PZC Reinigingsdienst snel goedkoper PaP 11 Werken aan schip geeft je zelfrespect Valse heks bewees waarde tijdens de Ramp Afsluiten wegen enige remedie tegen sluipverkeer Agenda Raad Goes wil snel resultaten zien van reorganisatie Naslagwerk hulp Borselse docenten GroenLinks vreest schijn zelfverrijking raadsleden Telefoonstoring in deel Rilland 1B 0800 - 0231 231 (GRATIS) Op vrijdag 20 september j zijn onze kantoren gesloten. Wij zijn dan op personeelsreis! PEKAAR zeeuwse almanak Zelf gezien BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 20 september 2002 Hoor Rolf Bosboom GOES - De aangekondigde re organisatie van de Goese reini gingsdienst moet volgend jaar al tot zichtbare resultaten lei den. Dat betekent dat afvalkos- ten worden bespaard en dat er meer aandacht is voor het schoonmaken en -houden van de gemeente. De Goese gemeenteraad besloot gisteravond unaniem de af- valophaaldienst niet over te dragen aan de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD). Deze doch- HEINKENSZAND - Alle basis scholen uit de gemeente Borsele kregen gisteren een naslagwerk overhandigd dat de geschiede nisleraar moet helpen bij de zoektocht naar geschikt lesma teriaal. Het naslagwerk, een bijzonder dikke map, heeft een lange naam: 'Inventarisatie geschie- denismateriaal voor erfgoede ducatie van Borsele en omstre- j ken'. In de map staan haast alle boeken, tijdschriften, video- I banden, geluidscassettes en les- I kisten die over de geschiedenis I van Borsele verschenen zijn. Om de boel overzichtelijk te ma- I ken, het gaat immers om hon- derden titels, is de hele boel ge rangschikt in vijf tijdsperioden: j prehistorie, Romeinse tijd, Mid- j deleeuwen, de nieuwe tijd en de j nieuwste tijd. Stel: een leraar wil zijn school- klas iets leren over boerderijen in de Zak van Zuid-Beveland. Hij kijkt in het naslagwerk en zal zien dat de gemeente Goes er een boek over heeft. De naslag werken zijn grotendeels betaald door de gemeente en uit het pot je Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland. GOES - Goese raadsleden kun nen een verkeerde indruk wek ken als zij op kosten van de ge meenschap over een computer kunnen beschikken. „Elke schijn van zelfverrijking moet worden vermeden", zei S. Ver- heij (GroenLinks) gisteravond in de raad, tot ergernis van bur gemeester D. van der Zaag. De regeling voor de onkosten vergoeding van raadsleden is onlangs zodanig aangepast, dat computerapparatuur daar niet meer onder valt. Omdat de pe noodzakelijk wordt geacht om zo goed mogelijk geïnformeerd te zijn en snel te communiceren, hebben de raadsleden een com puter in bruikleen gekregen. Het gaat om een investering van in totaal 64.000 euro. Verheij zei grote moeite te heb ben met de constructie. Welis waar krijgen de raadsleden de computers in bruikleen, maar die apparatuur is in vier jaar af geschreven, precies de zittings periode van de raad. De raadsle den zouden daarna de pc tegen een minimale prijs kunnen ko pen. Met andere woorden, zo be toogde Verheij: een raadslid beschikt over een computer, terwijl de gemeenschap ervoor opdraait. Volgens haar is het wenselijker om gebruik te ma ken van pc-privéregeling, zoals die voor ambtenaren geldt. Vooral de aanduiding 'zelfver rijking' viel bij burgemeester Van der Zaag duidelijk ver keerd. „Dat is hier volstrekt niet aan de orde." Hij wees erop dat onlangs ook een korting is toe gepast op de onkostenvergoe ding voor raadsleden. Boven dien valt die nu onder een fiscaal regime. „Dat kost de ge meente heel veel geld, dat weer terugvloeit naar het Rijk", aldus de burgemeester. „Democratie kost geld. maar hier is legitiem