Gasthuis opent Alzheimercafé PZC Kunst uit eigen tuin galeriehouder Vernieuwde opzet programma Goese muziekfestival Voorschot voor asbestslachtoffers Performance Night streeft naar diversiteit Bedrijven ruziën over toewijzing kades aan Deurganckdok Minister staat bouw toe van parkeergarage Elf kandidaten voor griffierschap nieuw Terneuzen kunst cultuur Lotgenoten Kunstwerk op Plein Zaamslag Zeeuwse politie opnieuw naar Flikkendag Gent Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl J donderdag 19 september 2002 DEN HAAG - De minister van Binnenlandse Zaken Remkes ziet geen aanleiding het besluit van de gemeenteraad van Ter- neuzen over de nog te bouwen parkeergarage aan de West- kolkstraat in de Scheldestad te vernietigen. Terneuzenaren Verbiest en Jiskoot hadden de minister ver zocht de bouw van de parkeer- garage tegen te houden. De ge meenteraad besloot in juni dit jaar het contract voor de bouw van de parkeergarage nabij het Scheldetheater goed te keuren. Verbiest en Jiskoot maakten hiertegen bezwaar. De minister v stelt vast dat de gemeenteraad 'een eigen afweging heeft ge maakt in het algemeen (financi- eel) belang van de gemeente'De 'minister vindt dat die afweging moet worden gerespecteerd. Hij benadrukt dat de gemeente be- voegd is om dergelijke besluiten zelfstandig te nemen. TERNEUZEN - Elf mensen hebben gesolliciteerd naar de functie van griffier van de nieu we gemeente Terneuzen. Onder de kandidaten bevinden zich twee vrouwen en negen man nen. Een deel van de sollicitan ten komt uit de streek, de ande ren uit de rest van het land. De selectiecommissie, die be staat uit een brede vertegen woordiging van de drie gemeen teraden, komt op 25 september bijeen om de vervolgstappen in de procedure aan te geven. De functie van griffier is binnen 'de gemeente een nieuwe post. De griffier wordt in feite de se- cretaris van de nieuwe gemeen- teraad. Hij of zij moet de volks vertegenwoordigers met raad en daad ter zijde staan. 'De gemeenteraad krijgt als ge volg van nieuwe wetgeving een .andere rol. Die is te vergelijken met die van de Tweede Kamer. De raad controleert in feite het ricollege van burgemeester en 'wethouders op naleving van raadsuitspraken door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Moesten ze het wel 'café' noemen? Klonk dat niet te sterk naar 'kroeg'? Want dat is het allesbe halve. Op Wereld Alzheimer Dag, aan staande zaterdag, opent in het Gasthuis in Middelburg het eerste Alzheimercafé van Zeeland. Onder dienaam treffen el ders in het land mensen elkaar die leven met Alzheimer. Je kan er wat drinken, maar vooral luis teren en praten met al die andere man nen en vrouwen die hun partner of ou der langzaam zien veranderen in een totaal andere persoonlijkheid. Iemand bij wie de laatste decennia uit het ge heugen gewist worden, die niet-begrij- pend allerlei complotten vermoedt, die scheldend de frustratie over de on macht afreageert en die niet meer be grijpt waar een telefoon of zelfs een stoel toe dient. De persoonsverwisse ling begint sluipend, met tekenen en ge dragingen die lang te vergoelijken zijn. D ie j arenlang binnenshuis kunnen blij - ven, weet Middelburger C.J. de Rijk. Maar allengs stapelen de problemen zich op. Je zoekt pas hulp als de situatie kritiek wordt", weet De Rijk uit ervaring. „Bij ons kwam dat punt toen mijn vrouw in het ziekenhuis werd opgenomen. Ze heeft - terugkijkend - al zeven jaar symptomen gehad voor we wisten dat het Alzheimer was." Hij is groot pleit bezorger voor het Alzheimercafé. „Het is zo'n geweldige opsteker om lotgeno ten te treffen. Mensen die weten hoe het is als je helemaal niets goed meer doet bij je partner Als de vrouw die je vijftig jaar geleden trouwde, op wie je verliefd was, fundamenteel verandert en voor wie je 24 uur per dag zorgt zonder uit zicht op verbetering." Het Alzheimercafé is vooral bedoeld voor mensen die de stap naar de huis- arts nog niet hebben gemaakt met de dementieproblemen. „Mensen die in het zorgcircuit zitten, weten al hoe de opvang werkt. Het gaat juist om de mensen die te maken hebben met Alzheimer in de eerste fase, die het zelf proberen