p Asselbergs wil munitie afdekken P&P 11 Gemeente komt voorlopig niet aan uitwerken recreatiebeleid toe til 16 Reddingspiloot blikt terug in museum Seniorenraad vraagt helderheid vergoeding voor adviesorganen Stroomstoring treft Schouwen-Duiveland Burgemeester vindt conclusie dat stort ongevaarlijk is voorbarig Aanhouding na lastigvallen jonge meisjes Meisje bestolen Varkenshouder verzet zich tegen beperkingen aan uitbreiding 0800 - 0231 231 (GRATIS) Zakkenrollers Op vrijdag 20 september zijn onze kantoren gesloten. Wij zijn dan op personeelsreis! PEKAAR www.pekaar.nl Partners zeeuwse almanak Zelf gezien VW M waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 20 september 2002 I Hoor Marcel Modde I ZIERIKZEE-De oude munitie stortplaats in de Oosterschelde bij Zierikzee moet volgens bur gemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland hoe dan ook worden afgedekt. De con clusie van TNO dat het oude schiettuig geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid en er verder geen maatregelen nood zakelijk zouden zijn, noemt hij 'zeer kort door de bocht'. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag een 29-jarige Vlissinger in zijn woning aangehouden op verdenking van het lastigvallen van diverse meisjes. De man zou eind augustus in Kapelle hebben geprobeerd een I elfjarig meisje met een smoesje inzijn auto te krijgen. Het meis- j je weigerde en rende weg, waar op de man haar achterna ging. Het meisje zag echter kans te ontkomen. Dezelfde dag zou de man in Kapelle nog twee andere meisjes van dertien en vijftien jaar hebben lastiggevallen. Een dageerder had hij bij het station te Kruiningen diverse meisjes aangesproken. Verder is geble ken dat de man eind januari van dit jaar in Krabbendijke en Oostdijk ook jonge meisjes heeft aangesproken. GOES - In een kledingzaak aan deKolveniershof te Goes is don derdagavond de portemonnee gestolen van een zestienjarige meisje uit die gemeente. Het meisje had tijdens het passen van kleding haar tas bij de pashokjes gezet. Bij de kassa aangekomen bleek haar porte monnee, met daarin een tiental euro's, daaruit verdwenen. DEN HAAG - Op verzoek van de Agrigroep Zeeland BV uit Nuenen boog de Raad van State in Den Haag zich gisteren over het nieuwe bestemmingsplan 'Partiële herziening intensieve veehouderij' van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het be stemmingsplan is een uitvloei sel van het nieuwe streekplan, dat het Zeeuwse provinciebe stuur enige tijd terug vaststelde om de roze invasie vanuit Noord-Brabant naar Zeeland aan banden te leggen. In het Streekplan staat dat er in Zeeland, behoudens uitzonde ringen, geen nieuwe intensieve veehouderijen meer bij mogen komen. Zo'n uitzonderingssitu atie ontstaat als er een probleem opgelost moet worden. Als bij voorbeeld een Brabantse vee houder vanwege de aanleg van een weg moet verhuizenkan die nog wel in Zeeland een nieuw bedrijf starten. Het plaatselijk bestuur van Schouwen-Duiveland nam deze uitzonderingsregel niet op in zijn bestemmingsplan. Volgens het gemeentebestuur is de situ atie in de gemeente in milieu technische zin al overbelast en kan er dus niets meer bij, ook niet om knelsituaties op te los sen, zo staat in het nieuwe be stemmingsplan te lezen. De Agrigroep Zeeland BV heeft aan Lange Blokweg in Zierik zee, een veehouderij met in het totaal 7500 varkens en is ver bolgen over het nieuwe bestem mingsplan. Behalve dat het de komst van nieuwe veehouderij en dwarsboomt, biedt het de reeds binnen de gemeente ge vestigde bedrijven te weinig uitbreidingsruimte, vindt de bedrijfsleiding. Daarom