Een leven in het teken van NAC Triatlon is passie van Van Lare PZC 21 Ton van Eenennaam is tegenwoordig stadionmanager bij Bredase club Dekker en Knaven in WK tijdrit Sluiter opent Daviscup-duel Vrouw in McLaren-wagen Kadijk en Leenstra beginnen goed Twee Zeeuwse atletes op WK PWG 's-Gra venpolder mikt op middenmoot in hoofdklasse dammen Olympisch kampioen Bob Hayes overleden vrijdag 20 september 2002 door Jan Dagevos BREDA - De keeper van weleer is tegenwoordig stadionmana ger. Ton van Eenennaam is door de jaren heen vergroeid geraakt met de Noad Advendo Combi natie (NAC). „Ik heb een geel zwart hart", constateert hij na vele jaren trouwe dienst. „Ik kan het maar moeilijk loslaten. Ik sta met NAC op en ga ermee naar bed." De vraag is alleen hoe lang dat nog kan. De Breda se eredivisieclub is in haar 90e levensjaar in ademnood geraakt en kan elk moment het loodje leggen. „Als de stekker er uit wordt getrokken, komen de supporters in opstand", voor spelt Ton van Eenennaam. Ton van Eenennaam, van 3-5- 1956, maakte in het seizoen 1976/1977 als twintigjarig broekie zijn debuut bij NAC. Het was in een periode dat de eredivisie nog gewoon eredivi sie heette en dat de Bredase club nog huisde aan de Beatrix- straat, midden in een woonwijk, met café Cordial binnen hand bereik. „Het was ook in een tijd dat je aan het begin van het sei zoen nog gewoon met naam en telefoonnummer in de presenta- tiegids van Voetbal Internatio nal stond", zegt Van Eenen naam. Eerste keus Hij hield het twaalf seizoenen vol in het profmetier. Afgezien van een uitstapje naar Sint- Niklaas was NAC zijn duppie, soms als tweede doelman, maar er waren ook genoeg jaren dat hij de eerste keus was. De gebo ren Vlissinger heeft ruim 16 0 of ficiële wedstrijden achter zijn naam staan. ,Ik werkte in die tij d tot drie uur in de bouw en ging dan trainen. Wat ik toen per jaar verdiende heeft de gemiddelde speler nu per maand. Begrijp me goed. Ik klaag niet. Ik ben niet zo'n type dat gaat roepen dat hij te vroeg is geboren. Onzin. Elke periode heeft zijn charmes. Het was een andere tijd, klaar, punt uit. Ik ben er in elk geval door gevormd en als ik het over mocht doen, Ton van Eenennaam in het Fuji Film Stadion in Breda: „Ik sta met NAC op en ga ermee naar bed." zou ik het zo weer doen." Na zijn actieve carrière volgde een baan als beheerder van binnen- en buitensportaccommodaties bij de gemeente Breda. „Ik heb het er tien jaar volgehouden, maar ik was geen goeie ambtenaar. Ik kon er mijn ei niet kwijt. Na tien jaar vakantie wilde ik wel eens wat anders." Het werd een rol als keeperstrainer, eerst bij Baronie, vervolgens RBC, Rood Wit en uiteindelijk bij zijn grote liefde NAC. „In 1996 ben ik weer in dienst gekomen van NAC, eerst als keeperstrainer en later in combinatie met een rol als stadionbeheerder. Bij NAC hebben ze het over stadi onmanager, maar dat woord ge bruik ik nooit. Veel te deftig. Ik speel gewoon een beetje beheer der." „Ik heb een budgetje van 50.000 euro en zorg voor het onder houd, van het veld tot en met de tribunes. Alles moet up to date zijn. Verder zijn er enkele huur ders die in het stadion zitten. Daar ben ik ook verantwoorde lijk voor. Tijdens de wedstrijden loopt er zo'n 300 man rond, ste wards, mensen van de catering,, etcetera, etcetera. Ik heb een terreinknecht voor 28 uur in dienst en een schoonmaker voor 20 uur, de rest is allemaal vrij williger. Die verrichten in ruil voor een seizoenkaart allerlei hand- en spandiensten. Dat zijn mensen met een echt NAC-hart. Verder lopen er hier nogal eens