op te vangen", zegt Jenny Mott, hoofd van de afdeling Dagbe handeling van het Gasthuis in Middel- burg. Gevecht Die eerste fase wordt de 'Bedreigde Ik-'fase genoemd: een tijd waarin de patiënt beseft maar niet begrijpt dat vaardigheden hem ontvlieden. Dat gaat gepaard met vlagen van grote ach- Aafke Riddersma, C.J. de Rijk, Jenny Mott in de Dagverplegingszaal van het Gasthuis waar zaterdag het eerste Alzheimers- café gehouden wordt. foto Mechteld Jansen terdocht en agressie naar de naasten. De dementerende levert een gevecht te gen zijn ziekte waar zijn omgeving geen weet van heeft en dat niet begrijpt. „Je moet begrijpen: deze mensen voelen zich soms vijftien keer per uur totaal verloren", schetst activiteitenbegeleid ster Aafke Riddersma. Hun partners gaan van lieverlee op hun tenen lopen. De buitenwereld wordt zolang moge lijk buiten de problemen gehouden, want het respect voor je partner tast je niet zomaar aan. Bovendien: „Het valt toch wel mee, zegt de buurvrouw dan, ze ziet er toch nog zo goed uit..." geeft Jenny Mott aan. „Het gaat niet om de incontinentie en de ongelukjes als ze niet meer weet waar thuis het toilet is. Dat klaar je allemaal wel. Het is de agressie en de achterdocht waartegen je je niet kan instellen. Dat is het zwaar ste", zegt De Rijk. Na het eerste café volgt onmiddellijk de roep om het volgende, weet hij zeker. „Je durft in een groep lotgenoten de dingen naam te geven. In mijn ge spreksgroep spraken we laatst over wat we vex-wachten voor de toekomst. In bijeenkomsten als deze leer je veel van anderen. Bijvoorbeeld dat er medicatie bestaat waarmee in de beginfase de schex*pe randen van de agressie afgaan zonder dat mensen suf worden. Dat maakt een wereld van verschil." Ook kleine lichtpunten kunnen gedeeld worden. Zoals de momenten van herbe leving, als de patiënt zich glashelder kan herinneren hoe het was in vroeger tijden. „De tijd dat mijn vrouw onder- wijzeres was, daar kon ze laatst een hele tijd over praten. Ze wist zelfs de namen van de kinderen uit haar klassen. Maar haar kleinkinderen kent ze niet meer", legt De Rijk uit. Sjoelbak Het Alzheimercafé laat bezoekers vol ledig vrij„Er moet ni ksEr is een sj oel- bak, er liggen tijdschriften, er is koffie", zegt Aafke Riddersma. „Er lopen men sen rond die met naamkaartjes herken baar zijn als maatschappelijk werker, verpleeghuisarts, activiteitenbegelei der en die aanspreekbaar zijn. We geven mensen een enquêteformulier waarop ze kunnen aangeven wat ze in volgende bijeenkomsten willen." Het liefst zien de initiatiefneemsters geregelde Alzheimercafé's onstaan in alle Zeeuwse regio's. De Dagverplegingsruimte in het Gast huis in Middelburg is zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur open. Wandschilderingen Ronald Mullié in De Ruimte door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De schilde rijenserie Arboretum, van Ro nald Mullié is niet nieuw. Toch toont de Middelburgse galerie De Ruimte het werk op een ori ginele wijze, want de kunste naar uit Gapinge heeft vier wandschilderingen gemaakt. „Met bladeren uit mijn eigen tuin", aldus galeriehouder Kees Roest. Mullié hanteert voor Arbore tum een eenvoudig, zelfs op basisscholen veelvuldig ge bruikt procédé: boombladeren als sjabloon waar met een spuitbus verf overheen wordt gespoten. Dat doet hij wel vaai'diger dan menig kleuter. Aan de wand in De Ruimte heeft hij schilderijen gemaakt met bladeren van de druif, de moerbei, de vijg en de acacia. Vooral met het vijgenblad heeft hij uitgepakt, want daar mee heeft hij een wandschil dering van drieënhalf bij twee meter gemaakt. Hij gebruikt zwarte verf op een witte on dergrond. De manier waarop de bladeren oplichten doet denken aan fotonegatieven of overbelichte opnamen. Chaos In relatie tot Arboretum heeft Mullié al eens aangegeven dat hij natuur ziet als chaos en cul tuur als ordening. Hij ordent dan ook de elementen die hij aan de natuur ontleent, in dit geval de bladeren van ver schillende soorten bomen, tot een regelmatig patroon. Hoe wel hij figuratieve elementen gebruikt hebben de schilderij en als geheel iets abstracts. Volgens Roest is