Musea introduceren passe-partout PZC PZC Oude foto scheepswerf boven water Bus Brouwershaven blijft gehandhaafd Landelijke top LPF erkent afdelingen in Z-Vlaanderen niet Schouwen-Duiveland toneel voor wedstrijd om titel Sterkste Man Bescheiden start voor Museumhavenconcert 13 Gezamenlijk initiatief biedt voordeel aan eigen bevolking en toeristen Bacterie gemeentehuis hardnekkig Dronkaard is rijbewijs kwijt Vrouw beroofd van haar tas Fietser gewond na aanrijding Hennepkwekerij opgerold Fiets in brand gestoken agenda vrijdag 20 september 2002 Hoor Inge Heuff BROUWERSHAVEN - De meeste inwoners van Brouwers haven zijn voor handhaving van de huidig busroute door de smalstad. Dat blijkt uit de enquête die de afgelopen weken op initiatief van de stadsraad onder de be woners gehouden is. Aanleiding voor de enquête is de hinder die bewoners van de Zuidwal ondervinden van het busverkeer. Van de circa zeven honderd enquêteformulieren is bijna een derde (246 exempla ren) retour gekomen. Zestig procent van de inwoners spreekt zijn voorkeur uit voor handhaving van de bestaande busroute. Dertig procent wil liever dat de bus over de Delingsdijk en de Oude Schouwsedijk gaat rijden. Nog eens acht procent geeft aan dat de bus langs de Haven moet gaan rijden. Minder dan een procent had geen mening. De bussen die altijd over de Zuid- wal rijden, zouden zulke zware trillingen veroorzaken dat de constructie van de huizen on dermijnd wordt. Toen de bus dienst naar aanleiding van rio leringswerkzaamheden tijde lijk omgeleid werd, hebben de bewoners van de Zuidwal ge vraagd deze omleiding perma nent te maken. Omdat zowel Connexxion als de gemeente vonden dat hierover alle inwo ners van Brouwershaven wat te zeggen hebben, heeft de stads raad de enquête met de vier keu- zemogelijkheden huis aan huis verspreid. De stadsraad heeft inmiddels de gemeente en Connexxion schriftelijk op de hoogte gesteld van de uitslag van de enquête. Tevens vraagt de stadsraad om met de bewoners van de Zuid wal naar oplossingen te blijven zoeken voor de overlast. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het museum- platform Schouwen-Duiveland introduceert volgend jaar een passe-partout waarmee belang stellenden voordelig musea kunnen bezoeken. Het gaat om een initiatief van de stichting Promotie Schouwen-Duive land in de 21e eeuw. Het plat form heeft eerder deze week het principebesluit genomen dit plan te realiseren. Alle zes musea die bij het plat form betrokken zijn, doen mee. Gezamenlijk willen zij een pas se-partout presenteren waar mee toeristen en eigen bevol king de mogelijkheid krijgen tegen gereduceerd tarief een aantal van de deelnemende mu sea te bezoeken. Wat de prijs van passe-partout en van geredu ceerde entreekaarten zal zijn, is nu nog niet bekend. Volgende maand, als het platform weer bijeenkomt, wordt een concreet voorstel aan de betrokkenen ge presenteerd. Het passe-partout is, schetst platformvoorzitter L. Nederhoed-Zijlstra, een jaar geldig. Dat geeft de mogelijk heid ergens onderweg in te ha ken op nieuwe ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld de introduc tie van een toeristenpas. Het museumplatform wil op korte termijn de penningmees ters van de aangesloten musea om de tafel krijgen om alle fi nanciële overeenkomsten en verschillen die er tussen de mu sea zijn, op een rijtje te zetten. Het platform dringt al langere tijd bij de gemeente aan op har monisatie van de subsidies. Wethouder A. van der Wouden weekenddiensten 21 en 22 september 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111 401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven. vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Backx, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl speelde het balletje eerder terug door het platform te adviseren zelf de gegevens eerst eens op een rijtje te zetten en te probe ren samen tot onderlinge af stemming te komen. Het be vreemdt hem dat dat tot op heden nog niet is gebeurd, hoe wel het platform steeds zo'n haast lijkt te hebben met het ge lijktrekken van subsidierege lingen. „Misschien heeft dat een praktische reden, maar het kan ook komen doordat het een las tige discussie is." Druk Wij hebben toegezegd ons huis werk te zullen doen, reageert Nederhoed op haar beurt. In het drukke zomerseizoen kunnen museum vrijwilligers er, vol gens haar, ook niet nog eens zo'n