N-Beveland peilt mening burger PZC Lopen en luisteren is voldoende Graffiti en hiphop op Grote Markt Bieb biedt boeken ter adoptie aan Eis korte celstraf voor reeks van misdrijven 13 Gemeente wil beleid beter afstemmen op wensen inwoners agenda Jaarmarkt Ter Weel Zeilregatta Het Sas Vlaamse groep 't Klieske in Ellewoutsdijk Vox Jubilans zingt in Goes Aanhouding na lastigvallen meisjes B en W steunen uitbreiding school Vrouw beroofd van tas Hennepkwekerij opgerold Zilveren jubileum Van der Zaag Fiets in brand gestoken Zanger De Jonge uit Kloetinge overleden Markiezenhof krijgt Zeeuwse directeur vrijdag 20 september 2002 HnorRort Magnée MIDDELBURG - Duizenden boeken liggen in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek te verzu ren en moeten nodig worden ge restaureerd, maar het geld ont breekt. De bibliotheek gaat nu onorthodoxe methoden inzet ten om het sluipende verval te keren. Geïnteresseerden kun nen een boek adopteren. In de donkere spelonken van de Middelburgse bibliotheek lig- gen ze kaft aan kaft: de duizen den boeken die door de tand des tijd zijn geteisterd. Een enorme kluisdeur belemmert eventuele kwaadwillenden. En een andere doorgang garandeert dat het klimaat in de catacomben con stant blijft: ongeveer twaalf graden celsius, bij een lucht vochtigheid van iets meer dan vijftig procent. De klimatologische condities zorgen ervoor dat de collectie niet verder teloorgaat. Maar daarmee is alles gezegd. Want veel boeken zijn in een zodanig povere conditie dat ze niet meer ter inzage kunnen worden gege ven. Ook tientallen handschrif ten zijn verpakt in zuurhoudend papier, waardoor de staat snel verslechtert. Conservator R. Rijkse van de Zeeuwse Bibliotheek haalt een willekeurig voorbeeld van de schappen. Thesaurus Antiquit- atum et Hisotoriavi Italiae, een boek uit 1704 over de oude Ro meinen en geschiedenis van Ita lië. Niet alleen bestaat het werk louter uit losse vellen, ook is de bovenkant half verbrand tij dens het bombardement van Middelburg in 1940. Het is een lastige klus om dit boek weer in oude staat te herstellen, legt Rijkse uit. Had de Zeeuwse bibliotheek vroeger een specialist in huis om de boeken op te lappen, tegen woordig moet de instelling het werk uitbesteden. En dat maakt restauratie extra duur, ver klaart Rijkse. Te duur, en daar om doet de bibliotheek een ap pèl op de charitas van de Zeeuwse bevolking onder de ti tel 'Adopteer een boek'. Vanaf volgende week kunnen geïnteresseerden het opknap- werk steunen. „De kosten voor restauratie kunnen al snel oplo pen tot zevenhonderd euro per boek", legt Rijkse uit. „Bedrij ven kunnen ervoor kiezen één boek te laten restaureren. We plakken dan in het boek een sticker of een schildje met de naam van het bedrijf." doorlnqrid Huibers KORTGENE - Alle inwoners van Noord-Beveland wordt ko mende winter gevraagd wat zij vinden van de leefbaarheid op hun eiland. De uitkomst van de ze enquête moet de gemeente helpen het beleid beter af te stemmen. Dat zei H. Doddema, hoofd van de afdeling samenlevingszaken van de gemeente Noord-Beve land gisteravond in Kortgene tijdens een bijeenkomst van de Noord-Bevelandse ondeme- merssociëteit. Hij vertelde verder dat er onlangs een werk groep is opgericht, samenge steld uit vertegenwoordigers van alle dienstverleners op het eiland. Het is de bedoeling dat die werkgroep samen met bij voorbeeld dorpsraden, buurt- of oranjeverenigingen dit na jaareen enquête samenstelt. Daarin zal bijvoorbeeld