HZ zetel jonge wetenschappers PZC Ateljee Jetstee biedt een mooie pleisterplek Raadselachtig werk Markus knipoogt naar de logica Algemeen Belang wil na vijf jaar van tolheffing tunnel af Honden getest op behendigheid jaar Festival Nisse in teken van punk 12 Waterproblemen kunst cultuur Abonnementstarieven vrijdag 20 september 2002 door Henk Postma Het mocht een aardige duit kosten. Maar het resultaat is er naar. De Hogeschool Zeeland is de zetel gewor den van het Youth World Action Team (YWAT), een wereldomspannend net werk-van jonge wetenschappers die zich inspannen om de waterproble men op deze aardbol verantwoord aan te pakken. Het actieteam, opgericht tijdens het Jeugd Wereld Water forum dat de Vlissingse school vorig jaar organi seerde, telt een veertigtal leden af komstig uit zowat alle continenten. De Verenigde Naties zien er 'een nieu we beweging' in 'die de wereld ervan bewustmaakt dat alle menselijke ont wikkeling afhankelijk is van de zorg voor het water'. De Japanse organisatoren van het derde Wereld Water Forum, de minis tersconferentie die komend voorjaar wordt gehouden in Kyoto, hebben het YWAT uitgenodigd alle jongereniniti atieven te coördineren die tijdens de conferentie worden ingebracht. ..Dat is behalve een grote eer en erkenning ook een geweldige uitdaging", zegt Bram Verkruysse, één van de docen ten op de hogeschool die tot de vroege initiatiefnemers behoort. Tot voor kort runde hij het actieteam op z'n eentje. Inmiddels is er op de hoge school een secretariaat voor uit de grond gestampt met twee full time medewerkers: 'executive secretary' Jim Louisse en administratief-orga- nisatorisch assistente Petra de Regt. Actieteam Afgelopen weekend vlogen de bijna veertig leden van het YWAT vanuit al le delen van de wereld naar Nederland om in Vlissingen te beraadslagen. Tot vandaag zijn ze op de hogeschool druk in de weer om hun actieteam organi satorisch goed op poten te zetten, en formuleringen te vinden waarmee straks in Japan goed voor de dag kan De leden van het Youth World Action Team (YWAT) willen de waterproblemen in de wereld aanpakken. worden gekomen. Dat kan allemaal doordat de afgelopen maanden ruime subsidies beschikbaar kwamen: in to taal 445.000 euro, in hoofdzaak af komstig van het Fonds Partners voor Water (een interdepartementaal or gaan onder leiding van het ministerie van Verkeer en Waterstaat) en het Ne derlandse ministerie van Buitenland se Zaken en Ontwikkelingssamen werking. Het Zeeuws provinciebestuur, de Ja panse organisatoren van het Wereld Water Forum en de hogeschool zelf betalen ook mee. Daarmee is het func tioneren van het YWAT voorlopig vei lig gesteld tot mei volgend jaar. Het geld is niet alleen nodig voor het runnen van het secretariaat, en het in standhouden van communicatieka nalen, onder meer via internet. Een flinke hap gaat op aan reis- en ver blijfkosten van de YWAT-leden. Sinds die elkaar vorig jaar voor het eerst troffen tijdens het Jeugd Wereld Wa ter Forum in Vlissingen, onderhouden ze intensief contact met elkaar. Een aantal leden van het actieteam was onlangs ook present in Johannes burg, waar de internationale gemeen schap confereerde over duurzame ontwikkeling. Ze presenteerden daar hun YWAT met een stand in de Water Dome, waar ook Prins Willem Alexander, Mandela en vele andere bekende personen present waren. Werkgroepen Het YWAT omvat een twaalftal werk groepen, elk met een speciale taak zo als: beïnvloeding van politici en ande re besluitvormers, het opzetten van regionale en lokale