wat jongens rond die een stadi onverbod hebben gehad. Die begeleid ik zoveel mogelijk. Die jongens krijgen een werkstraf en moeten de tribunes bijvoor beeld schoonmaken. Dat is be ter dan bomen kappen in het bos." „Met de keeperstraining ben ik gestopt. Dat was niet meer te combineren met m'n huidige functie. Op den duur was ik nooit meer thuis. Ik mis af en toe het veld wel hoor. Dat was altijd een mooie uitlaatklep. Als je eenmaal op dat trainingsveld stond, gleed de spanning zo van je af." Saneringsplan Aan spanningen is dezer dagen geen gebrek bij NAC. De club zit in financiële nood. Afgelopen zomer werd ternauwernood nog een licentie verkregen, maar de problemen zijn nog niet voorbij Onlangs werd een nieuwe bom foto CorViveen onder de club gelegd. Uit het sa neringsplan bleek dat NAC tien miljoen euro steun nodig had om te overleven. „Daar ben ik heel erg van geschrokken", zegt Van Eenennaam. „Ik zit toch re delijk dicht bij het vuur, maar ik had geen idee dat het zo erg was. We zitten nu in een impasse. Er is veel onrust. Er wordt over niks anders gepraat." Het is niet de eerste keer dat NAC aan de rand van de af grond balanceert. Ook in 1986 was de Brabantse profclub op sterven na dood. De belasting dienst besloot toen zelfs de in boedel van de club te veilen als vordering op twee ton aan ach terstallige betalingen. NAC speelde in dat seizoen in de eer ste divisie, met Van Eenennaam op doel. „Alles werd per opbod verkocht. Van een brandblus ser tot een defecte kopieerma chine. „De supporters en Frans Derks (oud-scheidsrechter) hadden onderling afgesproken dat ze de dingen voor spotprijs jes zouden kopen en NAC weer in bruikleen zouden geven. Wat er via de voordeur uit ging, kwam zo via de achterdeur weer binnen." De hele actie leverde slechts 7000 gulden op. Niettemin wist NAC te overleven. De huidige malaise is vele malen erger. Van Eenennaam: „Het is een goed streven om te roepen dat NAC bij de topvijf moet spelen en dat de club nog meer uitstraling moet krijgen, maar de organisa tie moet daar wel op afgestemd zijn en wat niet onbelangrijk is dat je de financiële middelen er voor moet hebben. Ambities proberen te verwezenlijken is prima, maar niet ten koste van alles." NAC is in al zijn ambities te ver doorgeschoten, zo lijkt het. Supporters, spelers en bestuur proberen nu te redden wat er te redden valt. Van Eenennaam re kent ook nog op de gemeente Breda. „NAC heeft Breda uit straling bezorgd. Als die club verdwijnt, blijft er niets meer over. Daarom zeg ik: gemeente toon je goede wil en help NAC. Als het echt fout gaat, komt NAC nooit meer terug." Het is een schrikbeeld waar Van Eenennaam niet aan wil den ken. ,De eredivisie zonder NAC is in mijn ogen ondenkbaar. Zo denken de supporters er ook over. Als de stekker er uit wordt getrokken, komen de suppor ters in opstand. Afgelopen zo mer met die licentieproblemen stonden er hier al 150 voor de deur. Die kwamen even verhaal halen." „De liefde voor NAC zit óók bij mij heel diep. Ik kan het maar moeilijk loslaten, maar daar ga ik niet onder gebukt. Ik ben heel gelukkig met die club." Maar wat als het straks toch fout gaat met de Bredase formatie? „Daar wil ik niet aan denken", is Van Eenennaam resoluut. „Ik kan me een leven zonder NAC niet voorstellen." RIJSWIJK - Erik Dekker en Servais Knaven rijden 10 oktober in Zolder de tijdrit bi] de wereldkampioenschappen wielren nen. Dat heeft bondscoach Gerrie Kneteman gistermiddag bekendgemaakt.. De keuze van Knaven is verrassend. Die kreeg de voorkeur boven Bart Voskampdie nu