Donner holt kerkasiel uit Leefbaar Nederland in geldnood PZC V erpleegkundige mag dwangvoeding Van der G. weigeren Godshuizen mogen illegalen geen onderdak meer bieden Claus heeft infectie aan luchtwegen Vijf kanshebbers Ako-prijs Steeds meer ongehuwde ouders Politie breekt in om pop te redden Levensmiddelen te warm bewaard Novib krijgt kwart minder aan subsidie Groen licht voor tweede Maasvlakte Asielzoekers uit Sierra Leone kunnen terug Dercon vertrekt bij Boijmans Onze keukenshowroom heeft uw klassieke smaak. Familie krijgt bezittingen na zestig jaar terug a 99 GALL GALL donderdag 19 september 2002 AMSTERDAM - Prins Claus heeft een infectie aan de lucht wegen. Dit meldde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren. De toestand van Prins Claus is volgens zijn artsen stabiel. De prins werd dinsdagmiddag opgenomen in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam, met verschijnselen van koorts, die mogelijk op een infectie aan de luchtwegen zouden wijzen. De prins werd op 1 juli ook al voor een kleine twee weken op genomen in verband met een vermoedelijke infectie aan de luchtwegen. Van 21 juli tot 5 september lag hij opnieuw in het AMC. Hij kreeg toen een pacemaker. ANP AMSTERDAM - Paul Claes, Renate Dorrestein, Léon Hans- sen, Allard Schroder en Frank Westerman maken dit jaar kans op de Ako-Literatuurprijs (50.000 euro). De jury gaf de 'short-list' gisteren vrij. De winnaar wordt op 23 oktober be kendgemaakt. Het gaat om de boeken De Kameleon (Claes), Zonder Genade (Dorrestein), Sterven als een polemist, Menno ter Braak 1930- 1940 (Hanssen), De hydrograaf (Schroder) en Ingenieurs van de ziel (Westerman). De Ako-Literatuurprijs is één van de twee grote literaire prij zen in Nederland. In het voorjaar wordt de Libris Literatuur Prijs uitgereikt. ANP DEN HAAG - Steeds meer Nederlandse kinderen hebben on gehuwde ouders. Het aantal ongetrouwde paren met thuis wonende kinderen is toegenomen van 123.000 in 1997 tot 198.000 in 2002, een groei van 75.000, aldus het CBS. Bijna 10 procent van de paren met kinderen is niet getrouwd, vijf jaar geleden was dit nog 6 procent. Van de 4,6 miljoen thuiswonende kinderen hebben er nu ruim 310.000 onge huwd samenwonende ouders. Daarnaast zijn er zo'n 635.000 kinderen met een alleenstaande ouder. ANP AMSTERDAM - Een inwoner van de Spaarndammerbuurt in de hoofdstad die creatieve maatregelen trof om inbrekers af te schrikken, heeft daarmee juist een inbraak over zich afgeroe pen, door de politie. Agenten braken de woning open, nadat ongeruste omwonen den hadden gemeld dat de bewoner al enkele dagen roerloos in zijn stoel zat. Zij vreesden dat de man was overleden. Nader onderzoek van het 'slachtoffer' wees uit dat het ging om een pop die de bewoner had neergezet om de indruk te wekken dat er iemand thuis was. ANP DEN HAAG - Meer dan zeshonderd bedrijven hebben on langs een boete of waarschuwing gekregen, omdat zij levens middelen op te hoge temperatuur bewaarden. De Keurings dienst van Waren controleerde deze zomer bij ruim 2500 bedrijven de bewaartemperatuur van de verkoop voorraden. De wettelijk voorgeschreven koeltemperatuur is maximaal 7 graden. De dienst heeft 218 bedrijven een boete opgelegd en 433 bedrijven een officiële waarschuwing gegeven. Op korte termijn zullen deze ondernemingen opnieuw worden gecon troleerd. Ambachtelijke ondernemingen bewaarden hun voe dingsmiddelen beter dan supermarkten en andere verkoop plaatsen. ANP DEN HAAG - De ontwikke- jj lingsorganisatie Novib doet