Kas van Duurzaam Veilig leeg ^g' int Is kanker in onze familie erfelijk? Bieb biedt boeken ter adoptie aan WEES Ondernemer met verhuisplan voelt zich gedwarsboomd De NSGK geeft vakantiepret... giro 55 2000 LATEN JE NIET LOS. aljfc Gemeente moet investeren gehandicapte kind rbk Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken STARTPROBLEMEN? Giro 860 Hersenstichting Nederland "Je kind zal het maar hebben!" Giro 860 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Zierikzee- se ondernemer R. van Dam me is boos op de gemeente Schouwen-Duiveland. Na mondelinge goedkeuring voor zijn plan een telecom- winkel in de Lange Nobel- straat te vestigen, wordt ambtelijk nu de boot afge houden en zijn forse eisen voor vooronderzoek gesteld. De ondernemer voelt zich anderhalf jaar lang aan het lijntje gehouden. Tot het voorjaar van 2001 was het bedrijf Comtech Te lecommunicatie gehuisvest aan de Oude Haven in Zierik- zee. Met de definitieve slui ting van het Mondragoncom- plex, waar het winkelpand onderdeel van uitmaakt, is ondernemer Van Damme op zoek gegaan naar een nieuwe stek. Hij heeft toen zijn oog laten vallen op een pand aan de Lange Nobelstraat. „Dat is helemaal perfect. Je zit op het randje van de binnen stad, het is goed bereikbaar met parkeergelegenheid voor de deur en achter de Al- bert Heijn én het is herken bare plek", verklaart hij zijn keuze. Voor hij overging tot aan koop van het pand, heeft Van Damme zijn plannen bij de gemeente aangekaart. Met toenmalig afdelingshoofd bouw- en milieuzaken, K. Rouw, heeft hij bekeken of een winkel op die plek plano logische gezien kan. Volgens het bestemmingsplan mag het bedrijf daar gevestigd worden, mits er eerst een zo geheten branche-onderzoek wordt uitgevoerd. Volgens Van Damme is toen door Rouw mondeling destijds toegezegd dat hij met zijn winkel kan verhuizen naar de Lange Nobelstraat. Wanneer een paar maanden later een nieuwe ambtenaar met het plan aan de slag gaat, keren Van Damme's kansen. Beleidsmedewerker ruimte lijke ordening R. Stam wijst op de Structuurvisie Zierik- zee, die op dat moment in aantocht is. Hierin stuurt de gemeente aan op een ont moedigingsbeleid wat be treft vestiging van nieuwe winkels in de Lange Nobel straat. Zaken als een tele- comwinkel moeten volgens die visie zo veel mogelijk in het echte winkelgebied gaan zitten en niet aan de rand daarvan. De gemeente wil na maanden van overleg voor Van Damme wel een uitzon dering op dit komende beleid maken; daarvoor moet de on dernemer wel een groot scheepse onderzoek laten doen waarin ondermeer de aanzuigende werking van zijn winkel voor verkeer in het gebied bekeken wordt. Overijverig Van Damme heeft op dat mo ment al een advocaat in de arm genomen, omdat hij het getouwtrek met de gemeente meer dan zat is. „Er zit daar in de straat al een super markt, een kapper, een vi deotheek, cafeetjes. Het is gewoon een overijverige ambtenaar die te veel vast houdt aan die waanzinnige kreet: structuurvisie. "De ge meente is volgens Van Dam me inmiddels al 'een stukje overstag' en heeft nu alsnog om een kleiner, 'gericht branche-onderzoek' ge vraagd. „Onacceptabel", vindt de ondernemer deze gang van zaken. „Ik ben nu dus net zo ver als anderhalf jaar gele- den." Hij heeft daarom giste ren het raadsledenspreekuur aangegrepen om zijn grieven over deze behandeling dooi de gemeente aan de gemeen- teraad voor te leggen. Het gaat hem in eerste instantie om duidelijkheid over de toe komst van zijn winkelplan; het indienen van schadever goeding bij de gemeente houdt hij nog even beraad. vrijdag 20 september 2002 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal de komende jaren flink wat geld moeten reserveren, wil zij de verkeersveiligheid in de kernen volgens plan verbeteren. Het geld dat twee jaar geleden door de gemeenteraad opzij is gezet voor de maatregelen van Duur zaam Veilig Verkeer, is op. In heel Nederland worden de wegen in en buiten de steden en dorpen veiliger gemaakt. Hier voor zijn afspraken gemaakt in het kader van het project Duur zaam Veilig Verkeer. Dit project wordt uitgevoerd in twee delen. De eerste fase, die nu tegen zijn einde loopt, gaat vooral over concrete maatregelen: het in voeren van 30-kilometerzones •in de kernen, de bromfiets op straat en de nieuwe regel dat fietsers van rechts voorrang krijgen. Schouwen-Duiveland heeft hiervoor twee jaar geleden een flinke schep geld gereserveerd. Zowel voor 2001 als 2002 ieder is door de gemeenteraad ruim 149.000 euro opzij gezet. Met deze reservering heeft de ge meente aanspraak kunnen ma ken op de subsidie, die het Rijk beschi kbaar stelde voor het pro ject. Voor in totaal ruim 590.000 euro zijn de Schouwen-Duive- landse wegen binnen de be bouwde kom de afgelopen