Steunpunt Veere is vraagbaak PZC Bewoners gehecht aan 'lelijk' pand Reddingspiloot blikt terug in museum Landelijke top LPF erkent afdelingen in Z-Vlaanderen niet j Informatie voor vrijwilligers 13 Aanhouding na lastigvallen meisjes Fietser gewond na aanrijding Bacterie gemeentehuis hardnekkig Hennepkwekerij opgerold Zakkenrollers actief agenda lezers schrijven Woningstichting Muzeeum Vervoer Korpsen treden op in sporthal Oostkapelle Rommelmarkt door Miriam van den Broek DOMBURG - Inwoners van de gemeente Veere hebben vanaf nu een plek waar ze naar toe kunnen met al hun vragen. Bij het Steunpunt Vrijwilligers werk Veere in de Zuidstraat in Domburg wordt antwoord ge geven op vragen over de bijzon dere bijstand, welzijn, dienst verlening en over het besturen en organiseren van verenigin- Het steunpunt is een initiatief van de Stichting Welzijn Oude ren Platteland Walcheren in sa menwerking met de gemeente Veere. Bij het steunpunt zit elke ochtend iemand klaar die tele fonisch vragen beantwoordt of een vervolgafspraak maakt. Daarnaast heeft het steunpunt diverse projecten opgezet. Eén daarvan is een vervoersdienst in de kernen Gapinge, Vrouwen polder, Veere en Serooskerke. Deze vervoersdienst wordt ge heel door vrijwilligers gerund. Per kern is een coördinator aan gewezen die 's ochtends gebeld kan worden als iemand die dag bijvoorbeeld naar het zieken huis moet of op visite wil bij fa milie. De coördinator regelt dan dat er iemand rijdt. Voorkauwen Het steunpunt is met name be doeld om, zoals de naam aan geeft, ondersteuning te geven aan vrijwilligers. Het is beslist geen centrale waar vrijwilligers en organisaties met elkaar in contact worden gebracht. ,,We willen beide doelgroepen best op weg helpen"zegt projectme- dewerkster Henny van Os, „maar we gaan geen lijsten met namen geven aan instellingen die vrijwilligers zoeken. In het vrijdag 20 september 2002 land is al gebleken dat dit niet werkt. Als een organisatie pro blemen heeft met het vinden van vrijwilligers, kan die bij ons in de checklist neuzen om te zien of ze misschien een verkeerde aan pak hebben. We helpen ze, maar kauwen niks voor, want dat heeft geen blijvend resultaat. Bovendien werkt in deze regio de mond-tot-mondreclame nog altij d het beste bij een zoektocht naar vrijwilligers. Het steunpunt zet zich verder in voor de aanpak van maatschap pelijke problemen. „We hebben het project 'Gebruik uw recht op voorzieningen' opgezet", vertelt Van Os. „Het is bekend dat men sen met het minimuminkomen of met een uitkering niet op de hoogte zijn of geen gebruik ma ken van allerlei subsidies. Het is heel moeilijk om deze mensen te bereiken. Want door bijvoor beeld de wet op de privacy is het onmogelijk een lijst te krijgen met alle inwoners met een uit kering. Vrijwilligers in een klei ne gemeente als Veere kunnen die mensen misschien wel berei ken." Een folder over dit project wordt binnenkort onder alle in woners verspreid. Wanneer ie mand meer informatie wil over subsidies, kwijtscheldingen of andere regelingen kan de deel- namestrook worden opge stuurd. Zeventien vrijwilligers zijn enkele weken geleden spe ciaal opgeleid om aan huis in formatie over dit onderwerp te geven. Het Steunpunt Vrijwilligers werk Veere wordt zaterdag 28 september om 11.00 uur offici eel geopend. Alle vrijwilligers en hun organisaties kunnen die dag tot 15.00 uur kennis maken met alle medewerkers en vrij willigers. Rudi Idzerda redde met de toen enige Nederlandse helikopter 54 mensen van de verdrinkingsdood bij de watersnoodramp van 1953. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde OUWERKERK - Hij loopt linea recta naar de betonnen wand vol ingelijste foto's in het binnenste van de caissons. De getoonde ver woestingen door het water doen Rudi Idzer da peinzen. Hij volgt met z'n wijsvinger de daklijn van een bijna verzonken boerderij. „Je kwam aanvliegen en zag mensen op de punt van het dak zitten, druk met lakens zwaaiend. Het besef dat ze zouden zijn ver dronken als we er op dat moment niet waren geweest, komt pas veel later. Je doet in zo'n situatie je werk en dat is het. Ik vloog in de enige helikopter die Nederland in die tijd bezat. Als ze er tien meer hadden gehad, wa ren er tien keer zoveel mensen gered. De waarde van die 'valse heks', zoals veel van mijn collega's toen nog dachten over het hef schroef vliegtuig, is tijdens de waters noodramp voor iedereen overduidelijk be wezen Het zijn er ook snel meer geworden. Idzerda was gisteren even in het museum watersnood 1953 in Ouwerkerk in verband met de presentatie van zijn in boekvorm verschenenen memoires. Daarin beschrijft de van oorsprong jachtvlieger bij de marine luchtvaartdienst soms tot in details zijn avonturen die hij in verschillende windstre ken beleefde. Het officieel eerste exemplaar wordt vandaag aangeboden aan prins Bern- hard, die hij zowel tijdens zijn actieve loop baan onder Nederlandse vlag als tijdens zijn latere managementsfunctie bij het We reld Natuur Fonds heeft leren kennen. In een apart hoofdstuk wordt aandacht be steed aan de inzet van Idzerda en zijn 'Jeze bel', tijdens die eerste dagen in februari 1953De helikopter was net terug uit revisie en bij die gelegenheid ingrijpend gemoder niseerd. De met doek bespannen houten bladen waren vervangen door metalen ro- torwieken. Levenslijn Niet alleen vergrootte dat de stabiliteit en wendbaarheid, het kwam ook uitstekend van pas toen Idzerda noodgedwongen tus sen een groep jonge berken moest zakken om een oude vrouw te redden die moederziel alleen tot haar middel op een dijkje in het water stond. De vrouw reageerde niet op de lus die voor haar ogen uit de machine ben gelde en dus was Idzerdas compaan Taco Mulder naar beneden gesprongen om zelf de levenslijn vast te maken. „Het was wel een raar gezicht om die boompjes aan weerszij den geleidelijk aan korter te zien worden." De confrontatie met een stuk tastbaar ver leden in het Ouwerkerkse museum doet de schout-bij-nacht nadrukkelijker dan ooit inzien hoe belangrijk de inzet van de heli kopter is geweest. Een handgeschreven kin derverhaal beschrijft het plots opdoemen van de wentelwiek en de redding die hij bracht. „Dat doet me goed. We hebben vele honderden mensen geëvacueerd. Als je de pure noodgevallen bekijkt, mensen die écht op het punt stonden om te verdrinken, dat waren er 54. Per vlucht konden we er maar twee meenemen. Ik kan me heel goed voor stellen dat de achterblijvers een beetje on gerust waren of we hen nog wel zouden kun nen terugvinden, als we die gelukkigen in Zierikzee hadden afgezet. Over het alge meen ging dat - met behulp van het kompas - wel goed, al was het ontzettend lastig ori ënteren. Door die enorme watervlakte had je nauwelijks herkenningspunten. We vlo gen letterlijk van dak tot dak." De inzet van Idzerda bij de ramp vormt de rode lijn in een tv-documentaire over de ramp die de NCRV in januari uitzendt. VLISSINGEN - De politie heeft dinsdag een 29-jarige Vlis- singer in zijn woning aangehouden op verdenking van het las tigvallen van diverse meisjes. De man zou eind augustus in Kapelle hebben geprobeerd een elfjarig meisje met een smoesje in zijn auto te krijgen. Het meisje weigerde en rende er vandoor waarop de man haar achterna ging. Het meisje zag echter kans te ontkomen. Dezelfde dag zou de man in Kapelle nog twee andere meisjes van dertien en vijftien jaar hebben lastiggevallen. Een dag eerder had hij in de omgeving