educatieve projecten; bevorderen van samenwer king' tussen nationale overheden, re- gionale belangengroepen en bevol kingsgroepen en fonds wei-ving, nodig ter financiering van activiteiten. Tot de waterproblemen waarmee ze zich bezighouden behoren overstromin gen, droogte, vervuiling, dammen- bouw, hygiëne en sociaal-economi sche aspecten. Het belang van het actieteam is vol gens pionier Bram Verkruysse niet al leen gelegen in cle deelname van jonge wetenschappers uit alle continenten (alleen Australië is niet vertegen woordigd), van betekenis is vooral dat de deelnemers uiteenlopende disci plines vertegenwoordigen: van bouw kundig ingenieurs tot juristen, en van waterbeheerders tot antropologen. ,,A1 die verschillende studie-achter- gronclen garanderen een brede blik. Het levert frisse nieuwe ideeën op voor de aanpak van uiteenlopende waterproblemen." De meeste deelne- foto Lex de Meester mers zijn in allerlei functies al bij de uitvoei'ing van waterprojecten be trokken. Hun gemiddelde leeftijd is 24 jaar. Verkruysse ziet in die jeugdige leeftijd slechts één nadeel: „Ze zijn nog te on ervaren in het ontwikkelen van een goedlopende organisatie." Geen pro bleem, want de Zeeuwse hogeschool biedt wat dat betreft voldoende on dersteuning. Zo reisde uitvoerend se cretaris Jim Louisse afgelopen maand naar de conferentie te Johannesburg om de negen YWAT-leden die er de stand beheerden te helpen, en om al vast wat stekken te steken. In Johan nesburg was ook YWAT-lid Corine Ot- te present. Ze trof er veel jongeren die interesse toonden zich bij het actie team aan te sluiten. Het zit er dan ook dik in dat het wereldwijde netwerk van contacten zich steeds verder ver dicht. door Conny van Gremberghe KLOOSTERZANDE - Het stre ven van diverse lokale politieke partijen naar een tolvrije Wes- terscheldetunnel of naar speci ale reductietarieven voor Zeeuws-Vlaanderen is volgens de Oost-Zeeuws-Vlaamse lijst Algemeen Belang meer dan le gitiem. Dit stelt partijleider A. Roctus in een reactie op uitla tingen van de Terneuzense bur gemeester R. Barbé. Barbé zei vorige week dat par tijen de tol voor de Westerschel- detunnel niet tot inzet van de verkiezingen mochten maken. Roctus is het daar niet mee eens. Algemeen Belang vindt juist dat partijen, die de belangen van Zeeuws-Vlamingen willen die nen, zich sterk moeten maken voor een tolvrije doox-gang. Al gemeen Belang zal dat zeker doen. „Als tol onontkoombaar is, dan moet die zo laag mogelijk zijn en moeten er voor Zeeuws- Vlaanderen aparte reductieta rieven komen. Voorts vinden wij dat de tolperiode zo kort moge lijk moet zijn. Hooguit vijf jaar. Zijn de kosten voor de tunnel er dan niet uit, dan moet de rijks overheid - net zoals in Belgiëge- bruikelijk is - maar financier bijspringen", benadrukt Roel tus. De lijsttrekker van de grootst- lokale lijst in Oost-Zeeuws Vlaandex-en vindt het simpel gegeven dat er tol geheven moe: woi'den voor de Westerschelde- tunnel al een zaak is die aange- vochten zou moeten worden „Zeeuws-Vlamingen worde; gewoon gediscrimineerd, Ste dat in de Randstad hetzelfde principe wordt gehanteerd voor de bekostiging van een wegver binding. Dan zou er in Amster- dam tol geheven moeten wordec voor de Coentunnel en in Rot- tex'dam voor de Beneluxtunnel Als dat aan de oxxle was, dan brak de hel in die steden los Hier gebeurt er echter niets en moeten we maar accepteren wat overheden en bedrijven uitden ken. Dat klopt dus niet", aldus Roctus. Als er tol voor de tunnel ge vraagd moet worden', dan