alleen in de wegwedstrij d in actie komt. Voskamp reed dit seizoen een goede tijdrit in de Ronde van België en die van Luxemburg, maar stelde op het NK te leur met een vijfde plaats. De tijdrit begint in Hasselt en ein digt na 44 kilometer in Zolder. Het is een snel en vlak par cours. Knaven reageerde verheugd op zijn selectie: „Ik hoop dat ik een goede uitslag kan rijden. De bedoeling is dat ik de komende weken geregeld achter de brommer ga trainen en af en toe naar Amsterdam ga om op de baan achter de derny te trainen. Dan heb ik een goede voorbereiding op het WK én op de zesdaagse van Amsterdam." ANP TURKU - Raemon Sluiter opent vandaag het promotie-de- gradatieduel met Finland in de Daviscup. De Rotterdamse tennisser speelt in de eerste partij in Turku tegen de Finse kopman Jarkko Nieminen. Sjeng Schalken, de Nederlandse nummer 1, treft Tuomas Ketola in de tweede wedstrijd. Een woensdag opgelopen handblessure leek het optreden van Sluiter even in gevaar te brengen. Hij liet uit voorzorg in het ziekenhuis een mri-scan maken, maar daar was niets ernstigs op te zien. Tijdens de training legde hij gisteren een geslaagde test af en kreeg van bondscoach Tjerk Bogtstra de voorkeur boven Martin Verkerk. In het dubbel zullen Paul Haarhuis en Schalken morgen aantreden tegen Ketola en Nieminen. De captains kunnen deze namen nog wel aanpassen. De Neder landse tennisploeg speelt tegen Finland om behoud van de plaats in de wereldgroep. ANP LONDEN - De Amerikaanse Sarah Fisher wordt de eerste vrouw sinds tien jaar die een formule-1-wagen mag besturen. Fisher test volgende week vrijdag op Indianapolis in een zil verpijl van McLaren. „In de 39 jaar dat we bestaan, hadden we nooit een vrouw achter het stuur, dus het wordt tijd", licht te algemeen directeur Martin Whitmarsh de keuze toe. De 21- jarige Fisher komt uit in de Indy Racing League. Vorige maand behaalde ze als eerste wouw pole position in een groot kampioenschap voor open sportwagens. Fisher woont in In dianapolis, kwam al eens uit in de Indy 500 en rijdt in het voorprogramma van de Grand Prix van de Verenigde Staten voor een thuispubliek. RTR VITORIA - Marrit Leenstra en Rebekka Kadijk zijn gisteren het beachvolleybaltoernooi (World Tour) in de Braziliaanse plaats Vitoria uitstekend begonnen. Het Nederlandse duo. dat als het zo door gaat in Athene tot de olympische medaille kandidaten mag worden gerekend, won de eerste twee groepswedstrijden. Vrijdag spelen ze nog tegen de Brazili- aansen Renata Trevisan en Talita. Eerst versloegen Kadijk en Leenstra het ervaren Duitse twee tal Andrea Ahmann/Jana Vollmer. Dat kostte wel drie sets en veel moeite: 21-17 18-21 15-13. Het duel duurde drie kwar tier. Daarna waren ze te sterk voor de Bulgaarse zusjes Petia en Lina Jantsjoelova, die San Diego als uitvalsbasis hebben voor hun professionele carrière op het strand. Het Nederland se koppel stond bijna 50 minuten in het Braziliaanse zand en won met het kleinst mogelijke verschil: 22-20 27-25. ANP Sluisse aast op twaalfde wereldtitel door Roeland van Vliet SLUIS - Terèse van Lare (53) wil graag in de overlevering voortleven. Dat is haar voor naamste reden om te presteren in de triatlon. Ze wil later her innerd worden als iemand die wat met haar leven heeft ge daan. Als iemand die lang mee kon. Als de vrouw die na haar veertigste nog elf wereldtitels en 22 nationale titels behaalde op de triatlon en de duatlon. Als de atlete die het er niet bij liet zitten toen ze een blessure aan haar knie opliep. En - wie weet - als de vrouw die daarna in 2002 