haar werk onvoldoende. Ais straf moet zij voor het komende I jaar ruim een kwart minder sub- Ij sidie krijgen dan de gevraagde 123,8 miljoen euro. Dat stelt de Commissie Medefi nancieringsprogramma-breed in haar advies aan staatssecre taris voor Ontwikkelingssa menwerking A. van Ardenne. Novib reageert onthutst en noemt het advies 'verbazend, verdrietig en onverdiend'. Ook Plan Nederland, het vroegere Foster Parents Plan, krijgt een strafkorting aan de broek. De organisatie had om 29,5 miljoen euro gevraagd en krijgt van de commissie 27,8 miljoen. De aan vragen van Hivos (61 miljoen), Cordaid (107,6 miljoen), Icco (110 miljoen) en Terre des Hom mes (5 miljoen) worden gehono reerd. Plan Nederland laat weten te kunnen leven met een tik op de neus, maar voor Novib is het ad vies echt een klap in het gezicht. Volgens de commissie zijn de ta ken die de Novib zich stelt moei lijk te beoordelen en leert de or ganisatie onvoldoende lessen uit het verleden. ,,De commissie verwijt ons nu dat we zo breed zijn", zegt woordvoerder P. van Tongeren. „Men is niet gechar meerd van de publieke debatten en het lobby-achtige werk van ons. Maar daar houden we ons maar voor 15 procent mee bezig. 85 procent is voor projecten." Ook P. Hoebink, die aan de Nij meegse Universiteit onderzoek doet naar ontwikkelingssamen werking, is hogelijk verbaasd. „Het is een hele moderne orga nisatie met een goede taakop vatting. Ik moet het rapport van de commissie nog bestuderen, maar ik denk dat ze Novib te politiek vindt. Zo heeft de orga nisatie zich aangesloten bij Ox- fam International (een interna tionale lobby-organisatie, red). Die waardeer ik juist zeer", al dus Hoebink. De Nijmeegse we tenschapper zet vraagtekens bij het rapport, omdat er volgens hem te weinig materiaal voor handen is om de organisaties kritisch te beoordelen. „Van Terre des Hommes weten we he lemaal weinig. "GPD ROTTERDAM - Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat vindt dat de tweede Maasvlakte aangelegd kan worden zonder dat er een eerste klant is. In een interview in het Nieuwsblad j Transport zegt De Boer: „Ik neig er toch meer naar dat je moet zorgen dat de producten eerst in het schap liggen voordat je ze I gaat verkopen." j Het vorige kabinet besloot wel- I iswaar tot de aanleg van de I tweede Maasvlakte om het ko mend ruimtegebrek in de Rot terdamse haven op te lossen, maar dat kon pas als er een eer ste klant is, de zogenoemde lau nching customer. De Boer laat dat idee nu los, en wil er over praten met de ministers Heins- broek (Economische Zaken) en Hoogervorst (Financiën). De Rotterdamse havenwethou der W. van Sluis reageerde giste ren verheugd op de uitlatingen van De Boer. ANP DEN HAAG - Asielzoekers uit Sierra Leone kunnen terug naar huis, vindt minister Nawijn voor Vreemdelingenzaken en Integratie. Met de veiligheid en de mensenrechtensituatie in Sierra Leone gaat het nu een stuk beter, oordeelt Nawijn. De LPF-minister heeft dat gis teren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Tot nu toe mochten ze in Nederland blij ven omdat de situatie in Sierra Leone te onveilig was. In de praktijk betekent dit dat de IND elk asielverzoek van een Sierra Leoner weer individueel gaat beoordelen. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Kerkbesturen die illegalen onderdak bieden, moeten over enige tijd voluit meewerken aan uitzetting van die illegalen. Ze kunnen dan niet meer schermen met het kerkasiel. Dat zegt minister Donner van Justitie (CDA). „Als kerken weigeren de autori teiten te gehoorzamen, plaatsen ze zich buiten de wet en dat is door Sigrid van lersel DEN HAAG - Leefbaar Neder land verkeert in grote financiële problemen. Het partijbestuur kampt met een schuld van circa 40.000 euro, omdat de oor spronkelijke oprichters van de partij diverse oude rekeningen nooit betaald hebben. Fred Teeven, die de tweemansfractie in de Tweede Kamer leidt, vreest dat de partij uitstel van betaling moet aanvragen als er niet snel een oplossing gevonden wordt. Vooral het partijcongres waar bij Pim Fortuyn vorig jaar als nieuwe lijsttrekker zijn beken de 'at your service'-groet intro duceerde, dreigt Leefbaar Ne derland de das om te doen. Het partijbestuur, dat net na cle ver kiezingen vrijwel geheel ver nieuwd is, heeft recent ontdekt dat de rekening voor de zaal- huur in de Hilversumse schouw burg nooit betaald is. Verder lig gen er nog rekeningen voor het ontwerp van het partij logo en voor het inschakelen van advo caten naar aanleiding van affai res rondom enkele ex-partijle den. Partijvoorzitter Jan Jetten, die hoogst verbaasd is dat de finan ciële problemen bekend zijn ge worden, zegt zeer geschrokken te zijn van de onbetaalde reke ningen. Samen met penning iets anders dan godsdienstvrij heid", vindt Donner. Het kabi net wil illegaliteit bij wet straf baar stellen. Vanaf dat moment mogen gemeenten niet langer voor de opvang van uitgeproce deerde asielzoekers en andere illegalen zorgen. Ze doen dat om humanitaire redenen, maar frustreren doelbewust het rijks beleid. Dit is erop gericht hen zo spoedig mogelijk over de grens te zetten. Om verdere tegenwer king te voorkomen zal het kabi- meester Fons Schirris probeert Jetten binnen enkele weken tot een oplossing te komen. Daarbij wordt onder meer partij-op richter en geldschieter Willem van Kooten aansprakelijk ge steld voor het niet nakomen van eerder gedane toezeggingen. Fractievoorzitter Teeven is ver ontrust over de financiële pro blemen. „Ik vind het prima dat Van Kooten, Jan Nagel en Broos Schnetz afgetreden zijn als be stuurslid, want zij hadden van tevoren al als eis gesteld dat Leefbaar Nederland minstens tien zetels zou moeten halen. Maar als je financiële toezeg gingen doet, kom die dan ook na. De oude kosten hangen ons nu als een molensteen om de nek. Als er niet snel een oplos sing komt, zitten wij straks als fractie van Leefbaar Nederland in de Kamer zonder dat we een partij organisatie hebben." Volgens Schirris en Jetten heeft het partijbestuur zeer beperkte mogelijkheden om zelf de oude schulden te voldoen. De enige inkomsten die zij vrij kunnen besteden, zijn de contributiebij- dragen van de leden en een be perkt bedrag dat de twee Ka merleden van hun inkomen aan de partij afstaan. Misverstanden Bestuurslid Hylke ten Cate, die in het oude bestuur penning meester was, wijst de verant- net een aantal sluitende afspra ken maken met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. WD-leider Zalm zei dinsdag in een interview dat wat hem be treft ook de kerken zich aan die afspraken moeten houden. Donner deelt Zalms opvatting. „Punt is wel dat een kerk niet onder de publieke sector valt, maar als particulier moet wor den aangemerkt. En die mag er - net zoals u en ik - best voor zor gen dat anderen een dak boven woordelijkheid voor de financi ële problemen van de hand. „Die rekeningen waren uitbe steed aan de stichting Vrienden van Leefbaar Nederland, waar- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De overheid moet meer geld aan