twee jaar flink vertimmerd. Gezien het beperkte budget zijn de aan passingen sober geweest in ver gelijking met wat de gemeente eigenlijk voor ogen staat. Her en der zijn 30-kilometerbordjes geplaatst, is een extra vlucht heuvel of plateau neergelegd en zijn drempels verschenen. Nu is dat geldpotje leeg, zo bevestigt T. van de Ketterij, beleidsmede werker verkeer en vervoer. Om de wegen in de dorpen en steden ook de komende jaren veiliger te maken, zal de ge meente opnieuw geld moeten investeren. Met het oog op de komende gemeentelijke begro ting (2003) is door de verkeers- afdeling op extra geld aange drongen. Precieze cijfers wil Van de Ketterij niet noemen, maar dat het ongeveer om het zelfde bedrag als twee jaar gele den gaat wil hij wel prijsgeven. Met dit geld wil de gemeente het werk van de afgelopen twee jaar afmaken en verbeteren en de tweede fase van Duurzaam Vei lig Verkeer financieren, die in 2004 begint. Minder concreet Dit deel van het project is min der concreet als de eerste fase, omdat het vooral om het halen van resultaten gaat. Per gebied moeten doelstellingen vastge legd worden. Den Haag zin speelt voor deze fase ondermeer op het puntensysteem voor het rijbewijs. Wanneer de gemeente denkt dat de aanleg van een ro tonde helpt een bepaald resul taat te bereiken, kan die ook onder de vlag van Duurzaam Veilig aangelegd worden. Het Rijk wil hier aan meebetalen, maar de gemeente zal ook eerst zelf geld moeten reserveren. Temeer omdat deze week op Prinsjesdag is gebleken dat het kabinet aanzienlijk minder geld wil uit trekken voor de tweede fase van Duurzaam Veilig Ver keer, komt een belangrijk deel van deze kosten op het bordje van de gemeente. door Ron Magnée MIDDELBURG - Duizenden boeken liggen in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek te verzuren en moeten nodig worden gerestau reerd. Maar het geld daarvoor ontbreekt. De bibliotheek gaat nu onorthodoxe methoden inzetten om het sluipende verval te keren. Geïnteresseerden kunnen een boek adopte ren. In de donkei'e spelonken van de Middel burgse bibliotheek liggen ze kaft aan kaft: de duizenden boeken die door de tand des tijds zijn geteisterd. Een enorme kluisdeur belemmert eventuele kwaadwillenden. En een andere doorgang garandeert dat het klimaat in de catacomben constant blijft: ongeveer twaalf graden celsius, bij een luchtvochtigheid van iets meer dan vijftig procent. En dat twaalf maanden per jaar. De speciale klimatologische condities zor gen ervoor dat de collectie van de Zeeuwse bibliotheek niet verder teloorgaat. Maar daarmee is alles gezegd. Want veel boeken zijn in een zodanig povere conditie dat ze niet meer ter inzage kunnen worden gege ven. Ook tientallen handschriften zijn ver pakt in zuurhoudend papier, waardoor de staat snel verslechtert. Lijm Conservator R. Rijkse van de Zeeuwse Bi bliotheek haalt een willekeurig voorbeeld van de schappen. Thesaurus Antiquitatum et Hisotoriam Italiae, een boek uit 1704 over de oude Romeinen en geschiedenis van Ita lië. Niet alleen bestaat het werk louter uit losse vellen, ook is de bovenkant half ver brand tijdens het bombardement van Mid delburg in 1940. Het is een lastige klus om dit boek weer in oude staat te herstellen, legt Rijkse uit. Maar ook boeken van recen tere datum zijn in de loop der tijden aange tast. Vooral de werken vanaf 1850 zijn kwetsbaar. Vanaf dat moment werd lijm aan het papier toegevoegd. Juist de zuren van deze lijmsoorten maken het papier broos. Had de Zeeuwse bibliotheek vroeger een specialist in huis om de boeken op te lappen, tegenwoordig moet de instelling het werk uitbesteden. En dat maakt restauratie extra duur, verklaart Rijkse. Te duur, en daarom doet de bibliotheek een appèl op de charitas van de Zeeuwse bevolking onder de titel 'Adopteer een boek'. Schildje Vanaf volgende week kunnen geïnteresseer den het opknapwerk steunen. „De kosten voor restauratie kunnen al snel oplopen tot zevenhonderd euro per boek", legt Rijkse uit. „Bedrijven kunnen ervoor kiezen één boek te laten restaureren. We plakken dan in het boek een sticker of een schildje met de naam van het bedrijf." Overigens zijn er al drie boeken opgeknapt. De Stichting Vrienden van de Zeeuwse bi- Conservator R. Rijkse toont een van de werken uit de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek; een adoptie-actie moet het geld voor de restauratie van de vele boeken opbrengen. foto Ruben Oreel bliotheek heeft het voortouw genomen en drie Zeelandica-boeken uit de achttiende eeuw laten restauren. Het gaat om een boek over de inhuldiging van Willem Karei Hen drik Friso uit 1751, een bundel over het le ven van Michiel de Ruyter uit 1796 en een boekwerk over spreekwoorden uit 1726. De boeken hebben een nieuwe kaft