aan de orde komen hoe belangrijk mensen een sportveld, winkel, pinautomaat, postagentschap, dokter of school in hun dorp vinden. Maar ook zal de enquête antwoord moeten geven op de vraag hoeveel gebruik mensen maken van de voorzieningen die nu (nog) op het eiland aanwezig zijn. Resultaten De werkgroep streeft ernaar ui terlijk in het voorjaar van 2003 de resultaten van de enquête aan de inwoners van Noord-Be veland te kunnen presenteren. Daarna is het aan de politiek om STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu beien; Buurthuis De Pit, 14.00 uur: Seniorenbin go; School De Tweern, Lijnbaan 14, 20.00-22.30 uur: Open avond Square dansclub Delta Swingers; HEINKENSZAND - Gebouw van de Scou ting aan 't Dijkje, 09.00-11.30 uur: Kin- derkledingbeurs; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 1, YERSEKE Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde. KRABBENDIJKE - In Zorg centrum Ter Weel in Krabben- dijke vindt zaterdag 21 septem ber de Grote Jaarmarkt plaats. Er zijn diverse standwerkers. Ook draait er een rad van avon tuur en is er een rommelmarkt. De makrt duurt van 11.00 tot 16.30 uur. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keuzes te maken, om uit te zoe ken welke wensen economisch rendabel en haalbaar zijn en welke niet. Het tweede deel van de avond stond geheel in het teken van de Noord-Bevelandse toekomst- prijs die dit jaar voor het eerst werd uitgereikt. De geldprijs van duizend euro werd gewon nen door het Noord-Bevelandse adoptierandenproject van na- tuurvereniging Akkerleven. Die vereniging probeert overal op het eiland akkers te omzomen met randen vol bloeiende krui den. Burgers en bedrijven kun nen hun eigen rand 'adopteren'. Er dongen maar liefst elf projec ten mee naar de toekomstprijs. Zo hadden enthousiastelingen het idee om een Noord-Beve landse schaapskudde te begin nen, of een maïslabyrint aan te leggen. Ook waren er plannen voor de uitbreiding van de Wes telijke Inlaag en de oprichting van een veldbiologisch onder zoekscentrum. Elk idee werd beoordeeld op zijn ecologische, economische, inspirerende en sociaal-culturele waarde. Tien van de elf Noord-Bevelandse in zendingen dingen ook mee naar de Nationale Toekomstprijs. door Steffan ter Maat GOES - Het Today Everyday festival is gisteren begonnen op de Grote Markt in Goes. De band Ugly Faced Idiots opende 's avonds het muzikale deel van het video- graffiti- en hiphopfestival. Aan het begin van de avond was er een workshop rap pen. Het graffiti-spuiten werd door de jongeren de hele dag gedaan. Vanmiddag is er van één tot drie uur een workshop cartoontekenen. Aansluitend begint een workshop scratchen. Vanavond en morgenavond zijn er live-optredens van ver schillende hiphop- en rapbands en er treden ook meerdere dj's op. Morgenmiddag is er van twaalf tot vier uur ook nog een workshop voor het maken van videobeel den bij muziek. Het graffiti-spuiten kan tijdens het hele festival. Op zondagmid dag wordt er afgesloten met een jongerendebat over mobiliteit en hierbij zal ook muziek zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema WILHELMINADORP - Stich ting Evenementen Het Sas houdt zaterdag 21 september haar eerste zeilregatta. Deelna me is mogelijk in iedere klasse. De inschrijving vindt plaats in Café Het Loze Vissertje tussen 9.30 en 11.30 uur. De start is ge pland om 12.00 uur op de Oos terschelde, nabij Het Goese Sas. Het parcours is afhankelijk van de windrichting. Alle deelne mers kunnen 's avonds om 19.00 uur aanschuiven bij het cap- tainsdinner. ELLEWOUTSDIJK - De Vlaamse groep 't Kliekske treedt morgen om 20.00 uur op in het kerkje van Ellewoutsdijk. 