van het station te Kruiningen diverse meisjes aangesproken. Uit onderzoek is ook gebleken dat de man eind januari van dit jaar in Krabbendijke en Oostdijk ook diverse jonge meisjes heeft aangesproken. MIDDELBURG - Een 45-jarige fietsster uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval. Om kwart over elf stak de wielrijdster de kruising Het Groene Woud/Poelendaelsesingel in Middelburg over. Ze werd geschept door een auto die werd bestuurd door een 52-jarige Duitser. De vrouw raakte ten val en liep een pijnlijke rug op. Zowel automobilist als fietsster verklaarden dat ze bij groen licht de kruising passeerden. Auto en fiets liepen lichte scha de op. ZIERIKZEE - Het gemeentehuis in Zierikzee kampt nog steeds met de colibacterie. De meest recente bemonstering heeft gisteren uitgewezen dat er nog altijd sprake is van een lichte verontreiniging van de waterleiding. Om deze verontreiniging te lijf te gaan wordt vandaag een zwakke chlooroplossing in de waterleidingen ingebracht. Daarna wordt het boeltje minimaal tot en met zaterdag met rust gelaten. Na het doorspoelen van de leidingen zal maandag opnieuw worden gecontroleerd. Tot het bericht binnenkomt dat de co libacterie verdwenen is, blijven de koffieautomaten in het ge meentehuis uitgeschakeld. Koffie en thee worden via de kan tine verspreid waar water voorafgaand aan gebruik wordt gekookt. GOES - In een woning in Goes-Noord is gistermorgen een hennepkwekerij ontdekt en ontmanteld. Op de zolder van de woning werden 247 stekjes van hennepplanten aangetroffen De stekjes alsmede de benodigde apparatuur zijn in beslag genomen. De 21-jarige bewoner van het pand is gehoord en werd na opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid ge steld. MIDDELBURG - Twee Middelburgse vrouwen van 65 en 71 jaar zijn gistermiddag in hun woonplaats beroofd van hun portemonnee. De portemonnee van de 65-jarige vrouw werd weggenomen uit haar schoudertas in een winkel aan de Markt. Hierin zaten een tiental euro's en enkele pasjes. Van de 71-ja- rige vrouw werd in een winkel in de Lange Delft de portemon nee, met hierin een tiental euro's, weggenomen uit haar bood schappentas. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het landelijk bestuur van de Lijst Pim For- iuyn(LPF) vindt dat de LPF-af- delingen Hulst, Terneuzen en Sluis de naam LPF niet mogen voeren. Het bestuur heeft beroep aange tekend tegen de registratie van de LPF in de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De kwestie dient maandagmiddag voor de Raad van State in Den Haag. De gemeente Terneuzen zal daar ook namens de anderen aanvoeren dat de gemeenten volgens de kieswet de LPF wel degelijk terecht geregistreerd hebben. „Wij konden ook niet weten hoe de interne partijver houdingen liggen", stelt burge meester R. Barbé van Terneu zen. „Dat doet voor ons ook niet terzake." Lijsttrekker C. Freeke van de LPF Terneuzen zegt, ook na- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl mens zijn geestverwanten in Hulst en Sluis, niets van de actie van het landelijke LPF-bestuur te begrijpen. „Destijds hebben we hier met toestemming van de landelijke coördinator van de LPF de afdelingen in Zeeuws- Vlaanderen opgericht. Nu zit ten er nieuwe mensen aan de top en die willen dat ineens van tafel vegen. Dat kan natuurlijk niet", zegt Freeke. Hij heeft alle ver trouwen in een goede afloop, omdat er van alles zwart op wit staat. „Het is dan ook onbegrij pelijk dat die procedure is aan gespannen." Freeke denkt wel te weten waar de schoen wringt. De Zeeuws- Vlaamse afdelingen weigeren het pas gekozen Zeeuwse LPF- bestuur te erkennen. De lande lijke LPF erkent het Zeeuwse bestuur wel. Landelijk LPF- topman E. Maas heeft al laten