gekregen of het papierwerk is gerestaureerd. De drie werken zien er weer tiptop uit. Nog enkele duizenden te gaan. Conservator Rijkse houdt dinsdag 24 september een toelichting op de actie 'Adopteer een boek'. Daarna geeft kunsthandelaar Th. Laurentius, be kend van het televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch', een lezing. Plaats van han deling is de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk, aanvang is 20.00 uur. voor meer info kijk op www.nsgk.nl - nederlandse stichting voor het (www. hand j ehe lpennlj HOREN, ZIEN EN HELPEN V GIRO- Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven dat al eindig lijkt voordat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing Q kunnen we deze weeskinderen 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WereldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- vast en toekomst geeft. Nood le zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WerelTquders WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 I'D Hilversum Telefoon: 035 626 4578 - Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl wvw.wereldouders.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de laTourette, De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl Soms komt kanker bij verschillende familieleden voor. Dat kan voor onrust en twijfel zorgen. Veel mensen vragen zich dan af of kanker erfelijk is. De Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) wil daar een realistisch antwoord op geven. Kanker kan erfelijk zijn, maar meestal is dat niet het geval. Bij ongeveer 5% van de mensen met kanker speelt erfelijkheid een doorslaggevende rol. Waar moet u op letten? Van een aantal soorten kanker is bekend dat zij door erfelijke aanleg kunnen ontstaan. Bijvoorbeeld: borst-, eierstok-, dikke darm-, prostaatkanker of me- lanoom (een vorm van huidkanker). Kenmerkend voor mogelijk erfelijke kanker is: de ziekte wordt vaak op relatief jonge leeftijd (jonger dan 50 jaar) vastgesteld, komt bij meerdere familieleden in ver schillende generaties voor en het gaat vrijwel altijd om één bepaalde soort kanker. Soms kan één soort kanker in een familie voorkomen zonder dat erfelijkheid een rol speelt. Dat kan toeval zijn, maar ook kunnen familieleden er eenzelfde risi covolle gewoonte op nahouden. Bijvoorbeeld: roken. Wilt u meer weten over wanneer kanker erfelijk kan zijn en wanneer niet? Wij zijn u graag van dienst. Het KWF besteedt in september 2002 via de KWF-the- mamaand, op grote schaal aandacht aan 'Kanker in de familie?' Vragen staat vrij Via de gratis Hulp- en Informatielijn van het KWF staan deskundige voorlichters u te woord: 0800 - 022 66 22 of 0800 - KWFKANKER. In september zijn er via deze lijn speciale spreekuren op de dinsdag- en woensdagavonden van 18.00 - 20.00 uur. Tijdens de gebruikelijke openingsuren (maandag t/m vrijdag, 10.00 -12.30 en 13.30 -16.00 uur) kunt u natuurlijk ook met al uw (andere) vragen terecht. Wilt u het <WF steunen? Kijk dan op www.kankerbestrijding.nl of bel mei de ge- verslijn: 09C0 - 20 200 41 0,01 p.min.). NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. We doen dat door het financieren van wetenschappelijk onderzoek en {CBFc het geven van voorlichting. Geef daarom gul. lLV Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl antiek interieur Dam 61 4331 GH Middelburg tel. 0118-616638 W E R U RAMEN EN DEUREN Kreeft 6 A 4401 NZ Yerseke T. 0113-574173 - F. 0113-574217 E-mail: info@kumasol.nl Internet: www.kumasol.nl Showroom open op afspraak en zaterdags 10.00-12.00 u. Gemeente A f Schouwen-Duiveland VOORWERPEN ZIERIKZEESE BEGRAAFPLAATS VERNIELD Op de algemene begraafplaats in Zierikzee zijn van ongeveer twintig graven in het middengedeelte, losse elementen (beeldjes en foto's) weggenomen en deels vernietigd. Het gemeentebestuur betreurt dit vandalisme uiteraard ten zeerste. De voorwerpen zijn elders op de begraafplaats teruggevonden. De be heerder van de begraafplaats heeft deze vernielingen woensdag 18 september geconstateerd. De gemeente heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Blijkt dat u grafobjecten mist en wilt u dit melden bij de verzekering, dan moet u ook zelf aangifte doen bij de politie. Omdat het niet duidelijk is van welke graven deze voorwerpen zijn ver wijderd, is het voor de gemeente helaas niet mogelijk om de gedupeer den rechtstreeks te benaderen. De beheerder heeft de objecten verzameld. Wie constateert dat er op een graf elementen ontbreken, kan met hem contact opnemen via 06-51 52 22 46. De gemeente vraagt iedereen die informatie heeft, die van belang kan zijn voor het onderzoek, contact op te nemen met de politie in Zierikzee, tel. 0900 8844. S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38