nog wereldkampioen werd. „Het is van de Elfstedentoch ten van 1985 en 1986 gekomen. Ik was wel lid van de Vereni ging De Friesche Elf Steden, maar werd nooit uitgeloot om mee te doen. Dat was nu een maal zo, maar ik wilde niet herinnerd worden als de oma die nooit mee kon doen aan de Elfstedentocht. En dus zocht ik wat anders." Het werd de triatlon. Ze richtte VLISSINGEN - Aan het WK triatlon lange afstand in Nice doen zondag twee Zeeuwse tri atletes mee. In de equipe van de Sluisse chef de mission (alleen voor de leef- tijdscatergorieën) Bram van Lare zitten Willy de Nooijer uit Serooskerke en Terèse van La re uit Sluis. De Nooijer komt uit in de klasse D45, Van Lare inD50. Bij de elite-triatleten komen vijf Nederlanders in actie. Cas per van der Burgh, Guido Gos- selink en Vincent Bruins doen bij de mannen mee, Sione Jongstra en Marijke Zeekant bij de vrouwen. alles op de triatlon van Almere. Opeens, na een leven nagenoeg zonder sport. „Daar had ik vroeger nooit tijd voor. Het werd ook niet door mijn ouders gestimuleerd. De gymnastiek les van de nonnen op de kost school in Brugge was in die tijd de enige vorm van sport voor mij. Maar die lessen waren niet leuk, dat was meer straf.Rond haar twintigste reed ze nog wat volkskoersen samen met haar man Bram. Maar dat was na twee jaar ook afgelopen toen ze haar eerste kind kreeg. Pas na ruim vijftien jaar - na dat Evert van Benthem voor de tweede keer de Tocht der Toch ten had gewonnen - pakte Van Lare de draad weer op. Fana tieker dan ooit. „Ik wilde iets met mijn leven gaan doen. Ik wilde laten zien dat je nog zo veel kunt doen als je wat ouder bent. Een voorbeeldfunctie vervullen. Want duursporten is nog lang mogelijk." De triatlete maakte het zich van begin af aan zwaar. „Ik had nog nooit hardgelopen, maar begon in mijn eerste training met een rondje van 4,3 kilome ter over de Sluisse binnenwal len. De volgende dag had ik nog steeds een rood hoofd, maar ik houd nu eenmaal niet van trai ningen waarbij je eerst een mi nuutje loopt, vervolgens even rust en daarna weer een mi nuutje loopt. Ik wil er gelij k vol ingaan." Binnen een jaar was Van Lare klaar voor de triatlon van Almere. En daar ging het dermate goed dat ze besloot door te gaan. En hoe. De huisvrouw („Ik ben in de gelukkige omstandigheid dat ik niet hoef te werken") sprokkelde elf wereldtitels bij elkaar en won 22 keer een na tionaal kampioenschap in haar age group. De 22e titel voegde ze twee weken geleden nog aan haar totaal toe in Soesterberg. Van Lare zegevierde met over tuiging in de categorie 50-54 jaar. Van Lare: „Ik heb nu eenmaal Terèse van Lare met haar hond Britt: „Sprinten gaat niet meer, maar rennen kan ik wel heel lang volhouden." foto Peter Nicolai aanleg voor de loopsport, zegt mijn zoon die fysiotherapeut is. Kijk, sprinten gaat niet meer, maar rennen kan ik wel heel lang volhouden. En bij de triatlon vind ik de combinatie van zwemmen, fietsen en lopen zo leuk. Daarbij is het namelijk de kunst om zo soepel mogelijk over te stappen op het volgende onderdeel. Dan moet je totaal andere spieren aanspreken. Het vervelendste is om na 180 kilometer fietsen over te gaan op het lopen. Je hebt mensen die heel snel die tien kilometer kunnen afleggen, maar niet als ze eerst zo lang hebben gefietst. Mijn kracht is juist dat ik pro bleemloos overschakel. Mijn snelheid gaat praktisch niet naar beneden." Grenzen Van Lare twijfelt of het top sport is wat ze doet. Na de vraag is ze namelijk vijf secon den stil alvorens ze met 'nee' antwoordt. „Maar", zo voegt ze er snel