Veere wijst gedoogregeling af 16 Feestelijke opening voor Griffioen Agenda Naslagwerk als hulp voor Borselse docent Reinigingsdienst Goes moet snel goedkoper werken Weelde VOC in straattekening Eis veertien maanden cel voor drugshandel Raadsmeerderheid voelt niets voor voorstel over minicampings AsselbergS hamert op [x&a PEKAAR Vrouw beroofd van tas in Tholen-stad Telefoonstoring in deel Rilland 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Zelf gezien WALCHEREN vrijdag 20 september 2002 I rioorMiriam van den Broek VEERE - Minicampings in de gemeente Veere mogen in de herfstvakantie niet meer dan tien standplaatsen op hun ter rein hebben. De Veerse gemeen teraad heeft gisteren het initia tiefvoorstel van de fractie van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) afgeschoten. Het 1 plan werd zelfs 'onverstandig' en 'politiek onfatsoenlijk' ge- noemd. I DTV vindt de huidige regelge ving over het aantal standplaat- sen van minicampings verwar rend. Een kampeerboer mag het hele jaar op zijn terrein tien 'standplaatsen bieden. Gedu rende negentig dagen die ver- door Rob Paardekam 1HEINKENSZAND - Alle basis scholen uit de gemeente Borsele kregen gisteren een naslagwerk overhandigd dat de geschiede nisleraar moet helpen bij de zoektocht naar geschikt lesma teriaal. Het naslagwerk, een bijzonder dikke map, heeft een lange naam: 'Inventarisatie geschie- denismatei'iaal voor erfgoede ducatie van Borsele en omstre ken'. In de map staan haast alle Op vrijdag 20 sep zijn onze kant gesloten. Wij zijn www.pekaar.nl door Rolf Bosboom GOES - De aangekondigde re organisatie van de Goese reini gingsdienst moet volgend jaar al tot zichtbare resultaten lei den. Dat betekent dat afvalkos- ten worden bespaard en dat er meer aandacht is voor het schoonmaken en -houden van de gemeente. De Goese gemeenteraad besloot gisteravond unaniem de af- valophaaldienst niet over te dragen aan de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD). Deze doch ter van Delta Nutsbedrijven streeft ernaar alle gemeentelij ke reinigingsdiensten in de pro vincie over te nemen en heeft daarop vorig jaar een bod ge daan. Tot nu toe heeft slechts een klein aantal gemeenten daarmee ingestemd. Onder de loep Goes heeft, naar aanleiding van de getoonde interesse, haar ei gen reinigingsdienst intensief onder de loep laten nemen. Uit het onderzoek bleek onder meer dat het allemaal een stuk goed koper kan. Bij de afdeling stads beheer, waaronder de dienst valt, wordt dan ook per 1 janua ri 2003 een reorganisatie door gevoerd die tot een efficiëntere en dus goedkopere werkwijze moet leiden. Als die besparingen worden meegerekend, blijkt de offerte van de ZRD niet veel goedkoper W snipperd zijn over het jaar, mag het aantal caravans en tenten op een minicamping worden uitge breid tot vijftien. Vanaf 1 janua ri volgend jaar verandert deze wet. Vanaf dan mogen er het he le jaar door vijftien kampeer middelen staan. DTV wilde op deze wet vooruitlopen en de mi nicampings de mogelijkheid bieden komende herfstvakantie ook al vijftien kampeerplaatsen toe te staan. „Het lijkt een sympathiek voor stel, maar het is een onverstan dig initiatief en het is kort door de bocht", zei P. Overmeen van de WD gisteravond. „Het be sluit over dit onderwerp moet de raad nemen. Het college moet het uitvoeren. Als we met dit voorstel instemmen, zetten we boeken, tijdschriften, video banden, geluidscassettes en les kisten die over de geschiedenis van Borsele verschenen zijn. Om de boel overzichtelijk te ma ken, het gaat om honderden ti tels, is de hele boel gerangschikt in vijf tijdsperioden: prehisto rie, Romeinse tijd, Middeleeu wen, de nieuwe tijd en de nieuw ste tijd. De naslagwerken zijn groten deels betaald door de gemeente en uit het potje Waardevol Cul tuurlandschap Zak van Zuid- Beveland. Partners te zijn. Weinig reden derhalve om de zaak uit handen te geven, zo vond het college van B en W en de voltallige gemeenteraad bleek het daarmee eens te zijn. Diverse fracties wezen op de voordelen van een eigen dienst, zoals directere aansturing en meer zeggenschap. Vooral het belang van het be trokken personeel woog voor veel partijen zwaar. „Zolang je geen zekerheden in kunt bou wen zoals die er nu zijn, moet je niet praten over het overdragen van het ophalen van het huis vuil", verwoordde PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland de mening van veel