PZC Ruzie tussen EU en Rusland dreigt Bittere reacties op vrijlating Papon i-mode toestel nu vanaf €99 Poetin gooit kont tegen de krib in conflict Kaliningrad Tamils zien af van eigen staat Verdeeldheid over vredesplan Midden-Oosten Leger vormt het probleem in Atjeh Balken tegen lage koffieprijzen Begin van verbinding tussen Korea's Corruptie kost Afrika miljarden Onbekende dino-soort ontdekt Reichhold nieuwe voorzitter FPÖ Latijns-Amerika kernwapenvrij Gat ozonlaag Zuidpool kleiner Ouders jagen met hiv besmet kind van school Brussel belooft betaalbaar rampenfonds Nu 3 maanden gratis donderdag 19 september 2002 door Hetty van Rooij BRUSSEL - De kans is groot dat een sluimerend conflict tussen de Europese Unie en Rusland over de enclave Kaliningrad uitgroeit tot een echte ruzie. Een gisteren gepresenteerd compro mis van de Europese Commissie vindt volgens diplomaten waar schijnlijk geen genade in de ogen van de Russische presi dent. Poetin eist dat de EU zich niet bemoeit met Russen die van en naar het vroegere Königsberg reizen, maar dat is voor het da gelijks bestuur van de Unie on acceptabel. Het probleem draait om een snippertje Rusland dat aan de Oostzee ligt ingeklemd tussen Polen en Litouwen, twee kandi- daatlanden voor het lidmaat schap van de Europese Unie. Moskou verlangt dat die twee landen de grenzen openzetten voor Russen die van en naar Ka liningrad willen. Brussel wei gert dat pertinent, uit vrees dat de georganiseerde misdaad in de enclave vrij spel krijgt. De kwestie kreeg in juni een grim mig karakter, toen Poetin er een principekwestie van maakte. Europees Commissievoorzitter Prodi probeerde gisteren olie op de golven te gooien door een compromis te presenteren dat volgens hem zo ver mogelijk te gemoet komt aan de Russische verlangens. Transitvisum Maar Poetin krijgt niet zijn zin. Russische staatsburgers die re gelmatig tussen Kaliningrad en Rusland reizen, moeten volgens de Europese Commissie een transitdocument krijgen dat ze een aantal keren kunnen ge bruiken. Een transitvisum mag weinig of niets kosten. Of iemand voor zo'n 'Kalinin- grad-pas' in aanmerking komt, SATTAHIP - De Tamil-Tijgers op Sri Lanka streven niet langer naar een eigen onafhankelijke staat, maar naar autonomie. Dat heeft onderhandelaar Balasingham van de Tamil-Tij gers gisteren gezegd in de Thai se plaats Sattahip. De Tijgers en de regering van Sri Lanka voer den daar de afgelopen dagen vredesbesprekingen. Balasingham zei dat de Tamil- Tijgers 'substantiële autonomie' nastreven en een 'thuisland' willen voor de Tamils: „We wer ken nu met het concept van zelf beschikking." Het was voor het eerst dat de Ta mil-Tijgers zeiden geen eigen staat meer na te streven. De uit spraak van Balasingham is dan ook een belangrijke concessie van de Bevrijdingstijgers van Tamil Eelam (LITE). Hun onaf hankelijkheidsstrijd heeft de afgelopen twintig jaar aan meer dan 64.000 mensen het leven ge kost. 800.000 mensen werden uit hun huizen verjaagd. Balasingham deed ook een be langrijke concessie aan de mos limminderheid in de Tamil-ge- bieden in het noorden en oosten van het land. Balasingham zei dat de LTTE deze gebieden niet langer exclusief voor de Tamils opeist, maar dat de moslims hier ook kunnen wonen. RTR/AFP NEW YORK - In Israël heerst verdeeldheid over hel plan van het zogenoemde kwartet voor het Midden-Oosten (VS, VN, Rusland en de EU). Het kwartet nam dinsdag het EU-vredesplan over. In 2003 dienen voorlopige grenzen van een Palestijnse staat te worden vastgelegd. In 2005 moeten er twee soevereine staten naast el kaar bestaan. Minister van Buitenlandse Za ken Peres zei gisteren in New York dat het plan een accepta bele route is die leidt naar vrede. Maar in Jeruzalem zei premier Sharon dat Israël 'een absoluut einde aan terrorisme en geweld eist' voordat tot een dergelijk plan kan worden overgegaan. Een Palestijnse extremist heeft zich gisteren opgeblazen bij een bushalte in het noorden van Is raël. Inclusief de dader vielen daarbij twee doden. ANP bepalen de Litouwse of Poolse autoriteiten op basis van