gehandeld." Advertentie Verrassende nieuwe collectie dameskleding bij: DAMPLEIN 30 TEL. 0118-674419 ter van Delta Nutsbedrijven streeft ernaar alle gemeentelij ke reinigingsdiensten in de pro vincie over te nemen en heeft daarop vorig jaar een bod ge daan. Tot nu toe heeft slechts een klein aantal gemeenten daarmee ingestemd. Goes heeft, naar aanleiding van de getoonde interesse, haar ei gen reinigingsdienst intensief onder de loep laten nemen. Uit het onderzoek bleek onder meer dat het allemaal een stuk goed koper kan. Bij de afdeling stads beheer, waaronder de dienst valt, wordt dan ook per 1 janua ri 2003 een reorganisatie door gevoerd die tot een efficiëntere en dus goedkopere werkwijze moet leiden. Als die besparingen worden meegerekend, blijkt de offerte van de ZRD niet veel goedkoper te zijn. Weinig reden derhalve om de zaak uit handen te geven, zo vond het college van B en W en de voltallige gemeenteraad bleek het daarmee eens te zijn. Diverse fracties wezen op de voordelen van een eigen dienst, zoals directere aansturing en meer zeggenschap. Personeel Vooral het belang van het be trokken personeel woog voor veel partijen zwaar. „Zolang je geen zekerheden in kunt bou wen zoals die er nu zijn, moet je niet praten over het overdragen van het ophalen van het huis vuil", verwoordde PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland de mening van veel raadsleden. Bijna alle fracties vonden het wel noodzakelijk dat de komen de reorganisatie snel haar vruchten gaat afwerpen. Het is de bedoeling dat door ef ficiënter werken de hoeveelheid personeel die nodig is voor de inzameling van huishoudelijk afval met een kwart wordt te ruggebracht. De uren die vrij komen, worden ingezet voor het onderhoud van de gemeente. Het gaat dan bijvoorbeeld om de aanpak van zwerfvuil en de bestrijding van onkruid. „We gaan ervan uit dat dit voortvarend wordt opgepakt", zei CDA'er C. van den Boom gaard en R. Weststrate (SGP/ ChristenUnie) herhaalde zijn woorden. „We rekenen erop dat de resultaten al volgend jaar zichtbaar worden, zowel cijfer matig als op straat." Concurrerend S. Verheij (GroenLinks) pleitte ervoor dat goed in de gaten wordt gehouden dat er 'concur rerend' wordt gewerkt en dat het gemeentebestuur blijft zoe ken naar samenwerking met buurgemeenten, ondanks het feit dat recente besprekingen met Borsele over verdergaande samenwerking niet tot resultaat hebben geleid. Ook de VVD stemde tegen de overdracht van de reinigings dienst, zij het niet helemaal overtuigd. „We hebben het idee dat er nogal wat emotie heeft meegespeeld en dat er sprake is van wishful thinking", aldus A. Wevers. „De WD is bereid mee te gaan op voorwaarde dat de aangekondigde bezuiniging ook daadwerkelijk wordt inge boekt. We blijven de ontwikke ling kritisch volgen." Gerard Viveen (tweede van rechts): „...samen werken, samen leven..." foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Het restaureren van een schip als leer- en erva ringsproject voor langdurig werklozen. Dat gaat de ko mende tijd in Goes gebeuren onder aanvoering van Gerard Viveen, die eerder leiding gaf aan een vergelijkbaar project in Steenwijk. „Je ziet de deel nemers echt veranderen. Ze krijgen meer zelfvertrouwen, meer zelfrespect." M. 