weten dat de lucht weer ge klaard kan worden als de Zeeuws-Vlamingen het gewes telijk bestuur alsnog erkennen. Als de Raad van State het lande lijk bestuur gelijk geeft, bete kent dit dat de LPF-afdelingen in Zeeuws-Vlaanderen die naam niet meer mogen voeren en dat ze, als ze dan nog willen, alleen aan de verkiezingen mo gen meedoen zonder naamsver melding. Tenzij alsnog de vrede wordt getekend. Overleg De kans dat de Zeeuws-Vlaam se LPF'ers eieren voor hun geld kiezen is groot. „Wij willen vol gende week nader overleg met het landelijk bestuur", kondigt Freeke alvast aan. „We weten nu wie er in het nieuwe geweste lijke bestuur zitten en ik denk dat we alsnog tot overeenstem ming kunnen komen." STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9 00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving 8.45 9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; Campus De Ruyter, Van Hogendorpweg 58a, 20.00 uur: Open lesavond square- dansen; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers; Twee bewoners van een pand aan de Vlissingse Schuitvaartgracht zijn fel gekant tegen het idee van de gemeente Vlissingen dat het gebouw waarschijnlijk moet worden gesloopt. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het pand is 'le lijk van de buitenkant en het past waarschijnlijk niet in het nieuwbouwplan dat wordt ont wikkeld voor het Vlissingse Middengebied'. „Met die op merkingen van wethouder De Keijzer moeten we het doen. Voor ons is het de ideale woning. Het is toch doodzonde als dit he le complex gesloopt zou wor den", zegt Vlissinger A. Note- baart. „Een pijnlijke zaak", reageert wethouder C. de Keijzer. „Ik weet dat deze mensen er graag willen blijven wonen, maar ik denk toch dat ik hen over een tijdje een moeilijke boodschap moet brengen. Het type woning valt uit de toon in het steden bouwkundig plan en het pand staat iets naar achteren. Ste denbouwkundigen willen waarschijnlijk dichter bij de Schuitvaartgracht iets neerzet ten en dan kom je in de knoop." De twee Vlissingse buren, de huiseigenaren Notebaart-Ken- tin en R. Schuuring, houden hoop dat het pand niet afgebro ken wordt. „Het is een geschikte woon-werkplaats. Ik kan bene den sleutelen aan mijn auto's en volop met hout werkenIk maak kastjes in mijn vrije tijd", zegt Notebaart. Zijn buurman houdt er ook een riante ruimte om 'te hobbyen' op na. „Waar in Vlis singen vind je een goed alterna tief voor deze woningen? Het gaat ons er niet om, het huis zo duur mogelijk te verkopen. We hebben hier grote dakterrassen, een vrij uitzicht, ruime kamers en een inhoud van ruim 800 ku bieke meter." Schaven In 1989 betrokken Notebaart en J. Kentin de woning. Lange tijd had woningbouwvereniging Goed Wonen er een kantoor ge houden. „We hebben de woning naar onze zin opgeknapt. We zouden nog meer willen scha ven maar dan moet je zeker we ten dat we er nog lange tijd in mogen blijven." Schuuring vroeg in 1998 een bouwvergun ning aan. „Ik heb toen gevraagd of er nog bouw- en sloopplan- nen waren voor dit gebied. Ik kon rustig mijn gang gaan, werd me verteld. Mijn keuken is ver nieuwd, ik heb een garage ge maakt en een groot dakterras aangelegd. Eigenlijk heb ik een half huis aangebouwd." Aan het laatste taxatierapport van hun woningen voor de on roerend zaakbelasting (ozb), hebben ze 'een vervelend gevoel overgehouden'. „De meeste wo ningen zijn ten opzichte van een voorgaande taxatie in waarde gestegen. Onze huizen niet. Het huis van onze buurman is zelfs met ruim 9000 euro vermin derd." Daar zit een luchtje aan, concludeerden ze. „Want uit er varingen elders in het land blijkt dat dat het eerste sein is van gemeenten voor de start van een onteigeningsprocedure. Hoe lager de