Utrecht krijgt loon van de angst Springruiters buiten de medailles PZC Heerenveen is kansloos in Boekarest Actie Lopez Nieto: voorbeeld tot in lengte van dagen 19 Ploeg van Foeke Booy zo goed als uitgeschakeld na 4-1-nederlaag Chardon behoudt de leiding Dochter De Mos stapt naar rechter Advocaat laakt pensioenfonds Ritzege Petacchi, Blijlevens gewond Dirk Lippits zorgt voor roeisucces in de skiff Hamstringblessure Waterreus vrijdag 20 september 2002 door Alexander van Eenennaam WARSCHAU - Voor FC Utrecht blijft het tweede Europacupsei zoen op rij beperkt tot één ron de. Die conclusie is niet erg gewaagd na de afgetekende overwinning die Legia War schau gisteren in Polen op de Nederlandse ploeg boekte: 4-1. Utrecht had aanvankelijk veel, misschien te veel ontzag voor de Poolse landskampioen. Legia miste deelname aan de Cham pions League, omdat Barcelona in de voorronde twee keer te sterk was geweest (0-1 en 3-0). Dat de ploeg van trainer Drago- mir Okuka geen kleintje is, wist Utrecht. Maar de elf van Foeke Booy begonnen de wedstrijd angstig. En dat loont zelden, ze ker bij een ploeg als Utrecht, die het nu eenmaal van de aanval moet hebben. In Warschau ging de ploeg, met de niet helemaal fitte Vreven, van start met de intentie vooral geen doelpunten tegen te krij gen. Het ging erom de schade te beperken voor de return, in een kolkende Galgenwaard. Booy zou al tevreden zijn als Utrecht 'de nul' zou houden. Dat lukte uiteindelijk slechts twintig mi nuten. Zielinski scoorde uit een vrije trap. Tevreden De voorsprong hield het thuis publiek tevreden, en, belangrij ker, luidruchtig. De ambiance imponeerde Utrecht, dat noch tans met het eigen publiek wel wat gewend is. Legia bleek over een ten minste zo fanatieke schare fans te beschikken, aan gevuurd door een krankzinnig schreeuwende stadionspeaker. Dat er voor de Polen veel druk op het duel stond, was wel dui delijk. In de voorronde van de Champions League was Legia kansloos geweest, en ook in de competitie draait het nog niet als gewenst. Na zes speelronden staat de kampioen slechts vijf de, met vier gelijke spelen en twee zeges. Voor Warschau stond er extra veel op het spel. Groot was dan ook de vreugde toen middenvelder Vukovic binnen tien minuten na de ope ningstreffer Legia's tweede bin nenschoot. Utrecht haalde met 2-0 de rust. Maar het was duidelijk dat de spelers een toespraak van Booy nodig hadden. Een beetje steun konden ze putten uit de herin nering van het vorige Europa cupseizoen, toen Utrecht uit bij Grazer AK bij rust met zelfs 3-0 achterstond. Een sprankelende tweede helft bracht de Neder landers toen uiteindelijk op 3-3. Maar dat was Grazer, dit was Legia. Toch leek een stunt nog even haalbaar, toen een kopbal letje van Kuyt de stand op 2-1 bracht. Utrecht werd wat bru taler, maar ontving na een klein uur alsnog een dreun toen ver dediger Schut een door Wape naar gekeerde bal via zijn knie in het doel zag gaan, 3-1. Wape naar voorkwam kort daarna er gertoen hij aanvoerder Kuchar- ski stuitte. Genadeklap Hoewel er met 3-1 nog enige hoop voor Utrecht bestond, was het team allerminst in staat tot georganiseerd verweer. Een goede aanval bleef al helemaal achterwege. Het was wachten op de genadeklap van Legia, die twintig minuten voor tijd kwam. Voor de tweede maal was het een treffer uit een vrije trap: Svitilica kopte raak. Voor Utrecht, dat in de slotfase Vre ven met een rode kaart verloor, zit het er op. Daar kan zelfs een volle en vernieuwde Galgen waard niets meer aan doen. Legia Warschau - FC Utrecht 4-1 (2-0). 