't Hart, wethouder sociale zaken van de gemeente Goes, opent volgende week dinsdag de Oosterscheldewerfzoals de naam luidt, officieel. De werf is voorlopig ondergebracht in een loods aan de Houtkade, op het terrein waar vroeger De Ja- ger Tolhoek is gevestigd. In Steenwijk bestaat al gerui me tijd scheepswerf Wateram bacht, als activerings-, scholings- en werkervarings project voor langdurig werklo zen. Daar wordt sinds vijf jaar aan de restauratie van een schip gewerkt. „Onlangs heeft het project een nieuwe struc tuur gekregen, waar ik me niet in kon vinden", zegt Viveen over zijn vertrek uit Steenwijk. Hij maakte de overstap naar Zeeland. Naar aanleiding van een reportage in het tv-pro- gramma 'Van gewest tot ge west' was hij van ambtelijke zijde al eens eerder benaderd met de vraag of hij niet iets soortgelijks in Goes wilde doen. „Toen had ik niet de mo gelijkheid. Ik had het er nog prima naar mijn zin." Na zijn afscheid van Wateram bacht, hield Viveen enige tijd de handen vrij,Het is toch een zware baan en dat merk je pas als je tot rust komt. Je werkt in zo'n project continu met onge veer 25 mensen, met allemaal hun specifieke problemen, waarnaar je moet luisteren of die je probeert op te lossen. Dat maakt het soms heel zwaar." Platbodem Het restauratieobject in Goes is de Elisabeth ('Betje'), een houten platbodem van onge veer een eeuw oud. Het schip heeft aanvankelijk dienst ge daan als veerboot tussen Kam perland en Veere. Later is het omgebouwd tot vissersschip en weer later tot jacht. Het ver keert, doordat er jarenlang niet naar is omgekeken, in slechte staat. Inmiddels is Be tje in handen van de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland. „Het opknappen van het schip staat niet voorop zegt Viveen „Het is een middel. Het gaat om het sociale aspect." De ver wachting is dat ongeveer vijf tien procent van de deelnemers binnen een jaar een betaalde baan vindt. Voor ruim de helft moet de Oosterscheldewerf een opstap zijn naar een ver volgtraject dat uitmondt in een baan. De overige deelnemers blijven binnen het project zelf actief. „In Steenwijk is gebleken dat de opzet werkt", zegt Viveen. „Dat er steeds weer nieuwe mensen bijkomen is voor de groep ook leuk. Ze zien telkens andere gezichten en dat is voor het socialisatieproces heel goed. Sommige deelnemers hebben eerder vooral achter de geraniums gezeten. Door zo'n project krijgen ze een nieuwe prikkel. Daardoor kunnen ze enorm veranderen." Het samen werken aan een schip verlangt veel van de deelnemers. „Het is echt samen leven. Je gaat min of meer met elkaar een huwelijk aan, want je zit de hele dag bovenop el- kaars lip. Je moet dan ook goed met anderen om kunnen gaan, kunnen ontvangen en geven. Dat leren ze op deze manier bijna automatisch. En voor mij is het heel stimulerend om te zien dat de vakkennis die ik wil overbrengen, ook wordt opge nomen." De eerste zes deelnemers zijn al aan de slag gegaan. Zij houden zich nog vooral bezig met de inrichting van de loods, het magazijn en het kantoor. De lo catie is naar Viveens mening 'niet ideaal'. Het liefst zat hij bij de nabijgelegen museum haven, aan het water, waar be langstellenden goed kunnen zien wat er gebeurt. „Maar als startpunt is dit prima. En ook hier kunnen mensen altijd bin nenlopen. Graag zelfs." door Marcel Modde OUWERKERK - Hij loopt linea recta naar de betonnen wand vol ingelijste fo to's in het binnenste van de caissons. De getoonde verwoestingen door het water doen Rudi Idzerda peinzen. Hij volgt met z'n wijsvinger de daklijn van een bijna verzonken boerderij. „Je kwam aanvliegen en zag mensen op de punt van het dak zitten, druk met la kens zwaaiend. Het besef dat ze zouden zijn verdronken als we er op dat moment niet waren geweest, komt pas veel later. Je doet in zo'n situatie je werk en dat is het. Ik vloog in de enige helikopter die Nederland in die tijd bezat. Als ze er tien meer hadden gehad, waren er tien keer zoveel mensen gered. De waarde van die 'valse heks', zoals veel van mijn collega's toen