raadsleden. Bijna alle fracties vonden het wel noodzakelijk dat de komen de reorganisatie snel haar vruchten gaat afwerpen. Het is de bedoeling dat door efficiën ter werken de hoeveelheid per soneel die nodig is voor de inza meling van huishoudelijk afval met een kwart wordt terugge bracht. De uren die vrijkomen, worden ingezet voor het onder houd van de gemeente. Het gaat dan bijvoorbeeld om de aanpak van zwerfvuil en de bestrijding van onkruid. „We gaan ervan uit dat dit voortvarend wordt opgepakt", zei CDA'er C. van den Boom gaard en R. Weststrate (SGP/ ChristenUnie) herhaalde zijn woorden. „We rekenen erop dat de resultaten al volgend jaar zichtbaar worden, zowel cijfer matig als op straat." OKTOBER het college aan tot onrechtmatig handelen. Als we dat doen, staan we voor de buitenwereld met onze broek naar beneden." door Britta Janssen MIDDELBURG - Het Ortho Pe dagogisch Didactisch Centrum (OPDC) Griffioen is gistermid dag in de Middelburgse wijk de Griffioen geopend. Dit centrum heette voorheen de Tooren- vliedtschool en verzorgt onder wijs voor scholieren met leer problemen. Voor de leraren en leerlingen verandert er weinig, het verschil zit 'm in de organi satie en het bestuur. De ChristenUnie vindt net als het CDA dat gedogen in dit ge val niet kan. „Bovendien heb ben we rondgebeld en ons is ge- Afgezien van de naamsveran dering merken de kinderen wei nig van de nieuwe opzet. De ver anderingen zijn voornamelijk van bestuurlijke aard", legt P. van Kampen uit. Hij is lid van het managementteam van het nieuwe centrum. Van Kampen vertelt dat de voormalige Too- renvliedtschool een zelfstandig instituut was. Het OPDC Griffi oen is een onderdeel van de vier Walcherse scholen Schel- demond, Nehalennia, de CSW bleken dat er tussen september en eind november heel weinig gebruik gemaakt wordt van mi nicampings. Als we dit voorstel en het Bolwerk. Deze scholen voor voortgezet onderwijs zijn gaan samenwerken om dit cen trum te realiseren. „Er zijn leerlingen die hier de hele week les volgen, maar het kan ook zijn dat ze slechts een dagdeel per week aanwezig zijn. De leerlingen van het OPDC staan niet ingeschreven bij het centrum, maar bij één van de vier scholen van het samenwer kingsverband. Zodra ze geen extra aandacht meer nodig heb niet aannemen, halen we nie mand het brood uit de mond." Fractievoorzitter K. Houmes van de SGP is niet alleen tegen het plan, hij noemde het initia tief ook 'politiek onfatsoenlijk'. De SGP heeft in juni, toen nog niet bekend was of de nieuwe wet zou worden aangenomen, dergelijke vragen gesteld aan het college. B en W beloofde daarop met een voorstel te ko men zodra de wet van kracht werd. „En zo niet, dan waren wij tegen die tijd met een voorstel gekomen", zei Houmes. „Dat hebben we ook kenbaar ge maakt aan de raad. En daar moet iedereen zich aan houden. Dit was ons voorstel." De situatie was in juni heel an ders, verdedigde R. van der Meer van DTV zich. „Toen was nog niet bekend of de wet er zou komen. Ik dacht dat we met z'n allen de minicampings een warm hart toedragen", zei Van der Meer tot grote ontsteltenis van de WD-fractie. „Dat doen we ook", reageerde Overmeen. „Toch sta ik blijkbaar te roepen in de woestijn", concludeerde DTV waarop Houmes zei: bent in de woestijn gaan staan." Van der Meer sloot de discussie af met de woorden: „Okee dan, zand erover." THOLEN - Een 24-jarige vrouw uit de gemeente Tholen is woensdagmiddag beroofd van haar tas op de Kaaij in Tholen- stad. Toen het slachtoffer haar auto sleutels wilde pakken, kwam een zogenaamde jogger aange rend om in het voorbijgaan de tas uit de handen van de vrouw te grissen. In de tas bevond zich onder meer een portemonnee met daarin een tiental euro's. RILLAND - Door de vernieling van een telefoonkast zat een deel van Rilland sinds de nacht van woensdag op donderdag zonder telefoon. Volgens een woordvoerder van KPN Tele com gaat het om 'enkele hon derden' aansluitingen, waaron der ook bedrijven. Gisteren is met man en macht gewerkt om de verbindingen te herstellen. Dat werk zou gister avond laat of uiterlijk vanoch tend worden afgerond. De telefoonkast is moedwillig vernield, waarschijnlijk door degenen die even later vergeefs probeerden in te breken van het benzinestation bij Rilland. De daders gingen er vermoedelijk van uit dat door het telefoon verkeer plat te leggen ook het alarm daar niet zou werken. Het tankstation