voor een gale riehouder het laten aanbren- Mullié gebruikte boombladeren als sjabloon, waar hij met een spuitbus verf overheen spoot. foto Lex de Meester gen van een wandschildering minder vreemd dan je op eer ste gezicht zou zeggen. „Ik kan mijn muren natuurlijk niet verkopen, maar de kunstenaar berekent een prij s per vierkan te meter. Mensen kunnen hier wel komen kijken hoe zo'n wandschildering eruitziet." Overigens laat Roest ook an dere exemplaren uit de serie Arboretum zien. In de galerie hangen vijf panelen en bezoe kers kunnen een map met twintig werken op papier doornemen. Als aan het eind van de maand de tentoonstelling van Mullié is afgelopen, verdwijnen de werken niet. Roest wil ze hou den. Hij denkt nog over een constructie om ze te verbergen wanneer hij ander werk aan de wand wil hangen, maar hij sluit ook niet uit dat hij combi naties maakt met de wand- schildering. Als voorbeeld pakt hij een zeefdruk van Paul Bartels en houdt die voor de wandschil dering. „Stiertje van Baiiels ervoor. Dat kan toch heel best? Je kunt deze schilderingen van Mullié als losse kunstobjecten zien, maar je kunt het ook als een soort behang beschouwen Dat maakt het niet minder persoonlijk. Wat ik zelf heel mooi vind aan deze wei-ken is dat de moerbei-, druiven- en vijgenbladeren uit mijn eigen tuin komen." Expositie: Ronald Mullié, Ar boretum, t/m 28 september in galerie De Ruimte in Midde- burg, open do t/m zo van 13-17 uur. door Raymond de Frel OOSTBURG - De organisatie van de Performance Night in het Oostburgse Ledeltheater heeft diversiteit als uitgangspunt. Vooralsnog heeft initiatiefne mer Tim Boussen voor de twee de editie van het evenement (vrijdag 1 november) echter vooral aanmeldingen van regio nale muziekacts. Het festival richt zich op crea tieve jongeren en cle 'wat oudere jongeren' uit Zeeuws-Vlaande- ren. „We proberen zoveel moge lijk variatie in het geheel te krij gen. Cabaret, dans, bands en zang, alles is welkom. Maar op dit moment blijkt toch dat ik toch vooral zelf acts bij elkaar moet scharrelen", vertelt Tim Boussen. Dit jaar heeft het eve nement 'Halloween' als thema. Tot nu toe heeft Boussen twee acts vastgelegd, waarvan er één eigenlijk niet aan de voorwaar den van deelname voldoet. Illu sionist Paul Weiss komt immers uit Roosendaal. De beatfreaks van Drums for Nature zijn voor de tweede keer de partij. „Dan hebben wij nog het west- Zeeuws-Vlaamse coverbandje Rakelinx op het oog en ook sin ger-songwriter Johanna de Groot uit Biervliet hopen we te strikken", aldus Boussen. In to taal wil Boussen zeven acts pre senteren, die allen ongeveer een halfuur voor entertainment zor gen. Geïntei-esseerden kunnen zich nog tot 26 september aan melden. Meer info: www.perfor- mance.tk. door Steffan ter Maat GOES - Het Muziekfestival Goes voor koren en ensembles, dat aanstaande zaterdag wordt gehouden, kent dit jaar een enigszins vernieuwde opzet. Naast de traditionele klassieke muziek heeft de organisatie een nevenprogramma opgesteld met onder andere een parcours van geluidskunstwerken in de binnenstad van Goes. „We wil len immers niet negen jaar exact hetzelfde", laat A. Wevers, voorzitter van de Culturele Raad Goes, weten. De Culturele Raad is als organi sator een samenwex-king aange gaan met de gelegenheidsfox-- matie FouxidSound, een groep van geluids- en beeldend kun- stenaax's. De Raad heeft de orga nisatie van de ruim twintig- koren en ensembles voor zijn re- kening genomen en FoundSound verzorgt een pro- gramma onder de titel 'The Sound of Music The Music of Sound'. Een tentoonstelling van geluidskunstwerken, een work shop mondharp en een Boom Car concert zijn in dit program ma opgenomen. De tentoonstel ling duurt tot en met zondag. Voor het Boom Car concert, op zaterdag om 12.15 uur, verza melen zich ruim dertig auto's in het centrum van Goes tussen de twee kerken en stemmen de be stuurders hier allemaal hun TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen trekt 12.500 euro uit voor een kunstwerk op het Plein in Zaamslag. Het Plein ondergaat zoals ge meld momenteel een ingrijpen de opknapbeurt. Het kunstwerk moet aan de westzijde van het Plein komen, waar zich de in gang van de kerk bevindt. De gemeente wil maximaal drie kunstenaars opdracht geven voor het maken van een schets ontwerp, De kunstenaars in kwestie krijgen daar 450 euro voor. Kunstenaars kunnen zich tot 28 september aanmelden bij het college van burgemeester en wethouders. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Asbestslachtof fers die lijden aan de ongenees lijke ziekte mesothelioom, kunnen vanaf 1 januari een voorschot krijgen op een scha devergoeding. Staatssecretaris Rutte (WD, sociale zaken) wil met de nieuwe regeling bereiken dat slachtoffers nog bij leven een financiële genoegdoening ontvangen. Nu zijn asbestslachtoffers vaak al ovexieden, voordat er duide lijkheid is over een uitkering. Volgens het Instituut Asbest slachtoffers gebeurt dat in 90 tot 95 procent van de gevallen. Mesothelioom (kanker in buik en longvlies) leidt snel tot de dood. En het kost veel tijd, ge middeld 7,5 maanden, om te be wijzen dat de ziekte is veroor zaakt door werk. Een kort onderzoek is straks voldoende voor het uitbetalen van een voorschot van 15.882 euro. Een medische diagnose en een verklaring van het slachtof fer over zijn arbeidsverleden zijn nodig. Die worden getoetst door het Instituut Asbestslacht offers. Hoe snel deze procedure afge rond moet zijn, is nog niet be kend. „Het moet zo snel moge lijk", aldus een woordvoerster van het ministerie van Sociale Zaken. Het voorschot wordt verrekend met de definitieve uitkering. Voor werknemers van wie de werkgever failliet of onvindbaar is, is die net zo hoog als het voorschot, 15.882 euro. Dat geldt ook voor slachtoffers die na dertig jaar, de verjarings termijn, ziek worden. Voor werknemers van wie het bedrijf aansprakelijk kan worden ge steld, is dat minimaal 45.000 eu- zet, is niet enthousiast. „Watge- beurt er als een aanvraag latei wordt afgewezen? Moeten men sen dan terugbetalen?" Het mi nisterie van Sociale Zaken geeft geen antwoord. Het wachten ij' op de uitwerking van de rege ling. Hendriks wijst er nog op dat een nabestaande van een asbest slachtoffer uit Goes onlangs een zaak over de verjaringstermijn van dertig jaar heeft gewonnen. „Die is dus van de baan." Vol gens Kamerlid De Wit en direc teur M. van der Woude van het Instituut Asbestslachtoffers is dat echter niet het geval. „De uitspraak in die zaak geldt vc bijzondere omstandigheden niet voor alle", weet Van der Woude. Het Instituut Asbestslachtof fers heeft sinds de oprichting begin 2000 1017 zalmen in be handeling' genomen; 224 zitten nog in de pijplijn, 206 zijn er af gewezen, 304 zijn in aanmer king gekomen voor de over-, heidsuitkering van 15.882 euro en in 183 gevallen kon de werk gever aansprakelijk worden ge steld. Het aantal aanmeldingen is lager dan verwacht. Lijdensweg SP-Kamerlid J. de Wit juicht het voorstel van staatssecretaris Rutte toe. „Wij hebben van be gin af aan hiervoor gepleit. De juridische lijdensweg moet worden verkort." C. Hendriks uit Oost-Souburg, die zich als vakbondsman al ja ren voor asbestslachtoffers in GENT - Tienduizenden Vlaam se en Nederlandse fans van de populaire Vlaamse tv-serie 'Flikken' overspoelen komende zondag de historische stadskern van Gent. De Belgische hulpdiensten pak ken die dag groots uit met de monstraties en men kan de ac teurs in levende lijve ontmoe ten. Ook de Zeeuwse politie is, net als vorig jaar, preserjra De informatie van de Zeeuwse po litie kan de doorsnee Belg hel pen om zijn rijgedrag aan te passen aan de regelgeving ie Nederland. Om Belgen met een 'zware voet' tot betex-e inzichten te brengen, pakt de Zeeuwse po litie uit met een arsenaal techni sche snufjes. zware geluidsinstallaties af op Radio Goes. Tijdens het concert verspreiden de autox-adio's si multaan een compositie waarin stemmen van walvissen klin ken. Uiteindelijk eindigt het ge luid in een Big Boom. „Met de acht voor-gaande edities van Muziekfestival Goes heb ben we altij d een behoorlij k tra ditiegebonden publiek getrok ken. We wilden nu eens iets nieuws toevoegen. De bestaan de doelgroep moet daai'bij niet worden overladen met het ne venprogramma, maar