ver zoekt de BV de Raad van State het gewraakte bestemmings plan van tafel te vegenOver en kele weken blijkt of dat gebeurt. Asselbergs was gisteren verrast over de presentatie van de nade re onderzoeksgegevens van TNO aan de Tweede Kamer. De gemeente was, als één van de gesprekpartners in de interde partementale coördinatiecom missie, inhoudelijk nog niet geïnformeerd over de nieuwste bevindingen van het onder zoeksinstituut. ,,Dat op zich vind ik al vreemd. Zodra wij het rapport in huis hebben, zullen we het minutieus bestuderen en zien of er door TNO toch niet bepaalde kanttekeningen zijn gemaakt. De conclusie dat er geen ge zondheidsrisico zou zijn, zegt mij namelijk helemaal niets. Er zijn nog zoveel andere aspecten mee gemoeid. Want wie kan op basis van de huidige gegevens voorspellen dat het leven in het water in de loop der jaren niet wordt aangetast? Boven dien loopt er nog een ander, mis schien wel veel belangrijker, spoor met betrekking tot de vei ligheid. Er liggen daar even bui ten het havenkanaal van Zierik zee tienduizenden oude fosforgranaten op de bodem. Wie garandeert ons dat daar niks mee gebeurt? Wat de gemeente betreft, is er maar één juiste oplossing: geen enkele ri sico meer nemen en afdekken die handel!" Of die mogelijk heid bestaat en zo ja, welk mate riaal het meest geschikt is om de zeker dertigduizend ton over tollige munitie uit de periode 1945-1967 veilig af te dekken, wordt nog onderzocht door het rijksinstituut RIKZ. Die uitkomsten worden dit na jaar verwacht. Het veiligheids onderzoek vindt plaats in op dracht van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. TNO is ingeschakeld door het ministerie van Defensie. Eerder concludeerde TNO ook al dat er geen reden was voor on gerustheid. Die bevindingen waren voor de interdeparte mentale coördinatiecommissie (waarin ook de provincie en het Nationaal Park Oosterschelde zitting hebben) aanleiding voor specifiekere metingen en be monstering. „Waar het nu om draait", benadrukt Asselbergs, ,is of ook de beide andere minis teries en wij als belanghebben den binnen de provincie de con clusies van TNO delen. Het mi nisterie van Defensie zal name lijk niet snel roepen dat de boel moet worden afgedekt. Dat kost Rudi Idzerda redde met de toen enige Nederlandse helikopter 54 mensen van de verdrinkingsdood bij de watersnoodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde OUWERKERK - Hij loopt linea recta naar de betonnen wand vol ingelijste foto's in het binnenste van de caissons. De getoonde verwoestingen door het water doen Rudi Idzerda peinzen. Hij volgt met z'n wijsvinger de daklijn van een bijna verzonken boerderij. „Je kwam aanvliegen en zag mensen op de punt van het dak zitten, druk met la kens zwaaiend. Het besef dat ze zouden zijn verdronken als we er op dat mo ment niet waren geweest, komt pas veel later. Je doet in zo'n situatie je werk en dat is het. Ik vloog in de enige helikop ter die Nederland in die tijd bezat. Als ze er tien meer hadden gehad, waren er tien keer zoveel mensen gered. De waarde van die 'valse heks', zoals veel van mijn collega's toen nog dachten over het hef schroef vliegtuig, is tijdens de watersnoodramp voor iedereen overduidelijk bewezen. Het zijn er ook snel meer geworden." Idzerda was gis teren even in het museum watersnood 1953 in Ouwerkerk in verband met de presentatie van zijn in boekvorm ver- schenenen memoires. Daarin beschrijft de van oorsprong jachtvlieger bij de marine luchtvaartdienst soms tot in de tails zijn avonturen die hij in verschil lende windstreken beleefde. Het offici eel eerste exemplaar