opdracht bij hebben. Nu het sei zoen is afgelopen is er werk aan de winkel. „Ik hoop, maar dan spreek ik echt voor mezelf, dat in januari alles inzichtelijk is. Dan kan het meegenomen wor den in de begroting van volgend jaar." Overigens voelt de plat formvoorzitter niets voor het onderling schuiven met het pot je met geld om tot gelijk subsi diebeleid te komen. Het is aan de politiek subsidiecriteria te bepalen, meent zij. Bovendien is op de vingers van één hand na te tellen dat er extra geld bij moet en dat de musea het niet met het huidige bedrag redden. Extra geld is wat Van der Wouden be treft echter absoluut niet aan de orde. Het is sowieso lastig om extra geld voor de musea uit te trek ken, geeft hij aan. „En het is ze ker geen discussiepunt voordat zij onderling met elkaar hebben gesproken." R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, tel.(0111)482666. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Het is een exclu sieve, sfeervolle en mooie foto, die Piet Ochtman in 1900 maakte vanaf de Vissersdijk. De tot nu toe enige bekende op name, waarop in Zierikzee een scheepswerfje aan de Scheeps- timmerdijk te zien is, is deze week officieel gepresenteerd in het Maritiem Museum De foto toont lage huisjes, een oude boom, wat resten van een kademuur en een scheepje. Het water wordt aan de horizon begrensd door de Zuidhaven poort met daarvoor een ijzeren brug. Aan de oevers van de voorma lige Ee heerste in de loop der eeuwen vaak bedrijvigheid. Stonden er voordien zoutke ten, in 1838 begon de uit Brui nisse afkomstige, maar in Kin derdijk wonende Cornells Smit, hier een scheepswerf om grote koopvaardijschepen te bouwen. Het bedrijf werd aan de Vissersdijk gevestigd, dichtbij het Sas. Het kreeg de naam de 'Stads- en Commer cie werf', waarnaar straks ook de nieuwe werkplaats van de Museumhaven in de voormali ge houtloodsen wordt ver noemd. Smit ging voortvarend te werk al in december 1838 werd de kiel gelegd voor de bark 'de Stad Zierikzee'. Dit trok de aandacht van de Zierikzeese J. Strickaert. Hij zag zijn kans schoon en begon in 1840 een scheepswerf tegenover de be staande, 'de Goede Intentie' geheten. Deze bevond zich dus aan de Scheepstimmerdijk. Tussen 1838 en 1857 werden op de twee wei-ven 27 zeeschepen gebouwd. Al in 1856 deed Strickaert afstand van een ge deelte van de grond, wat dui delijk maakte dat zaak niet floreerde. De grond werd verhuurd aan J. van Duivendijk, die er een werfje begon voor vissers- en binnenschepen. Op dat mo ment waren er dus drie werven in Zierikzee gevestigd. De groten werkten met onge veer twaalf personeelsleden, de kleine met vijf tot zes man. Maar toen begon de werkgele genheid op de grote wei-ven te rug te lopen. Het kleine werfje zat echter dik in de opdrach ten. Het economisch tij verliep zelfs zo snel, dat in 1865 de gro te werven buiten werking wa ren en er op het kleine bedrijf de eerste hoogaars werd ge bouwd. De Zierikzeese hoog aarzen waren zeer gewild, Van Duivendijk bouwde er tot 1890 elk jaar een. In 1870 werd de werf van Strickaert officieel opgeheven. Hoogaarzen De Stads- en Commerciewerf ontsloeg de helft van het perso neel en wist zich zo nog enige tijd te handhaven. Vanaf 1872 kregen ze ook opdrachten om hoogaarzen en roeiboten te bouwen. Vier jaar later werd de huur van de werf echter Het scheepswerfje van Zierikzee zoals het er honderd jaar geleden bijlag, op een negatief van Piet Ochtman. overgedragen aan de scheeps bouwer en herbergier Adriaan van der Velde. Maar ook Van der Velde heeft de stadswerf niet kunnen redden. Rond 1890 kwam het einde. Ruim een jaar later begon Van der Velde er tegenover, dus aan de Scheepstimmerdijk, een klein werfje voor visserssche pen en dergelijke. Dit werfje is waarschijnlijk te zien is op de Dezelfde locatie zoals die er vandaag de dag uitziet. foto Marijke Folkertsma mooie foto van Piet Ochtman. Het heeft nog jaren bestaan, evenals het café en het wacht lokaal voor de tram, die hij ex ploiteerde. Het werfje kreeg nogal wat opdrachten voor re- paratiewerk aan zoutschepen, omdat er veel handel in zout was op Engeland. In 1915 werd het overgedragen aan de uit Zeeuws-Vlaanderen afkom stige familie De Bruin. Burge meester A.J.F. Fokker van Zie rikzee was ook voorzitter van wat wij tegenwoordig Visserij- belangen zouden noemen en hij gebruikte zijn invloed om De Bruin aan werk te helpen. De visserij had een politievloot in de vaart en de reder deed het onderhoud. Tijdens de Eerste Wereldoor log vluchtten vissers uit Heijst en Zeebrugge in groten getale met hun schepen naar Zierik zee. Een tiental viste zelfs van uit Zierikzee. Ook hun schepen belandden wel eens op de hel ling aan de Scheepstimmer dijk. In 1921 ging de werf weer over in handen van een Van Duivendijk, ditmaal uit Zeeuws-Vlaanderen. Deze hield het in stand tot 1929. Toen waren de houten schepen inmiddels meest vervangen door ijzeren schepen. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het landelijk bestuur van de Lijst Pim For- tuyn (LPF) vindt dat de LPF-af delingen Hulst, Terneuzen en Sluis de naam LPF niet mogen voeren. Het bestuur heeft beroep aange tekend tegen de registratie van de LPF in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De kwestie dient maandagmiddag voor de Raad van State in Den Haag. De gemeente Terneuzen zal daar ook namens de anderen aanvoeren dat de gemeenten volgens de kieswet de LPF wel degelijk terecht geregistreerd hebben. „Wij konden ook niet weten hoe de interne partijver houdingen liggen", stelt burge meester R. Barbé van Terneu zen. „Dat doet voor ons ook niet terzake." Lijsttrekker C. Freeke van de LPF Terneuzen zegt, ook na mens zijn geestverwanten in Hulst en Sluis, niets van de actie van het landelijke LPF-bes.tuur te begrijpen. „Destijds hefcben we hier met toestemming van de. landelijke coördinator van de LPF de afdelingen in Zeeuws- Vlaanderen opgericht. Nu zit ten er nieuwe mensen aan de top en die willen dat ineens van tafel vegen. Dat kan natuurlijk niet", zegt Freeke. Hij heeft alle ver trouwen in een goede afloop, omdat er van alles zwart op wit staat. „Het is dan ook onbegrij pelijk dat die procedure is aan gespannen." Freeke denkt wel te weten waar de schoen wringt. De Zeeuws- Vlaamse afdelingen weigeren het pas gekozen Zeeuwse LPF- bestuur te erkennen. De lande lijke LPF erkent het Zeeuwse bestuur wel. Landelijk LPF- topman E. Maas heeft al laten weten dat de lucht weer ge klaard kan worden als de Zeeuws-Vlamingen het gewes telijk bestuur alsnog erkennen. Als de Raad van State het lande lijk bestuur gelijk geeft, bete-^ kent dit dat de LPF-afdelingen in Zeeuws-Vlaanderen die naam niet meer mogen voeren en dat ze, als ze dan nog willen, alleen aan de verkiezingen mo gen meedoen zonder naamsver melding. Tenzij alsnog de vrede wordt getekend. Overleg De kans dat de Zeeuws-Vlaam se LPF'ers eieren voor hun geld kiezen is groot. „Wij willen vol gende week nader overleg met het landelijk bestuur", kondigt Freeke alvast aan. „We weten nu wie er in het nieuwe geweste lijke bestuur zitten en ik denk dat we alsnog tot overeenstem ming kunnen komen." ZIERIKZEE - Het gemeentehuis in Zierikzee kampt nog steeds met de colibacterie. De meest recente bemonstering heeft gisteren uitgewezen dat er nog altijd sprake is van een lichte verontreiniging van de waterleiding. Om deze verontreiniging te lijf te gaan wordt vandaag een zwakke chlooroplossmg in de waterleidingen ingebracht. Daarna wordt het boeltje minimaal tot en met zaterdag met rust gelaten. Na het doorspoelen van de leidingen zal maan dag opnieuw worden gecontroleerd. Tot het bericht binnenkomt dat de colibacterie verdwenen is, blijven de koffieautomaten in het gemeentehuis uitgescha keld. Koffie en thee worden via de kantine verspreid waar wa ter voorafgaand aan gebruik wordt gekookt. HEINKENSZAND - Een 37-jarige man uit Heinkenszand moest in de nacht van woensdag op donderdag zijn rijbewijs inleveren toen bij een alcoholcontrole op het Van der Biltplein in zijn woonplaats bleek dat hij te veel gedronken had. Het ging om bijna vier keer de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol. De man kreeg een forse boete. THOLEN - Een 24-jarige vrouw uit de gemeente Tholen is woensdagmiddag beroofd van haar tas op de Kaaij in Tholen- stad. Toen het slachtoffer haar autosleutels wilde pakken, kwam een zogenaamde jogger aangerend om in het voorbijgaan de tas uit de handen van de vrouw te grissen. In de tas bevond zich onder meer een portemonnee met daarin een tiental eu ro's. MIDDELBURG - Een 45-jarige fietsster uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval. Om kwart over elf stak de wielrijdster de kruising Het Groene Woud/Poelendaelsesingel in Middelburg over. Ze werd geschept door een auto die werd