lijsten met persoonsgegevens die ze van hun Russische collega's krijgen. Vrijwel al het transit- verkeer naar Kaliningrad gaat door Litouwen, cle republiek die vroeger deel uitmaakte van de Sovjet-Unie. Vanaf 2005 moeten reislustige Russen in het bezit zijn van een internationaal erkend pas poort. Voor het vrachtverkeer van Rusland naar Kaliningrad stelt de Europese Commissie voor om de papierwinkel in nauw overleg met Rusland zo klein mogelijk te maken. Brussel wil het probleem-Kali- ningrad uit de wereld helpen voor het einde van het jaar, wanneer het besluit valt over de uitbreiding van de EU. Maar het is de vraag of dat lukt. Het voorstel van de Commissie moet eerst de instemming krij gen van de lidstaten, alvorens het op 11 november ter sprake komt tijdens topoverleg tussen de Unie en Rusland. Poetin heeft gedreigd om weg te blijven van die bijeenkomst wanneer hij zijn zin niet krijgt. Hij heeft de goede relatie tussen Rusland en de EU afhankelijk gemaakt van de uitkomst van het conflict. Maar Prodi is al een stap verder: om Poetin te plezieren droomt hij hardop over een hoge snel heidslijn van Rusland naar Ka liningrad, die in Litouwen ner gens stopt en waar Russische reizigers dus ook geen visum voor nodig hebben. GPD doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische regering heeft onvoldoende greep op het leger, dat daar door regelmatig het vredes overleg over Atjeh onder mijnt. Soms treedt het leger hard op, juist als onderhandelaars in Genève met de opstande lingen van de afscheidings beweging GAM hebben afge sproken de wapens neer te leggen. Dit zei een hoge ambtenaar gisteren in Jakarta. Volgens hem is het daarom moeilijk voor de overheid om de regio goed te besturen. Bovendien is de regering zelf ook ver deeld over de aanpak van het door geweld geteisterde ge bied. „Zelfs op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat er eigenlijk niet met de rebellen moet worden onderhandeld, maar dat ze vernietigd moeten worden aldus de functiona ris, die sprak op voorwaarde van anonimiteit. De Indonesische regering on derhandelt al enkele jaren met de GAM in Genève. De discussie verloopt moei zaam. Niet alleen omdat in Zwitserland gemaakte af spraken slecht doorkomen in Jakarta en men zich nog slechter aan die afspraken houdt. Maar ook omdat de Indonesische onderhande laars niet rechtstreeks met GAM-baas Hasan di Tiro kunnen spreken.GPD LONDEN - Een met koffiezakken beladen ezel balkt in een protestmars gericht op kunstmatige verhoging van de koffieprijzen. De hulporganisatie Oxfam begon giste ren in Londen een nieuwe campagne omdat de koffieprijzen in geen honderd jaar zo laag zijn geweest. De International Coffee Organization (ICO) heeft positief gereageerd op de actie. Vol gens ICO-directeur Nestor Osorio dreigt een ramp voor 125 miljoen boeren en him ge zinnen. Oxfam riep gisteren regeringen en bedrijven op vijf miljoen balen koffie van de laagste kwaliteit te vernietigen, die in pakhuizen liggen opgeslagen. De organisa tie voorspelt dat de maatregel zal leiden tot een prijsstijging van 20 procent in verge lijking met de gemiddelde prijzen van 2000 en 2001, waardoor de verbouwers onge veer 800 miljoen dollar extra zouden ontvangen. foto Sang Tan/AP door Henk Glimmerveen PARIJS - De vrijlating van de wegens oorlogsmisdaden ver oordeelde 92-jarige Maurice Papon heeft in Frankrijk bittere reacties losgemaakt. Woord voerders van joodse organisa ties en van het voormalig verzet keurden in felle bewoordingen de uitspraak van het gerechts hof af. De Franse regering heeft gisteren besloten niet in cassatie te gaan. Het gerechtshof gelastte de vrij lating van Papon op grond van een nieuw wetsartikel van maart van dit jaar. In dat artikel wordt de vrijlating van gevan genen toegestaan wanneer zij lijden aan een ongeneeslijke ziekte of wanneer de gezond heid van de gedetineerde in ge vaar komt als gevolg van jaren lange opsluiting. In juli van dit jaar vond de rechtbank nog niet dat Papon moest worden vrijge laten. Zijn advocaten gingen te gen die uitspraak in beroep en