vindt Algemeen Belang dat de kor tingsregeling die nu geldt voo: de PSD-veren onverkoit moe; worden gehandhaafd. „Eer duurder kaartje maakt die tun nel onbetaalbaar", stelt Roctus doorEdy de Witte KOEWACHT - De Zeeuws- Vlaamse Kynologenclub houdt zaterdag 28 en zondag 29 sep tember een behendigheidswed strijd bij de terreinen van de LM Hondentrainingsschool aan de Matthijsstraat. Beide dagen betreft het de laat ste van de tien selectiewedstrijd voor deelname aan het wereld kampioenschap dat van 4 tot en met 6 oktober in Dortmund plaats vindt. Zaterdag komen de grote hon den in de B2 en C klasse aan bod. Zondag is het de beuxt aan de medium en kleine honden u;: deze twee hoogste landelijk klassen. Er worden parcourse; gelopen met hindernissen. D: hond moet onder begeleid® van de baas het traject aflegger De beste drie grote, medium el kleine honden plaatsen zie', voor het wereldkampioen schap. Verder woi'dt zondag ooi nog een wedstrijd in de ope: klasse en een wedstrijd om d traditionele Louise Mieras bo kaal gelopen. Zaterdag kome ongeveer tweehonderd honde:' aan de start. Zondag gaan e zo'n 150 de strijd met elkaaj aan. Beide dagen beginnen dj wedstrijden om 9.00 uur. door Ali Pankow KERKWERVE - Krap een jaar geleden besloot kunstschilderes Jet Steehouwer uit Serooskerke (S) uit de beslotenheid te treden. Ze voegde de daad bi j het woord met exposities in restaurant De Zeelandbrug in Zierikzee en ga lerie 't Opstapje in Renesse. Ook nam ze het initiatief tot een zo mers kunstplein in Renesse en opende ze haar eigen atelier en expositieruimte onder de naam Ateljee Jetstee in Kerkwerve. „Ik had behoefte aan contact met andere kunstenaars door dat ik zelf vast begon te lopen met altijd maar alleen bezig zijn met schilderen", motiveex't Steehouwer haar opzet van het kunstplein. Een groepje kunste naars was regelmatig bezig te zien op het plein aan de Hoge- zoom. Sommigen van hen expo seren nu hun werk in Ateljee Jetstee. Andere kunstenaars hebben zich erbij aangesloten. „Zo kreeg ik direct bij de ope ning een spontane reactie van Teun Habermehl, een kuntena- res uit Rotterdam. Zij wilde haar werk hier graag expose- ren", zegt Steehouwexv Zij heeft het aanbod direct aangenomen, want het werk van Habei'mehl blijkt veelzijdig. Zo weet zij stukken wortelhout tot fraaie sculpturen te verwex'ken. Daar naast maakt zij mooie abstracte afbeeldingen in olieverf en bronzen beeldjes. In de tuin heeft Steehouwer een miniatuur kunststrandje inge- x-icht. Volgens haar was dat de beste optie voor cle aanpak van de wildgroei en chaos die ze hier aantrof. Zelf transformeerde ze de lelijke tuinmuur in een zo mers tafereel en op het kleine zandstrandje prijken nu beel den en schilderijen met kustge- zichten. Aan de wissel wand in het Atelj ee zelf, prijkt nu werk van Huib Marsman uit Renesse. Hij weet op indringende wijze zijn per soonlijk verdriet over het vexdies van een dierbaar persoon tot ui ting te bx*engen in zijn schilde- xdjen. Ze zijn hier tot eind sep tember te zien en maken daax-na plaats voor werk van een andex'e kunstenaai'. De inzendingen van de overige exposanten blijven wat langer te aanschouwen. Paul Franssen uit Ellemeet verrast onder meer met een bruisend schilderij waar het plezier van muziek maken vanaf spettert. Moniek van Munster uit Middelharnis presenteert zich met een glas- in-loodx"aam in moderne vor ming. Opvallend erin is de ver- werking van een aantal grote lenzen. Mooi gestileerde ringen zijn er te zien van goud- en zil versmid Edward