De Romeinen blijven verbazen PZC Struisvogel vertelt over afstamming van vogels Duurzaam voor houdbare wereld Liever een aap dan een man Autodrop deelt uit! 10 Oude geschiedenis volgens de Leidse hoogleraar Luuk de Ligt postzegels \r* Kerst, Zalm én Whisky vrijdag 20 september 2002 door Wijnand Noot LEIDEN - Oude Geschiedenis gaat over een exotische wereld, waar op pri mitieve grondslagen een geavanceerde samenleving kon worden gebouwd. De nieuwe Leidse hoogleraar oude ge schiedenis Luuk de Ligt (38) is vooral gefascineerd door die specifieke 'men geling van herkenning en vervreem ding' die de oudheid bij hem oproept. De Ligt is aan de Universiteit Leiden de opvolger van godsdiensthistoricus H. Versnel, die met emeritaat is. Professor Luuk de Ligt is gespeciali seerd in de economische geschiedenis van het Romeinse rijk. Voor zijn aan stelling heeft hij een eigen onderzoeks programma gemaakt, waarin drie the ma's domineren. Het eerste daarvan is 'pre-industriële imperia'. „Hoe func tioneerde het Imperium Romanum? De vergelijking met het Chinese keizerrijk of met het imperium van de groot-Mo- guls in Noord-India dringt zich op. Op het economisch vlak is dat soort verge lijkingen wel te maken." De Ligt constateert dat pre-industriële samenlevingen alle met steeds dezelfde standaardproblemen te maken heb ben. Het kanaliseren van geldstromen, zoals belastinggeld, is er één van. „In China is het papiergeld uitgevonden. In de toenmalige hoofdstad Chang'an schreef een ambtenaar een tegoedbon uit. Men kon dan in de provincie het geld innen." Wonder Dit soort gegevens brachten De Ligt tot een lezing: 'Gireren in de oudheid'. Het gaat hem vooral om 'het Romeinse wonder'. „Het Romeinse Rijk was op een vrij primitieve onderlaag ge bouwd. Voor één korrel graan kreeg je er vier terug, tegenwoordig zijn dat er veertig. Toch hebben ze daar in cultu reel en bestuurlijk opzicht zo'n ge avanceerde maatschappij opgebouwd, dat het steeds weer verbaast. Het rijk was ongeveer zo groot als de Verenigde Staten nu. Hoe werkte dat met de com municatie?" De Ligts tweede thema is 'Italië in de tweede eeuw voor Christus'. „Dit on derzoeksgebied is de afgelopen dertig jaar verwaarloosd, omdat men dacht dat alles op dat gebied wel bekend was. Het was de tijd van de oorlog met Han nibal, die vijftien jaar in Italië heeft rondgespookt. Toen hij uiteindelijk was verslagen, zijn de Romeinen met de Hoogleraar Luuk de Ligt in Leiden: „De Romeinen hebben in cultureel en bestuurlijk opzicht zo'n geavanceerde maatschap pij opgebouwd, dat het steeds weer verbaast." foto Mark Lamers/GPD opgebouwde en nu vrijgekomen mili taire kracht meteen in het hele Middel- landse-Zeegebied doorgestoten. Het aantal slaven in Italië steeg snel, naar twee miljoen. Dat was ongeveer een derdevan de totale bevolking, net als in het klassieke Athene en net als in de Verenigde Staten in de negentiende eeuw." Ook met zijn derde onderzoeksthema is De Ligt in zijn element. Hij wil het ef fect van de Romeinse overheersing in de provincie, met name Klein-Azië, be studeren. Dit effect is dubbelzinnig. Aan de ene kant brachten de Romeinen infrastructuur en maatschappelijke stabiliteit, aan de andere kant hieven ze belasting en verlangden ze loyaliteit. Klein-Azië werd gebruikt als voor beeld. De Romeinen gebruiken de Griekse cultuur als voornaamste inspi ratiebron voor hun eigen zeden en ge woonten. De Ligt wil zijn oratie, die gepland is voor het voorjaar van 2003, vooral aan het tweede thema wijden. De sociaal- economische invalshoek van zijn proefschrift zal daarbij zeker een rol spelen. Hij promoveerde in 1993 in Lei den op Fairs