wordt vandaag aangeboden aan prins Bemhard, die hij zowel tijdens zijn actieve loopbaan on der Nederlandse vlag als tij dens zijn la tere managementsfunctie bij het We reld Natuur Fonds heeft leren kennen. Rotorwieken In een apart hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de inzet van Idzerda en zijn 'Jezebel'tijdens die eerste dagen in fe bruari 1953. De helikopter was net te rug uit revisie en bij die gelegenheid in grijpend gemoderniseerd. De met doek bespannen houten bladen waren ver vangen door metalen rotorwieken. Niet alleen vergrootte dat de stabiliteit en wendbaarheid, het kwam ook uitste kend van pas toen Idzerda noodge dwongen tussen een groep jonge berken moest zakken om een oude vrouw te redden die moederziel alleen tot haar middel op een dijkje in het water stond. De vrouw reageerde niet op de lus die voor haar ogen uit de machine bengelde en dus was Idzerdas compaan Taco Mulder naar beneden gesprongen om zelf de levenslijn vast te maken. „Het was wel een raar gezicht om die boom pjes aan weerszijden geleidelijk aan korter te zien worden." De confrontatie met een stuk tastbaar verleden in het Ouwerkerkse museum doet de schout-bij-nacht nadrukkelij ker dan ooit inzien hoe belangrijk de in zet van de helikopter is geweest. Een handgeschreven kinderverhaal be schrijft het plots opdoemen van de wentelwiek en de redding die hij bracht. „Dat doet me goed. We hebben vele honderden mensen geëvacueerd. Als je de pure noodgevallen bekijkt, mensen die écht op het punt stonden om te verdrinken, dat waren er 54. Per vlucht konden we er maar twee meene men. Ik kan me heel goed voorstellen dat de achterblijvers een beetje onge rust waren of we hen nog wel zouden kunnen terugvinden, als we die geluk kigen in Zierikzee hadden afgezet. Over het algemeen ging dat - met be hulp van het kompas - wel goed, al was het ontzettend lastig oriënteren. Dooi- die enorme watervlakte had je nauwe lijks herkenningspunten. We vlogen letterlijk van dak tot dak en onderweg zag je wel of je iemand tegenkwam. De inzet van Idzerda bij de watersnood vormt de rode lijn in een documentaire over de ramp die de NCRV-televisie in januari uitzendt. Filmmaker Theo Maat sprak voor dat tij dsdocument ook met geredden, onder wie toenmalig boerenzoon Kees de Boot uit Kerkwer- ve, die kort na de ramp naar Canada verhuisde. Advertentie Verrassende nieuwe collectie dameskleding bij: DAMPLEIN 30 TEL. 0118-674419 Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Famke van Loon ZIERIKZEE - De uitwerking en uitvoering van de gemeentelijke beleidsnota recreatie en toeris me staat tenminste tot eind dit jaar in de ijskast. Dat stelt wet houder G. van de Velde-de Wil de. Voordat Schouwen-Duive land zich met dit beleid kan bezighouden, moet eerst een nieuwe ambtenaar aan de troe pen worden toegevoegd. Begin dit jaar heeft de voorma lige gemeenteraad de Beleids nota Recreatie en Toerisme vastgesteld. Onder de slogan 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme' worden hierin de sterke en zwakke kanten van de eilandelijke recreatie op een rij tje gezet en 23 punten voor ver betering aangedragen. De oprichting van een Stichting Projectbureau Recreatie en Toe risme Schouwen-Duiveland, waarin gemeente, VW en on dernemers gaan samenwerken, staat voorop in deze nieuwe koers. Aanvankelijk was het de bedoeling met zes actiepunten het nieuwe beleid snel op de rails te zetten. Maar de vertrek kende raadsleden wilden het aan hun opvolgers overlaten te bepalen welke verbeteringen voorrang verdienen. Sinds die tijd is het stil rond het toeristische beleid. „We