20. Zielinski 1-0, 28. Vukovic 2-0, 48. Kuyt 2-1, 59. Schut 3-1 (ei gen doel), 70. Svitlica 4-1. Scheids rechter: Underbill (Sch). Rode kaart (2x geel): 77. Vreven (FC Utrecht). Gele kaart: Kucharski (Legia War schau), Touzani (FC Utrecht). Aan tal toeschouwers: 12.000. FC Utrecht: Wapenaar; Vreven, Schut, Touzani, Zwaanswijk en Van Mol (88. Zuidam); De Jong, Tanghe en Van Mol; Kuyt en Gluscevic (79. Van den Bergh). door Rob van Rooijen BOEKAREST - Het bereiken van de tweede ronde van de Uefa-beker is voor Heerenveen een kansloze missie geworden. De Friezen faalden gisteravond tegen National Boekarest volle dig: 0-3. De Roemenen over klasten Heerenveen op alle fronten. De tweede wedstrijd in Heerenveen is niet meer dan een verplicht nummer, zeker in de vormcrisis waar de ploeg nu in verkeert. Bij de ploeg van coach Foppe de Haan ging tegen National alles mis wat maar mis kon gaan. De verdediging rammelde aan alle kanten, met rechtsachter Hans- son als zwakste schakel. Het viermans middenveld, met Nur- mela en Barsom op de flanken, liet zich voortdurend overlopen door vooral National-aanvoer- der Ilie en voorin toonde Selak- ovic aan met een enorme vorm crisis te kampen. Wat Heerenveen duidelijk mist is een type Jan van Halst (Ajax), die een ploeg in problemen op sleeptouw kan nemen. Ra- domski is een begaafde midden velder, maar hij mist de agressie om in Europees voetbal over eind te blijven. De Pool bleef in Boekarest onzichtbaar, maar het gaat te ver om het verlies al leen aan hem te wijten. Heeren veen is er gewoon niet in ge slaagd het vertrek van Allback en Lurling op te vangen. Heerenveen vertrok door de be labberde start in de competitie (een punt uit vier duels) met weinig zelfvertrouwen naar de Roemeense hoofdstad. Ook al is National, met Dan Petrescu als enige vedette, zeker geen klas- seploeg. Zo hadden de Roeme nen in de voorronde van de Uefa-beker de grootste moeite met het Albanese SK Tirana. Dat de ploeg van voormalig Intemazionale-doelman Walter Zenga over Heerenveen heen walste, zegt dus alles over de vormcrisis bij de Friezen. De Haan startte tegen National met Klompe centraal achterin. Hij nam daarmee een gok, om dat de speler wegens een achil lespeesblessure zes maanden uit de roulatie was. Klompe had een moeilijke avond. Na de snelle 1- 0 van National in de zevende minuut (doelpunt Curt) leidde hij in de 29e minuut de onder gang van Heerenveen in. Klom pe onderschepte een voorzet van Coman met de hand. De Cy priotische arbiter Loizou kende National een strafschop toe. Aanvoerder Ilie liet doelman Vonk vervolgens kansloos. De Roemenen kregen meer kansen, maar benutten die niet. Heeren veen was voor rust geen enkele keer gevaarlijk. In de tweede helft speelden de Friezen met Nurmela en Barsom meer voor in, maar dat leidde tot niets. In de zestigste minuut besliste Olah de wedstrijd: 3-0. National Boekarest - SC Heeren veen 3-0 (2-0). 7. Curt-1-0,29. Ilie 2-0 (strafschop), 60. Olah 3-0. Scheids rechter: Loizou (Cyp). Gele kaart: Denneboom, Hansma (Heerenveen). Aantal toeschouwers: 9000. SC Heerenveen: Vonk; Hans son, Klompe (68. Jensen), DeNooijer(76. Venema) en Edman; Nurmela, Hans- ma, Radomski en Barsom; Selako- vic en Denneboom (61. Kolk). ANP JEREZ - IJsbrand Chardon gaat vandaag bij de vierspanners met voorsprong de uithoudingsproef in. De Nederlandse vier- spanner behield gisteren de leiding, nadat alle deelnemers de dressuurproef hadden afgelegd. Chardon, tweevoudig we reldkampioen, kwam reeds woensdag in actie. Gisteren start ten nog twee Nederlanders. Harry de Ruyter kwalificeerde zich als twaalfde, Ton Monhemius als dertiende. ANP MffiCHELEN - Tessa de Mos, de dochter van de voormalige manager van KV Mechelen Aad de Mos, heeft bij de rechtbank van Leuven een klacht ingediend tegen de voorzitter van KV Mechelen, Willy Van Den Wijngaert, en zijn partner Rosie Ovaere. De Mos beschuldigt beiden van zware beledigingen, laster en eerroof. Aanleiding is een interview van het tweetal in het weekblad Humo. Daarin haalden Van Den Wijngaert en Ovaere uit naar Aad de Mos en suggereerden ze dat hij zijn dochter Tessa had verplicht met enkele spelers van KV Me chelen het bed te delen. Op die manier zou De Mos hebben wil len achterhalen wat er in de spelersgroep leefde. Tessa de