and markets in the Roman empire. Na zijn promotie kon De Ligt echter geen baan krijgen aan de Oplei ding Geschiedenis. Hij week uit naar de rechtenfaculteit, waar hij Romeins recht doceerde. „Dat terrein is, merkwaardig genoeg, door Peter de Jaeger DEN HAAG - Om een omelet te bakken, moet je eieren breken, zo luidt het gezegde. Minder be kend is dat het stukslaan van eieren ook nieuwe informatie oplevert over de evolutie van vogels. Bioloog Alan Feduccia van de universiteit van North Carolina ontdekte door analyse van struisvogelembryo's, in ver schillende stadia, dat vogels niet afstammen van dinosau russen, zoals altijd gedacht. „De voorouder van vogels moet vijf vingers hebben gehad en niet een clrievingerige hand zo als theropode dinosaurussen", zegt Feduccia. Deze rechtop lo pende dinosaurussen ontwik kelden 'handen' met drie vin gers, die overeenkomen met de menselijke duim, wijs- en mid delvinger. Zo blijkt uit eerdere studies van fossielen van dit ty pe dino's. Deze prehistorische mastodonten hebben klauwen ontwikkeld om te kunnen grij pen en graven. „Echter, onze studie van struis vogelembryo's bewees dat in vo gels alleen de vingers ontwikke len die overeenkomen met onze wijs-, middel en ringvinger. We hebben foto's om het te bewij zen", zegt Feduccia. „Dit maakt het wel erg lastig om te blijven geloven dat vogels zouden af stammen van dinosaurussen." Biologen bestudeerden micro scopisch nauwkeurig de vroege skeletontwikkeling van struis vogels. De kritische ontwikke lingsfase, waarbij definitieve vormen van de ledematen wor den bepaald, ligt bij deze primi tieve vogels tussen dag acht en vijftien. De aanleg voor de beenderen voor armen en vingers start rond de achtste dag. De botjes die kunnen uitgroeien tot dui men verschijnen op de veertien de dag van de ontwikkeling om drie dagen later weer te ver dwijnen. „De meeste studies ke ken naar de laatste fase van het embryo, vlak voor uitkomst. Dan is het kuiken al volledig ontwikkeld en worden foutieve conclusies getrokken." Tijdsverschil De evolutiebioloog bevecht al dertig jaar lang de aanname dat vogels directe familie zijn van de dinosaurus. Er zijn vele on volkomenheden in deze theorie, aldus Feduccia. Hij noemt het opvallende tijdsverschil tussen het moment waarop de eerste vogels verschenen (150 miljoen jaar terug) en dat waarop de vo gelachtige dino's zich voor het eerst laten zien (25 tot 80 mil joen jaar geleden). En er zijn meer problemen. Ónder de mi croscoop lijken op het eerste zicht de geraamtes van een di nosaurus en een kuiken hetzelf de. Maar gedetailleerde studie toont opmerkelijke verschillen. Zo hadden theropode dino's kromme, gekartelde tanden. Terwijl de eerste vogels rechte, taps toelopende tanden beza ten. Ook de manier waarop ze in de mond staan ingeplant is an ders. Onderzoek van de mond bij em bryo's van krokodil en schild pad vertonen hetzelfde tandpa- troon als bij vogels. „Vogels en vliegende dinosau russen hebben hoogstwaar schijnlijk een gezamenlijke voorouder. Beide groepen ont wikkelden een overeenkomsti ge lichaamsopbouw om rechtop te lopen." GPD in de oude geschiedenis betrekkelijk onontgonnen. Voor letterenstudenten is het vaak te technisch. In de oudheid waren die werelden nog niet zo ge scheiden. In de Romeinse komedie worden regelmatig juridische grappen gemaakt." Pas vorig jaar werd De Ligt weer actief in de oude geschiedenis, toen hij in Utrecht als universitair- hoofddocent aan de slag kon. Op hetzelfde moment verscheen de vacature van het Leids hoogleraarschap. De keuze was snel gemaakt. „Als ik mijn Leidse voorgan gers evenaar, heb ik al heel wat be reikt", zegt