Plan Borrendamme weer anders Giro 860 Zeemeerminnen prikkelen fantasie Poppentheater Sim Bolus viert feest Middelburger wordt tweemaal binnen een etmaal bestolen STARTPROBLEMEN? LATEN JE NIET LOS. \IT1tJl 1/ De NSGK geeft vakantiepret... giro 55 2000 Betrokken partijen willen voor eind dit jaar knopen doorhakken agenda Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken Giro 860 Hersenstichting Nederland Hersenstichting Nederland gehandicapte kind door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze dacht aan Vlissingen, de zee en het film festival en kwam uit op een zee meermin die half in zeewater ligt, waarin schelpen en na- maakvisjes drijven. Janny Scholte uit Vlissingen won gis teravond met dat ontwerp de fotografiewedstrijd 'Maak het eigen droombeeld van een zee meermin'. Op de tweede plaats eindigde Ada Hommel uit Zierikzee en derde werd Anne Breel uit Mid delburg met een fotocollage. Het idee voor een fotowedstrijd rond het beeldmerk van Film by the Sea, een zeemeermin, werd geboren in het kantoor van Buro Beeldende Kunst (BBK) Vlis singen. Daarmee moest het filmfestival ook in de straten en onder de Zeeuwse bevolking gaan leven. Zo'n dertig deel nemers dienden 'allen eigen zinnige zeemeerminnen in', oor deelde de jury, die bestond uit de vakfotografen Leo van Kampen en Remco van den Bosch. Alle collages, foto's, enscenerin gen en tekeningen worden bin nenkort opgehangen in De Glazen Pui in de Walstraat in Vlissingen. De gedachte aan de vrouw met een vissenstaart prikkelt blijk baar de creativiteit. Janny Scholte maakte een foto van haar dochter Anna, die als zee meermin naar de einder staart. Ze pakte de foto waterdicht in en wikkelde er een tweede laag plastic bolvormig omheen en vulde de bol met zeewater. „Ik wilde een soort 'sneeuwbol' maken. Als je de foto schudt, ontstaan er golven, gaat de zee meermin kopje onder en zwem men de visjes rond", zei de win nares. De jury honoreerde de Vlissing- se Hedy Traas (een angstige vrouw op een luchtbed) en Hans Bommeljé (een fantasievolle vis nog met een eervolle vermel ding. De winnaar krijgt 250 eu ro. De tweede prijs 150 euro en de nummer drie honderd euro. door Ron Maqnée VROUWENPOLDER - Binnen een etmaal is de Middelburger J. Plansoen tweemaal bestolen. Zowel in Kamperland als in Vlissingen was de gepensio neerde schipper de klos. De schade bedraagt meer dan dui zend euro. Zondagmiddag rond half vier. Plansoen zet zijn zilvergrijze wagen op het parkeerterrein bij natuurgebied Schotsman Rui- terplaat op Noord-Beveland. Hij gaat een stukje wandelen met zijn vriendin. Nog geen half uur later keert het paar terug naar cle boot, die in Vrouwen polder ligt afgemeerd. Bij de boot aangekomen blijkt de tas van Plansoen uit zijn auto te zijn gestolen. Tal van per soonlijke spullen is hij kwijt: bankpassen, een creditcard, zijn rijbewijs, het kentekenbe wijs van zijn auto en een reser- vebril. Bovendien zit er toeval lig een behoorlijk bedrag in de tas, ruim driehonderd euro. Gelukkig heeft Plansoen nog zijn paspoort, waarmee hij bij de bank geld kan opnemen. Met ruim 250 euro op zak in een oude portemonnee kunnen ze weer even vooruit. Tot slot melden Plansoen en zijn vriendin zich bij het postkantoor voor een nieuw kentekenbewijs. Een maal buitengekomen merkt hij dat hij andermaal is bestolen. De oude portemonnee is gerold, met de net opgenomen euro's. donderdag 19 september 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Voor eind van dit jaar moet duidelijk zijn wan neer en in welke vorm de nieuw bouw van het Zierikzeese zorg centrum Borrendamme kan worden verwezenlijkt. Zorg- koepel Arcus Schouwen-Dui- veland, gemeente en eigenaar van het complex Woonzorg Ne derland hebben met elkaar af gesproken dat ze tegen die tijd binnen hun eigen organisaties weten hoe de afzonderlijke vlaggen er bij hangen. Het ontwerp is de afgelopen maanden op aangeven van de gemeente voor de tweede keer een jaar tijd aangepast. Volgens wethouder A. van der Wouden (Volkshuisvesting) waren de in gediende plannen voor het ter rein aan de Scheldestraat 'te massief van opzet'. „Het stoorde de omgeving." In de meest re cente versie is het appartemen tencomplex, dat straks naast het centrale servicegebouw moet verrijzen, in drieën ge knipt. „Het geheel krijgt nu een wat meer campusachtige uit straling. Wij gaan kijken of dat wél stedebouwkundig inpas baar is. Maar mijn eerste indruk is positief." De wethouder realiseert zich dat de gewijzigde opzet conse quenties heeft voor de kosten. „Of je nu in één of in drie gebou wen een lift moet aanbrengen, dat scheelt nogal wat.Bekeken wordt, hoe in die duurdere uit voering tegemoet kan worden gekomen. Van der Wouden be nadrukt dat het daarbij niet gaat om een financiële bijdrage. Wel kan de gemeente sturen aan de opbrengstenkant ten gunste van Woonzorg Nederland, via de toedeling van het soort wo ning dat daar straks mag wor den gebouwd. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 18.00-20.00 uur: Schoolzwemtoernooi. Het moderne zorgcentrum wordt een mix van sociale huur woningen, de duurdere klasse en koopappartementen. De ge meente bepaalt hoeveel wonin gen per sector wenselijk zijn. Van der Wouden en Arcusdirec- teur A. Schouw waken er voor dat het Borrendamme nieuwe stijl ook voor mensen met een klein pensioen en een AO W-uit kering betaalbaar moet blijven. „Het mag geen yuppenwijk worden", vergelijkt Schouw de doelstelling met die van het in Haamstede te realiseren luxu euze servicecomplex van een Bevelandse projectontwikke laar. Gestapeld Borrendamme behoudt per sal do de huidige 167 plaatsen. Het nieuwe complex wordt een deels gestapelde bouw, in hoogte va riërend en niet hoger dan de hui dige bebouwing. De bewoners kunnen er straks een zelfstandi ge huishouding op nahouden en naar gelang" de persoonlijke be hoefte zorg inkopen. De totaal investering van het project (in clusief sloop van de bestaande gebouwen) wordt voorlopig ge schat op 25 miljoen euro. Vorig jaar moesten Arcus en Woonzorg Nederland hun plan voor Borrendamme ook al aan passen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het bestaande zorgcentrum in de nieuwe opzet zou worden uitgesmeerd over twee locaties: de huidige omge ving en appartementen in de binnenkort te bouwen nieuw bouwwijk Poortambacht 11. De gemeente stapte daar echter van af, in verband met oude afspra ken met woningbouwvereni ging Zeeuwland over een servi cecomplex in de nieuwe wijk. Soepeler De hernieuwde aanpassing kort na de machtswisseling in de ge meente Schouwen-Duiveland, doet Schouw niet simpen. Het overleg met de nieuwe wethou ders en het resultaat dat daar mee wordt geboekt, verloopt naar zijn ervaring aanmerkelijk soepeler. „Wat ons aangaat, zijn we er zeker op vooruit gegaan." Hij vertrouwt er op dat de ge meente en Woonzorg Nederland (voor wat betreft de financie ring) eind dit jaar de knopen doorhakken. Ook Arcus zal dan beslissen of de 'zorgcomponent voor de generatie die gaat ko men' op een verantwoorde wijze kan worden ingevuld, aldus Schouw. „Als die fase van be sluitvorming op de drie fronten eenmaal is doorlopen, kunnen we ons helemaal concentreren op de nadere uitwerking en ver wezenlijking van het plan. Dan kan het volgens mij heel snel gaan. Wanneer ik heel optimis tisch ben, beginnen we medio 2004 met de nieuwbouw en is eind 2005 de oplevering." Jarigen worden bij poppentheater Sim Bolus altijd even extra in het zonnetje gezet. foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat GOES - In het Ambachtscentrum in Goes heerst een nerveuze spanning. Het is er aar dedonker, totdat er langzaam een spotlicht aangaat. Zo'n twintig kinderen houden hun adem in. Dan gaat het doek open en is het nieuwe seizoen van poppentheater Sim Bo lus begonnen. Een feestelijke opening, want het theater van Hans van der Haar bestaat vijftien jaar. Van der Haar voert het stuk Wat een schat op. Een verhaal van een Duitse schrijver, dat hij heeft bewerkt voor zijn poppenthea ter. „Je moet zo'n stuk helemaal kneden en vormen om het uiteindelijk uit de poppen kast te kunnen krijgen", vertelt de poppen speler. Van der Haar is zestien jaar geleden met de poppenkast begonnen. In zijn eerste jaar had hij een voorstelling waar hij mee rond trok. Na een j aar kwam hij in het ambachts centrum terecht. „Tijdens het seizoen speel ik elke woensdagmiddag en af en toe op za terdag. Ik doe dat altijd met veel plezier, maar met het vorderen van de leeftijd vind ik het fysiek wel steeds zwaarder worden, en Het is een zeer intensieve bezigheid, om dat ik alles alleen doe." De voorstellingen worden vaak door groep jes kinderen bezocht, meestal in het kader van een verjaardagsfeestje. Van der Haar zet de jarigen altijd even in het zonnetje voor hij begint. „Je moet direct alle aan dacht proberen te krijgen, anders heb je kans dat de kinderen te veel worden afge leid, omdat ze met elkaar bezig zijn." Zijsprong Van der Haar speelde ook een keer een rol met zijn poppenkast in een toneelvoorstel ling. Een dergelijke zijsprong wil hij in de toekomst nog wel een keer maken. „Als ik een keer de kans krijg om als poppenspeler iets bijzonders te doen, ga ik daar wel op in. Het lijkt mij bijvoorbeeld leuk als dat voor volwassenen zou zijn." yg «■.TT-TI H WIlrtHT* liHW Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de la Tourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen ofte genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl GIRO 596890 Alleen op de wereld. De straat als wereldkansen bieden. Het zijn de thuis en volledig aan het noodlot over- weeshuizen van WereldOuders die borg gelaten. Kinderen in Midden-Amerika staan voor zorgen ontplooiingskansen, zonder familie, zwervend op zoek naar WereldOuders vormen een brug die warmte en geborgenheid. Jong leven deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is vasl e» toekomst geeft. Nood- begonnen. Door middel van 7^ zakelijke steun die ons als opvang, liefde en scholing Q JH| v- WereldOuders nooit los laat. kunnen we deze weeskinderen TrU Xs Z toc^ 0Ü'< n'et' W wereldddders WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152, 1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 - Fax: 035 626 4579 E-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde. leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl voor meer info kijk op www.nsgk.nl nederlandse stichting voor het Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee. Geef daarom gul. Nederlandse \!/Hartstichting Als cle hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten- De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen doof. achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker, Vragen? Bèl gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40