bestuurd door een 52-jarige Duitser. De vrouw raakte ten val en liep een pijnlijke rug op. Zowel automobilist als fietsster verklaarden dat ze bij groen licht de kruising passeerden. Auto en fiets liepen lichte schade op. GOES - In een woning in Goes-Noord is gistermorgen een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. Op de zolder van de woning werden 247 stekjes van hennepplanten aangetroffen. De stekjes alsmede de benodigde apparatuur zijn in beslagge nomen. De 21-jarige bewoner van het pand is gehoord en werd na opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid ge steld. GOES - In Goes is gisterochtend de fiets van een zestienjarige krantenbezorger door een onbekende in brand gestoken. De jongen had rond kwart voor zeven zijn fiets in de Rozemarijn straat gezet om de kranten te bezorgen. Toen hij na een kwar tiertje terug kwam, was zijn fiets in brand gestoken. Hij zag kans het vuurtje uit te trappen. Het schadebedrag is niet be kend. door Margritta van den Berge DEN OSSE - De wedstrijd Sterkste Man komt naar Schou wen-Duiveland. De voorberei dingen voor het evenement, dat gehouden wordt op 7 juni bij eetcafé 't Opstapje in Den Osse, zijn in volle gang. Ongeveer tien deelnemers bin den op vijf onderdelen de strijd met elkaar aan om zich tot de al- lersterksten te kunnen laten kronen. Volgens mede-organi sator Ron Brekelmans staat de inschrijving voor iedereen open. „Maar als het merendeel van de deelnemers uit Zeeland afkom stig is, sturen we de andere grote jongens naar huis en maken we er een regionale wedstrijd van. De heren laten hun spierballen rollen op onderdelen als anker en biervaten tillen. Ook moet vanuit stilstaande positie een boot met trailer met een gewicht van drie ton worden getrokken.. „Het is in de eerste plaats een wervelende show voor de jon gens, maar wellicht wordt het publiek ook actief bij het evene ment betrokken", aldus Brekel mans die de competitie eerder in Hoogvliet organiseerde. „We verwachten ongeveer tweeduizend bezoekers en ho pen natuurlijk op meer. De wed strijd Sterkste Man valt uitgere kend in het pinksterweekeinde, dus de kans dat er vakantiegan gers van het bungalowpark op af komen, is groot. Als het eve nement aanslaat in deze regio, gaan we de organisatie op grote re schaal aanpakken." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Achter de eerste editie van het Museumhaven concert vanavond in de Oude Haven aan de buitenkant voor de Noordhavenpoort in Zierik zee schuilen grote ambities. Het is de bedoeling ooit nog eens het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Museumhaven te laten optreden, maar nu is er al leen nog maar sprake van een bescheiden begin. „We waren ook erg laat met het aanvragen van de vergunningen voor dit evenement. Dat had tot gevolg dat de gemeente ons niet toestand er ruime publiciteit voor te voeren", zegt organisa tor Peter Weeda van de Stich ting Museumhaven Zeeland. Hij heeft toch goede verwachtingen dat het havenconcert ook in de ze bescheiden opzet zal aan slaan bij het publiek. „Het is een gevarieerd programma en we willen dat in de toekomst verder uitbouwen. Als we direct met het Rotterdams Philharmo nisch zouden beginnen, valt er niet meer te groeien." Het Havenconcert Zierikzee wordt verzorgd door muzikan ten en zangers aan boord van de mosselkotter ZZ10. Het was aanvankelijk de bedoeling het schip in de Oude Haven binnen de poort te laten afmeren. In theorie leek dat met wat stuur manskunst te gaan lukken. „De doorvaarruimte is 7,20 meter en het schip is 6,80 meter breed. Het probleem is dat de kleppen van de brug schuin staan en dat de opbouw vandeZZlOer daar door niet door kan"zegt Weeda Hij is er echter van overtuigd dat de toeschouwers op de ka den van Vissersdijk en de Scheepstimmerdijk en op het pleintje achter de Zuidhaven- poort een mooi uitzicht op de concertgevers hebben. Het eve nement gaat vanavond om 20.30 uur van start met een optreden van het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwershaven. Ver der optredens van het koor Pop Wave uit Zierikzee, zanger Piet Korteknie uit Kats, gitarist Chris Werlang uit Wissenkerke en harmonie Apollo uit Wissen kerke. 1 STHEEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 18.00-20.00 uur: Schoolzwemtoernooi; Oude Haven (voor stadspoort), 20.30 uur: Havenconcert Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37