De Ligt. Maar hij voegt me teen toe: „Ik werk graag aan een groot thema. Het gepriegel op de vierkante millimeter spreekt mij minder aan, zo lang het althans niet in dienst staat van een grote vraagstelling." Daarmee plaatst De Ligt zich in.de tra ditie van Moses Finley. Deze was in de jaren zeventig van de vorige eeuw één van de grondleggers van de sociaal- economische geschiedenis van de oud heid. „Als je een boek schrijft waarover 25 jaar wordt gediscussieerd, dan heb je wel wat bereikt", vindt De Ligt. Kri tiekloos staat hij niet tegenover Finley. „Van zijn tegenstander wilde Finley nog wel eens een karikatuur maken. Maar het voornaamste is dat men sinds Finley op zoek was naar een verklaring voor de industriële revolutie. Als men de Romeinen bestudeerde of het oude China, was de achterliggende vraag steeds: welke factoren ontbreken daar die in het Europa van na de Renaissan ce wel aanwezig waren? Waarom ge beurde het daar niet?" Die discussie is volgens De Ligt een beetje vastgelopen. Sindsdien is iedere onderzoeker met zijn eigen project be zig. „Dat ligt in cle aard van het vak", verheldert De Ligt. „Er zijn in heel Ne derland slechts zo'n twintig mensen in de oude geschiedenis actief. Er is wel een onderzoeksproject: 'impact of em pire', maar dat is zo algemeen dat er van alles inpast. Het heeft weinig zin om een onderzoeksteam permanent aan één vraag te zetten." Internationale netwerken spelen zeker een rol. Binnen de oude geschiedenis bevindt Nederland zich in de periferie. Maar het vak ontwikkelt zich wel. „Er komt nog steeds nieuw materiaal bij", zegt De Ligt, „zo'n duizend docu menten per jaar, zoals papyri en in scripties. Maar de belangrijkste ver nieuwing komt toch voort uit nieuwe vragen." GPD Het embryo van een struisvogel vertoont op de veertiende dag een volledige vijfvingerhand. Amphilex 2002 in de Amster damse RAI (30/8-3/9) is een bijzonder succesvolle beurs ge worden. Bijna 50.000 Neder landse en buitenlandse liefheb bers van postzegels hebben dit evenement, dat eens in de 25 jaar wordt georganiseerd, be zocht. Opvallend was het grote aantal jeugdige bezoekers. Veel thematische en motiefver zamelaars waren op zoek naar zegels die ze nog in hun verza meling missen.Op de openings dag van de beurs/tentoonstel ling is ook het dertiende en laat ste velletje provinciezegels ver schenen met als titel 'Twaalf provincies'. In het velletje tel kens één zegel uit alle twaalf eerder uitgegeven provincievel letjes. TPG Post heeft er 900.000 exemplaren van laten drukken. Op de Amphilex werden als ge volg daarvan dan ook dagprij zen gehanteerd. Drenthe stond met €23,00 als hoogste geno- teerd, gevolgd door Noord-Hol^ land met €21,00 en Friesland en\ Zeeland met €18,00. De laagste prijs noteerde Overijssel met 8,50. De serieprijs was €169,00 en voor een complete set fdc's werd €34,00 gevraagd. De tabs/sluitzegels in het der tiende velletje zitten niet tussen de twee rijen van zes zegels, maar aan beide zijden, terwijl de zes sluitzegels tussen de twee rijen nu blanco zijn gelaten. Bij cle twaalf tabs is steeds een keu ze gemaakt uit de zes beelden, die in de provincievelletjes zit ten. In het dertiende velletje is geko zen voor: Friesland, Friese doorloper; Drenthe, Jan Pelle- boer; Noord-Holland, IJssel- meerpaling; Gelderland, Vier daagse; Noord-Brabant, Dom meldal; Groningen, Zeehond; Zuid-Holland, Delfts blauw; Utrecht, De Vecht; Limburg, Asperges; Overijssel, Kloot schieten; Zeeland, Annie M.G .Schmidt en Flevoland, Lepe laar. Op 24 september verschijnt het velletje Industrieel erfgoed (tien verschillende zegels van €0,39). ele nood als gevolg van