heeft echter een alarm dat niet afhankelijk is van het telefoonnet. ben, stromen ze weer in bij de school waar ze staan ingeschre ven. Formeel heeft het OPDC dus geen leerlingen." Voordat het feest voor de leer lingen losbarst, houdt C. Ter louw een toespraak. Terlouw is vanaf het begin betrokken ge weest bij het project. Hij hield al in 1988 een pleidooi voor meer samenwerking. „Het enige treu rige aan deze dag is dat de Too- renvliedtschool niet langer be staat. Maar we krijgen er iets mooiers en beters voor terug." Sneller A. de Munck is directielid van het OPDC Griffioen en alge meen directeur van de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren. „Twee grote voordelen van dit nieuwe centrum zijn een betere participatie en samen werking in plaats van concur rentie Doordat het OPDC een onderdeel is van onze scholen, kunnen leerlingen die leerweg ondersteunend onderwijs nodig hebben, dat veel sneller en makkelijker krijgen. De scholen raken leerlingen die speciale aandacht nodig hebben niet langer kwijt aan instellingen die deze zorg bieden." De Munck is trots op de samen werking tussen de scholen, om dat elke school zijn eigen beleid heeft en toch tot overeenstem ming is gekomen over dit cen trum. „Hoe verschillend de scholen ook zijn, we willen alle maal dat leerlingen de specifie ke zorg en aandacht krijgen die ze nodig hebben." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De oude munitie stortplaats in de Oosterschelde bij Zierikzee moet volgens bur gemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland hoe dan ook worden afgedekt. De con clusie van TNO dat het oude schiettuig geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid en er verder geen maatregelen nood zakelijk zouden zijn, bestem pelt hij als 'zeer kort door de bocht'. Asselbergs was gisteren verrast over de presentatie van de nade re onderzoeksgegevens van TNO aan de Tweede Kamer. De gemeente was, als één van de gesprekpartners in de interde partementale coördinatiecom missie, inhoudelijk nog niet geïnformeerd over de nieuwste bevindingen van het onder zoeksinstituut. „Dat op zich vind ik al vreemd. Zodra wij het rapport in huis hebben, zullen we het minutieus bestuderen en zien of er door TNO toch niet bepaalde kanttekeningen zijn gemaakt. De conclusie dat er geen ge zondheidsrisico zou zijn, zegt mij namelijk helemaal niets. Er zijn nog zoveel andere aspecten mee gemoeid. Want wie kan op basis van de huidige gegevens voorspellen dat het leven in het water in de loop der jaren niet wordt aangetast? Boven dien loopt er nog een ander, mis schien wel veel belangrijker, spoor met betrekking tot de vei ligheid. Er liggen daar even bui ten het havenkanaal van Zierik zee tienduizenden oude fosforgranaten op de bodem. Wie garandeert ons dat daar niks mee gebeurt? Wat de gemeente betreft, is er maar één juiste oplossing: geen enkele ri sico meer nemen en afdekken die handel!" Of die mogelijkheid bestaat en zo ja, welk materiaal het meest geschikt is om de zeker dertig duizend ton overtollige munitie door Aector Dooms MIDDELBURG - Volgens offi cier van justitie G. Oosterveld heeft de drugshandel in Dom burg een veel grotere impact op de inwoners dan in Vlissingen, waar al jaren een drugscircuit in stand wordt gehouden. Dat as pect woog ze gisteren bij de rechtbank in Middelburg mee in haar eis van veertien maanden gevangenisstraf plus zeven maanden voorwaardelijk tegen een 31-jarige man uit Domburg wegens het dealen in harddrugs. „Domburg had voorheen niets met drugs. Verdachte heeft door zijn handelen meer jongeren aangezet tot cocaïnegebruik", zei de officier. De verdachte gaf toe een jaar lang, vanaf vorig jaar zomer tot eind juni, vanuit zijn woning in cocaïne te heb ben gedeald. Hij sprak tegen dat hij ook in xtc-pillen had gehan deld. De Domburger vertelde ver slaafd te zijn aan coke en gok- Het was het evenement van de dag, toen de dierenambu lance arriveerde op dat Baar- landsevakantiepark. Voorde vakantievierende kotertjes dan, die in hordes toestroom den om het reddend werk van de twee vrijwilligers gade te slaan. Salvo's kindervragen kreeg het duo over zich heen, terwijl ze zich een weg baan den naar de auto, met in een doos het slachtoffer: een ge wonde meeuw. De twee weerden zich zo goed en kwaad als ze konden, maar moesten op één vraag uit de periode 1945-1967 veilig af te dekken, wordt nog onder zocht door het