't Kliekske brengt muziek uit de tijd van Breughel tot leven. Ze spelen op oude muziekinstru menten als de draailier, mond harp, rommelpot en vlieren- fluit. GOES - Vox Jubilans treedt morgen op in de Grote Kerk in GoesHet koor telt zo 'n 15 0 zan gers en wordt gedirigeerd door Pieter Stolk en begeleidt door orgelspel van Jan Mulder. De opbrengst van de collecte tij dens het concert gaat naar de Stichting Woord Daad. Deze stichitng ondersteunt moeders en kinderen in Burkina Faso. door Anita Hoekman GOES - Sportiviteit, gevoel voor ritme en 'swing'. Je hebt al le eigenschappen nodig om je te kunnen redden in de wereld van de dans. Maar bij de Delta Swingers in Goes is het genoeg dat je kunt lopen en luisteren. Meer dan dat en een aardige do sis enthousiasme is er volgens de caller van de square-dansgroep, Rob Vreezen, helemaal niet no dig om een aardig nummertje mee te dansen. Vanavond (20/7) en volgende week vrijdag (27 september) houden ze twee open avonden zodat iedereen die graag wil dansen en van ge zelligheid houdt, kan zien wat squaredansen inhoudt. Rob Vreezen is de 'caller'. De loodgieter uit Middelburg houdt er drie squaredansgroe pen op na. Hij hoort tot een bedreigde soort, want in heel Nederland zijn er slecht twaalf callers actief. Hij zingt country- nummers en laat af en toe stuk ken tekst weg om opdrachten te geven. Hij zingt eigenlijk wat de dansers moeten doen. „Daarom moet je ook goed kunnen luiste ren. Je hoort wat ik zing en dan loop je dat figuur. Het is eigen lijk meer lopen dan dansen. Daarom hoef je ook niet zo no dig gevoel voor ritme te hebben om leuk met ons mee te kunnen doen. Twee armen, twee benen. Dan zal het wel lukken." De Delta Swingers bestaan vol gend jaar tien jaar en dat moet gevierd worden. Maar eigenlijk maakt de groep van elke bijeen komst wel een klein feestje. Na tuurlijk wordt er veel gedanst, maar er wordt vooral ook veel. Rob Vreezen, caller bij de Delta Swingers: „Met squaredansen maak je vrienden over de hele wereld." foto Dirk-Jan Gjeltema gelachen. Het is een bourgon- disch clubje. „De sfeer is ge woon perfect. Je vindt er echte vrienden. Niet alleen in Goes, maar over heel de wereld. Want overal worden dezelfde figuren gedanst. Dus je kan op vakantie in Amerika of Frankrijk ge-v woon aankloppen bij en club en meedoen. Ik verzeker je dat je met open armen wordt ontvan gen. Je maakt serieus vrienden over de hele wereld." Basisfiguren Voor beginnelingen is het moei lijk om de opdrachten van de caller uit de tekst te kunnen ha len. Rob lacht. „In het begin raak je af en toe wel eens gefrus treerd. Je moet niet alleen na denken over de figuren, je moet ook nog eens opletten wat ik zing. 'Links, rechts, wat zong ie nou'. Dat is best moeilijk. Maar dat leer je. Beginnelingen, stu denten noemen wij ze, leren in een jaar zeventig basisfiguren. De andere paar duizend dansfi guren die er in omloop zijn leer je de jaren daarna. Het zijn vooral combinaties van de ba sisfiguren, dus het klinkt moei lijker dan het is. Bovendien kun je nooit alle figuren leren." Rob benadrukt de hele tijd dat echt iedereen welkom is bij de Delta Swingers. „Het is echt een groep die accepteert wie je bent. Met al je kwaliteiten en gebre ken. We zijn nu met zo'n veertig mensen en daar zitten rectoren bij, maar