de over stromingen enigszins te lenigen Daarvoor is exact hetzelfde mo tief gebruikt als voor de milieu zegel die 7 mei 1998 verscheen (110+50 pf.): dreigende golven. Rechts bovenin de zogenoemde Zehnerbogen 'Solidaritat in der Not 2000'. Met vijf zegels gebaseerd op het klassieke sprookje Peter Pan heeft Groot-Brittannië op 20 augustus het 150-jarig bestaan postaal gememoreerd van Lon don's Great Ormond Street Hos pital for Children. Waarom Pe ter Pan? In 1929 schonk de gees telijke vader van Peter Pan, Ja mes Matthew Barry, namelijk copyright en royalty's van zijn schepping aan het hospitaal. Waarden van de zegels waarop Peter Pan en Capt. Hook hun avonturen beleven zijn: 2nd, 1st, E,47pen68p. Duitsland heeft 30 augustus een bijslagzegel van 56 44 (euro- i^cent) uitgegeven om de financi- door paus Johannes Paulus bij gewoond. Zowel Italië als Ier land heeft de padre met een por tretzegel geëerd. Waarden 0,41 en 41c. Nieuw-Zeeland is al jarenlang een van de eerste landen dat met kerstzegels komt, zo niet het eerste. Op 4 september was dat weer het geval. Er verschenen zes zegels (40c, 80c, 90c, 1,30,$ 1,50 en 2,00) die interieurs van kerken tonen De zegels zijn een gemeenschappelijke uitgifte met Vaticaanstad. Hero Wit Santo Meer dan 300.000 mensen heb ben in juni op het St. Pieter Plein in Rome de heiligverkla ring van Padre Pio (1887-1968) MAASTRICHT - De aap heeft iets dat de man niet heeft. Daar door is het dier aantrekkelijk voor vrouwen. Dat stelt Stine Jensen in haar proefschrift. Ruimte voor een nieuwe type man. Een bizarre liefdesrelatie in de roman De vrouw en de aap (1996) van de Deense schrijver Peter Hoeg zette cultuurweten schapper Stine Jensen (30) op het spoor van het onderwerp waarop ze vorige week in Maas tricht promoveerde: Waarom vrouwen van apen houden. In deze roman heeft de beeld schone Madelene een intieme verhouding met de aap Eras mus. Ze heeft de aap bevrijd uit de wetenschappelijke experi menten waaraan haar echtge noot het dier bloot stelde. Met de aap wordt ze zielsgelukkig. Ook op erotisch vlak. Waarom verkiest een vrouw een aap boven haar echtgenoot? Dat was de vraag die Jensen boeide. „Al spoedig kwam ik erachter dat Madelene niet de enige vrouw is in de westerse litera tuur- en filmgeschiedenis die haar geluk vindt bij een een aap", schrijft ze. In de remake (1976) van King Kong geniet Jessica Lange in haar rol van Ann met volle teugen van de aandacht van de verliefde goril la. En in de film Max Mon Amour zoekt Margaret haar toevlucht tot een chimpansee. Jensen, als universitair docent televisiestudies werkzaam aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, las vele romans en bekeek vele films die als onder werp de relatie vrouw-aap heb ben. In de door haar geanaly seerde films en romans gaat het veelal over de teleurstellingen van vrouwen in mannen. Ze zoe ken - en vinden - het geluk bij een mensaap. De aap in al die verhalen heeft iets wat de man niet heeft: een zachte, gevoelige kant. En hij heeft aandacht voor anderen. En dat zijn nu juist as pecten die 'de man' ontbeert. Jensen noemt haar dissertatie, die binnenkort in boekvorm verschijnt, 'feministisch'. „Maar dan niet negatief geladen in de zin van: de man deugt niet. Ik wil juist ruimte scheppen. Ruimte voor een nieuw type man, een man die minder eenzij - digis." GPD Stine Jensen: Waarom vrouwen van apen houden; Een liefdesgeschiede nis in cultuur en wetenschap - Uit geverij Bert Bakker; 336 blz; 19,95 door Peter de Jaeger DEN HAAG - Ieder ziet in middels de noodzaak van een duurzaam gebruik van ener gie, water en land. De nodige technologie is ruim voorhan