onderwijs en wat minder geld aan crimi naliteitsbestrijding besteden, vindt Fouzia Amkadmi (15) van de vmbo-school Nieuw Rotterdam. „Als je op school een goede opleiding krijgt, heb je minder kans om crimi neel te worden." Het onderwijs heeft drie mil jard euro extra nodig. Dat stelden schoolleiders, werk gevers- en werknemersorga nisaties gisteren tijdens een werkonderbreking van een uur om de politiek te wijzen op hun hoofd hebben"legt Donner uit. „Maar als puntje bij paaltje komt en de autoriteiten tot uit zetting willen overgaan, dan moet men meewerken. Ver schuilen achter het kerkasiel heeft geen zin. Kerkasiel is geen juridische figuur, maar een middeleeuws begrip." Geweld Wanneer illegaliteit eenmaal bij wet strafbaar is, hebben politie en justitie meer mogelijkheden in Van Kooten een sleutelrol speelde. Het zijn allemaal mis verstanden geweest. Er zijn met alle goede bedoelingen toezeg gingen gedaan, maar die zijn de noodzaak van meer inves teringen in de sector. Het was de bedoeling dat schoolklassen in heel Neder land vlak voor de Algemene Beschouwingen een uur wat anders zouden doen. Op ba sisschool De Brink in Emmen resulteerde dit in schone ra men en een schoon school plein. Ongeveer tweehonderd kinderen gingen aan het ra- menlappen ruimden het schoolplein op. Protestmail Volgens directeur E. Zinne mers is er onvoldoende geld om de school schoon te hou den. Docenten doen het nu om een illegaal desnoods met geweld uit een woning of kerk te halen. „Wat moet dat moet. Nu gebeurt dat zelden, ja. Ook al omdat dat niet zo'n heel prettig gezicht is," aldus Donner. Over de strafmaat voor hulp aan illegalen zijn op het departe ment van Justitie en binnen het kabinet nog geen bindende af spraken gemaakt. Die zouden uiteen kunnen lopen van een forse boete tot een gevangenis straf. GPD nooit nagekomen. Er moet ge woon ondei'handeld worden. Maar dat is moeilijk, want er zijn nooit keiharde afspraken gemaakt." GPD zelf, maar als ze meer taken krijgen komt dat er niet van, stelde een leerkracht. Op de Arnhemse Hugo de Groot school kwamen ouders naar school om onder begeleiding van hun kinderen protest- mailt j es naar de Tweede Ka mer te sturen. In de Gelderse hoofdstad deed ongeveer de helft van de zestig basisscho len mee aan de actie. Omdat de actie laat was aan gekondigd, deden veel scho len in het land niet mee. Vol gens directeur Kroonen van de Rotterdamse vmbo-school hadden veel docenten geen tijd meer om de actie voor te bereiden. ANP door Kees Bos DEN HAAG - Als een arts be sluit om Volkert van der G. dwangvoeding te laten geven, is het nog niet zeker dat verpleeg kundigen dat besluit ook uit voeren. Beroepsorganisatie NU'91 sluit zich aan bij de art senorganisatie KNMG. De art- senvereniging riep de leden al eerder op geen dwangvoeding te geven. NU '91 waarschuwt verpleeg kundigen en verzorgenden dat ze strafrechtelijk aansprakelijk zijn als ze handelingen uitvoe ren die de patiënt niet wil. „Een verpleegkundige kan dan ver oordeeld worden tot het betalen van smartegeld, net als de arts", aldus voorzitter M. von Bön- ninghausen van NU '91 giste ren. De beroepsorganisatie, met 22.000 leden de grootste in de sector, noemt het niet ondenk baar dat verpleegkundigen in problemen komen. Volkert van der G, verdacht van de moord op Pim Fortuyn, heeft eerder vastgelegd dat hij geen voeding wil. Hij houdt zijn hon gerstaking inmiddels meer dan twee maanden vol. Enkele art sen uit de LPF-fractie hebben gezegd hem wel dwangvoeding te willen