het is meer bedoeld als kennismaking met bredere vormen van mu ziek", legt Wevers uit. De negende editie van het twee jaarlijkse festival had overigens eigenlijk afgelopen jaar moeten plaatsvinden. Dit ging echter niet door in verband met de na tionale fietsdag, deze was al eer der georganiseex-d, maar werd afgelast vanwege de mond- en klauwzeer. Blazersensemble Het progx'amma van de koren en de ensembles start zaterdag morgen om half elf. Er zijn on der andere concerten van het Roosendaals kamerkoor en het Zeeuws Vocaal Ensemble in de rooms-katholieke kerk, het strijkkwartet Quadrant en het Bergen op Zooms blazersen semble in de muziekschool en het vocale ensemble Sint Lau rens en het Souburgs Koper Quintet in het stadhuis. Wevers: „Het is de bedoeling dat we ons traditionele publiek blij - ven bedienen zoals we dat eer der gedaan hebben. We hopen met het nevenprogramma wel op een versterkende werking en daarmee moet het een inspire rend festival worden. door Wout Bareman DOEL - De havenbedrijven in Antwerpen en de rederijen lig gen met elkaar overhoop over de verdeling van de containerka des aan het Deurganckdok op de linker Scheldeoever bij Doel. Hoewel de containerhaven na een lange juridische strijd en slepende procedures nog steeds niet gereed is, kissebissen de overslagbedrijven en reders vooral over de wijze waarop het Havenbedrijf Antwerpen de ka des tot nu toe heeft toegewezen. Vooral het Britse P&O Ports protesteert fel tegen de manier waarop concui'rent Hes- se-Noord Natie afstevent op monopoliepositie. De directie van P&O Ports heeft de Vlaamse regering gevraagd de toekom stige kaderuimte nu al te her- verkavelen omdat Hesse-Noord de concurrentie nauwelijks nog een economisch verantwoorde exploitatie toelaat. In een brief beklaagt de Britse havenover- slaggroep zich erover dat Hes se-Noord Natie weigert te praten over een compromis voorstel. De grootste container behandelaar van de haven van Antwerpen kreeg al eerder twee kades toegewezen aan de nieu we containerhaven: één voor de op- en overslag van containers voor de Zwitserse redexij Medi terranean Shipping Company en één voor de containers van rederij Canadian Pacific Ships. Hesse-Noox-d Natie aast nu, tot grote ergernis van concurrent P&O, ook op de laatste conces sie voor het Deurganckdok en gebruikt daaxvoor x-ecente uit spraken van het Belgische Arbi tragehof over een inperking van de terreinen achter de kades als belangrijkste argument. De hectax-es, die Hesse-Noord door die maatregel zou moeten inle veren, zouden kunnen worden teruggewonnen door toewijzing van nog een derde kade aan het overslagbedrijf. Het Antwerpse havenbestuur besloot twee jaar geleden alver- zoeken in die richting van Hes se-Noord te willen honoreren, hakte de knoop echter niet defi nitief door en negeerde tot nu toe de verzoeken van P&O om meer kaderuimte. P&O schrijft in de brief aan de Vlaamse rege ring (en de havenbestuurders! dat door de x-ammelende toewij zing een normale, x-endabele be drijfsvoering onmogelijk is en dringt daax-om aan op een her schikking. Het concern baseert dat verzoek op een recente stu die, die uitwijst dat de contai- nerterminals rond het Deur ganckdok veel efficiënter zouden kunnen worden uitge baat als aan beide zijden van haven de kades en terreinen door één bedrijf zouden worden geëxploiteerd. Vooral aan de oostzijde van het dok zitten de twee concurrenten elkaar dwars; ze beschikken er allebei over te weinig ruimte. 1 Ports wijst er op dat, door de vertraging in de oplevering van het Deurganckdok, de overige terminals in de Antwerpse ba- ven nog enkele jaren een be langrijke rol zullen spelen. En daar heeft Hesse-Noord het heft stevig in handen. Ook rederij MSC klom onlangs in de pen om te protesteren te gen onzekerheden rond de inge- bruikname van de nieuwe con tainer-haven. De grootste klant van de haven dreigde zelfs met verhuizing van een belangrijk deel van het ladingspakket naai' andex-e havens. De bestelling van portaalkranen en ander materieel voor de containerter- minal werd opgeschort. Advertentie N.De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38