Realisatie hospice stap dichterbij I PZC PZC Snelheidsbeperking Serooskerke Aftrap project respect op school Hier moet geen jachthaven komen Wethouder geeft hoop op opgetuigd ziekenhuis niet op 13 Munitiestort bij Zierikzee geen gezondheidsrisico Stichting heeft vertrouwen in totstandkoming huis voor stervensbegeleiding Soos zoekt leden Autoradio gestolen Werkstraf wegens ontucht Eén jaar wegens poging doodslag Fooienpot en gokkasten geleegd Dronken rijden niet bewezen donderdag 19 september 2002 doorHarmeri van der Werf ZIERIKZEE - De munitiestort plaats in de Oosterschelde bij Zierikzee lijkt geen gevaar op te leveren voor de volksgezond heid. Onderzoeksinstituut TNO trekt die conclusie. Ook de ge volgen voor het milieu lijken ge ring. In de Oosterschelde bij Zierik zee is na de Tweede Wereldoor log 30.000 ton munitie gestort. In 1999 ontstond over de stort- plaats opeens veel commotie, nadat er op de stranden bij Kat- seveer verschillende chemische ontstekers voor landmijnen wa ren aangespoeld. Het idee kwam op dat die vondst iets te maken zou kunnen hebben met de munitiestort. Voorzitter J. Lilipaly van Nationaal Park Oosterschelde vroeg om onder zoek. TNO heeft dit uitgevoerd in op dracht van het ministerie van Defensie. De resultaten van me tingen in 2001 zijn onlangs ge publiceerd. Die zijn bijzonder, omdat TNO voor het eerst nieu we technieken heeft toegepast om witte fosfor in het water en de bodem te kunnen meten. Bij Zierikzee liggen veel fosforgra- naten. De vrees bestaat dat gevaarlijke stoffen uit het oorlogstuig, zoals witte fosfor, na verloop van tijd in het water terechtkomen. TNO heeft daar bij de metingen van vorig jaar nog bijna niets van gemerkt. De concentraties stoffen die iets met de munitie stort te maken hebben, zijn 'zeer laag', zo is uit chemische analy ses gebleken. Hele harde conclusies trekt TNO toch niet. Het onderzoeks instituut formuleert voorzich tig én met een slag om de arm voor de toekomst. Dat blijkt on der meer uit de passage uit het onderzoeksrapport: 'De milieu gevolgen van de munitiestort lijken tot nu toe gering'. En: 'Gevaar voor de volksgezond heid lijkt niet aanwezig.' Vol gens TNO zijn de resultaten van de studie naar de stort bij Zierikzee toepasbaar voor an dere locaties in zee en binnen wateren waar munitie is ge dumpt. J. Asselbergs, burgemeester van Schouwen-Duiveland, heeft oktober vorig jaar gepleit voor het beter afdekken van de stort plaats. Kort daarna is besloten daar een onderzoek naar te doen, waarbij onder meer de ge meente, de provincie en Defen sie betrokken zijn. doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland krijgt zeker een hospice. Gesprekken met allerhande or ganisaties en vele inmiddels ontvangen giften geven de Stichting Hospice Schouwen- Duiveland alle vertrouwen in de haalbaarheid van het project. Vraag is alleen nog waar en wanneer precies het huis voor stervensbegeleiding wordt ge realiseerd. De stichting heeft, sinds de re cente doorstart van het enkele jaren geleden gestrande initia tief- inmiddels vele giften van zowel particulieren als organi saties ontvangen. Daarbij gaat het, in een aantal gevallen, om bedragen van enkele tonnen, al dus L. van der Voorde. Ook kleinschaliger acties (collectes in kerken, verkoop van zelfge maakte kaarten, inzamelingen op verjaardagen) hebben in middels aardig wat opgebracht. Tesamen geven zij de hospice een stevige financiële basis. Daarnaast geeft, schetst de ini tiatiefneemster, het steeds bre der wordende draagvlak veel vertrouwen. Tot medio volgend jaar staan er lezingen over de plannen om een hospice te reali seren op de agenda. „We voelen ons van alle kanten gesteund. Hoop Ook de gesprekken die tot op he den gevoerd zijn met organisa ties die voor de realisatie van belang zijn, zijn hoopvol. De provincie heeft groen licht gege ven. Het CZ Zorgkantoor