PZC Tunneltarief inzet verkiezingen brunch modder 11 Nieuwe start LPF Zeeland m Aftrap landelijk project respect op school Slikborden veranderen van naam Straatsma wil af van twee vervoersbewijzen Zeeuws-Vlaamse partijen eisen zelfde korting als bij PSD mzu u s zeeuwse almanak Zwaaien ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 19 september 2002 HnorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het geredu ceerde tarief voor de Wester- scheldetunnel lijkt inzet te worden van de gemeenteraads verkiezingen in Zeeuws-Vlaan deren. Het gros van de politieke partijen vindt dat de NV Wes- terscheldetunnel aan frequente tunnelgebruikers op zijn minst 65 procent korting moet geven. De PSD hanteert clat percentage als minimumkorting voor bezit ters van een 'bootkaart', be doeld voor mensen die geregeld de oversteek maken. Zeeuws- Vlamingen krijgen nog iets meer korting op de veertarie- ven. De exploitatie-maatschappij maakt de tunneltarieven eind oktober bekend. Gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer) weet nu al een paar zaken zeker: „De korting voor frequente gebrui kers zal niet zo hoog zijn als dat van de PSD. Ook komt er geen apart tarief voor Zeeuws- Vlaamse gebruikers." Uitgangspunt blijft 'eindtarief veer is begintarief tunnel', waarbij opgemerkt moet wor den dat bij de berekening een gemiddeld bedrag gehanteerd wordt. Dit bedrag gebruikt de exploitatiemaatschappij om het tarief voor de gebruikerscate gorieën (auto, auto's met aan hanger, lichte en zware vracht wagens) te bepalen. Daarna wordt het reductietarief be paald voor de regelmatige ge bruikers. Pleuris Als de NV Westerscheldetunnel een kortingstarief hanteert dat niet in de buurt komt van de ge middelde PSD-korting, dan breekt in Zeeuws-Vlaanderen de politieke pleuris uit. De Mid- den-Zeeuws-Vlaamse PvdA- voorman J. van Schaik gaat er van uit dat de tunnelexploitant de redenering 'eindtarief veer is Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 Advertentie De Drvkkery blijft vernieuwen Brasseriemenu tomatensoep en couscous of gevulde paprika's (vegetarisch) en cappuccino-bavarois voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) Nieuwe Titels Van o.a. Donna Tartt, Conny Palmen, Adriaan van Dis, Maarten 't Hart, Isabel Allende Bij onze afdeling cd's: Aangenaam klassiek €6,99 zaterdag 21 september 14.30-16.30 uur de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid A Markt 51 A Middelburg P (0118) 886886 begintarief tunnel' ook aan houdt voor de reductie-tarie ven. Anders zijn de Zeeuws- Vlamingen jaren voor de gek ge houden en dat is onacceptabel. Barbé mag dan wel zeggen dat we van het tunneltarief geen verkiezingsitem mogen maken, maar dat zal het dan juist wel worden." De opmerking die burgemeester R. Barbé van Terneuzen vorige week maakte tijdens een raads vergadering is bij politiek Zeeuws-Vlaanderen in slechte aarde gevallen. „Als die tunnel voor Zeeuws-Vlamingen onbe taalbaar wordt, is het juist de taak van de politiek om daar iets aan te veranderen", meent lijst trekker C. Bolijn-Hertzberger van Dorpsbelangen en Toeris me. „Zeeuws-Vlaanderen mag niet aan België verpatst wor den, maar de Westerschelde dreigt nu wel breder te worden voor veel mensen. Hoe kan dan iemand zeggen dat we niet voor onze belangen mogen strijden. Dat moeten we juist feller gaan doen. Ik zal deze kwestie dins dag aankaarten in het stuur- groepoverleg in West-Zeeuws- Vlaanderen", benadrukt Bolijn. CD A-lijstaanvoerder B. Pau wels uit Kloosterzande vindt dat de kwestie op zeer korte ter mijn in een intergemeentelijk overleg aangekaart moet wor den. „Ik vind niet dat het kor tingstarief inzet moet worden van de verkiezingen, de kwestie is niet partijgebonden en ook niet per se aan de regio. Ook groot-gebruikers op de Beve- landen en Walcheren zijn ge