rijksinstituut RIKZ. Die uitkomsten worden dit na jaar verwacht. Het veiligheids onderzoek vindt plaats in op dracht van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. TNO is ingeschakeld door het ministerie van Defensie. Eerder concludeerde TNO ook al dat er geen reden was voor on gerustheid. Die bevindingen waren voor de interdeparte mentale coördinatiecommissie (waarin ook de provincie en het Nationaal Park Oosterschelde zitting hebben) aanleiding voor specifiekere metingen en be monstering. Conclusies „Waar het nu om draait", bena drukt Asselbergs, „is of ook de beide andere ministeries en wij als belanghebbenden binnen de provincie de conclusies van TNO delen. Het ministerie van Defensie zal namelijk niet snel roepen dat de boel moet worden afgedekt. Dat kost geld en als er één ding duidelijk is in deze kwestie, dan is dat wel wie ver antwoordelijk is." De burgemeester zal erbij Com missaris van de Koningin Van Gelder op aandringen de coör dinatiecommissie nog dit na jaar voor nieuw overleg bij el kaar te roepen. Advertentie Verrassende nieuwe collectie dameskleding bij: DAMPLEIN 30 TEL. 0118-674419 ken. Omdat hij zelf steeds meer ging gebruiken en daardoor in geldgebrek kwam, besloot hij een handeltje op te zetten. De cocaïne ging hij regelmatig ha len in Breda. IQanten kwamen bij hem langs om de harddrugs te kopen. Toen de politie werd getipt, hield ze de man via observaties in de gaten. Op 26 juni deden agenten een inval. Behalve drie gram cocaïne werd er 2300 euro in de woning gevonden. De offi cier wil de man plukken voor 8675 euro: de vermeende drugs winst die aan de Staat moet worden terugbetaald. Raadsman A. Bals berekende de ontnemingsvordering op 5500 euro. Verder vond de straf plei ter de eis te fors. „Hij heeftinto- taal 200 gram cocaïne gedeald. Je zou dus kunnen zeggen: elke dag een korreltje. Ik wil het niet bagatelliseren, maar ik pleit voor een werkstraf plus een voorwaardelijke gevangenis straf." Uitspraak op 2 oktober. het antwoord schuldig blij ven. Was het een jongetjes meeuw of een meisjes meeuw? Tja, dat openbaren vogelachtigen niet zo publie kelijk. De staat van het beest - en diens heftig hakkende snavel - maakten onderzoek ter plekke geen optie. Gelukkig wist de dochtervan de melder het te vertellen. Ze had het zelfgezien toen haar vader de vogel ving. „Het is een meisje'", verklaarde ze gewichtig. „Want toen m'n vader 'm oppakte, zag ik dat 'ie geen sliertje had!" Advertentie O R K S H O P Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van uw eigen interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuldweg 20a. Zonnemaire. De onthulling van de naam van de Griffioen was een kleurrijk spektakel. foto Ruben Oreel li 11 accountants goes middelburg stellendam belastingadviseurs Straattekenaar Matthew May zorgde gisteren voor een passende entree bij de expositie Wonen in Weelde in het Zeeuws Archief in Middelburg. foto Ruben Oreel door Britta Janssen MIDDELBURG - In het Zeeuws Archief in Middel burg begint vandaag de expo sitie Wonen in Weelde. Bezoe kers krijgen een indruk hoe VOC-bewindhebbers vroeger leefden. De opening vond gisteren al plaats, met een 'straattekening' voor de in gang van het Zeeuws Archief door Matthew May van de kunstenaarsgroep The Essen ce in Art. May heeft een kunstwerk ge maakt waarop twee open slaande deuren te zien zijn. Wanneer je naar binnen kijkt, zie je weer twee deuren en dan weer twee. „Ik werk met de airbrush-techniek. Met be hulp van een spuitbus kan ik de verf heel fijn aanbrengen. Voor de details gebruik ik krijt. Het resultaat is het mooist bij een gladde onder grond. Gelukkig zijn deze te gels heel geschikt." Het idee voor de straatteke ning komt van het Zeeuws Archief. Dat heeft de kunste naarsgroep ingehuurd. Sa men met May zijn ze tot deze invulling gekomen. May zette eerst de contouren op. Bezoekers van het Zeeuws Archief passeren heel voor zichtig. Nu kunnen ze de verf nog ontwijken, straks niet meer. Al met al is het een hele klus voor de straattekenaar en het eindresultaat is misschien maar kort te bewonderen. „Een regenbui is funest voor deze verf. Ook mensen die te veel sloffen, beschadigen de tekening. Als het tegenzit, is er vanavond al weinig meer te zien. Dat is jammer van de moeite, maar het hoort erbij." Wie het kunstwerk nog wil be- kijken, moeten dus snel zijn. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11