Landmeter uit Grijpskei'ke en verder expose ren hier Chris Grinwis, Adriën- ne van Duivenbode, Babette de Waele en Gerrit Ruitenbeek. Steehouwer ex-kent dat Kerk werve geen druk bezocht kunst centrum is. „Dat is maar goed ook, dan kom ik tenminste aan werken toe. Maar voor wie dit dorpje bezoekt, bieden we hier toch een mooie pleisterplek." Ze schildert vx'ouwenfiguren in gestileerde vormgeving en in boeiende kleurencombinaties. Ateljee Jetstee in Kerkwerve is ge opend van woensdag tol en met za terdag van 10.30 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. •-SKS! Bij Galerie GHL zijn werken van Ramon de Nennie (links) en Markus te zien. foto M echteld Jansen Een miniatuur kunststrandje maakt deel uit van het nieuwe Ateljee Jetstee van Jet Steehouwer in Kerkwerve. Links een schilderij van Steenhouwer, rechts één van Paul Franssen. foto Marijke Folkertsma door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - De expositie ruimte GHL (Geloof, Hoop en Liefde) bestaat niet meer. Het lichte lokaal ixx het voormalige schoolgebouwtje aan de Mid delburgse Gravenstraat wordt sinds enige tijd verhuurd als atelier en is niet meer voor het publiek toegankelijk. Maar de stichting die het ex-schooltje als kunstenaarscentrum exploi teert, blijft exposities organise ren - die worden voortaan ge houden in de gang van het gebouwtje. Die nieuwe openba re expositieruimte is De Ge- dachtengang gedoopt. De Zeeuwse kunstenaars Ramon de Nennie en Markus mochten er als eersten een tentoonstelling inrichten. Het tweetal heeft de wanden aan weex-szijden van De Ge- dachtengang gebruikt om het publiek een staalkaart van hun werk te laten zien. Markus - striptekenaar, illustrator en cartoonist en onder meer ver bonden aan de VPRO-Gids en de PZC - toont vrij werk waarin, naar zijn zeggen, 'snippers van gedachten' doorklinken. Mar kus pi'obeert tekeningen te ma ken die je als het ware 'kunt le zen'. Hij tracht onstoffelijke, absti'acte en feitelijk niet te vi sualiseren zaken - zoals de men selijke ziel - een vorm te geven. Zo ontstaat werk dat meer is dan het resultaat van een schep pingsproces. Markus wil het scheppingsproces zelf, de ge dachten en invallen die zich tij dens dat proces aandienen, in beelden vangen. Zijn werk - dat knipoogt naar de logica en de fi losofie - krijgt daardoor een on voorspelbaar en soms raadsel achtig karakter. Escher (een lichtvoetige variant althans van deze graficus), Kandinsky en de Britse cax-toonist Glen Baxter vloeien in zijn secuur uitgevoer de en op het oog geometrische tekeningen ineen. „In mijn werk zit dikwijls een spanningsveld tussen de formele vorm aan de ene kant en allerlei wilde fanta sieën aan de andex-e", zegt Mar kus. Ramon de Nennie is een kunste naar wiens werk sterk is ge kleurd - letterlijk - door het ge bruik van de computer. Hij manipuleert digitale beelden, schuift gefotografeerde mensen of voorwerpen over elkaar heen, speelt met licht en compositie, met oud en nieuw. Bovexx de uitbundig georna menteerde entree van de kathe draal van Amiens fotografeerde hij een beeldengroep die be stond uit grijnzende, saterach tige, aan Jeroen Bosch herinne rende gedrochten die Het Leven op Aarde symboliseerden. Dit soort beeldengroepen zie je vaak op kathedralen; ze vallen alleen niet zo op temidden van de in het oog springende gestal ten in steen van heiligen, konin gen en bijbelse figuren. De Nennie bewerkte de foto op de computer, gaf de beelden een kleurtje (dat hebben ze trou wens in het echt ook want de ka- door Rob