aan toe, „het gebeurt wel dat ik het looponderdeel sneller afwerk dan elite-triat- letes, die dus wel topsport be drijven. Het is zo dat hoe langer de afstanden hoe meer de gren zen tussen de dertigers en de vijftigers vervagen.Vorig jaar probeerde Van Lare nog meer uit haar lichaam te halen dan ze al deed. Maar toen ging het mis. „Op aanraden van wat kennissen ging ik met een nog groter verzet rijden. Het ging namelijk zo goed op dat mo ment. En met dat grotere verzet ging ik nog sneller. Bij een wed strijd in Calais passeerde ik een aantal elite-vrouwen al tijdens het fietsonderdeel. Dat ge beurde anders nooit." Maar die nieuwe snelheid had wel een prijs. Van Lare kreeg een ontsteking aan haar lin kerknie. Deze verdween wel na verloop van tijd, maar kwam ook weer terug. „Ik wist niet wat het was, maar achteraf bleek het een haarscheurtje in mijn knieschijf te zijn." Van Lare sportte ondanks de ont steking gewoon door. Tot ze thuis op de trap uitgleed in no vember 2001. „Ik wist meteen dat het gigan tisch mis was. Ik lag daar on deraan de trap en kon niet meer opstaan." De volgende dag werd Van Lare al geopereerd en meteen daarna begon haar re validatie. Want ze wilde blij ven sporten, ondanks de bles sure die ze op haar 52e opliep. „Ik heb er altijd in geloofd dat ik kon terugkomen. En boven dien, wie ben ik dat ik ga lopen zeuren over een knieblessure. Neem nu Marc Herremans, die jongen uit België die twee keer de Zwintriatlon gewonnen heeft en nu vanaf zijn borst been verlamd is. Hij is momen teel heel hard aan het trainen om mee te kunnen doen aan de Ironman triatlon voor gehan dicapten in Hawaii. Dan ga ik toch niet bij de pakken neerzit ten als ik mijn knieschij f breek? Geen pretje De revalidatie was geen pretje; ze kon vaak niet slapen van de pijn. Maar het ging wel sneller dan verwacht. „Het was de be doeling dat ik juni weer zou be ginnen, maar in april had ik al mijn eerste wedstrijd." Sinds dien zit ze weer in haar norma le ritme van dagelijks trainen en een wedstrijd afwerken in het weekeinde. En dat haar vorm ook weer terug is, bewees ze op het NK in Soesterberg en tijdens de Zwintriatlon in haar eigen woonplaats. Bij de laat ste wedstrijd werd ze tweede bij de veteranen en zesde over all. Voor het wereldkampioen schap triatlon lange afstand (4 kilometer zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 30 kilometer lopen) in Nice zijn de verwach tingen daarom hoog gespan nen. Van Lare: „Vooropgesteld dat het zondag niet regent en dat ik geen materiaalpech krijg, moet ik het ook kunnen redden." Met 'redden' bedoelt ze wereldkampioen worden. „Het zwemmen is niet mijn beste onderdeel, maar ik moet veel kunnen goedmaken bij het fietsen en het lopen." De organisatie in Nice heeft ge zorgd voor een zwaar parkoers. De deelnemers (er zijn er veer tig in de leeftijdscategorie van Van Lare) moeten namelijk met zwemmen één kilometer de zee op. Daarna krijgen ze bij het fiet sen onder meer een tien kilo meter lange beklimming van de Col de Venche. En het loop onderdeel vindt plaats op de winderige boulevard. Maar Van Lare maakt zich er niet druk om: „Ik geloof dat er ongeveer drieduizend age groupers mee doen en ik denk dat ik zeker bij de eerste drie honderd eindig. En wie weet als wereldkampioen in mijn categorie." door Daaf Kasse MIDDELBURG - Het damteam van PWG 's-Gravenpolder be gint morgen (zaterdag) aan een loodzwaar seizoen in de lande lijke competitie. Dankzij een vijfde plaats in de competitie van het vorige seizoen plaatste de Bevelandse ploeg zich voor de