het hof gaf hen gisteren gelijk. Van de politici was de groene a f- gevaardigde Noël Mamère het felst in zijn veroordeling van de vrijlating van Papon. Hij noem de de uitspraak van het hof 'een provocatie'. Frankrijk, aldus Mamère, heeft opnieuw laten zien dat het niet in staat is schoon schip te maken met zijn verleden en de verantwoorde lijkheid daarover te aanvaar den. De joodse advocaat Arno Klarsfeld hekelde daarentegen de uitzondering die de rechter lijke macht in Frankrijk voor Papon heeft gemaakt. „Deze be slissing is in alle opzichten on juist. Alle andere gedetineerden die veel zieker zijn dan Papon worden niet vrijgelaten. Men heeft voor Papon, die veroor deeld is wegens misdaden tegen de menselijkheid, een uitzonde ring gemaakt en hem vrijgela ten omdat hij commissaris van politie is geweest en minister. En niet omdat hij zo ziek is." Maurice Papon was tijdens de Tweede Wereldoorlog politie commissaris in Bordeaux en verantwoordelijk voor de de portatie van 1690 joden naar de Duitse vernietingskampen. Hij is in de naoorlogse geschie denis van Frankrijk het sym bool geworden van het onver welkte oorlogsverleden van de Franse natie. Pas onder het be wind van president Chirac heeft de Franse staat volledige ver antwoordelijkheid genomen voor alles wat er in de oorlogsja ren aan onrecht heeft plaatsge had. Maurice Papon heeft na de oor log tientallen jaren lang in vloedrijke overheidsfuncties bekleed in Frankrijk. Hij werd al die tijd gedekt door het Fran se establishment. Pas in 1981 waagde een van zijn slachtof fers het Papons rol tijdens de oorlog naar de pers te lekken. Twee jaar later werd hij in staat van beschuldiging gesteld voor het plegen van misdaden tegen de menselijkheid. President Mitterrand hield hem evenwel al die tijd de hand boven het DOROSAN - Noord-Koreaanse arbeiders werken aan de spoorweg naar Zuid-Korea. De zwaarbe waakte grens tussen het Stalinistische Noord- Korea en het kapitalistische Zuid-Korea is giste ren na bijna vijftig jaar symbolisch geopend. De eerste werkzaamheden aan trein- en wegverbin dingen werden officieel ingeluid aan beide zijden van de grens. „Vandaag staan we aan het begin van een nieuw tijdperk waarin het zuiden en het noorden hand in hand de toekomst in zullen gaan", aldus de Zuid-Koreaanse premier Kim Suk-soo in een toespraak. „We begraven een ge schiedenis getekend door littekens van oorlog en de pijn van scheiding". Aan de oost- en westkust van Korea werden knop pen ingedrukt die het begin van de werkzaamhe den aankondigden. Sinds 1953 leven de twee lan den strikt van elkaar gescheiden. De grens was hermetisch afgesloten. Alleen in Panmunjom be stond een overgang waar ontmoetingen plaats hadden tussen Noord- en Zuid-Koreaanse func tionarissen. foto Lee Jae-Won/RTR ADDIS ABEBA - De wijdverbreide corruptie in Afrika brengt dit continent jaarlijks voor zo'n 150 miljard dollar schade toe. Dat heeft de Afrikaanse Unie gisteren, enkele da gen voor een bijeenkomst in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeda bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking van de Afrikaanse Unie bedraagt de directe schade door corruptie 148 miljoen dollar. Omko pingspraktijken leiden bovendien tot prijsstijgingen, die tot 20 procent kunnen oplopen. De Unie vindt dat de lidstaten smeergelden van op corruptie betrapte personen in beslag moeten nemen. Overheidsmede- werkers dienen inzicht te geven in hun relaties en regeringen moeten bankbescheiden kunnen inzien. DPA PARIJS - Een groep paleontologen in China heeft een skelet van een tot nog toe onbekende dinosaurussoort ontdekt. Het gebit van de dinosaurus lijkt zowel op dat van een konijn als op dat van een hagedis. Dat schrijft het Britse blad Nature in de uitgave van deze week. Het fossiel is gevonden in Yixian, in het noordoosten van Chi na. Het zat in een 128 miljoen jaar oude bodemlaag. AFP WENEN - Mathias Reichhold, de Oostenrijkse minister van Transport, aanvaardt het voorzitterschap van de rechtse FPÖ. Hij heeft dat gisteren in Wenen aangekondigd. Depart ij moet zaterdag