Mos heeft bij de redactie van Humo het recht op ant woord geëist. Volgens De Mos zijn de uitspraken van Van Den Wijngaert en Ovaere onbeschoft en leugenachtig. GPD AMSTERDAM - Advocaat Cor Hellingman dreigt namens Frank en Ronald de Boer met een rechtszaak tegen het pensi oenfonds voor profvoetballers (CFK) indien blijkt dat er sprake is van onrechtmatig handelen. Door een verlies van 18,5 miljoen euro krijgen de voetballers dit jaar geen rende ment uitgekeerd. „Het lijkt erop dat dat komt door onzorg vuldig handelen", aldus Hellingman. Volgens de advocaat had het CFK het verlies kunnen voorkomen door risicoloze obligaties te kopen. Het fonds garandeert elk jaar een rende ment van zeker vijf procent. Voor de De Boertjes is het verlies het meest voelbaar, omdat zij zo'n 3,5 miljoen euro in het CFK hebben zitten. Maar, aldus Hellingman, het gaat hen niet alleen om het geld. Zij ergeren zich aan de structuur van de CFK. „Het is een fan tastisch fonds, fiscaal aantrekkelijk voor voetballers en een goede overgangsregeling als ze hun loopbaan afsluiten. Dat vooropgesteld. Het fonds is echter ten onrechte in handen van deWCS, de spelersvakbond. Dat is verkeerd en dat is het rel letje." ANP BURGOS - Allesandro Petacchi heeft gisteren de twaalfde etappe in de Ronde van Spanje gewonnen. De Italiaan van Fassa Bortolo versloeg de Duitser Erik Zabel (Telekom) in de massaspurt. De rit voerde van Segovia naar Burgos over 210,5 kilometer en was de langste etappe in de Vuelta. Oscar Sevilla (Kelme) behield de leiderstrui. De Nederlandse hoop was gevestigd op Jeroen Blijlevens. De ze verbeet echter de pijn in de achterhoede. Hij kwam zo'n tachtig kilometer voor de eindstreep ten val, kennelijk door toedoen van een renner uit de Phonak-formatie. De Neder landse spurter reageerde zijn woede af door midden op straat zijn fiets in het rond te slingeren in een poging de boosdoener te straffen voor diens onbesuisde optreden. De wraak ging niet door. Blijlevens liep door de crash een vleeswond op en meldde zich bij de rondearts voor behande ling. Hij kon de koers vervolgen, maar kwam met een achter stand van bijna vijf minuten binnen. ANP SEVILLA - Voor het eerst in 36 jaar heeft Nederland weer een skiffeur in de finale van een we reldkampioenschap roeien. Jan Wienese, die in 1966 een zilve ren medaille veroverde in Bied, was lang de laatste Nederlander die het tot een eindstrijd had ge schopt. Dirk Lippits lukte het gisteren ook. In de titanenstrijd tussen 's we relds zes beste soloroeiers zal voor de 25-jarige Eindhovenaar morgen een zilveren plak nog te hoog gegrepen zijn. Zoals het ook zeker niet te verwachten is dat hij over twee jaar in Athene de gouden truc van Wienese op de Spelen van Mexico zal kun nen imiteren. Maar een verbete ring van de prestatie van stad genoot Gerard Egelmeers, zevende in Sydney 2000, ligt ze ker binnen de mogelijkheden van de student technische scheikunde. Lippits voer gisteren een gede gen, maar zeker geen perfecte race. „Het resultaat is fantas tisch, de uitvoering minder. Toen ik mijn boot eenmaal op de derde plaats had geparkeerd, ging ik te veel liggen kijken naai de concurrentie. Het was alle maal wat paniekerig. Eigenlijk moet je gewoon rechtdoor naar huis en kantoor. Die arrogante uitstraling heb ik nog niet. Lippits, met de dubbelvier win naarvan het zilver op de Spelen van Sydney en op het daarop volgende WK in Luzern, is een geroutineerde roeier. Maar een onervaren skiffeur. In Sevilla maakt hij zijn WK-debuut in de eenmansboot. En haalde hij me teen de finale. „Niet slecht, hè, voor een jongen die enkel is gaan roeien om te revalideren van een knieblessure die hij bij de atletiek had opgelopen." Lippits was als junior nationaal kampioen op de tienkamp. Trainde in Eindhoven bij PSV met Robert de Wit, sparde met Stella Jongmans. „Ik heb daar veel opgestoken. Ook wat er voor nodig is om als individuele sporter te