nog dachten over het hefschroef- vliegtuig, is tijdens de watersnoodramp voor iedereen overduidelijk bewezen. Het zijn er ook snel meer geworden. Idzerda was gisteren even in het museum watersnood 1953 in Ouwerkerk in ver band met de presentatie van zijn in boek vorm verschenenen memoires. Daarin beschrijft de van oorsprong jachtvlieger bij de marine luchtvaartdienst soms tot in details zijn avonturen die hij in ver schillende windstreken beleefde. Het of ficieel eerste exemplaar wordt vandaag aangeboden aan prins Bernhard, die hij zowel tijdens zijn actieve loopbaan on der Nederlandse vlag als tijdens zijn la- Rudi Idzerda redde met de toen enige Nederlandse helikopter 54 mensen van de ver drinkingsdood bij de watersnoodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma tere managementsfunctie bij het Wereld Natuur Fonds heeft leren kennen. In een apart hoofdstuk wordt aandacht besteed aan de inzet van Idzerda en zijn 'Jezebel'tijdens die eerste dagen in fe bruari 1953. De helikopter was net terug uit revisie en bij die gelegenheid ingrij pend gemoderniseerd. De met doek bespannen houten bladen waren vervan gen door metalen rotorwieken. Niet al leen vergrootte dat de stabiliteit en wendbaarheid, het kwam ook uitstekend van pas toen Idzerda noodgedwongen tussen een groep jonge berken moest zakken om een oude vrouw te redden die moederziel alleen tot haar middel op een dijkje in het water stond. De vrouw rea geerde niet op de lus die voor haar ogen uit de machine bengelde en dus was Id- zerdas compaan Taco Mulder naar bene den gesprongen om zelf de levenslijn vast te maken. „Het was wel een raar gezicht om die boompjes aan weerszijden gelei delijk aan korter te zien worden." De confrontatie met een stuk tastbaar verleden in het Ouwerkerkse museum doet de schout-bij-nacht nadrukkelijker dan ooit inzien hoe belangrijk de inzet van de helikopter is geweest. Een hand geschreven kinderverhaal beschrijft het plots opdoemen van de wentelwiek en de redding die hij bracht. „Dat doet me goed. We hebben vele honderden mensen geëvacueerd. Als je de pure noodgevallen bekijkt, mensen die écht op het punt stonden om te verdrinken, dat waren er 54. Per vlucht konden we er maar twee meenemen. Ik kan me heel goed voorstel len dat de achterblijvers een beetje onge rust waren of we hen nog wel zouden kunnen terugvinden, als we die gelukki gen in Zierikzee hadden afgezet. Over het algemeen ging dat - met behulp van het kompas - wel goed, al was het ontzet tend lastig oriënteren. Door die enorme watervlakte had je nauwelijks herken ningspunten. We vlogen letterlijk van dak tot dak en onderweg zag je wel of je iemand tegenkwam." De inzet van Idzerda bij de watersnood vormt de rode lijn in een documentaire over de ramp die de NCRV-televisie in ja nuari uitzendt. Filmmaker Theo Maat sprak voor dat tijdsdocument ook met geredden, onder wie toenmalig boeren zoon Kees de Boot uit Kerkwerve, die kort na de ramp naar Canada verhuisde. door Rob Paardekam POORTVLIET - Het gebied tus sen Poortvliet en Oud-Vosse- meer moet afgesloten worden voor doorgaand verkeer. Dat is volgens de bewoners de enige oplossing om sluipverkeer tegen te gaan. Het gebied tussen de twee dor pen heeft te maken met veel ver keer dat van de Oesterdam naar de Krabbenkreekweg (richting Philipsdam) gaat. Eigenlijk moeten automobilisten en vrachtwagenchauffeurs de hoofdwegen nemen. Rechtsom via Oud-Vossemeer of linksom via Sint-Annaland. „Maar mensen zijn soms net als water", zei C. Slabbekoorn van het Wa terschap Zeeuwse Eilanden gis teren in het dorpshuis in Pooit- vliet. „Ze kiezen de kortste weg." Tijdens de