ook leerlingen, stra tenmakers en noem het maar op. Wie van gezelligheid houdt, van warmte, van lachen, moet zeker komen. En dan maakt het niet uit of je samen met je partner komt of alleen. We kunnen ie dereen gebruiken. Jong of oud, getrouwd of alleenstaand, man of vrouw, verliefd, verloofd, ge trouwd en gescheiden. Wie van zingen en countrymuziek houdt, mag ook komen kijken. Misschien schuilt er wel een cal ler in je." VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag een 29-jarige Vlis- singer in zijn woning aangehouden op verdenking van het las tigvallen van diverse meisjes. De man zou eind.augustus in Kapelle hebben geprobeerd een elfjarig meisje met een smoesje in zijn auto te krijgen. Het meisje weigerde en rende er vandoor waarop de man haar achterna ging. Het meisje zag echter kans te ontkomen. Dezelfde dag zou de man in Kapelle nog twee andere meisjes van dertien en vijftien jaar hebben lastiggevallen. Een dag eerder had hij in de omgeving van het station te Kruiningen diverse meisjes aangesproken. Uit onderzoek is ook gebleken dat de man eind januari van dit jaar in Krabbendijke en Oost- dijk ook diverse jonge meisjes heeft aangesproken. KRABBENDIJKE - Burgemeester en wethouders van Rei- merswaal gaan akkoord met de uitbreiding van het Calvijn- college aan de Appelstraat. Wel moeten nog enkele problemen uit de weg worden geholpen. Het Calvijncollege gaat op de vestiging in Krabbendijke leerlingondersteunend onderwijs aanbieden. Om dat mogelijk te maken dienen lokalen te wor den bijgebouwd. B en W staan daar niet onwelwillend tegenover, maar er zijn enkele knelpunten. Zo vindt de nieuwbouw plaats op een deel van de sportvelden en moet het volkstuinencomplex wellicht worden verplaatst. THOLEN - Een 24-jarige vrouw uit de gemeente Tholen is woensdagmiddag beroofd van haar tas op de Kaaij in Tholen- stad. Toen het slachtoffer haar autosleutels wilde pakken, kwam een zogenaamde jogger aangerend om in het voorbij gaan de tas uit de handen van de vrouw te grissen. In de tas be vond zich onder meer een portemonnee met een tiental euro's. GOES - In een woning in Goes-Noord is gistermorgen een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. Op de zolder van de woning werden 247 stekjes van hennepplanten aangetroffen. De stekjes en de benodigde apparatuur zijn in beslag geno men. De 21-jarige bewoner van het pand is gehoord en werd na opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. GOES - D. van der Zaag is deze week precies 25 jaar burge meester. Nadat hij raadslid in Groningen was geweest, werd hij in 1977 benoemd tot eerste burger van Zuidhorn. Nadien vervulde hij dezelfde functie in de gemeente Vriezenveen. Sinds mei 1993 is hij burgemeester van Goes. Ter gelegenheid van zijn jubileum trakteerde Van der Zaag gisteravond tij dens de raadsvergadering. Eerder deze week werden alle me dewerkers van de gemeente verrast met een bolus. GOES - In Goes is gisterochtend de fiets van een zestienjarige krantenbezorger door een onbekende in brand gestoken. De jongen had rond kwart voor zeven zijn fiets in de Rozemarijn straat gezet om de kranten te bezorgen. Toen hij na een kwar tiertje terug kwam, was zijn fiets in brand gestoken. Hij zag kans het vuurtje uit te trappen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Mishandelin gen, bedreigingen, woningin braken, vernielingen, uitke ringsfraude, een poging tot toebrengen van zwaar lichame lijk letsel en het stalken van twee