedkoopste van Nederland! Elke dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3