bijeenkomst van gis teren konden de bewoners van het gebied hun klachten aan het waterschap, dat de poldex*we- gen in het gebied beheert, voor leggen. Drie grote ergernissen kwamen boven drijven: veel doorgaand verkeer, veel snel heidsduivels en veel zwaar ver keer. In dat eerste hebben ze in ieder geval gelijk, want een ken- tekenonderzoek van het water schap heeft uitgewezen dat het grootste deel van de voertuigen in het gebied dooi'gaand verkeer is. „Hoe deze problemen op te los sen?", wilde Slabbekoorn van de aanwezigen weten. Die wis ten het wel. Het hele gebied moet volgens hen worden afge sloten voor het doorgaand ver- keer. „Verplicht mensen de hoofdwegen te nemen", liet een man in de zaal weten. Slabbekoorn had nog wat an ders in gedachten. Volgens hem kan het gebied, op één verbin ding na, worden afgesloten voor het doorgaand verkeer. Het deel wat vrij toegankelijk blijft (bij voorbeeld de Roolandseweg/ Zoetendijk) zou dan verbeterd moeten worden. Deze variant genoot echter niet de voorkeur van de aanwezigen. Zei zien liever dat het hele ge bied voortaan enkel voor be stemmingsverkeer toegankelijk is. Eén van de aanwezigen zag in dat, welke variant het ook wox'dt, de maatregelen nog lang op zich laten wachten. Hij vroeg daax'om om koxte termijn maat regelen, die het leed in de tus senliggende periode wat kun nen verzachten. Daarbij werd vooral gedacht aan een snel heidsverlaging tot maximaal zestig kilometer per uur. Het waterschap deed gisteren geen toezeggingen. De avond was enkel bedoeld om naar de klachten en ideeën van de bewo ners te luisteren. Begin decem ber is er een tweede bijeenkomst waarop het schap haar plannen uit de doeken zal doen. RILLAND - Door de vernieling van een telefoonkast zat een deel van Rilland sinds de nacht van woensdag op donderdag zonder telefoon. Volgens een woordvoerder van KPN Tele com gaat het om 'enkele hon derden' aansluitingen, waaron der ook bedrijven. Gisteren is met man en macht gewerkt om de verbindingen te herstellen. Dat werk zou gister avond laat of uiterlijk vanoch tend worden afgerond. De telefoonkast is moedwillig vernield, waarschijnlijk door degenen die even later vergeefs probeerden in te breken in het benzinestation bij Rilland. De daders gingen er vermoedelijk van uit dat door het telefoon verkeer plat te leggen ook het alax'm daar niet zou werken. Het tankstation heeft echter een alarm dat niet afhankelijk is van het telefoonnet. Advertentie WORKSHOP Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van uw eigen interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a Zonni mair< Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie www.pekaar.nl POLYtïieYS goes middelburg stellendam belastingadviseurs Het was het evenement van de dag, toen de dierenambu lance arriveerde op dat Baar- landsevakantiepark. Voorde vakantievierende kotertjes dan, die in hordes toestroom den om het reddend werk van de twee vrijwilligers gade te slaan. Salvo's kindervragen kreeg het duo over zich heen, terwijl ze zich een weg baan den naar de auto, met in een doos het slachtoffer: een ge wonde meeuw. De twee weer den zich kranig, maar moes ten op één vraag het ant woord schuldig blijven. Was het een jongetjes- of een meisjes-meeuw? Tja, dat openbaren vogels niet zo publiekelijk. De staat van het beest en diens heftig hakkende snavel maakten onderzoek ter plekke geen optie. Gelukkig ivist de doch ter van de melder het te ver tellen. Ze had het zelfgezien toen haar vader de vogel ving.,,Het is een meisje. Want toen m'n vader 'm oppakte, zag ik dat 'ie geen sliertje had!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31