den, maar het ontbreekt de mensen aan sociale durf. Uit angst voor verandering blijft alles bij het oude. In een notendop gezegd: duurzame technologie is al leen mogelijk wanneer men sen bereid zijn hun gedrag aan te passen. In zijn Duur zame technologie, ontwikke ling van een houdbare ivereld schetst wetenschapsjourna list Joost van Kasteren een groot aantal voorbeelden van eerdere overgangen in de samenleving, zoals het ont staan van de rechtstaat en bijvoorbeeld de verzorgings staat. Het zijn structurele veranderingen in de maat schappij, die net zo moei zaam verliepen als de huidi ge ontwikkeling naar een duurzame samenleving. In 1970 trad de eerste milieu wet in werking in ons land. De wet moest paal en perk stellen aan lozingen op het oppervlaktewater. Drie jaar later werd een minister voor milieu benoemd in het kabi net Den Uyl. Minister Vorrink en haar eer ste opvolgers begonnen met wetten die op de bodem en de lucht betrekking hadden, maar dat bleek geen oplos sing. Het milieuprobleem bleek alleen op te lossen door een integrale, gezamenlijke aanpak. Uiteindelijk moet dat leiden tot een duurzame samenleving. Spoeltoilet Van Kasteren gebruikt het grootste deel van het boek om stap voor stap de technische oplossingen te beschrijven die dat doel dichterbij bren gen. Op het gebied van water wordt het spoeltoilet als his torische blunder gezien. Da gelijks spoelt elk van ons veertig liter drinkwater door de wc. Alternatieven zijn er volop. Zoals het gft-toilet: hierbij wordt geen water gebruikt maar wordt de ont lasting verzameld tussen aangedrukte papierlagen. De ingedroogde mest kan la ter zo in de gft-bak. Ook is er het composttoilet waarbij el ke behoefte wordt afgedekt met een handjevol stro. De waterverslindende riolering kan worden vervangen door gistinstallaties en filtersys temen met riet. Op energiegebied bestaan eveneens genoeg milieu vriendelijke initiatieven. Denk maar aan windmolens en zonnepanelen. Het is zelfs rendabel om elektriciteit te maken op kippestront of door vergassing van wilgen- snippers. De landbouw kan zonder of met zeer weinig chemische middelen dezelf de opbrengst van het land halen. Gras Vooral binnen de industriële processen zijn hoopgevende verbeteringen mogelijk. Zo kan via bioraffinage veel meer uit het eiwitrijke gras worden gehaald. Een koe ge bruikt slechts tien procent. Sommige landbouwproduc ten kunnen chemische stof fen vervangen. Er wordt ge werkt aan een proces om de stof inuline te halen uit wilde witlof. Dit product kan dan worden gebruikt als milieu vriendelijk ingrediënt in waspoeders. Poepluiers (jaarlijks 900 miljoen) kun nen opnieuw worden ge bruikt als grondstof voor pa pier en bioplastics. Zo gaat Van Kasteren door. Al die technische hoogstand jes worden in het boek afge wisseld met korte interviews. En dat is het leukste onder deel. Mensen uit het veld, veelal wetenschappers, be nadrukken een voor een dat de volgende zet aan cle con sument is. GPD Joost van Kasteren: Duurzame technologie - Uitgeverij Natuur en Techniek, €37,50. Advertentie Spaar de 5 verschillende Autodrop magneten: Zacht Zwarte Kever, Fris Fruitig Fordje, Bosvrucht Rode Cadillac, Gestrande Formule Eentje en de Dubbele Dubbeldekker. Kijk voor meer informatie op de Autodrop Uitdeelzakken of op www.aulodrop.nl. De Uitdeelzakken van Autodrop zijn o.a. verkrijgbaar bij supermarkten. www.autodrop.nr) 10,- korting op een ambachtelijk gerookte Schotse zalm bij Glen Talloch. Wanneer u vóór 8 november bestek, heeft u de zalm ruim voor de Kerst in huis. Voor meer details zie de bijsluiter aan de fles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10