hebben besloten het even in de ijskast te zetten", verklaart wethouder Van de Velde (recreatie en toe risme). De problemen op de af deling ruimtelijke ordening en het feit dat de afdeling recreatie nog altijd geen nieuwe coördi nator heeft noopt de gemeente de tering naar de nering te zet ten. Eerste aandacht krijgen op dit gebied de aanpassingen van de fruitgaardregeling en de strandpaviljoens. De uitwer king van de nota en het voorrangslijstje moeten waar schijnlijk wachten tot tenmin ste het einde van dit jaar, wan neer de vacature wél vervuld is. Dat een gedegen en bij de tijds toeristische beleid voor Schou wen essentieel is, benadrukken zowel de wethouder als ver schillendefracties. „Zeker is het belangrijk. Deze nota is een ver betering en bijschaven van het bestaande beleid", vindt R. van der Wekken (CDA). Zorgvuldigheid Maar van belang vinden de raadsleden ook dat het beleid goed op poten gezet wordt. „Wij zijn voor het in één keer afwer ken van de totale recreatienota. Voor de zorgvuldigheid is het beter dat je het in één keer doet in plaats van in deelnota's", al dus A. Verseput (WD). Dat de uitwerking moet wachten tot dat de afdeling ruimtelijke or dening weer grip op de berg geld en als er één ding duidelijk is in deze kwestie, dan is dat wel wie verantwoordelijk is." De burgemeester zal er bij Com missaris van de Koningin Van Gelder op aandringen de coör dinatiecommissie nog dit na jaar voor nieuw overleg bij el kaar te roepen. Vorig jaar hekelde hij ook al de afwachtende houding van het ministerie van Defensie. Bij die gelegenheid pleitte Asselbergs al voor het afdekken van de on derwaterstortplaats, om te voorkomen dat de fosfor en an dersoortige granaten 'ooit bo ven komen drijven'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Seniorenraad wil argumenten horen van het gemeentebestuur waarom de leden van de Sociaal Economi sche Raad (SER) wel een finan ciële vergoeding voor hun werk zaamheden ontvangen en de leden van de Seniorenraad niet. „Het zijn beiden adviesorganen, dus er zullen wel redenen zijn waarom de ene groep wel en de andere geen vergoeding krijgt", zegt vice-voorzitter J. Hendrik- se van de Seniorenraad. Hij wil niet beweren dat de Se niorenraad nu ook meteen geld voor de werkzaamheden gaat claimen. Tot nu toe nam deze groepering genoegen met een budget voor reiskostenvergoe ding en aanschaf van software en administratieve benodigd heden. „We willen eerst eens van het college vernemen waar om het zo geregeld is", zegt de vice-voorzitter. Hendrikse erkent dat de Senio renraad er bedenkingen over heeft. „Die mensen binnen de SER vertegenwoordigen in feite ook nog eens hun eigen commer cieel belang. Dat geldt voor ons natuurlijk niet. Binnen de Seni orenraad is het allemaal echt vrijwilligerswerk. Zelf heeft Hendrikse ook zitting in het Cliëntenplatform voor so ciale zaken. Daarvoor geldt de regeling van vacatiegelden. Dat wil zeggen dat de leden naast een onkostenvergoeding ook presentiegeld ontvangen voor de vergaderingen die ze bijwo nen. Volgens Hendrikse ligt die regeling wettelijk vast. Ge meenten zijn immers verplicht tot instelling van zo'n Cliënten platform. Wethouder G. van de Velde-de Wilde vindt het vanzelfspre kend dat de gemeente de leden van de SER een vergoeding voor hun inzet verstrekt. „We vragen van hen tenslotte ook huiswerk zoals het formuleren van een advies op ons sociaal-econo misch beleid. Dan mag daar wel een vergoeding tegenover staan", vindt de wethouder. Voor Hendrikse is dat nog on voldoende motivatie. Volgens hem moet de Seniorenraad net zo goed huiswerk leveren