diend met een kortingstarief dat zo dicht mogelijk bij de PSD-ta- rieven ligt", meent Pauwels. WD/Gemeentebelangen-lijst- trekker F. van Dongen uit Aar denburg volgt Pauwels in zijn redenering. „Dat sommige partijen in hun programma's nog spreken over een tolvrije tunnel is achterhaald. Het re ductietarief is iets anders. Dan spreken we echt over een alge meen belang. Ik denk ook dat de gemeenteraden deze kwestie gezamenlijk moeten oppak ken", zegt Van Dongen. Groot- Hulst-voorman E. de Deckere vindt dat het kortingstarief wel degelijk inzet mag worden van de verkiezingen. „De Oost- Zeeuws-Vlamingen maken door het verdwijnen van het veer Kruiningen-Perkpolder toch al extra kosten. Een kor tingstarief dat zo dicht mogelijk bij het PSD-kortingstarief ligt is dan ook meer dan redelijk", aldus De Deckere. De VVD-Kanaalzone, Gemeen tebelangen Kanaalzone (GBK) en de groepering Nieuw West hebben een reductieregeling al in hun verkiezingsprogramma's opgenomen. met zeezicht Kinderen voeren een toneelstuk op over ruzie en pesten. Burgemeester Barbé (1) en commissaris van de koningin W. van Gelder en zijn vrouw kijken toe. foto Peter Nicolai door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gisteren op basisschool de Piramide in Terneuzen de Zeeuwse aftrap gegeven voor het landelijke project 'Respect op school.nl'. Het streven is dat op termijn minstens de helft van alle Zeeuwse basisscholen aan deze campagne tegen geweld mee doet. Tegen geweld en voor respect. Dat is het motto van de campag ne, die als doel heeft een groter gevoel van veiligheid te schep pen in en rond basisscholen. De werkwijze is eenvoudig. Leer lingen van basisscholen meten de veiligheid van de school en de schoolomgeving met behulp van een vragenlijst, de zoge naamde veiligheidsthermome ter. Vervolgens komen de leer lingen met ideeën om geweld en gebrek aan respect tegen te gaan en zelf te werken aan hun nor men en waarden. De ideeën worden ingediend bij de website www.ikhebeenidee.nl. Een jon gerenforum kiest uit al die sug gesties per school de beste idee- en uit. Van Gelder las gisteren bij de start van de campagne in Terneuzen een fragment voor uit het boek Spijt van kinder boekenschrijfster Carry Slee. Dat boek gaat over pesten. „Een vorm van geweld die heel vaak op scholen voorkomt", aldus Van Gelder. Samen met leerlingen uit de hoogste klassen bracht percus sionist Menno de Bruin een pro gramma met muziek, verhalen en toneel. Daarin werden ver schillende vormen van geweld belicht, zoals vechten, ruziema ken, discriminatie en het aan richten van vernielingen. Ook was er een knipoog naar het ge drag van ouders. Problemen be ginnen vaak thuis en daarom wil het project ook de ouders er bij betrekken. Na het uitvoeren van ideeën om de veiligheid te verbeteren vol gen opnieuw metingen, om te zien of maatregelen effect heb ben. De laatste fase van het proj eet bestaat uit het door leer lingen en leerkrachten geza menlijk opstellen van een aan tal spelregels, waaraan iedereen zich op school moet houden. Scholieren maken samen con crete afspraken over hoe ze el kaar op hun gedrag gaan aan spreken. Want om een veilig klimaat te scheppen moet je el kaar wel durven aan te spreken. De Piramide wil eerst nog een Er is een nieuwe campagne die waarschuwt voor slik op de weg, in het midden het oude bord. Advertentie P TOPMERKEN! E TRUSSARDIJEANS N SCAPA (SPORTS) GIGUE(S) x 1 CP COMPANY ROBERT FRIEDMAN s~\ LATRAMODA O i CHACOK Penthouse Langeviele 18 c Middelburg c Tel. 0118-641511 door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - De alom bekende borden die waarschuwen voor 'slik op de weg' maken dit jaar plaats voor borden die bestuurders attent maken op 'modder op de weg'. Het gaat om dezelfde actie, maar die is dit jaar voor het eerst landelijk, en het woord slik zou