formeel de opvolger van vice-premier Riess-Passer als partijvoorzitter kiezen. Reichhold (45) is dan waarschijnlijk de enige kandidaat. Hij komt evenals Jörg Haider uit Karinthië en stond hem zeer na. Haider, de sterke man van de FPÖ, heeft zich eerder als kandidaat teruggetrok ken omdat hij werd bedreigd. Reichhold omschreef de toestand waarin zijn partij verkeert als een puinhoop. Volgens opiniepeilingen stevent de FPÖ bij de komende verkiezingen af op een halvering. AFP WENEN - Met het toetreden van Cuba tot de groep landen die zegt geen kernwapens te produceren, is Latijns-Amerika het eerste grote atoomwapenvrije gebied op de wereld geworden. Dat heeft het Internationaal Atoomagentschap (IAEA) in We nen gisteren verklaard. Het hoofd van de IAEA, Mohamed alBaradei, zei op een pers conferentie dat de Cubaanse regering heeft aangekondigd het non-proliferatieverdrag van de Verenigde Naties te onderte kenen. Dat verplicht staten geen kernwapens te verwerven. De naleving van het verdrag, dat al door 188 landen is onder tekend, wordt gecontroleerd door onder meer de IAEA. EFE SYDNEY - Het gat in de ozonlaag boven Antarctica, dat in middels de grootte heeft van drie keer de oppervlakte van Au stralië, wordt kleiner. Dat is de conclusie van het Australische onderzoeksbureau Csiro. Volgens Csiro sluit het gat zich langzaam door de verminder de uitstoot van ozon-aantastende chloorfluorkoolwaterstof fen (cfk's), waardoor de concentratie van deze schadelijke stoffen afneemt. Als deze trend zich doorzet, dan zou het gat in de ozonlaag volgens de wetenschappers over vijftig jaar hersteld kunnen zijn tot wat het was in 1930, voor de uitvin ding van deze stoffen. ANP /DPA ZAGREB - Een groep van onge veer zestig ouders in het Zuid- Kroatische Kastela wil dat een achtjarig meisje, dat met hiv is besmet, van haar school wordt verwijderd. Dat meldde het Kroatische persbureau Hina gisteren. Om druk op de schoolleidinguit te oefenen houden de ouders him kinderen thuis. Het meisje Ela, dat al vanaf haar geboorte met hiv is besmet, krijgt al vanaf het begin van dit schooljaar les in de bibliotheek. Haar biologi sche ouders zijn aan aids gestorven. Ze is met haar adop tiefouders eerder al Zagreb uit gevlucht, toen buren hadden ge protesteerd tegen haar komst. In Oost-Europa en Rusland breidt aids zich sneller uit dan waar ook ter wereld. Dat maak te Unicef gisteren bekend. DPA Advertentie hoofd en zorgde ervoor dat het niet tot een rechtszaak kwam. Papon zal zijn intrek nemen in zijn buitenhuis in Gretz-Ar- mainvilliers, nabij Parijs. Al leen als hij zijn huis verlaat, moet hij dat aan een rechter la ten weten. GPD BRUSSEL - Het nieuwe 'ram penfonds' van de Europese Unie jaagt de lidstaten niet op onver wacht hoge kosten. Europees Commissaris Barnier (Regio naal Beleid) verzekert dat de ge plande één miljard euro per jaar voldoende zal zijn. Hij vroeg de EU-landen gisteren de oprich ting van het fonds zo snel moge lijk goed te keuren. Het solidariteitsfonds, zoals dat gisteren door de Commissie werd gepresenteerd, voorziet in noodhulp voor de huidige en toekomstige lidstaten die ge troffen worden door natuur-, milieu- of technologische ram pen. Het idee voor een nieuw fonds vloeit voort uit de over stromingen afgelopen zomer in onder meer Duitsland, Tsjechië en Oostenrijk. Barnier sprak over een 'billijke, nuttige en doeltreffende' manier om direct hulp te verstrekken waar verze keraars het laten afweten. Het rampenfonds keert uit als de schade minimaal één miljard euro bedraagt, of meer dan 0,5 procent van het bruto nationaal product van het getroffen land. Pogingen van verschillende commissarissen, waaronder Bolkestein, om deze drempel te verhogen mislukten. Ook enke le lidstaten (Nederland, Groot- Brittannië) pleitten voor een hogere drempel uit vrees voor teveel uitgaven.GPD Tot 30 uur gratis bellen Tot SOOO gratis e-mails Bestel via 0800-0105 of kijk op www.kpn.com Vraag naar de voorwaarden. business £jjjjXZEEEC[!XIZj| BelCompanv n NTT DoCoMo,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5