hoofdklasse nieuwe stijl, waarin de sterkste teams uit de twee voormalige eerste klassen een plek hebben veroverd. Op papier zijn de twaalf ploegen in deze categorie, de op één na hoogste van het land, zeer aan elkaar gewaagd. Het is zodoen de moeilijk een prognose te ge ven voor de eindstand. Voor de dammers van PWG is het zaak in ieder geval drie teams voor te blijven, aangezien de nummers tien en elf in de eindklassering nog met een vervelende nacom- petitie opgezadeld worden, Gezien de gemiddelde rating van de Zeeuwse spelers moet een plaats in de middenmoot ze ker mogelijk zijn, Versterkt heeft PWG 's-Gravenpolder zich niet voor deze competitie. Met exact dezelfde selectie waarmee vorig jaar de competi tie succesvol werd afgesloten begint PWG aan een nieuw sei zoen, waarin in de eerste ronde een uitwedstrijd tegen Beter/ Dordrecht op het programma staat. Bescheiden Twee klassen lager dan PWG speelt de Middelburgse dam club dit jaar een iets bescheide ner rol in de tweede klasse D. Kampioensaspiraties hebben de Middelburgers niet, daar voor zijn enkele tegenstanders simpelweg te sterk, maar voor een plaats in de onderste regio nen heeft Middelburg te veel kwaliteit in huis. In ieder geval hoeven de spelers zich geen zor gen te maken over degradatie, want met ingang van dit seizoen geldt voor de tweede klasse een open inschrijving. Middelburg begint morgen met een uitwed strijd tegen Verhaar Montage uit Alblasserdam. Teams hoofdklasse: PWG 's-Gravenpolder, De Oldeho- ve (Leeuwarden), Nijverdal, Rinsu- mageest, Het Noorden (Groningen), RDG/DIO (Den Haag), Rijnsburgse damclub. Beter/Dordrecht, Heij- mans Excelsior (Rosmalen), Doetin- chem, DES Lunteren en Hij- ken/DTC. Selectie PWG 's-Gravenpolder: Andres van den Berge, Henk Gun- ter, Ronnie Gunter, Erwin Hamers, Daaf Kasse, Arjo Kousemaker, Johnny de Leeuw, Bennie Provoost, Kees Rijk, Dominique de RooijAart Walraven en Jan van de Weteringh. Teams tweede klasse D: Middelbux-g, Den Haag, DOS Delft, Damlust (Gouda), Beter/Dordrecht 2. Meurs/Denk en Zet 2 (Culem- borg), Gorinchem, DVSB (Soest), Verhaar Montage (Alblasserdam), de Variant (Oudenbosch). ODB/ Haeghe PV (Den Haag) en Toma- haok/Westland 2 (De Lier). Selectie Middelburg: Piet Allaart, Frans Blaas, David Da- vidse, Jaap de Jonge, Arie Kam- meraat, Wim Koppejan, Gerard Krijger, Jan Moens, Piet Nieuwen- huijzen, Peter Schunselaar, Ad Trapman en Kees de Wolf. JACKSONVILLE - Bob 'Bullet' Hayes is in Jacksonville, Flori da overleden. De Amerikaan won in Tokio 1964 olympisch goud op de 100 meter in 10,05 seconden, toentertijd een eve naring van het wereldrecord. Hayes leed aan prostaatkanker en had nier- en leverklachten. Hij werd 59 jaar. Hayes was in Tokio bovendien de slotloper in de 4x100 meter estafette die goud won in 39,06 seconden, een verbetering van het wereldrecord. Hayes legde de laatste honderd meter, met vliegende start, af in de sensa- tionale tijd van 8,6 seconden. In 1965 werd Haves ingelijfd door de Dallas Cowboys uit de NFL. het Amerikaanse football. Door zijn snelheid was hij ongrijp baar en dwong hij tegenstan ders over te schakelen van een man-tegen-man-dekking op een zoneverdediging. In '71 won hij met de Cowboys de Super Bowl. In elf jaar NFL was hij goed voor 71 touchdowns en werd hij drievoudig All Star. In '79 zat de atleet tien maanden in de gevangenis na een veroor deling wegens het verkopen van drugs aan een undercover agent. Door die straf werd hij niet opgenomen in de Hall of Fame van de NFL. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21