buiten Zeeland niet bij ie dereen bekend zijn. De actie, die in Zeeland al sinds 1993 be staat, werd gisteren geopend door gedepu teerde J. Hennekeij (verkeer) op de boerde rij van de familie Van Strien even buiten Wolphaartsdijk. Hennekeij benadrukte dat het aantal slachtoffers op 'besmeurde we gen' sinds het begin van de actie 'Modder op de weg' aanzienlij k is gedaaldBehalve Zee land doen dit jaar zes andere plattelands- provincies mee aan de actie. De actie, die samenvalt met de bietencam pagne, richt zich op zowel landbouwers als andere weggebruikers. Die eerste categorie moet vervuiling van de weg zo veel mogelijk zien te voorkomen door de banden van trek kers en wagens af te krabben of af te spuiten voordat ze erf of perceel verlaten. Als er toch modder op de weg valt, moeten ze het weg dek zo snel mogelijk schoonmaken. Zolang dat niet is gebeurd dienen de bekende bor den, die waarschuwen voor slik, te worden neergezet. Deze moeten zo'n vijftig tot 75 meter voor het vervuilde stuk weg worden geplaatst. Ook via de regionale radio en televisie wor den mensen gewaarschuwd voor met mod der bevuilde wegen en het gevaar van land- door Raymond de Frel SLUIS - Burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aar- denburg wil dat reizigers weer met één strippenkaart gebruik kunnen maken van de grens overschrijdende buslijn tussen Breskens en Brugge (lijn 2). „Dit euvel moet echt zo snel mogelijk verholpen worden. Echt, dit is het meest belachelijke wat ik ooit heb meegemaakt", maakt Straatsma zijn ongenoegen dui delijk. De burgervader onderhield zich gistermiddag met Commissaris van de Koningin W. van Gelder, die de officiële opening van het Family Funtasy Park Toversluis combineerde met een werkbe zoek aan Zeeuws-Vlaanderen. In het overleg werden tal van za ken besproken, waaronder de grensoverschrijdende samen werking met Vlaamse gemeen ten. Van Gelder bestempelde die samenwerking als 'goed'. „Al moeten de betrokken gemeentes wel heel alert blijven op gevoe ligheden", aldus Van Gelder Eén van de punten van aan dacht is de huidige situatie in het openbaar vervoer. Waar rei zigers tot voor kort nog met één vervoersbewijs van Nederland naar België konden reizen (en andersom), dienen er nu twee kaartjes gekocht te worden. Eén strippenkaart voor het Neder landse traject, één kaartje voor het Belgische deel. „Dit moet echt heel snel van tafel worden geveegd. Deze situatie is ook ze ker niet bevorderlijk voor de grensoverschrijdende samen werking. We moeten met alle partijen heel snel tot een oplos sing zien te komen", aldus Straatsma. Multifunctioneel Naast de grensoverschrijdende samenwerking, kwam ook het beoogde multifunctioneel cen trum aan de Kloosterstraat in Sluis ter sprake. Nadat de gemeente vorige week met het afketsen van een bijdra ge van het katholiek kerkbe stuur (150.000 euro) te maken kreeg, lijkt het erop dat de pro vincie Zeeland haar gunstiger gezind is. Van Gelder verwacht dat de provincie binnenkort de knoop doorhakt over een subsi die van ruim 400.000 euro, waarmee de financiering voor het centrum grotendeels rond is. „Het ziet er in ieder geval gun stig uit. Het archeologische werk op het terrein is groten deels gebeurd en de resultaten daarvan belemmeren de komst van het centrum niet." Van Gelder, die deze week tien jaar als Commissaris van de Ko ningin actief is, werd ook geïn formeerd over de ontwikkelin gen rond het project Sluis aan Zee en de plannen voor hotel de Dikke van Dale. Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Leiden C-Alphen a/d Rijn 20 sep t/m 13 okt Alphen a/d Rijn-Gouda 21 en 22 sep Groningen-Leeuwarden 21 sep (NoordNed) Amersfoort-Amsterdam C Amersfoort-Schiphol Weesp-Naarden-Bussum 21 en 22 sep Amsterdam C-Utrecht C 21 op 22 sep Groningen-Roodeschool/Delfzijl 22 t/m 26 sep (NoordNed) Breda-Roosendaal 23 t/m 26 sep Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. paar schoolprojecten afronden en na de herfstvakantie wordt dan definitief begonnen met respectopschool.nl. Andere Zeeuwse gemeenten waar het project start zijn Veere en Tho- len. door Rolf Bosboom GOES - De Lijst Pim Fortuyn maakt een nieuwe start in Zeeland. In het bestuur van de provinciale afdeling zijn uitsluitend mensen gekozen die de afgelopen maanden niet direct betrokken waren bij de diverse interne conflic ten. Dinsdagavond laat werd He- dwig Smits uit Kamperland tot voorzitter gekozen. Van de 91 LPF-leden in Zee land hadden zich 13 kandi daat gesteld voor een plaats in het bestuur. De stemming, waarbij 33 le den aanwezig waren, vond achter gesloten deuren plaats in Goes. Naast voorzitter Smits ko men in het bestuur W. Goed hart uit Oostkapelle (secre taris) en F. Traas uit Breskens (penningmeester), D. Quist uit 's-Heer Arendskerke en B. Houwer uit Hulst. Samenwerking Omstreden kandidaten als R. de Nooijer en L. Sturm zijn buiten het bestuur gehou den. Zij waren betrokken bij het vroegere Fortuynlijk Zee land en zijn later met ruzie uiteengegaan. Verschillende leden uit de beide kampen hadden al aangegeven niet met elkaar in één bestuur te willen zitten. De nieuwe voorzitter Smits was tot nu toe alleen lid van de partij en niet direct actief betrokken. Secretaris Goedhart zei na afloop: „Ik denk dat dit een homogeen bestuur is gewor den, al vind ik het wel jam mer dat Sturm buiten de boot is gevallen." Verbazing Houwer en Traas hebben met verbazing kennisgenomen van uitlatingen van hun streek- en partijgenoten R. Muste en C. Freeke. Die stellen de enige zittende be stuursleden van LPF Zee land te zijn. Muste en Freeke hebben al bij voorbaat aangegeven het gisteren gekozen bestuur niet te erkennen. Houwer, tweede op de kandi datenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen in Hulst, wil de zaak met Muste uitpraten. Traas, be trokken bij LPF Sluis, zegt dat zijn afdeling niet op de hoogte is van wat zich alle maal de afgelopen maanden heeft afgespeeld. „Dat is ons pas maandag goed duidelijk geworden. Muste heeft hele maal op eigen houtje gehan deld." pagina 15: voorzitter LPF kijkt alleen vooruit foto Dirk-Jan Gjeltema bouwverkeer in het algemeen. Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) presenteerde gisteren twee spots onder het motto 'Let meer op landbouwver- keer'. Vóór de actie begon vielen er in Zeeland jaarlijks gemiddeld drie doden door be smeurde wegen. Nadien is dat er gemiddeld 'slechts' één„Er gebeuren niet zoveel onge lukken", constateerde B. Vroonland van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO giste ren. „Maar als er wat gebeurt, is het vaak ernstig." Tussen neus en lippen door liet hij ook nog even weten dat hij het onbegrijpe lijk vindt dat tractoren zijn vergeten bij de verplichtstelling van de dodehoekspiegel. „Landbouwvoertuigen worden steeds gro ter en hebben net zo goed met het probleem dode hoek te maken." Zijn vriend nam haar man mee voor een rondvlucht bo ven Zeeland. Zelf bedankte de Souburgse voor de gelegenheid: vliegen deed ze wel eens, maar met niet minder dan vier straal motoren. In zo'n geval met maar één motor en twee van die ielige vleugeltjes zag ze niks. Maar ze zou zwaaien, als de twee aviateurs in het lucht ruim boven hun huis zouden verschijnen. Op het geschatte tijdstip van overkomst hield ze woord en stond in de tuin met volle overgave het toestel toe te wuiven. Ze zaten wel erg hoog, vond ze. Hoe hoog zag ze vijf minuten later, toen het vliegtuigje vol gens afspraak boven Oost- Souburg cirkelde. Zouden ze haar gezien heb ben, de passagiers van de KLM-lijnvlucht naar Brus sel? De buren in elk geval wel....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45