moet nog definitief beslissen, maar heeft zich al wel positief ge toond. Met verpleeghuis Cornelia wordt gesproken over het geza menlijk gebruik van facilitei ten, zoals specifieke appara tuur. Met de Oosterschelde Thuiszorg wordt van gedachten gewisseld over de mogelijke de tachering van personeel. Ande re belangrijke participerende organisaties zijn onder meer woningbouwvereniging Zeeuwland en de Vrijwillige Terminale Thuiszorgorganisa tie, die zorg verleent aan ernstig zieke mensen die thuis verblij ven. De rits gesprekken zit er nog niet op, geeft Van der Voor de aan. Zo moet de stichting ook nog met de Oosterscheldezie- kenhuizen in zee. Het wachten is nu dus vooral op geschikte grond om op te bou wen of op een gebouw dat ge schikt is om te verbouwen tot een kleinschalige opvang van stervenden in een huiselijke sfeer. Nog altijd heeft de stich ting wat dat betreft haar pijlen op Zierikzee gericht, centraal op Schouwen-Duiveland gele gen en nabij de nog te realiseren huisartsenpost. Het hospice moet aan drie terminale patiën ten onderdak gaan bieden, voor veelal een periode van drie we ken tot drie maanden. Behalve een prettige woonomgeving met voldoende privacy voor de tij delijke bewoners is er in het huis behoefte aan logeerruimte, kantoorruimte en een stukje tuin. Wordt er grond of een ge- j door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft gisteren op basisschool de Piramide in Terneuzen de Zeeuwse aftrap gegeven voor het landelijke project 'Respect op school.nl'. Het streven is dat op termijn minstens de helft van alle Zeeuwse basisscholen aan deze campagne tegen geweld meedoet. Tegen geweld en voor respect. Dat is het motto van de campag ne, die als doel heeft een groter gevoel van veiligheid te schep pen in en rond basisscholen. De werkwijze is eenvoudig. Leer lingen van basisscholen meten de veiligheid van de school en de schoolomgeving met behulp van een vragenlijst, de zoge naamde veiligheidsthermome ter. Vervolgens komen de leer lingen met ideeën om geweld en gebrek aan respect tegen te gaan en zelf te werken aan hun nor men en waarden. De ideeën worden ingediend bij de website www.ikhebeenidee.nl. Een jon- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouw gevonden, dan kan de stichting, aldus Van der Voorde, eigenlijk direct aan de slag. Bin nen enkele jaren is, stelt Van der Voorde resoluut, de hospice ge opend. Tegen die tijd zal een le gertje vrijwilligers cruciaal zijn in het draaiende houden van het huis voor stervensbegeleiding. Een grove schatting leert dat er een stuk of 35 mensen nodig zijn om de werkdruk te kunnen spreiden. Vrijwilligers bieden een luisterend oor, zetten een kop thee en zorgen voor een gerenforum kiest uit al die sug gesties per school de beste idee- en uit. Van Gelder las gisteren bij de start van de campagne in Ter- neuzen een fragment voor uit het boek Spijt van kinderboe kenschrijfster Carry Slee. Dat boek gaat over pesten. „Een vorm van geweld die heel vaak op scholen voorkomt", aldus Van Gelder. Samen met leerlingen uit de hoogste klassen bracht percus sionist Menno de Bruin een pro gramma met muziek, verhalen en toneel. Daarin werden ver schillende vormen van geweld belicht, zoals vechten, ruziema ken, discriminatie en het aan richten van vernielingen. Ook was er een knipoog naar het ge drag van ouders. Problemen be ginnen vaak thuis en daarom wil het project ook de ouders er bij betrekken. Na het uitvoeren van ideeën om de veiligheid te verbeteren vol gen opnieuw metingen, om te zien of maatregelen effect heb ben. De laatste fase van het project bestaat uit het door leer lingen en leerkrachten geza menlijk opstellen van een aan tal spelregels, waaraan iedereen zich op school moet houden. Scholieren maken samen con crete afspraken over hoe ze el kaar op hun gedrag gaan aan spreken. Want om een veilig klimaat te