Paardekam NISSE - Zeven bands, waaron der vier uit Zeeland, maken morgen hun opwachting tijdens de tweede editie van het Contai nertrip Festival in Nisse. Het festival werd vorig j aar voor het eerst gehouden naar aanlei ding van de opening van de twee JOP (Jongeren Ontmoetings Plaats)-containex-s bij het ten- niscomplex in Nisse. Wegens succes besloten de medewerkers vaxx de jeugdsoos in Nisse en de 'JOP-jeugd' een tweede festival te organiseren. Er is gekozen voor punk, omdat dat een mu zieksoort zou zijn die de heden daagse jeugd zeer aanspreekt en bovendien nog geen eigen festi val heeft in Zeeland. Het programma begint om 16.00 uxxr met een optreden van de jonge Amersfoortse punkband Five Years Latex-. Later maak: de uit diezelfde stad afkomstig! band NIRC zijn opwachting.Dij derde fox-matie van buiten Zee-' land die optreedt zijn The Con-; inkids uit Roosendaal. Da Zeeuwse bands zijn Meltdown: een beginnende band uit Goesj de groepen For the Alliance er- Puk uit Schouwen en het Wal- cherse No Code. Deze laatste! band stond vorig jaar in de fina le van de Zeeuwse Belofte, waa: ze veel lof oogstte. Met haar 'ex perimentele rock' voi'mt No Co de de uitzondering op het punk- pi'ogramma van het festival. Het deels overdekte festivalter- x-ein bij de JOP is open vana: 15.30 uur. Vanaf de Van de Spiegelstraat in Goes rijden or 15.15 en 15.45 uur gratis busser. Na afloop van het festival (ronc middernacht) brengen deze d; bezoekers weer terug. De entre bedraagt 2,50 euro. thedraal wordt elke avond full colour geïllumineerd), tovexxle een Weens paleis uit zijn digitale hoed en gebruikte dat als ach tergrond, en vergrootte tenslot te de foto tot ongeveer het for maat dat men in bushaltes aantreft. Versneden Dat was evenwel niet genoeg. Want De Nennie heeft de foto vervolgens versneden en de af zonderlijke delen in een gecom- partimenteerde zwarte lijst met nissen gedaan. Zo ontstaat een beeld dat als een reeks afzon derlijke, abstracte impx-essies kan worden gezien, maar ook als een eenheid, als een tafereel dat nog steeds 'klopt' maar wel door enkele rechte lijnen hori zontaal en vexticaal wordt door sneden. De Nennie stoeit zo met begrip pen als 'het geheel' en 'de som der delen' en ondei-zoekt de ver houding tussen beide. Of het ge heel hier meer is dan de som der delen is aan de kijker, want Ra mon de Nennie geeft het publiek graag de gelegenheid om allerlei intex-pretaties op zijn werk los te laten. De tentoonstelling 'Markus/Ra- mon' loopt tot en met 6 oktober in De Gedachtengang, Graven straat 63, Middelburg. Een deel van het getoonde werk bevindt zich buiten. Openingstijden: woensdag tot en met zaterdag 13.00-17.00 uur en ook op zon dag 6 oktober tijdens de Middel burgse Kunstroute. Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. Per 1 oktober 2002 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische bij acceptgiro incassobetaling betaling Maandabonnement 20,50 n.v.t. Kwartaalabonnement 55,10 57,10 Halfjaarabonnement €110,20 €112,20 Jaarabonnement €209,90 €211,90 Per 1 oktober 2002 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: Maandag t/m vrijdag 1,10 Zaterdag 1,65 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabonnees worden portikosten doorberekend. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs word! aangehouden. Voor meer informatie, bijvorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Lezersservice, bel gratis (0800) 0231 231 of (0800) dekrant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32