vrouwen. Officier van jus titie F. van Es besprak gisteren bij de rechtbank in Middelburg een groot aantal misdrijven dat een 38-jarige inwoner van Goes ten laste was gelegd, maar hij zag geen heil in een langdurige vrijheidsstraf. Tegen de Goesenaar eiste hij 360 dagen gevangenisstraf, waar van 195 dagen voorwaardelijk. Gedurende de proeftijd van drie jaar moet de man zich houden aan de voorwaarden van de re classering. Ook als die een therapie inhouden. De eis bete kende dat de man gisteren in vrijheid is gesteld, omdat hij zijn straf al in voorarrest heeft uitgezeten. De officier hield er rekening mee dat de verdachte tijdens het begaan van de delicten sterk verminderd toerekeningsvat baar was. Tot die conclusie was een psychiater gekomen. De verdachte had het leven van twee (ex-)vriendinnen on draaglijk gemaakt door ze constant te belagen. Het stal- kingsgedrag ging zo ver dat hij 1 december 2000 in Goes bij een auto van een van de vrouwen de bouten van een voorwiel had losgedraaid. Toen ze in de auto stapte bemerkte ze een vreemd lawaai en trillingen, zodat ze het niet vertrouwde en naar de garage reed. Daarnaast achter volgde hij haar als ze de kinde ren naar school bracht of afhaalde en bekladde haar wo ning met onsmakelijke teksten. Obsessie De man ging in Oosterland een nieuwe relatie met een vrouw aan, die begin dit jaar werd ver broken. De aanleiding zou zijn dat er nog spullen van hem in haar woning stonden. Het slachtoffer werd stelselmatig belaagd en per brief en via sms- berichtjes met bedreigende tek sten. Ze werd mishandeld en verder werden er vernielingen in de tuin en aan de deur van haar wo ning aangericht. Hij bespio neerde haar met een verrekijker. Bij de vrouw werd 26 maart een envelop met een huls van een kogel afgeleverd. „Het was een obsessie voor hem. Hier krijg je^ koude rillingen van", zei de offi cier. De verdachte ontkende het grootste deel van de beschuldi gingen en bagatelliseerde zijn rol. Wel gaf hij toe in januari in Goes tot twee keer toe in de wo ning van zijn buurman te heb ben ingebroken, waarbij een gsm, scanneren adapter werden ontvreemd. Ook was er sprake van een uitkeringsfraude bij het GAK in Goes. Als het aan de of ficier ligt worden de schade claims van de gedupeerden tot een bedrag van 827 euro toege wezen. De rechtbank doet 2 oktober uitspraak. KLOETINGE - Zanger en con ferencier Rien de Jonge uit Kloetinge is afgelopen dinsdag op 79-jarige leeftijd overleden. De Jonge was sinds de jaren vijf tig, onder zijn artiestennaam Jilles de Puut, actief als zanger en conferencier in het Zeeuwse dialect. Hij trad meestal op met zijn begeleider Wim de Jong. Ook buiten Zeeland verwierf de Kloetinger enige faam, omdat hij regelmatig meewerkte aan NCRV-radioprogramma's als 'Wie brengt me thuis' en 'Tussen Dollard en Schelde'. De confe rences, liedjes en voordrachten uit zijn omvangrijke oeuvre zijn samengebracht in een aantal boekjes die zijn uitgegeven door uitgeverij De Koperen Tuin in Goes. BERGEN OP ZOOM - Museum en stadspaleis het Markiezen hof in Bergen op Zoom krijgt opnieuw een Zeeuwse directeur. De uit Zeeuws-Vlaanderen af komstige Wim Reijnders is be noemd als opvolger van de begin dit j aar vertrokken Thole- naar René Bastiaanse. Reijn ders, momenteel woonachtig in Wouw, werkte eerder op de LHNO-scholen in onder meer Sas van Gent, het ministerie van Sociale Zaken en het Regionaal Historisch Centrum in Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33