als de SER. In het kader van het Lo kaal Ouderenbeleid diende im mers ook een goed onderbouwd advies te worden uitgebracht. De Seniorenraad hoopt in het eerstvolgend overleg met het college van burgemeester en wethouders op dinsdag 10 de cember een nadere toelichting op deze regelingen te krijgen. MIDDELBURG - Twee Middel burgse vrouwen van 65 en 71 jaar zijn gistermiddag in hun woonplaats beroofd. De porte monnee van de 65-jarige vrouw werd weggenomen uit haar schoudertas. Hierin zaten een tiental euro's en enkele pasjes. Bij de 71-jarige vrouw ver dween de portemonnee met een tiental euro's uit haar bood schappentas. Advertentie goes middelburg stellendam door Esmé Soesman ZIERIKZEE - Het heeft Delta NV ruim twee uur gekost om de stroomstoring op te lossen die gisterochtend een deel van Schouwen-Duiveland heeft ge troffen. Door het uitvallen van drie kabels die vanuit een scha kelstation in Zierikzee delen van de regio bedienen, viel de stroom in een groot gebied uit. Vooral het oosten van Schou wen-Duiveland was de dupe, maar er was ook uitval ten wes ten van Zierikzee. Zo kwamen onder meer inwoners van het dorp Serooskerke zonder stroom te zitten. De eerste mel dingen kwamen 8.30 uur bij Delta NV binnen. Rond kwart voor elf waren de meeste proble men opgelost. Eerste prioriteit was de stroomvoorziening op alle plaatsen zo snel mogelijk te herstellen. Dat bleek echter, vanwege de uitgestrektheid van het gebied, geen makkelijke op gave. Alle schakelkasten moes ten door medewerkers van het energiebedrijf worden nagelo pen. Daar was zo'n twee uur mee gemoeid. Een oorzaak is nog niet bekend.Zeker was al wel dat het om een technisch eu vel ging. Advertentie K O R K S H O P Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van uw eigen interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a. Zonnemaii werk heeft, nemen zij voor lief. P. Berrevoets - Ringelberg (LSD): „Er moet als een speer aan de bestemmingsplannen getrokken worden." Begrip voor de vertraging heeft ook E. Troost, secretaris van de Recron Schouwen-Duiveland. Niettemin stelt hij wel dat er binnen afzienbare tijd iets moet gebeuren. Want dat campings in Zeeland gedurende het afgelo pen hoogseizoen slechts twee- enhalve week volgeboekt waren is voor hem een teken aan de wand. Grotendeels ligt hiervoor de verantwoordelijkheid bij de ondernemers zelf. En daar ha pert het volgens de secretaris nog wel eens. Troost: „Ze komen steeds met goede voornemens van overleg, maar later komt het overleg met de gemeente moeizaam op gang. Net als die toeristenbelasting, die ons nu ook weer door de strot is ge duwd." Het was het evenement van de dag, toen de dierenambu lance arriveerde op dat Baar- landsevakantiepark. Voorde vakantievierende kotertjes dan, die in hordes toestroom den om het reddend werk van de twee vrijwilligers gade te slaan. Salvo's kindervragen kreeg het duo over zich heen, ter wijl ze zich een weg baanden naar de auto, met in een doos het slachtoffer: een gewonde meeuw. De twee weerden zich zo goed en kwaad als ze konden, maar moesten op één vraag het antwoord schuldig blij ven. Was het een jongetjes meeuw of een meisjes meeuw? Tja, dat openbaren vogelach- tigen niet zo publiekelijk. De staat van het beest - en diens heftig hakkende snavel - maakten onderzoek ter plek ke geen optie. Gelukkig wist de dochter van de melder het te vertellen. Ze had het zelfgezien toen haar vader de vogel ving. „Het is een meisje'", verklaarde ze gewichtig. „Want toen m'n vader 'm oppakte, zag ik dat 'ie geen sliertje had!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35