waarde, hoe goed koper de aankoop. Vandaar dat we bij de gemeente bezwaar hebben aangetekend tegen de hoogte van de taxatie." De Keijzer verzekert dat het taxatierapport niet meetelt in deze kwestie. „Als we het zou den willen kopen, kijken we naar de reële waarde. Er wordt een nieuwe taxatie gemaakt, waarmee geen rekening wordt gehouden dat het complex op de nominatie staat om gesloopt te worden." De Keijzer zegt dat het mogelijk is 'de wensen en verlangens van de huiseigenaren over te bren gen aan de stedenbouwkundi ge'. Het idee van werkruimten aan huis past binnen de steden bouwkundige opgave. „Binnen kort hebben we een gesprek met de bewoners." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De woningstichting heeft een nieuw pand in gebruik genomen omdat het oude kantoor niet meer voldeed aan de Arbo-eisen (PZC, 6-9). De woningstichting gaat dus met haar tijd mee zou men den ken. Wel een modern pand, toch oude normen voor de huurders die een pand van de woning stichting verlaten. Er wordt van hen verlangd dat het pand in een hele goede staat wordt achter gelaten. Goed in de verf van binnen, ver beteringen dienen te worden verwijderd, goed aangelegde verlichting in de schuur moet worden verwijderd. De moder ne woningstichting gaat met haar tijd mee, niet alleen met een nieuw kantoor maar ook voor zijn nieuwe en oude huur ders. Als alle oude huurders hun wo ning in perfecte staat moeten achterlaten scheelt dat weer in de kosten en kan men zelf een mooi kantoor betrekken. Mis schien dat de woningstichting nog niet op de hoogte is van de nieuwe regelingen voor oude huurders. Worden er binnenkort ook obli gatieleningen uitgeschreven voor het stationsgebied Middel burg? En voor de nieuwe schouwburg? En voor het stads gewestelijk zwembad? Yvonne van Stee Handelsweg 25 Vlissingen Ik ben het helemaal niet eens met de klachten van mevrouw Blanksma-de Rijke (PZC, 7-9). Zelf gebruik ik de Combitax al jarenlang. Ben blij dat hij be staat; anders zou ik nergens ko men. Fietsen kan ik niet meer, grote afstanden lopen ook niet, een gewone taxi betalen ook niet. Klachten bestaan bij mij niet. De chauffeurs zijn alle maal netjes en beleefd. Altijd op tijd, en voor een ziekenhuisrit met voorrang. Ontevreden men sen zijn overal, zij het bij Taf el - tje-dek-je of andere instellin gen. Ik ben blij dat dit alles bestaat. A.B. Brouwer Klein Vlaanderen 39 Middelburg Mevr. G. Vermeulen Van Dishoeckstraat 97 Vlissingen door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Brassband Crescendo uit Oostkapelle en Harmonie Voorwaarts uit Kou- dekerke geven op zaterdag 19 oktober een gratis concert in sporthal de Halve Maan in Oost kapelle. De Brassband speelt een aantal nummers met de leerlingen van Crescendo onder leiding van Leo Dreessen. Daarna worden klassieke en populaire num mers ten gehore gebracht. Diri gent Wim van Wallenburg zal dit gedeelte leiden. Na de pauze treedt Harmonie Voorwaarts op, eveneens onder leiding van Van Wallenburg. Deze vereniging bereidt zich voor op het KNFM-concours dat op 2 november plaatsvindt in het nieuwe Scheldetheater in Terneuzen. De Koudekerkse vereniging speelt voert tijdens het concert in Oostkapelle twee concourswerken uit. De avond wordt afgesloten met een geza menlijk optreden. Het concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Brassband ONDA uit Middelburg houdt morgen de jaarlijkse rommel markt in de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg. Glas werk, meubels, boeken en aller lei andere spullen worden er verkocht. Met de opbrengst worden de kosten die de vereni ging heeft, opgevangen. De rommelmarkt begint om 9.00 en duurt tot 12.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13