scheppen moet je el kaar wel durven aan te spreken. De Piramide wil eerst nog een paar schoolprojecten afronden en na de herfstvakantie wordt dan definitief begonnen met respectopschool.nl. Andere Zeeuwse gemeenten waar het project start zijn Veere en Tho- len. RENESSE - Het bestuur van de ouderensoos in Renesse pro beert oudere bewoners in de om geving te stimuleren om een kijkje te nemen tijdens een mid dag voor ouderen. Het aantal leden is de afgelopen tijd flink teruggelopen. Het be stuur wil de twee wekelijkse bij eenkomsten op de dinsdagmid dag in het dorpshuis toch graag in stand houden. „Het biedt de ouderen elke keer weer een ge zellig middag.", zegt woord voerster R. Rieteco. De eerstvolgende bijeenkomst in het dorpshuis wordt gehou den op dinsdag 24 september vanaf 14.00 uur. Joop van der Marei temidden van zijn scheepscollectie in het Maritiem Museum bij het oude haventje van Viane. foto Marijke Folkertsma door Margritta van den Berge OUWERKERK - Aan het ha ventje van Viane in Ouwer- kerk bevindt zich het maritiem museum van Joop en Rini van der Marei. Op één van de meest nostalgische plekjes op Schouwen-Duiveland, vindt Van der Marei zelf. De ge meente is echter minder ge charmeerd van het sterk ver pauperde haventje. Het eerste dat opvalt wanneer je als bezoeker het terrein van Van der Marei opkomt, is de eindeloos diepe stilte, die en kel doorbroken wordt door het gekrijs van meeuwen. Als het aan de gemeente ligt, komt hier binnenkort meer leven in de brouwerijHet onderkomen haventje van Viane is al jaren onderwerp van discussie. De gemeente, eigenaar van het terrein, wil het haventje over dragen aan Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het water schap zit echter, vanwege het achterstallig onderhoud, niet te wachten op overname. En de gemeente heeft weer geen trek om dat onderhoud aan te pak ken. Dus voorlopig zal alles wel bij het oude blijven, denkt Van der Marei. „Toen ik hier bijna twintig jaar geleden kwam wonen, heb ik een voor stel bij de gemeente gelegd om de aanmeerplaats te huren, met onderhoud. Ik had toen nog wilde plannen om hier jachtjes op te knappen." Uit eindelijk kwam er niets van te recht. Van der Marei lacht de ideeën over het toekomstig ge bruik van het haventje weg. „Een jachthaven? Dan zijn ze hier nog nooit met slecht weer geweest. Bij harde wind met beukende golven blijven de jachtjes niet heel. Jachten kunnen hier sowieso moeilijk komen, vanwege het droogval len van de haven." Bij het idee een horecavoorziening bij Via ne te plaatsen, kromt Van der Marei zijn tenen. „Dit museum staat al jaren op instorten en ik heb steeds te horen gekregen dat er verder niet buitendijks gebouwd mag worden, omdat dit een beschermd natuurge bied is. Maar wie met geld over de brug komt, krijgt misschien meer gedaan." Beschuiten Al vanaf zijn achtste jaar is Van der Marei verwoed verza melaar van alles wat met sche pen te maken heeft. Het al lereerste exemplaar uit zijn collectie is het plakplatenboek 'Zwervers op Zee'. „Ik verza melde alle plaatjes om mijn boek compleet te krijgen." Va der Van der Marei, scheepsslo- per van beroep, kon de verza melwoede van zijn zoon niet volgen. „Alles wat ik als jonge knul wilde bewaren, werd door die ouwe gesloopt en ver dween in de vuilnisbak. Ik ben niet iemand die oude schepen de vernieling in wil helpen. Hij dacht daar anders over. Dit kwam de vader-zoon-relatie niet ten goede." Inmiddels is de collectie aan zienlijk uitgebreid en barst het houten huisje bijna uit zijn voegen. Tot eind deze maand zijn iedere woensdag onder meer te zien: een honderd jaar oud model van een stoompas- sagiersschip, een geklonken scheepje, motoren, vlaggen van scheepvaartmaatschap pijen, foto's en ansichtkaarten uit vroeger tijden en een buf fetkast vol met boeken. Gere geld komen er bezoekers aan waaien. Uit alle windstreken, maar niet van het eiland zelf. „Zij beoordelen het gebouw op de buitenkant en denken ver volgens dat er binnen wel niets aan zal zijn. Eenmaal binnen zi j n ze niet meer weg te slaan Van een entreeprijs van één eu ro per persoon komen de Van der Mareis niet rond. Daarom is de familie vorig seizoen be gonnen met rondvaarttochten op partyschip de Grevelingen. Van der Marei: „Dat schip moet een verlengstuk van het museum worden. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De Dorps weg bij Serooskerke gaat begin volgend jaar op de schop. Voor alle straten en wegen binnen de bebouwde kom van het dorp gaat een 30-kilometerregime gelden. Om die maximumsnel heid af te dwingen worden op de Dorpsweg snelheidsremmende maatregelen getroffen. Op de vaak als sluipweg ge bruikte Dorpsweg wordt vol gens de Serooskerkenaren stel selmatig te hard gereden. Om dat probleem op te lossen moet de weg onaantrekkelijk worden gemaakt voor het verkeer. Dat kan door het aanbrengen van versmallingen of andere snelheidsremmende maatrege len. Alleen het neerzetten van borden met daarop de aandui ding '3 O-kilometerzone' is, beseft het college van burge- ZIERIKZEE - Uit een geparkeerde auto aan de Boerenweg in Zierikzee is tussen dinsdagavond en woensdagochtend half acht een autoradio en cd-speler weggenomen, evenals een rij bewijs en kentekenbewijs. Andere waardevolle spullen liet men staan. Bij het openbreken van het voertuig, is aan de bin nenkant schade aangericht. prettige sfeer, zo stelt de Zierik- zeese zich voor. De stichting heeft op voorhand aanmeldin gen binnen gekregen van men sen die willen meehelpen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 2 7 -j arige inwoner van Vlissingen voor het plegen van ontucht met een meisje beneden de zestien jaar tot 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Het vijftienjarige slachtoffer was 7 januari dit jaar met de Vlissinger meegegaan naar zijn woning. Hij gaf toe ge meenschap met het meisje te hebben gehad, maar hij wist niet beter dan dat ze achttien jaar was. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23-jarige man uit Vlissingen wegens poging tot doodslag en afpersing veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk. De Vlissinger was 27 april op een pompbediende ingereden. Hij had kort daarvoor getankt bij het pompstation Selnisse in Lewedorp zonder een cent op zak te hebben. Hij bood zijn ver zekeringspapieren als onderpand aan, maar het slachtoffer weigerde het aanbod. Toen de man ervandoor wilde gaan ging de pompbediende voor zijn auto staan, met alle gevolgen van dien. Het slachtoffer kwam er met schaafwonden en kneuzin gen vanaf. Drie weken na het incident perste hij geld af bij een junk. Dat ging met het nodige geweld gepaard. Het slachtoffer liep bot breuken op aan de oogkas. Aan de gedupeerde moet de Vlis singer 3154 euro betalen. OUD-VOSSEMEER - Tussen dinsdagmiddag en woensdag ochtend is er ingebroken in een horecagelegenheid in Oud- Vossemeer. Er werd voor honderden euro's aan sigaretten ge stolen, de inhoud van de fooienpot was weg en de gokautoma ten werden opengebroken. Daaruit haalden de dieven voor enkele honderden euro's aan muntgeld. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Kwadendamme is gisteren in Middelburg vrijgesproken van het rijden onder invloed. Politierechter R. Reinarz achtte niet bewezen dat de verdachte dronken had gereden. De man zei 22 december vo rig jaar in Goes, na een kerstborrel met collega's van het werk, een kerstmuts in de auto te hebben gelegd. „Ik ben toen even in de auto blijven zitten om naar de muziek te luisteren. Daar voor moet ik met mijn sleutels het contact aanzetten." Agen ten hoorden het geluid van planken van een marktkraam en zagen de achterlichten van de auto branden. Zij hielden ver volgens de man, die in zijn auto zat, aan en lieten hem een blaastest doen. Officier van justitie J. Groen concludeerde dat dat niet voldoende was om de man te veroordelen. „Er is be wezen dat hij heeft gedronken, maar niet dat hij heeft gere den. De politie was volgens de officier tekort geschoten in het verzamelen van de bewijsmiddelen. Zo hadden de agenten verzuimd om aan de motorkap en de uitlaat te voelen of die warm waren. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Wethouder A. van der Wouden blijft alles op alles zetten om het uitgeklede ziekenhuis in Zierikzee op nieuw op te tuigen. De wethou der wil toe naar uitbreiding van het aantal dagbehandelingen en het terughalen van een ver- pleegafdeling. Dat zei de wethouder deze week tijdens het bezoek van het colle ge van burgemeester en wet houders aan Serooskerke. Van der Wouden reageerde tijdens die bijeenkomst op vragen van Serooskerkenaren met betrek king tot het ziekenhuis en riep de dorpsbewoners op te blij ven strijden voor goede medi sche voorzieningen in Zierik zee. Van der Wouden wees erop dat minister Borst extra budget heeft toegezegd voor het weer optuigen van het ziekenhuis in Zierikzee. dat daar nog niets van terecht is gekomen is voor Van der Wouden geen reden de handdoek in de ring te gooien. „Ik denk dat we minister Bom- hoff ook de kans moeten geven om te bepalen hoe hij omgaat met de toezeggingen van zijn voorgangster." Harder lopen De bevolking van Serooskerke heeft daar, zo bleek tijdens de bijeenkomst, niet zoveel fiducie in. „Het wordt allemaal steeds krapper. We kunnen maar beter gewoon meteen naar het zieken huis in Dirksland gaan. Voor wat betreft Zierikzee geloof ik er niet meer in", liet een van de dorpsbewoners weten. Van der Wouden liet zich niet ontmoedigen: „Dan loop ik wel twee keer zo hard. Ik vindt dat we moeten blijven vech ten." Advertentie Op de Dorpsweg wordt volgens inwoners van Serooskerke vaak te hard gereden. foto Marijke Folkertsma meester en wethouders, vol strekt onvoldoende. Volgens de bewoners van Se rooskerke, zo bleek deze week tijdens het werkbezoek van het college, zijn er niet alleen pro blemen met hardrijders op de Dorpsweg, maar wordt ook op Dijkweg en Nieuwe Prunjeweg het gaspedaal weieens te diep ingedrukt. De Dorpsweg en de Nieuwe Prunjeweg worden voorzien van kompoorten die het feit dat men een 30-kilome- terzone binnenrijdt nog eens benadrukt. Een dergelijke poort komt niet op de Dijkweg. Tijdens het bezoek van het col lege vroegen de dorpsbewoners tevens aandacht voor de ver keerssituatie op de Huismeet, een woonhofje aan een doodlo pende straat. De bewoners van de Huismeet willen graag een pleintje in plaats van de be staande U-vormige uitbaning. Of die wens verwezenlijkt wordt is nog onduidelijk, maar burgemeester J. Asselbergs maakte wel duidelijk dat geen kwestie is van 'U vraagt en wij draaien'. „Niet alles wat u wilt kan gerealiseerd worden." Het inrichten van de bebouwde kom van Serooskerke als 30-ki- lometerzone maakt onderdeel uit van het gemeentelijk Inte graal Verkeer en Vervoerplan. (IWP). Andets ge2egd. kan ons bedtiil de dingen betei maken -•igheid voor verbeteringen? Deze gedachten vormen de spit van Dow's inspanningen op het gebied van duurzame ontwikkeling Het Goede Btiur-programma van Dow heelt bijvoorbeeld tot doel dat 80% van de inwoners, in de ons omringende gemeenschappen, ons beschouwt als een goe de invloed Ook belangrijk om op te merken, voor het tweede achtereenvolgende jaar is Dow een van de kop lopers op de Dow Jones-index voor duurzame ontwikkeling. Deze index ki|kt naar do economische prestaties, ecologi sche bescherming en sociale verantwoordelijkheid die be drijven bieden Da is veelzeggend, we zijn op de goede Living, weg, maar het betekent ook dat we in beweging moeten blijven. Improved daily. jelsinerk van The Dow Chemical Company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39