presteren." Die lessen komen hem nu goed van pas. „De skiff is heel andere koek dan de dubbelvier. In dat nummer stapte ik in de boot, be gon te trappen en stopte weer als de toeter ging. Nu moet ik veel meer een tactisch spel spe len. Leer ik eigenlijk pas wat ra cen is. Het is erg boeiend om te merken hoe ik me persoonlijk ontwikkel.GPD Veel verrassingen tijdens landenwedstrijd Wereldruiterspelen doorTom van den Berg JEREZ DE LA FRONTERA - De landenwedstrijd springen op de Wereldruiterspelen in Spanje was er een vol verrassende wen dingen. Dat de Franse equipe het goud veroverde, was de eni ge voorspelbare uitkomst. De Fransen hebben de afgelopen twintig jaar op elk WK een teammedaille behaald. Neder land deed gisteren niet mee voor een prijs. De equipe eindigde op de vijfde plaats. Wie in de paardensport verder wil komen, doet er verstandig aan de nul vast te houden. Tij dens de landenwedstrijd in Jerez de la Frontera was het rij den van een foutloos parkoers gisteren echter een heidens kar wei. De proef omvatte zoals te doen gebruikelijk op een WK twee manches. Slechts een en keling overleefde in stadion Chapin deze fysieke aanslag, onder wie Jeroen Dubbeldam met zijn schimmel De Sjiem. Nul-rondjes rijden in een lan denwedstrijd, het is zijn specia liteit. De olympisch kampioen bewees andermaal dat hij op het juiste moment kan pieken. Dubbel dam schoof door naar de vijfde plaats in het individuele klasse ment. Vier combinaties maken zondag hun opwachting in de WK-finale, maar de topruiter uit Ootmarsum weigerde op de zaken vooruit te lopen. Eerst wacht de beste 25 combinaties, morgen wederom een wedstrijd over twee ongetwijfeld lood zware omlopen. „Het was vandaag al een heel vermoeiende dag", zei Dubbel dam. ,,'t Was afzien in deze hitte, voor de paarden én voor de rui ters. Dat komt omdat het alle maal zo lang duurt. Dan valt het niet mee om de concentratie vast te houden. Je zag dat de paarden het in de tweede om loop een beetje opgaven. Ze werden moe." Het rijden van een rondje zon der vallende balken, zou voor de gearriveerde vedetten nog de minste moeite moeten zijn. Daar was op de landenwed strijd niets van te merken. Rege rend wereldkampioen Rodrigo Pessoa verdween zelfs van het strijdtoneel na een weigering van zijn ros Baloubet du Rouet. Dat overkwam de Braziliaan ook al op de Olympische Spelen in Sydney. Gekelderd De op papier ijzersterke Duitse formatie eindigde in de landen wedstrijd op de vierde plaats. De reden: alle combinaties lie ten steken vallen. Ook topfavo riet Ludger Beerbaum met de merrie Gladdys S. De Europees kampioen kelderde naar de achttiende plaats in het indivi duele klassement, vier posities lager dan zijn landgenoot Otto Becker met Dobel's Cento. Alle maal combinaties die op voor hand met potlood waren opge schreven voor een plaats in de finale. Jeroen Dubbelman overleefde op zijn schimmel De Sjiem de fysieke aanslag. foto Jose Manuel Ribeiro/RTR Jan Tops, die na een desastreuze eerste dag al was afgeschreven, revancheerde zich met Roofs. De Brabander voltooide het parkoers eenmaal zonder straf- punten. Ook amazone Angeli- que Hoorn was gebrand om de ideale rit te rij den. „En in de eer ste ronde sprong Hascal ook voor een tien", vond Hoorn. De oud-nationaal kampioene uit het Overijsselse Wanneperveen werd ongemeen zwaar bestraft voor een amper waarneembare fout op de sloot. Knuffel Aanvankelijk verscheen een '0' op het scorebord en gaf Hoorn haar paard in vliegende galop al een knuffel. Het jurylid bij de sloot bedierf de pret door na enig aarzelen een rode vlag op te steken: vier strafpunten. Na vraag leerde dat er een afdruk van de hoef op het lint van de waterbak zou staan. „Daar was ik wel even flink ziek van", al dus Hoorn, die in de twee rond gang tot overmaat van ramp tweemaal in de fout ging. „Ba len, echt balen. Want ik wilde zo graag een medaille winnen. Dan kom je de ring uit en je weet dat