geven. De vakbond CNV Publieke Zaak deelt de mening dat een verpleegkundige mag weigeren mee te werken aan een besluit van de arts tot dwangvoeding. De FNV-vakbond Abvakabo kon gisteren geen mening ge ven. De discussie over dwang voeding is ontstaan omdat de regels niet geheel eenduidig zijn. In de Penitentiair Beginse len Wet staat dat, met het oog op het afwenden van levensgevaar, het recht van een gedetineerde op onaantastbaarheid van zijn lichaam kan worden beperkt. In de Wet op de Geneeskundige Behandelovereenkomst staat echter dat artsen alleen maar medisch mogen ingrijpen met toestemming van een patiënt, tenzij deze niet in staat is zelf zijn wil kenbaar te maken. Van der G. heeft echter duide lijk gesteld geen voeding te wil len. ANP ROTTERDAM - Directeur Chris Dercon (44) stapt op bij Museum Boijmans Van Beunin- gen. Hij vertrekt per 1 juni 2003. De Belg onderhandelt momen teel over de functie van inten dant bij het Haus der Kunst in München. Verwacht wordt dat de partijen medio volgende week tot een akkoord zullen ko men. Dercon is volgende zomer der tienjaar actief in de Rotterdam se museumwereld. De in Lier geboren Vlaming werd in 1990 aangesteld als directeur van Witte de With, centrum voor he dendaagse kunst. In 1995 ver trok hij er, om vanaf januari 1996 Boijmans artistiek te gaan leiden. Dercon heeft een groot aantal spraakmakende tentoonstellin gen op zijn naam. Hij deed ook een aantal belangrijke aanko pen. De periode-Dercon zal his torisch vooral ook geboekstaafd blijven als de periode van de nieuwbouw. Een uitbreiding van het vooroorlogse gebouw, die voor meer expositie- en op slagruimte zorgt, maar ook ver ruiming geeft aan bibliotheek en educatie. GPD (Advertentie Een klassieke keuken? In onze showroom kunt u kiezen. Keukens in de stijl van een land huis, rustieke hoeve of patriciërswoning. SieMatic maakt ze. Authentiek qua sfeer en toch met het comfort, de veiligheid en de hygiëne van een eigentijdse keuken. Ze zijn zó uniek dat we ze apart presenteren in onze showroom. Van harte welkom! 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 22 12 22 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 a Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 06 12 Advertentie Op basisschool de Brink in Emmen steken de leerlingen hun handen uit de mouwen tijdens de werkonderbreking. RIJSWIJK - Lili Gutmann (84) wordt uit haar chaise longue geholpen door haar neef Simon. Gutmann, kind van in concentratiekampen omgekomen ouders, kreeg gisteren in Rijswijk na zestig jaar kunst, meube len en gebruiksvoorwerpen uit haar ouderlijk huis in Heemstede terug van de Nederlands overheid. De fa milie Gutmann werd aan het begin van de oorlog ge dwongen de verzameling aan de nazi's af te staan. Het geheel, tot gisteren deel van de Nederlandse nationale kunstcollectie, was na de oorlog over de wereld ver spreid geraakt. „Toen ik hier voor het eerst binnen kwam, zag ik meteen dat tapijt uit de woonkamer van foto Jan Anninga/ANP mijn ouders. En toen die chaise longue. Ik zag hoe mijn moeder daarop rustte. Ja, emotioneel is het ei genlijkwei." Er zijn onder de nu teruggegeven spullen topstukken als een Florentijns dressoir uit de zestien de eeuw, een Duitse zilveren vaas en enkele schilderij en uit dezelfde periode. foto Roger Dohmen/ANP Chateau Rose de France 2000 Cru Bourgeois Médoc 75cl Aanbieding i- go Mij t/m I oktober 2C\M of rolang de oorr.u.l -noktGeniet, maar drink mei mate.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3