het niet meer gaat lukken. Toch ben ik gelukkig amper gezakt in het klassement. Aan Hascal heeft het ook niet gelegen, die deed weer zijn uiterste best." Je best doen was niet genoeg. Nederland belandde op de vijf de plaats. Een positie die Dub beldam op voorhand al had voorspeld. „Alleen als iedereen echt een topdag zou hebben, was een medaille wellicht mo gelijk geweest." Zelf had hij zo'n topdag, maar zijn teamge noten sloopten uiteindelijk te veel hindernissen. GPD door Sjoerd Bootsma ROTTERDAM - Antonio Je sus Lopez Nieto was woens dagavond gedecideerd. De Spaanse scheidsrechter liet tot twee keer toe een vrije trap voor Feyenoord door Pierre van Hooijdonk over nemen, omdat de spelers van Juventus te vroeg inliepen. Fresi en Nedved zagen voor dat vergrijp de gele kaart, Van Hooijdonk zette de Kuip op zijn kop door de Rotter dammers in derde instantie naar 1-1 te schieten. Edgar Davids, Nederlander in Italiaanse loondienst, zei dat hij een dergelijk ingrij pen van een arbiter nog nooit had gezien. Het leek ook uniek. Hoe oordelen drie ge renommeerde Nederlandse scheidsrechters over het voorval? Jan Wegereefinternationaal arbiter, kamergenoot van Lopez Nieto tijdens het WK 2002: „Ik kan zijn beslissing alleen maar toejuichen. Er valt geen speld tussen te krij gen. Misschien wordt er niet vaak ingegrepen, maar dat kun je beter voorleggen aan de mensen die in dat geval niet handelen. Ik heb het zelf ook een keer aan de hand ge had. Vorig jaar tijdens Paris Saint Germain tegen AC Mi lan (tweede groepsronde Champions League) liet ik een vrije trap een keer over nemen. Ik gaf een Italiaan geel en de bal ging er vervol gens alsnog in. Jammer voor de Italianen, maar negen me ter vijftien is er niet voor niets." Frans Derks, voormalig scheidsrechter: Lopez Nieto heeft zijn reputatie weer waar gemaakt. Het is muggenziften. Ik hou niet van zijn stijl. Een echte kleermaker, hij zal ook wel echte maatpakken maken. Allereerst vraag ik mij af of de Italianen echt te vroeg in liepen en of dat hinderlijk was. Daarnaast vind ik een gele kaart wel een zware staf. Misschien was het de cumu latie van een paar dingen waarvoor hij niet floot. Dat hij vervolgens dacht dat het maar even moest worden rechtgezet. Deze dingen wa ren mij vroeger vreemd. Ik legde ooit de bal vier meter vooruit, omdat de muur niet achteruit wilde. Dat is ook een manier om het op te los sen. Als Nederlander ben ik overigens chauvinistisch ge noeg om te erkennen dat ik wel blij met het doelpunt was." Mario van der Ende, ex-arbi ter en medeverantwoordelijk bij de KNVB-opleiding van scheidsrechters, toeschou wer in De Kuip: „Uniek is het niet. Ik zag bij de landelijke jeugd van Sparta en Feye noord er ook een bal in twee de instantie ingaan. Ik heb het in mijn carrière eveneens genoeg meegemaakt. Ik had vorige week nog een trai ningsdag voor scheidsrech ters. Liet ik de heren ook een muur neerzetten. Vervolgens pakte ik een touw van negen meter vijftien, legde die tus sen bal en muur, waarna bleek dat ik nog een meter over had. En die scheidsrech ter beweerde dat hij het al tijd zo deed. Nee, deze vrije schop van Van Hooijdonk zal tot in lengte van dagen een voorbeeld blijven voor het op afstand zetten van een muur." GPD EINDHOVEN - Doelman Ro nald Waterreus van PSV is mo gelijk enkele weken uitgescha keld. Hij heeft een klein scheurtje in de rechterhamstring. Dat heeft een mri-scan gisteren uitgewe zen. Hij liep de blessure op voor de Champions Leaguewedstrijd tegen Auxere. Toen werd hij vervangen door Jelle ten Rouwelaar. Hoe lang Waterreus uit de rou latie is, wil de medische staf niet zeggen. Waterreus volgt een aangepast programma. Zater dag speelt PSV tegen Zwolle en woensdag tegen Arsenal. ANP Heerenveen-speler Stefan Selakovic (links) wordt op de huid gezeten door Daniel Prodan van National Boekarest. foto Vadim Ghirda/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19